Yurtdışından Türkiye’ye Para Gönderme – Düşük Ücretlerle

Yurtdışında yaşayan birçok vatandaşımızın Türkiye’yle bağlı farklı şekillerde devam ettiği için özellikle yurtdışından Türkiye’ye para gönderme konusunda ucuz, avantajlı ve hızlı yöntemleri aramaya devam ediyoruz.

SWIFT olarak adlandırılan uluslararası banka para transferleri hala oldukça popüler. Swift yöntemi ile yapılan transferlerde, alıcıya ulaşacak net miktar belli olmayabilir ve döviz çevrim kuru reel kurdan yüksek olabilir. Son yıllarda, Swift işlemine alternatif olarak birçok finansal teknoloji şirketi farklı alternatifler çıkarmaya başladı.

Bu yazımızda da farklı para gönderme yöntemlerinden ve Wise’dan (eski adıyla Transferwise’ı) bahsedeceğiz.

Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi

Wise Türkiye’nin de içinde olduğu birçok ülkede uluslararası para transferlerinde avantajlı komisyon oranlarıyla işlemlerinizi yapmanıza yardımcı olur. Wise’ın öne çıkan özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Oldukça şeffaf, anlaşılması kolay ve düşük komisyon oranları
  • Alıcıya ulaşacak net miktarın transfer öncesinde belli olması
  • Hızlı para gönderme şansı. (Yurtdışından Türkiye’ye para göndermek popüler rotalarda birkaç saat içinde tamamlanır.)
  • Kur çevriminde gerçek ve anlık market kur değerleri kullanılır, bu sebeple kur çevrimi nedeniyle para kaybetmezsiniz.
wise ile yurtdışına para transferi
Wise ile para gönderirken gerçek kur üzerinden işlem yapma avantajı elde edersiniz. Bu ekran görüntüsü 21 Mart 2021 tarihinde alındı ve Google’da da Euro / TL kuru 8.59 olarak görünüyordu.

Fotoğrafta da görüldüğü gibi yurtdışından yapılacak 1000 Euro’luk bir transferde Wise rakibi olan bankalara göre ortalama 66 Euroluk bir avantaj sağlamaktadır.

Yurtdışından Para Transferi Nasıl Yapılır?

Wise ile yurtdışından Türkiye’ye para transferi yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Şeffaf bir şekilde göndereceğiniz hesaba ne kadar para geçeceğini, transferin ortalama ne kadar süreceğini ve banka üzerinden yapacağınız transfere göre ne kadar avantaj sağladığınızı göreceksiniz.
  • Wise sitesine girdiğinizde göndermek istediğiniz para miktarını seçerek işleme başlayabilirsiniz.
  • Ardından oldukça kolay bir üyelik sayfasıyla karşılaşacaksınız. Tek yapmanız gereken email adresinizi girerek bir şifre belirlemek.
  • Bir sonraki adımda yapmanız gereken ödemeyi nasıl yapacağınız belirlemek. 3 seçeceğiniz var, belirtilen hesaba bankanızdan parayı gönderebilirsiniz, banka kartıyla ya da kredi kartıyla da işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Banka transferi seçeceğini seçtiğinizde hiçbir ekstra ücret ödemezsiniz fakat para gönderme süreniz diğer seçeneklere göre biraz daha uzun olabilir.

Banka Transferi ile Para Gönderme: Banka transferi seçeneğini seçerseniz ardından Wise size gerekli bilgileri iletecek. Bunun için verilen hesaba, gerekli miktarı göndermeniz ve size verilen referans kodunu açıklama bölümüne girmeniz gerekiyor.

Banka Kartı ya da Kredi Kart ile Para Gönderme: Eğer banka kartı ya da kredi kartı seçeneğini seçerseniz karşınıza anında kart bilgilerinizi girmenizi isteyen bir pencere açılacak. Kart bilgilerinizi girdiğinizde işleminiz başlayacak.

Kredi kartı ve banka kartı arasında tercih yapacaklar için banka kartıyla transfer yapma masrafının diğerlerine göre daha düşük olduğunu hatırlatalım.

Not: Yurtdışına para göndermek için de bu yöntem aynı şekilde çalışıyor. Yani bu sefer değişen paranın gideceği yön TL’den Euro ya da göndereceğiniz ülkenin yerel para birimi olacak. Bunu da linkteki yazımızda detaylı bir şekilde açıkladık.

Yurtdışından Hesabıma Para Gönderme

Yurtdışından para gönderme işleminizde bazen ailenize, arkadaşınıza ya da iş sebebiyle değil, Türkiye’deki kendi hesabınıza da para transferi yapmanız gerekebilir. Bu durumda da Wise ile yalnızca hesabınızın IBAN’ını bilmeniz para gönderirken yeterli olacaktır ve bu konuda ekstra bir işleme ihtiyaç duymazsınız.

Paranız yine aynı şekilde 1 işi günü içinde hesabınıza geçecektir. Türkiye’ye geleceğiniz tatillerde de yanınızda yüklü para taşımamak adına bu şekilde yurtdışından para göndermek kullanabileceğiniz oldukça kullanışlı bir yöntemdir.


Yurtdışından IBANa para gönderme hakkında daha fazla detay için de ayrıca bir yazı hazırladık. Eğer yüksek miktarlarda para göndereceksiniz yurtdışından yüklü miktarda para havalesi makalemizde de bu konu hakkındaki detayları öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz olarak Wise hesabı oluşturabilirsiniz:


Yurtdışından Para Transfer Limitleri

Yurtdışından para gönderme işleminizde aklınıza takılabilecek bir diğer konu da yurtdışından Türkiye’ye transfer limitleri olabilir.

Kısaca açıklamak gerekirse Türkiye, yanınızda taşıyabileceğiniz nakit para konusunda 2021 itibariyle herhangi bir limit koymamıştır (geldiğiniz ülkelere bağlı limitlere dikkat etmelisiniz).

Para transferini yaptığınız bankalar, Wise gibi aracı şirketler yaptığınız transfer miktarlarına göre gönderimlerinizi daha detaylı inceleyebilir ve sizden ek belgeler talep edebilir.

Kullandığınız para transfer yöntemine göre değişen transfer limitleri bulunabilir. Bu transfer limitleri genellikle günlük ya da tek bir transferle yapılabilecek maksimum miktar olarak belirlenir. Örneğin Wise’da transfer limiti, USD bazlı transferler için günlük ve transfer başına 1.000.000 USD olarak belirlenmiştir.

Bu oldukça standart bir uygulama olmakla birlikte bu alandaki limitler de ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Wise ile yapılan transferler için para birimlerine göre farklı transfer limitleri belirlenmiştir. Bu sayfayı ziyaret ederek, farklı para birimleri için yapabileceğiniz transfer limitlerini öğrenebilirsiniz: Wise ile Para Transferi Limitleri

Wise Alternatifleri

Yazının başında bahsettiğimiz gibi hala en çok bilinen yöntemlerden biri bankalar üzerinden yapılacak SWIFT transferidir.

Türkiye’ye Swift ile Para Göndermek

Bu işlemin ne olduğunu soracak olanlar için de aslında yurtiçinde yaptığımız EFT işlemini yurtdışı EFT olarak düşünebilirsiniz. Transfer süreleri diğer yöntemlere kıyasla biraz daha uzun olabilir.

Swift işlemlerinde hem gönderici banka hem de alıcı banka farklı türlerde ücret kesintisi yapabilir. Alıcı bankanın yapacağı kesinti, transferi yapmadan önce belli olmadığından ve ücret alıcıya gönderilen miktardan kesilir. Bu nedenle, bu yöntemde, alıcıya ulaşacak miktar belirsiz olabilir.

Swift işlemi yaparken, alıcı kişinin IBAN numarasına ek olarak alıcı bankanın SWIFT/BIC koduna ihtiyacınız olur. Swift ile ilgili daha ayrıntılı bilgi paylaştığımız aşağıdaki yazıları inceleyebilirsiniz:

Türk Bankalarının BIC / SWIFT Kodları

Öncelikle kısaca BIC’in ne olduğunu açıklayalım. Business Identifier Code’un kısaltmasından oluşan bu kod tüm dünyada bankaların tanımlanmasını sağlayan numaralardır. SWIFT kodu da aynı bilgiyi ifade eder.

İşinizi kolaylaştırmak adına tüm Türk bankalarının BIC / SWIFT kodlarını burada listeledik. Eğer SWIFT yapacaksanız Türkiye’ye para göndermek için bankaların bu kodlarına ihtiyacınız olacak.

Banka Adı Swift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift Kodu TGBATRIS
Akbank Swift Kodu AKBKTRIS
Türkiye İş Bankası Swift Kodu ISBKTRIS
ING Bank Swift Kodu INGBTRIS
Ziraat Bankası Swift Kodu TCZBTR2A
Halk Bankası Swift Kodu TRHBTR2A
Türkiye Finans Swift Kodu AFKBTRIS
VakıfBank Swift Kodu TVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift Kodu TEBUTRIS
Yapı Kredi Swift Kodu YAPITRISFEX
Finansbank Swift Kodu FNNBTRIS

Eğer alıcı bankanın kodunu bilmiyorsanız ve bu listede olmayan bir banka arıyorsanız bu sayfada bulabilirsiniz: Banka Swift/BIC Kodu Bulma Aracı

Yazımızda yurtdışından en ucuz para gönderme yöntemlerini açıklarken bankalar özelinde de bu yöntemleri tüm bankalar için uygulayabileceğinizden bahsettik.

Wise, düşük transfer ücretleri ve reel döviz kuru ile uluslararası para transferi masraflarını azaltmayı hedefliyor. Alıcıya ulaşacak net miktarı ve kullanılan döviz değişim kurunu transfer öncesi göstererek şeffaflık sağlıyor. Aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz olarak Wise hesabı oluşturup, düşük ücretlerle hızlı para transferleri yapmaya başlayabilirsiniz.