Yurtdışında Online Banka Hesabı Açmak

Yurt dışına taşınan veya taşınacak olan, Türkiye’den okumak için gidenlerin yurt dışında kullanabilecekleri bir banka hesabına ihtiyacı olacaktır. Bu yazıda, yurt dışında kolay şekilde online banka hesabı açma konusunu detaylı olarak inceleyeceğiz.

Yurt dışına taşınan ya da öğrenci olarak yurt dışına gidenlerin yapması gereken ilk şeylerden biri orada yüksek komisyon ücretleri ödemeden kullanabilecekleri bir banka hesabı açmaktır.

Maaşlı bir iş sahibi ya da öğrenci de olsanız yurt dışına taşındığınızda kullanabileceğiniz bir banka hesabınızın olması oldukça önemlidir. Peki taşınmadan önce veya bankaya gitmeden hesap açma işlemini tamamlamak mümkün olur mu? Evet, olur! İşte bu yazıda şubeye gitmeden banka hesabı açmak için sizlere online alternatiflerden bahsedeceğiz. 

Geleneksel bankaların uluslararası para transferlerinde yüksek kur farkları ile döviz değişimi uygulaması ve yurt dışında atm’lerden para çekerken alınan yüksek komisyonlar nedeniyle, son yıllarda Wise gibi alternatif yöntemlerin kullanımı da yaygınlaştı.

Yazımızda Wise, Revolut, N26 vb farklı alternatiflerden bahsedeceğiz. Bu alternatiflerden birçoğu ile hem yurt dışında hem de Türkiye’de hesap açabilir ve farklı bir ülkede yerel banka hesabı bilgileri edinebilirsiniz. Bu yöntemler, yurt dışına yeni taşınan veya taşınacak olanlar için de hızlı alternatifler sunuyor.

Yurt Dışında Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Yurt dışında banka hesabı açmak için gereken bilgiler ve prosedürler ülkeden ülkeye değişebilir. Genellikle istenen belgeler aşağıdaki gibi olacaktır:

 • Pasaport
 • Oturum İzni
 • Adres Bilgisi (Bazı ülkelerde bankalar İkametgah belgesi talep edebilir)
 • Gelir Belgesi (Maaşlı işte çalışanlar için)

Bazı ülkelerde sadece pasaportunuz ve oturum izniniz ile hesap açmanız mümkün olabilir fakat birçok banka yine de adres bilgisi talep edecektir. Aynı zamanda bu belgelerin fiziksel kopyalarını şubeye götürmeniz de gerekebilir. Ancak email ile belgeleri kabul eden bankalar da olabilir .

Geleneksel bankalardan hesap açmak, özellikle de o ülkenin dilini bilmiyorsanız zorlayıcı olabilir. Bu nedenle, işlemleri online olarak halledebileceğiniz alternatifler avantajlı olabilir. Bu yazımızda kolayca hesap açabileceğiniz online bankalardan bahsedeceğiz.

Bu listelediğimiz alternatifler de hesabınızı doğrulamak için sizden kimlik veya ehliyet gibi belgeler talep edecek. Ancak bu belgeleri online olarak kolayca yükleyebilir ve hesabınızı kısa sürede açabilirsiniz. 

Yurt Dışında Hesap Açmak için Online Bankalar

Yazımızın bu bölümünde online olarak birçok farklı ülkede şubeye gitmenizi gerektirmeyecek bazı online banka hesaplarını inceleyeceğiz. Bu banka hesaplarının kimler için uygun olabileceğinden de bahsedeceğiz. İnceleyeceğimiz online bankalar:

transferwise-yurtdisinda-banka-hesabi-acma
Ekran görüntüsü Wise sitesinden alınmıştır. Resime tıklayarak, Wise çoklu döviz hesabı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Wise ile Yurt Dışına Gitmeden Banka Hesabı Açma

Wise daha çok uluslararası para transferleriyle ünlü olsa da aynı zamanda bir debit kart ve banka hesabı da sunuyor. 

Çoklu Döviz Hesabı (Multi Currency Account) adını verdikleri bu hesap sayesinde online olarak farklı ülkelerde IBAN hesabına sahip olabiliyorsunuz. Yani kendinize İngiltere’de bir Pound hesabı açıp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Wise Çoklu Döviz Hesabı hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, daha detaylı incelediğimiz Wise Çoklu Döviz Hesabı İncelemesi yazımızı okuyabilirsiniz.

Wise’ın en önemli avantajlarından biri, farklı kurlarda yurt dışında ATM’lerde ücretsiz para çekme fırsatı sunması. Aynı zamanda farklı ülkelere diğer bankalara göre çok daha uygun ücretlerle para transferi de yapabiliyorsunuz.

Wise Çoklu Döviz Hesabı Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için henüz mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise Hesabı hizmetinin bulunduğu bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise Hesabı açabilirsiniz. Türkiye’de ikamet ediyorsanız, aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a kayıt olabilir ve hem yurtdışından Türkiye’ye hem de Türkiye’den yurtdışına uluslararası para transferleri gerçekleştirebilirsiniz.

App Store ve Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebilen Wise mobil uygulamasıyla da kullanım kolaylığı sağlayan Wise, Türkiye’de de kullanılabiliyor.

Aşağıdaki butona tıklayarak Wise hesabınızı oluşturduktan sonra EUR, GBP, USD gibi popüler para birimleri dahil olmak üzere toplamda 50’den fazla para biriminde tek tıkla ve ücretsiz şekilde kendi adınıza hesap oluşturabilirsiniz. Bu hesapları ödeme almak için de kullanabilirsiniz.

Wise ile nasıl para gönderebileceğinizi öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz: Wise ile Nasıl Para Gönderilir

Ardından bu hesaplardaki parayı kendi lokal para biriminize çevirip Türkiye’deki banka hesabınıza çekebilirsiniz. Bunu yaparken, o anki reel kur dönüştürme oranlarını yani Google’da o an gördüğünüz değerleri kullanırsınız.

Wise’ı aynı şekilde yurt dışından Türkiye’de banka hesabı açmak isteyen kişiler de kullanabilir. Yurt dışında yaşayıp Türkiye’de TR kodlu IBAN numarasına sahip olabilir, Türk Lirası bakiyesi ile paranızı tutabilir ve Türkiye’yle olan işlerinizi daha hızlı halledebilirsiniz.

Aynı zamanda yurt dışına yeni taşınanlar için Wise hesabının faydalı olabileceğini söyleyebiliriz. Hızlı bir şekilde hesabınızı oluşturabilir ve Türkiye’deki hesabınızdan buraya para göndererek, yerel bir bankadan hesap açmadan önce gittiğiniz ülkede IBAN adresine sahip olabilirsiniz.

Wise’ı daha kapsamlı bir şekilde tanıttığımız Wise Nedir? Nasıl Kullanılır? yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

yabanci-banka-hesabi-acma-wise

Yurt dışında Wise Kart Kullanmak

Wise Kart, henüze Türkiye’deki kullanıcılar için mevcut olmasa da, yurt dışına taşındığınızda Wise kart almak için başvuru yapabilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz adres ve ülke bilgisini değiştirip, kart başvurusu yapmanız yeterli. (Ayrıca Wise kart’ın teslim edilmesini istediğiniz adres bilgilerini, hesap bilgilerinizdeki adres bilgisinden farklı girmeniz de mümkün)

Wise Kart başvurusunu, Wise mobil uygulamasından ya da Wise.com’dan yapabilirsiniz. 

Wise kart sayesinde farklı ülkelerde de ATM’lerden istediğiniz para biriminde gerçek kurdan paranızı çekebileceksiniz. Ayda 200£’a kadar tamamen ücretsiz. Sonrasında da düşük komisyon işliyor. Wise Kart harcama ücretlerini öğrenmek için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: Wise Kart Harcama Ücretleri

Wise Kimlere Uygun Olabilir?

 • Avrupa’da, Amerika’da veya daha birçok ülkede vakit kaybetmeden bir IBAN ve banka hesabı sahibi olmak isteyenlere
 • Yurt dışına gitmeden Türkiye’de bir yurt dışı banka hesabı sahibi olmak isteyenlere
 • Farklı ülkelere sık sık seyahat edip farklı kurlarda para alış verişi olanlara
 • Yurt dışında yaşayıp Türkiye’ye sık sık gidip gelenlere
 • Yurt dışından Türkiye’ye para gönderen ya da Türkiye’den para alan ve yüksek komisyonlardan kaçınmak isteyenlere

Almanya’da banka hesabı açmak yazımızda da Wise’a değinip diğer alternatiflerden de bahsetmiştik.


Revolut Banka Hesabı Açmak

Avrupa’da ve Avustralya’da yaşayan Türklerin kolaylıkla hesap oluşturabileceği Revolut’un hali hazırda 5 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor.

Hiçbir banka şubesine sahip olmayan ve tamamen mobil bankacılık üzerinden ilerleyen Revolut bu sayede hem hızlı bir şekilde hesap açmanızı sağlıyor hem de geleneksel yöntemlere göre birçok avantaj sağlıyor.

Klasik kartı için aylık ya da yıllık herhangi bir hesap işletim ücreti bulunmuyor. Aylık olarak belirleyebileceğiniz farklı bütçe seçenekleriyle (restoran, market vb.) paranızın nereye nasıl gittiğini de detaylı bir şekilde takip edebileceğiniz uygulama, para biriktirmek konusunda zorlananlara da oldukça yardımcı olabiliyor. Paranızı yurt dışına gönderirken de Revolut’un komisyon oranları oldukça cazip.

Revolut’un arayüzü, otomatik ödeme talimatlarının kolay kontrol edilebilirliği gibi birçok özelliğiyle de işinizi kolaylaştırabilir. Revolut kartın da henüz Türkiye’ye gönderimi bulunmuyor, ancak yurt dışına taşındığınızda kart için başvuru yapabilirsiniz.

Revolut kimlere uygun olabilir?

 • Avrupa’da online banka hesabı açmak isteyenlere
 • Kripto coin alıp satanlara (Revolut Premium kripto coinlerle bankaları birbirine bağlıyor)
 • Sık seyahat edenlere
 • Kartının güvenliğine önem verenlere (Bölge limitleri ve kartınızı uygulamadan anında dondurma özelliği sunuyor)
 • Farklı sigortalara ihtiyaç duyanlara (Telefon, seyahat, bagaj, sağlık sigortası gibi ekstra özelliklere cüzi ücretlere sahip olabilirsiniz)

Revolut hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, bu yazımızı incelemenizi öneririz: Revolut Nedir? Nasıl Kullanılır?

revolut banka hesabı

N26 Hesabı Açmak

Tüm Avrupa’da kullanabileceğiniz bir uygulama ve online temelli bir bankacılık vaadeden N26 bulunduğunuz ülkede size tüm ATM’lerden ücretsiz para çekme imkanı sağlıyor. Aynı zamanda bulunduğunuz ülkede yapacağınız tüm para transferleri de ücretsiz. Diğer ülkelere de oldukça makul transfer oranlarıyla para gönderebiliyorsunuz.

N26 ile ilgili daha ayrıntılı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz: N26 Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Bu noktada N26’yı yurt dışında yaşayan Türkler için avantajlı kılan noktalardan biri ise uygulamanın içinde Wise hizmetleri sunulması. Yani Türkiye’ye para gönderebileceğiniz avantajlı yöntemlerden biri olan Wise, hali hazırda N26 bankasının içinde bulunuyor.

N26 kimler için uygun olabilir?

 • İngiltere’de ya da Euro bölgesinde yaşayan ve Türkiye’ye para gönderenlere
 • Doğrudan mobil bankacılık yerine hem online hem mobil bankacılığı tercih edenlere
 • Banka için aylık ya da yıllık hesap işletim ücreti ödemek istemeyenlere
 • Almanya’da freelance çalışıp business hesabı ihtiyacı olanlara (Business kartla harcamalarınızda %0.1 cashback alabilirsiniz)
n26 online banka hesabı

Monzo Hesabı Açmak

İngiltere’deki kullanıcıları hedefleyen Monzo’ya detaylı bir şekilde İngiltere’de banka hesabı açma yazımızda değinmiştik. İngiltere’ye yeni taşınmış kişiler için oldukça kullanışlı olacak bu hesabı da İngiltere’de bir adrese sahip olduktan sonra kolayca oluşturabilirsiniz.

Geleneksel bankalardan hesap açmadan önce size zaman kazandırıp diğer bankalar için de kredi puanınızı yükseltmenizi sağlayacaktır. Yurt dışına taşındıktan sonra banka hesapları kadar önemli bir diğer konu da Türkiye’ye uygun şartlarda para göndermektir. Bu konuyu detaylıca ele aldığımız Türkiye’ye uygun ücretlerle para gönderme yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Vivid Money Hesabı Açma

vivid-money-hesap-acma

Özellikle cazip cashback programlarıyla tasarruf etmenizi sağlayan ve kolayca farklı yatırım seçeneklerini değerlendirebileceğiniz Vivid Money de yurt dışında banka hesabı açmak isteyenlerin tercihi olabilir. 

Vivid Money uygulaması aracılığıyla harcamalarınızı hangi sektörlere yaptığınızı kolayca ayırıyor. Bu sayede harcamalarınızı da kolayca kontrol edebilirsiniz. Özellikle Almanya’da banka hesabı açmak isteyenler için cazip bir seçenek olabilir.


Yurt dışına taşındıktan sonra Türkiye ile ilişkileri devam eden kişiler için Türkiye’ye para gönderirken yüksek komisyonlar ödememek oldukça önemli. Yurt dışından SWIFT yapmak için ücretler bankadan bankaya değişebilir. 

Yurt dışında yaşayıp Türkiye’ye para transferi yapmak istiyorsanız Wise’ı inceleyebilirsiniz:

Amerika’da Online Banka Hesabı Açmak

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler dışında farklı alternatifler de bulunabilir. Kullanım amaçlarınıza yönelik olarak özelliklerini inceleyip karar verebilirsiniz. Bu yöntemlerin birçoğu genellikle Avrupa’da hizmet veriyor olsa da, Revolut ve Wise gibi yöntemler Amerika’da da kullanabilir.

Wise Çoklu Döviz Hesabı ve bu hesapla birlikte çalışan Wise Uluslararası Debit Kart Amerika’daki kullanıcılara da sunulmaktadır. Bu sayede ABD’de yaşayanlar için de uygun olabilir. 

Aynı zamanda Wise, Amerika’dan Türkiye’ye para göndermek için de kullanılabilir.

Yurt Dışında Türk Banka Hesabı Açmak

Yurt dışında yabancı bankalardan hesap açmak yerine Türk bankaları da tercih edebilirsiniz. Ancak bu durumda karşınızda yabancı bankalar kadar çok seçenek çıkmayabilir. Bulunduğunuz ülkeye göre yurt dışında şubesi olan bankaları inceleyebilir ve size en yakın şubeyi ziyaret edebilirsiniz.

Yurt dışında Türk banka hesabı açmanın bir diğer yolu da partner bankaları kullanmaktır. Nitekim bazı Türk bankaları, iş birliği yaptığı bankalar sayesinde yurt dışındaki Türkler için banka hesabı açmayı mümkün kılar.

Amerika’da Online Banka Hesabı Açmak

Bunların dışında birçok online banka olsa da yurtdışında yaşayan Türkler için yukarıda saydığımız seçeneklerin ideal olduğunu düşünüyoruz. Bu yazımızda değindiğimiz bankalar Avrupa ağırlıklı olsa da Wise borderless kart Amerika’da da hizmet veriyor. ABD’de yaşayanlar için de ideal olabilir.

Özetle

Yurt dışında banka hesabı açmak istediğinizde karşınıza birçok alternatif çıkar. Seçiminizi bulunduğunuz ülkeye, yapmak istediğiniz işlemlere ve komisyon ücretlerine göre belirleyip banka hesabınızı açabilirsiniz. Yurt dışında banka hesabı açmak için istenen bilgi ve belgeler de yine belirlediğiniz yönteme göre değişir. Bazı yöntemlerde bankaya bile gitmeden online banka hesabı açabilirsiniz.

Bu yazımızda, yurt dışına iş veya eğitim amacıyla gittiğinizde nasıl banka hesabı açacağınıza yönelik bilgileri ve ipuçlarını paylaştık. Ayrıca düşük komisyon ve transfer ücreti sunan yöntemleri inceledik.

Sizler de ihtiyaçlarınıza uygun olan yöntemi tercih edip uluslararası para transfer işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yurt dışına gitmeden banka hesabı açılabilir mi?

Evet, yurt dışına gitmeden online olarak banka hesabı açabilirsiniz. Elektronik para kuruluşları kullanıcılarına bu kolaylığı sağlar. Wise çoklu döviz hesabı ile 9 farklı para biriminde hesap açabilirsiniz.

Yurt dışında banka hesabı açmak ne kadar sürer?

Banka hesabı açma süresi seçtiğiniz bankaya ve bulunduğunuz ülkeye göre değişir. Çünkü bazı bankalar hesap açmak için pasaport, adres, gelir belgesi ve oturum izni vb farklı belgeler isteyebilir. Bu durumda belgelerin incelenmesi ve onayı biraz zaman alabilir.

Elektronik para kuruluşları ile online olarak kısa sürede hesap açabilirsiniz. Örneğin Wise ile hesabınızı online olarak açabilirsiniz. Hesabınızın onaylanması ise genellikle 2 iş günü içerisinde tamamlanır. 

Yurt dışında banka hesabı açarken para verilir mi?

Yurt dışındaki bazı bankalar, hesap açmak isteyen ama bankanın bulunduğu ülkede ikamet etmeyen veya henüz oturum izni olmayan kişilerden bir ücret talep edebilir. Bu durum ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de geleneksel bankalarda hesap açarken bu tür sorunlarla karşılaşmanız mümkündür.

Ancak Wise ile hesap açmak ücretsiz ve oldukça kolaydır. Herhangi bir ülkede ve herhangi bir para biriminde hesap açarken ek bir ücret istenmez.

Yurt dışında atmlerden para çekilebilir mi?

Yurt dışındaki ATM’lerden hesabınızın bulunduğu bankaya ait banka kartı ile para çekebilirsiniz. Para çekme işlemi, kartınızın günlük limiti ile sınırlıdır. Yurt dışında atmden para çekme işleminde para birimi çevrilirken iki bankaya da komisyon veya işlem ücreti ödeyebilirsiniz. 

Eğer Wise hesabınız var ise Wise kart ile yurt dışındaki ATM’lerden aylık belli bir limite kadar ücretsiz olarak para çekebilirsiniz. Limitin ardından ise düşük ücretler uygulanır. Harcama ücretlerini buradan öğrenebilirsiniz: Wise Kart Harcama ücretleri