Kanada’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Kanada, ülkemizden kilometrelerce uzakta bir ülke olsa da burada bulunan iş ortaklarınız veya yakınlarınız için Kanada’dan Türkiye’ye para transferi önemli bir konu olarak görülür.

Kanada’da yaşayanlar için para transferinde belli başlı yöntemler çok tercih ediliyor olsa da komisyonu en düşük ve en hızlı yöntemi tercih etmeniz için bu yazıda size yardımcı olacağız. Bu sayede ödeyeceğiniz transfer ücretleri düşeceği gibi Kanada’dan Türkiye’ye para transferinizi en hızlı şekilde tamamlamış olacaksınız.

Peki, Kanada’dan Türkiye’ye para gönderme işlemi esnasında aradığınız yöntem hangisi?

Para transferi konusunda tercih edebileceğiniz birbirinden özel yöntemlerin olduğunu söylemek mümkündür. Her seçeneğin kendine has ayrıcalıkları olsa da amaç bütün ayrıcalıkları bir yerde barındırmayı başaran sistemden yararlanmaktır.

Bu noktada bizim önerimiz kesinlikle Wise(eski adıyla Transferwise) olacak. Aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz bir şekilde hemen üye olabilir ve en düşük komisyonla Kanada’dan Türkiye’ye para gönderebilirsiniz.

İlk önce Wise’ın neden sizin için en avantajlı yöntem olduğunu açıklayıp diğer yöntemlere de kısaca değineceğiz.

Kanada’dan Türkiye’ye Para Göndermek: En Ucuz

Para gönderme konusunda Wise ayrıcalıklarından yararlanmak istiyorsanız oldukça doğru bir tercih yapıyorsunuz demektir. Çünkü son yılların en dikkat çekici uygulamalarından bir tanesi olan Wise pek çok konuda avantajlıdır. Kanada’dan Türkiye’ye para transfer ederken Wise ile daha düşük ücretler ile işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kanada’dan Türkiye’ye Hızlı Para Transferi

Kanada’dan Türkiye’ye para transferi gerçekleştirecekseniz hızlı para transferi yapmak sizler açısından oldukça önemli olabilir. Çünkü para transferinde günlerce beklemek sizin için pek çok dezavantaj yaratabilecektir.

Bunun yanı sıra paranın günlerce askıda beklemesi güvensiz bir ortamın ortaya çıkmasına neden olur. Wise ile işleminiz 1 iş günü içerisinde tamamlanacaktır. Zaten para gönderimine başlamadan önce de ne zaman paranın iletileceğini görebilirsiniz.

kanadadan-turkiyeye-para-gonderme-ucreti
Ekran görüntüsü 5 Nisan 2022 tarihinde Wise sitesinden alınmıştır.

5 Nisan 2022 itibariyle Kanada’dan Türkiye’ye 1000 CAD göndermek istediğimizde alıcının hesabına 11635,88 TL geçecek. Toplam ödeyeceğiniz ücretler 14.81 CAD olacak. Tabii ki bu değer kur değişimleriyle birlikte günlük olarak farklılık gösterebilir.

Kanada’dan Türkiye’ye Güvenilir Para Transferi

Wise 2010 yılında kurulan ve Birleşik Krallık’ta tıpkı bir banka gibi denetlenen bir şirkettir. Aynı zamanda Türkiye’de doğrudan bir çözüm ortağıyla çalışan Wise işlemlerini Fibabanka üzerinden yürütmektedir. Global olarak şirketlerin puanlandığı ve değerlendirildiği TrustPilot sitesinde de Wise 5 üzerinden 4.6 gibi etkileyici bir puana sahip.

CAD -> TL: Para Birimi Sorunu Yok

Paranızın hangi birimde olduğu hiç önemli değildir. Wise ile para transferi yapacaksanız tek yapmanız gereken bilgileri doğru bir şekilde girmek ve transferi gerçekleştirmek. Sadece aklınızdan çıkarmamanız gereken bir konu var.

Eğer sitede gördüğünüz miktar haricinde bir kesinti olmayacağından emin olmak istiyorsanız ülkelerin yerel para birimlerinde işlem yapmayı unutmayın.

Yoksa aracı bankalar ekstra komisyonlar kesebilmektedir. Yani Kanada’dan Türkiye’ye para göndermek istediğinizde yapmanız gereken CAD(Kanada Doları) -> TRY(Türk Lirası) şeklinde işlemi gerçekleştirmek. Paranızın Türk Lirası’na çevrilirken kayıp yaşayacağınızdan korkmayın.

Çünkü Wise’da, Google’da ya da döviz kuru sitelerinde gördüğünüz kur değerinin aynısını göreceksiniz. Bu konuda oldukça şeffaf bir şekilde işlemleri gerçekleştiriyorlar.

Para transferini gerçekleştirmek için birçok farklı seçeneğiniz de bulunuyor. Banka transferi, Bankadan Doğrudan tahsilat, banka kartı /kredi kartı ve fatura üzerinden ödeme gibi opsiyonlarınız bulunur. En ucuz seçenek Wise üzerinden banka transferi seçeneğidir.

Banka Transferi ile Kanada’dan Para Gönderme

Yurtdışı para gönderme konusunda akla gelen öncelikli seçenek hiç şüphesiz banka transferi ile para gönderimidir. Bankalar tarafından belirlenmiş farklı para gönderme seçenekleri ile gerçekleşen para gönderiminde bankaların kendi uygulamaları esas alınır.

Türkiye’de ve Kanada’da faaliyet gösteren bankalar arasında yapılan anlaşmalar neticesinde para gönderimi mümkün olurken hangi para cinsinden para gönderilebileceği bankaların inisiyatifindedir. Bunun yanı sıra para göndermede sürecin hızlandırılması bankalarla ilgilidir.

Yani işlemler ortalama 3 gün içinde tamamlanır. Kanada ve Türkiye arasındaki saat farkı da siz işlemi başlattığınızda Türkiye’de çalışma saati olmadığından sürenin uzamasına sebep olur.

Banka aracılığı ile para gönderiyorsanız kesilecek transfer ücreti de bankadan bankaya değişkenlik gösterir. Aynı zamanda bankanızın Türkiye’ye para gönderirken kullandığı muhabir banka(aracı banka) da ekstra komisyon kesebilir. Bankalar ile para göndermek genellikle kurumsal firmalar tarafından tercih edilse de bireysel para gönderme işlemlerinde Wise seçeneği çok daha mantıklı görünüyor.

Western Union ile Kanada’dan Para Transferi

Western Union ile para gönderme genellikle yurtdışı para transferi söz konusu olduğunda akla gelen ilk seçenekler arasındadır. Ancak banka transferi kadar dikkat çeken bu seçeneğin de pek çok avantaj ve dezavantajından bahsetmek mümkündür.

Western Union, yurtdışı para transferi konusunda özel bir operatördür. Bu nedenle bulunduğunuz yerde bir Western Union bürosu yoksa veya alıcının olduğu yerde bir büro yoksa para gönderebilmeniz mümkün değildir. Bazı bankalar WU konusunda sizlere destek olsa da özellikle küçük şehirlerde WU bulmak oldukça zordur.

Western Union bulmanın yanı sıra kesinti ve para gönderme ücretleri diğer yöntemlere nazaran yüksektir. En büyük avantajı para transferlerinin aynı gün içerisinde gerçekleşmesi ve Bankalara nazaran daha hızlı olsa da kesintilerin can sıkıcı seviyelerde olması Kanada’dan Türkiye’ye para transferi yapmak isteyenler için tercihin farklı seçeneklere kaymasına neden olur.

Eğer alıcının hali hazırda bir banka hesabı yoksa Western Union sizin için en iyi seçenek olacaktır. Çünkü alıcıya ileteceğiniz kod yardımıyla herhangi bir Western Union anlaşmalı banka şubesinden alıcı parasını çekebilir.

UPT ile Para Gönderme

Türkiye Cumhuriyeti’nin Ucuz Para Transferi mantığı ile oluşturmuş olduğu UPT de son yıllarda daha çok talep edilen bir yöntem haline gelmiştir. Ancak bütün para transfer seçeneklerinde olduğu gibi UPT için de farklı dezavantajlar olduğunu ifade etmek gerekir. 

UPT ile para gönderme seçeneğinden yararlanmayı tercih edecekseniz bir UPT ile anlaşmalı bir merkez bulmanız gerekir. Çünkü UPT para transferinde sadece UPT ile para gönderme konusunda yetkili yerlerden para gönderebilirsiniz. Yakınlarınızda bir UPT biriminin olmayışı karşılaşabileceğiniz en büyük sorunlardan bir tanesidir.

Bu durumun yanı sıra UPT ile para transferi gerçekleştirecekseniz 4 para birimini kullanabileceğinizi bilmelisiniz. TL, USD, EUR ve GBP dışında herhangi bir para birimini kullanmanız mümkün değildir. Bu da Kanada Türkiye arası para transferlerde zorlaştırıcı bir adım olarak karşımıza çıkar.

UPT ile para gönderme konusunda bu zorlukların yanı sıra hızlı para gönderme ve düşük para transfer ücretleri de dikkat çeker. Ancak UPT ile yapacağınız transfer yine de Wise’a göre daha avantajlı olmayacaktır.


Bu yazımızda Kanada’dan Türkiye’ye para göndermek istediğinizde değerlendirebileceğiniz seçenekleri inceledik. Yazıda farklı avantajlarıyla öne çıkardığımız Wise’ı aynı şekilde Türkiye’den Kanada’ya para göndermek için de kullanabilirsiniz. Hemen üye olmak isterseniz aşağıdaki butona tıklayıp web sitesini ziyaret etmeniz yeterli.