Kanada’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Kanada, ülkemizden kilometrelerce uzakta bir ülke olsa da burada bulunan iş ortaklarınız veya yakınlarınız için Kanada’dan Türkiye’ye para transferi önemli bir konu olarak görülür.

Kanada’da yaşayanlar için para transferinde belli başlı yöntemler çok tercih ediliyor olsa da komisyonu düşük ve hızlı yöntemi tercih etebilmeniz için bu yazıda size yardımcı olmaya çalışacağız. Ödeyeceğiniz transfer ücretleri düşeceği gibi Kanada’dan Türkiye’ye para transferinizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Peki, Kanada’dan Türkiye’ye para gönderme işlemi esnasında aradığınız yöntem hangisi?

Para transferi konusunda tercih edebileceğiniz birbirinden farklı yöntemlerin olduğunu söylemek mümkündür. Her seçeneğin kendine has ayrıcalıkları olsa da, hedef birçok faydayı bir yerde barındırmayı başaran sistemden yararlanmaktır.

Bu noktada bizim önerimiz kesinlikle Wise (eski adıyla Transferwise) olacak. Aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz bir şekilde hemen üye olabilir ve en düşük komisyonla Kanada’dan Türkiye’ye para gönderebilirsiniz.

Bu yazıda Kanada’dan Türkiye’ye uluslararası para transferi yaparken kullanabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Kanada’dan Türkiye’ye Para Göndermenin Ucuz Yolları

Wise, düşük komisyon oranları ve reel döviz kurunu kullanarak uluslararası para transferi masraflarını amaçlıyor. Kanada’dan Türkiye’ye para transfer ederken Wise ile düşük ücretler ile işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kanada’dan Türkiye’ye Wise ile Para Transferi

Kanada’dan Türkiye’ye para transferi gerçekleştirecekseniz hızlı para transferi yapmak sizler açısından oldukça önemli olabilir. Çünkü para transferinde günlerce beklemek sizin için pek ideal olmayabilir.

Bunun yanı sıra paranın günlerce askıda beklemesi güvensiz bir ortamın ortaya çıkmasına neden olabilir. Wise ile işleminiz 1 iş günü içerisinde tamamlanabilir. Üstelik Wise, devamlı olarak tansfer sürelerini azaltmak üzerine çalışmaktadır ve artık birçok popüler rotada transferler birkaç saat içerisinde gerçekleştirilebilir.

Wise ile transferinizi planlarken, henüz para gönderimine başlamadan önce de tahmini olarak paranın alıcıya ne zaman paranın iletileceğini görebilirsiniz.

kanadadan-turkiyeye-para-gonderme-ucreti
Ekran görüntüsü 5 Nisan 2022 tarihinde Wise sitesinden alınmıştır.

Herhangi bir tarihte, aşağıdaki butona tıklayarak güncel ücretleri ve döviz kurunu görebilirsiniz: Kanada’dan Türkiye’ye Para Göndermek

5 Nisan 2022 itibariyle Kanada’dan Türkiye’ye 1000 CAD göndermek istediğimizde alıcının hesabına 11635,88 TL geçecek. Toplam ödeyeceğiniz ücretler 14.81 CAD olacak. Tabii ki bu değer kur değişimleriyle birlikte günlük olarak farklılık gösterebilir.

Kanada’dan Türkiye’ye Güvenilir Para Transferi

Wise 2010 yılında kurulan ve Birleşik Krallık’ta tıpkı bir banka gibi denetlenen bir şirkettir. Aynı zamanda Türkiye’de doğrudan bir çözüm ortağıyla çalışan Wise işlemlerini Fibabanka üzerinden yürütmektedir. Global olarak şirketlerin puanlandığı ve değerlendirildiği TrustPilot sitesinde de Wise 5 üzerinden 4.6 gibi etkileyici bir puana sahip.

Kanada Doları’ndan Türk Lirası’na Para Gönderme

Paranızın hangi birimde olduğu hiç önemli değildir. Wise ile para transferi yapacaksanız tek yapmanız gereken bilgileri doğru bir şekilde girmek ve transferi gerçekleştirmek. Sadece aklınızdan çıkarmamanız gereken bir konu var:

Eğer sitede gördüğünüz miktar haricinde bir kesinti olmayacağından emin olmak istiyorsanız ülkelerin yerel para birimlerinde işlem yapmayı unutmayın.

Yoksa aracı bankalar, döviz çevirimi için ekstra komisyonlar kesebilmektedir. Yani Kanada’dan Türkiye’ye para göndermek istediğinizde yapmanız gereken CAD (Kanada Doları) -> TRY (Türk Lirası) şeklinde işlemi gerçekleştirmek. Paranızın Türk Lirası’na çevrilirken kayıp yaşayacağınızdan korkmanıza gerek yok.

Çünkü Wise’da, Google’da ya da döviz kuru sitelerinde gördüğünüz kur değerinin aynısını göreceksiniz. Bu konuda oldukça şeffaf bir şekilde işlemleri gerçekleştiriyorlar.

Para transferini gerçekleştirmek için birçok farklı seçeneğiniz de bulunuyor. Banka transferi, Bankadan Doğrudan tahsilat, banka kartı /kredi kartı ve fatura üzerinden ödeme gibi opsiyonlarınız bulunur. Bunlar arasından genellikle uygun seçenek Wise üzerinden banka transferi seçeneğidir.

Banka Transferi ile Kanada’dan Para Gönderme

Yurtdışı para gönderme konusunda akla gelen öncelikli seçenek hiç şüphesiz banka transferi ile para gönderimidir. Bankalar tarafından belirlenmiş farklı para gönderme seçenekleri ile gerçekleşen para gönderiminde bankaların kendi uygulamaları esas alınır.

Türkiye’de ve Kanada’da faaliyet gösteren bankalar arasında yapılan anlaşmalar neticesinde para gönderimi mümkün olurken hangi para cinsinden para gönderilebileceği bankaların inisiyatifindedir. Bunun yanı sıra para göndermede sürecin hızlandırılması bankalarla ilgilidir.

Bankalar genellikle hafta sonu çalışmayabilir ve transfer süreleri genellikle iş günü olarak verilir. Yani işlemler ortalama 3 iş günü içinde tamamlanır. Kanada ve Türkiye arasındaki saat farkı da siz işlemi başlattığınızda Türkiye’de çalışma saati olmadığından sürenin uzamasına sebep olabilir. Aynı zamanda resmi tatillerde de bankalar çalışmayacağından, transfer işleminin tamamlanması normalden uzun sürebilir.

Banka aracılığı ile para gönderiyorsanız kesilecek transfer ücreti de bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda bankanızın Türkiye’ye para gönderirken kullandığı muhabir banka(aracı banka) da ekstra komisyon kesebilir. Bankalar ile para göndermek genellikle kurumsal firmalar tarafından tercih edilse de bireysel para gönderme işlemlerinde Wise seçeneği çok daha mantıklı görünüyor.

Uluslararası banka transferi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz:

Swift yapmak için, alıcı bankaların Swift koduna ihtiyacınız olur. Eğer bankanın Swift/BIC kodunu bilmiyorsanız, bu sayfayı ziyaret edip ülke ve banka adı seçimi yaparak Swift/BIC kodunu öğrenebilirsiniz: Banka Swift Kodu Sorgulama

Ucuz Para Transferi (UPT) ile Para Gönderme

Türkiye Cumhuriyeti’nin Ucuz Para Transferi adıyla oluşturmuş olduğu UPT de son yıllarda talep gören bir yöntem haline gelmiştir.

UPT ile para gönderme seçeneğinden yararlanmayı tercih edecekseniz bir UPT ile anlaşmalı bir merkez bulmanız gerekiyor. Çünkü UPT para transferinde sadece UPT ile para gönderme konusunda yetkili yerlerden para gönderebilirsiniz.

Size en yakın UPT merkezlerini, çalışma saatlerini ve iletişim bilgileri için en güncel bilgiyi, UPT resmi sitesinde bulabilirsiniz.

UPT ile para transferini 4 para biriminde gerçekleştirebilirsiniz. TL, USD, EUR ve GBP para birimleri ile para transferi yapabilirsiniz. 

UPT ile para gönderme konusunda hızlı para gönderme ve düşük para transfer ücretleri de dikkat çeker.


Bu yazımızda Kanada’dan Türkiye’ye para göndermek istediğinizde değerlendirebileceğiniz seçenekleri inceledik. Yazıda bahsettiğimiz farklı yöntemleri ve Wise’ı aynı şekilde Türkiye’den Kanada’ya para göndermek için de kullanabilirsiniz.

Wise’a ücretsiz olarak üye olup para transferi yapmak için aşağıdaki butona tıklayıp web sitesini ziyaret etmeniz yeterli.