Ziraat Bankası Yurtdışı Para Transferi

Yurtdışı para transferi işlemlerinizi Ziraat Bankası bankası aracılığıyla gerçekleştirmek istiyorsanız bu konuda Ziraat Bankası tarafından belirlenmiş kıstaslara göre işlem yapmanız gerekir.

Her bankanın kendi işlem hacmine göre belirlediği prosedürler çerçevesinde gerçekleştirilecek olan uluslararası transferlerin nasıl en verimli ve doğru şekilde gerçekleştirebileceğinizi sizler için ele aldık. Bu yazımızda da Ziraat Bankası’nı detaylı bir şekilde inceliyoruz.

Bu yazımızda hem Ziraat Bankası’na yurtdışından para göndermek hem de Ziraat Bankası’ndan yurtdışına para göndermek ile ilgili bütün detayları öğrenebileceksiniz. Öncelikle Ziraat Bankası’na yurtdışından nasıl para gönderilir bir bakalım!

Ziraat Bankası’na Yurtdışından Para Gönderme

Yurtdışında bulunan akrabanız, arkadaşınız ya da iş ortağınız size belli miktarda para göndermek istiyor ama bunun nasıl gerçekleşeceği konusu kafa karıştırıyorsa sizin için ele aldığımız bu konuyu dikkatlice okumalısınız.

Yurtdışından Ziraat Bankası’na para transferi yapılabilmesi adına öncelikle karşı tarafın sizin IBAN No, alıcı bilgileri ve SWIFT Kodunuzu bilmesi gerekir. Bu bilgilerden bir tanesinin dahi eksik olması para transfer işleminin gerçekleşmesini engelleyecektir fakat Transferwise sistemini kullanmanız durumunda işleminizi hem daha ucuza hem de bu detaylara ihtiyaç duymadan sadece IBAN numarası ve ad soyad bilgisiyle birlikte gerçekleştirebilirsiniz.

Yazının ilerleyen bölümlerinde Wise(eski adıyla Transferwise) hakkında da daha detaylı bilgi vereceğiz.

Ziraat Bankası SWIFT kodu nedir?

Ziraat Bankası SWIFT Kodu: TCZBTR2AXXX

Yukarıda paylaştığımız SWIFT Kodu yurtdışında gelen para havaleleri için kullanılması şart bir koddur. Her bankanın bu konuda kendilerine özel kodları vardır. Avrupa’dan gelen transferler için mutlaka gerekli olsa da Amerika’dan gelecek para transferlerinde SWIFT kodlar gerekmeyebilir, çünkü ABD, Avrupa’nın oluşturduğu bu sisteme dahil değildir.

Havale esnasında kodun yazılmaması halinde transfer işleminin gerçekleşmesi söz konusu olmayacaktır. Peki, bu kod ve diğer bütün bilgiler bilindiğinde havale işlemi nasıl gerçekleşir?

Ziraat Bankası’na Yurtdışından Göndermek Ne Kadar Sürer?

Ziraat Bankası hesabınıza yurtdışından para transferi gerçekleştirilecekse gönderen; alıcı bilgileri, IBAN No ve SWIFT Kodu girdikten sonra normal bir havale işlemi yapar gibi transferi gerçekleştirmelidir.

Transfer bankalar arası işlem yoğunluğuna göre maksimum genellikle 3 iş günü içerisinde gerçekleşir. Daha uzun süreli işlemlerde banka ile iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışından para transferinde Ziraat Bankası kullanıldığında 2-3 iş günü beklemek durumunda kalmanızın yanı sıra ödeyeceğiniz komisyon da net değildir. Siz yurtdışından para transferi yaparken hangi bankayı kullandığınıza göre işlemdeki komisyon miktarı değişiklik gösterebilir.

Eğer bu belirsizlik durumunu istemiyor ve işleminiz 1 iş günü içerisinde tamamlansın istiyorsanız sizin için farklı bir alternatiften bahsetmek istiyoruz.

Ziraat Bankası’na Wise İle Para Göndermek

Wise ile yurtdışına ya da yurtdışından para göndermek istediğinizde sizi büyük avantajların beklediğini ifade etmek gerekiyor. Bu avantajları ve para gönderme işleminin nasıl gerçekleştirilebileceğini açıklamadan evvel Wise sistemine kısaca bir göz atmak gerekir. 

2010 yılında Londra merkezli olarak kurulan Wise, para transferinde dünyanın pek çok noktasında işlem yapılabilmesine olanak sağlayan oldukça güçlü bir yapıdır.

Bu anlamda Wise kullanılarak gerçekleştirilen işlemlerde hem bekleme süreleri daha az hem de transfer ücretleri daha düşüktür. Bu anlamda para transfer etmek isteyen kişilerin işini kolaylaştıran bu sistem ile Ziraat Bankası hesabınızı kullanarak para nasıl transfer edilebilir daha yakından bir göz atalım!

Ziraat Bankası Uluslararası Para Transferi – En Düşük Komisyon

Öncelikle Wise web sitesine girip ücretsiz bir şekilde üye olmanız gerekiyor. Ardından göndermek istediğiniz miktarı girmelisiniz. Örneğin yurtdışından Ziraat Bankası’na 1000 Euro göndermek istediğinizde Wise ile ödeyeceğiniz 8 Euro oluyor ve alıcının hesabına 9725 TL geçiyor.

ziraat bankası yurtdışından para göndermek

Not: Kur değişimleri güncel ve Google’da gördüğünüz kur üzerinden yapılmakta. Bu ekran görüntüsü de 2 Kasım 2020 tarihine ait. Ekstra 4 Euro komisyon daha ödeyerek işlemin 1 gün değil sadece 10 dakika içerisinde tamamlanmasını da sağlayabilirsiniz.

Üye olduktan hemen sonra birkaç adımda Ziraat Bankası’ndaki paranızı Wise ile yurtdışına gönderebilir ya da yurtdışından Ziraat Bankası hesabına gönderebilirsiniz.

  1. Wise ekranında bulunan ‘Send Money’ butonu ile para gönderme işlemlerini başlatabilirsiniz. Burada sizden göndermek istediğiniz tutar ve diğer detayları girmeniz talep edilecektir. Bilgileri doğru bir şekilde girmeniz halinde bir sonraki aşamaya aktarılacaksınız. Bilgileri kontrol ettikten sonra devam etmek için Continue butonuna tıklayın.
  2. Bu aşamada sizden parayı alacak olan kişinin yani parayı göndereceğiniz kişinin bilgileri istenir. Wise sistemi üzerinden daha önce işlem yaptıysanız alıcı kısmında kayıtlı olan kişilerden birini seçebilirsiniz. İşlem yapmadıysanız veya alıcı kayıtlı değilse bilgileri manuel bir şekilde girmeniz ve onaylamanız talep edilir. Bu noktada banka SWIFT bilgileri gibi ekstra detaylara da ihtiyacınız yok. Alıcı adı soyadı ve kişi adıyla eşleşen bir banka hesap numarası yeterli.
  3. Bilgileri girdikten sonra karşınıza gelen ekranda yapmak istediğiniz işlemlerin kısa bir özeti belirecektir. Buradan daha önce girdiğiniz bütün bilgilerin doğruluğunu kontrol ederek işlemi ‘Confirm’ butonu ile onaylamanız mümkündür. Sonrasında ise ödeme seçeneği gelecektir.
  4. Wise ile son aşamada ödeme işlemini gerçekleştirmelisiniz. Wise ile ödeme yapmak istiyorsanız tıpkı diğer bankalar için de geçerli olduğu gibi Ziraat Bankası Kredi Kartı, Ziraat Bankası Banka Kartı, ya da Ziraat Bankası’ndan size gösterilen hesap numarasına havale aracılığı ile ödeme işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bu adımı da tamamladıktan sonra Ziraat Bankası’ndan yurtdışına para transferi gerçekleşmiş olur. 

Peki, bu işlem sonrasında paranın karşı tarafça çekilmesi nasıl gerçekleşir. Başka bir ifade ile yurtdışından Wise ile siz para gönderildiğinde parayı nasıl çekersiniz?

Ziraat Bankası’na Transferwise ile Gönderilen Para Nasıl Çekilir?

Bu noktada ister Ziraat Bankası’na para göndermiş olun ister de Ziraat Bankası’ndan farklı bir bankaya para transferi işlemini tamamlamış olun, önemli olan alıcı için girdiğiniz IBAN adresidir. Yani para çeken taraf sizin parayı nasıl gönderdiğinizi bile görmeyecektir.

Siz işlemi tamamladıktan sonra ertesi gün alıcının hesabına her zamanki gibi para geçecektir. Yani parayı çekmek için özel bir şey yapmasına hiç gerek yok.

Bu konuda daha önce İş Bankası yurtdışı para transferi yazımızı da detaylı bir şekilde hazırlamıştık.

Ziraat Bankası’ndan yurtdışına para göndermek istediğinizde tüm bankalarda olduğu gibi transfer ücreti ve bekleme süresi nedeni ile bir nebze aksaklıklar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle daha kaliteli alternatifler üzerinde durmanız gerekecektir. Wise bu anlamda kullanılabilecek en değerli sistemdir. 

Yorum yapın