Almanya’da Banka Hesabı Açmak: Kolay Yöntemler

Almanya’da bir banka hesabı açmak Almanya’ya taşınan birisi için olmazsa olmazdır. Bu yazımızda hem Almanya’ya yeni taşınanlara hem de Türkiye’den Almanya’da Euro banka hesabı açmak isteyenlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Almanya’da bir banka hesabı açmak artık eskisine göre daha kolay. 2016’da çıkan yasayla artık Almanya’da resmi ikamet adresiniz olmadan da yalnızca pasaportunuz ve oturum izninizle bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu da özellikle Almanya’ya yeni taşınanlar ve ilk günlerinde geçici bir yerleşim yerinde kalanların işlerini çok daha kolaylaştırmıştır.

Yazımızı 2 kısımda ele alacağız. Türkiye’de yaşayanlar ve Almanya’da yaşayanlar için Almanya’da banka hesabı açmanın yollarını açıklayacağız.

İçerik Tablosu

Almanya’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Almanya’da banka hesabı açmak için eğer Alman vatandaşı değilseniz Almanya’da geçerli bir oturum izniniz olması gerekir. (Türkiye’den oturum izni olmadan da yurtdışında hesap açmanın bir yolunu yazımızda anlatıyoruz.)

Oturum izniniz ya da pasaportunuzda oturum izniniz olduğunu gösteren vizeyle birlikte bir banka şubesine gitmelisiniz. Bankalar genellikle yabancı vatandaşlardan çalıştıklarına dair bir belge de talep edebilmektedir.

Yine bankadan bankaya değişen aylık minimum bir yatırım şartı aranabilir. Bu şartın sağlanmadığı durumlarda aylık hesap işletim ücretleri devreye girer.

Bu sebeple online olarak hesap açabileceğiniz Wise, Revolut, N26 gibi bankaların popülerliği de gitgide artmaktadır.

Almanya’da Tercih Edilebilecek Bankalar

Almanya’da birçok uluslararası ve yerel banka hizmet vermektedir.Almanya’daki tercih etmenizi önerdiğimiz ve en popüler bankaları sizin için listeleyelim:

  • Wise (Çoklu Döviz Hesabı)
  • Deutsche Bank
  • DKB
  • HypoVereinsbank
  • ING
  • Revolut

Almanya’da yaşayan biri için de hesap işletim ücreti masrafından kurtulmak ve Türkiye başta olmak üzere farklı ülkelerde de hesabınızı rahatça kullanabilmek için Wise’ı önerebiliriz.

Eğer ben geleneksel bankacılıktan kopamıyorum ve yalnızca online bir banka ihtiyaçlarımı karşılamıyor diyenlerdenseniz Almanya’da sizin için 2 tip alternatif bulunuyor. Federal ve Ulusal Bankalar. Eyalet bankaları yalnızca bulunduğunuz eyalet içinde aktifken ulusal bankalar ülke çapında hizmet vermektedir.

Wise: “Wise Multi Currency Account” henüz Almanya’ya gitmeden hesap açabileceğiniz birçok farklı para birimini aynı anda kullanabileceğiniz alternatif bir bankacılık çözümüdür. Aslında tam anlamıyla bir banka olmasa da debit card kullanımı ve para çekim olanakları sunmasıyla size ihtiyacınız olan her şeyi sunabilir. Özellikle kredi kartı almak gibi bir düşünceniz yoksa rahatlıkla ilk tercihiniz olabilir.

Bu videoyu izlemek için lütfen isteğe bağlı çerezleri kabul edin.

Wise hesabı açtığınızda Multi Currency hesabınızı tamamen online da kullanabilir ya da kullanmak için bir Mastercard da talep edebilirsiniz. Bu kartı da Apple Pay gibi yenilikçi yöntemlere bağlayarak ödemelerinizi telefondan da yapmanız mümkün. Kart şu an için Türkiye’ye gönderilmiyor. Yani Türkiye’den hesap açacaklar sistemi yalnızca online olarak kullanabiliyor.

Deutsche Bank: Almanya’nın en büyük ulusal bankalarından biridir. Aynı zamanda uluslarası olarak da tanınan ve bilinen bir bankadır. Öğrenciler ve avukat/muhasebeci gibi farklı meslek grupları için işlerini kolaylaştıran özel seçenekleri mevcuttur. Bank of America’yla yaptıkları ortaklık Amerika’yla işi olanlar için bu bankayı tercih etmek için iyi bir sebep olabilir.

DKB: Deutsche Kredit Bank düşük işletim ücretleri ya da bazı durumlarda hesap işletim ücreti alınmamasıyla bazıları açısından tercih sebebi olacaktır. Bu banka da gittikçe popülerleşen ve online bankacılık hizmeti sunan bir bankadır. Birçok ATM’den ücretsiz para çekme imkanı sunar.

HypoVereinsbank: İtalyan Unicredit banka grubunun bir parçasıdır. Her ay hesaba 1500 Euro gelmesi durumunda bankanın birçok hizmetinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Revolut: Almanya ve birçok ülkede aktif olarak kullanılabilen bir online bankadır. Maaş gibi ödemelerinizi alabileceğiniz, aboneliklerinizi kolayca yönetebileceğiniz, yatırım yapabileceğiniz Revolut’ta aslında online olarak aradığınız tüm banka özelliklerine fazlasıyla sahip olursunuz.

Almanya’daki Türk bankaları yazımızda da ülkedeki Türk bankalarının hangileri olduğunu açıklamıştık.

Almanya’da Banka Seçerken Neye Göre Karar Vermelisiniz?

ATM Bulma Kolaylığı: Almanya’da birçok hizmet için nakit paraya ihtiyacınız olmasa da ATM bulmanızın kolay olması bankaınızı tercih ederken ilk bakmanız gereken şeylerden biridir.

Hesap işletim ve para çekim ücretleri: Bazı bankalar aylık belli yatırım ya da harcama limitlerine ulaşmadığınızda hesap işletim ücreti alabilmektedir. Aynı zamanda farklı bankaların ATM’lerinden yapacağınız para çekme işlemlerinde ne kadarlık bir ödeme yapacağınızı öğrenmek de işinize gelebilir.

Online Hizmetler: Bu devirde kolay bir online/mobil deneyim yaşatması bankanıza karar verirken ilk hesaba katmanız gereken konuların başında gelir. Aynı zamanda Almanca bilmiyorsanız mobil uygulamanın İngilizce dil seçeneği olması da önemlidir.

Müşteri Desteği: Müşteri desteği belki ilk anda aklınıza gelmeyecek bir konu olsa da özellikle yabancı vatandaşlar için ülkeye yeni geldiklerinde bankalarına danışmaları gereken farklı konular olabileceğini unutmayın. Online ya da telefonla destek alabileceğiniz bir bankayı tercih edin.

Almanya’ya Gitmeden Almanya’da Banka Hesabı Açmak

Almanya’da yaşayanlar için banka alternatiflerinden bahsetmeden önce Türkiye’de yaşayıp Almanya’da bir banka hesabına iş ya da farklı sebeplerle ihtiyacı olanların neler yapabileceğinden bahsedelim.

Wise ile Almanya’da Banka Hesabı Açmak

Wise(eski adıyla Transferwise) temel olarak uluslararası para transferlerini kolaylaştırmak için ortaya çıkmış bir girişim olsa da bankacılık anlamında da uluslararası ihtiyaçlara cevap vermektedir. Türkiye’de otururken açtığınız bir Wise hesabı yardımıyla Almanya’da Euro IBAN adresine aynı zamanda Amerika’da Dolar hesabına sahip olabilirsiniz.

transferwise borderless hesabı
Birçok farklı para biriminde bir yerli gibi Wise hesabı kullanabilmek için Almanya’da bulunmanıza gerek yok!

Almanya’daki hesabınızdan da yine Wise TL hesabınıza parayı çok düşük bir komisyonla aktararak paranızı Türkiye’ye getirebilirsiniz. Almanya’da açacağınız Euro hesabı özellikle iş sebebiyle birçok vatandaşımızın işlerini çok kolaylaştırmaktadır. 50’den fazla farklı para biriminde paranızı biriktirebilirsiniz ve hepsini tek bir hesabın altında tutabilirsiniz. Türkiye açısından Amerika’da banka hesabı açmak mümkün olmasa da diğer para birimlerinde sorunsuz bir şekilde işlem yapabilirsiniz.

Almanya’da Şirket Kurmak için Banka Hesabı Yapmak

Wise aynı zamanda “business” hesabı açmanıza da izin verir. Bu sayede tüm şirket hesaplarınızı da Wise’a taşıyarak Almanya, Türkiye ve Amerika gibi farklı ülkelerde aynı anda IBAN adresine sahip olabilir ve bu hesaplar arasında paranızı istediğiniz gibi transfer edebilirsiniz.

2020 yılına geldiğimiz bugünlerde artık yurtdışında hesap açmak için işiniz çok daha kolay. Yurtdışında banka hesabı açmak konusunda farklı alternatifleri bu yazımızdan da inceleyebilirsiniz.


Hem Almanya’dakiler için hem de Türkiye’dekiler için Almanya’da banka hesabı açmak için neler yapmanız gerektiğinden bahsettik. Farklı bir ülkede banka hesabı açmayı sizin için kolay bir hale getirdiğimize inanıyoruz!