Wise Çoklu Döviz Hesabı İncelemesi

Farklı para birimleriyle sık sık işlem yapıyorsanız, farklı banka hesapları arası işlemler oldukça yorucu olabilir. Hesabınızdan yurt dışındaki alıcıya dolar veya euro cinsinden para göndermek istediğinizde ya da ödeme alacağınızda zahmetli bir süreç ve yüksek ücretlerle karşılaşabilirsiniz. Geleneksel bankalarda her bir para birimi için yeni bir hesap açmanız istenebilir.

Wise Çoklu Döviz Hesabı ile farklı para birimlerinde paraları ve hesap bilgilerini tek bir hesaptan yönetebilirsiniz. Üstelik bireysel hesaplar için olduğu gibi işletmeler için de kullanılabilir.

İşte bu inceleme yazısında Wise Çoklu Döviz Hesabını tüm yönleriyle ele alıp, işletmeler ve bireysel hesaplar için neler sunduğundan bahsedeceğiz.

Wise Çoklu Döviz Hesabına Hızlı Bakış

Genel özellikleri:

 • Tek hesap ile 9 farklı para biriminde hesap bilgileri alınabilir.
 • Hesapta 50’den fazla para biriminde para bulundurmanızı ve döviz çevrim yapmanızı sağlar.
 • 70’ten fazla ülkeye para transferi yapılabilir.
 • Hızlı, kolay ve online hesap açma imkanı vardır.
 • Güvenlik amacıyla hesabınızdaki tüm işlemlerde mobil uygulamadan anlık bildirim veya e-posta bildirimi gönderilir.

WISE’I Keşfet

Avantajları:

 • Tüm ücretler şeffaf olup web sitesinde belirtilen ücretler alınır. Sürpriz işlem ücreti çıkmaz.
 • Para birim çevrimlerinde reel döviz kurunu baz alır.
 • Birden fazla para biriminde bakiye tutmak ücretsizdir.
 • Geniş transfer ağı ile para göndermek hızlı ve uygun fiyatlıdır.
 • Yasal otoriteler ve düzenleyiciler tarafından tüm faaliyetleri denetlenir.
 • Aylık veya yıllık abonelik ücreti istenmez.

Wise hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz, bu makalemizi okumanızı öneririz: Wise Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dezavantajları:

 • Wise bir banka olmadığı için kredi çekemezsiniz. 
 • Hesabınızdaki paradan faiz kazanma durumu yoktur.
 • Bakiyenize nakit olarak para yükleyemezsiniz.
 • Wise Kartı’nın henüz Türkiye’deki kullanıcılar için gönderimi bulunmuyor. (Ancak yurtdışında yaşayan kullanıcılar başka ülkede ikamet ederken kartı alıp, Türkiye’de kullanabilir.)
 • Wise Çoklu Döviz Hesabı henüz Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için mevcut değil.

Değerlendirme:

Wise Çoklu Döviz Hesabı, kredi çekme veya faiz kazanma gibi bankalarda yapabildiği işlemleri yapmak isteyenler için uygun bir yöntem olmayabilir. Ancak 9 farklı para birimi için ayrı ayrı hesap açmak yerine tek hesap ile farklı ülkelerde yerel hesap bilgileri sunması ve farklı para birimlerinde ödeme almanızı sağlaması oldukça kullanışlı. Üstelik transfer işlem ücretlerini önceden görebilmeniz fiyat konusunda şeffaflık sağlıyor ve gizli ücretleri ortadan kaldırıyor.

Wise Çoklu Döviz Hesabı’nı Keşfet

Wise Çoklu Döviz Hesabı Nedir? Nasıl çalışır?

Wise Çoklu Döviz Hesabı, tek hesap ile 9 farklı para biriminde ödeme almanızı sağlayan bir hizmettir. İlgili para birimlerinde, o ülkenin vatandaşıymış gibi kolayca banka bilgileri edinmenize imkan tanır. 

Online olarak dakikalar içinde kayıt olabileceğiniz çoklu döviz hesabı ile hızlı ve kolay bir şekilde maaşınızı ve diğer ödemeleri alabilirsiniz. İthalat & ihracat sektöründeki şirketler de Wise İşletme hesabı açarak çoklu döviz hizmetinden faydalanabilir.

Wise Çoklu Döviz Hesabı henüz Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise Hesabı hizmetinin bulunduğu bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise Hesabı açabilir ve Türk Lirası hesabı açabilirsiniz. Bu konuda ayrıntılı bilgi: Yurtdışından Türkiye’de Banka Hesabı Açmak 

Wise Çoklu Döviz Hesabı ile ödeme alın

Wise Çoklu Döviz Hesabı sahipleri tek bir hesap ile aşağıda belirtilen 9 para biriminde ücretsiz şekilde ödeme alabilir:

 1. EUR (Euro)
 2. USD (ABD Doları)
 3. GBP (İngiliz Poundu)
 4. TRY (Türk Lirası)
 5. AUD (Avustralya Doları)
 6. NZD (Yeni Zelanda Doları)
 7. CAD (Kanada Doları) 
 8. SGD (Singapur Doları)
 9. HUF (Macar Forinti)

Wise ile paranızı hesabınızda tutun

Wise, hesabınızda 50’den fazla para birimini güvenle tutmanıza olanak tanır. İhtiyacınız olan para biriminde hesap açmanız saniyeler içinde gerçekleşir. Büyük kolaylık sağlayan bu uygulama özellikle sık sık farklı para birimleri ile iş yapan kişiler ve işletmeler için idealdir.

Wise, müşterilerinin hesaplarındaki parayı koruma altına alır. Bunun için iki yaklaşım kullanan Wise, paranızı dünyanın köklü bankalarında tutar ve başta devlet tahvilleri olmak üzere devlet destekli likit varlıklara yatırır.

Hesabınızdan para transferi yapın

Wise Çoklu Döviz Hesabı ile 70’ten fazla ülkedeki alıcılara para transferi yapabilirsiniz. Wise ile para göndermek, uluslararası para transferinin hızlı, kolay ve güvenli yolunu sunuyor.

Eğer farklı biriminde para transferi yapmanız gerekiyorsa şeffaf transfer ücretleri ve reel döviz kurlarıyla Wise’ı tercih edebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken hesabınıza giriş yapıp “Para Gönder” seçeneğine tıklamak.

WISE İLE PARA GÖNDER

Wise ile paranızı diğer para birimlerine çevirin

Para birimleri arasında çevirme yaparken daima sürpriz kesintiler ile karşılacağımız hissine kapılırız ki yanlış sayılmaz. Geleneksel bankalarda farklı para birimleri arasında döviz çevirme sürecinde, reel döviz kurundan daha yüksek değerler kullanılabilir ve gizli kesintiler olabilir.

Wise, reel döviz kuru üzerinden 50’den fazla para biriminde çevrim yapmanıza imkan tanır. Üstelik her ücreti şeffaf olarak açıklar ve beklenmedik ücretlerin önüne geçer. Bu sayede gizli kesintiler olmadan, uygun fiyata döviz bozdurmanızı ve almanızı sağlar. 

Wise Çoklu Döviz Hesabı Ücretleri

Bireysel veya kurumsal hesaplar için seçim yaparken birçok kriter göz önüne alınır. Ödenecek ücret, komisyon ve yapılacak kesintiler kararı etkileyen önemli etmenlerdir. Özellikle farklı para birimleri ile aktif şekilde para transferleri yapanlar her işlemde yüklü ücret ödemek istemez.

Peki, Wise’da Çoklu Döviz Hesabı açarsanız ne kadar ödersiniz? İşte, şeffaflık ilkesi gereği tüm ücretleri sitelerinde açıklayan Wise’ın işlem başına talep ettiği ücretler:

İşlemWise Ücreti
Çoklu döviz hesabı açmak (İşletme hesapları tek seferlik 164 TL kurulum ücreti öder)Ücretsiz
Aylık veya yıllık abonelikÜcretsiz
AUD, CAD, EUR, GBP, HUF, NZD, SGD, TRY ve USD  para birimlerinde ödeme almak (havale hariç)Ücretsiz
USD havale ödemeleri almak (işlem başına sabit ücret)4.14 USD
Para göndermek (değişken ücret, para birimine göre değişir)0.41% taban ücreti
Başkasının bakiyesine para göndermek (aynı para biriminde)Ücretsiz
Hesabınızda 50+ farklı para biriminde para tutmak (EUR Hariç)Ücretsiz
Hesabınızda 3.000 EUR üzeri para tutmak (Bireysel Hesaplar için)%0.07
Hesabınızda 30.000 EUR üzeri para tutmak (İşletme Hesapları için)%0.07

Wise ücretleri hakkında güncel bilgi almak için, Wise.com’u ziyaret etmenizi öneririz. Ücret sayfalarında buradan ulaşabilirsiniz: Bireysel Hesaplar için Fiyatlandırma ve İşletme Hesapları için Ücretler

Paranızı Wise hesabında tutmak güvenli mi?

Bireysel veya işletme hesapları için seçim yaparken banka ve para kuruluşlarının güvenlik noktasında aldığı önlemler belirleyici olur.

Wise, sunduğu 2 adımlı doğrulama ile oturum açmaya çalışan kişinin siz olduğunu her defasında kontrol eder. Bunun yanında para transferi talebi olduğunda da SMS, parmak izi veya yüz tanıma ile işlemi yapan kişinin hesabın sahibi olduğunu doğrular.

İlave olarak, Wise’ın dolandırıcılığa karşı uzman ekipleri aktif olarak çalışmalar yürüterek, tüm şüpheli hareketleri inceler ve müşterilerine kesintisiz destek sunar.  

Wise bir banka mı?

Wise bir banka değil, elektronik para kuruluşudur. Bu nedenle para transferi, güvenlik, kullanım ücreti ve komisyonlar gibi birçok konuda bankalardan ayrılır. Ayrıca, bankaların aksine Wise ile faiz kazanamaz ve kredi alamazsınız. Wise’ın bankanız ile anlaşmalı olup olmadığını merak ediyorsanız, bu yazımızı okumanızı öneririz: Wise ile Anlaşmalı Bankalar

Hesabınızdaki paranın korunması hususunda da Wise, bankalardan farklı bir yöntem izler. Nitekim Türkiye’deki bankalar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’na tabidir. Bu kapsamda ilgili banka iflas ettiğinde bankanın müşterileri 200 bin TL’ye kadar olan varlıklarını en az 3 aylık süre içinde alabilir. 

Wise, müşterilerinin hesaplarındaki parayı, kendi faaliyetleri için kullandığı hesaplardan ayrı olarak dünyaca ünlü bankalarda tutar. Yani paranızı koruma altına alır. Dolayısıyla Wise iflas ederse bile paranızın büyük kısmı koruma gereği garanti altındadır.

Ayrıca, legal düzenlemelerin bir parçası olarak Wise’ın yasal sermayeye sahip olması zorunludur ve bu sermayeyi piyasanın olumsuz şartlardan etkilenmemek için kullanır. 

Wise Çoklu Döviz Hesabının Avantajları

 • Aylık veya yıllık ücret yok. Kurulum bireysel hesaplar için ücretsiz. İşletme hesapları için tek seferlik ücret bulunuyor.
 • 9 farklı para biriminde hesap bilgileri
 • 50’den farklı para biriminde para tutma
 • Tüm işlem ücretleri ve kesintiler şeffaf
 • Uygun transfer ücretleri
 • Para birimi çevrimlerinde gizli ücretler yok. Reel döviz kuru baz alınıyor.
 • Dolandırıcılığa karşı çalışan uzman ekipler
 • Hızlı para transferi

Wise Çoklu Döviz Hesabının Dezavantajları

 • Vadeli mevduat hesabı ve kredi çekme imkanı mevcut değil.
 • Bakiyenize atm’lerden nakit olarak para yatıramıyorsunuz.
 • Hesabınızda 3.000 Euro üzerinde bakiye olması durumunda işlem ücreti alınıyor.
 • Türkiye’ye Wise Kart gönderimi henüz mevcut değil. (Ancak yurtdışında ikamet ederken kartı alıp, Türkiye’de kullanmanız mümkün)
 • Para transferlerinde transfer başına ve günlük geçerli 1.000.000 dolarlık bir üst limit var. 

Wise Çoklu Döviz Hesabı kimin için uygun?

Hem bireysel hem de işletme hesabı olarak açılabilen Wise Çoklu Döviz Hesabı, özellikle şu kişiler veya işletmeler için oldukça uygundur:

 • İş veya tatil nedeniyle sık olarak yurt dışı seyahati yapanlar,
 • Yurt dışındaki bir firmada freelancer veya sözleşmeli olarak çalışıp maaşını döviz olarak bir elektronik para kuruluşu ile almak isteyenler,
 • Müşteri kitlesi yurt dışında olup sık sık döviz cinsinden para transferi yapan veta ödeme alanişletmeler,
 • Amazon, Etsy, Shopify gibi e-ticaret sitelerinden satış yapıp ödeme alanlar,
 • Yurt dışındaki tedarikçi ve mal sağlayıcılarına ödeme yapan işletmeler, 
 • Toplu ödeme yapan işletmeler,
 • Yurt dışında gayrimenkul sahibi olup mülkü ile ilgili fatura ve ödemeleri yapanlar veya mülkünü kiraya verip kira ödemesi alanlar,
 • Farklı para birimlerinde para gönderip alan ve bulunduğu ülkenin yerel halkı gibi o para biriminde alışveriş yapmak isteyen gezginler Wise’ı tercih edebilir.

Wise Çoklu Döviz Hesabı nasıl açılır?

Wise Çoklu Döviz Hesabınızı açmak ücretsiz, oldukça basit ve hızlı. İnternet üzerinde kolayca Wise hesabı oluşturmak için izlemeniz gereken adımlar:

 1. Wise’ın resmi internet sitesini ziyaret edin veya mobil uygulamasını açın
 2. Kayıt Ol butonuna tıklayın
 3. Kendiniz ve işletmeniz hakkında istenen bilgi ve belgeleri girin
 4. Hesabınızın doğrulanmasını bekleyin.
 5. Para transferi yapmaya başlayın.

WISE HESABI AÇ

Hesap açmak için istenen belgeler nelerdir?

Wise, dünya genelindeki düzenleyiciler ve yasal otoritelere göre çoklu döviz hesabınızı açarken sizden bazı bilgi ve belgeleri sunmanızı talep eder.

 • Eğer bireysel Wise hesabı açıyorsanız kimlik belgenizi (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) ve adres bilgilerinizi iletmeniz yeterlidir.
 • Eğer Wise işletme hesabı açıyorsanız; işletme tescili, şirketinizin konumu, hizmet verdiği sektör, işletmenin hissesi %25 üzerinde olan pay sahiplerinin adı, doğum tarihi ve ikamet ettikleri ülke bilgileri gibi bilgileri Wise ile paylaşmalısınız.

Bazı durumlarda doğrulama sürecini hızlandırmak için dokümanlar ile selfie çekmeniz istenebilir.

Doğrulama ne kadar sürer?

İstenen bilgi ve belgeleri Wise’a sunduktan sonra verilerin doğruluğu bireysel müşteriler için 2 iş günü ve kurumsal müşteriler için 3 iş günü içinde tamamlanır. Ancak Wise ekibi, tüm doğrulanma sürecinin aynı gün içinde sonuçlanmasını hedefleyip bu doğrultuda çalışmaktadır.

Wise para gönderim limitleri

Wise Çoklu Döviz Hesabı ile para transferi yaparken, para birimlerine göre değişen gönderim limitleri bulunur. Daha çok büyük ölçekli transferleri etkileyen bu sınırlamalar, hangi para biriminden hangi para birimine transfer yaptığınıza ve ödeme yönteminize göre değişir.

İşte en çok kullanılan para birimlerine göre transfer limitleri:

Para BirimiTransfer Limiti
USD1 milyon USD
EUR1.2 milyon EUR
GBP1 milyon GBP
TRY1 milyon TRY
JPY1 milyon JPY

Farklı para birimlerinde transfer limitlerini öğrenmek için resmi Wise sitesini incelemenizi öneririz: Wise ile Para Transfer Limitleri

Özetle

Wise Çoklu Döviz Hesabı; abonelik ücretinin olmaması, tek hesap ile 9 farklı para biriminde hesap bilgileri edinme ve ücretsiz ödeme alma imkanı, güvenli ve hızlı transfer seçenekleri ile hem şahıslar hem de işletmeler için ideal çözüm sunan kuruluşlar arasında yerini almış durumda. 

Şeffaflık ilkesi ile işlem ücretlerini açıklaması ve güvenliğe verdiği önemle özellikle de farklı para birimlerinde sık sık para transferi yapanların işini kolaylaştırabilir. 

Wise Çoklu Döviz Hesabı oluşturmak için aşağıdaki butona tıklayabilir ve ücretsiz olarak hesabınızı oluşturabilirsiniz. 

WISE SİTESİNE GİT

Sıkça Sorulan Sorular – SSS

Wise kaç adet para birimi ile işlem yapmayı destekliyor?

Desteklediği para birimlerini sürekli güncelleyen Wise, mevcut durumda 50’den para biriminde işlem yapmanızı sağlar.

Wise nasıl çalışır?

Wise, dünya genelindeki köklü bankalarda yüzlerce yerel hesaba sahiptir. Oluşturduğu bu geniş ağı, para transferi için kullanır. Böylece hızlı ve uygun transfer imkanı sunar.

Wise’ın mobil uygulaması var mı?

Evet, mobil uygulamanın iOS sürümünü Apple Store’da, Android uygulamasını Google Store’da ‘Wise’ olarak bulabilir ve ücretsiz olarak indirebilirsiniz. 

Wise döviz kurunu nasıl uygular?

Wise döviz çevirim işlemlerinde Reuters tarafından bağımsızca sağlanan reel döviz kurunu baz alır. Bankalar ve diğer ödeme kuruluşların aksine çevrim ücretine ilave gizli ücret ve komisyon eklemez.

Wise güvenli mi?

Wise’ın faaliyetleri aktif olduğu tüm ülkelerdeki yetkili otorite ve düzenleyiciler tarafından denetlenir. Bununla birlikte Wise, kurduğu özel ekip ile dolandırıcılığa karşı sürekli mücadele eder ve müşterilerine 7/24 destek verir.

Wise ile para transferi ne kadar sürer?

Para transferinin süresi birçok etmene bağlıdır. Uluslararası transferlerin %45’i anlık ve 20 saniye gibi kısa sürede tamamlanır. Diğer transferlerin büyük çoğunluğu ise aynı gün içinde gerçekleşir.

Wise kullanmanın ücreti nedir?

Wise Çoklu Döviz Hesabı açmak tamamen ücretsizdir. Hesap açıldıktan sonra da hiçbir zaman abonelik ücreti ödemezsiniz. Hesabınızdan farklı para birimindeki bir hesaba para gönderirken sabit ücret ve para birimi ile tutara göre değişen döviz çevrim ücreti alınır.