Yurtdışında Online Banka Hesabı Açmak

Yurtdışında online banka hesabı açmak konusunu inceleyerek yurtdışına yeni taşınan, Türkiye’den yurtdışına okumak için gelenlerin en kolay şekilde nasıl banka hesabına sahip olabileceğini incelemeye çalıştık.

Yurtdışına taşınan ya da öğrenci olarak yurtdışına gelenler için ilk halledilmesi gereken konulardan biri de banka hesabı açmaktır.

İster maaşlı bir işte çalışmak için buraya gelmiş olun, ister öğrenci olarak ailenizden para alıyor olun, banka hesabı açmanız olmazsa olmaz bir gereklilik halinde. Peki bankaya gitmeden hesap açma işlemini tamamlamak mümkün mü? Cevap evet! İşte bu yazıda şubeye gitmeden banka hesabı açmak için sizlere en iyi alternatifleri sıralayacağız.

Türkiye’den de muhtemelen alıştığınız gibi banka hesabı açma prosedürleri, atılan onca imza, kartın gelmesi için beklenen zaman derken 2020’li yıllarda akıllı telefonlarda applicationların ve uygulamaların da iyice gelişmesiyle banka hesabı açma konusu da gitgide online bir hale gelmeye başladı. Aynı zamanda bu bankalar yenilikçi yapısıyla birçok kendilerine özgü avantaja da sahip ve klasik bankalardan ayrılıyorlar.

Türkiye’de çalışmayan PayPal gibi bu yazıdaki bazı bankalar da şimdilik maalesef Türkiye’den müşteri kabul etmiyorlar. Yani yurtdışında yaşadığını kanıtlayamayacak olanlar için maalesef yazıda bahsedeceğimiz bazı bankalar ihtiyaçlarınızı karşılamayacaktır, çünkü bu bankalarda hesap açma şansınız bulunmuyor. 

Wise(eski adıyla Transferwise) bu söylediğimizden istisnai bir yerde duruyor. Wise üzerinden Türkiye’de yurtdışı hesabı açıp yurtdışından para alıp yurtdışına para gönderebilirsiniz. Sadece debit kart olarak Türkiye’ye kart göndermiyorlar.

transferwise-yurtdisinda-banka-hesabi-acma

Wise’la Sınırları Kaldıran Banka Hesabı Açmak

Wise daha çok uluslararası para transferleriyle ünlü olsa da aynı zamanda bir debit kart ve banka hesabı da sunuyor. Borderless adını verdikleri bu hesap sayesinde online olarak birçok döviz kurunda anında o ülkelere ait bir banka hesabına sahip olabiliyorsunuz. Yani kendinize İngiltere’de bir Pound hesabı açıp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Diğer avantajlarından biri de avantajı farklı kurlarda yurtdışında ATM’lerde ücretsiz para çekme avantajı ve normal bankalara göre çok daha avantajlı bir şekilde farklı ülkelerden para alıp gönderebilmeniz.

Türkiye’ye fiziksel bir kart olarak gönderimleri bulunmuyor fakat online olarak hesabı kullanmak Euro, Pound gibi farklı kurlarda lokal banka hesapları oluşturmak mümkün.

Mobil uygulamasıyla da kullanım kolaylığı sağlayan bu hesap yurtdışından ödeme almak isteyen ve Türkiye’de yaşayanlar için de de birebir.

Aşağıdaki butona tıklayarak Wise hesabınızı oluşturduktan sonra EUR, GBP gibi dünya üzerinde en popüler olan para birimlerinde tek tıkla ve ücretsiz şekilde kendi adınıza hesap oluşturabilirsiniz ve bu hesapları ödeme almak için de kullanabilirsiniz.

Sonra anında bu hesaplardaki parayı kendi lokal para biriminize çevirip (ki kur çevrim oranlarının Google’da o an gördüğünüz noktada olduğunu da söylemek gerek) Türkiye’deki banka hesabınıza çekebilirsiniz.

Wise’ı aynı şekilde yurtdışından Türkiye’de banka hesabı oluşturmak isteyen kişiler de kullanabilir. Yurtdışında yaşayıp Türkiye’de TL IBAN numarasına sahip olabilir ve Türkiye’yle olan işlerinizi daha hızlı halledebilirsiniz.

Aynı zamanda yurtdışına yeni taşınanlar için bu kartın çok faydalı olacağını söyleyebiliriz. Bu hesap sizin farklı ülkelerle yapacağınız para transferlerinde de işinizi kolaylaştıracak.

Wise’ı daha kapsamlı bir şekilde tanıttığımız Transferwise nedir yazısını da okumanızı tavsiye ederiz.

yabanci-banka-hesabi-acma-wise

Kimlere Öneriyoruz?

 • Avrupa’da veya Amerika’da hiç beklemeden bir IBAN ve banka hesabı sahibi olmak isteyen ve Türkiye’de ikamet edenlere ve diğer yabancı banka hesabı açma prosedürlerini beklemek istemeyenlere.
 • Sık seyahat edip farklı kurlarla işi olanlara ya da Türkiye’ye sık sık gidip gelenlere. Bu kart sayesinde farklı ülkelerde de ATM’lerden istediğiniz para biriminde gerçek kurdan paranızı çekebileceksiniz. (Ayda 200£’a kadar tamamen ücretsiz. Sonrasında da bankalara göre çok daha düşük komisyon işliyor.)
 • Türkiye’ye para gönderen ya da Türkiye’den para alan ve komisyonlardan bıkmış olanlara

Almanya’da banka hesabı açmak yazımızda da Wise’a değinip diğer klasik alternatiflerden de bahsetmiştik.


monese online banka hesabı

Monese

İngiltereli bir şirket olan Monese  henüz daha uygulamasına girdiğiniz anda yenilikçi ve profesyonel görüntüsüyle aklınızı çelecek. Avrupa Birliği’ndeki tüm ülkelere açık olan şirket özellikle seyahat etmeyi sevenlerin işini kolaylaştırıyor. Farklı para birimlerinde yaptığınız ödemelerde gizli bir komisyon almayan, gerçek ve güncel değerlerden çevrim yapan Monese geleneksel bankalara göre bu yönüyle avantaj sağlıyor. 

Tamamen mobil uygulama üzerinden zahmetsiz bir şekilde hesabınızı açtıktan sonra oldukça şık tasarımlı Mastercard debit kartınız da adresinize gönderilecek.

Monese hakkında daha detaylı bilgi için Monese bank nasıl çalışır yazımızı da okuyabilirsiniz.

Özellikle Kimlere Öneriyoruz?

 • Monese’yi özellikle İngiltere’de yaşayan Türklere öneriyoruz. İşlemlerinizi kolayca halledebileceğiniz isterseniz maaşınızı bu hesabınızdan alabileceğiniz, uluslararası para transferlerinde size kolaylık sağlayacak bu yenilikçi banka çözümüyle kesinlikle tanışmanızı tavsiye ediyoruz. 
 • Öğrenci olarak İngiltere’ye gelenler de normalde aylık 4.95£ olan hem Euro hesabı hem de Pound hesabını ücretsiz olarak bir arada bulundurabilir. Bu sayede öğrenciliğiniz süresince Avrupa’yı gezerken de komisyon oranlarından başınız ağrımaz.
 • İngiltere’de ya da Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan ve bu bölgeler içinde çok kez para transferi yapanlar
 • İngiltere’ye Ankara Antlaşması’yla giden ve kendilerine ait işi olanlara Business Account’u öneriyoruz.
 • Avrupa Birliği bölgesinde yaşayıp İngiltere’yle işi olanlar(İngiltere adresi göstermeden GBP hesabı açabiliyorsunuz.)

Revolut Banka Hesabı Açmak

Avrupa’da ve Avustralya’da yaşayan Türklerin kolaylıkla hesap oluşturabileceği Revolut’un hali hazırda 5 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor.

Hiçbir banka şubesine sahip olmayan ve tamamen mobil bankacılık üzerinden ilerleyen Revolut bu sayede hem oldukça hızlı bir şekilde hesap açmanızı sağlıyor. Hem de geleneksel bankalara göre birçok avantaj sağlıyor.

Klasik kartı için aylık ya da yıllık herhangi bir hesap işletim ücreti bulunmuyor. Aylık olarak belirleyebileceğiniz farklı bütçe seçenekleriyle(restoran, market vb.) paranızın nereye nasıl gittiğini de detaylı bir şekilde takip edebileceğiniz application para biriktirmek konusunda zorlananlara da oldukça yardımcı oluyor. Paranızı yurtdışına gönderirken de Revolut’un komisyon oranları oldukça cazip.

Avrupa’nın birçok ülkesinde klasik bankaların mobil bankacılık anlamında Türkiye’nin şaşırtıcı bir şekilde gerisinde olduğunu gözlemliyoruz. Bu sebeple Revolut’un arayüzü, otomatik ödeme talimatlarının kolay kontrol edilebilirliği gibi birçok özelliğiyle de işinizi kolaylaştıracağına eminiz.

pep yurtdışı banka hesabı

PeP Hesabı Açmak

Yenilikçi bir banka alternatifi olmayı hedefleyen PeP kullanıcılarına tıpkı Wise için bahsettiğimiz gibi yurtdışı IBAN hesabı oluşturuyor. PeP kullanıcıları, TL hesaplarına ek olarak EUR, USD ve GBP döviz hesapları da oluşturabilirler. Bu da özellikle yurtdışı IBAN’a sahip olmak isteyenler için önemli bir avantaja dönüşebilir.

Yurtdışında 200€ üzerindeki para çekimlerini de tamamen ücretsiz hale getiren PeP, yurtdışına sık çıkan ya da yurtdışından para alan birçok kullanıcının da problemine çare üretebilir gibi görünüyor. PeP nedir? yazımızdan konu hakkında daha detaylı bilgi de alabilirsiniz. Yurtdışında hesap açma konusunda Wise’a bir alternatif olabilir.

Kimlere Öneriyoruz?

 • Türkiye’de yaşayıp yenilikçi bir finans uygulaması ve çözümü arayanlara
 • Yurtdışıyla sık sık para transferi işlemi gerçekleştirenlere ve bu konuda avantaj sunan fiziksel bir kart isteyenlerlere.

n26 online banka hesabı

N26 Hesabı Açmak

Tüm Avrupa’da kullanabileceğiniz application ve online temelli bir bankacılık vaadeden N26 bulunduğunuz ülkede size tüm ATM’lerden ücretsiz para çekme imkanı sağlıyor. Aynı zamanda bulunduğunuz ülkede yapacağınız tüm para transferi de ücretsiz. Diğer ülkelere de oldukça makul transfer oranlarıyla para gönderebiliyorsunuz.

Bu noktada N26’yı yurtdışında yaşayan Türkler için daha da avantajlı kılan ise uygulamanın içinde bulunan Wise artısı.

Yani Türkiye’ye para göndereceğiniz en avantajlı yöntem olan Wise hali hazırda N26 bankasının içinde bulunuyor. Bu da işlemlerinizde sizi bir adım daha hızlandırıyor. Bu N26’yı özellikle Türkler için daha da kullanışlı bir hale sokuyor. 

Kimlere Öneriyoruz?

 • İngiltere’de ya da Euro bölgesinde yaşayan ve Türkiye’ye para gönderenlere
 • Doğrudan mobil bankacılık yerine hem online hem mobil bankacılığı tercih edenlere
 • Aylık ya da yıllık bankası için hesap işletim ücreti ödemek istemeyenlere
 • Almanya’da freelance çalışıp business hesabı ihtiyacı olanlara(Business kartla harcamalarınızda %0.1 cashback alacaksınız)
revolut banka hesabı

Kimlere Öneriyoruz?

 • Avrupa’da online banka hesabı açmak isteyenlere
 • Kripto coin alıp satanlara(Revolut Premium kripto coinlerle bankaları birbirine bağlamak konusunda devrimsel bir ürün)
 • Sık seyahat edenlere(Yaşadığınız ülkenin dışında da para çekerken korkmanıza gerek kalmayacak.)
 • Kartının güvenliğine önem verenlere(Koyabileceğiniz bölge limitleri ve kartınızı uygulamadan anında dondurma özelliği)
 • Sigortayı sevenlere(Telefon, seyahat, bagaj, sağlık sigortası gibi ekstra özelliklere cüzi ücretlere sahip olabilirsiniz.)

Monzo Hesabı Açmak

Tıpkı Monese gibi yine temel olarak İngiltere’deki kullanıcıları hedefleyen bu bankaya da detaylı bir şekilde İngiltere’de banka hesabı açma yazımızda değinmiştik. İngiltere’ye yeni taşınmış kişiler için oldukça kullanışlı olacak bu hesabı da İngiltere’de bir adrese sahip olduktan sonra kolayca oluşturabilirsiniz.

Geleneksel bankalardan hesap açmadan önce size zaman kazandırıp diğer bankaların gözünde de kredi puanınızı yükseltmenizi sağlayacaktır.

Kimisi için yurtdışına taşındıktan sonra parasal konular denince banka hesapları kadar önemli bir diğer konu da Türkiye’ye en uygun şartlarda para gönderilebileceğidir. Türkiye’ye en uygun para gönderme yazımızda da bu konuyu ele aldık.


Yurtdışına taşındıktan sonra Türkiye’yle ilişkileri devam eden kişiler için Türkiye’ye yapılacak para transferlerinde avantajlı komisyonların da önemli olduğunun farkındayız. Yurtdışından SWIFT yapmak da ücretler açısından bankadan bankaya çok değişken olabilen bir konu.

Yurtdışında yaşayıp Türkiye’ye para transferini en uygun şekilde yapmak isteyenler için de yazının başında banka hesabından bahsettiğimiz Wise’ı özel olarak önerebiliriz. İncelemek için alttaki butona tıklayabilirsiniz. Eğer aradığınız yurtdışında para çekmek için alternatif yöntemlerse bunun için de yazımızı sitemizde bulabilirsiniz.

Amerika’da Online Banka Hesabı Açmak

Bunların dışında birçok online banka olsa da yurtdışında yaşayan Türkler için yukarıda saydığımız seçeneklerin ideal olduğunu düşünüyoruz. Bu yazımızda değindiğimiz bankalar Avrupa ağırlıklı olsa da Wise borderless kart Amerika’da da hizmet veriyor ve burada yaşayanlar için de ideal olabilir.

Yorum yapın