Yurtdışından Yüklü Miktarda Para Havale Etmek

Yurtdışından yüklü miktarda para havale etmek için çeşitli nedenlere sahip olunabilir. En sık nedenler arasında yurtdışında gayrimenkul alımı, miras, kredi, maaş, farklı yatırım araçları satın alma gibi nedeler olabilir. Farklı nedenlerle yüksek miktarlarda para transferi yapmak gerekiyorsa da, asıl soru yüksek komisyonlar ödemeden bu yurtdışı havalesini nasıl gerçekleştirebiliriz oluyor.

Yüklü miktarda para havalesi yaparken dikkat edilmesi gerekenlerin başında bankacılık limitleri yer alıyor. Çünkü ülkeler arası transferlerde bankalar çeşitli limitler uygulayabiliyor. Bu limitler özellikle internet ya da telefon bankacılığı hizmetlerinde daha düşük olabiliyor. Bu gibi durumlarda transfer işlemi daha küçük miktarla parçalar halinde süre uzatılarak tamamlanıyor. 

Bu yazımızda Wise ve TransferGo gibi uluslararası para transferi hizmeti veren finansal teknoloji şirketlerinden bahsedeceğiz. Bu online hizmet veren para transferi sağlayıcıları, yüksek miktarlarda uluslararası para havalesi yapma imkanı verir. Hızlı, güvenli ve düşük ücretlerle yurtdışına transfer sağlayan bu şirketler nasıl çalışıyor bu yazımızda ayrıntılı inceleyeceğiz.

Yüksek Miktarda Uluslararası Para Transferi

Yüksek miktarlarda uluslararası para transferi yaparken seçilebilecek farklı gönderim yöntemleri var. Seçilen her yönteme göre de değişebilen transfer limitleri bulunur. Ayrıca, her yöntemin kendine göre bir transfer hızı, ücret ve komisyonları olabilir. Tüm bunlara ek olarak, tüm bu hız, ücret ve limitler ülkeden ülkeye ve para biriminden para birimine göre de farklılık gösterebilir.

Yüklü miktarlarda uluslararası para transferi yapmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler şöyle:

 • Banka transferi
 • Wise
 • TransferGo
 • Remitly
 • Xe 
 • Remitly
 • Xe

Wise, TransferGo ve banka transferi hem Türkiye’den yurtdışına hem de yurtdışından Türkiye’ye yapılacak transferler için kullanılabilir. Remitly, Xe gibi sağlayıcıları ise yurtdışından Türkiye’ye yapacağınız transferlerde kullanabilirsiniz. 

Yüklü Miktarda Para Havalesi için Gerekli Belgeler

Özellikle ülkelerarası para transferlerinde bazı durumlarda ek belgeler istenebilir. Ancak işlem hacmi büyüdüğünde havale yapan kişilerin bazı belgeleri ibraz etmesi gerekebilir. Buna gelir kaynağı adı veriliyor. Yüksek hacimli işlemlerde aracı kurumlar havalesi yapılacak olan paranın gelir kaynağının beyan edilmesini talep edebilir.

Ayrıca paraların kaynağına bağlı olarak ek belgeler de istenebilir. Örneğin, kurumsal yapılan işlemlerde gönderilen paranın şirket kazancı olması durumunda en son denetlenmiş hesapların kopyası ile beraber denetçiden ya da tescilli muhasebeciden alınmış şirket kazanç ayrıntılarını gösteren belge gerekli. Kredi kaynaklı kurumsal transferlerde ise kredi sözleşmesinin bir kopyası ile yakın tarihli kredi dökümlerini gösteren bir belgenin kopyasını sunmak yeterli olabiliyor. 

Kişisel yapılan havalelerde ise durum biraz daha detaylı bir hal alabilir. Bu noktada paranın kaynağının farkına göre istenen belgeler de değişebilir. Maaş, yatırım, gayrimenkul satışı, şirket satışı, miras, kredi ve hediye gibi kaynaklara göre farklı belgeler ibraz etmek gerekebilir.

Belgelerin sunulmasından ziyade ibraza hazır bir halde tutulabilir. Çünkü bu belgelere ancak gelir kaynağı sorgulamasına ihtiyaç duyulduğunda başvurulur.

Ayrıca paranın ortak hesaptan gönderildiği durumlarda, hesap sahiplerinden biri olduğunu gösteren bir kanıt da istenebilir. 

Sağlayıcıdan sağlayıcıya, ülkeden ülkeye ve hatta gönderim nedenine göre değişebiliyor olsa da gerekli belgeler şöyle sıralanabilir:

 • Banka hesap dökümü
 • Satış sözleşmesi veya yüklenici belgesi
 • Vasiyetname (miras için)
 • Maaş bordrosu veya iş sözleşmesi
 • Yatırım dökümü
 • Kredi dökümü

Wise ile Yüklü Miktarda Para Havalesi

Yukarıda bahsettiğimiz üzere, yüksek miktarlı havalelerde ek belgeler istenebilir. Geleneksel yöntemlerde aracı bankaların kendi çalışma şekillerine bağlı olarak farklı belge ve onay süreleri transfer süresine etki edebilir. Wise ile yüksek miktarda para gönderirken de, uluslararası finansal kanunlarına tabii olduğu için, kimi belgeler talep edilebilir.

Wise (eski adıyla Transferwise) da tıpkı bankalarda yapılan işlemler gibi yüklü miktarda yapılan para transferlerinde gelirin kaynağını gösteren belgeler talep edebilir.

Wise para transfer limitleri para birimine ve transferin yapıldığı konuyla ilgili Wise sitesinden para birimlerine özel üst limitleri görüntüleyebilirsiniz. 

Wise ile yapılan transferlerde en çok kullanılan para birimleri transfer limitlerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Para birimiTransfer limiti
TRYTransfer başı 3 milyon TL’ye kadar
USDİşlem başına 1,6 milyon USD’ye kadar
EUROTransfer başına 6 milyon Euro’ya kadar
GBPHer bir işlem için 1 milyon GBP’ye kadar
CAD10.000 CAD’a kadar
AUSTransfer başı 1.5 milyon AUD’a kadar

TransferGo ile yüksek miktarda para göndermek

TransferGo ile para gönderirken belirlenmiş genel bir transfer limiti bulunmaz. Sadece kartla yapılacak olan ödemeler 10.000 GBP olarak sınırlandırılır. Fakat bu işlem için de belirli bir transfer sayısı limiti bulunmaz. Yani kartla para göndermek istediğinizde işlem başına 10.000 GBP ile dilediğiniz kadar transfer yapabilirsiniz.

TransferGo ile Türkiye’ye yapılan transferlerde ise 1.000.000 TRY’lik bir alım limiti bulunur. Yani Türkiye’deki bir alıcıya 1.000.000 TRY değeri ve altında para gönderebilirsiniz.

TransferGo bir banka havalesi limiti belirlemiyor olsa da, bankaların kendi günlük limitleri olabileceğinden, paranızın çekileceği hesabınızın bulunduğu bankanız ile iletişime geçebilirsiniz. 

Kurdaki Değişikliklere Dikkat

Yurtdışından para transferi yapılırken kurda meydana gelen değişikliklere dikkat etmek faydalı olabilir. Genellikle yurtdışına para transferi işlemi sonrasında kurda meydana gelen değişikliklerle beraber transfer için yapılan masraflar artabilir ve alıcının eline hesaplanandan daha az miktarda para geçebilir. Bu nedenle para gönderimi yapmadan önce kuru takip etmek, o ülkedeki arz talep dengelerini göz önünde bulundurmak ve ülkenin politik ve siyasi durumunu incelemek faydalı olabilir.

Bir anda dalgalanan kur para transferi yapan kişiyi zor durumda bırakabilir. Wise, kullanıcılarına 130.000 GBP ya da farklı para birimlerindeki eş değerine kadar kuru takip etme özelliği sunuyor ve para transferini başlattığınızda size kuru sabitleme avantajı sunuyor.

Yani Wise kullanıcıları kur sabitleme veya diğer bir söylemle garantilenen kur özelliğini kullanabiliyor. Kullanıcılar genellikle yurtdışından Türkiye’ye yüklü miktarda para havale işlemlerini mevcut kur üzerinden hızlıca gerçekleştirebilir ya da kurdaki değişiklikleri bekleyebilir.

Wise üzerinden para transferi işlemi başlatıldığında kur 24 saat boyunca sabit tutuluyor ve transfer miktarı kurda meydana gelen değişikliklerden etkilenmiyor. Ancak yine de uluslararası yüklü para transferi işlemlerinin 24 saatten uzun sürdüğünü göz önünde bulundurmak yararlı olabilir. Yurtdışından para gönderme yazımızı okuyarak işlem hakkında daha detaylı bilgi de alabilirsiniz.

Yüklü miktarda para transferi nasıl yapılır?

Yüklü miktarda transfer yapacak olduğunuzda birden fazla göz önünde bulundurmanız gereken faktör olabilir. Transferinizi etkileyecek en önemli faktörlerden biri hangi sağlayıcı ile para gönderecek olmanız. Örneğin, bazı bankalar yüksek miktarda transfer işlemlerinde göndericinin şubeye gitmesini talep edebilirken, bazıları telefon onayını kabul edebiliyor.

Bankaların yanı sıra, Wise veya TransferGo gibi online sağlayıcılar ile para transferlerinde ise tüm işlemler online yürütülür. Fiziksel olarak bir yere gitmeniz beklenmez.

Para transferi yapacak olduğunuz sağlayıcının sunduğu şekilde, yüklü para transferi yapmak için yapmanız gerekenler şöyle:

 • Alıcı bilgilerini ayrıntılı bir şekilde girin (IBAN, adı, soyadı vb.).
 • Gönderilecek para birimini seçin.
 • Miktarı girin.
 • Paranın çekileceği hesabınızı seçin.
 • Transfer türünü seçin.
 • Gönderin.

Yazının başında değindiğimiz üzere, yüksek miktarlı transferlerde sağlayıcılar ek bilgi ve belge talebinde bulunabilir. Bu beklenen bir durum olduğu için transferinizin takibini yapabilir, gönderim süresini hesaplarken bu durumu da göz önünde bulundurabilirsiniz. 

Wise ile yüksek miktarda para transferi nasıl yapılır?

Wise ile yüksek miktarlarda para transferi etmekle daha düşük miktarlarda transfer etmek arasında bir fark bulunmaz. Miktardan bağımsız, Wise ile para göndermek için aynı adımlar takip edilir ve aynı işlemler uygulanır. 

Wise ile para transfer etmek için yapılması gerekenler şöyle:

 • Ücretsiz bir Wise hesabı oluşturun.
 • Ödemenizi şubeden mi yapmanız gerekiyor banka ile kontrol edin.
 • Transferinizi oluşturun.
 • Doğrulama belgelerini gönderin.
 • Transferiniz için ödeme yapın.
 • Wise transferinizin yerine ulaşmasını sağlar.

Wise hakkında daha fazla okumak ve para transferi konusunu ayrıntılı incelemek isterseniz, Wise ile para gönderme rehberi yazımıza göz atabilirsiniz.

Yüksek Miktarda Para Transferleri İçin Transfer Ücretleri

Bankalarla yapılacak olan yüksek miktarda para transferi yapmak aslında normal bir transfer işlemi yapmaktan çok farklıl olmayabilir. Çoğu banka belirli yüzdelerle havale komisyonları alır ve bu da miktar arttıkça artar. Fakat yine de transfer ücretleri farklı faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

TransferGo ile yapılan transferlerde miktardan bağımsız sabit bir ücret bulunur. Fakat para birimi değişimleri reel döviz kurundan farklı olabileceğinden, yüksek miktarda transferlerinizde kayıplar yaşanabilir. Bu nedenle önceden kur hesabınızı TransferGo’da belirtilen kura göre yapmanız faydalı olabilir.

Wise ile yapılan transferlerde ise dinamik bir hesaplayıcı kullanılır. Aynı ay içerisinde belirli bir limitin üzerinde yapılan transfer işlemleri daha az ücretlendirilir. Transfer belli bir miktarın üzerine çıkınca otomatik indirim uygulanır. Bu konuda daha fazla bilgi için Wise Ücretleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Wise ile para birimlerine göre aylık tahmini indirim limitleri şöyle:

Para Birimiİndirim Yüzdesi
GBP100.000 GBP
EURO115.000 EURO
USD135.000 USD
AUD180.000 AUD
SGD180.000 SGD

Bir örnek vermek gerekirse, Wise ile aynı ay içinde 100.000 GBP ve 500 GBP Euro transferleriniz için şöyle ücretlendirilirsiniz: İlk 100.000 GBP için transfer ücret yüzdesi %0,41 sonraki transfer için ise %0,31 olur. Yani aylık limitin üzerinde hangi miktarda transfer işlemi yaparsanız yapın, daha düşük ücretle gönderirsiniz. Bu transfer örneği için:

 • 100.000 GBP * %0,41: 410 GBP
 • 100.500 GBP * %0,31: 311,55 GBP

Yüksek miktarda para transferi ne kadar sürer?

Yüksek miktarlarda yapılacak olan para transferi süresi normal transferlerle aynı olabilir. Tüm belgelerin teslim edilip, transferin başladığı durumda, transfer miktarından dolayı değişiklikler genellikle olmaz. 

Normal transferde olduğu gibi, transfer yöntemine göre değişen süreler bulunur. Mesela Swift ile yapılan transferler yaklaşık 1-3 gün sürebilirken, Wise ile yapılan transferler genellikle 24 saat içinde tamamlanır. Bu süre popüler rotalarda birkaç saate kadar düşebilir. TransferGo ile yapılan işlemler de seçtiğiniz transfer türüne göre aynı gün veya ertesi gün gerçekleşebilir.

Uluslarası para transferleri söz konusu olduğunda transfer süresini belirleyen en önemli faktörler; gönderilen ve paranın transfer edildiği ülke, hangi para birimi kullanıldığı, transfer miktarı ve transfer türü olur. Yüksek miktarda yapılan havaleler daha fazla güvenlik kontrolüne tabii olabileceği için, transfer normalden daha uzun sürebilir. 

Yüksek miktarda transfer işlemini başlattığınızda, teslim etmeniz ek belgeler olabilir. Doğrulama belgeleri istenip istenmediğini kontrol etmeniz, transfer sürenizde uzama olmasını sağlayabilir. 

Türkiye’deki Hesaba Para Alırken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Yurtdışından Türkiye’ye yapılan işlemlerde de çeşitli konularda dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Öncelikle gönderim işleminde olduğu gibi alıcının da kanıtlaması gereken bazı şeyler var. Alıcının, parayı gönderen kişi ile olan ilişkisini ve para transferi amacını anlatması gerekebilir.

Ayrıca farklı para birimlerine göre çeşitli limitler uygulanabiliyor. Bireysel hesaplarda Amerikan Doları transferlerinde günlük limit 250.000$ ve yıllık limit 1.000.000$’a kadar çıkabilir. Kurumsal hesaplarda ise bu limitler transfer başına 3.000.000$ ve yıllık limit 5.000.000$ olabilir.

Bu limitler her ne kadar para birimlerine göre değişiklik gösterse de yine de bu para birimlerinin dolar karşılığındaki limitlerine denk gelebilir. Ayrıca farklı bankalar farklı limitler uygulayabilir. Bu nedenle transfer işlemi yapılmadan önce göndericinin ve alıcının bankalarından bu limitlere dair bilgi alması faydalı olabilir. 

Yurtdışına Para Transferi Limiti 2023

2 Ocak 2023 Merkez Bankası kararı ile yurtdışına yapılacak olan 50.000 USD veya 250.000 TL üzeri transferler için belge ibraz etme şartı getirildi. Bu nedenden dolayı Türk bankaları yurt dışına para transferi ederken, belgeler konusunda oldukça titiz.

Türkiye’deki bankaların Swift limitlerini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Banka veya SağlayıcıSwift Limiti
Yapı Kredi100.000 USD’ye kadar
İşbankGünlük 50.000 USD, Aylık 500.000 USD’ye kadar
GarantiGünlük 950.000 TL’ye kadar
HSBC300.000 TL’ye kadar
Wise3.000.000 TL’ye kadar

Yukarıdaki yurt dışı transfer limitleri bankaların resmi sitelerinden 30 Mart 2023 tarihinde alınmıştır.

Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi Limiti 2023

Yurt dışındaki bankaların Türkiye’ye transfer için kendi belirledikleri limitler olabilir ya da Türkiye’deki alıcı bankanın belirlediği bir günlük, haftalık, aylık ya da transfer başına belirlenmiş limitler olabilir.  

Wise ile Türkiye’ye para gönderme limiti ülkelere ve para birimlerine göre değişiklik gösterebilse de şu anda Türkiye’ye gönderilecek maksimum limit 3.000.0000 TL’dir.

Uluslararası Para Transferleri Neden Bu Kadar Uzun Sürüyor?

Uluslararası transferlerin birçok güvenlik kontrolünden geçmesi gerekebiliyor. Ayrıca ülkelerin ekonomi politikaları da bu işlemlerin uzamasına sebep olabilir.

Transfer yapan kişiler, bu nedenle işlemi gerçekleştirecekleri kuruma ekstra belgeler sunmasına ihtiyaç duyabilir. Bunların yanı sıra her ülkenin kara para aklamayı önlemeye ve terör finansmanını engellemeye yönelik kanunları ve uygulamaları bulunuyor.

Bu nedenle uluslararası para transferleri yurtiçinde gerçekleşen transferlere göre daha uzun sürebilir. Ayrıca transferin gerçekleştirildiği tarihe, gönderilen para birimine ve ödeme yöntemine göre bu sürelerde değişiklik olabilir.

Transfer için ek belgelerin istenmesi, bu belgelerin temin edilmesi ve transfer işlemini gerçekleştiren kurumlar tarafından incelenmesi de gönderim sürecini uzatan sebeplerden. Bu nedenle, işlem yapanların gerekli olabilecek belgeleri hazırda tutmaları faydalı olabilir. Wise, işlem sürelerinde avantajlı tahmini süre bilgisi verir.

Özellikle yurtdışından Türkiye’de ev almak için yüklü para göndermek isteyenler, linkteki yazımızı inceleyebilir

Özet: Yüksek Miktarda Uluslararası Para Transferi

Son olarak, yüksek miktarda uluslararası para havalesi yapmak belirli gereksinimleri olsa da normal transfer yapmakla aynı işlemleri gerektirir. Miktar yüksek olunca, para kaynağı ve transfer nedenlerini belgelendirmeniz gerekebilir.

Her bankanın kendisine özel belirlediği günlük ve aylık transfer limitleri bulunur. Ayrıca kimi bankalar para birimlerine özel limitler de getirebilir. 

Wise ve TransferGo gibi online para transferi sağlayıcılarının da kendilerine özel transfer limitleri bulunur. Ek belgeler söz konusu olduğunda fiziksel olarak bir şubeye gitmeniz gerekmediğinden, bu tür online sağlayıcılarla belgelerinizi uygulamaya yükleyip, yüksek miktardaki transferlerinizde süreyi azaltabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yüklü miktarda para transferi ne kadar sürer?

İstenilen belgelerin zamanında teslim edilmesi durumunda, yüklü miktarda para transferi normal para transferi süresince tamamlanır. Swift işlemleri için bu süre 1-3 iş günü, Wise ile birkaç saat içinde veya 24 saat içinde, TransferGo ile de yine aynı gün veya ertesi gün para transferi yapılabilir.

Yurt dışından en fazla kaç para gönderilir?

Yurtdışından Türkiye’ye Wise ile maksimum 3.000.000 TL gönderilebilir. TransferGo ile Türkiye’ye transfer miktarı 1.000.000 TL. Banka aracılığı ile gönderilen transferler her bankanın kendi belirlediği limite bağlı değişebilir.

Almanya’dan Türkiye’ye en fazla ne kadar para gönderilir?

Almanya’dan Türkiye’ye para gönderme limitleri çalıştığınız bankadan bankaya değişebilir. Wise ile en fazla 3.000.0000 TL, TransferGo ile en fazla 1.000.000 TL gönderebilirsiniz. Bu konuda Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yurt dışından gönderilen para hesaba ne zaman geçer?

Yurt dışından gönderilen para hesaban swift işlemlerinde 1-3 gün içerisinde geçebilir. Wise ve TransferGo ile yapılan transferlerde para aynı gün veya ertesi gün içinde hesaba geçebilir.