Türkiye’den Almanya’ya Para Göndermek

Yurtdışında en fazla Türk vatandaşının yaşadığı ülke olan Almanya’ya Türkiye’den nasıl para gönderilebileceğini merak edenler için bir rehber hazırlamak istedik.

Türkiye’den Almanya’ya para göndermek denince akla gelen belki birçok yöntem var. Biz bu yazıda size bu yöntemlerin avantajlı, ucuz ve hızlısını anlatmaya çalışacağız.

Almanya’ya para göndermek denince çeşitli farklı sebepler olabiliyor. Bunlar genellikle iş sebepli, eş, dost arkadaşa para transferi yapmak ya da Almanya’daki kendi hesabınıza para göndermek gibi olabiliyor. Sebebi ne olursa olsun Wise (eski adıyla Transferwise) size avantajlı, ucuz ve güvenilir bir çözüm sunuyor.

Türkiye’den Almanya’ya Para Transferi Yapmanın Uygun Fiyatlı Yolu

Şimdi Wise’dan daha detaylı bahsederek nasıl Türkiye’den Almanya’ya para yollayabileceğinizi anlatalım.

Wise’ı daha önce duymamış olabilirsiniz. Her geçen sene popülerliği artıyor ve bankaların uluslararası para transferlerindeki pazar payından bir parça daha alıyor. Web sitesinin amacı uluslararası para transferlerini çok daha ucuz ve kolay hale getirmek. Yani hem sizin SWIFT kodu gibi şeylerle uğraşmanızın önüne geçiyor, tüm masrafları şeffaf bir şekilde gösteriyor ve tüm bu süreci oldukça hızlı ve ucuz bir şekilde hallediyorsunuz.

Kendileri de uluslararası para transferleri için yüksek ücretler ödemekten dertli olan iki Estonyalı’nın kurduğu şirket Türkiye’den Almanya’ya para göndermek için seçebileceğiniz avantajlı yöntemlerden biri olabilir.

Peki Wise nasıl oluyor da uygun fiyatlarda bu işlemi gerçekleştirebiliyor? Üye olduktan sonra para transferi için yapacaklarınızı kısaca anlattıktan sonra bu konuya da değineceğiz.

Türkiye’den Almanya’ya Nasıl Para Gönderilir?

turkiyeden-almanyaya-para-gondermek
Ekran görüntüsü 20 Aralık 2021 tarihinde alınmıştır. TL – Euro kuru Google’da görülen ile aynıdır.
  1. Linke tıklayarak Wise websitesine girip ücretsiz bir şekilde üye oluyorsunuz. Bu aşamada yalnızca kişisel bilgilerinizi girmeniz, email ve parola belirlemeniz yeterli.
  2. Türkiye’den Almanya’ya para transfer etmek için karşınıza çıkacak ekranda ne kadarlık bir transfer yapacağınızı belirterek tüm masrafları detaylı bir şekilde görebilirsiniz ve kur çevrim oranları dahil hiçbir sürprizle karşılaşmazsınız.
  3. Bu noktada Almanya’ya para transferi için gönderici tarafta TL alıcı tarafında ise Euro seçmeniz gerekiyor.
  4. Ardından Almanya’ya para göndereceğiniz kişinin adı, soyadı ve IBAN bilgilerini de girerek bu adımı tamamlayabilirsiniz. Eğer bu kişi sizseniz kendi hesabıma para göndereceğim seçeneğini de işaretleyebilirsiniz.
  5. Şimdi Türkiye’den Almanya’ya paranızı nasıl göndereceğinizi seçmeniz gerekiyor Yani ister banka hesabınızdan gösterilen hesap numarasına size belirtilen referans kodunu girerek işleminizi tamamlayabilir, ister kredi kartı ya da banka kartı bilgilerinizle işleminize devam edebilirsiniz.

Şimdi bu işlemin nasıl uyguna geldiğini anlatalım.

Wise ile uluslararası para transferleri, normal uluslararası para transferlerinden farklı gerçekleşiyor. Aslında siz Türkiye’den Almanya’ya para gönderirken Türkiye’deki Wise ortağı Birleşik Ödeme Hizmetleri hesabına para gönderiyorsunuz. Wise da Almanya hesabından size para gönderiyor, yani bu sayede işlem çok daha ucuza geliyor. Çünkü para uluslararası transfer edilmemiş oluyor. Klasik bir yurtiçi havale işleminden farksız hale geliyor. Wise nedir yazımızda bu konuyu çok daha detaylı bir şekilde de işlemiştik.

Not: Bu yöntemi aynı şekile Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek için de kullanabilirsiniz.

Türkiye’den Almanya’ya Para Göndermek için Hızlı Yol

Yukarıda bahsettiğimiz Wise işleminizin 1 iş günü içerisinde tamamlanmasını sağlıyor. Bazı transferler, birkaç saat içerisinde de gerçekleşebilir. Zaten işlemi başlatırken alıcının hesabına tahmini olarak da paranın hangi gün geçeceğini görüyorsunuz.

Bunun gibi ekstrem durumlar dışında işleminizi Wise ile tamamlamak en avantajlısı olacaktır. Zaten bankalar aracılığıyla yapacağınız SWIFT ile para transferi işlemine göre ne kadar kar etmiş olacağınızı da websitesinde görebiliyorsunuz.

Yine de fiziksel bir banka aracılığıyla transfer yapmak istiyorsanız, Türkiye’de tüm bankalardan cep ya da internet bankacılığı aracılığıyla SWIFT transferi seçeneğini seçerek işleminize başlayabilirsiniz. Almanya’daki bankaların SWIFT/BIC kodlarını öğrenmek isterseniz Almanya Bankaları için Swift Kodları sayfasını inceleyebilirsiniz. SWIFT ve BIC kodlarının ne anlama geldiği ve Swift’in ne olduğu üzerine daha önce ayrıntılı bir yazı yayınlamıştık: SWIFT/BIC Nasıl Yapılır?


Özetlemek gerekirse hem para transfer süreleri hem de komisyon düşüklüğü açısından Türkiye’den Almanya’ya para göndermek için en avantajlı yöntem olan Wise’ı sizin için inceledil. Alternatif arayanlar için diğer yöntemleri de özetledik. Wise’a ücretsiz olarak üye olmak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.