Yurtdışından Türkiye’ye Para Gönderme [En Ucuz]

Yurtdışında yaşayan birçok vatandaşımızın Türkiye’yle bağlı farklı şekillerde devam ettiği için özellikle yurtdışından Türkiye’ye para gönderme konusunda en ucuz, en avantajlı ve en hızlı yöntemleri aramaya devam ediyoruz.

Yıllardır bankaların tekelinde olan ve SWIFT diye adlandırdığımız işlemin yüksek para kesintilerinden bıkmış olanlar için artık teknolojinin de gelişmesiyle ortaya yeni ve alternatif yöntemler çıkmaya başladı.

Bu yazımızda da yurtdışında yaşayan birçok arkadaşımızın defalarca denediği ve kullandığı bir yöntem olan Wise’ı (eski adıyla Transferwise’ı) anlatarak yurtdışından Türkiye’ye internetten online olarak ne kadar ucuz ve basit bir şekilde para gönderebileceğinizden bahsedeceğiz.

Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi

Wise Türkiye’nin de içinde olduğu birçok ülkede uluslararası para transferlerinde en avantajlı komisyon oranlarıyla işlemlerinizi yapmanıza yardımcı olur. Wise’ın yarattığı en büyük fark kur çevirim oranları sayesinde meydana geliyor. Bankaların kendilerine göre belirlediği kurlar genellikle yurtdışından para gönderdikten sonra bankalara beklemediğiniz miktarlarda para kaybetmenize sebep olabilir. Temel avantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Oldukça şeffaf, anlaşılması kolay ve düşük komisyon oranları
  • SWIFT transferlerine göre çok daha hızlı para gönderme şansı. (Yurtdışından Türkiye’ye para göndermek maksimum 2 gün)
  • Kur çevriminde gerçek ve anlık market kur değerleri kullanılır, bu sebeple kur çevrimi nedeniyle para kaybetmezsiniz.
wise ile yurtdışına para transferi
Wise ile para gönderirken gerçek kur üzerinden işlem yapma avantajı elde edersiniz. Bu ekran görüntüsü 21 Mart 2021 tarihinde alındı ve Google’da da Euro / TL kuru 8.59 olarak görünüyordu.

Yurtdışından Para Transferi Nasıl Yapılır?

Fotoğrafta da görüldüğü gibi yurtdışından yapılacak 1000 Euro’luk bir transferde Wise rakibi olan bankalara göre ortalama 66 Euroluk bir avantaj sağlamaktadır.

Yurtdışından nasıl para gönderilir sorusuna cevap bulan Wise sitesine girdiğinizde göndermek istediğiniz para miktarını seçerek işleme başlayabilirsiniz. Ardından oldukça kolay bir üyelik sayfasıyla karşılaşacaksınız. Tek yapmanız gereken email adresinizi girerek bir şifre belirlemek. Wise Türkiye para transferi konusunda kullanım kolaylığı açısından da öne çıkıyor.

Şeffaf bir şekilde göndereceğiniz hesaba ne kadar para geçeceğini, transferin ortalama ne kadar süreceğini ve banka üzerinden yapacağınız transfere göre ne kadar avantaj sağladığınızı göreceksiniz.

Ardından alıcının IBAN bilgilerini ve göndereceğiniz bankanın BIC / SWIFT kodunu girmeniz gerekecek. Yazımızın sonunda Türkiye’deki tüm bankalar için BIC / SWIFT kodlarını bulabilirsiniz.

Bir sonraki adımda yapmanız gereken ödemeyi nasıl yapacağınız belirlemek. 3 seçeceğiniz var, belirtilen hesaba bankanızdan parayı gönderebilirsiniz, banka kartıyla ya da kredi kartıyla da işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Banka transferi seçeceğini seçtiğinizde hiçbir ekstra ücret ödemezsiniz fakat para gönderme süreniz biraz uzayabilir. Bu sebeple ve daha kolay olduğu için Banka Kartı seçeneğini tavsiye ederim.

Banka transferi seçeneğini seçerseniz ardından Wise size gerekli bilgileri iletecek. Referans kodunu açıklama bölümüne girmeniz gerekecek bu sayede sizin para gönderiminizi ve kimliğinizi ayırt edebilecekler.

Eğer banka kartı ya da kredi kartı seçeneğini seçerseniz karşınıza anında kart bilgilerinizi girmenizi isteyen bir pencere açılacak. Kart bilgilerinizi girdiğiniz anda işleminiz başlayacak. Türkiye’ye internetten para göndermek işte bu kadar kolay!

Kredi kartı ve banka kartı arasında tercih yapacaklar için banka kartının ödeme masrafının daha düşük olduğunu hatırlatalım.

Not: Yurtdışına para göndermek için de bu yöntem aynı şekilde çalışıyor. Yani bu sefer değişen paranın gideceği yön TL’den Euro ya da göndereceğiniz ülkenin yerel para birimi olacak. Bunu da linkteki yazımızda detaylı bir şekilde açıkladık.

Yurtdışından Hesabıma Para Gönderme

Yurtdışından para gönderme işleminizde bazen ailenize, arkadaşınıza ya da iş sebebiyle değil, Türkiye’deki kendi hesabınıza da para transferi yapmanız gerekebilir. Bu durumda da Wise ile yalnızca hesabınızın IBAN’ını bilmeniz para gönderirken yeterli olacaktır ve bu konuda ekstra bir işleme ihtiyaç duymazsınız.

Paranız yine aynı şekilde 2-3 gün içinde hesabınıza geçecektir. Türkiye’ye geleceğiniz tatillerde de yanınızda yüklü para taşımamak adına bu şekilde yurtdışından para göndermek kullanabileceğiniz oldukça kullanışlı bir yöntemdir.


Yurtdışından IBANa para gönderme hakkında daha fazla detay için de ayrıca bir yazı hazırladık. Eğer yüksek miktarlarda para göndereceksiniz yurtdışından yüklü miktarda para havalesi makalemizde de bu konu hakkındaki detayları öğrenebilirsiniz.


Yurtdışından Para Transfer Limitleri

Yurtdışından para gönderme işlemninizde aklınıza takılabilecek bir diğer konu da yurtdışından Türkiye’ye transfer limitleri olabilir.

Kısaca açıklamak gerekirse Türkiye yanınızda taşıyabileceğiniz nakit para konusunda 2021 itibariyle herhangi bir limit koymamış durumda(geldiğiniz ülkelere bağlı limitlere dikkat etmelisiniz) fakat para transferini yaptığınız bankalar, Wise gibi aracı şirketler yaptığınız transfer miktarlarına göre gönderimlerinizi daha detaylı inceleyebilir ve sizden ek belgeler talep edebilir.

Bu oldukça standart bir uygulama olmakla birlikte bu alandaki limitler de ülkeden ülkeye ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Yine de aylık 50.000£’un üzerinde yapacağınız transferler için Wise’ın özel bir sayfası bilgilendirmesi olduğunu da söyleyelim.

Wise Alternatifleri

Bu yazıda her ne kadar Wise ile para gönderimini önersek de siz farklı sebepler nedeniyle Wise ile para göndermek istemiyorsanız Türkiye’ye para göndermek için tabii ki tek alternatifinizin Wise olmadığı kesin. Yazımızda da karşılaştırırken kullandığımız gibi hala en geçerli yöntem bankalar üzerinden yapılacak SWIFT transferidir.

Bu işlemin ne olduğunu soracak olanlar için de aslında yurtiçinde yaptığımız EFT işlemini yurtdışı EFT olarak düşünebilirsiniz. Transfer süreleri diğer yöntemlere kıyasla biraz daha uzun olabilir, aynı zamanda en masraflı yoldur. Bu sebeple diğer çeşitli aracı firmalara göz atmak istiyoruz.

Western Union ile Yurtdışından Para Gönderme

Diğer bir alternatif ise Western Union’dur, bu yöntemde alıcının banka hesabının olmasına gerek yoktur ve para transferi anında gerçekleşir. Yurtdışından Türkiye’ye En Hızlı Para transferi başlıklı yazımızda bu yöntemi detaylarıyla incelemiştik.

transfergo-ile-para-transferi
TransferGo da Türkiye’ye para gönderirken oldukça avantajlı bir şekilde işlemlerinizi tamamlayabileceğiniz bir alternatif.

TransferGo ile Yurtdışından Para Transferi

Tamamen Wise gibi çalışan bir diğer alternatif ise Transfergo sitesidir. Türkçe dil seçeneğini de web sitesinde bulunduran ve İstanbul’da bir de ofisi olan web sitesinin fark yarattığı bir diğer avantaj ise gönderim zamanı konusunda farklı seçenekler sunmasıdır.

Yani acil bir ihtiyacınız varsa biraz daha fazla masraf ödeyerek yurtdışından para gönderme işleminizi aynı gün içinde bile tamamlayabilirsiniz.

Onun haricinde gönderim şekli Wise sitesiyle büyük benzerlik gösterir. Yalnızca 1000 Euro’nun üzerinde yapacağınız transferlerde banka kartı seçeneği yerine banka transferiyle gönderim yapmak zorunda olursunuz.

transfergo ile yurtdışından ucuza para transferi

MoneyGram ile Türkiye’ye Para Göndermek

Moneygram ise Western Union yapısına benzer bir şekilde çalışmaktadır. Dünya çapında bulunan birçok acenteden birine giderek Türkiye’ye para transferinizi gerçekleştirebilirsiniz. Alım konusunda tıpkı Western Union gibi alıcının banka hesabı olması gerekmez, ister hesaba, ister mobil cüzdana ister nakit olarak transferi gerçekleştirebilirsiniz. Nakit olarak gerçekleşen transferlerde alıcının tek yapması gereken onun da kendisine en yakın Moneygram acentesine gidip size verilen ve alıcıya ilettiğiniz referans kodunu söylemesidir.

Türk Bankalarının BIC / SWIFT Kodu Nedir?

Öncelikle kısaca BIC’in ne olduğunu açıklayalım. Business Identifier Code’un kısaltmasından oluşan bu kod tüm dünyada bankaların tanımlanmasını sağlayan numaralardır. SWIFT kodu da aynı bilgiyi ifade eder. Bu kodları basit bir Google aramasıyla bulabilirsiniz fakat işinizi kolaylaştırmak adına tüm Türk bankalarının BIC / SWIFT kodlarını burada listeledik. Eğer SWIFT yapacaksanız Türkiye’ye para göndermek için bankaların bu kodlarına ihtiyacınız olacak.

Banka Adı Swift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift Kodu TGBATRIS
Akbank Swift Kodu AKBKTRIS
Türkiye İş Bankası Swift Kodu ISBKTRIS
ING Bank Swift Kodu INGBTRIS
Ziraat Bankası Swift Kodu TCZBTR2A
Halk Bankası Swift Kodu TRHBTR2A
Türkiye Finans Swift Kodu AFKBTRIS
VakıfBank Swift Kodu TVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift Kodu TEBUTRIS
Yapı Kredi Swift Kodu YAPITRISFEX
Finansbank Swift Kodu FNNBTRIS
Yurtdışından Ziraat Bankası’na Nasıl Para Gönderilir?

Eğer SWIFT yöntemini kullanacaksanız Ziraat Bankası SWIFT kodu: TCZBTR2A
Yazımızda SWIFT’den çok daha hızlı ve ucuz şekilde yurtdışından para transferi işleminizi nasıl tamamlayabileceğinizi detaylarıyla anlattık. Bu yöntemler Ziraat Bankası’na para gönderirken uygulanabilir.

Yurtdışından Garanti Bankası’na Nasıl Para Gönderilir?

Garanti Bankası SWIFT/BIC kodu: TGBATRIS
Avrupa’dan Türkiye’ye para göndermek için SWIFT işlemi yapmanız gerekebilir. Bu noktada Garanti Bankası’na para göndermek için ihtiyacınız olan SWIFT kodunu paylaştık fakat yazımızda SWIFT’den çok daha hızlı ve ucuz şekilde yurtdışından Garanti Bankası’na para gönderme işlemini tamamlayabileceğinizi açıklamıştık.

Yurtdışından İş Bankası’na Nasıl Para Gönderilir?

Yurtdışından İş Bankası’na para göndermek yazımızda bu konuyu daha detaylı bir şekilde işlemiştik. Bu yazı özelinde de bu yöntemi kullanarak yurtdışından İş Bankası’na maksimum 1 gün içinde nasıl para transferi yapabileceğinizi de açıkladık.

Yazımızda yurtdışından en ucuz para gönderme yöntemlerini açıklarken bankalar özelinde de bu yöntemleri tüm bankalar için uygulayabileceğinizden bahsettik. Artık siz de Türkiye’ye para göndermek istediğinizde yüksek masraflar ve uzayan sürelerle boğuşmak zorunda değilsiniz.