Almanya’da Banka Hesabı Açmak [2024 Güncel]

İş, eğitim veya turizm nedeniyle Almanya’da bulunuyor veya taşınmayı planlıyorsanız Almanya’da bir banka hesabı açmanız gerekebilir.

Almanya’da bir banka hesabı açmak artık eskisine göre daha kolay. 2016’da çıkan yasayla artık Almanya’da resmi ikamet adresiniz olmadan da yalnızca pasaportunuz ve oturum izninizle bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu da özellikle Almanya’ya yeni taşınanlar ve taşınacak olanların işlerini çok daha kolaylaştırıyor.

Bu yazımızda, Almanya’da banka hesabı açmanız için gerekli işlemleri ve istenen belgelerin neler olduğunu açıklayacağız. Ayrıca Almanya’da olmasanız bile uzaktan Alman banka hesabına sahip olmanızı sağlayan Wise ve N26’dan bahsedeceğiz.

Wise Sitesine Git

Almanya’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Almanya’da ev kiralamak, SIM Kart almak, faturaları ödemek ve maaş ödemesi almak gibi işlemleri yapabilmeniz için banka hesabınızın olması zorunludur. Bu kapsamda Almanya bankalarından temelde iki tür hesap açabilirsiniz:

 1. Griokonto (Vadesiz mevduat hesabı)
 2. Sparkonto (Vadeli mevduat hesabı)

Almanya’da banka hesabı online olarak ya da bankaların fiziksel şubeleri ziyaret edilerek açılabilir. Eğer Alman vatandaşı değilseniz her durumda Almanya’da banka hesabı açmak için geçerli bir oturum izniniz olması gerekir.

Online hesap açılışında bankalar müşterilerinin kimliğinizi doğrulamak için “Postident” isimli hizmetten yararlanır. Bu hizmet, herhangi bir postanede görevli kişiye kimliğinizi ve pasaportunuzu göstermenizle gerçekleşir. Daha sonra kimlik doğrulama işleminin tamamlandığı postane tarafından bankaya bildirilir.

Yeni bir banka hesabı açmak çoğu zaman ücretsizdir. Ancak bankadan bankaya değişen aylık minimum bir depozito şartı olabilir. Bu şartın olmadığı durumlarda aylık hesap işletim ücretleri devreye girebilir. Bu sebeplerle online olarak hesap açabileceğiniz Wise, Revolut, N26 gibi elektronik para kuruluşlarının popülerliği de gitgide artıyor.

Bu yazımızda, Wise ve N26 ile hesap açmaktan bahsedip, ardından Almanya’da hesap açmak için gerekli belgeler, ücretler ve bankaları inceleyeceğiz.

Wise ile Almanya’da Euro Hesabı Açmak

Wise Çoklu Döviz Hesabı sayesinde Euro dahil olmak üzere 10 para birimine ait yerel banka bilgisi edinebilir ve farklı para birimlerinde kolayca ödeme alabilirsiniz. Ayrıca bu hesaba bağlı çalışan Wise Kart ile Visa kartların geçerli olduğu yerde online ve fiziksel olarak alışveriş yapabilirsiniz.

Wise Kart ve Wise Çoklu Döviz Hesabı hizmetleri Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için henüz mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise Hesabı veya Wise Kart hizmetinin bulunduğu Avrupa, Amerika, Avusturalya ve Kanada gibi ülkelerde ikamet ediyorsanız, Wise Hesabı açabilir, kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Türkiye’de ikamet ediyorsanız, aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a kayıt olabilir ve hem yurtdışından Türkiye’ye hem de Türkiye’den yurtdışına uluslararası para transferleri gerçekleştirebilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Wise’ın avantajlarıWise’ın dezavantajları
✅ Para değişimlerinde reel döviz kurunu baz alır.
✅ Avrupa, Amerika ve Avusturalya’da Wise hesabı açabilmek ve kart siparişi verebilmek (Kartı Türkiye’deki alışverişlerinizde kullanabilirsiniz).
✅ Hesap açmak tamamen ücretsiz.
✅ Çoklu döviz hesabı ile 10 ayrı para biriminde yerel hesap detaylarına sahip olabilirsiniz.
✅ Hızlı, güvenli ve düşük masraflarla para transferi sağlar.
❌ Türkiye’den henüz Çoklu Döviz hesabı açılamıyor ve Wise kart sipariş edilemiyor.
❌ ATM’den ücretsiz nakit para çekme limitleri var.
❌ Kredi çekme seçeneği yok.

Wise ile Almanya’da Online Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Wise ile Türkiye’den hesap açamayacağınızdan yukarıda bahsettik. Fakat Almanya’da ikamet ederken bir hesap açabilir hatta kart siparişi de verebilirsiniz. Aldığınız Wise Kart’ı Türkiye’de kullanabilirsiniz. 

Wise Çoklu Döviz Hesabı açmak ücretsizdir. Aşağıdaki adımları takip ederek kolayca hesap açabilirsiniz:

 1. Wise uygulamasını indirin ya da Wise internet sitesini ziyaret edin.
 2. Wise hesabınızı oluşturun veya Kaydolun butonuna tıklayın.
 3. Bireysel hesap seçeneğini işaretleyin.
 4. İkamet ettiğiniz ülkeyi işaretleyin.
 5. Hesabınızın onaylanmasını bekleyin.
 6. Gerekli boşlukları doldurun ve şifrenizi belirleyin.
Wise Sitesine Git

Wise ile Almanya’dan para gönderme ücretleri için: Wise Transfer Ücretleri

N26 ile Almanya’da Banka Hesabı Açmak

N26, banka lisansına sahip şubesiz bir elektronik para kuruluşu. Sadece Avrupa’da faaliyette olduğu ülkelerde yaşayan kişilere hizmet veriyor. Bu nedenle Almanya’da oturma izniniz yoksa uygulamaya kayıt olamazsınız. Durum böyle olunca da birçok Türk vatandaşı N26 tarafından sunulan hizmetlerden ve banka kartından yararlanamaz.

Ancak Almanya’da yaşıyorsanız veya Almanya’da oturma izniniz varsa ücretsiz ve online olarak bir N26 hesabı edinebilirsiniz. Veya Almanya’ya taşınma planlarınız varsa, taşınır taşınmaz bir hesap açabilmeniz de mümkün. N26’da para çekme ücreti, aylık abonelik ücreti ya da kredi kartı ücreti bulunmuyor. Fakat N26’in hali hazırda sunduğu çoklu döviz hesabı hizmeti yok.

N26’nın avantajlarıN26’nın dezavantajları
✅ Almanya’da banka lisansına sahip bir elektronik kuruluş.
✅ Hesap açmak ücretsiz.
✅ Aylık üyelik ücretinin olmadığı standard bir planı var.
✅ Faaliyet gösterdiği yerlerde sınırsız ve ücretsiz para çekilebilir.
✅ Avrupa’da çoğu ülkede faaliyet gösteriyor.
❌ Türkiye’den hesap açılamıyor.
❌ Kredi kartı sağlamıyor.
❌ Kendi ağı dışındaki ATM’lerde 2 Dolar + %2 komisyon alıyor.

N26 ile Almanya’da Online Banka Hesabı Nasıl Açılır?

 1. N26 websitesini veya mobil uygulamasını ziyaret edin.
 2. Kaydol seçeneğine tıklayın.
 3. Kimlik bilgilerinizi onaylayın.
 4. Kartınızı N26 cüzdanınıza ekleyin.
 5. Son olarak hesabınıza dilediğiniz gibi para yükleyerek sanal kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

N26 hesabınızı internet üzerinden dakikalar içinde açtıktan sonra bir banka hesabına sahip olabilir, hesabınıza para gönderebilirsiniz. N26 hesabınıza bağlı sanal bir karta da sahip olabilir ve bu kartınızdan da hesabınıza yüklediğiniz miktar kadar harcama yapabilirsiniz.

N26 hesabı nasıl açılır?

Almanya’ya Gitmeden Türkiye’den Banka Hesabı Açmak

Türkiye’de iken Almanya’da banka hesabı açmanız mümkün olmayabilir. Hatta Alman vatandaşları bile kimlik doğrulama adımını tamamlayamayacağı için Almanya dışındayken online olarak banka hesabı açamayabilirler.

Ancak bu durum Almanya’daki bankacılık hizmetlerinden mahrum kalacağınız anlamına gelmez. Wise ve N26 gibi elektronik para kuruluşları Euro ile ödeme alabileceğiniz yerel bir banka hesabı tahsil eder. 

*Türkiye’de Wise ve N26 hesabı açmak henüz mümkün değil (Şubat 2024).

Türkiye’den Wise hesabı açamazsınız ama Wise hesabı açılabilen bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise hesabınızı açabilirsiniz. Türkiye’ye veya Türkiye’den yaptığınız para transferlerinde Wise para transferini, Türkiye ziyaretlerinizde Wise kartınızı kullanabilirsiniz. Şu anda Wise hesabı açabilecek olduğunuz ülkeler arasında Avrupa Birliği ülkeleri, Amerika, Avusturalya ve Kanada bulunuyor. Bu ülkelerden birinde yaşıyorsanız Wise hesabı açmak mümkün.

1 Şubat 2024 itibari ile N26 hesabı açabileceğiniz ülkeler şunlar:

Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa (sadece Avrupa toprakları için geçerli), Almanya, Yunanistan, İzlanda, İrlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre.

Wise Sitesine Git

Almanya’da Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Almanya’da ulusal bankacılık sistemini Federal Finansal Hizmetler Denetleme Kurumu (BaFin) düzenler ve kurallar da oldukça katıdır. Örneğin “Anmeldebestätigung” adı verilen ikametgah belgeniz yoksa Almanya’daki geleneksel bankalarda hesap açmanız çoğu zaman mümkün olmayabilir.

Nadir de olsa bazı bankalar ikamet belgesi olmayan kişilerin banka hesabı açmasına izin verebilir. Ayrıca yazımızın ileriki bölümlerinde ele alacağımız Wise gibi bazı online finans kuruluşları şartları sağlamasanız bile ülkedeki bankacılık hizmetlerine erişmenizi sağlar.

Deutsche Bank, HypoVereinsbank, Commerzbank ve Postbank gibi Almanya’nın en büyük bankalarında hesap açmak istiyorsanız aşağıdai belgeleri sunmanız gerekir:

 • Geçerli bir pasaport
 • Almanya oturma vizesi
 • Anmeldebestätigung ya da Meldebescheinigung (ikamet belgesinin güncel hali)
 • İstihdam ya da gelir belgesi
 • Başvuru formu

Bu belgelerin yalnızca kişisel hesaplar için geçerli olduğunu unutmayın. Ayrıca bazı bankalar sizden farklı belgeler talep edebilir ve birçok banka hesap açma işlemi için online randevu almanızı ister.

Almanya’da Banka Hesabı Açabileceğiniz Bankalar

Almanya’da ikamet belgesiniz varsa Euro hesabı açabileceğiniz güvenilir ve köklü bazı bankalar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Deutsche Bank
 • Commerzbank
 • HypoVereinsbank 
 • Postbank
 • Volksbanken ve Raiffeisenbanken
 • Deutsche Kredit Bank

Almanya’da İngilizce müşteri desteği ve bankacılık hizmeti sunan işletmeler:

 • Wise
 • N26
 • Tomorrow Bank
 • Monese
 • Revolut
 • Berliner Sparkasse (sadece temel bankacılık işlemleri)

Deutsche Bank hesabı açmak: Almanya’nın en büyük ulusal bankalarından biridir. Aynı zamanda uluslarası olarak da tanınan ve bilinen bir bankadır. Öğrenciler ve avukat/muhasebeci gibi farklı meslek grupları için işlerini kolaylaştıran özel seçenekleri bulunur. 

DKB hesabı açmak: Deutsche Kredit Bank düşük işletim ücretleri ya da bazı durumlarda hesap işletim ücreti alınmamasıyla bazıları açısından tercih sebebi olabilir. Bu banka da gittikçe popülerleşen ve online bankacılık hizmeti sunan bir bankadır. Birçok ATM’den ücretsiz para çekme imkanı sunar.

HypoVereinsbank hesabı açmak: İtalyan Unicredit banka grubunun bir parçasıdır. Her ay hesaba 1500 Euro gelmesi durumunda bankanın birçok hizmetinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Almanya’daki Türk bankaları yazımızda da ülkedeki Türk bankalarının hangileri olduğunu açıklamıştık.

Almanya’da Banka Hesabı Açma ve İşlem Ücretleri

Her bankanın ücret politikası farklı olmakla birlikte Almanya’da yeni bir banka hesabı açmak genellikle ücretsiz. Bazı bankalar yeni müşterilerine belirledikleri minimum depozito bedelini hesaplarına yatırmayı şart koşabilir.

Ayrıca birçok banka hesap işletim ücreti olarak sizen aylık 3€ ile 7€ arasında değişen bir miktar tahsil eder. Buna ek olarak bankalar her işlem için ayrı ayrı işlem ücreti ve kredi kartları için yıllık 100€’ya varan ücretler talep edebilir.

Farklı döviz kurlarını reel döviz kuru üzerinden Euro’ya dönüştürülebileceği Wise Çoklu Döviz Hesabını açmak ise ücretsizdir. Aylık veya yıllık hesap işletim ücretleri bulunmaz. Sadece tek seferlik Almanya’dan Wise Kart sipariş etmek için 7 Euro sipariş ücreti bulunur. 

N26’da ise Premium veya standard üye olma durumunuza göre ücretler değişiklik gösterebilir. Premium üyeliklerde N26 Mastercard dahil edilir. Standard üyelikte sanal kartı ücretsiz kullanabilirken, fiziksel kart sipariş bedeli tek seferlik 10 Euro olarak belirlenmiş. Premium üyeliklere aylık 4,90 Euro, 9,90 Euro ve 16,90 Euro ödeyerek sahip olunabiliyor. 

Almanya’da Banka Seçerken Neye Göre Karar Vermelisiniz?

Almanya’da banka hesabı açarken öncelikle ülkedeki statünüzü göz önünde bulundurmalısınız. Oturma iznine ve ikamet belgesine sahip olmak daha fazla alternatif arasında tercih yapabileceğiniz anlamına gelir.

Hesap açacağınız bankayı seçerken aşağıdakileri göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • ATM Bulma Kolaylığı: Almanya’da birçok hizmet için nakit paraya ihtiyacınız olmasa da ATM bulmanızın kolay olması banka tercih ederken ilk dikkate almanız gereken noktalardan biri.
 • Yıllık ve aylık kullanım bedelleri: Bütün bankalar bu bedelleri talep ettiği için en uygun maliyetli bankayı seçmek sizi her yıl yüzlerce Euro ödemekten kurtarabilir.
 • Para transfer ücretleri: Geleneksel bankaların tamamı SWIFT sistemini kullandığı için özellikle uluslararası para transferlerinde yüksek ücretler ödemek kaçınılmaz olabilir. Dijital finans kuruluşları genellikle uygun maliyetlerle uluslararası para transferi yapmanızı sağlar.
 • İngilizce desteği: Bazı bankalar İngilizce müşteri desteği vermeyebilir. Henüz Almanya’da yeni iseniz veya Almanca bilmiyorsanız İngilizce destek vermeyen bankalarda işlem yapmakta zorlanabilirsiniz.
 • Şube sayısı: Geleneksel bankaları kullanmanız durumunda bazı işlemler için banka şubesini ziyaret etmeniz gerekebilir. Bu nedenle seçtiğiniz bankaya ait şubelerin yaşadığınız bölgede yaygın bir şekilde bulunmasına dikkat etmeniz gerekebilir.
 • Online Hizmetler: Günümüzde kolay bir online/mobil deneyim imkanı sunması bankanızı seçerken ilk hesaba katmanız gereken konulardan biri olabilir. Ayrıca Almanca bilmiyorsanız mobil uygulamasında İngilizce dil seçeneği olması da önemli olabilir.
 • Müşteri Hizmetleri: Müşteri hizmetleri belki ilk anda akla gelmeyebilse de özellikle yabancı vatandaşlar için ülkeye yeni geldiklerinde bankalarına danışmaları gereken farklı konular olabilir. Online ya da telefonla destek alabileceğiniz bir bankayı tercih sebebi olabilir.

Türkiye’deyken Almanya’da Banka Hesabı Açmak

Türkiye’deyken Almanya’da online banka hesabı açmanızın kolay ve online yollarından biri finans teknolojileri şirketlerini kullanmak olabilir. Böylece döviz olarak para saklayabilir, para transferi yapabilir ve geleneksel bankalar tarafından sunulan tüm hizmetlere erişebilirsiniz. Hesap açma işlemi de dahil olmak üzere bütün işlemleri bir internet sitesi ya da mobil uygulama üzerinden kolayca tamamlamak mümkün.

Üstelik bu kuruluşlar dünyanın önde gelen devlet kurumları tarafından düzenlenir ve tamamen yasaldır.  Ayrıca Work and Travel (WAT) ve Erasmus gibi değişim programlarıyla kısa süreliğine yurt dışına gidecekseniz bu kuruluşları kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yurtdışında Online Banka Hesabı Açmak

Almanya’da Şirket Banka Hesabı Açmak

Şirketinizi Almanya’ya açmak istiyorsanız öncelikle yurt dışında geçerli bir işletme hesabınız olması gerekir. Çünkü Almanya’da bir işletme hesabına sahip olmak para transferlerini ve ödemeleri daha düşük maliyetle yapmak anlamına gelir. 

Yerel bir banka hesabınız yoksa para birimi dönüştürürken döviz kurlarındaki makas nedeniyle önemli paralar kaybedebilirsiniz.

Almanya’da işletme hesabı açmak için genellikle şu üç belgeye ihtiyaç duyarsınız:

 • Şirket kuruluş belgesi
 • Şirketin resmi olarak faaliyet gösterdiğini kanıtlayan kurumsal belgeler
 • Şirkete atanan yöneticinin kimliği

Ayrıca bankalar kendi güvenlik politikaları doğrultusunda farklı belgeler talep edebilir. 

Wise İşletme Hesabı ise Almanya’ya gitmeden, online olarak hesap açmanızı sağlar. Kayıt esnasında işletmeye ait tescil ve konum bilgileri ile pay sahiplerinin kişisel bilgilerini Wise ile paylaşmanız yeterli. Ardından Wise belgeleriniz kısa sürede doğrular ve hesabınızı kullanıma hazır hale getirir.

İlginizi çekebilir: Yurtdışında Şirket Banka Hesabı Açmak 

Almanya’da Online Banka Hesabı Açmak

Wise, N26 ve Revolut gibi elektronik para kuruluşları Almanya’da online hesap açmak için adres kanıtı istemezler. Ayrıca alışverişlerde kullanabileceğiniz banka kartı hizmeti de sağlarlar.

 • Wise: Almanya’da veya Wise hesabının açılabildiği bir ülkede ikamet ediyorsanız, online olarak bir Wise hesabı açabilirsiniz. Hesap açmak ve hesabınızda para tutmak ücretsizdir. Aylık veya yıllık kullanım ücretleri de bulunmaz. Ayrıca uluslararası para transferlerini ve döviz dönüşümlerini reel döviz kurundan yapmanızı sağlar. Wise, Türkiye’de uluslararası para transferi hizmeti veriyor ancak Wise Hesabı açmak henüz Türkiye’de mümkün değil. Fakat Almanya’dan bir Wise hesabı açmak mümkün.
 • N26: Banka lisansına da sahip olan N26, bir elektronik finans kuruluşu. Avrupa’da pekçok ülkede faaliyet gösteren bu sağlayıcı ile Almanya’da bir hesap açabilir ve bir sanal kart sahibi olabilirsiniz. Ücretsiz bir şekilde hesabınızı açıp, ücretli veya ücretsiz standard üyelik paketlerinden birini seçerek temel bankacılık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. N26 şu anda Türkiye’de hizmet vermiyor. 

Meldebescheinigung nedir?

Almanya’ya yeni taşınmanız veya adres değişikliği yapmanız durumunda yeni adres bilgilerinizi bildirmeniz hukuki bir zorunluluk. Zamanında bildirilmeyen ikamet değişiklikleri para cezalarına tabii olabilir. Bu nedenle Almanya’da ikamet ediyorsanız hemen yetkili kurumlarla ikamet kaydınızı yaptırmak için iletişime geçmeniz gerekir.

İkamet kaydını yaptırabilmek için:

 • Kimlik veya pasaportunuz,
 • Varsa elektronik oturum izniniz,
 • Kira sözleşmeniz

Gerekli belgeler arasında. Gerekli belgeleri sunduktan sonra ikamet kaydınız yapılır ve size Meldebescheinigung yani İkamet Belgeniz verilecek.  

Postident uygulaması nedir, nasıl kullanılır?

Postident uygulaması, Almanya’da banka hesabı açılması, adınıza kayıtlı bir sim kartı aktifleştirmeniz veya sağlık bilgilerine erişebilmeniz gibi hassas bilgilerin gerekli olabileceği durumlarda kimliğinizi teyit edebilmeniz için kullanılır. Postident uygulamasının istendiği bir durumda yapmanız gereken size ait kimliğinizle bir postaneye gidip, postane görevlisine hangi nedenle buna ihtiyaç duyduğunuzu belirtip, kimliğinizi yetkili kişiye göstermek. Böylelikle kimliğiniz resmi olarak teyit edilmiş olur.

Almanya’da IBAN alma

Almanya’da fiziksel olarak bulunmuyor olsanız bile çeşitli nedenlerden dolayı bir Alman hesap numarasına ihtiyacınız olabilir. Freelance çalışıyorsanız, Alman bir şirket ödemeleri sadece DE ile başlayan bir hesaba yapmak istiyor olabilir veya sizden bir euro hesabı iban numarası talep edebilir.

Bu durumda eğer Almanya’da oturma izniniz veya vatandaşlığınız varsa Wise veya N26 gibi online hizmet veren para kuruluşlarından faydalanabilirsiniz.

 • N26 ile bir hesap açarsanız DE ile başlayan bir IBAN’a sahip olabilirsiniz.
 • Wise ile online bir hesap açtığınızda ise BE ile başlayan yani bir Belçika IBAN numarasına sahip olabilirsiniz. Fakat her iki ülke de Euro bölgesi oldukları için, Wise ile açacağınız hesabı da Almanya’da kullanabilirsiniz.

Özet: Almanya’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Almanya’ya taşınıyorsanız ya da eğitim amaçlı bir süre orada olacaksınız yapmanız gereken ilk şey bir banka hesabı açmak ve banka kartı edinmek olabilir. Bu sayede döviz işlemlerinizi çok daha kolay ve masrafsız gerçekleştirebilir ve alışverişlerinizde banka kartınızı kullanabilirsiniz.

Ancak ülkede yeniyseniz ve henüz ikamet belgeniz yoksa yerel banka hesabı açmanız mümkün olmaz. Böyle durumlarda Wise, size yerel bir hesap numarası ve banka kartı sağlayabilir. Aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz olarak Wise hesabı açabilir ve Euro hesap bilgileri edinebilirsiniz.

Wise Sitesine Git
Türkiye’den Almanya’da banka hesabı nasıl açılır?

Türkiye’de iken Almanya’da banka hesabı açmanız mümkün değil. Ancak Almanya’dan açacağınız bir Wise Çoklu Döviz Hesabı sayesinde online olarak Euro hesabı açabilir ve hesap bilgileri edinebilirsiniz.

Almanya’da banka hesabı nasıl açılır?

Almanya’da banka hesabı bankaların şubeleri ziyaret edilerek ya da online olarak açılabilir. Ancak şube ziyareti öncesi genellikle bankanın internet sitesinden randevu alınması gerekir. Wise, N26 ve Revolut gibi alternatiflerle online olarak Almanya’da hesap açmanız mümkün olabilir.

Almanya’da Türk banka kartları geçerli olur mu?

Üzerinde Visa/MasterCard logosu bulunan Türk banka kartları Almanya’da geçerlidir. Ancak bazı bankalara ait kartları yurt dışında kullanabilmek için öncelikle bankayı aramanız ve kartın yurt dışı kullanımına açtırmanız gerekebilir.

Almanya’da online banka hesabı açabilir miyim?

Oturum izniniz yoksa Almanya’da geleneksel bankalardan hesap açamazsınız. Ancak Wise, N26 ve Revolut gibi elektronik para kuruluşları ile Almanya’da online banka hesabı açabilirsiniz.

Almanya’da banka hesabı açmak için ne kadar gerekir?

Almanya’da banka hesabı açmak çoğu zaman ücretsizdir ancak bazı bankalar hesabınızın aktif olması için 25 € ile 100 € arasında depozito bedeli yatırmanızı isteyebilir. Wise, N26 ve Revolut gibi online alternatiflerle ücretsiz olarak hesap açabilirsiniz. Wise hesabında aylık abonelik ya da hesap işletim ücretleri bulunmaz, N26 ve Revolut ise aylık abonelik ücretleri değişen çeşitli paketlere sahiptir.