İngiltere’de Banka Hesabı Açmak

İngiltere’de yerel banka hesabı edinmenizin ilk ve en önemli kazancı bütün finansal işlemlerinizi Sterlin üzerinden yaparak para transferleri için minimum işlem ücretini ödemektir. 

Aksi halde her türlü bankacılık işlemi için ek ücretlere ve masraflara katlanmak zorunda kalırsınız. Üstelik bankalar genellikle yerel hesabı olmayan müşterilerine yüksek ücretlerin yanı sıra gizli komisyonlar da uygulayabilir. 

Sık sık seyahat ediyorsanız yerel banka hesabı açmanın çok zor olduğunu düşünerek bu işlemden kaçınabilirsiniz. Fakat İngiltere gibi her yıl farklı nedenlerle çok sayıda yabancı ağırlayan ülkelerde banka hesabı açmak düşündüğünüzden çok daha kolay olabilir.

Bu rehberde, İngiltere’de nasıl banka hesabı açabileceğinizi, gerekli belgelerin neler olduğunu ve Türkiye’deyken İngiltere’de banka hesabı açmanın farklı yollarından ve Wise gibi online alternatiflerden bahsedeceğiz.

Wise Sitesine Git

İngiltere’de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

İngiltere’deki çoğu banka hesap açılışı için sizden adres kanıtı ister. Yakın tarihli herhangi bir fatura ya da kira sözleşmesini adres kanıtı olarak kabul ederler. 

Bu tür bankaların birçoğunda şubeye gitmeden online olarak hesap açmak da mümkündür. Tek yapmanız bankanın uygulamasını indirmek, kayıt formuna kişisel bilgilerinizi girmek ve gerekli doğrulama işlemlerini tamamlamak. 

Eğer İngiltere’de yaşıyorsanız adres kanıtı elde etmek ve bu işlemleri tamamlamak son derece kolaydır. Fakat İngiltere’de yaşamıyorsanız ya da geçici süreyle akrabalarınızın yanında ikamet ediyorsanız hesap açılışı için zorluk yaşayabilirsiniz.

Ancak hemen üzülmeyin çünkü finansal teknolojilerin oldukça geliştiği İngiltere’de her şart altında bir banka hesabı açabilirsiniz. Ayrıca adres kanıtı olmadan size yerel banka bilgileri sağlayan düşük maliyetli online alternatifler de söz konusudur.

İngiltere’de Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

İngiltere’deki bankaların yeni hesap açılışında müşterilerini tanımak amacıyla sizden talep ettikleri ilk belge kimliktir. Geçerli bir kimlik kartı sunamazsanız hiçbir banka hesap açılışına izin vermez.

İngiltere’deki bankaların birçoğu hesap açılışı için sizden 2 temel belgeyi talep eder:

 • Fotoğraflı kimlik, sürücü belgesi ya da pasaport
 • Adres kanıtı için fatura, kira sözleşmesi, belediyeye ödediğiniz verginin faturası

Eğer bir AB pasaportunuz varsa pasaportunuzun yanı sıra kimliğiniz ve ehliyetiniz de birçok banka tarafından kabul edilir. Ancak AB pasaportunuz yoksa bankalar sadece pasaportunuzu kabul eder.

Buna ek olarak adres kanıtı için -son üç ay içinde düzenlenmiş- elektrik ya da gaz faturanızı, sürücü belgenizi, başka bir bankadan aldığınız banka ekstrenizi, kira sözleşmenizi, ipotek beyanınızı ya da belediyeye ödediğiniz verginin faturasını paylaşabilirsiniz.

Sözünü ettiğimiz iki belge, yani kimlik ve adres kanıtı İngiltere’de yeni bir banka hesabı açmak için yeterlidir. Ancak bankalar bazı durumlarda müşterilerinden daha fazla ve detaylı belgeler talep edebilir. 

Türkiye’deyken İngiltere’de Banka Hesabı Açmak

İngiltere’de oturumunuz ve adres kanıtınız varsa bankaların mobil uygulamaları aracılığıyla belgelerinizi bankaya sunabilir ve yine uygulama üzerinden çekeceğiniz kısa bir video ya da selfie ile kimliğinizi kanıtlayabilirsiniz. Dolayısıyla bu şartları sağladığınızda Türkiye’de iken İngiltere’ye gitmeden yeni bir banka hesabı açabilirsiniz.

Ancak mevcut bir oturumunuz ve adres kanıtınız yoksa hesap açılışı için teknolojik finans şirketlerine yönelmelisiniz. Bu tür şirketlerin ortak özellikleri %100 onilne oldukları için şube ziyareti gerektirmemeleri ve düzenleyici kuruluşlarca denetlenen, lisanslı ve tamamen yasal faaliyet göstermeleridir. 

Genelde geleneksel bankalara kıyasla daha sınırlı hizmetler sunarlar. Ancak yurt dışına taşınacaksanız ve yurt dışında yerel bir banka hesabı edinmek istiyorsanız elektronik para kuruluşlarının sağladığı düşük maliyetli hizmetler vazgeçilmezdir.

Türkiye’deyken İngiltere’de Online Banka Hesabı Açmak

Wise, Monzo, Monese ve Revolut gibi elektronik para kuruluşları Türkiye’de iken İngiltere’de online banka hesabı açmak için adres kanıtı istemezler. Üstelik alışverişlerde kullanabileceğiniz banka kartı sunarlar.

 • Wise: İngiltere’de ikamet kanıtı olmadan işletme hesabı ve kişisel hesap açılabilir ve İngiliz sterlini cinsinden hesap bilgisi edinebilirsiniz. Aylık ve yıllık kullanım ücreti yoktur. Ayrıca uluslararası para transferlerini ve döviz dönüşümlerini uygun maliyetle yapmanızı sağlar. Özelikle Erasmus için banka hesabı açmayı düşünenler için faydalı olabilir.
 • Monese: İngiltere’de tam teşekküllü mevduat hesabı sunar. Uluslararası para transferleri uygun maliyetle yapmanızı sağlar. Aylık ve yıllık kullanım ücreti yoktur. İngiltere’de ikamet kanıtı istemez ancak yine de yerel bir adres bilgisi ister ve şu anda Türkiye’de hizmet vermez.
 • Monzo: Uygulama İngiltere’de kullanılan temel bankacılık hizmetlerinin hepsini içerir. 16 yaşından büyük olmanız şartıyla geçerli bir kimlik ve adres kanıtı ile Monzo’da hesap açabilirsiniz. Şu anda Türkiye’de hizmet vermez. 

Daha fazla bilgi edinmek için: Yurtdışında Online Banka Hesabı Açmak 

Wise Sitesine Git

Wise

Wise Çoklu Döviz Hesabı, yalnızca İngiliz sterlininde değil, 8 farklı para biriminde yerel banka bilgisi edinmenizi ve ödeme almanızı sağlar. Bireysel hesap açmak için ücret ödemezsiniz.

Böylece sadece İngiltere’den değil; dolar hesabıyla Amerika’dan, euro hesabıyla Avrupa’dan ve uygulamadan edinilen farklı para birimlerine ait hesap bilgileriyle dünya genelinden ödeme alabilirsiniz. 

Ayrıca Wise reel döviz kurunu esas alındığı için para birimleri arasında dönüşüm yüksek komisyonlara tabi değildir. 

Bu nedenle yurtdışından Türkiye’ye para göndermek ve sahip olduğunuz Türk lirasını İngiliz sterlinine çevirip yurt dışında harcamak istiyorsanız Wise başarılı bir alternatiftir.

Wise Çoklu Döviz Hesabı İncelemesiWise Güvenilir Mi?

İlginizi çekebilir: Wise ile Para Transferi ve İşlem Ücretleri

Wise ile Yalnızca İngiltere’de Banka Hesabı mı Açabilirim?

Wise ile Türkiye’de ya da İngiltere’de yaşayan bir kişi dünyanın birçok farklı bölgesinde ve GBP, Euro, USD ve CAD gibi 8 para biriminde hesap açabilir. 

Yani İngiltere’de bulunan bu hesap numaranıza para gönderebilir, parayı burada tutabilir, farklı kişilerden para alabilir ve onları kendi diğer banka hesaplarınıza aktarabilirsiniz. Eğer İngiltere’de yaşıyorsanız Wise’ın sunduğu banka kartı yardımıyla doğrudan ATM’lerden para çekip alışverişlerinizde de kullanabilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Monzo

Monzo İngiltere’de kurulmuş olup bankaları lisanslayan FCA onayına sahiptir. Yani herhangi bir geleneksel bankadan farksız çalışır. Üye olduktan sonra size Mastercard altyapısı kullanan bir banka kartı gönderilir.

Monzo, İngiltere’de sık tercih edilen online bankalar arasında. Hesap açabilmek için ise kimlik, ehliyet ya da pasaport bilgisi haricinde İngiltere ikamet adresi de ister. Dolayısıyla İngiltere’de oturum izniniz yoksa Monzo uygulamasını kullanamazsınız. 

Hesap açmanın ücretsiz olduğu Monzo uygulamasındaki akıllı özellikler ve kullanıcı dostu özel tasarım, harcamaları kolayca sınıflandırmanızı ve yönetmenizi sağlar. Bütçenizi verimli şekilde yönetmek istiyorsanız Monzo başarılı bir online alternatiftir.

Ancak ücretsiz para çekme hakkı her 30 günde 250 £ (İngiltere dışında 200 £) ile sınırlı olduğu için sıklıkla nakit çekiyorsanız yüksek ATM ücretlerine maruz kalabilirsiniz. Ayrıca banka ya da kredi kartıyla Monzo cüzdanınıza yükleme yapamamak önemli bir dezavantaj olabilir.

İngiltere’ye Taşınanlar için Mobil ve Geleneksel Bankalar

İngiltere banka hesabı açmanın kolay olmadığı ülkelerden biri. Yeni taşındığınız anda geçerli bir adrese de yerleşmediğiniz takdirde banka hesabı açmakta zorlanabilirsiniz. 

Ev sahipleri sizi henüz ülkeye yeni gelmiş biri olarak görüp ev kiralarken zorluklar çıkarabilir, bankalarda kalıcı ev adresiniz olmadığını gördükçe işi yokuşa sürebilir. Bu noktada da yardımınıza yine online bankalar koşuyor. Monzo İngiltere sınırları içinde yaşarken tercih edebileceğiniz mobil bankacılık çözümü olabiliyor.

Maalesef bu bankalarda Türkiye’de yaşıyorken hesap açabilme şansınız yok. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi Türkiye’deyken online olarak Wise hesabı açmanız mümkün. 

Wise Sitesine Git

İngiltere’ye para gönderme yazımızdan da İngiltere’ye para transferi için tüm seçenekleri öğrenebilirsiniz.

İngiltere’de Banka Seçerken Neye Göre Karar Vermelisiniz?

Yurt dışında bir banka hesabı açmadan önce ne tür bankacılık işlemlerine ihtiyaç duyduğunuzu tespit edin ve daha sonra bankaların ihtiyaçlarınız için ne tür ücretler talep ettiğine göz atın.

Örneğin İngiltere genelinde sık sık seyahat ediyorsanız ve nakit paraya sık sık ihtiyaç duyuyorsanız çalıştığınız bankanın ATM ağı ve işlem başı ücret talep edip etmediği sizin için son derece önemlidir. 

Ya da yüksek tutarlı transferler yapan bir işletmeyseniz güvenlik risklerine karşı her an bankanızdan destek alabilmeniz gerekir. Bu durumda bankanın her an ulaşılabilir ve çözüm odaklı müşteri hizmetlerine sahip olması çok önemli hale gelir.

İngiltere’de Hangi Bankadan Hesap Açmalı?

İngiltere’de hesap açmak için tercih edebileceğiniz bankalar:

 • SBC
 • Lloyds
 • Barclays
 • RBS
 • Nationwide
 • Santander 
 • NatWest
 • Standard Chartered
 • Metro Bank

Bu bankalardan hesap açmak için İngiltere’de bulunmanız, oturum izninizin olması ve kira sözleşmesi, tapu gibi kalıcı olarak oturduğunuz bir evin olduğuna dair belge göstermeniz gerekebilir. 

Wise Nedir? Nasıl Kullanılır?

İngiltere’de Hesap Açma ve İşlem Ücretleri

İngiltere’deki çoğu banka bireysel kullanım amaçlı açılan banka hesapları için sizden ücret tahsil etmez. Ayrıca bazı denizaşırı hesaplar haricinde minimum depozito uygulaması da yoktur.

Öte yandan HSBC, Barclays, Llyods ve NatWest de dahil olmak üzere bankaların birçoğu aylık ve yıllık ücret istemez. Yani İngiltere’de banka hesabına sahip olmak diğer birçok ülkeye kıyasla daha az maliyetlidir.

Elektronik para kuruluşlarının fiyat politikaları da geleneksel bankalara yakındır. Wise ya da Monzo uygulamalarında hesap oluşturmak ve bu uygulamaları kullanmak ücretsizdir. Sadece Wise Kart sipariş vermek için tek sefere mahsus 5 İngiliz sterlini ödemeniz gerekir.

Wise Sitesine Git

İngiltere’de Şirket Banka Hesabı Açmak

İngiltere, Türkiye’deki üreticiler için oldukça önemli bir pazardır. Bu nedenle yerel bir işletme hesabına sahip olmanız bankaya ödediğiniz masrafları düşürür.

Genel olarak İngiltere’de işletme hesabı açılışı şu belgeleri iletmeniz istenir:

 • Tüm şirket yöneticilerinin ve önemli hissedarların fotoğraflı kimlik ya da pasaportu
 • Şirkete ait resmi bilge ve belgeler
 • Adres kanıtı yapmanızı sağlayacak fatura, kira sözleşmesi, vergi faturası gibi belgeler
 • Islak imzalı sözleşmeler

Ek olarak bazı bankalar tarafından istenebilecek ilave belgelerin temin edilebilmesi için en az bir şirket temsilcinizin İngiltere’de bulunması gerekir.

Bu tür evrak işleriyle uğraşmadan ve İngiltere’ye gitmeden online olarak bir şirket hesabı açmak istiyorsanız Wise İşletme Hesabı ideal bir çözümdür. Üstelik hesabınızın doğrulanması için adres kanıtına ihtiyaç duymazsınız ve şirketinizle ilgili bütün gerekli bilgi ve belgeleri çevrim içi olarak Wise’a gönderebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İngiltere’de Şirket Kurmak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Özet

İngiltere’ye taşınıyorsanız ya da belirli sebeplerle bu ülkeye para göndermeniz veya İngiltere’den ödeme almanız gerekiyorsa yerel bir banka hesabı açmanız en sağlıklı yöntemdir. Böylece para transferinizi, döviz işlemlerinizi ve harcamalarınızı hızlı ve ucuz şekilde yapabilir, nakit akışınızı kolay yönetebilirsiniz.

Ancak İngiltere’de bir oturumunuz ve adres kanıtınız yoksa yerel bankalarda hesap açmanız mümkün değildir. Wise ise her koşulda size İngiltere’de hesap bilgisi ile hesabınıza bağlı bir banka kartı sunabilir ve İngiltere’de tıpkı bir İngiliz vatandaşı gibi bankacılık hizmetlerinden yararlanmanızı sağlayabilir.

Wise Sitesine Git

Türkiye’den İngiltere’de banka hesabı nasıl açılır?

Yabancıların İngiltere’de banka hesabı açması sadece bir oturum iznine ve adres kanıtına sahip olmalarıyla mümkündür. Ancak elektronik para kuruluşları ile Türkiye’den İngiltere’de online ve ücretsiz olarak bir banka hesabı açabilirsiniz. Wise, Monzo ve Monese gibi kuruluşlar İngiltere’de yerel hesap bilgileri edinmenizi sağlar

İngiltere’de banka hesabı nasıl açılır?

İngiltere’de kimlik ve adres kanıtıyla birlikte online olarak ya da bankaların fiziksel şubeleri ziyaret edilerek banka hesabı açabilirsiniz. Ayrıca Wise gibi alternatiflerle tamamen online olarak hesap açmanız mümkün olabilir.

İngiltere’de Türk banka kartları geçerli olur mu?

Türk bankalarına ait kartlar İngiltere’de kullanılabilir. Ancak bazı banka kartları güvenlik nedeniyle yurt dışı alışverişe kapalı olduğu için kullanım öncesinde bankanın aranması ve kartın yurt dışı kullanıma açtırılması gerekebilir.

İngiltere’de online banka hesabı açabilir miyim?

İngiltere’deki bankalarda hesap açılışı için İngiltere’de ikamet ediyor olmanız gerekir. Wise gibi alternatifler ile online olarak İngiltere’ye gitmeden hesap açabilirsiniz.

İngiltere’de banka hesabı açmak için ne kadar gerekir?

İngiltere’de bireysel kullanım için banka hesabı açmak ücretsizdir ve çoğu zaman depozito ödemesi dahi gerektirmez. Wise ve Monzo gibi online alternatiflerde hesap açmak ücretsizdir ve aylık kullanım ücretleri bulunmaz.