Türkiye’de Yurtdışı Banka Kartı & Kredi Kartı Kullanmak

Herhangi bir ülkeye seyahat ettiğimiz zaman yanımızda yüksek miktarda para bulundurmak istemeyiz. Böyle durumlarda kredi kartları ve yurtdışı banka kartı kullanımı büyük kurtarıcı olabilir.

Peki, yurtdışındaki bir bankadan aldığımız kartı Türkiye’de kolaylıkla kullanabilir miyiz? Yurtdışından Türkiye’ye sıkça seyahat edenler için hangi kartlar avantajlı olabilir? Bu yazımızda sizi bunlar hakkında bilgilendirmeye çalışacağız.

Türkiye’de Kullanmak için Yabancı Banka Kartı

Daha önceki yazılarımızda yurtdışında yaşayan Türkler için Wise kullanımı ve avantajı olabilecek özelliklerinden bahsetmiştik.

Yurtdışı banka kartı konusunda da memleketinden uzakta yaşayan veya sık sık seyahat edenlerin kullanabileceği Wise Çoklu Döviz Hesabı’ndan bahsedelim.

Wise Çoklu Döviz Hesabı Nedir?

Wise çoklu döviz hesabı olarak isimlendirilen hesap, internet üzerinden kısa bir üyelik işlemiyle açabileceğiniz bir hesaptır. Aynı zamanda Wise Banka Kartı ile birlikte kullanılabilir. Wise Kart hizmeti, başta Avrupa ülkeleri ve ABD olmak üzere birçok ülkede mevcut. Türkiye’de yaşayanlar için henüz kart hizmeti bulunmasada, yurtdışındayken aldığınız kartı Türkiye’de kullanabiliyorsunuz.

transferwise borderless yurtdisi kredi

Çoklu Döviz Hesabı ve Wise Kart Nasıl Kullanılır?

Wise Kart, Çoklu Döviz Hesabı ile bağlı çalışır. Wise Kart ile 200’den fazla ülkede 2 milyondan fazla atm’den ücretsiz olarak para çekebilirsiniz. Üstelik banka kartlarının geçerli olduğu her yerde kartınızı kullanarak harcama yapabilirsiniz.

Çoklu Döviz Hesabını açmak ve kullanmak ücretsizdir. Wise Kart için ise sadece tek seferlik ücret ödersiniz. Wise ücretlendirmesi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, Wise Transfer ve İşlem Ücretleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Wise Kart’ın Özellikleri

Şimdi yurtdışında  yaşayan birinin Wise kartına sahip olduğu takdirde neler yapabileceğine göz atalım.

ATM’lerden 200’a kadar aylık ücretsiz para çekimi:

Aylık 200€’a kadar dünyanın birçok yerinde atm’lerden hiç komisyon ödemeden para çekimi yapabilirsiniz. Bu limit, dolar için ayda 100 USD ve pound için 200 GBP’dir. 

Aylık 200 euro limiti, toplamda iki kez para çekme işlemi için geçerlidir. Yani bir ay için ikiden fazla para çekme işlemi veya 200 euroyu geçen para çekme işlemlerinde cüzi bir sabit ücret (0.50 euro) ve %1.75 komisyon uygulanır.

Bu da Türkiye ziyaretlerinizde ve dünyanın başka yerlerindeki seyahatlerinizde birçok atm’den komisyonsuz para çekebileceğiniz anlamına gelir. 

Wise’ı Keşfet


Yurtdışından Türkiye’ye para getirme limiti konusunda da para çekimleri sizin için önemli hale gelebilir. Uzun süre Türkiye’de kalacaksanız veya yanınızda yüklü miktarda nakit taşımak istemiyorsanız bu özellik faydalı olabilir. 

Yurtdışı harcamalarınızda düşük komisyon:

Wise çoklu döviz hesabında aslında 50’den fazla para biriminde para bulundurabilir ve döviz çevrim yapabilirsiniz. Sıklıkla Türkiye seyahati yapıyorsanız Euro’ya ek olarak TL bakiyesi ekleyebilir ve Türkiye’de ek ücret ödemeden kullanabilirsiniz. Para dönüştürürken kur üzerinden para kaybetmezsiniz.

Wise Çoklu Döviz Hesabı ile para biriminde bakiyenizin bulunmadığı başka ülkelerde de harcama yapabilirsiniz. Eğer o para biriminde bakiyeniz bulunmuyorsa, mümkün olan en düşük kurdan otomatik çevrim yapılır. 

Wise’ı Keşfet

Mobil uygulama ile kolay hesap yönetimi:

Ücretsiz olarak Wise Çoklu Döviz Hesabı açtıktan sonra, wise.com’dan ya da hem App Store hem de Play Store’da ücretsiz sunulan Wise mobil uygulamasından banka kartı talebinde bulunabilirsiniz. 

Wise Çoklu Döviz Hesabı ile 50’den fazla para biriminde tutabilir, 80’den fazla ülkeye para gönderimi ve para alımı yapabilirsiniz. Wise kart ile harcamalarınızı gittiğiniz ülkenin kendi para birimi üzerinden yapabilirsiniz. Wise banka kartı, Visa’nın geçerli olduğu her yerde kullanılabilir.

Wise’ı Türkiye’de hangi bankalarda kullanabileceğinizi merak ediyorsanız, bu yazımızı okumanızı öneririz: Wise ile Anlaşmalı Bankalar

Kart kullanım ücreti yok, tek seferlik sipariş ücreti var:

Wise kart için aylık veya yıllık kullanım ücreti bulunmaz. Sadece tek seferlik bir sipariş ücreti bulunur. Bu ücreti, kartınızı sipariş ederken ödersiniz ve kart kullanımı için tekrar ücret ödemeniz gerekmez ya da aylık/yıllık kullanım ücretleri kesilmez. 

Wise kart ücretleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için tıklayın: Wise Kart Ücretlendirmesi

Kart sipariş ücreti, ülkeden ülkeye değişkenlik gösterebilir. Bazı ülkelerde ücretsiz sunulur. Örneğin Wise Kart ücreti Almanya’da 8 euro, İngiltere’de 5 pound, Amerika’da 9 dolar ve Kanada’da ücretsizdir. 

Wise’ı Keşfet

Wise Çoklu Döviz Hesabı Nasıl Açabilirim?

Öncelikle Wise sitesine veya mobil uygulamasına girip üyelik oluşturmanız gerekiyor. Üyelik oluştururken site sizden kimliğinizi onaylamak için fotoğraflı kimlik kartı fotoğrafı istenebilir. Hesabınızı oluşturduktan sonra başka ülkelerin para birimlerini de bakiye olarak ekleyebilirsiniz.

Türk lirasını para birimi olarak eklediğinizde Wise size Türkiye’deki yerel banka hesapları gibi TR ile başlayan bir IBAN ve banka hesap numarası verir. Yani böylece yurtdışındayken de bir Türk banka hesap bilgilerine sahip olabilirsiniz. Benzer şekilde Pound, USD, AUD ve CAD gibi farklı para birimlerinde bakiye açabilir ve hesap bilgileri alabilirsiniz. 

Ücretsiz Wise Hesabı Aç

Yurtdışında banka hesabı açmak yazımızda da Wise’ı bu açıdan incelemiştik. 

Wise çoklu döviz hesabı hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Wise Çoklu Döviz Hesabı İncelemesi yazımızı okuyabilirsiniz. 

Wise kartı nasıl alabilirim?

Wise hesabınızı açtıktan sonra, mobil uygulamada Kartlar (web veya android) veya Hesap (iOS) sekmesine tıklayın. Buradan Wise kartınızı sipariş edebilirsiniz. Kartınız geldiği zaman verilen güvenlik koduyla kartı aktifleştirebilirsiniz ya da belirlediğiniz PIN kodunu bir atm’de veya herhangi bir harcamada kullanarak kartınızı aktifleştirebilirsiniz. 

Wise Çoklu Döviz Hesabı Güvenilir mi?

Wise, geleneksel bankalar gibi güvenlidir. Faaliyet gösterdiği tüm ülkede ilgili yasal otoriteler tarafından düzenlenir. Örneğin Wise’ın tüm işlemleri İngiltere’de FCA, Amerika’da FINCEN ve Türkiye’de ise BDDK tarafından denetlenir. 

Bunun yanında Wise’da hesap güvenliğine büyük önem verilir. Hesabınıza her girişte yapılan doğrulamanın yanında her transfer işleminden önce de doğrulama yapılarak kötü niyetli kişilerin hesabınıza erişip rızanız dışında işlem yapması engellenir. 

Ayrıca dolandırıcılığa karşı kurulan özel ekip, farkettiği herhangi bir şüpheli işlemde hemen devreye girer.

Wise debit kart ise Visa altında lisanslıdır.

Wise ile Yurtdışı Banka Kartı Avantajları:

 • Düşük komisyon oranları sağlayabilir
 • Farklı ülkelerde banka hesabınız varmış gibi 9 farklı para biriminde yerel hesap bilgileri edinebilme imkânı sağlaması.
 • Güvenilir ve kolay kullanılabilir olması.
 • 80’den fazla ülkede ve 50’den fazla para birimiyle işlem yapabilme imkânı sağlaması.
 • 200’den fazla ülkede kullanılabilen ve isteğe bağlı olan Wise Visa banka kartı ile kullanabilir olması*
 • Yurtdışına para gönderme için uygun komisyon oranlarını sunabilmesi
Wise Debit Kart Al

*Wise banka kartı hizmeti, henüz Türkiye’deki kullanıcılar için mevcut olmasa da, yurt dışında iken alınan Wise kartları, Türkiye’de alışveriş yapmak ya da bankamatikten para çekmek için kullanılabilir. 

Şimdi daha geleneksel olarak kullanılan diğer yurtdışı banka kartı ve kredi kartlarına gelelim. Türkiye’de anlaşmalı olan bankalar ve hangi şartlarda bir bankayı kullanabileceğinizi yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Türkiye’de Hangi Yabancı Kredi veya Banka Kartları Kullanılabilir?

Türkiye’nin birçok yerinde kredi veya banka kartıyla kolayca ödemelerinizi yapabilirsiniz. Visa ve MasterCard’ınız varsa birçok yerde kullanabilirsiniz. American Express ise birçok otel ve restoranda kullanılabilir. 

Yurtdışına çıkış yapmadan önce bankanızı arayıp seyahat planladığınızı bildirmeniz faydalı olabilir. Böylece de bankanızın gideceğiniz ülkede hangi bankalarla anlaşmaları olduğunu önceden öğrenebilirsiniz. Bu da size seyahatinizde kolaylık sağlayabilir. 

Kısacası, herhangi bir ülkeden aldığınız Mastercard ve Visa kartınızı Türkiye’de kolaylıkla kullanabilirsiniz. Yanınızdaki tek kart oysa, gittiğiniz mağazalarda ve restoranlarda alışveriş öncesi POS makinalarının yurtdışı kartlarla çalışıp çalışmadığını sorabilirsiniz.

Türkiye’de Yabancı Banka Kartlarından Alınan Komisyonlar

Yabancı banka kartları ile Türkiye’de işlem yaparken alınan komisyon, bankanızın aldığı işlem ve döviz kuru ücretleridir. Uygulanan komisyonlar bankadan bankaya ve yıla göre değişiklik gösterebilir. Bazı bankalar ise yurtdışı bankalar ile anlaşma yaparak komisyon oranını azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.

Komisyonları etkileyen en önemli faktörlerden birisi de paranın cinsidir. Dolar ve Euro gibi dünyanın birçok yerinde kullanılan para birimlerinin komisyonları diğer para birimlerinin komisyon oranlarına göre daha düşük olabilir. 

Yabancı Banka Kartına Komisyon Almayan Bankalar

Türkiye’deki bazı bankalar, yurt dışındaki bankalarla yaptıkları ikili anlaşmalar gereği yabancı banka kartıyla yapacağınız işlemlerden komisyon almaz. 

Bu konuyla ilgili en güncel bilgileri, bankaların resmi web sitelerinin işlem ücretleri bölümünden kontrol edebilir ya da müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. 

Eğer Wise Kart kullanıyorsanız toplam miktar 200 Euro veya altında olduğu sürece ayda iki kez ücretsiz nakit çekebilirsiniz. Eğer çekeceğiniz tutar 200 Euro’nun üzerinde olursa 0.50 sabit ücret ve çekilen miktara göre bir komisyon (%1.75) ödersiniz.

Yurt Dışı Kartıyla Türkiye’de Para Çekmek

Türkiye’de birçok yerel ATM yabancı para birimlerinde (Dolar ve Euro gibi) çekim yapmanızı sağlar. Eğer para çekmek istediğiniz ATM’nin üstünde istediğiniz para biriminin amblemi varsa oradan o para biriminde para çekebilirsiniz. Ancak gittiğiniz ülkede oranın yerel para birimi ile para çekmek daha avantajlı olabilir.

Genellikle ATM’ler Dinamik Para Birimi Dönüştürme (DCC) özelliğini kullanarak otomatik bir döviz kuru belirler. Bu da işlemlerinizde daha fazla para ödeyebileceğiniz anlamına gelebilir. Gittiğiniz ülkenin yerel para biriminde para çekip daha sonra istediğiniz döviz kuruna dönüştürmek daha az fark ödemenizi sağlayabilir. 

Örneğin; Türkiye’de bir ATM’den dolar para birimiyle para çekmek istiyorsunuz. Bunun için ATM’den öncelikle TL miktarında para çekip bunu istediğiniz dolar para birimine çevirmek daha uygun olabilir. Eğer ATM’den dolar çekerseniz, ATM kendi dolar kurunu uygulayabileceğinden daha yüksek ücret ödemenize neden olabilir. 

ATM’lerinden Kolayca Para Çekebileceğiniz Bazı Türk Bankaları

 • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası)
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Vakıfbank
 • Finansbank

Yurtdışında kullandığınız bankaya ve bulunduğunuz ülkeye göre bu bankaların bazılarında komisyonsuz para çekme şansınız olabilir. Bazı bankaların birçok ülkede bu konuda anlaşmalı bankaları bulunur.

Türkiye’deki Yabancı Bankalar

Türkiye’de şubesi bulunan birçok yabancı banka bulunmaktadır. Sizin bankanızın da başka bir ülkede şubesi var ise para çekme işlemlerinizi bu şubelerde yapma şansınız olabilir. Ancak yapacağınız işlemlerde komisyon oranları farklılık gösterebilir. İşlem yapmadan önce bankanızla iletişime geçerek komisyon oranlarını öğrenebilirsiniz.

*Türkiye’deki bulunan yabancı banka şubelerinin tümü Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) resmi internet sitesinde bulunmaktadır. Bu listeye BDDK – Yabancı Bankaların Türkiye Temsilcilikleri üzerinden bakabilirsiniz.


Wise ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz detaylı incelemesini yaptığımız bu yazıyı okuyabilirsiniz: Wise Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’de yabancı kartla ATM’den Euro çekilir mi?

Evet, yabancı bankalara ait kartınız ile Türkiye’deki ATM’lerden Euro çekebilirsiniz. Ancak bunun için ATM’nin üzerinde döviz verdiğini belirten dolar, euro, pound gibi işaretlerin ($, €, £) olması gerekir. 

Ayrıca yabancı banka kartınız üzerinde bulunan logonun ( Visa, MasterCard, American Express gibi) da yine euro çekeceğiniz ATM üzerinde bulunması gerekir. Bu koşullara uyan herhangi bir ATM’den euro çekebilirsiniz.

Yurt dışı kredi kartı ile Türkiye’de alışveriş yapılabilir mi?

Türkiye’de bazı alışveriş merkezleri, restoranlar ve mağazalarda yurt dışı kredi kartı ile alışveriş yapabilir ve ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle yabancı turistlerin tercih ettiği sahil bölgelerinde bu uygulama oldukça yaygındır. 

Ancak sorun yaşamamak için alışverişe başlamadan önce yabancı kart ile alışveriş yapılıp yapılmadığını sormanız faydalı olabilir. 

Alman banka kartı Türkiye’de kullanılabilir mi?

Alman banka kartlarını Türkiye’de alışveriş yaparken ya da nakit çekmek için kullanabilirsiniz. ATM’lerde döviz işaretinin olması nakit çekim işlemleri için önemli iken mağazanın görevlisi ile Alman kredi kartının kullanımını teyit etmek alışveriş için önemlidir.

Bu konudaki detaylı bilgiye ‘Alman Kredi ve Banka Kartları’ yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yurt dışı kredi kartı ile Türkiye’de online alışveriş yapılabilir mi?

Yurt dışı kredi kartlarınızı fiziksel mağazalardan olduğu gibi Türkiye’deki online alışveriş sitelerinde de kullanabilirsiniz. Ancak burada iki kriter mevcut. 

İlki kullanacağınız kredi kartının yurt dışında online alışverişlere açık olması diğeri ise alışveriş yapacağınız sitenin ödeme altyapısının bu işleme uygun olması.

Türkiye’de Hangi Yabancı Kredi veya Banka Kartları Kullanılır?

Türkiye’de Visa ve MasterCard ödeme altyapısını kullanan birçok yabancı kredi ve banka kartını kullanabilirsiniz. Bunun yanında o kadar yaygın olmasa da American Express altyapısını kullanan kartlar da geçerlidir.

Eğer Wise Card sahibi iseniz, kartınızı Türkiye’de aktif şekilde kullanabilirsiniz.


Türkiye’de yurtdışı banka ve kredi kartı kullanımı hakkında hem bilgilendirmeye hem de size en avantajlı olduğunu düşündüğümüz yöntemi detaylarıyla anlatmaya çalıştık. 

Wise Debit Kart Al