Türkiye’den Almanya’ya Para Göndermek

Türkiye ve Almanya arasındaki bağ herkesin malumu. Yurtdışında en fazla Türk vatandaşının yaşadığı ülke olan Almanya’ya Türkiye’den nasıl para gönderilebileceğini merak edenler için bir rehber hazırlamak istedik.

Türkiye’den Almanya’ya para göndermek denince akla gelen belki birçok yöntem var. Biz bu yazıda size bu yöntemlerin en avantajlısını, ucuzunu ve hızlısını anlatmaya çalışacağız.

Almanya’ya para göndermek denince çeşitli farklı sebepler olabiliyor. Bunlar genellikle iş sebepli, eş, dost arkadaşa para transferi yapmak ya da Almanya’daki kendi hesabınıza para göndermek gibi olabiliyor. Sebebi ne olursa olsun Wise (eski adıyla Transferwise) size en avantajlı, ucuz ve güvenilir çözümü sunuyor.

Türkiye’den Almanya’ya Para Transferi Yapmanın En Ucuz Yolu

Şimdi Wise’dan daha detaylı bahsederek nasıl Türkiye’den Almanya’ya para yollayabileceğinizi anlatalım.

Wise’ı daha önce duymamış olabilirsiniz. Her geçen sene popülerliği artıyor ve bankaların uluslararası para transferlerindeki pazar payından bir parça daha alıyor. Web sitesinin amacı uluslararası para transferlerini çok daha ucuz ve kolay hale getirmek. Yani hem sizin SWIFT kodu gibi şeylerle uğraşmanızın önüne geçiyor, tüm masrafları şeffaf bir şekilde gösteriyor ve tüm bu süreci oldukça hızlı ve ucuz bir şekilde hallediyorsunuz.

Kendileri de uluslararası para transferleri esnasında bankalara para kaptırmaktan dertli olan iki Estonyalı’nın kurduğu şirket Türkiye’den Almanya’ya para göndermek için seçebileceğiniz en avantajlı yöntem.

Peki Wise nasıl oluyor da bankalardan daha ucuza bu işlemi gerçekleştirebiliyor? Üye olduktan sonra yapacaklarınızı kısaca anlattıktan sonra bu konuya da değineceğiz.

Türkiye’den Almanya’ya Nasıl Para Gönderilir?

turkiyeden-almanyaya-para-gondermek
Ekran görüntüsü 20 Aralık 2021 tarihinde alınmıştır. TL – Euro kuru Google’da görülen ile aynıdır.
  1. Linke tıklayarak Wise websitesine girip ücretsiz bir şekilde üye oluyorsunuz. Bu aşamada yalnızca kişisel bilgilerinizi girmeniz, email ve parola belirlemeniz yeterli.
  2. Türkiye’den Almanya’ya para transfer etmek için karşınıza çıkacak ekranda ne kadarlık bir transfer yapacağınızı belirterek tüm masrafları detaylı bir şekilde görebilirsiniz ve kur çevrim oranları dahil hiçbir sürprizle karşılaşmazsınız.
  3. Bu noktada Almanya’ya para transferi için gönderici tarafta TL alıcı tarafında ise Euro seçmeniz gerekiyor.
  4. Ardından Almanya’ya para göndereceğiniz kişinin adı, soyadı ve IBAN bilgilerini de girerek bu adımı tamamlayabilirsiniz. Eğer bu kişi sizseniz kendi hesabıma para göndereceğim seçeneğini de işaretleyebilirsiniz.
  5. Şimdi Türkiye’den Almanya’ya paranızı nasıl göndereceğinizi seçmeniz gerekiyor Yani ister banka hesabınızdan gösterilen hesap numarasına size belirtilen referans kodunu girerek işleminizi tamamlayabilir, ister kredi kartı ya da banka kartı bilgilerinizle işleminize devam edebilirsiniz.
  6. Almanya’daki bir bankaya para göndermek için Wise’a benzer bir rakip çıkana kadar Türkiye’den para göndermek için en iyisi bu yöntem gibi görünüyor.

Şimdi kısaca peki bankalara ya da Western Union’a göre bu işlemin nasıl daha ucuza geldiğini anlatalım. Yurtdışında yaşayanlar ya da yurtdışıyla iş yapanlar Western Union’ı mutlaka duymuştur.

Western Union uzun yıllar uluslararası para gönderme işlemlerinde bankalar haricindeki tek alternatifti. Buradaki sorun Western Union’ın bu işi çok daha masraflı bir şekilde tamamlamasıydı.

Wise işleri değiştiriyor. Aslında siz Türkiye’den Almanya’ya para gönderirken Türkiye’deki Wise ortağı Birleşik Ödeme Hizmetleri hesabına para gönderiyorsunuz. Wise da Almanya hesabından size para gönderiyor, yani bu sayede işlem çok daha ucuza geliyor. Çünkü para uluslararası transfer edilmemiş oluyor. Klasik bir yurtiçi havale işleminden farksız hale geliyor. Transferwise nedir yazımızda bu konuyu çok daha detaylı bir şekilde de işlemiştik.

Not: Bu yöntemi aynı şekile Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek için de kullanabilirsiniz.

Türkiye’den Almanya’ya Para Göndermek için En Hızlı Yol

Yukarıda bahsettiğimiz Wise işleminizin 1 iş günü içerisinde tamamlanmasını sağlıyor. Zaten işlemi başlatırken alıcının hesabına tahmini olarak da paranın hangi gün geçeceğini görüyorsunuz.

Not: Bazı durumlarda Wise ile Türkiye’den Almanya’ya para gönderirken aynı gün para transferinin gerçekleştiğini söyleyen kullanıcılarımız da oldu fakat garantiye almak için işleminizi 1-2 gün önceden başlatmanız yeterli olacaktır.

Peki paranız karşı tarafa anında iletilmesi gerekiyorsa ya da alıcının banka hesabı yoksa ne yapacaksınız?

Bu noktada tek çare Western Union gibi görünüyor. Western Union ile yaptığınız para transferleri anında tamamlanıyor, aynı zamanda size verilen kodu alıcıya ileterek banka hesabı olmaksızın paranın çekilmesini de sağlayabilirsiniz.

Bunun gibi ekstrem durumlar dışında işleminizi Wise ile tamamlamak en avantajlısı olacaktır. Zaten bankalar aracılığıyla yapacağınız SWIFT işlemine göre ne kadar kâr etmiş olacağınızı da websitesinde görebiliyorsunuz.

Yine de gelenekselci ve SWIFT işleminden vazgeçemiyorsanız Türkiye’de tüm bankalardan cep ya da internet bankacılığı aracılığıyla SWIFT transferi seçeneğini seçerek işleminize başlayabilirsiniz. Almanya’daki bankaların SWIFT/BIC kodlarını öğrenmek isterseniz şu siteden kodları inceleyebilirsiniz. SWIFT ve BIC kodlarının ne anlama geldiği üzerine de daha önce bir yazı yayınlamıştık.


Toparlamak gerekirse hem para transfer süreleri hem de komisyon düşüklüğü açısından Türkiye’den Almanya’ya para göndermek için en avantajlı yöntem olan Wise’ı sizin için özetledik. Yine de alternatif arayanlar için diğer yöntemleri de kısaca size özetlemeye çalıştık. Wise’a üye olmak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.