Almanya’da Banka Hesabı Açmak [2024 Güncel]

İş, eğitim veya turizm nedeniyle Almanya’da bulunuyor veya taşınmayı planlıyorsanız Almanya’da bir banka hesabı açmanız gerekebilir.

Almanya’da bir banka hesabı açmak artık eskisine göre daha kolay. 2016’da çıkan yasayla artık Almanya’da resmi ikamet adresiniz olmadan da yalnızca pasaportunuz ve oturum izninizle bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu da özellikle Almanya’ya yeni taşınanlar ve taşınacak olanların işlerini çok daha kolaylaştırıyor.

Bu yazımızda, Almanya’da banka hesabı açmanız için gerekli işlemleri ve istenen belgelerin neler olduğunu açıklayacağız. Ayrıca Almanya’da olmasanız bile uzaktan Alman banka hesabına sahip olmanızı sağlayan Wise‘dan bahseceğiz.

Wise Sitesine Git

Almanya’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Almanya’da ev kiralamak, SIM Kart almak, faturaları ödemek ve maaş ödemesi almak gibi işlemleri yapabilmeniz için banka hesabınızın olması zorunludur. Bu kapsamda Almanya bankalarından temelde iki tür hesap açabilirsiniz:

 1. Griokonto (Vadesiz mevduat hesabı)
 2. Sparkonto (Vadeli mevduat hesabı)

Almanya’da banka hesabı online olarak ya da bankaların fiziksel şubeleri ziyaret edilerek açılabilir. Eğer Alman vatandaşı değilseniz her durumda Almanya’da banka hesabı açmak için geçerli bir oturum izniniz olması gerekir.

Online hesap açılışında bankalar müşterilerinin kimliğinizi doğrulamak için “PostIdent” isimli hizmetten yararlanır. Bu hizmet, herhangi bir postanede görevli kişiye kimliğinizi ve pasaportunuzu göstermenizle gerçekleşir. Daha sonra kimlik doğrulama işleminin tamamlandığı postane tarafından bankaya bildirilir.

Yeni bir banka hesabı açmak çoğu zaman ücretsizdir. Ancak bankadan bankaya değişen aylık minimum bir depozito şartı olabilir. Bu şartın olmadığı durumlarda aylık hesap işletim ücretleri devreye girebilir. Bu sebeplerle online olarak hesap açabileceğiniz Wise, Revolut, N26 gibi elektronik para kuruluşlarının popülerliği de gitgide artmaktadır.

Bu yazımızda, Wise ve N26 ile hesap açmaktan bahsedip, ardından Almanya’da hesap açmak için gerekli belgeler, ücretler ve bankaları inceleyeceğiz.

Wise ile Almanya’da Euro Hesabı Açmak

Wise Çoklu Döviz Hesabı sayesinde Euro dahil olmak üzere 10 para birimine ait yerel banka bilgisi edinebilir ve farklı para birimlerinde kolayca ödeme alabilirsiniz. Ayrıca bu hesaba bağlı çalışan Wise Kart ile Visa kartların geçerli olduğu yerde online ve fiziksel olarak alışveriş yapabilirsiniz.

Wise Kart ve Wise Çoklu Döviz Hesabı hizmetleri Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için henüz mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise Hesabı veya Wise Kart hizmetinin bulunduğu bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise Hesabı açabilir, kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Türkiye’de ikamet ediyorsanız, aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a kayıt olabilir ve hem yurtdışından Türkiye’ye hem de Türkiye’den yurtdışına uluslararası para transferleri gerçekleştirebilirsiniz.

Wise Çoklu Döviz Hesabı İncelemesiWise Güvenilir Mi?

Wise Kart, şu anda Türkiye’de kullanıcılar için sunulmuyor. Ancak Almanya’da ikamet ederken aldığınız Wise Kart’ı Türkiye’de kullanabilirsiniz. Wise Çoklu Döviz Hesabı açmak ücretsizdir. Aşağıdaki adımları takip ederek kolayca hesap açabilirsiniz:

 • Wise uygulamasını indirin ya da Wise internet sitesini ziyaret edin
 • Kaydolun butonuna tıklayın
 • Bireysel hesap seçeneğini işaretleyin 
 • İkamet ettiğiniz ülkeyi işaretleyin
 • Gerekli boşlukları doldurun ve şifrenizi belirleyin
 • Hesabınızın onaylanmasını bekleyin
Wise Sitesine Git

Wise ile Almanya’dan para gönderme ücretleri için: Wise Transfer Ücretleri

N26 ile Almanya’da Banka Hesabı Açmak

N26, şubesiz bir elektronik para kuruluşudur. Ancak Almanya’da oturma izniniz yoksa uygulamaya kayıt olamazsınız. Bu nedenle birçok Türk vatandaşı N26 tarafından sunulan hizmetlerden ve banka kartından yararlanamaz.

Fakat Almanya’da bir oturma izniniz varsa ücretsiz ve online olarak bir N26 hesabı edinebilirsiniz. N26’da para çekme ücreti, aylık abonelik ücreti ya da kredi kartı ücreti yoktur.  Ancak N26’in çoklu döviz hesabı hizmeti bulunmuyor.

N26 hesabı nasıl açılır?

Almanya’ya Gitmeden Türkiye’den Banka Hesabı Açmak

Türkiye’de iken Almanya’da banka hesabı açmanız mümkün olmayabilir. Hatta Alman vatandaşları bile kimlik doğrulama adımını tamamlayamayacağı için Almanya dışındayken online olarak banka hesabı açamayabilirler.

Ancak bu durum Almanya’daki bankacılık hizmetlerinden mahrum kalacağınız anlamına gelmez. Wise ve N26 gibi elektronik para kuruluşları Euro ile ödeme alabileceğiniz yerel bir banka hesabı tahsil eder. 

*Türkiye’de Wise ve N26 hesabı açmak henüz mümkün değil (Şubat 2024).

Wise Sitesine Git

Almanya’da Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Almanya’da ulusal bankacılık sistemini Federal Finansal Hizmetler Denetleme Kurumu (BaFin) düzenler ve kurallar oldukça sıkıdır. Örneğin “Anmeldebestätigung” adı verilen ikametgah belgeniz yoksa Almanya’daki geleneksel bankalarda hesap açmanız çoğu zaman mümkün olmayabilir.

Nadir de olsa bazı bankalar ikamet belgesi olmayan kişilerin banka hesabı açmasına izin verebilir. Ayrıca yazımızın ileriki bölümlerinde ele alacağımız Wise gibi bazı online finans kuruluşları şartları sağlamasanız bile ülkedeki bankacılık hizmetlerine erişmenizi sağlar.

Deutsche Bank, HypoVereinsbank, Commerzbank ve Postbank gibi Almanya’nın en büyük bankalarında hesap açmak istiyorsanız aşağıdai belgeleri sunmanız gerekir:

 • Geçerli bir pasaport
 • Almanya oturma vizesi
 • Anmeldebestätigung ya da Meldebescheinigung (ikamet belgesinin güncel hali)
 • İstihdam ya da gelir belgesi
 • Başvuru formu

Bu belgelerin yalnızca kişisel hesaplar için geçerli olduğunu unutmayın. Ayrıca bazı bankalar sizden farklı belgeler talep edebilir ve birçok banka hesap açma işlemi için online randevu almanızı ister.

Almanya’da Banka Hesabı Açabileceğiniz Bankalar

Almanya’da ikamet belgesiniz varsa Euro hesabı açabileceğiniz güvenilir ve köklü bazı bankalar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Deutsche Bank
 • Commerzbank
 • HypoVereinsbank 
 • Postbank
 • Volksbanken ve Raiffeisenbanken
 • Deutsche Kredit Bank

Almanya’da İngilizce müşteri desteği ve bankacılık hizmeti sunan işletmeler:

 • Wise
 • N26
 • Tomorrow Bank
 • Monese
 • Revolut
 • Berliner Sparkasse (sadece temel bankacılık işlemleri)

Deutsche Bank hesabı açmak: Almanya’nın en büyük ulusal bankalarından biridir. Aynı zamanda uluslarası olarak da tanınan ve bilinen bir bankadır. Öğrenciler ve avukat/muhasebeci gibi farklı meslek grupları için işlerini kolaylaştıran özel seçenekleri mevcuttur. 

DKB hesabı açmak: Deutsche Kredit Bank düşük işletim ücretleri ya da bazı durumlarda hesap işletim ücreti alınmamasıyla bazıları açısından tercih sebebi olacaktır. Bu banka da gittikçe popülerleşen ve online bankacılık hizmeti sunan bir bankadır. Birçok ATM’den ücretsiz para çekme imkanı sunar.

HypoVereinsbank hesabı açmak: İtalyan Unicredit banka grubunun bir parçasıdır. Her ay hesaba 1500 Euro gelmesi durumunda bankanın birçok hizmetinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Almanya’daki Türk bankaları yazımızda da ülkedeki Türk bankalarının hangileri olduğunu açıklamıştık.

Almanya’da Banka Hesabı Açma ve İşlem Ücretleri

Her bankanın ücret politikası farklı olmakla birlikte Almanya’da yeni bir banka hesabı açmak genellikle ücretsiz. Bazı bankalar yeni müşterilerine belirledikleri minimum depozito bedelini hesaplarına yatırmayı şart koşabilir.

Ayrıca birçok banka hesap işletim ücreti olarak sizen aylık 3€ ile 7€ arasında değişen bir miktar tahsil eder. Buna ek olarak bankalar her işlem için ayrı ayrı işlem ücreti ve kredi kartları için yıllık 100€’ya varan ücretler talep edebilir.

Farklı döviz kurlarını reel döviz kuru üzerinden Euro’ya dönüştürülebileceği Wise Çoklu Döviz Hesabını açmak ise ücretsizdir. Aylık veya yıllık hesap işletim ücretleri bulunmuyor. Yalnızca Almanya’dan Wise Kart sipariş etmek için tek seferlik 8 Euro sipariş ücreti bulunur. N26’da ise sanal kart kullanımı ücretsizken fiziksel kart kullanıcıları her ay en az 4.90 Euro’luk abonelik ücreti öder. 

Wise Sitesine Git

Almanya’da Banka Seçerken Neye Göre Karar Vermelisiniz?

Almanya’da banka hesabı açarken öncelikle ülkedeki statünüzü göz önünde bulundurmalısınız. Oturma iznine ve ikamet belgesine sahip olmak daha fazla alternatif arasında tercih yapabileceğiniz anlamına gelir.

Hesap açacağınız bankayı seçerken aşağıdakileri göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • ATM Bulma Kolaylığı: Almanya’da birçok hizmet için nakit paraya ihtiyacınız olmasa da ATM bulmanızın kolay olması bankaınızı tercih ederken ilk bakmanız gereken şeylerden biridir.
 • Yıllık ve aylık kullanım bedelleri: Bütün bankalar bu bedelleri talep ettiği için en uygun maliyetli bankayı seçmek sizi her yıl yüzlerce Euro ödemekten kurtarabilir.
 • Para transfer ücretleri: Geleneksel bankaların tamamı SWIFT sistemini kullandığı için özellikle uluslararası para transferlerinde fahiş ücretler ödemek kaçınılmazdır. Dijital finans kuruluşları genellikle çok uygun maliyetlerle uluslararası para transferi yapmanızı sağlar.
 • İngilizce desteği: Bazı bankalar İngilizce müşteri desteği vermez. Henüz Almanya’da yeni iseniz İngilizce destek vermeyen bankalarda işlem yapmakta zorlanabilirsiniz.
 • Şube sayısı: Geleneksel bankaları kullanmanız durumunda bazı işlemler için banka şubesini ziyaret etmeniz gerekir. Bu nedenle seçtiğiniz bankaya ait şubelerin yaşadığınız bölgede yaygın bir şekilde bulunmasına dikkat etmeniz gerekir.
 • Online Hizmetler: Bu devirde kolay bir online/mobil deneyim yaşatması bankanıza karar verirken ilk hesaba katmanız gereken konuların başında gelir. Aynı zamanda Almanca bilmiyorsanız mobil uygulamanın İngilizce dil seçeneği olması da önemlidir.
 • Müşteri Hizmetleri: Müşteri hizmetleri belki ilk anda aklınıza gelmeyecek bir konu olsa da özellikle yabancı vatandaşlar için ülkeye yeni geldiklerinde bankalarına danışmaları gereken farklı konular olabileceğini unutmayın. Online ya da telefonla destek alabileceğiniz bir bankayı tercih edin.

Türkiye’deyken Almanya’da Banka Hesabı Açmak

Türkiye’deyken Almanya’da online banka hesabı açmanızın kolay ve online yollarından biri finans teknolojileri şirketlerini kullanmaktır. Böylece döviz olarak para saklayabilir, para transferi yapabilir ve geleneksel bankalar tarafından sunulan tüm hizmetlere erişebilirsiniz. Hesap açma işlemi de dahil olmak üzere bütün işlemleri bir internet sitesi ya da mobil uygulama üzerinden kolayca tamamlamanız mümkün.

Üstelik bu kuruluşlar dünyanın önde gelen devlet kurumları tarafından düzenlenir ve tamamen yasaldır.  Ayrıca Work and Travel (WAT) ve Erasmus gibi değişim programlarıyla kısa süreliğine yurt dışına gidecekseniz bu kuruluşlar oldukça avantajlı olabilir.

İlginizi çekebilir: Yurtdışında Online Banka Hesabı Açmak

Almanya’da Şirket Banka Hesabı Açmak

Şirketinizi Almanya’ya açmak istiyorsanız öncelikle yurt dışında geçerli bir işletme hesabınız olması gerekir. Çünkü Almanya’da bir işletme hesabına sahip olmak para transferlerini ve ödemeleri daha düşük maliyetle yapmak anlamına gelir. 

Yerel bir banka hesabınız yoksa para birimi dönüştürürken döviz kurlarındaki makas nedeniyle önemli paralar kaybedebilirsiniz.

Almanya’da işletme hesabı açmak için genellikle şu üç belgeye ihtiyaç duyarsınız:

 • Şirket kuruluş belgesi
 • Şirketin resmi olarak faaliyet gösterdiğini kanıtlayan bir dizi kurumsal belge
 • Şirkete atanan yöneticinin kimliği

Ayrıca bankalar kendi güvenlik politikaları doğrultusunda farklı belgeler talep edebilir. 

Wise İşletme Hesabı ise Almanya’ya gitmeden, online olarak hesap açmanızı sağlar. Kayıt esnasında işletmeye ait tescil ve konum bilgileri ile pay sahiplerinin kişisel bilgilerini Wise ile paylaşmanız yeterli. Ardından Wise belgeleriniz kısa sürede doğrular ve hesabınızı kullanıma hazır hale getirir.

İlginizi çekebilir: Yurtdışında Şirket Banka Hesabı Açmak 

Özet: Almanya’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Almanya’ya taşınıyorsanız ya da eğitim amaçlı bir süre orada olacaksınız yapmanız gereken ilk şey bir banka hesabı açmak ve banka kartı edinmektir. Bu sayede döviz işlemlerinizi çok daha kolay ve masrafsız gerçekleştirebilir ve alışverişlerinizde banka kartınızı kullanabilirsiniz.

Ancak ülkede yeniyseniz ve henüz ikamet belgeniz yoksa yerel banka hesabı açmanız mümkün olmaz. Böyle durumlarda Wise, size yerel bir hesap numarası ve banka kartı sağlayabilir. Aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz olarak Wise hesabı açabilir ve Euro hesap bilgileri edinebilirsiniz.

Wise Sitesine Git
Türkiye’den Almanya’da banka hesabı nasıl açılır?

Türkiye’de iken Almanya’da banka hesabı açmanız mümkün değildir. Ancak Wise Çoklu Döviz Hesabı sayesinde online olarak Euro hesabı açabilir ve hesap bilgileri edinebilirsiniz.

Almanya’da banka hesabı nasıl açılır?

Almanya’da banka hesabı bankaların şubeleri ziyaret edilerek ya da online olarak açılabilir. Ancak şube ziyareti öncesi genellikle bankanın internet sitesinden randevu alınması gerekir. Wise, N26 ve Revolut gibi alternatiflerle online olarak Almanya’da hesap açmanız mümkün olabilir.

Almanya’da Türk banka kartları geçerli olur mu?

Üzerinde Visa/MasterCard logosu bulunan Türk banka kartları Almanya’da geçerlidir. Ancak bazı bankalara ait kartları yurt dışında kullanabilmek için öncelikle bankayı aramanız ve kartın yurt dışı kullanımına açtırmanız gerekir.

Almanya’da online banka hesabı açabilir miyim?

Oturum izniniz yoksa Almanya’da geleneksel bankalardan hesap açamazsınız. Ancak Wise, N26 ve Revolut gibi elektronik para kuruluşları ile Almanya’da online banka hesabı açabilirsiniz.

Almanya’da banka hesabı açmak için ne kadar gerekir?

Almanya’da banka hesabı açmak çoğu zaman ücretsizdir ancak bazı bankalar hesabınızın aktif olması için 25 € ile 100 € arasında depozito bedeli yatırmanızı isteyebilir. Wise, N26 ve Revolut gibi online alternatiflerle ücretsiz olarak hesap açabilirsiniz. Wise hesabında aylık abonelik ya da hesap işletim ücretleri bulunmaz, N26 ve Revolut ise aylık abonelik ücretleri değişen çeşitli paketlere sahiptir.