Türkiye’de Yurtdışı Banka Kartı & Kredi Kartı Kullanmak

Herhangi bir ülkeye seyahat ettiğimiz zaman yanımızda yüklü miktarda para bulundurmak istemeyiz. Böyle durumlarda kredi kartları ve yurtdışı banka kartı kullanımı büyük kurtarıcı oluyor.

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ya da Türkiye’yi gelmiş bir turist de Türkiye’de çoğu zaman ödeme yaparken kredi kartı veya banka kartlarını tercih ediyor.

Peki, yurtdışından aldığımız bir kartı Türkiye’de kolaylıkla kullanabilir miyiz? Yurtdışından Türkiye’ye sıkça seyahat edenler için hangi kart en mantıklı tercih olur? Bu yazımızda sizi bunlar hakkında bilgilendirmeye çalışacağız.

Türkiye’de Kullanmak için En Avantajlı Yabancı Banka Kartı

Size daha önceki yazılarımızda da yurtdışında yaşayan bir Türk için Wise kullanımı ve avantajlarından bahsetmiştik. Yurtdışı banka kartı konusunda da memleketinden uzakta yaşayan ve sıklıkla ziyaret edenler için en mantıklı tercihin Wise olduğunu söyleyerek başlayalım.

Wise Çoklu Döviz Hesabı Nedir?

Wise çoklu döviz hesabı olarak isimlendirilen kart internet üzerinden kısa bir üyelik işlemiyle açabileceğiniz bir hesaptır. Başta tüm Avrupa ülkeleri ve ABD olmak üzere birçok ülkeye fiziksel olarak da banka kartı gönderilmektedir. Türkiye’de yaşayanlar için maalesef henüz Türkiye’ye kart göndermiyorlar.

transferwise borderless yurtdisi kredi

Şimdi Almanya’da yaşayan bir Türk’ün Wise kartına sahip olduğu takdirde neler yapabileceğine göz atalım.

ATM’lerden 200£’a kadar aylık ücretsiz para çekimi:
Gittiğiniz ülke farketmeksizin 200£ ya da diğer para birimlerinde 200£’a kadar hiç komisyon ödemeden para çekimi yapabilirsiniz. Bu da Türkiye ziyaretlerinizde neredeyse 4000 lirayı komisyonsuz çekebileceğiniz anlamına gelir. Yurtdışından Türkiye’ye para getirme limiti konusunda da bu tarz para çekimleri sizin için önemli hale gelebilir. Uzun süre kalacak ve yanınızda yüklü miktarda nakit taşımak istemiyorsanız bu özellik işinize yarayacaktır.

Yurtdışı harcamalarınızda çok düşük komisyon:
Wise çoklu döviz hesabında aslında birçok ülkenin yerel para biriminde para bulundurabilirsiniz. Sıklıkla Türkiye seyahati yapıyorsanız aynı kartın içinde Euro’nun yanına hesabınıza TL bakiyesi ekleyerek Türkiye ziyaretlerinizde hiç ek komisyon ödemeyebilirsiniz. Fakat eğer TL bakiyeniz yoksa bile %0.35 komisyon verirsiniz. Para dönüştürürken bankalar gibi kur üzerinden para kaybetmezsiniz.


Yani gördüğünüz gibi açması son derece basit olan bu hesap zaten yurtdışı banka kartı olmak için tasarlanmış durumda. Yurtdışına sık seyahat edenler ve gezginler için ideal.

Bu hesabı oluşturarak 50’den fazla para biriminde para gönderimi ve para alımı yapabilirsiniz. Bu kart ile ödemeleriniz gittiğiniz ülkenin kendi para birimi üzerinden ödeme yaparsınız. Mastercard’ın geçerli olduğu her yerde bu kart kullanılabilir.

Wise Çoklu Döviz hesabını bankalardan daha hesaplı kılan düşük komisyonlarıdır.

Wise Çoklu Döviz Hesabı Nasıl Açabilirim?

Öncelikle Wise sitesine girip üyelik oluşturmanız gerekiyor. Üyelik oluştururken site sizden kimliğinizi onaylamak için fotoğraflı kimlik kartı ve o ülkede yaşadığınızı ve adresinizi kanıtlayacak belge isteyebilir.

Wise banka kartınızı sistem oluşturduktan sonra otomatik olarak yaşadığınız ülkenin para birimini banka detaylarınıza ekler. Siz daha sonra başka ülkelerin para birimlerini de bakiye olarak ekleyebilirsiniz.

Başka bir para birimi eklediğinizde Wise size o ülkeye ait IBAN ve banka hesap numarası verir. Yani böylece Almanya’dayken Türk banka hesap bilgilerine de sahip olabilirsiniz. Yurtdışında banka hesabı açmak yazımızda da Wise’ı bu konuda öne çıkarmıştık.

Bu yurtdışı banka kartı sayesinde gittiğiniz her ülkedeki bir banka hesabınız varmış gibi düşünebilirsiniz. Tek fark bütün işlemleriniz TransferWise hesabınız üzerinden gerçekleşir. Böylece de bankaların sunduğu yüksek komisyonlardan ve ek işlem ücretlerinden kurtulmuş olursunuz. 

Wise Çoklu Döviz Hesabı Güvenilir mi?

Wise Çoklu Döviz Hesabı oldukça güvenilirdir. Wise İngiltere’de FCA, Amerika FINCEN ve Türkiye’de BDDK tarafından denetlenen bir kurumdur.

Aylık 4 milyar Euro para transferi Wise üzerinden yapılmaktadır.

Wise debit kart ise Mastercard International Inc. adı altında lisanslıdır.

Wise ile Yurtdışı Banka Kartı Avantajları:

 • Bankalara oranla daha düşük komisyon oranları sağlaması.
 • Gittiğiniz her ülkede banka hesabınız varmış gibi bir imkânı sağlaması.
 • Güvenilir ve kolay kullanılabilir olması.
 • 80’den fazla ülke ve 50’den fazla para birimiyle işlem yapabilme imkânı sağlaması.
 • İstediğiniz takdirde Mastercard banka kartı kullanma olanağınızın olması.
 • Yurtdışına para gönderme konusunda için en uygun komisyon oranlarını sunması

Şimdi daha geleneksel olarak kullanılan diğer yurtdışı banka kartı ve kredi kartlarına gelelim. Türkiye’de anlaşmalı olan bankalar ve hangi şartlarda bir bankayı kullanabileceğinizi yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Türkiye’de Hangi Yabancı Kredi veya Banka Kartları Kullanılır?

Türkiye’nin birçok yerinde kredi veya banka kartıyla kolayca ödemelerinizi yapabilirsiniz. Visa ve MasterCard’ınız varsa birçok yerde kullanabilirsiniz. American Express ise yüksek bütçeli otel ve restoranlarda ödeme imkânı sunmaktadır.

Yurtdışına çıkış yapmadan önce bankanızı arayıp seyahat planladığınızı bildirmeniz sizin için avantajlı olacaktır. Böylece de bankanızın gideceğiniz ülkede hangi bankalarla anlaşması olduğunu önceden öğrenirsiniz.

Bu da size seyahatinizde büyük kolaylık sağlar. Ayrıca başka ülkeye seyahat etmeden önce bankanızı bilgilendirme yaparsanız, yurtdışında kart kullandığınızda dolandırıcılığı önlemek için devreye giren yazılımları önlemiş olursunuz.

Bankanızın seyahat ettiğinizden haberi yoksa ve başka bir ülkede harcama yaptığınızı algılarsa banka veya kredi kartı kullanımınızı harcamalara kapatabilir. O yüzden önleminizi önceden almanızda fayda var fakat 2020li yıllarda online alışveriş de revaçtayken bu durumun gerçekleşme ihtimali giderek düşmektedir.

Yani siz herhangi bir ülkeden aldığınız Mastercard ve Visa’nızı Türkiye’de kolaylıkla kullanabilirsiniz. Sadece yanınızdaki tek kart buysa, restoranlara oturmadan önce ya da mağazalarda alışveriş öncesi POS makinalarının yurtdışı kartlarla çalışıp çalışmadığını sorabilirsiniz.

Türkiye’de Yabancı Kartlardan Alınan Komisyonlar

Yabancı banka kartları ile Türkiye’de işlem yaparken alınan komisyon kendi bankanızın aldığı işlem ve döviz kuru ücretleridir. Uygulanan komisyonlar bankadan bankaya ve yıla göre değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar ise anlaşma yaparak komisyon oranını azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.

Komisyonları etkileyen en önemli faktörlerden birisi de paranın cinsidir. Dolar ve Euro gibi dünyanın birçok yerinde kullanılan para birimlerinin komisyonları diğer para birimlerinin komisyon oranlarına göre daha düşüktür.

Türkiye’de birçok yerel ATM yabancı para birimlerinde (Dolar ve Euro gibi) çekim yapmanızı sağlar. Eğer para çekmek istediğiniz ATM’nin üstünde istediğiniz para biriminin amblemi varsa oradan rahatlıkla para çekebilirsiniz. Ancak gittiğiniz ülkede her zaman oranın yerel para birimi ile para çekmenizi tavsiye ederiz.

Genellikle ATM’ler Dinamik Para Birimi Dönüştürme (DCC) özelliğini kullanarak otomatik bir döviz kuru belirler. Bu da işlemlerinizde daha fazla para ödeyeceğiniz anlamına gelir. Gittiğiniz ülkenin yerel para biriminde para çekip daha sonra istediğiniz döviz kuruna dönüştürdüğünüzde ise daha karlı çıkarsınız.

Örneğin; Türkiye’de bir ATM’den dolar para birimiyle para çekmek istiyorsunuz. Bunun için ATM’den öncelikle TL miktarında para çekip bunu istediğiniz dolar para birimine çevirirseniz sizin için daha uygun olur.

Eğer ATM’den direkt olarak dolar çekerseniz, ATM kendi dolar kurunu uygulayacağından ekstra para ödemek zorunda kalırsınız.

ATM’lerinden Kolayca Para Çekebileceğiniz Türk Bankaları

 • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası)
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Vakıfbank
 • Finansbank

Yurtdışında kullandığınız bankaya göre bu bankaların bazılarında komisyonsuz para çekme şansınız olabilir. Özellikle TEB’in birçok ülkede bu konuda anlaşmalı bankaları bulunur.

Türkiye’deki Yabancı Bankalar

Türkiye’de şubesi bulunan 44 adet yabancı banka bulunmaktadır. Sizin bankanızın da başka bir ülkede şubesi var ise para çekme işlemlerinizi bu şubelerde kolayca yapabilirsiniz. Ancak unutmayın yapacağınız işlemlerde komisyon oranları farklılık göstermektedir. İşlem yapmadan önce mutlaka bankanızdan komisyon oranlarına bakınız.

Türkiye’deki Amerikan Bankaları

Amerikan bankalarından CitiBank, Wells Fargo ve Bank of New York bankalarının da Türkiye’de şubeleri bulunuyor. Bu bankalardan işlem yaparken komisyon oranlarına dikkat ediniz.

Deutsche Bank

Türklerin en çok yaşadığı ülkelerin başında Almanya geliyor. Almanya da yaşayan birçok Türk ise Türkiye’ye ziyarete geliyor. TEB bu bankanın müşterilerine özel komisyon oranlarını kaldırmıştır. Bu Teb ile Deutsche Bank arasındaki bir anlaşmadır. Eğer bu bankadan bir kartınız var ise Türkiye’nin herhangi bir yerindeki TEB ATM’lerinden paranızı çekebilirsiniz.

State Bank of India

Hindistan’ın en büyük bankalarından biri olan State Bank of India’nın Akbank ile antlaşması mevcuttur. Akbank ATM’lerinden paranızı çekebilirsiniz.

*Türkiye’deki bulunan yabancı banka şubelerinin tümü Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) resmi internet sitesinde bulunmaktadır. Bu listeye BDDK üzerinden bakabilirsiniz.


Türkiye’de yurtdışı banka kartı kullanımı hakkında hem bilgilendirmeye hem de size en avantajlı olduğunu düşündüğümüz yöntemi detaylarıyla anlatmaya çalıştık.