Yurtdışından Yüklü Miktarda Para Havale Etmek

Yüklü miktarda para transferi yapmak her zaman korkutucudur. Ancak bu işlemi yurtiçinde yapmak daha basitken yurtdışından yapılan para transferi, sürecinde biraz karmaşıklaşmasından dolayı daha korkutucu hale gelebilir. Yurtdışından yüklü miktarda para havale etme işlemleri sırasında düşük miktarlı transferlerin aksine ek adımlar gerekebilir.

Yüklü miktarda para havalesi yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin başında bankacılık limitleri yer alıyor. Çünkü ülkeler arası transferlerde bankalar çeşitli limitler uygulayabiliyor. Bu limitler özellikle internet ya da telefon bankacılığı hizmetlerinde daha düşük olabiliyor. Bu gibi durumlarda transfer işlemi daha küçük miktarla parçalar halinde süre uzatılarak tamamlanıyor. 

Yüklü Miktarda Para Havalesi için Gerekli Belgeler

Özellikle ülkelerarası para transferlerinde bazı durumlarda ek belgeler istenebiliyor. Ancak işlem hacmi büyüdüğünde havale yapan kişilerin mutlaka bazı belgeleri ibraz etmek gerekiyor. Buna gelir kaynağı adı veriliyor. Yüksek hacimli işlemlerde aracı kurumlar havalesi yapılacak olan paranın gelir kaynağının beyan edilmesini istiyor.

Ayrıca paraların kaynağına bağlı olarak ek belgeler de talep ediliyor. Örneğin kurumsal yapılan işlemlerde gönderilen paranın şirket kazancı olması durumunda en son denetlenmiş hesapların kopyası ile beraber denetçiden ya da tescilli muhasebeciden alınmış şirket kazanç ayrıntılarını gösteren belge gerekiyor. Kredi kaynaklı kurumsal transferlerde ise kredi sözleşmesinin bir kopyası ile yakın tarihli kredi dökümlerini gösteren bir belgenin kopyasını sunmak yeterli oluyor. 

Kişisel yapılan havalelerde ise durum biraz daha detaylı bir hal alıyor. Bu noktada paranın kaynağının farkına göre istenen belgelerde değişiklik gösteriyor. Maaş, yatırım, gayrimenkul satışı, şirket satışı, miras, kredi ve hediye gibi kaynaklara göre farklı belgeler ibraz etmek gerekiyor.

Belgelerin sunulmasından ziyade ibraza hazır halde tutulması tavsiye ediliyor. Çünkü bu belgelere ancak gelir kaynağı sorgulamasına ihtiyaç duyulduğunda başvuruluyor.

Ayrıca paranın ortak hesaptan gönderildiği durumlardan hesap sahiplerinden biri olduğunu gösteren kanıt da istenenler arasında yer alıyor. 

Wise ile Yüklü Miktarda Para Havalesi

Yukarıda bahsettiğimiz gibi yüksek miktarlı banka havaleleri arasında bazen bankanın koyduğu limitler problem yaratabiliyor. Ancak bu sıkıntıyı yaşamadan yurtdışından Wise ile havale yapabilmek mümkün. Her ne kadar Wise banka kısıtlamaları gibi kısıtlamalara sahip olsa da bazı ipuçları bu konuda kullanıcılara yardımcı oluyor.

Wise(eski adıyla Transferwise) hesabına aktarılacak bakiyeyi 2-3 parça şeklinde birkaç gün içerisinde yüklemek işlem kısıtlamalarını sizin için daha az dertli bir hale getirebilir. Ardından kullanıcılar havale yapmak istedikleri miktarı Wise üzerinden gönderebiliyor. Tabii ki bu yöntemi banka havalesinde de uygulayabilirsiniz fakat her işlemde bankaların keseceği komisyon oranı Wise’a göre çok daha can sıkıcı olacaktır.

transferwise-kullanıcı-sayısı

Wise da tıpkı bankalarda yapılan işlemler gibi yüklü miktarda yapılan hava işlemlerinde gelirin kaynağını gösteren belgeleri talep edebiliyor. Bu noktada Wise sitesinden para birimlerine özel üst limitleri görüntüleyebilirsiniz.

Türk Lirası için belirtilen herhangi bir üst limit yokken yalnızca vadeli hesaplara gönderim işlemi yapamayacağınız belirtilmiş. Euro hesaplar için ise yapılabilecek maksimum para transferi 1.2 Milyon Euro gibi muhtemelen bu yazıyı okuyan birinin zorlama ihtimali olmadığı bir limit 🙂


Wise’ın nasıl işlediğini Transferwise nedir yazımızdan daha detaylı öğrenebilirsiniz.


Kurdaki Değişikliklere Dikkat

Yurtdışından para transferi yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de kurda meydana gelen değişikliklere dikkat etmek. Genellikle son derece masraflı olan bu işlem sonrasında kurda meydana gelen değişiklik ile beraber transfer için yapılan masrafların artmasına neden oluyor ve alıcının eline çok daha az miktarda para geçiyor. Bu nedenle para gönderimi yapmadan önce kuru takip etmek, o ülkedeki arz talep dengelerini göz önünde bulundurmak ve ülkenin politik ve siyasi durumunu incelemekte fayda vardır.

Bir anda dalgalanan kur çoğu kişiyi zor durumda bırakabilir. wise kullanıcılarına 130.000 GBP ya da farklı para birimlerindeki eş değerine kadar kuru takip etme özelliği sunuyor ve para transferini başlattığınızda size kuru sabitleme avantajı sunuyor.

Bu özellik ile para transferlerinde beklenilmeyen bir kayıp meydana gelmiyor. Kullanıcılar genellikle yurtdışından Türkiye’ye yüklü miktarda para havale etmek için bunu ya mevcut kur üzerinden hızlıca gerçekleştiriyor ya da kurdaki değişiklikleri bekliyor.

Wise üzerinden para transferi işlemi başlatıldığında kur 24 saat boyunca sabit tutuluyor ve transfer miktarı kurda meydana gelen değişikliklerden etkilenmiyor. Ancak yine de uluslararası yüklü para transferi işlemlerinin 24 saatten uzun sürdüğünü göz önünde bulundurmakta fayda var. Yurtdışından para gönderme yazımızı okuyarak işlem hakkında daha detaylı bilgi de alabilirsiniz.

Türkiye’deki Hesaba Para Alırken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Yurtdışından Türkiye’ye yapılan işlemlerde de çeşitli konularda dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Öncelikle gönderim işleminde olduğu gibi alıcının da kanıtlaması gereken bazı şeyler var. Alıcının, parayı gönderen kişi ile olan ilişkisini ve para transferi amacını anlatması gerekiyor.

Ayrıca farklı para birimlerine göre çeşitli limitler uygulanabiliyor. Bireysel hesaplarda Amerikan Doları transferlerinde günlük limit 250.000$ ve yıllık limit 1.000.000$. Kurumsal hesaplarda ise bu limitler transfer başına 3.000.000$ ve yıllık limit 5.000.000$ şeklinde.

Bu limitler her ne kadar para birimlerine göre değişiklik gösterse de yine de bu para birimlerinin dolar karşılığındaki limitlerine denk geliyor. Ayrıca farklı bankalar farklı limit uygulamaları da gerçekleştirebiliyor. Bu nedenle transfer işlemi yapılmadan önce göndericinin ve alıcının bankalarından bu limitlere dair bilgi alması tavsiye ediliyor. 

Uluslararası Para Transferleri Neden Bu Kadar Uzun Sürüyor?

Uluslararası transferlerin birçok güvenlik kontrolünden geçmesi gerekiyor. Ayrıca ülkelerin ekonomi politikaları da bu işlemlerin uzamasına sebep oluyor.

Transfer yapan kişilerin bu nedenle işlemi gerçekleştirecekleri kuruma ekstra belgeler sunmasına ihtiyaç duyuluyor. Bunların yanı sıra her ülkenin kara para aklamayı önlemeye ve terör finansmanını engellemeye yönelik kanunları ve uygulamaları bulunuyor.

Bu nedenle uluslararası para transferleri yurtiçinde gerçekleşen transferlere göre daha uzun sürüyor. Ayrıca transferin gerçekleştirildiği tarihe, gönderilen para birimine ve ödeme yöntemine göre bu süreler de değişiklik meydana geliyor.

Transfer için ek belgelerin istenmesi, bu belgelerin temin edilmesi ve transfer işlemini gerçekleştiren kurumlar tarafından incelenmesi de gönderim sürecini uzatan sebeplerden bazıları arasında yer alıyor. Bu nedenle işlem yapanlara gerekli olabilecek belgeleri hazırda tutmaları tavsiye ediliyor. Wise işlem sürelerinde de size bankalara göre daha avantajlı tahmini süreler sunuyor.

Özellikle yurtdışından Türkiye’de ev almak için yüklü para göndermek isteyenlerin linkteki yazımızı da incelemelerini tavsiye ederiz.


Yurtdışından yüklü miktarda para transferi konusunda aklınıza takılabilecek sorulara cevap vermeye çalıştık. Wise bu anlamda birçok bankaya göre işlemlerinizi daha az masrafla ve daha hızlı tamamlamanızı sağlıyor.