Amerika’dan Türkiye’ye Para Göndermek

ABD, Türk vatandaşlarının en çok yaşadığı ülkelerden biri. Türkiye’de ikamet eden çok Amerika vatandaşı da var. Durum böyle olunca Amerika ile Türkiye arasında sıkça para alımı ve gönderimi oluyor. 

Türkiye’de ikamet edip Amerika’daki şirketler için tam zamanlı veya freelance çalışanlar için de Amerika’dan Türkiye’ye para göndermek konusu oldukça önemli. Özellikle Amerika’dan Türkiye’ye düzenli para transferi yapıyorsanız, düşük maliyetlerle transfer seçenekleri arıyor olabilirsiniz.

Bu yazımızda Wise ve Remitly gibi Amerika’dan Türkiye’ye para göndermek için kullanabileceğiniz online alternatiflerden bahsedeceğiz. Yüksek komisyonlar ödemeden, hızlı ve reel döviz kuru üzerinden para transferi nasıl yapabilirsiniz ayrıntılarıyla açıklayacağız. 

Konu başlıklarımız:

 • Amerika’dan Türkiye’ye Para Gönderme Yöntemleri
 • Wise ile Amerika’dan Türkiye’ye Para Transferi Nasıl Yapılır?
 • Amerika’dan Türkiye’ye Wire Transfer Nasıl Yapılır?
 • Amerika’dan Türkiye’ye Para Transferi Kaç Günde Gelir?
 • Amerika’dan Türkiye’ye Dolar Göndermek
 • Amerika’dan Türkiye’ye Para Gönderme Limiti Nedir?

Amerika’dan Türkiye’ye Para Göndermenin Düşük Ücretli Yolları

Amerika’dan Türkiye’ye para göndermek için çok farklı seçenekler var. Her bir seçeneğin kendine göre farklı avantajları ve dezavantajları buluyor. Örneğin, kimi para transfer hizmetinin yüksek ücretleri ve komisyonları bulunurken, kimi yöntem gönderim hızına göre ücretlendirilebiliyor. 

Bu yazımızda düşük ücretli ve hızlı transfer yöntemleri odaklanacağız. Yöntemleri inceledikten sonra ihtiyacınıza göre uygun bulduğunuz seçeneği tercih edebilirsiniz. 

Amerika’dan Türkiye’ye para göndermek için kullanabileceğiniz bazı seçenekler şunlar:

 • Wire transfer (banka transferi) gönderme
 • Wise ile para gönderme
 • Remitly ile para gönderme
 • Xe ile para gönderme

Bu yöntemlerin daha detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Önce her bir yöntemi açıklayıp, ardından o yöntemleri kullanarak Amerika’dan Türkiye’ye nasıl para gönderebileceğinizden bahsedeceğiz. 

Amerika’dan Türkiye’ye Wire Transfer Göndermek

Amerika’dan Türkiye’ye para transferi söz konusu olduğunda en bilinen yöntemlerden biri doğrudan banka transferi ile para göndermek, yani wire transfer yapmak. 

Wire transfer seçeneğini kullanabilmek için ABD’de hali hazırda kullandığınız bir banka aracılığı ile para göndermeniz gerekir. İzlenecek adımlar bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. 

Her bankanın uluslararası para transfer işlemlerinde kullandığı Swift/BIC diye adlandırılan özel kodları bulunur. Bu kodların ne işe yaradığını ve bankanız aracılığı ile nasıl para göndereceğinizi öğrenmek için şu yazılarımızı okuyabilirsiniz: Swift Para Transferi Nedir? ve SWIFT ile Para Transferi

Amerika ve Türkiye arasındaki saat farkı, transfer işlemlerinizde gecikmelere neden olabilir. Bu nedenle, işlemlerinize başlarken saat farkını göz önünde bulundurmanızda fayda var. Wire transfer işlemleri genellikle aynı hafta içinde gerçekleşebilir. Fakat birden fazla banka transfer işlemine dahil olduğu için bu süre net olarak verilemeyebilir.

Wire transfer kullanarak nasıl para gönderebileceğinizi yazımızın ilerleyen kısımlarında detaylı açıklayacağız. 

Wise

Yurtdışına para transfer işlemlerini hızlı ve düşük maliyetlerle yapabilme amacı ile kurulan Wise, İngiltere merkezli bir finansal teknoloji şirketidir. Şu anda: 

 • Wise ile 70’ten fazla ülkeye para transferi gönderilebilir. 
 • Döviz değişimi için reel döviz kuru üzerinden işlem yapar.
 • Türkçe dil desteği ile kullanılabilir.
 • Farklı ülkelerde ve farklı para birimlerinde banka hesabı açılabilir.
 • Hızlı transfer seçenekleri bulunur.
 • Transferler için farklı ödeme metotları bulunur. 

Ayrıca transfer ücretlerinde oldukça şeffaf olan Wise, herhangi bir işlemi gerçekleştirmeden önce alınacak ücretleri kullanıcılarına açıkça gösterir. Sadece transfer ücretini değil para birimleri değişiminden kaynaklanabilecek herhangi bir bakiye değişimini de işlemi gerçekleştirmeden net bir şekilde paylaşır. Wise ile yapılacak olan bir işlemde kullanıcı transfer işlemi için alınacak ücreti, kullanılan döviz kurunu ve alıcının hesabına aktarılacak net miktarı görebilir.

Amerika'dan Türkiye'ye Wise para transferi ücreti ve hızı
Yukarıdaki ekran görüntüsü wise.com/tr/send-money sayfasından 29 Mart 2023 tarihinde alınmıştır.

Wise ile yapılan transferlerin %50’si anlık olarak gerçekleşir. Ayrıca transfer işlemini Wise uygulamasını kullanarak takip edebilirsiniz. 

Wise ile para transferi yapabilmek için alıcının da bir Wise hesabı olmasına gerek yok. Wise ile gönderdiğiniz para, direkt olarak alıcının banka hesabına para transfer edilir. 

Amerika’dan Türkiye’ye Wise ile para gönderirken 4 farklı ödeme yöntemi tercih edilebilir:

 • ACH 
 • Wire transfer
 • Banka kartı
 • Kredi Kartı

Wise Transfer ücretleri: Wise transfer ücretleri konusunda son derece şeffaf davranır ve düşük transfer ücretleri sunar. ACH ve wire transfer yöntemleri, genellikle banka kartı ve kredi kartı metotlarına göre daha düşük ücretli olur. 

Döviz çevrim oranları: Farklı para birimi işlemlerinde reel döviz kurunu baz alır.

Amerika'dan Türkiye'ye para gönderirken kullanılan USD ve TRY döviz kuru
Yukarıdaki ekran görüntüsü wise.com/tr/send-money sayfasından 29 Mart 2023 tarihinde alınmıştır.

Wise güvenilir mi?: Hizmet verdiği ülkenin yönetmeliklerini sıkı bir şekilde takip eden Wise, yüksek güvenlik sağlar.

Wise Transfer hızı: Wise ile yapılan transferlerin %50’sinden fazlası anlık olarak ulaşır (20 saniyeden kısa sürer). Transferler genellikle ilk 24 saatte tamamlanır, birçok popüler rotada transferler birkaç saat içerisinde tamamlanabilir. Transfer hızının önemli olduğu durumlarda ‘Hızlı Transfer’ seçeneği kullanılabilir.

Wise transfer limitleri: Para birimlerine göre değişen transfer limitleri bulunur. Limitler, genellikle 1.000.000$’a eşdeğer.

Wise hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Wise nedir ve nasıl kullanılır yazımızı inceleyebilirsiniz.

Remitly

Remitly, Amerika’dan Türkiye’ye para gönderebilmenizi sağlayan bir finansal hizmet sağlayıcısı. Göçmenlerin kendi ülkelerine para göndermelerini sağlama fikri ile kurulan Remitly, birçok ülkeye para göndermek için kullanılır.

Remitly Transfer ücretleri: Ekspres ve ekonomi transfer seçenekleri sunar ve ücretler gönderen ve alıcı ülkeye göre değişebilir.

Döviz çevrim oranları: İlk transferlerde özel bir döviz kuru işlemi sağlar. Diğer işlemlerde döviz kuru reel döviz kurundan hesaplanmayabilir.

Remitly güvenilir mi?: Transferlerde garantili teslimat süresi bulunur. Söz verilen tarihte transfer gerçekleşmemişse, ücretleri geri iade etme imkanı sunabilir.

Transfer hızı: Ekonomi gönderim seçeneğinde 3-5 iş günü içerisinde para transferi gerçekleşir. Ekspres seçeneğinde ise anlık transfer gerçekleşebilir.

Transfer limitleri: Para birimine ve ülkelere göre değişen transfer limitleri bulunur.

Xe

2011 yılında kurulan Kanada merkezli  Xe yıllardır internette para birimi dönüştürücü olarak faaliyet gösteriyor. Hatta bu konuda öncü finans kuruluşlarından biri diyebiliriz. Son yıllarda ise daha çok uluslararası para transferi sağlayıcısı olarak ön plana çıkıyor. Şu anda 130’dan fazla ülkeye para transferi sağlıyor.

Transfer ücretleri: Transfer ücretleri para birimine, gönderici ve alıcı ülkeye göre değişebilir. 

Döviz çevrim oranları: İlk transferlerde özel bir döviz kuru işlemi sağlar. Diğer işlemlerde döviz kuru reel döviz kurundan hesaplanmayabilir.

Xe güvenilir mi?: Kurumsal seviyede güvenliği garanti eden Xe müşterilerinin işlemlerinde üst düzey koruma sağlar.

Transfer hızı: Hızlı para transferi imkanı verir ve transfer işlemlerinin takibini sağlar.

Transfer limitleri: Para birimine ve ülkelere göre değişen transfer limitleri bulunur. Ayrıca özel ve business hesap seçeneklerine göre de transfer limitleri değişebilir.

Amerika’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

Seçtiğiniz para transferi sağlayacısı ile Amerika’dan Türkiye’ye para gönderme işlemleri benzerlikler gösterse de yine de farklı işlem ve gereksinimler olacaktır. Ayrıca döviz kuru işlemlerinde de farklı rakamlarla karşılaşmanız mümkün. Sürpriz yaşamamak için ücretlerinin yanı sıra döviz çevrim oranlarını da kontrol etmekte fayda var.

Size en uygun olan seçeneğe karar verdikten sonra aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Bir hesap oluşturun (Kişisel veya Business)
 2. Kimliğinizi doğrulayın
 3. Hesabınıza para aktarın ve/veya gönderecek olduğunuz miktarı seçin
 4. Alıcı bilgilerini girin
 5. Gönderin

Amerika’dan Türk Bankasına Para Gönderme

Amerika’dan Türk Bankası’na para gönderme işlemini farklı yöntemlerle gerçekleştirebilirsiniz. Burada, uluslararası banka transferi (SWIFT), Wise veya Remitly ile gerçekleştirebilirsiniz.

Uluslararası para transferi yaparken, alıcının Türkiye’deki banka hesabına para göndermeniz gerekebilir. Wire transfer yaptıktan sonra para alıcının Türkiye’deki banka hesabına aktarılır. Alıcı da ister bankaya giderek isterse de ATM’den parasını çekebilir.

Para transferinizi Wise ile de yapabilirsiniz. Bunun için alıcının bir Wise hesabı olması gerekmez, para doğrudan alıcının banka hesabına aktarılır.

Bu durumda Amerika’dan Türk bankasına aşağıda bahsedeceğimiz para gönderme adımlarını uygulamanız gerekir. Aslında transferin gerçekleşmesi yurt dışından IBAN’a para gönderme ile aynıdır.

Wise’ın Türkiye’de hangi bankalarla anlaşması olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu yazımızı inceleyebilirsiniz: Wise ile Anlaşmalı Bankalar

Wise ile yapacağınız para transferlerini şeffaf, güvenli ve hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi bu işlemi nasıl gerçekleştireceğinizi ele alalım.

Wise ile Amerika’dan Türkiye’ye Para Transferi Nasıl Yapılır?

Popülerliği her geçen sene artan Wise 2010 yılında, uluslararası para transferlerindeki komisyonları olabildiğince düşük tutmayı hedefleyen Estonyalı 2 girişimcinin açtığı bir şirket. Wise, aslında bir banka olmasa da bir finansal teknoloji kuruluşu olarak tıpkı bankalar gibi denetleniyor.

Peki Wise nasıl düşük ücretlerle Amerika’dan Türkiye’ye para gönderme işlemini sağlıyor derseniz onun da basit bir cevabı var: Aslında paranız hiçbir zaman ülke değiştirmiyor. Şöyle ki:

Örneğin sizin Amerika’daki paranız Wise’ın Amerika hesabına gidiyor, Wise’ın Türkiye’deki hesabından da sizin Türkiye’deki hesabınıza para geliyor. Yani aslında paranız yerel sınırlar içinde kaldığı için, kur farkı ve komisyonlar da düşük olabiliyor. 

Şimdi ortalama bir işlem için ne kadar komisyon ödeyeceğinizi ve işlemleri nasıl gerçekleştireceğinizi açıklayalım.

Wise sitesine girdiğinizde, hesaplama alanına göndermek istediğiniz miktarı yazın. Burada oldukça şeffaf bir şekilde ne kadar para göndermek istediğiniz, bunun karşılığında alıcının hesabına ne kadar geçeceği ve alınacak komisyon ücreti gösterilecek.

Düşük komisyon oranlarıyla Wise ile hızlı bir şekilde Amerika’dan Türkiye’ye para göndermek için hemen tıklayın.

Az önce de bahsettiğimiz gibi Wise, bankalar gibi yasal otoritelere ve düzenlemelere bağlı bir kurum olduğundan sizden kimlik bilgilerinizi doğrulamak için kimlik, pasaport veya sürücü belgesi fotoğrafı gibi taleplerde bulunabilir. Bu sebeple üyelik oluştururken girdiğiniz bilgilerin doğruluğu oldukça önemli.

 • Para transferi sayfasında göndermek istediğiniz USD miktarını veya alıcının alması gereken TRY girin 
 • Sonra ‘Başlayın‘ tuşuna bastığınızda üyelik ekranına yönlendirileceksiniz. 
 • Kendinize bir parola belirleyip kişisel bilgilerinizi girerek üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz.
 • Üyeliğiniz onaylandığında para transferi yapmaya başlayabilirsiniz.
Amerika'dan Türkiye'ye Wise ile para transferi nasıl yapılır, adım adım açıklama
Yukarıdaki ekran görüntüsü wise.com/tr/send-money sayfasından 29 Mart 2023 tarihinde alınmıştır.

Adım Adım Wise ile Amerika’dan Türkiye’ye Para Gönderme (Dolar > TL)

Üyelik işlemini nasıl tamamlayacağınızdan yukarıda bahsettik. Ardından para transferinizi tamamlamak için bu adımları izlemelisiniz.

 1. Amerika’dan Türkiye’ye para gönderme işlemi için karşınıza çıkacak ekranda ne kadarlık bir transfer yapacağınızı belirtin. Bu ekranda, alınacak transfer ücretini, transfer için kullanılan döviz kurunu ve alıcıya ulaşacak net miktarı görebilirsiniz. Bu sayede tüm masrafları detaylı bir şekilde görebilirsiniz ve gizli kesintilerle karşılaşmazsınız.
 2. Türkiye’den para göndereceğiniz hesap sahibi kişinin adı, soyadı ve IBAN bilgilerini de girerek bu adımı tamamlayabilirsiniz.
 3. Ardından yapmanız gereken Amerika’da paranızı nasıl göndereceğinizi seçmek. Yani ister hesabınızdan gösterilen hesap numarasına size belirtilen referans kodunu girerek işleminizi tamamlayabilir, ister kredi kartı ya da banka kartı bilgilerinizle işleminize devam edebilirsiniz.

Wise ile Amerika’dan Türkiye’ye para gönderirken eğer alıcının IBAN numarasını bilmiyorsanız, alıcının e-posta adresini girmeniz yeterli olabilir. Bu durumda Wise, transferi gerçekleştirmek için iki farklı yöntem izleyebilir:

 • Eğer alıcının Wise hesabı varsa, alıcının o email adresi ile kullandığı Wise hesabına para transferini gerçekleştirir.
 • Eğer alıcı Wise’a kayıtlı değilse para transferini gerçekleştirmek için alıcıya hesap bilgilerini isteyen bir e-posta gönderir. 

Not: Bu yöntemi aynı şekilde Türkiye’den Amerika’ya para göndermek için de kullanabilirsiniz. Bu sefer transferin yönü TL’den dolar’a ve Türkiye’den ABD’ye şeklinde olacak şekilde düzenlemeniz yeterli. 

Wise ile para gönderme hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Wise ile Para Gönderme Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Amerika’dan Türkiye’ye Wire Transfer (Banka Transferi) Yapmak

Bu işlemi yaparken Türkiye’de para göndereceğiniz bankanın SWIFT kodunu bilmeniz gerekiyor. Türkiye’deki bankaların SWIFT/BIC kodlarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz. 

Banka AdıSwift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift KoduTGBATRIS
Akbank Swift KoduAKBKTRIS
Türkiye İş Bankası Swift KoduISBKTRIS
ING Bank Swift KoduINGBTRIS
Ziraat Bankası Swift KoduTCZBTR2A
Halk Bankası Swift KoduTRHBTR2A
Türkiye Finans Swift KoduAFKBTRIS
VakıfBank Swift KoduTVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift KoduTEBUTRIS
Yapı Kredi Swift KoduYAPITRISFEX
Finansbank Swift KoduFNNBTRIS

*SWIFT kodunu 11 hane olarak girmenizi isteyen bankalar olabilir. Bu durumda kodun sonuna XXX ekleyerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Yani örneğin Ziraat Bankası için girmeniz gereken kod TCZBTR2AXXX olacak.

Wire transfer yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Bankanızın mobil uygulamasından para gönder veta para transferi seçeneğini seçin
 2. Wire transfer seçeneğini seçin
 3. Alıcı IBAN numarası, banka SWIFT kodu ve alıcının adı ve soyadını girin
 4. Listeden para birimini seçin
 5. Göndermek istediğiniz miktarı girin
 6. Paranın alınacak olduğu hesabınızı seçin
 7. İşlemi onaylayın

Bu işlemler ve sıraları bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Fakat temelde wire transfer yapabilmeniz için yapmanız gerekenler bunlar.

Türkiye’deki alıcı bankanın SWIFT/BIC kodunu bilmiyorsanız, buradan öğrenebilirsiniz: Türkiye’deki Bankaların SWIFT kodları
 

Amerika’dan Türkiye’ye Para Gönderme Ücretleri

Para gönderme ücretleri seçtiğiniz transfer yöntemine ve sağlayıcıya göre değişiklik gösterir. 

 • Wire transfer ücretleri: Banka transfer seçeneğinde, eğer gönderici ve alıcı bankanın özel bir anlaşması varsa, swift ücretleri normalden daha uygun olabilir. Bankalar arası anlaşma olmaması durumunda ise yüksek swift ücretleri ile karşılaşabilirsiniz.
 • Wise ile para transfer ücretleri: Wise ile para transferi yaptığınızda para ülkeler arası yer değiştirmediği ve Wise’ın alıcı ülkedeki hesabından transfer edildiği için ödenecek ücret olabildiğince düşük tutulabilir.
 • Remitly ile para gönderme ücretleri: Remitly’nin para transfer ücretleri gönderici ve alıcı ülkeye göre ve seçilen gönderim yöntemine göre değişiklik gösterir.
 • Xe ile para transfer ücretleri: Xe ile transfer ücretleri, paranın gönderileceği ülkeye göre değişir.

Wise ile para gönderme ücretleri

Wise ile para gönderirken sabit bir para transfer ücretinin yanı sıra değişken bir ücret de bulunuyor. Değişken ücrette gönderilecek miktar arttıkça alınan ücret de değişiyor.

Seçtiğiniz gönderme yöntemine göre farklı ücretlere tabii olursunuz. ABD’den Türkiye’ye para gönderirken aşağıdaki ödeme yöntemlerinden size en uygun olanı seçebilirsiniz:

 • ACH (Bağlı banka hesabı)
 • Banka havalesi
 • Banka kartı
 • Kredi kartı

Gönderme seçenekleri ve transfer ücretlerini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Transfer için Ödeme Yöntemi1000 USD için Transfer Ücreti5000 USD için Transfer ÜcretiTransfer süresi
Bağlı banka hesabı (ACH)14,71 USD66,12 USDYaklaşık 15 dakika
Banka havalesi16,21 USD59,73 USDYaklaşık 1 gün
Banka kartı 26,09 USDYaklaşık 40 dakika
Kredi kartı53,51 USDYaklaşık 40 dakika
Yukarıdaki ücret bilgileri wise.com/us/send-money sayfasından 13 Mart 2023 tarihinde alınmıştır.

Amerika'dan Türkiye'ye Wise ile Para Transferi Ödeme Yöntemleri

Amerika’dan Türkiye’ye Para Transferi Kaç Günde Gelir?

Amerika’dan Türkiye’ye para transferinin süresi yöntem ve sağlayıcına göre değişir. 

SWIFT gibi geleneksel işlemler, yaklaşık 1-3 iş günü sürebilir. Cuma akşam üzeri ya da hafta sonu başlatılan transferler, hafta sonu bankalar çalışmıyor olabileceğinden, daha uzun sürebilir. 

Amerika'dan Türkiye'ye Wise para transferi ne kadar sürer

Wise ile yapılan transferlerin çoğu ilk 24 saat içinde gerçekleşir. Popüler rotalarda, transferler birkaç saat içerisinde tamamlanabilir. Örneğin Amerika’dan Türkiye’ye Wise ile para transferi için tahmini süre 10 dakika olabilir.

Remitly için ekonomi transfer için 3-5 günü ön görülüyorken, ekpres para transferleri anlık olarak gerçekleşir. Xe için para transfer süresi paranın gönderileceği ülkeye bağlı değişir.

 • Wire transfer: 1-7 iş günü
 • Wise: %40’ı anlık, %80’i 24 saat içinde ulaşır
 • Remitly: 3-5 iş günü veya anlık
 • Xe: Alıcı ülkeye bağlı 1-6 gün

Ayrıca, tekrar hatırlatalım, para transferi işlemini Cuma akşamı veya hafta sonunda başlatırsanız, işlem Pazartesi işlenmeye başlayacağı için daha fazla sürebilir. Tüm dünyada bankalar genelde hafta sonları kapalı olur. Yurtdışından Türkiye’ye para transferi kaç gün sürer yazımızdan transfer süreleri ile ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Amerika’dan Türkiye’ye Dolar Göndermek

Amerika’dan Türkiye’ye dolar göndermek istediğinizde karşınıza geleneksel banka yöntemleri ve elektronik para kuruluşlarının sunduğu alternatifler çıkar. Para transferi yapan kişi olarak bu işlemde dikkat edeceğiniz konular güvenlik, transfer ücreti ve hız olur.

Wise, gelişmiş güvenlik önlemleri alıyor ve gönderim hızı ve ücretleri konusunda şeffaf davranıyor. Reel döviz kurundan işlemler yapıyor. Bu nedenle yerel para biriminde para transferi yaparak, yüksek döviz kuru değişimlerinin önüne geçebilirsiniz.

Bu durumda Amerika’dan Türkiye’ye dolar transferi yaparken alıcının TL hesabına transfer etmek avantajlı olabilir. 

Fakat Türkiye’deki bir dolar hesabına da dolar göndermek elbette mümkün. Bu işlem için bankalar SWIFT ağını kullanırlar, bu nedenle de Amerika’dan Türkiye’ye dolar göndermek, normal TL transfer işleminden biraz daha uzun sürebilir. Ayrıca, muhbir banka ücretleri ve alıcı bankanın döviz değişim ücretleri alıcının hesabına geçecek miktardan kesilebilir.

Amerika’dan Türkiye’ye Para Gönderme Limiti Nedir?

Amerika’dan Türkiye’ye para gönderme limiti, para transferi yöntemine ve sağlayıcılara göre değişir. Çoğu sağlayıcının gönderim limiti genelde ortalama para transferi işlemleri için yeterli olur.

Wire transfer işlemi için transfer limitleri bankadan bankaya değişiklikler gösterir. 

Wise ile ABD’den Türkiye’ye para göndermenin de transfer başına ve günlük limitleri bulunur. Bir gün içinde tek seferde en fazla 1 milyon USD gönderimi yapabilirsiniz.

Wise ile yüksek miktarda para göndermenin önemli bir avantajı ise yüksek miktarda transferlerde transfer ücretinde otomatik indirim uygulanmasıdır. Böylece tasarruf sağlanabilir.

 • Banka transferi limiti: Bankadan bankaya değişiklik gösterir.
 • Wise ile para transferi: Bireysel ve kurumsal hesaplarda transfer başına 1.000.000 USD, ACH kullanarak günlük 15.000 USD, banka veya kredi kartı kullanarak günlük bir 2.000 USD ve haftalık 8.000 USD gönderebilirsiniz.
 • Remitly: 24 saat, 30 gün ve 180 günlük limitleri bulunur.
 • Xe: Transfer başına 535.000 USD transfer limiti bulunur.

Yukarıdaki transfer limitlerini inceleyip size en uygun seçeneği kullanabilirsiniz.

Bank of America Türkiye Para Transferi

Bank of America Amerika’daki Türkler tarafından sıklıkla tercih edilen bankaların başında gelir. Özellikle kolay kredi puanı oluşturmanızı sağlaması ve kredi puanlarını yükseltmek için tercih eden yabancılar da bu sayının artmasında önemli bir rol oynar.

Bir Bank of America hesabınız varsa, bu hesaptan Wise hesabınıza para aktararak işleminizi bir gün içinde ve düşük bir komisyonla gerçekleştirebilirsiniz.

Aynı zamanda Bank Of America, Türkiye’de TEB’in anlaşmalı bankaları arasındadır ve bu sebeple Türkiye’deki TEB kartınızla Amerika’da Bank of America ATM’lerinden, Türkiye’de ise Bank of America kartınızla da TEB ATM’lerinden belli bir limite kadar her ay ücretsiz bir şekilde para çekebilirsiniz. Bu konuda yurtdışında ATM’den para çekme yazımız da size yol gösterici olabilir.

Amerika’dan Türkiye’ye para göndermek için kullanabileceğiniz farklı yöntemleri karşılaştırmak istiyorsanız, bu sayfadaki hesaplama aracını inceleyebilirsiniz: Send Money to Turkey from USA

Özet

Bu yazıda çeşitli para gönderme yollarından bahsederken bu yöntemlerin avantajlarını komisyon oranları, kur çevrim oranları gibi finansal koşullar üzerinden ele aldık. Alternatif yöntemleri yurtdışından Türkiye’ye düşük ücretlerle para gönderme yazımızda inceleyebilirsiniz. 

Wire transfer yapabilmek için Amerika’da bir banka hesabına sahip olmak ve o hesaptan Türkiye’deki bir banka hesabına para göndermek gerekir. Bu işlem için SWIFT ağında gerçekleştiğinden, alıcı bankanın Swift kodunu bilmek gerekir. Wire transfer ile gönderilen para Türkiye’deki hesaba 1-3 iş günü içinde geçer. İşlem maliyeti yüksek olabilir.

Wise kullanarak para transferi yapılması durumunda para alıcıya anında iletilebilir. İşlem hem çok hızlı hem de çok uygun ücretlerle gerçekleşebilir. Bunun da nedeni Wise ile başka ülkeye para gönderildiğinde, paranın ülkeler arası yer değiştirmesi beklenmeden, Türkiye için, Wise Türkiye hesabından alıcının hesabına hemen aktarılabilir.

Amerika’dan Türkiye’ye Para Gönderme ile İlgili SSS

Amerika’dan gelen para nasıl çekilir?

Amerika’dan gelen parayı nasıl çekeceğiniz para almak için seçtiğiniz yönteme göre değişir. Eğer gönderen doğrudan Türkiye’deki banka hesabınıza göndermiş ise klasik yöntemle paranızı ATM’lerden çekebilirsiniz.

Eğer Amerika’dan gelen para Wise hesabınızda ise ve Wise kartınız yoksa, parayı banka hesabınıza aktararak bankamatik kartınızla atmler’den çekebilirsiniz. Detaylı bilgi için: Yurt dışından gelen para nasıl çekilir?

Amerika’dan Türkiye’ye online olarak para göndermek güvenli mi?

Evet, Wise ile Amerika’dan Türkiye’ye online para göndermek bankalar kadar güvenli. Wise her para transferinden önce kimlik doğrulaması yaparak transfer yapan kişinin siz olduğunu teyit eder. 

Ayrıca dolandırıcılığa karşı oluşturulmuş ekibi ile kötü niyetli tüm faaliyetlere karşı sürekli mücadele eder.

Amerika’dan gelen para hesaba ne zaman geçer?

Amerika’dan Wise ile yapılan para transferleri birkaç saat içinde tamamlanabilir. Popüler rotalarda, bu süre bir saatten kısa olabilir.

Bu süre para transferi esnasında seçeceğiniz ödeme yöntemine göre de değişebilir. Ancak genellikle 1 iş günü içinde transfer gerçekleştirilir.

Amerika’dan Türkiye’ye para transferi ücreti ne kadar?

Wise ile Amerika’da Türkiye’ye para gönderirken 6,13 USD + çevrilen miktardan %1.06 tutarında transfer ücreti ödersiniz. Gönderilen miktar arttıkça transfer ücreti otomatik olarak düşer. 

Örneğin 613.250 USD üzerinde para transferi yaptığınızda transfer ücreti %0.9’a düşer. Hiçbir durumda gizli ücret veya ilave komisyon ödemezsiniz.