Muhabir Banka Nedir: SWIFT İşlemlerinde Neden Önemlidir?

Yurtiçinde ya da yurtdışında döviz olarak gönderilen tüm para transferleri SWIFT işlemi olarak adlandırılır. Döviz transferi yaparken de bankalar yurtdışındaki bankalarla birlikte çalıştığı için uluslararası para transferi yapan kişilere ek masraflar çıkıyor.

İşte bu masrafların bazen kestirilemez olmasının önemli bir sebebi de muhabir bankalar. Yani sizin SWIFT işleminize aracılık eden gönderici veya alıcı tarafında bulunmayan 3.bankalar.

SWIFT işlemleri sırasında oluşan ek masraflar bankadan bankaya değişiklik gösterdiği için çoğunlukla farklı ücretlendirmeler ile karşılaşılması normal bir durum. 

SWIFT işlem ücretleri, genellikle yapılan işlem hacminin büyüklüğüne göre değil, işlem sayısına göre belirlenmektedir.

Bu işlemler sırasında bankanın kestiği komisyon dışında birde muhabir bankaların kesintileri söz konusu. Peki, muhabir banka nedir? Swift işlemi yaparken muhabir bankaların hangi işlevi bulunur? Yazımıza muhabir bankanın ne olduğunu açıklayarak başlayalım.

Muhabir Banka Nedir?

Muhabir banka, yerel bankaların yurtdışında şubesinin bulunmadığı ülkelerde kendi adına işlem yapması için yetkilendirmiş olduğu bankadır. Bu kavram ilk olarak Amerika’da ortaya çıkmış ve zamanla Türkiye’deki bankalarında başvurduğu bir yöntem haline gelmiştir.

Bankalar, yurtdışında farklı muhabir bankalar ile anlaşma yaparak her bölgeye şube açmak zorunda kalmazlar. Döviz para birimi üzerinden bir para transferi yaptığınızda para gideceği yere muhabir banka üzerinden gider. Bir bankanın yurtdışında kendi şubesi bulunsa bile başka bir muhabir banka ile anlaşması olabilir.

Muhabir banka kavramını bir örnekle anlatalım. İş Bankası’nın Amerika’da bulunan muhabir bankası Wells Fargo Bank’tir. Türkiye’de İş Bankası hesabından Amerika’ya para transferi yapmak isterseniz, bu para Amerika’daki gönderdiğiniz hesaba Wells Fargo Bank aracılığıyla gönderilir. İş Bankası ve muhabir bankası daha sonra bu işlemler için hesaplaşırlar.

Yani bu işlemde siz İş Bankası üzerinden Amerika’ya para göndermek istediğinizde Wells Fargo Bank da bu işlemden komisyon alacaktır.

Bankaların başka bir ülkedeki muhabir bankaları birden fazla olabilir. Bankaların yurtdışındaki muhabir banka listelerine bankaların kendi internet sayfaları üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Nostro Hesap Nedir?

Nostro hesap; bankaların yurtdışındaki bankalarda açtıkları mevduat hesaplara denmektedir. Muhabir banka hesabı olarak da adlandırabileceğimiz nostro hesaplar, dolaşımı yüksek değiştirilebilen para birimleri için açılır.

Örnek verirsek; İş Bankası nostro hesapları; Euro, Dolar, Kanada Doları, İsveç Kronu, İsviçre Frangı, Japon Yeni, Rus Rublesi, İngiliz Sterlini, Norveç Kronu, Kuveyt Dinarı ve Danimarka Kronudur.

Muhabir Banka Masrafı Nedir?

İster yurtiçine isterse yurtdışına bir para gönderim işlemi yaptığınız zaman bankalar transfer ücretleri keserler. Muhabir bankalar ise yerel bankaların yurtdışındaki işlemlerine aracılık ederler ve bu işlemler karşılığında da bir masraf ortaya çıkar. Ana banka da bu masrafı müşteriye yansıtır.

Yurtdışına muhabir banka aracılığıyla bir para gönderimi yaptığınızda da 3 farklı masraf kesintisi ortaya çıkar. İlk olarak banka sizden yapacağınız SWIFT işlemi için bir kesinti yapar.

Daha sonra para gönderdiğiniz hesabın bağlı olduğu banka kendi masrafını keser ve en son olarak da muhabir banka kendi kesintisini yapar. Kısacası muhabir bankaların aracılık yaptığı işlemler karşısında talep ettiği ücret muhabir banka masrafı olarak adlandırılır.

Yurtdışına para transferi yapıyorsanız özellikle de sık sık SWIFT işlemi yapıyorsanız karşılaşacağınız sorunlardan birisi de bankaların (kullandığınız banka ya da muhabir banka) uyguladığı kesintilerdir. Döviz cinsinden para gönderimi yapıyorsanız bankaların müşterilerine yansıtacağı işlem ücretleri günlük kur üzerinden yapılacağından ne kadar bir ek kesinti oranı ile karşılaşacağı net olmayabiliyor.

Düzenli olarak yurtdışına para gönderme işlemleri yapıyorsanız bankaların yüksek komisyonlarının bir çaresi var. Wise (eski adıyla Transferwise) ile yurtdışı para transferlerinizi online olarak hem düşük komisyonlarla hem de kısa bir sürede yapabilirsiniz. Kısaca Wise ile nasıl para transferi yapabileceğinizi ve neden muhabir banka masrafı olmadığını açıklayalım.

Muhabir Banka Olmadan Wise ile Para Transferi

Wise’ı kullanarak para transferinizi çok ekonomik ve hızlı gerçekleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için tek yapmanız gereken Wise’ın sitesinden ücretsiz bir üyelik oluşturmak.

Üyeliğinizi oluşturduktan sonra para transferini yapmak istediğiniz para birimini seçerek(para göndermek istediğiniz ülkenin yerel para birimine göndermeye dikkat edin) gereken bilgileri girmeniz para transferi yapmak için yeterli.

Wise ile para göndermek için bilmeniz gereken sadece alıcının adı ve soyadı bilgileri ile IBAN numarası ya da Amerika gibi IBAN kullanmayan ülkeler için hesap numarası. Bütün bilgileri doğru şekilde girdikten sonra banka transferi yoluyla parayı Wise’ın gösterdiği hesaba size iletilen referans koduyla birlikte göndermeniz gerekiyor.

Wise ile para transferi yaparken herhangi bir bankanın SWIFT koduna ihtiyaç duymazsınız. Alıcının IBAN numarası ile para transfer işleminizi çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Wise’ın kullanıcılarına sunduğu diğer bir özelliği de tamamen şeffaf komisyon oranlarıdır. Bankaların SWIFT işlemleri için aldığı komisyonlarla ya da muhabir bankaların yaptığı kesintilerle karşılaşmazsınız.

Peki neden? Wise her ülkede yerel hesaplarla çalışır. Yani sistemde siz Türkiye’den Wise’ın Türkiye’deki hesabına para gönderimi yaptığınızda Wise da sizin gönderim yaptığınız ülkedeki hesabından alıcıya sizin adınıza parayı gönderir. Böylece işlem aslında yurtiçi herhangi bir para transferi işleminden farksız hale gelir ve muhabir bankaların devreye girmesine gerek kalmaz.

Wise kur çevrimini otomatik olarak Google’da sizin de görebildiğiniz kur oranıyla anlık olarak çevirir. Bu sayede alıcıya ne kadar para gideceğini ve Wise’ın ne kadar komisyon alacağını şeffaf bir şekilde görebilirsiniz. Bu komisyon dışında herhangi bir ek kesintiyle karşılaşmazsınız.

Ayrıca Wise’ı kullanarak yapacağınız herhangi bir para transferi işlemi sadece 1 iş günü içerisinde tamamlanır.


Bankaların ek komisyonları, muhabir banka masrafları gibi ek kesintileri ödemeden çok hızla ve düşük komisyonla para göndermek isterseniz Wise’ı mutlaka deneyin.