Yurtdışından Türkiye VPN’i Kullanmak: Türkiye’ye VPN ile Bağlanma

Yurtdışından Türkiye VPN hesabı kullanmak ya da yurtdışında Türkiye IP’sine bağlanmak Türkiye’de yaşayan birçok kişiye belki biraz tuhaf gelebilir. Yurtdışında yaşamadan bu sorunun kaynağını anlamak gerçekten de biraz zor.

Aslında bildiğiniz gibi genellikle Türkiye’deki internet kısıtlamaları sebebiyle aşina olduğumuz VPN kavramı yurtdışında yaşayan Türkler için de VPN ile Türkiye’ye bağlanma şeklinde karşımıza çıkabiliyor.

Şimdi yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için genel olarak VPN kavramını ve Türkiye VPN’inin ne işe yarayabileceğinden bahsettikten sonra bu konuda en iyi alternatifleri sıralayacağız.


Yurtdışından Türkiye VPN’i Kullanmak Ne İşe Yarar?

VPN kavramından biraz bahsedecek olursak VPN internet bağlantınızı farklı bir IP adresi üzerinden yapmanızı sağlayarak internette orijinal IP adresinizden farklı bir adres üzerinden gezinmenizi sağlar. Yani Türkiye’de servis sağlayan ve sunucusu olan bir VPN seçerek adresinizi Türkiye yapma özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Bizim durumumuzda bu VPN adresi yurtdışından sizi Türkiye’ye taşıyacak ve IP adresinizi Türkiye’de gösterecek. Doğrudan VPN hesabı kullanmak illegal bir aktivite değildir. Yurtdışından Türk VPN hesabı kullanmak konusunda bu sebeple içiniz rahat olabilir.

Örneğin internette korsan film izlemek illegal bir aktivitedir fakat hali hazırda bulunan Netflix hesabınızda adresinizi Türkiye gibi göstermek Netflix tarafından tavsiye edilmese de kesinlikle illegal değildir. Buradan da hemen Netflix konusuna geçelim.

Yurtdışından En İyi Türkiye VPN Hizmeti

ExpressVPN’i özellikle Netflix gibi platformlar için hız gerektiğinden hız ve güvenilirlik sebeliyle seçtik. Aynı zamanda bu uygulamaların dünyada alanlarında önde gelen uygulamalar olduklarını ve yalnızca Türkiye değil birçok ülke VPN’ini de bu uygulamalar üzerinden kullanabileceğinizi hatırlatalım.

Önerdiğimiz hız, kalite ve güvenlik konusunda öne çıkan ExpressVPN’e aşağıda bulunan linkler aracılığıyla 1 yıllık üye olursanız 3 ay da bedava olarak paketinize ekleniyor. Yani 12 aylık fiyat zaten indirimliyken Yurtdışındayız’a özel 3 ay da ücretsiz üyelik kazanmış oluyorsunuz.

ExpressVPN

Sadece Netflix değil Amazon Prime ve diğer birçok servisi de sorunsuz kullanmanızı sağlayan ExpressVPN piyasada hız, güvenilirlik ve kullanım kolaylığıyla tartışmasız önerebileceğim VPN şirketi. Türkiye’ye bağlanan VPN denince şimdilik kesinlikle en doğru tercih gibi görünüyorlar.

Normal kullandığınız internet hızında neredeyse hiç yavaşlama yaşamadan kullanmanızı sağlar. Bu noktada bulunduğunuz uzaklık Türkiye’ye çok fazlaysa mesela ABD’de ya da Avustralya’da yaşıyorsanız sizin için hız biraz daha düşebilir fakat yine de yeterli bir hıza kavuşacağınızı ve daha hızlı bir VPN şirketini kolay kolay bulamayacağınıza emi olabilirsiniz.

Tüm dünyada 160’dan fazla ülkede 3000’den fazla sunucuyu kullanımınıza sunar ve bu sunucularda güvenlik anlamında da en ufak bir sorun yaşama ihtimaliniz yoktur. ExpressVPN kullanıcıların gerçek IP adresleri hakkında hiçbir kayıt tutmaz.

Az önce de bahsettiğimiz gibi aşağıda bulunan butona tıklayarak 12 aylık paket satın aldığınız takdirde 3 aylık ekstra üyelik de paketinize tanımlanacak. Yani 12 ay fiyatına 15 aylık pakete sahip olacaksınız. Aylık abonelik alternatifleri de tabii ki mevcut.

Hem mobil hem de masaüstü kullanımına uygun olarak ExpressVPN’i kullanabilirsiniz, Çin gibi internet yasaklarıyla meşhur bir ülkede bile sorunsuz bir şekilde tüm yasakların üstesinden gelebildiğini söylemek sanırım ExpressVPN’in gücünü anlatmak için yeterli olacaktır.

Türkiye’den Amerika’ya VPN ile bağlanmak için de ayrıca bir yazı hazırlamıştık. O yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Adım adım Türkiye’ye VPN ile Bağlanma

  • Bu noktada yapmanız gereken öncelikle ExpressVPN linkini tıklayıp üye olduktan sonra indirdiğiniz programı çalıştırmak.
  • Şifrenizi girdikten sonra ülkelerden Türkiye’yi seçmelisiniz. Artık karşınızda Türkiye IP adresleri var.
  • Ardından Türk VPN bağlantısını aktifleştirin.
  • Şimdi örneğin Netflix sitesine girin.
  • Eğer yine de görüntüleyemiyorsanız kullandığınız tarayıcıda gizli sekmeden girmeyi görüntülemeyi deneyebilirsiniz.

VPN ile Türkiye’ye Bağlan ve Türk Netflix’i İzle!

Netflix’in popülerliği arttıkça ülkelere özel hazırladığı içerikler de artmaya başladı, bu da ülkelerinden uzakta yaşayanlar için özellikle yerel içerikleri izlemek konusunda çeşitli sorunlar yaratmaya başladı. Örneğin yurtdışında yaşayan Türkler Netflix kütüphanesindeki bir Türk filmine genellikle yurtdışından erişemiyor.

Bu noktada Türkiye VPN’i kullanmak bu sorunu aşmak için size yardımcı olabilir. Netflix kullanıcılarının bunu yapmasını istemediğinden bu konuda çeşitli önemler alıyor. Bu sebeple maalesef ücretsiz olarak bulduğunuz VPN’ler genellikle sorununuzu çözmüyor.

Hızıyla ve Netflix’i sorunsuz bir şekilde izlemenize yardımcı olması sebebiyle Türkiye’ye VPN ile bağlanmak için ExpressVPN öne çıkan bir alternatif. ExpressVPN sayesinde Türk dizi ve filmlerini Türkçe altyazı ve Türkçe dublaj seçenekleriyle izleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken adresinizi Türkiye olarak değiştirmek. Sitesinde Türkçe dil desteği de bulunan VPN aylık ya da yıllık olarak ücretlendiriliyor.

Yurtışından Netflix Türkiye izleme rehberimizden bu konuda daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

Yurtdışında Türk Filmleri ve Dizileri Neden Netflix’te Yok?

Bu sorunun cevabı çoğunlukla telif haklarıyla ilgili. Netflix yerli film ve dizilerin yayın haklarını alırken bunları yalnızca Türkiye için alıyor, çünkü bu dizi ve filmlerdeki potansiyeli yalnızca Türkiye’deki izleyiciler için görüyor.

Peki bazen Netflix yapımı Türk dizi ve filmleri de yurtdışında ulaşılamıyor, bu neden diye soracak olursanız bunun da cevabı aslında açık. Netflix bulunduğu her ülkede dizi ve filmler için o ülkeye özel altyazı hazırlaması gerekiyor.

Örneğin Polonya’da yaşayanların ilgisini çekmeyeceğini düşündüğü bir Türk filmi için Lehçe altyazı hazırlamak için çaba sarfetmek istemiyorlar. Bu da aslında anlaşılabilir bir durum.

Yurtdışından Türkiye Milli Maçlarını İzlemek

Yurtdışında yaşayan Türkler için bir sorun da milli maçlar döneminde yaşanabiliyor. Türkiye’de açık kanalda yayınlanan bu maçlar yurtdışında birçok ülkede yayıncısı bulunmadığından kolay izlenemeyebiliyor.

Genellikle TRT Youtube hesabından bu maçları yayınlasa da milli maçlar sırasında bu hesaplar yalnızca Türkiye’de görüntülenebiliyor, ya da yayını bulsak da milli maç izlerken Türk spikerle milli coşkuyu ya da tuttuğunuz takımın coşkusunu yaşamanın hissi de farklı olabiliyor.

Bu sebeple açık kanalda yayınlanan maçlar için kullanacağınız Türkiye VPN bağlantısı sayesinde bu maçları Türkiye’deymiş gibi izleyebilirsiniz.

Açık kanalda yayınlanan maçlardan bahsettiğimizi hatırlatalım. Türkiye VPN adresi sizin için legal yayıncısı ücretli olan maçları ücretsiz bir şekilde izlemenizi sağlamaz, bunu yasal bir şekilde yapmanızın bir yolu da zaten yoktur.

Yurtdışından Exxen İzle

Yurtdışından Netflix için olduğu gibi Exxen gibi yerel platformlardaki engelleri de VPN aracılığıyla kaldırmanız mümkün. Yurtdışında yaşayan Türkler bu yeni platformda şu an için üyelik oluşturamıyor ve içeriklere ulaşamıyor.

Türkiye IP adresiyle siteye bağlanarak içeriklere ulaşmak ve izlemeye başlamak mümkün. Yurtdışında Exxen izlemek yazımızdan daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Yurtdışından Türkiye IP’si Kullanmanın Dezavantajı Var Mı?

Türkiye VPN adresi açıkken Google servislerine, Facebook’a ve benzer şifre korumalı platformlara giriş yaparken hesabınızda olağan olmayan bir aktivite algılandı şeklinde mesajlar alabilirsiniz ve email doğrulaması yapmanız gerekebilir.

Çünkü bu web siteleri sizin genellikle kullandığınız IP adresini biliyor ve farklı bir ülkeden IP adresi gördüklerinde güvenlik önlemi alabiliyor. Bu son derece doğal bir durum. Yani yurtdışından Türkiye’ye gittiğinizde de aynı sorunları yaşayabilirsiniz.


Ücretsiz bir VPN kullandığınız takdirde özellikle hassas verilerinizin bulunduğu web sitelerine girmek sizin açınızdan çok güvenli olmayabilir fakat yukarıda bahsettiğimiz ExpressVPN yurtdışından Türkiye VPN hesabı bu anlamda son derece güvenlidir.

Yorum yapın