Yurtdışından Ne Kadar Para Getirebilirim?

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın gerek tatil gerek iş sebebiyle Türkiye’ye gelirken merak ettiği konulardan biri de yanlarında getirebilecekleri para miktarıdır. Yani yurt dışından ne kadar para getirebilirim sorusu birçok kişinin aklına takılan soruların başında gelir.

Bu yazımızda yanınızda getirebileceğiniz nakit miktarından ve hem de yüklü miktarda nakit taşımaya çekinenlerin kullanabileceği alternatif yöntemleri derledik. 

Yurt dışından Nakit Para Getirme Limiti (2022 Güncel)

Avrupa Birliği Gümrük Yasaları gereği Avrupa Birliği’ne girerken ve çıkarken 10.000 Euro üzerindeki miktarları bildirme zorunluluğu bulunuyor. Yani Avrupa’dan Türkiye’ye gelirken nakit para getirme limiti 10.000 Euro’dur ve daha fazla para getirmek istiyorsanız gümrüğe bildirmeniz gerekir. 

Havaalanından uçakla veya karayoluyla Türkiye’ye gelirken yolcuların nakit 10.000 Euro üstünü mutlaka beyan etmesi gerekir.

Yurt dışından online online olarak para getirmek için Wise (eski adıyla Transferwise) uygun komisyon miktarlarıyla hızlı bir şekilde para transferinizi yapmanızı sağlıyor.

Tam tersi Türkiye’den Avrupa’ya çıkarken de yine 10.000 Euro ya da 25.000TL nakit limiti bulunuyor. Bunun üstünü gümrüğe bildirmemeniz ciddi sorunlar doğurabilir.

Aynı zamanda yanında yüklü miktarda nakit taşımaktan çekiniyor olabilirsiniz. Bu sebeple Türkiye’ye gelirken paranızı güvenle ve kolayca getirebileceğiniz alternatif yöntemlere de göz atmak istedik.

Yurtdışından Para Getirme Yöntemleri 

Yurt dışından para getirme yöntemlerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Wise (eski adıyla Transferwise)
  • Nakit
  • Banka Transferi
  • Western Union 

Bu yazıda kısaca değineceğimiz bu yöntemler hakkında daha detaylı bilgi almak için Yurt dışından Türkiye’ye Para Transferi yazımızı inceleyebilirsiniz.

transferwise ile yurtdışından para getirme limiti

Wise ile Yurt dışından Para Getirme

Wise gibi alternatifler sayesinde yüksek komisyon ve döviz çevrim oranlarından etkilenmeden, uygun ücretlerle para transferi yapma şansınız da bulunuyor. Wise ile yurt dışından Türkiye’ye yüksek miktarlarda para göndermek da mümkün.

Dilerseniz Avrupa Birliği gümrük şartlarına riayet ederek limite uygun miktarı nakit, fazlasını Wise’la Türkiye’deki bankanıza gönderebilirsiniz. Wise ile gönderdiğiniz paranız 1 iş günü içerisinde Türkiye’deki hesabınıza geçecektir. Wise ile yurt dışından gelen parayı çekmek ise geleneksel bankalarda olduğu gibi oldukça kolay.

Yurt dışından Türkiye’ye düşük ücretlerle para gönderme yazımızdan konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Paranızı yurt dışından Türkiye’ye veya Türkiye’den yurt dışına Wise ile göndermeyi düşünüyorsanız, Wise ile Para Gönderme Rehberi yazımızı incelemenizi öneririz. 

Banka Transferiyle ile Yurtdışından Ne Kadar Para Getirebilirim?

Banka transferi yapmak yurt dışından döviz getirmek için geleneksel olarak en yaygın kullanılan yöntemdir. Limit konusu ise para transferini yapan kişiye bağlı olabilir. Örneğin; belli bir miktarın üstüne çıktığınızda ya da sürekli benzer bir transferle belli bir sıklığın üzerine çıktığınızda bankanız sizden gönderdiğiniz paraya dair bir açıklama isteyebilir. Bu da oldukça standart bir prosedür olacaktır.

Türkiye’ye nakit para getirirken 10.000 Euro’nun üzerinde ya da karşılığı nakdi yanınızda bulundurmak sorun oluşturabilir. Büyük miktarları banka hesabınızdan nakit olarak çekmeden Wise gibi alternatif metotlar ile online transfer ederek Türkiye’ye kolayca aktarabilirsiniz. Wise’ın nasıl işlediğini daha detaylı öğrenmek için aşağıdaki butona tıklayarak web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili yurt dışından para göndermek kaç gün sürer sorusuna cevap verdiğimiz yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Gümrükten Geçerken Nakit Para Beyan Etmek

Gümrükten geçerken 10.000 Euro’nun üstünde parayı nakit, çek ya da senet olarak taşıyorsanız, bu parayı gümrükte beyan etmeniz gerekir. Beyan etmediğinizde paranın tamamına el konulabilir. Buna karşılık beyan edilen para üzerinden herhangi bir vergi alınması mümkün değildir.

Yasal yollarla kazanılan bir parayı Türkiye’ye giderken yanınızda taşıdığınızda çekinmeniz için bir sebep yok. Havaalanından para geçirmek, uçakta para taşımak ya da karayoluyla gelirken 10.000 Euro’nun üzerinde parayı yanınızda bulundurmak için tek yapmanız gereken gümrüklerden temin edebileceğiniz nakit beyan formunu doldurmak. 

Yurt dışından Türkiye’ye nakit para getireceklerin mağduriyet yaşamaması için şu hususlara da dikkat etmesi gerekir:

  • Karayolu ile geliyorsanız geçtiğiniz her ülkenin gümrüğünde ayrı bir nakit beyan formu doldurmanız gerekir. Yani ilk gümrük geçişinde verdiğiniz beyan diğer gümrükleri kapsamaz. Nakit beyan formuna ulaşmak için tıklayın.
  • Birlikte seyahat edilen herbir yolcu için 10.000 Euro beyansız taşıma hakkı vardır. Ancak nakit para her yolcunun üzerinde olmalıdır. Örneğin 4 kişilik aile 40.000 Euro’ya kadar parayı form doldurmadan taşıyabilir. Ama her bir yolcu 10.000 Euro’ya kadar olan nakiti kendi üzerinde bulundurmalıdır. Aksi halde üzerinde 10.000 Euro üzerinde para taşıyanın parasına el konulur.
  • Bazı ülkeler yanında nakit taşıyabilecek kişilerin 18 yaşından büyük olma koşulunu uygular. Dolayısıyla ailenizde veya yolcuların içinde 18 yaşından küçük varsa mağduriyet yaşamamanız için hesaplamaya onları dahil etmemenizi öneririz.
  • Bazı ülkeler kurallara uyulmadığında tüm paranıza el koyabilir. Bu nedenle 10.000 Euro ve beyan formu kuralına muhakkak uymalısınız.

Sonuç

Yurt dışındaki çalışmalarınız sonucu elde ettiğiniz parayı farklı yöntemler ile Türkiye’ye getirebilirsiniz. Banka transferi akla gelen ilk yöntem olabilir. Bu yöntemde dikkat edilecek nokta kesilecek komisyonlar ve transfer ücretleridir. Bankalar aracılığı ile yapılan transferlerde, alıcı bankanın ne kadar ücret keseceği belli olmadığından, parayı aktaracağınız hesaba geçecek net miktar belli olmayabilir.

Diğer bir seçenek ise havayolu veya karayolu ile Türkiye’ye gelirken paranızı nakit olarak getirmektir. Ancak 10.000 Euro üzerindeki parayı gümrüklerde beyan etmez iseniz tüm paranıza el konulma riski bulunur. Neticede ucuz ancak riskli bir yöntem olabilir.

Elektronik para kuruluşları ise diğer bir alternatiftir. Wise ile yurt dışından Türkiye’ye para transferi yaparken gizli komisyonlar ödemezsiniz. Transfer ücretini ve süresini önceden görüp güvenle işlem yapabilirsiniz. Üstelik transfer edilecek para miktarı arttıkça transfer ücretinde otomatik indirim uygulanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yurt dışından para transferi limiti ne kadar?

Yurt dışından Türkiye’ye para transfer limiti seçtiğiniz yönteme göre değişir. Eğer geleneksel bankalar ile gönderecekseniz ilgili bankanın politikalarına göre sınırlandırmaya tabi olursunuz. Parayı nakit olarak getirecekseniz ise 10.000 Euro’ya kadar beyansız taşıma limitiniz bulunur. Üzerinde beyan formu doldurmanız gerekir.

Eğer Wise ile yurt dışından Türkiye’ye para gönderme işlemi yapacaksanız üst limit göndereceğiniz para birimine göre değişir. Örneğin USD transferleri için bir günde ve tek seferde en fazla 1.000.000 USD transfer edebilirsiniz.

Almanya’dan Türkiye’ye kaç euro getirilebilir?

Almanya’dan ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinden Türkiye’ye 10.000 Euro’ya kadar olan nakit parayı beyansız getirebilirsiniz. Bu miktarın üzerinde nakit para getirecekseniz gümrükte “nakit beyan formu”nu doldurmanız zorunludur.

İngiltere’den Türkiye’ye kaç para getirilebilir?

İngiltere’den Türkiye’ye 10.000 Euro’ya kadar olan nakit parayı form doldurmadan getirebilirsiniz. Bu rakamın üzerinde nakit para getirecekseniz gümrükte “nakit beyan formu” doldurmanız gerekmektedir.

Yurt dışından gelen paranın vergisi var mı?

Yurt dışından gelen 10.000 Euro üzerindeki nakit para, “nakit beyan formu” doldurulması şartıyla herhangi bir ceza, harç veya vergiye tabi tutulmaz. Dolayısıyla yurt dışından gelen paranın vergisi yoktur. Bu konuyla ilgili yazımızı okuyabilirsiniz: Yurtdışından Para Transferlerinde Vergilendirme

YTB’nin bu konuda hazırladığı bilgilendirici görsele de aşağıdan ulaşabilirsiniz.

gumrukte-nakit-para-beyani