Banka SWIFT Ücretleri & SWIFT Masrafı

Yurtdışında yaşayanlar için ya da yurtdışıyla bağlantısı olanlar için SWIFT ücretleri her zaman önemli bir konu olmuştur.

Biz de Yurtdışındayız olarak internette açık bir şekilde banka SWIFT ücretlerini paylaşan bankaların SWIFT masraflarını listeleyip hangi bankaları tercih etmenizin daha avantajlı olacağını size göstermek istedik.

Tablolara ve masraflara geçmeden önce uluslararası para gönderme konusunda önermek istediğimiz Wise’a da kısaca değinelim.

SWIFT işlemlerindeki masrafların belirsizliğine karşı alıcıya ne kadar para geçeceğini anında görebileceğiniz Wise ile hem hızlı hem ucuz para gönderimi yapabilirsiniz.

SWIFT ile Para Gönderme Ücretleri

Öncelikle hazırladığımız tabloda SWIFT ile yurtdışına para göndermek için bankaların masraflarını listeledik. Bu tablodaki masraflar yazılı olan bankaların yurtdışına para gönderme ücretleri için geçerlidir.

BankaMinimum Ücret GöndermeYüzdeMaksimum Ücret GöndermeBSMVKaynak
Yapı Kredi175TL%0.6315TLHariçhttps://www.yapikredi.com.tr/bireysel-bankacilik/hesaplama-araclari/bireysel-urun-ve-hizmet-ucretleri
İş Bankası20 USD%0.3310USDDahilhttps://www.isbank.com.tr/urun-ve-hizmet-ucretleri
Akbank170TL%0.6450tlDahilhttps://www.akbank.com/tr-tr/genel/Sayfalar/Urun-ve-Hizmet-Ucretleri.aspx
Garanti114TL%0.57380.95tlHariçhttps://assetsgarantibbva.com/assets/pdf/tr/garantibbva-ticari-urun-hizmet-ucretleri.pdf
Finansbank160.4 TL%0.6275TLHariçhttps://www.qnbfinansbank.com/yasal/urun-hizmet-ucretleri
Enpara68.5TL68.5TLDahilhttps://www.qnbfinansbank.com/yasal/urun-hizmet-ucretleri
CEPTETEB30TL30TLDahilhttps://www.teb.com.tr/urun-ve-hizmet-ucretleri/
TEB (ŞUBE)300TL%0,501.200TLhttps://www.teb.com.tr/urun-ve-hizmet-ucretleri/
HSBC85TL85TLhttps://www.hsbc.com.tr/hsbc/urun-ve-hizmet-ucretleri
Alternatif Bank80TL%0,4320TLhttps://www.alternatifbank.com.tr/bilgi-merkezi/urun-ve-hizmet-ucretleri#bireyselmusteri
Kuveyt Türk17 USD%0,1285 USDDahilhttps://www.kuveytturk.com.tr/medium/document-file-4666.vsf
Odeabank95TL95TLhttps://www.odeabank.com.tr/urun-ve-hizmet-ucretleri
Ziraat Bankası15 USD%0,75500 USDDahilhttps://www.ziraatbank.com.tr/tr/urun-ve-hizmet-ucretleri
Vakıfbank50 USD%0,5500 USDhttps://www.vakifbank.com.tr/documents/temel_bankacilik_bilgi_formu.pdf
Halkbank25 USD%0,3200 USDhttps://www.halkbank.com.tr/tr/urun-ve-hizmet-ucretleri/urun-hizmet-ve-ucretleri/para-ve-kiymetli-maden-transferleri.html

* Tablodaki değerler, Ağustos 2021 tarihinde alınmıştır. En güncel ve doğru bilgi için, bankaların resmi web sitelerini incelemenizi veya doğrudan bankalar ile iletişime geçmenizi öneririz.

Tablodaki rakamları bir örnekle açıklamak gerekirse örneğin Yapı Kredi aracılığıyla yurtdışına SWIFT ile para göndermek istediğinizde tabloda gösterilen rakamı Yapı Kredi sizden almaktadır Fakat yurtdışında para hangi bankaya gidiyorsa, alıcı banka ve muhabir banka da potansiyel olarak işlem için masraf kesebilmektedir. (Muhabir Banka Nedir)

Bu nedenden ötürü Swift işleminde, alıcıya ulaşacak net miktar belli olmayabilir. Bu sebeple yazının başında bahsettiğimiz gibi, alternatif para gönderme yöntemleri alıcıya ulaşacak net miktarı göstererek bu açıdan daha avantajlı olabilir.

SWIFT İşlemlerindeki BSMV Masrafı

Yukarıdaki tabloya baktığınızda bazı işlemlerin yanında BSMV’nin dahil ya da hariç olduğunu göreceksiniz. Bazı bankalar bu masrafın yansıttıkları fiyata dahil olup olmadığını internet sitelerinde açıklamıyor. Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi’nin kısaltması olan BSMV birçok farklı banka işleminde yüzde 1 olarak alınmaktadır. Yani SWIFT ücreti içinde çok büyük bir yer kaplamaz.

SWIFT ile Yurtdışından Para Alma Ücretleri

Bu tablomuzda da SWIFT masraflarının alıcı bölümüne değiniyoruz. Yani siz yurtdışında farklı bir bankadan Türk bankasına para gönderdiğinizde alıcı banka da SWIFT ücreti kesmektedir.

BankaMinimum AlmaMaksimum AlmaYüzdeBSMVKaynak
Yapı Kredi263TL1450TL%0,60Hariçhttps://www.yapikredi.com.tr/bireysel-bankacilik/hesaplama-araclari/bireysel-urun-ve-hizmet-ucretleri
İş Bankası6,5 USD200 USD%0,5Dahilhttps://www.isbank.com.tr/urun-ve-hizmet-ucretleri
Akbank154TL644.5 TL%0.4Dahilhttps://www.akbank.com/tr-tr/genel/Sayfalar/Urun-ve-Hizmet-Ucretleri.aspx
Garanti167tl1108,57tl%0.48Hariçhttps://assetsgarantibbva.com/assets/pdf/tr/garantibbva-ticari-urun-hizmet-ucretleri.pdf
Finansbank76TL640TL%0,2Hariçhttps://www.qnbfinansbank.com/yasal/urun-hizmet-ucretleri
Enpara22.5TL22.5TLDahilhttps://www.qnbfinansbank.com/yasal/urun-hizmet-ucretleri
CEPTETEB15TL15TLDahilhttps://www.teb.com.tr/urun-ve-hizmet-ucretleri/
TEB (ŞUBE)75TL1.000TL%0.4https://www.teb.com.tr/urun-ve-hizmet-ucretleri/
HSBC0TL0TLhttps://www.hsbc.com.tr/hsbc/urun-ve-hizmet-ucretleri
Kuveyt Türk10 USD140 USD%0,1Dahilhttps://www.kuveytturk.com.tr/medium/document-file-4666.vsf
Vakıfbank2,5USD5USDhttps://www.vakifbank.com.tr/documents/temel_bankacilik_bilgi_formu.pdf

SWIFT Ücreti Hesaplama: Örnek İşlem

Şimdi hem alıcı hem de gönderici tarafından SWIFT ücretlerini açıkladığımıza göre tabloda belirttiğimiz yüzde hesaplamalarının da nasıl olduğunu göstererek SWIFT işlem ücretlerini açıklayalım.

Örneğin bir Türk bankasından uluslararası para transferi ile ABD’ye Citibank’a 1000 USD para göndermek istiyorsunuz.

Bankanın minimum SWIFT gönderme ücreti 15 USD olarak görülüyor ve 1000x%0,75 olarak hesap yaptığımızda rakam minimum ücretin altında çıkıyor. Bu sebeple bu banka 15 USD komisyon alıyor. Citibank da bu tabloya göre alıcı pozisyonunda 15 USD alıyor.

Bunun haricinde transfere aracılık eden muhabir banka da ek ücret kesebiliyor. Yani bu işlemde minimum masraf 30 USD olmakla birlikte artabilir ve işlem de genellikle 3 gün içinde sonuçlanır.

Wise ile Türkiye’den Amerika’ya 8470 TL (23 Ağustos 2021 itibariyle 1000 USD’ye tekabül ediyor) alıcının hesabına 992 USD geçiyor ve yalnızca 8 USD masrafla transferiniz gerçekleşiyor.

wise-swift-ucretleri-karsilastirma

Banka SWIFT Ücretleri Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Banka SWIFT ücretlerini minimumda tutmak için işlemlerinizi her zaman mobil ya da internet bankacılığı aracılığıyla yapmaya çalışın. Yukarıdaki tablodaki rakamlar buna göre hazırlanmıştır. İşlemler şubeden yapıldığında masraflar yükselir.
  • SWIFT masraflarını kısmak için parayı aynı para biriminde göndermeye çalışın. Yani ABD’ye gönderecekseniz USD, Almanya’ya göndermek istediğinizde de Euro göndermek sizi daha avantajlı hale getirir. (Not: Yukarıda anlattığımız Wise ile işlem yaparken tam tersi lokal para birimlerini kullanmak en avantajlısı oluyor. Sebeplerini Wise nedir yazımızda açıklamıştık.)
  • SWIFT işlemlerinde her zaman görünmez masraflar ortaya çıkabilir. Örneğin para dönüştürme ve muhabir banka masrafları bunlar arasındadır.
  • SWIFT ücreti almayan banka yazımızda da değindiğimiz gibi ücretsiz SWIFT gönderimi yapan banka yoktur. Tabii ki daha avantajlı fiyatlara sahip bankalar olabilir.
  • SWIFT ile para gönderirken SWIFT ücretlerinin tamamının sizden mi kesileceğini yoksa alıcı banka ve muhabir banka masrafının alıcıdan mı kesileceğini seçebilirsiniz. Eğer sizden kesilsin isterseniz para alıcıya ulaştıktan sonra banka hesabınızdan bir kesinti uygulanır.
  • SWIFT işlemlerinde maksimum kesinti bedelleri olduğu için yurtdışından yüklü para gönderme işlemlerinde avantajlı olabilir.

Özet

Yazımızda bankaların SWIFT ücretlerini paylaşıp uygun ve avantajlı SWIFT işlemini gerçekleştirmek için neler yapabileceğinizden bahsettik. Aynı zamanda bankaların SWIFT masraflarına göre daha avantajlı olan Wise ile de örnek bir işlem üzerinden masraflarınızın nasıl olacağını açıkladık.

Not: Yazımızdaki bankaların SWIFT ücretleri tabloda yanlarında yer alan kaynak linklerden edinilmiştir ve değişebilir. Bu sebeple siz de linklerden ve bankanızdan son durumu öğrenebilirsiniz.