İngiltere’de Banka Hesabı Açmak: İngiltere’de Olmanıza Bile Gerek Yok!

İngiltere’de banka hesabı açma işlemleri İngiltere’ye yeni taşınanlar için önemli bir konu fakat bu işlemi İngiltere’ye taşınmadan henüz Türkiye’deyken bir anlamda halletmek mümkün.

Aynı şekilde bu yazımızda bahsedeceğimiz yöntemden Türkiye’de yaşayan herhangi bir Türk vatandaşı da yararlanabilir.

Wise’ı(eski adıyla Transferwise) daha önce duydunuz mu bilmiyorum fakat kısaca şöyle özetleyebiliriz. Wise hem uluslararası para transferlerinde hız ve masraflar açısından kolaylık yaratmayı amaçlarken aynı zamanda birçok ülkede yerel hesaplar açmanızı sağlar.

Yani Wise ile oturduğunuz yerden lokal bir İngiliz banka hesabına sahip olabilirsiniz.

Tabii bunun haricinde İngiltere’ye özellikle ilk taşınınca geleneksel bir bankada hesap açmanın zorluğunu da biliyoruz.

Bu noktada da kredi skorunuzun oluşması ve yükselmesi için yine de geleneksel bir bankaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Yani Wise bu noktada size yardımcı olmayabilir. 

Öncelikle hem Türkiye’de yaşayanların hem de İngiltere’ye yeni yerleşeceklerin imdadına yetişmesi adına Wise ile İngiltere’de nasıl hesap açabileceğinizden kısaca bahsedelim.

Türkiye’deyken İngiltere’de Banka Hesabı Açma

Başlıkta Türkiye’den İngiltere banka hesabı açmak demiş olsak da tabii ki İngiltere’de ya da dünyanın farklı bir yerinde de bu yöntemi kullanarak İngiliz banka hesabına sahip olabilirsiniz.

İlk yapmanız gereken aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a üye olmak. Zaten sistem kullanması oldukça kolay bir arayüzle tasarlanmış fakat yine de detayları da açıklayalım.

Üye olduktan sonra hesabınıza girip sol menüde göreceğiniz “Bir Bakiye Açın” bölümüne giderek farklı para birimlerinde hesaplar oluşturabilirsiniz. 

Şimdi yeni hesap aç diyerek “GBP”(Great Britain Pound) hesabı oluşturmanız gerekiyor.

pound hesabı açma

Ardından hesap oluşumu ve sizin gerçek bir kişi olduğunuzun onayı için 2 adım kaldı. Öncelikle bakiyenize para yüklemeniz gerekiyor. Pound hesabı için sizden istenen minimum yükleme 20 pound.

sterlin-hesabi-acmak-icin-transferwise

Bu paranın sizin paranız olduğu ve herhangi bi şekilde komisyon olmadığını hatırlatalım. Yani işlemin tamamlanmasının ardından bu parayı istediğiniz şekilde banka hesabınıza tekrar çekebilirsiniz.

Ekran görüntüsünde de gösterdiğim gibi seçenek olarak banka kartı ya da kredi kartı seçeneğini seçmelisiniz. Çünkü doğrudan banka transferi için parayı İngiltere’ye göndermeniz gerekecek ve hesapta olmayan ek SWIFT masrafları karşınıza çıkabilir ve gereksiz yere para kaybetmiş olursunuz. Ardından banka kart bilgilerinizi girmeniz yeterli olacak.

ingilterde-pound-hesabi-acmak-icin-banka-odemesi

Bu işlemi Türkiye’de yapmanız ile İngiltere’de yapmanız arasındaki en büyük fark Wise Türkiye’ye şimdilik kart göndermediği için fiziki karta sahip olma şansınız olmaz fakat İngiltere’deyseniz fiziki kartın avantajlarını da kullanabilirsiniz.

Son olarak kimliğinizi doğrulamanız istenecek ve kimliğinizi fotoğraf olarak sisteme yüklemelisiniz. Ardından İngiltere banka hesap bilgilerinizi görüp işlemlerinizi yapabileceksiniz.

Wise ile Yalnızca İngiltere’de Banka Hesabı mı Açabilirim?

Wise ile Türkiye’de ya da İngiltere’de yaşayan bir kişi dünyanın birçok farklı bölgesinde ve aslında temelde para biriminde hesap açabilir. Türkiye’de yaşayanlar için bahsedebileceğimiz tek olumsuzluk Amerika’da hesap açmanın mümkün olmaması ve Wise kartının Türkiye’ye gönderilmemesi.

Yani İngiltere’de bulunan bu hesap numaranıza para gönderebilir, parayı burada tutabilir, farklı kişilerden para alabilir ve onları kendi diğer banka hesaplarınıza aktarabilirsiniz. Eğer İngiltere’de yaşıyorsanız Wise’ın sunduğu banka kartı yardımıyla doğrudan ATM’lerden para çekip alışverişlerinizde de kullanabilirsiniz.

İngiltere’ye Taşınanlar için Mobil ve Geleneksel Bankalar

İngiltere banka hesabı açmanın kolay olmadığı ülkelerden biri. Yeni taşındığınız anda geçerli bir adrese de yerleşmediğiniz takdirde banka hesabı açmakta zorlanabilirsiniz. Özellikle Ankara Anlaşması aracılığıyla gelenler için gerekli şirket hesabını açmak da gözüktüğü kadar kolay olmayabilir. 

Ev sahipleri sizi henüz ülkeye yeni gelmiş biri olarak görüp ev kiralarken zorluklar çıkarabilir, bankalarda kalıcı ev adresiniz olmadığını gördükçe işi yokuşa sürebilir. Bu noktada da yardımınıza yine online bankalar koşuyor. Monzo İngiltere sınırları içinde yaşarken tercih edebileceğiniz mobil bankacılık çözümü olabiliyor.

Maalesef bu bankalarda Türkiye’de yaşıyorken hesap açabilme şansınız yok. Bizim önerimiz Wise hesabınızdan buraya para aktararak tüm alışverişlerinizi Monzo’dan alacağınız kartla yapmanız olacak.

Bu sayede örneğin 2 hafta – 1 ay arası bir sürenin sonunda örneğin Barclay’s gibi geleneksel bir bankaya bu online bankalardan indireceğiniz hesap dökümüyle giderek işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Kısaca Monzo’nun özelliklerinden bahsedelim. 

Monzo Bank Nedir?

Monzo İngiltere’de kurulmuş bir bankadır ve bankaları lisanslayan FCA onayına sahiptir. Yani herhangi bir geleneksel bankadan farksız çalışır. Üye olduktan sonra size Mastercard altyapısı kullanan bir banka kartı gönderilir.

monzo-nedir

Hesap açabilmek için kimlik, ehliyet ya da pasaport bilgisi haricinde İngiltere ikamet adresi de istemektedir. Banka yalnızca İngiltere’de yaşayan kullanıcıların kullanabilmesi için tasarlanmıştır.

Monzo sayesinde İngiltere dışındaki ATM’lerden de ayda 200£’a kadar ücretsiz bir şekilde para çekebilirsiniz. Bu Türkiye’ye geldiğiniz tatiller için de işinize yarayacaktır. Aynı zamanda tüm online işlemleri kullanımı oldukça kolay aylık harcamalarınızın nereye olduğunu gösteren uygulaması yardımıyla yapabilirsiniz. 

İngiltere’ye yeni taşınacak birisi için nakit parayı hesaba yatırmak zor olabilir. Yani bu konuda ATM’leri kullanamıyorsunuz. İngiltere içindeki fiziki bazı noktalardan yararlanabilir ya da farklı bir İngiliz hesabından bu karta para aktarabilirsiniz.

Başta da anlattığımız şekilde Pound cinsinden Wise hesabı oluşturarak ardından paranızı buraya transfer ederek bu bankayı kolayca kullanabilirsiniz.

Türkiye’den ilk taşınma anında para getirmek için de Türk Bankası (Wise ile) -> Wise Pound hesabınız -> Monzo şeklinde bir yol izleyerek neredeyse komisyonsuz bir şekilde paranızı İngiltere’ye getirebilirsiniz. İngiltere’ye para gönderme yazımızdan da İngiltere’ye para transferi için tüm seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Eğer çalışmaya başladıysanız fakat henüz kesinleşmiş bir adresiniz yoksa şirket adresinizi de adres bilgisi olarak paylaşabilirsiniz.

Not: Bu banka için Türkiye’den hesap açabileceğinizi iddia eden internette yazılar görmeniz mümkün.

Bu yukarıda bahsettiğimiz şartlarla birlikte bu teorik olarak tabii ki mümkün fakat aslında bir adresiniz olmadığı için farklı bir adres göstermek zorundasınız ve bir gün bir anda hesabınız inceleme altında mesajı almanız mümkün. Yani bunu kesinlikle önermiyoruz.


İngiltere’de Banka Hesabı Açmak için Gerekenler

Wise’ı hariç tutacak olursak İngiltere banka hesabı açmak için ülkede ikamet ettiğinize dair adres bilgisi sunmanız zorunludur. 

Ayrıca kimliğiniz yerine geçecek pasaportunuzu mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Pasaportunuzdaki vize tipini de kontrol edeceklerdir. Ülkeye yeni giriş yaptığınız takdirde bazı bankalar size hesap açmak için çok istekli davranmayabilir.

Eğer çalışmaya başladıysanız şirket kontratınızı da mutlaka yanınızda bulundurun. Son olarak yukarıda bahsettiğimiz şekilde Monzo hesabını kullanmaya başlayıp kısa bir sürenin ardından alacağınız hesap dökümü de size yardımcı olabilir.

İngiltere’de Hangi Bankadan Hesap Açmalı?

Bu noktada da İngiltere’deki geleneksel bankalara değinmek istiyoruz. Yani Monzo ve Wise gibi hem işinizi kolaylaştıracak hem de yenilikçi banka hesaplarından bahsettik. Şimdi ise sırada İngiltere’nin en büyük bankaları var.

Bu bankalardan hesap açmak için İngiltere’de bulunmanız, oturum izninizin olması ve kira sözleşmesi, tapu gibi kalıcı olarak oturduğunuz bir evin olduğuna dair belge göstermeniz gerekecek. 

İngiltere’de geleneksel bankacılık alanındaki en büyük bankalar sırasıyla HSBC, Lloyds, NatWest, Barclays ve Standard Chartered’dır. 

Lloyds, Lloyd Bank, Bank of Scotland, Halifax gibi diğer bankaların da sahibidir. Yani temelde sahipleri aynıdır.

Kullanıcılarının kullanmaktan memnun olması İngiltere’de yeni hesap açacaklar için önemli bir kriter olmalıdır.

İngiltere’den Türkiye’ye Geziler için Hangi Banka Kartı Avantajlı?

İngiltere’ye taşınan biri için yurtdışından Türkiye’ye geldiğinde kullanabileceği avantajlı bir banka da önemli olabiliyor. Yani Türkiye’de kartını kullandığında komisyonların düşük olması ve bu noktada sorun yaşamaması da önemli.

transferwise-borderless-ingilterede-banka-hesabı

Yazının başında da bahsettiğimiz Wise İngiltere’de banka hesabı açıp Türkiye’ye gelmek istediğinizde avantajlı oranları sunabiliyor. Yani Wise banka kartınızı aldıktan sonra Türkiye’ye geldiğinizde de bu kartı kullanarak banka ne kadar komisyon kesecek gibi dertlerden kurtulup alışverişlerinizi yapabilirsiniz.


Türkiye’de tax free alışveriş yapmak yazımızı da okuyarak Türkiye’ye geldiğinizde yabancı bir ülkede oturan bir vatandaş olarak vergi avantajlarınızı da öğrenebilirsiniz.