Transferwise Nedir?

Globalleşen dünyada teknolojinin giderek gelişmesi, farklı ülkelerden şirketler veya şahıslarla çok daha kolay bir şekilde ekonomik ilişkiler geliştirebilmemize olanak sağlıyor. Bu da para gönderme ve para alma gibi işlemlerde bizi en kârlı seçimi yapmaya yöneltiyor.

Biz de bu yazımızda TransferWise nedir sorusunun cevabını vermeye çalışarak daha düşük komisyonlarla para transferi yapmak isteyen kişilere yardımcı olmak istedik.

TransferWise nedir, ne amaçla kurulmuştur ve nasıl çalışır? Kısaca bahsedelim.


GÜNCELLEME: Transferwise Şubat 2021 itibariyle Wise adını aldı. Aşağıdaki yazı şirket hakkında güncelliğini korusa da Wise adına yönelik ufak güncellemelerin de olduğu yeni bir yazıyı yayına aldık. Aşağıdaki butona tıklayarak doğrudan o yazıya da ulaşabilirsiniz.


Transferwise’in Sahibi Kim? Kuruluş Hikayesi

2020 itibarıyla dünya çapında 6 milyon kullanıcısı bulunan TransferWise, Londra’da yaşayan ve ülkelerine para gönderirken bankaların yaptığı kesintilere çözüm bulmak isteyen Kristo Käärmann ve Taavet Hinrikus isimli iki Estonyalı tarafından 2011 yılında kuruldu. 

2008’e kadar Skype’ın strateji yöneticisi olarak görev yapan Taavet Hinrikus, Estonya’ya para gönderirken bu paranın %5’ini kaybettiğinden şikayetçiydi. Aynı şekilde Kristo Käärmann da Estonya’ya mortgage için gönderdiği parada kesintiler olmasından hoşnut değildi. Bu duruma bir çözüm bulabilmek amacıyla sınırları ortadan kaldıran bir sistem geliştirdiler.

TransferWise nedir ve nasıl çalışır sorusunun cevabı ise aslında çok basit: Para transferi yapmak isteyen insanları bulundukları ülkeler içerisinde çözüme kavuşturmak, paranın bulunduğu ülkeden çıkmamasını sağlayarak komisyonu azaltmak.

Geçen yılların ardından 2020’ye geldiğimiz bu günlerde dünya çapında 13 ofisi bulunan Transferwise’ı kullanan 6 milyondan fazla üye bulunuyor. Her ay gönderilen para miktarı ise 5 milyar €’yu buluyor. Bu uluslararası para gönderimlerinde tasarruf edilen miktar ise 1.5 milyar €!

Yani siz TransferWise kullanarak Almanya’ya para transferi yaparken aslında Almanya’ya para göndermiş olmuyorsunuz. Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek isteyen birinin parasını kullanmış oluyorsunuz. 

Normal şartlarda bankalar aracılığıyla uluslararası para transferi gerçekleştirdiğinizde alıcı banka, gönderen banka, aracı banka şeklinde 3 kâr etmek isteyen kurum devreye giriyorken Transferwise bu aracıları tamamen ortadan kaldırmaya çalışıyor ve aslında uluslararası gibi görünen yurtdışına para gönderme işlemi 2 farklı ülkede yerel birer para transferi gerçekleşir gibi gerçekleşiyor.

Çalışma mantığını biraz daha somutlaştırmak için isimler üzerinden örnek verelim:

Almanya’da çalışan Hans, Türkiye’deki iş ortağı Yusuf’a 1000€; Türkiye’deki Faruk ise Almanya’da okuyan kızı Rana’ya 1000€ göndermek istiyor. Bu işlemi TransferWise ile yaptıklarında Hans’ın sisteme gönderdiği 1000€, Rana’nın hesabına; Faruk’un sistemdeki 1000€’su ise Yusuf’un hesabına geçmiş oluyor. Tabii sizin için değişen bir şey olmasa da arka planda işlemin gerçekleşme mantığı bu olduğu için bankaların yüksek komisyon ücretlerinden kurtulmuş oluyorsunuz.

transferwise-kullanıcı-sayısı

Para aynı ülkede kaldığı için bankaya göre 8 kat daha ucuz bir şekilde transfer gerçekleşmiş ve iki taraf da para transferini kolayca halletmiş oluyor. 

Sistemin nasıl çalıştığını öğrenmek TransferWise güvenilir mi sorusunu akıllara getirebilir. Fakat merak edecek hiçbir şey yok; %100 legal olan TransferWise, FCA (Finansal Yürütme Kurulu) gibi uluslararası sertifikalara sahip olduğu için aslında güvenilirlik açısından herhangi bir bankadan farksız. Olaya Türkiye açısından bakacak olursak da:

…BDDK kararı ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (“BDDK”) tarafından Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Kuruluşu olarak yetkilendirilen Birleşik Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş tarafından “finansal hizmet sağlayıcısı” olarak verilmektedir. 

transferwiseturkiye.com.tr

TransferWise nedir sorusunun cevabını veren video:

Bu videoyu izlemek için lütfen isteğe bağlı çerezleri kabul edin.

TransferWise Nasıl Kullanılır?

Tamamen ücretsiz olarak bireysel ya da kurumsal bir TransferWise hesabı açabilirsiniz. Uygulama veya internet sitesi üzerinden hesap oluşturabileceğiniz gibi Facebook ve Google hesaplarınızı bağlayarak çok kolay bir şekilde sisteme kaydolabilirsiniz.

Transfer işlemlerinize başlamadan önce kimliğinizin onaylanması için pasaport, kimlik kartı ya da ehliyet adresinizin onaylanması için de resmi geçerliliği olan bir fatura ya da ikametgah belgesi fotoğrafını sisteme yüklemeniz gerekecektir. Bu adımın sonuçlanması 2-3 iş günü kadar sürebilmektedir. Kimlik onayı haricindeki diğer onaylar gerekirse istenecektir. Standart olarak diğer onay gerekmez.

Yapmak istediğiniz transfer işleminde detayları girerek karşı tarafın kendi para biriminde ne kadarlık bir miktar alacağını ve işlemin kaç gün süreceğini görebilirsiniz. Sitede yardıma ihtiyacınız olduğunda sorunuzun cevabını bulabileceğiniz bir yardım merkezi bulunurken, dilerseniz email yoluyla da aklınıza takılan soruları ilgili kişilere iletebilirsiniz. Maalesef Türkçe sitede canlı destek ve telefonla arayabileceğiniz bir iletişim numarası bulunmuyor.

TransferWise’da eğer bir referans üzerinden kayıt işleminizi gerçekleştirirseniz 500£’e kadar olan ilk transferiniz için herhangi bir ücret kesilmiyor. Siz de aşağıdaki linki kullanarak üyeliğinizi oluşturabilirsiniz.

Transferwise Güvenilir Mi?

Transferwise güvenilir mi sorusuna kısaca gönül rahatlığıyla “evet” olarak cevap vermek mümkün. Çünkü diyerek sebepleri maddeler halinde açalım.

  • 2011 yılından beri 6 milyon kullanıcı 74 ülke arasında para transferlerinde güvenle bu sistemi kullandı.
  • İngiltere’de FCA’dan Amerika’da FinCen ve Türkiye’de de Birleşik Ödeme Hizmetleri aracılığıyla BDDK tarafından tıpkı bir banka gibi denetlenen bir kurum.
  • Transferwise dünyaca ünlü Forbes, Telegraph, Nerdwallet gibi sitelerde olumlu eleştirileri yayınlanmış bir sistem.
  • Tıpkı Türkiye’deki Şikayetvar sistemi gibi dünya çapında kullanıcıların deneyimlerini puanladığı TrustPilot’ta 88 bin değerlendirme içinde 5 üzerinden 4.6 gibi çok yüksek bir puana sahip.

Transferwise Avantajları

Transferwise’ın banka transferine göre avantajlarını sıralamak istedik.

  • Bankalara göre uluslararası transferlerde düşük komisyon oranları.
  • Yurtdışı para transferlerinde parayı en makul kur çevrim oranlarıyla alıcının yerel para birimi olan hesabına gönderme imkanı.
  • Uluslararası para transferlerinin bankalara göre çok daha hızlı gerçekleşmesi
  • Uluslararası banka transferlerinde olduğu gibi sonradan ortaya çıkan gizli ücretler alınmaması
  • Para transferi yaparken ister banka transferi metodu ister banka/kredi kartı metodunu kullanın.

Transferwise Anlaşmalı Bankalar Var Mı?

Transferwise yöntemi yukarıda anlattıklarımızdan da yola çıkarak anladığınız gibi banka konusunda herhangi bir özel anlaşmaya ihtiyaç duymaz. Hangi bankayı kullanırsanız kullanın Transferwise aracılığıyla para gönderebilirsiniz. Bu sebeple Transferwise anlaşmalı bankalar aramanız hiç gerek yok. Tüm bankalar bir anlamda Transferwise anlaşmalı bankalar listesindedir.

Transferwise Alternatifleri

Türkiye’den para gönderirken, ya da Türkiye’ye para transferi yaparken tek alternatifiniz tabii ki Transferwise değil. Yine sistemin benzer şekilde çalıştığı Transfergo da kullanabileceğiniz alternatif yöntemlerden. Yurtdışından en uygun para gönderme yöntemleri yazımızda hangi yöntemle daha avantajlı bir şekilde para gönderebileceğinizi incelemiştik. Daha geleneksel yöntemlerle birlikte tüm popüler yöntemleri sıralayacak olursak:

TransferWise Türkiye Para Alma

TransferWise nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre şimdi de transfer gerçekleşirken siz alıcı tarafta bulunuyorsanız sizin açınızdan neler olduğuna bakalım. Yurtdışından Transferwise ile ödeme alacaksanız karşı tarafla paylaşmanız gereken ad-soyad ve IBAN bilginizdir. Bu da aslında işlemi sizin için yurtiçinde yapılan bir para transferinden farksız hale getiriyor.

Transferwise’de para göndermek için adım adım gerekli maddeleri gerçekleştirildikten sonra işlem genellikle 1 iş günü içinde tamamlanır. –Kişisel deneyimim üzerinden konuşacak olursam Türkiye’den Avrupa ülkelerine yaptığım para gönderimleri 24 saat içerisinde gerçekleşti.

Kısa Soru – Kısa Cevaplar

Kısaca Transferwise Nedir?

Transferwise nedir sorusuna kısacık bir yanıt vermek istediğimizde Transferwise uluslararası para transferi işlemlerinizi daha hızlı, sorunsuz ve ucuz bir şekilde tamamlamanız için ortaya çıkmış 10 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren bir şirkettir. Yazımızda daha detaylı bir şekilde de işlemlerinizi nasıl yapabileceğinizi açıkladık.

Transferwise Nasıl Kullanılır?

Transferwise Türkiye size birçok para gönderme yönteminden çok daha kolay bir deneyim sunar. Tek yapmanız gereken yazımızda adım adım açıkladığımız adımları uygulayarak ve bahsettiğimiz dikkat edilecek noktaları atlamadan işleminizi güvenle tamamlamak ve alıcıya paranın 24 saat içerisinde ulaşmasını beklemektir.

Kısaca Transferwise Güvenilir Mi?

Transferwise son aldığı yatırımlarla da birlikte değeri şu an 5 Milyar Dolar’ın üzerinde bir şirkettir. Kullanıcı değerlendirmelerinden oluşan TrustPilot sitesinde 5 üzerinden 4.6 gibi site genelinin çok üstünde bir puana sahiptir ve tıpkı bir banka gibi denetlenen oldukça güvenilir bir şirkettir. Daha detaylı bir şekilde sorunuzun cevabını yazımızda da bulabilirsiniz.

Transferwise’la para gönderilirken alıcının Transferwise hesabı olmasına gerek yoktur. Bu sebeple Transferwise anlaşmalı bankalar araştırmanıza da gerek yoktur. Hatta alıcı bu işlemin Transferwise aracılığıyla gerçekleştiğini bile bilmeyecektir.