Wise Güvenilir mi? TransferWise ile Para Transferleri Güvenli mi?

Uluslararası bir firmada çalışıyorsanız veya kendiniz ya da yakınınız yurt dışında yaşıyorsa, para transferi sıklıkla gündeme gelen bir konu olacaktır. Ülkeler arası para transferi yaparken de önceliğiniz şüphesiz paranızın güvenliğidir.

Bu yazımızda kurulduğu 2011 yılından itibaren günümüze, 80’den fazla ülkedeki milyonlarca kullanıcılarının para transferi konusunda güvendiği ve dünyada para göndermenin popüler yollarından biri olan Wise’ı ve güvenli olup olmadığını ele alacağız. 

Paranızın Wise (eski adıyla TransferWise) ile nasıl güvende olduğunu, alınan güvenlik önlemlerini ve Wise’ın nasıl denetlendiğini keşfetmek için okumaya devam edin.

Genel Bakış

 • Hesaba giriş için 2 Adımlı Doğrulama (2FA)
 • HTTPS şifreleme
 • Para transferi öncesi kimlik doğrulama
 • Dolandırıcılığa karşı özel ekip
 • Dünya genelindeki otoriteler tarafından denetlenme
 • Paranızı koruma altına alma
 • 12 milyondan fazla kullanıcının güveni
Wise’ı Keşfet


Wise’in Sahibi Kim? TransferWise’ın Kuruluş Hikayesi

Wise (eski adıyla TransferWise), Londra’da yaşayan ve ülkelerine para gönderirken bankaların yaptığı kesintilere çözüm bulmak isteyen Kristo Käärmann ve Taavet Hinrikus isimli iki Estonyalı tarafından 2011 yılında kuruldu. 

2008’e kadar Skype’ın strateji yöneticisi olarak görev yapan Taavet Hinrikus, Estonya’ya para gönderirken bu paranın %5’ini kaybettiğinden şikayetçiydi. Aynı şekilde Kristo Käärmann da Estonya’ya mortgage için gönderdiği parada kesintiler olmasından hoşnut değildi. Bu duruma bir çözüm bulabilmek amacıyla sınırları ortadan kaldıran bir sistem geliştirdiler.

Wise’ın ana hedefi aslında çok basit: Para transferi yapmak isteyen insanları bulundukları ülkeler içerisinde çözüme kavuşturmak, paranın bulunduğu ülkeden çıkmamasını sağlayarak komisyonu ve transfer masraflarını azaltmak.

Günümüzde dünya çapında 27 ofisi bulunan Wise’ı kullanan 13 milyondan fazla kullanıcı bulunuyor. Her ay gönderilen Wise ile gönderilen para miktarı ise 6 milyar poundu buluyor. 

Wise Nasıl Çalışıyor?

Türkiye’den Almanya’ya para transferi yapmak istediğinizde, Wise size Türkiye’deki banka hesabının bilgilerini veriyor ve siz göndermeniz gereken miktarı o banka hesabına transfer ediyorsunuz. Wise’da Avrupa’daki kendi banka hesabından, alıcınızın Almanya’daki banka hesabına belirtilen miktarda euro transferi yapıyor. Para aynı ülkeler içinde kaldığı için ucuz bir şekilde transfer gerçekleşmiş ve iki taraf da para transferini kolayca halletmiş oluyor. 

Peki bunun geleneksel uluslararası para transferinden farkı ne? Normal şartlarda bankalar aracılığıyla Swift ile uluslararası para transferi gerçekleştirdiğinizde alıcı banka, gönderen banka, muhabir banka şeklinde 3 adet kurum devreye girerek ücret kesebiliyor. Wise bu aracıları tamamen ortadan kaldırmaya çalışıyor ve aslında uluslararası gibi görünen yurtdışına para gönderme işlemi 2 farklı ülkede yerel birer para transferi gerçekleşir gibi gerçekleşiyor.

Wise Nasıl Kullanılır?

Bireysel ya da kurumsal bir TransferWise hesabı açabilirsiniz. Bireysel hesap açmak ücretsizdir, işletme hesapları için ise bir hesap açma ücreti bulunur. 

Uygulama veya internet sitesi üzerinden hesap oluşturabileceğiniz gibi Facebook ve Google hesaplarınızı bağlayarak çok kolay bir şekilde sisteme kaydolabilirsiniz.

Transfer işlemlerinize başlamadan önce kimliğinizin onaylanması için pasaport, kimlik kartı ya da ehliyet adresinizin onaylanması için de resmi geçerliliği olan bir fatura ya da ikametgah belgesi fotoğrafını sisteme yüklemeniz gerekebilir. Bu adımın sonuçlanması 2-3 iş günü içinde tamamlanır. Hesabınız onaylandıktan sonra para transferi yapmaya başlayabilirsiniz. 

Wise Destek Hattı ve Müşteri Hizmetleri

Sitede yardıma ihtiyacınız olduğunda sorunuzun cevabını bulabileceğiniz bir yardım merkezi bulunuyor. Buradan dilerseniz email yoluyla da aklınıza takılan soruları ilgili kişilere iletebilirsiniz. 

Wise’ın Türkçe destek veren müşteri hizmetleri de bulunuyor. Müşteri Hizmetleri ile email ve canlı chat aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz. 

Wise müşteri hizmetleri merkezi için tıklayın: Wise Yardım Merkezi

Wise’ın Avantajları

Wise’ın avantajı bazı özellikleri:

 • Uluslararası transferlerde düşük komisyon oranları.
 • Yurtdışı para transferlerinde parayı makul kur çevrim oranlarıyla alıcının yerel para birimi olan hesabına gönderme imkanı.
 • Uluslararası para transferlerinin hızlı gerçekleşmesi
 • Uluslararası banka transferlerinde olduğu gibi sonradan ortaya çıkan gizli kesintilerin olmaması
 • Para transferi yaparken farklı transfer türleri seçeneği bulunur. Bu sayede transferlerinizin ödemesini banka transferi veya banka/kredi kartı ile yapabilirsiniz. 
Wise’ı Keşfet

Wise Güvenilir mi?

Evet, Wise (Eski adıyla TransferWise) ile paranız güvende. Dünya genelinde 13 milyondan fazla kullanıcı parasını Wise’a emanet ediyor. Wise ise sağladığı yüksek güvenlikli sistemi ve oluşturduğu kurum içi güvenlik ekibiyle paranızı güvende tutuyor. 

Bununla birlikte Wise, faaliyet gösterdiği ülkelerdeki düzenleyicilerin koyduğu tüm katı kurallara da harfiyen riayet ediyor. İşte Wise’ı güvenilir bir elektronik para kuruluşu yapan bazı detaylar:

 • İngiltere’de FCA’dan Amerika’da FinCen ve Türkiye’de de Birleşik Ödeme Hizmetleri aracılığıyla BDDK tarafından tıpkı bir banka gibi denetlenen bir kurum.
 • 2011 yılından itibaren faaliyet gösteriyor. Günümüzde 80’den fazla ülkeye en rekabetçi gönderim süresiyle para transferi yapılmasını sağlıyor.
 • 12 milyondan fazla kullanıcı Wise ile aylık 8 milyar dolardan fazla para gönderiyor ve normal bankaları kullanmaya kıyasla ayda yaklaşık 4 milyon dolar tasarruf sağlıyor.
 • Wise paranızı 54 farklı para biriminde güvenle tutmanızı sağlar.

Tıpkı Türkiye’deki Şikayetvar sistemi gibi dünya çapında kullanıcıların deneyimlerini puanladığı TrustPilot’ta 168 bin değerlendirme içinde 5 üzerinden 4.5 gibi çok yüksek bir puana sahip.

Wise nasıl düzenleniyor?

Peki, Wise’in tüm faaliyetleri aktif olduğu ülkede nasıl denetleniyor? İşte bu noktada devreye düzenleyiciler giriyor. Düzenleyiciler, Wise’ın ruhsatlara uygun bir şekilde iş yapıp yapmadığını takip eder.

Türkiye’de ise Wise ile yapılan para transferi işlemleri Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (“TCMB”) tarafından denetlenen Birleşik Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş.’nin finansal hizmet sağlayıcılığı ile gerçekleşmektedir.

Detaylı bilgi için: Wise her ülkede nasıl düzenlenir? 

Wise geleneksel bankalar kadar güvenilir mi?

Hesabınızda para tutmak ve para transferleri için bankalara güven duymanız ve geleneksel yöntemlere yönelmeniz doğal. Wise da bankalar gibi güvenilir olan bir hizmet sunuyor.

Üstelik hem sürpriz kesintilerle karşılaşmanızı engelleyerek tasarruf sağlıyor hem de transfer sürecindeki zaman kaybını azaltıyor. Tüm bunlara bir de yüksek güvenlik önlemleri eklenince Wise, farklı ülkeye para gönderip alırken tasarruflu ve güvenli yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Wise Anlaşmalı Bankalar Var Mı?

Wise yöntemi aslında banka konusunda herhangi bir özel anlaşmaya ihtiyaç duymaz. Türkiye’de veya başka bir ülkede yaşıyorsanız, yerel banka hesabınızdan Wise ile para transferi yapabilir ya da Wise ile ödeme alabilirsiniz. Bunun için Wise’ın sizin bankanızla özel bir anlaşması olması gerekmez. 

Hangi bankayı kullanırsanız kullanın Wise aracılığıyla para gönderebilir veya ödeme alabilirsiniz. Bu sebeple Wise anlaşmalı bankalar aramanız hiç gerek yok. Tüm bankalar bir anlamda Wise anlaşmalı bankalar listesindedir.

Wise paranızı nasıl güvende tutar? 

Wise, hesabınızı korumak için HTTPS şifreleme ve 2FA (Two factor authentication) iki adımlı doğrulama kullanır. Her oturum açtığınızda 2FA doğrulamasını zorunlu kılar. 

Ayrıca her transfer yaptığınızda; SMS, parmak izi veya yüz tanıma yoluyla işlem yapan kişinin siz olduğunu doğrulamanızı ister.

Özetle, sizden başka kimse hesabınıza erişemez ve bilginiz olmadan paranızla ilgili bir işlem yapılmaz.

Wise ile para transferi yapmak güvenli mi?

Yurt dışına para göndermek veya almak Wise ile oldukça güvenlidir.

Wise, bankalar seviyesinde güvenlik sunar. Ek olarak kendi kurum içi dolandırıcılık ve destek ekiplerini aktif olarak kullanır. 

Hesabınızdaki paranın ve kişisel verilerinizin dolandırıcılık faaliyetlerinden, kötü niyetli işlemlerden veya rızanız dışında oturum açma işlemlerinden korunmasını sağlar.

Wise ile Para gönder

Wise ile hesabınızda para tutmak ne kadar güvenli?

Hesapta para tutmak söz konusu olduğunda akıllara geleneksel bankalar gelir. Ancak bankalar, müşterilerinin yatırdıkları parayı faizli olarak ödünç verir. Bu durumda çok fazla kişinin bankaya olan borcunu ödeyemez ise banka batabilir. 

Devlet bu tarz senaryolar için bankalardan müşterilerinin parasını sigortalamasını ister. Ancak bu sigortanın da bir üst limiti bulunur. Yani olumsuz durumlarda paranız bankada yüzde yüz güvenli kalmaz.

Wise ise paranızı korumaya alır. Yani ilgili düzenlemeler gereği Wise, paranızı kendi işlemlerini yaptığı hesaplardan ayrı yerde tutar ve devlet destekli likit varlıklara yatırır. Paranızı köklü bankalarda korumaya alır ve bunu şeffaf şekilde paylaşır. Yani paranızın nerede tutulduğunu her zaman öğrenebilirsiniz.

*Wise Çoklu Döviz Hesabı Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için henüz mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise Hesabı hizmetinin bulunduğu bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise Hesabı açabilirsiniz. Türkiye’de ikamet ediyorsanız, aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a kayıt olabilir ve hem yurtdışından Türkiye’ye hem de Türkiye’den yurtdışına uluslararası para transferleri gerçekleştirebilirsiniz.

Wise ile yüksek miktarda para transferi yapmak güvenli mi?

Yüksek miktarlarda ve özellikle yurt dışına para göndermek genelde stresli bir iştir. Çünkü para miktarının büyük olması dolandırıcıların ilgisini çeker ve illegal yöntemlerler ile parayı ele geçirmenin yollarını ararlar.

Bu nedenle dikkat etmeniz gereken ilk konu güvenliktir. Wise, yüksek miktarlarda güvenli para transferi için şu önlemleri alır:

 • Paranız JP Morgan, Chase, Barclays ve Deutsche Bank gibi köklü bankalarda koruma altına alınır,
 • 2 adımlı giriş ile hesabınıza başkalarının erişimi engellenir.
 • Dolandırıcılık üzerine kurulmuş özel bir ekip barındırır.
 • Para transferi sürecinde doğru ilerlemeniz için 7/24 aktif destek ekibi hizmet verir.
Wise ile Para gönder

Wise İşletme Hesabı ile işlem yapmak güvenli mi?

Eğer bir şirketiniz varsa ve şirketinizin işletme hesabından para transferi yapacaksanız Wise işletme hesabını inceleyebilirsiniz. Wise işletme hesabı, işletmeler için dakikalar içinde hesap açabileceği kolay, hızlı ve ücretsiz bir hizmet sunar. 

Wise, işletme hesabınız ile para transferi yapmak için güvenilir bir platformdur. Yüksek güvenlik önlemleri ve dolandırıcılığa karşı özel olarak oluşturulan ekip ile şirketinizin kurumsal hesabını korumaya alır. 

Wise Yasal Mı?

Wise, kurulduğu 2011 yılından itibaren yasal olarak faaliyetlerine devam eden bir elektronik para kuruluşudur. Günümüzde 13 milyondan fazla mutlu müşteri ayda 6 milyar sterlinden fazla para transferi için Wise’ı kullanıyor.

Tüm faaliyetleri yasal otoriteler tarafından denetlenen Wise, şu anda 4 kıtada 17 ofiste 3.300’den fazla çalışanı ile hizmetlerine devam ediyor. 

Wise ile İşlem Yaparken Dolandırılma Olur Mu?

Nasıl ki geleneksel bankalarla işlem yaparken dolandırılma ihtimali varsa Wise işlemlerinde dolandırılma da ihtimal dahilindedir. Ancak Wise’ın ekstra güvenlik önlemleri art niyetli kişilerin rızanız dışında hesabınıza erişimini engeller. Dolayısıyla bilginiz olmadan sizin adınıza işlem yapılamaz. 

Wise’ı taklit eden ya da resmi Wise sosyal medya hesaplarını ve web sitesini taklit eden dolandırıcılara karşı dikkatli olmanızı öneririz. 

Ayrıca Wise’ın dolandırıcılığa karşı özel olarak kurduğu ekibi, tüm şüpheli işlemleri denetler ve Wise kullanıcıların mağdur olmaması için 7/24 hizmet verir.

Dolandırıldığınızı düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

Wise kullanarak para transferi yaptıysanız ya da bir Wise hesabına para gönderdiyseniz ve dolandırıldığınızı düşünüyorsanız, yapmanız gerekenler:

 • Eğer Wise müşterisiyseniz, doğrudan Wise ile iletişime geçmelisiniz. Bunun için hesabınıza giriş yapıp durumu vakit kaybetmeden temsilcilere iletin. Transferiniz tamamlanmadı ise Wise’ın bu işlemi durdurma ihtimali olabilir.
 • Polise haber verin. Bir dolandırıcılık kurbanıysanız, size karşı bir suç işlenmiştir. Bunu polise bildirmelisiniz. Wise, polise durumunuzla ilgili yardımcı olabilecek bilgiler sağlayabilir.

Transfer edilen para alıcıya ulaştı ise geri alabileceğinin garantisi yoktur. Ancak yine de müşteri destek ekipleri ile iletişime geçip süreç hakkında bilgi alabilirsiniz.  

Wise ile Kişisel Verileriniz Güvende Mi?

Wise, kişisel bilgilerinizin korunmasını oldukça ciddiye alır ve güvende kalmasını sağlamak için şu önlemleri alır:

 • İnternet üzerinden sizinle Wise sunucuları arasında gerçekleşen görüşmeler, güçlü ve asimetrik şifreleme kullanılarak şifrelenir. Bu önlem, görüşmeleri takip etmek isteyen herkes için bilgileri okunamaz hale getirir.
 • Wise sunucuları zamanında güncellenir ve güvenlik açıklarının önüne geçilir.
 • Wise hizmetlerinde herhangi bir güvenlik sorununu belirlemek için bir hata bulma ödül programı yürütülür.
 • Teknik güvenlik ekibi, sunucular ve hizmetlerdeki anormal ve kötü amaçlı etkinlikleri proaktif olarak izler.
 • Wise’a verdiğiniz kişisel bilgiler aktif kullanımda olmadığında, beklemede kalır ve şifrelenir. 

Wise hangi kişisel verileri toplar?

Wise, gizlilik sayfasında da belirttiği üzere kayıt esnasında Wise’a iletmiş olduğunuz kişisel verilerinizi gizlilik içinde tutar. Bunun yanında Wise hizmetlerini kullanırken IP adresi gibi bazı teknik bilgileri ve coğrafi bilgilerinizi de depolar. 

Ayrıca Wise’ın partner olduğu üçüncü parti web sitelerindeki gezinme bilgileriniz ile eğer sosyal medya hesabı ile kayıt olduysanız ilgili sosyal medya hesabınıza ait kişisel verileriniz de toplanabilir.

Wise topladığı tüm kişisel bilgileri almış olduğu önlemler ile güvende tutar. Hesabınızı kapatmanız dahilinde ise kanunen bu bilgileri bir süre daha tutmak zorundadır. Bu süre her ülkeye göre değişiklik gösterir ancak ortalama 6-10 yıl arasıdır.

Nasıl Wise Hesabı Açılır?

Wise’a kayıt olmak oldukça kolaydır. Yapmanız gereken Wise sitesinden “Kaydolun” butonuna tıkladıktan sonra e-posta adresiyle formu doldurmanızdır. Ayrıca Facebook hesabınız veya Google ve Apple kimliğiniz ile de hızlıca kayıt olabilirsiniz.

Wise hesabı aç

Wise kaydınızı tamamladıktan sonra hesabınızı doğrulamak için kimliğinizi (genellikle bir fotoğraflı kimlikle), adresinizi ve/veya kimliğinizi tutarken çektiğiniz bir fotoğrafınızı Wise’a iletmeniz gerekir. Doğrulama genelde 2 iş günü kadar sürer.

Doğrulama yapıldıktan sonra işlemlere devam edebilirsiniz.

Özet

2011 yılında iki girişimci tarafından kurulan Wise, günümüzde milyonlarca kullanıcı tarafından dünya genelinde tercih edilen bir elektronik para kuruluşudur. Bankaların yüksek komisyon ve işlem ücretlerine bir alternatif olarak piyasaya çıkmış ve şeffaflık politikası ile kullanıcıların beğenisini toplamıştır. 

Wise, faaliyet gösterdiği tüm ülkede ilgili yasal bankacılık otoriteleri tarafından denetlenir. Bunun yanında kullanıcıların hesabına izinsiz erişimleri engelleyecek güvenlik önlemlerini alır. Böylece hem hesabınızda para tutmak hem de yurt dışına yüksek miktarda para göndermek Wise ile oldukça güvenlidir.

Wise’ı Keşfet

Soru ve Cevaplar

Wise güvenilir mi?

Wise, geleneksel bankalar kadar güvenlidir. Yasal otoriteler Wise’ın tüm faaliyetlerini kontrol eder. Türkiye’de BDDK bu görevi üstlenir ve Wise’ın tüm işlemlerini denetler. 

Wise hesabınızdaki paralar da güven içindedir. Wise, uyguladığı 2-adımlı doğrulama, SMS doğrulama ve yüz tanıma sistemleri ile hesabınıza başkalarının erişimini engeller.

Wise kart güvenli mi?

Evet, Wise kart güvenlidir. Wise kart ile yapılan harcamaları ve Wise hesabınızdan yapılan para transferlerini, Wise mobil uygulaması ile kolayca takip edebilirsiniz. Üstelik kartınızın çalınması durumunda mobil uygulamadan hemen kartı iptal edip, yeni kart talebinde bulunabilirsiniz. 

Wise nasıl düzenlenir?

Wise, faaliyet gösterdiği tüm ülkede ilgili yasal otoriteler tarafından düzenlenir. Amerika’da FinCEN, Birleşik Krallık’ta FCA, Avrupa Ekonomik Alanı bölgesinde NBB tarafından denetlenir. 

Wise denetleyiciler tarafından belirlenmiş tüm ilgili düzenleme ve kurallara uyumlu işlem yapmakla mükelleftir.

Wise bir banka mıdır?

Wise bir banka değil elektronik bir para kuruluşudur. Ancak bankalar ile gerçekleştirdiğiniz uluslararası para transferi yapmak, işletme hesabı oluşturmak, hesabınızda para tutmak, diğer para birimlerinde ödeme almak gibi işlemleri Wise ile daha uygun fiyata ve daha hızlı yapabilirsiniz.

Wise’a ücretsiz olarak üye olup, Çoklu Döviz Hesabı açmak veya uluslararası para transferi yapmak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz:

Wise’ı Keşfet