Almanya’dan Türkiye’de Banka Hesabı Açmak

Almanya, Avrupa’daki en fazla Türk vatandaşının yaşadığı ülkelerin başında geliyor. İki ülke arasında oldukça fazla para alışverişi var. Gerek Türkiye’de yaşayan aile ve akrabaları desteklemek için olsun, gerek yatırım amaçlı, özellikle Almanya’dan Türkiye’ye para gönderme talebi oldukça yoğun.

Almanya’da yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye’deki yakınlarıyla para alışverişinde bulunmak, ödemelerini yapmak ya da diğer finansal işlemlerini sürdürebilmek için Türkiye’de aktif bir banka hesabına sahip olmaları gerekli olabilir.

Türkiye’de bir banka hesabı açmanın çeşitli yöntemleri var. Türkiye’de olup bir banka şubesine gitmek, Almanya’da şubesi bulunan bir Türk bankası ile bir hesap açmak ve tamamen online olarak Wise’dan bir Türk Lirası hesabı açmak bu yöntemlerden bazıları. Bu yazımızda Almanya’da olup Türkiye’de banka hesabı açma yöntemlerini inceleyeceğiz.

Wise çoklu döviz hesabı ile Türkiye’ye gitmeden Türk Lirası hesabı açarak işlemlerinizi sürdürmek ve Almanya’dan Türkiye’ye para transferi yapmak mümkün. Bu yazımızda Almanya’da yaşarken Türkiye’deki finansal işlemlerinizi tamamlayabilmenizi sağlayan online ve ücretsiz hesap oluşturabileceğiniz Wise gibi alternatif yöntemlerden bahsedeceğiz.

Wise Sitesine Git

 

Almanya’dan Türkiye’ye gitmeden banka hesabı açmak mümkün mü?

Almanya’da yaşarken Türkiye’deki bankalarda hesap açmak isterseniz bankaların hesap açma gereklilikleri ile karşılaşabilirsiniz. Yurtdışında yaşadığınız süreçte, Türkiye’de bulunan bir bankada hesap oluşturmak için Türkiye’de bir adres göstermeniz ya da hesap açmak istediğiniz bankanın bir şubesine şahsi olarak başvurmanız gerekebilir.

Türkiye’de bir ikamet adresiniz yoksa ya da şubeye gitmeniz mümkün değilse tüm hesap açma ve transfer işlemlerini online olarak yapabileceğiniz Wise gibi güvenilir finansal teknoloji şirketlerini tercih edebilirsiniz. Üstelik Wise hesabı açmak ücretsiz. Wise çoklu döviz hesabı ile, Türk Lirası ve Euro da dahil olmak üzere farklı para birimlerinde bakiye oluşturup para transferi yapabilirsiniz.

Ayrıca Almanya’dan oluşturacağınız Wise hesabınıza bağlı çalışan Wise kart ile Türkiye’de, Almanya’da ve dünyanın birçok yerinde kolayca alışveriş yapmak da mümkün. Wise hesabı oluşturma aşamasından sonraki hiçbir süreçte evrak işleriyle uğraşmayacağınız için bu yöntem size zaman tasarrufu sağlayabilir.

Türkiye’ye seyahat etmek zorunda kalmadan, hatta evinizden veya ofisinizden çıkmadan tamamen internet üzerinden banka hesabı açmak için Wise kulllanabilirsiniz. Tüm işlemler online olarak web sitesi veya mobil uygulamadan tamamlanabilir, posta işlemleri ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Wise size Türkiye’ye seyahat etmek zorunda kalmadan, yerel bir Türk Lirası hesabı açma fırsatı sunuyor. Bu sayede hem seyahat masraflarından ve bir banka hesabına sahip olmak için sarfedilen emek ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Wise sitesinden bir hesap oluşturmak ve Türkiye’de bir banka hesabı açmak için gerekli belgeleri yüklemek.

Sonrasında sahip olacağınız banka hesabının Türkiye’deki bir banka şubesinden açılmış bir banka hesabı ile bir farkı olmaz. Yerel bir IBAN numarasına ve yerel bir hesap numarasına sahip olabilir ve TL cinsinden yapmanız gereken para alışverişlerinizde bu hesabınızı kullanabilirsiniz.

Wise Sitesine Git

 

Almanya’dan Türkiye’de Banka hesabı açmak için hangi belgeler gerekli?

Türkiye’deki bankalarda hesap açabilmek için tüm bankalar tarafından yasal zorunluluklar kapsamında bazı belgeler talep edilir. Genel olarak talep edilen belgeleri şöyle listeleyebiliriz:

 • T.C. kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı
 • İkametgâh belgesi (e-devlet üzerinden Türkiye’de bir ikamet adresi gösteren belge)
 • İletişim bilgileri (güncel açık adres ve telefon numarası)

Kimlik belgeleri herhangi bir durum için gerekli belgelerin en başında istenen bir belgedir. Kimliksiz banka hesabı açmanız mümkün olmayabilir. Bunun yanı sıra sizden ikametinizi gösteren bir belge de talep edilebilir. Türkiye örneğinde bu belgeye e-devlet aracılığı ile kolayca erişebilirsiniz.

Sizden istenecek olan diğer önemli bir belge de güncel iletişim bilgilerinizin olduğu bir evraktır. Açık posta adresiniz ve size erişilebilecek bir telefon numarası banka hesabınızı açmak için önemli bilgilerdendir ve sizin güncel bilgileri sunmanız talep edilir.

Bu belgelere ek olarak kredi kartı ya da kredi başvurularında gelir durumunuzu gösterir bir belge de gerekli olabilir. Hesap türünüze göre sizden istenilecek olan belgeler değişiklik gösterebilir. En güvenilir yöntem açacak olduğunuz hesap için gerekli evrak listesini inceleyip, tüm güncel ve geçerli bilgileri sunmanız olacaktır.

Türkiye’deki bazı bankalar uzaktan müşteri edinimi kapsamında online başvuru olanağı sunsa da henüz tüm bankalarda bu uygulama mevcut değil. Banka hesabı açma işlemini tamamlamak için hesap açacağınız bankanın bir şubesine giderek bireysel başvuru yapmanız gerekebilir.

Bazı Türkiye merkezli bankaların Almanya’da veya farklı ülkelerde şubeleri olabilir. Kimi şubelerinde banka hesabı açmanıza olanak sağlanabilse de sizden farklı talepleri olabilir. Veya şube kodu yurtdışı olacağı için kimi ücretlendirmeleri Türkiye’deki yerel bankalardan farklı olabilir. Bu konuda en doğru bilgiyi direkt bankanız ile görüşerek öğrenebilirsiniz.

Wise ise bankaya gitmenize gerek kalmadan size Türk Lirası bakiyesi ile harcama ya da para transferi gibi işlemler yapma imkanı sunar. Üstelik Wise hesabı oluşturma işlemi tamamen online ve ücretsiz olarak yapılabilir. Wise’ın size sunduğu işlemlerinizi online tamamlama imkanları bir banka hesabı açma işlemini çok hızlı ve pratik hale getirebilir.

Almanya’da yaşarken Türkiye’deki yakınlarınıza para göndermek ya da Türkiye’deki ödemelerinizi yapmak için Wise hesabını kullanmanız durumunda, Türkiye’de bir adres bildirmenize ya da şubeye gitmenize de gerek kalmaz.

Tüm ödemelerinizi kur takip etmek zorunda kalmadan, reel döviz kuru ile Wise Türk Lirası hesabınızdan direkt olarak yapabilirsiniz. Sadece hesabınızda TL olmadığı otomatik ödemelerin yapılması durumlarında diğer para birimlerindeki hesaplarınızdan paranız TL’ye çevrilip ödemeniz yapılır.

Wise Sitesine Git

 

Wise ile Türkiye’de hesap açmak

Wise ile Türkiye’de hesap açmak tamamen internet üzerinden ve hızlı bir işlem. Sizden kimlik, ikamet ve iletişim bilgileri talep edilebilir ama bunları da yine online olarak web sitesinden veya mobil uygulamadan sunabilirsiniz. Wise ile Türkiye’de dilerseniz TL hesabı dilerseniz de başka para birimlerinde hesap açabilirsiniz.

Online ve ücretsiz oluşturacağınız Wise hesabı ile 40’tan fazla para birimiyle işlem yapabilir ve Türk Lirası da dahil olmak üzere 10 farklı para biriminde yerel hesap bilgilerine sahip olabilirsiniz. Ayrıca Almanya’da yaşarken talep edeceğiniz Wise hesabınıza bağlı Wise kart ile harcama yapabilirsiniz.

Türkiye’deyken Wise kartınızda yeterli TL bakiyesi olması durumunda işlem ücreti olmadan harcama yapabilirsiniz. Eğer Wise hesabınızda yeterli TL bakiyesi yoksa Wise otomatik olarak en avantajlı döviz kuruna sahip başka bir para birimi hesabınızdan parayı çekerek işlemi tamamlar. Ayrıca kartınız ile her ay belirli bir limite kadar işlem ücreti ödemeden TL çekebilirsiniz. Limiti aştığınız durumlarda düşük işlem ücretleri uygulanır ve işlem ücreti para çekme esnasında şeffaf bir şekilde görüntülenir.

Wise kartın özellikleri ve avantajlarıyla ilgili detaylı bilgi için Wise debit kart incelemesi yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda Wise debit kart ile ilgili tüm detayları açıkladık. Wise kart ile hangi işlemler yapılabilir ve neler yapılamaz ayrıntılı inceledik.

Wise hesabınızı ücretsiz bir şekilde oluşturabilir, sonrasında bir TL bakiyesi açabilir, TR ile başlayan bir IBAN numarası ile Türkiye’de yerel hesap bilgilerine sahip olabilirsiniz. Türkiye ile para alışverişlerinizi bu IBAN üzerinden düşük işlem ücretleriyle yapmak mümkün. Yerel bir banka hesap bilgileri ile ister ödemeler yapabilirsiniz isterseniz de alacağınız ödemeleri bu hesaba yönlendirebilirsiniz.

Wise ile Türkiye’de sadece TL cinsinden bir hesap açmakla kalmaz aynı zamanda Euro hesabı da açabilirsiniz. Euro ile olan borçlarınızı ödemek, diğer ödemelerinizi yapmak için yine Wise üzerinden kendinize ait bir Euro hesabına sahip olabilirsiniz. Türkiye’de Euro hesabı açmak yazımızda, Türkiye’de bir Euro hesabına nasıl sahip olabilirsiniz ayrıntılı olarak açıkladık. Türkiye’deki bir bankada Euro hesabınız olması durumunda TL ile aldığınız ödemeleri güncel kurlardan Euro’ya çevirebilir ve aktif kullandığınız Euro hesabınıza da aktarabilirsiniz.

Wise hesabı üzerinden para transferlerini nasıl gerçekleştireceğinizi yazımızın devamında daha detaylı olarak açıklayacağız.

Wise Sitesine Git

 

Wise ile Türkiye’de hesap açmanın avantajları

Wise kullanarak Türkiye’de bir hesap sahibi olmanın bir takım avantajları var. Almanya’da yaşayanlar için Türkiye ile para alışverişlerinde ve harcamalarında Wise kullanmanın başlıca avantajları şöyle sıralanabilir:

 • Wise ile hesap oluşturma işlemini tamamen online ve ücretsiz olarak tamamlayabilirsiniz.
 • 40’tan fazla para biriminde bakiye tutabilir, döviz değişimi yapabilir veya uluslararası alışveriş yapabilirsiniz.
 • TL, Dolar ve Euro dahil 10 farklı para biriminde yerel hesap bilgileri edinebilirsiniz.
 • Wise uluslarası para transferleri ve döviz değişim için reel döviz kuru uygulanır.
 • Wise kart ile farklı ülkelerde kolayca harcama yapabilirsiniz.
 • Şeffaf ücretlendirme politikası ile uygun maliyetli ve güvenilir para transferleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Türkiye’ye gittiğinizde Wise kartınız ile online olarak veya mağazalarda alışveriş yapabilirsiniz.
 • Wise kullanarak Almanya’da oturan herkes bu avantajları kullanarak Türkiye’de bir banka hesabı açabilir ve elektronik ödemelerini bu hesap üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilir.
Wise Sitesine Git

 

Wise ile Türkiye’de hesap açmanın dezavantajları

Avantajlarının yanı sıra Wise hesabı kullanmanın bazı eksileri ise şöyle:

 • Wise hesabınıza nakit para yatırmak mümkün olmaz. Wise hesaplarınızda sadece elektronik para transferleri gerçekleştirilebilir.

 • Hesap açma ve transfer dahil tüm işlemler online yapıldığı için fiziksel olarak ziyaret edebileceğiniz bir bir şubesi mevcut değil.

 • Kredi çekme imkanı bulunmaz.

 • Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için Wise kart ve çoklu döviz hesabı henüz aktif değil.

Eğer nakit para işlemleriniz için bir banka hesabı açmak istiyorsanız, Wise ile açacağınız Türkiye banka hesabı size yardımcı olamayabilir. Bunun da nedeni de hesabı açarken olduğu gibi tüm işlemlerin online gerçekleşiyor olması. Fiziksel para işlemleri için Wise ile Türkiye’de bir hesap açmak avantajlı olmayabilir. İşlemlerinizi tamamen elektronik yollardan yapmayı düşünüyorsanız Wise ile açacağınız bir hesap sizin için elverişli olabilir.

Wise ile Almanya’dan Türkiye’de Hesap Nasıl Açılır?

Wise sayesinde Almanya’da yaşayıp, Türkiye’de bir hesap açabilirsiniz. Bir Wise hesabına sahip olarak farklı para birimlerinde yerel banka hesapları açabilirsiniz. Hatta Wise çoklu döviz hesabına sahip olmanıza izin verdiği için birden fazla para biriminde hesaba sahip olabilirsiniz.

Bunun için de eğer Almanya’da yaşarken Wise hesabı açmak isterseniz aşağıda sıraladığımız adımları takip edebilirsiniz:

 1. Wise internet sitesini ziyaret ederek sağ üstteki “Kaydolun” butonuna tıklayın.

 2. E-posta adresinizi yazın.

 3. Hesap türünüzü seçin (bireysel ya da kurumsal) ve ilerleyin.

 4. İkamet ettiğiniz ülkeyi Almanya olarak seçin.

 5. Telefon numaranızı girin ve ardından telefonunuza gelen onay kodu ile doğrulama işlemini tamamlayın.

 6. Şifrenizi oluşturun ve kişisel bilgilerinizi tamamlayın.

Wise hesabınız oluşturulduktan sonra Türkiye’de Türk Lirası para biriminde hesap açmak için yapmanız gerekenler ise şöyle:

 1. Hesabınıza giriş yapın.

 2. Ekranın sol tarafındaki menüden “+ bir bakiye hesabı açın” sekmesine tıklayın.

 3. Listeden TRY (Türk Lirası) seçeneğine tıklayın.

Wise Sitesine Git

Wise ile TL hesabını açma işlemini yukarıdaki adımları takip ederek oldukça basit bir şekilde halledebilirsiniz. Hesabınızı açtıktan sonra hesap numarası veya IBAN numarası gibi detayları öğrenmek için hesabınızın üzerine tıklamanız gerekebilir. Türk Lirası hesabınızın hesap ve iban detaylarını dilerseniz kopyalayabilir, paylaşabilir veya bir yere not edebilirsiniz.

Başka bir hesaptan Wise TL hesabınıza para göndererek ya da Wise hesabınızdaki başka bir para birimine ait bakiyenizden döviz değişimi ile TL hesabınıza para aktararak hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Almanya’daki banka ve kredi kartlarınızı Türkiye’de nasıl kullanacağınızı ise Türkiye’de yurtdışı banka kartı kullanmak yazımızda detaylı olarak anlattık. Söz konusu yerel olmayan banka kartları olduğunda her yerde ve her zaman kullanılamayabilir. Bu konuda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için yukarıdaki yazımıza göz atabilir, Türkiye’de yurtdışından çıkartılmış banka kartlarını kullanırken dikkat etmeniz gerekenleri inceleyebilirsiniz.

Almanya’dan Türkiye’de hangi bankalarla internetten hesap açılabilir?

Türkiye’de bulunan bazı bankalarda uzaktan müşteri edinimi kapsamında uzaktan kimlik doğrulama ile online hesap açmak mümkün. Hesap açma başvurusundaki hüküm ve koşullar değişiklik gösterebilir. Bu nedenle online banka hesabı açmanıza olanak sağlayan bankaların güncel bilgilerini incelemeniz ve gerekli belgeleri hazırlamanız gerekebilir.

Hali hazırda online olarak hesap açabileceğiniz bazı Türk bankaları şunlardır:

 • Garanti BBVA

 • Türkiye İş Bankası

 • QNB Finansbank Enpara

 • Ziraat Bankası

 • Vakıfbank

Yine de online banka hesabı açmadan önce bankaların ülkenizdeki finansal kurumlarla anlaşmalarını ve açacak olduğunuz hesabın Türkiye’de yerel bir hesap mı yoksa yurtdışı hesabı olarak mı tanımlanacağını araştırabilirsiniz. Herhangi bir hizmet veya şart değişikliği halinde mağdur olmamak açısından güncel bilgileri edinmek faydalı olabilir.

Kimi bankalar yerel hesaplar yerine bulunduğunuz ülkeye ait bir IBAN numarası ile bir hesap açabilir. Bu da Türkiye içinde yapacak olduğunuz para alım ve gönderimlerinizde masraf veya komisyon ödemenize neden olabilir.

Ayrıca, Türkiye’deki bankalarda online hesap açma ve alternatif yöntemlerle ilgili detaylı bilgileri Online banka hesabı açmak yazımızda da bulabilirsiniz.

Almanya’dan Türkiye’de hesap açma ücretleri

Wise işletme hesapları için ücretlendirmede farklılıklar olsa da bireysel hesaplar için çoklu döviz hesabı açmak ücretsiz. Aylık ya da yıllık bir abonelik ücreti de yok. Para transferi ve bakiye tutma gibi işlemler için ücretlendirme ise miktara göre değişiklik gösterebilir.

Wise kart Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için henüz mevcut olmasa da Almanya’da yaşayan kullanıcılar bir defaya mahsus 6 Euro kart ücreti ödeyerek Wise kart edinebilirler. Başvurunun ardından adresinize gönderilecek olan Wise kart ile bakiyenizin bulunduğu para birimlerinde işlem ücreti olmadan harcama yapabilirsiniz. Örneğin Türkiye seyahatinizde Wise hesabınızdaki TL bakiyenizi, Wise kart ile ödemelerinizde kullanabilirsiniz. Wise kartınızla aylık belirli bir limite kadar ücretsiz bir şekilde nakit para çekmek de mümkün.

Bireysel hesaplar ve işletme hesapları için Wise hesabı açmayı düşünenler için ücretlendirmelerle ilgili detaylı bilgi için Wise ücretleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Wise Sitesine Git

 

Almanya vatandaşı Türkiye’de hesap açabilir mi?

Türkiye’deki bankaların birçoğu sizden Türkiye kimlik kartını ön koşul olarak sunabilir. Ama bunun yanı sıra bazı bankalar yabancı müşterilerin de hesap açabilmelerine imkan verir. Yani Almanya vatandaşlarının Türkiye’de hesap açabilmeleri mümkün olabilir.

Almanya vatandaşlarına Türkiye’de hesap açabilme imkanı sunan Türk bankalarından bazıları şunlar:

 • Yapı Kredi Bankası

 • Ziraat Bankası

 • Türkiye İş Bankası

 • Akbank

 • Denizbank

Fakat bu liste Türkiye’de yabancılar için hesap açabilen bankaların tamamını kapsamadığı için en iyi ve en güncel bilgiler için bankalarla iletişime geçmeniz gerekir. Banka hesabı açmak için Türk vatandaşı olmayan müşterilerden talep edilen belgeler genel olarak şöyle sıralanabilir:

 • Geçerli pasaport

 • Türkiye’de geçerli bir ikamet adresi

 • Vergi numarası (vergi dairesinden alınabilir)

 • Mobil telefon numarası (kişinin kendi üzerine kayıtlı)

Bazı bankalarda bu belgelere ek olarak farklı dokümanlar da talep edilebilir ya da banka şubesine şahsi olarak başvuru gerekebilir. O nedenle her bir banka ve açılacak hesap tipi için ilgili bankaya başvurulması, zaman kaybetmemek açısından faydalı olabilir.

Ayrıca Almanya’da yaşayan ve Türk vatandaşlığına sahip olmayan mavi kart sahibi Alman vatandaşları da Türkiye’de yerel bir banka hesabı açmak isteyebilir. Almanya’da yaşayan Türklere özel verilen mavi kartların da kimlik yerine geçip geçmeyeceğini de yine başvuru yapacağınız bankadan öğrenebilirsiniz.

Sonuç: Almanya’da yaşayanlar için Türkiye’de banka hesabı açmak

Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları Türkiye’deki ödemeleri ve Türk Lirası cinsinden para transferleri için geleneksel bankacılık ya da Wise gibi alternatif yöntemleri tercih edebilir. Geleneksel bankacılıkta hesap oluşturmak için Türkiye’de geçerli bir ikamet adresi ya da şubeden bireysel başvuru gerekebilir. Bu durumda Wise gibi tamamen online işlem yapılabilen seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Online ve ücretsiz hesap oluşturabileceğiniz Wise ile 40’ın üstünde para biriminde işlem yapabilir ve TL dahil olmak üzere 10 farklı para biriminde bakiye tutarak yerel banka hesap bilgilerine ve yerel IBAN numaralarına sahip olabilirsiniz. Bu da size uluslararası para transferlerinde belirsiz ve yüksek maliyetlerden kaçınma fırsatı tanıyabilir. Çünkü Wise ile yapacağınız transferde, şeffaf ücretlendirme politikasıyla, transferi tamamlamadan önce işlem ücretini ve karşı tarafa ulaşacak miktarı net bir şekilde görebilirsiniz.

Üstelik talebiniz üzerine adresinize gönderilecek olan Wise kart ile Türkiye’de işlem ücreti ödemeden Türk Lirası cinsinden harcama yapmak da mümkün.

Eğer Almanya’da yaşıyorsanız ve Türkiye’deki yakınlarınızla para alışverişi yapmak istiyorsanız kullanabileceğiniz yöntemlerle ilgili detaylı bilgi için Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek ve Türkiye’den Almanya’ya para göndermek yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Wise Sitesine Git
Almanya’da yaşayan gurbetçiler Türkiye’de banka hesabı açabilir mi?

Kısa ve net bir cevap vermek gerekirse; evet Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları Türkiye’de banka hesabı açabilir. Ancak yurtdışında yaşarken Türkiye’deki bankalarda hesap açabilmek için şubeden başvuru yapmaları ya da Türkiye’de bir ikamet adresi bildirmeleri gerekebilir. Öte yandan Wise gibi alternatif yöntemleri tercih ederlerse tamamen online ve ücretsiz bir şekilde TR ile başlayan bir yerel IBAN numarası ile TL hesabı edinebilirler.

Almanya vatandaşı Türkiye’de banka hesabı açabilir mi?

Almanya vatandaşı olanlar bazı gereklilikleri yerine getirerek Türkiye’deki bazı bankalarda hesap açabilir. Yabancı müşteriler pasaport, geçerli bir ikamet adresi, vergi numarası ve kendi adına kayıtlı bir mobil telefon numarası ile başvuruda bulunabilirler. Şubeye gidip şahsi olarak başvuruda bulunmak gerekli olabilir. Diğer gereklilikler ve ek dokümanlarla ilgili detaylı bilgi için bankalarla iletişime geçilmesi gerekir.