Almanya’da Euro Banka Hesabı Açmak

Almanya’da bir banka hesabı açmak Almanya’ya taşınan birisi için olmazsa olmazdır. Bu yazımızda hem Almanya’ya yeni taşınanlara hem de Türkiye’den Almanya’da Euro banka hesabı açmak isteyenlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Almanya’da bir banka hesabı açmak artık eskisine göre daha kolay. 2016’da çıkan yasayla artık Almanya’da resmi ikamet adresiniz olmadan da yalnızca pasaportunuz ve oturum izninizle bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu da özellikle Almanya’ya yeni taşınanlar ve ilk günlerinde geçici bir yerleşim yerinde kalanların işlerini çok daha kolaylaştırmıştır.

Almanya’ya Gitmeden Almanya’da Euro Banka Hesabı Açmak

Almanya’da yaşayanlar için banka alternatiflerinden bahsetmeden önce Türkiye’de yaşayıp Almanya’da bir banka hesabına iş ya da farklı sebeplerle ihtiyacı olanların neler yapabileceğinden bahsedelim.

Transferwise ile Almanya’da Banka Hesabı Açmak

Transferwise temel olarak uluslararası para transferlerini kolaylaştırmak için ortaya çıkmış bir girişim olsa da bankacılık anlamında da uluslararası ihtiyaçlara cevap vermektedir. Türkiye’de otururken açtığınız bir Transferwise hesabı yardımıyla Almanya’da Euro IBAN adresine aynı zamanda Amerika’da Dolar hesabına sahip olabilirsiniz.

transferwise borderless hesabı
Birçok farklı para biriminde bir yerli gibi Transferwise hesabı kullanabilmek için Almanya’da bulunmanıza gerek yok!

Almanya’daki hesabınızdan da yine Transferwise TL hesabınıza parayı çok düşük bir komisyonla aktararak paranızı Türkiye’ye getirebilirsiniz. Almanya’da açacağınız Euro hesabı özellikle iş sebebiyle birçok vatandaşımızın işlerini çok kolaylaştırmaktadır. 50’den fazla farklı para biriminde paranızı biriktirebilirsiniz ve hepsini tek bir hesabın altında tutabilirsiniz.

Almanya’da Şirket Kurmak için Banka Hesabı Yapmak

Transferwise aynı zamanda “business” hesabı açmanıza da izin verir. Bu sayede tüm şirket hesaplarınızı da Transferwise’a taşıyarak Almanya, Türkiye ve Amerika gibi farklı ülkelerde aynı anda IBAN adresine sahip olabilir ve bu hesaplar arasında paranızı istediğiniz gibi transfer edebilirsiniz.

2020 yılına geldiğimiz bugünlerde artık yurtdışında hesap açmak için işiniz çok daha kolay. Yurtdışında banka hesabı açmak konusunda farklı alternatifleri bu yazımızdan da inceleyebilirsiniz.

Almanya’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Almanya’da banka hesabı açmak için eğer Alman vatandaşı değilseniz Almany’da geçerli bir oturum izniniz olması gerekir.

Bu oturum izniyle birlikte pasaportunuzun yanınızda olması gerekir. Bankalar genellikle yabancı vatandaşlardan çalıştıklarına dair bir belge de talep edebilmektedir. Yine bankadan bankaya değişen aylık minimum bir yatırım şartı aranabilir. Bu şartın sağlanmadığı durumlarda aylık hesap işletim ücretleri devreye girer.

Bu sebeplerle de online olarak 2 dakikada hesap açabileceğiniz Transferwise gibi alternatiflerin popülerliği özellikle Almanya’daki “expatlar” yani yabancı vatandaşlar arasında artmaktadır.

Almanya’da Yaşayanlar için Hangi Bankayı Tercih Etmek Gerekir?

Almanya’da yaşayan biri için de hesap işletim ücreti masrafından kurtulmak ve Türkiye başta olmak üzere farklı ülkelerde de hesabınızı rahatça kullanabilmek için yukarıda tavsiye ettiğimiz gibi yine Transferwise’ı önerebiliriz.

Eğer ben geleneksel bankacılıktan kopamıyorum ve yalnızca online bir banka ihtiyaçlarımı karşılamıyor diyenlerdenseniz Almanya’da sizin için 2 tip alternatif bulunuyor. Federal ve Ulusal Bankalar. Eyalet bankalar yalnızca bulunduğunuz eyalet içinde aktifken ulusal bankalar ülke çapında hizmet vermektedir.

Bunlar arasında da uluslararası bankalar olan ve Avrupa’nın birçok farklı ülkesinde de şubesi olan ING gibi bankalar da mevcuttur. Almanya’daki tercih etmenizi önerdiğimiz ve en popüler bankaları sizin için listeleyelim:

TransferWise: “Transferwise Borderless Account” henüz Almanya’ya gitmeden hesap açabileceğiniz birçok farklı para birimiyle iş yapabileceğiniz alternatif bir bankacılık çözümüdür. Özellikle kredi kartı almak gibi bir düşünceniz yoksa rahatlıkla ilk tercihiniz olabilir.

Transferwise hesabı açtığınızda Borderless hesabınızı tamamen online da kullanabilir ya da kullanmak için bir Mastercard da talep edebilirsiniz. Bu kartı da Apple Pay gibi yenilikçi yöntemlere bağlayarak ödemelerinizi telefondan da yapmanız mümkün.

Deutsche Bank: Almanya’nın en büyük ulusal bankalarından biridir. Aynı zamanda uluslarası olarak da tanınan ve bilinen bir bankadır. Öğrenciler ve avukat/muhasebeci gibi farklı meslek grupları için işlerini kolaylaştıran özel seçenekleri mevcuttur. Bank of America’yla yaptıkları ortaklık Amerika’yla işi olanlar için bu bankayı tercih etmek için iyi bir sebep olabilir.

DKB: Deutsche Kredit Bank düşük işletim ücretleri ya da bazı durumlarda hesap işletim ücreti alınmamasıyla bazıları açısından tercih sebebi olacaktır. Bu banka da gittikçe popülerleşen ve online bankacılık hizmeti sunan bir bankadır. Birçok ATM’den ücretsiz para çekme imkanı sunar.

HypoVereinsbank: İtalyan Unicredit banka grubunun bir parçasıdır. Her ay hesaba 1500 Euro gelmesi durumunda bankanın birçok hizmetinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Almanya’da Banka Seçerken Neye Göre Karar Vermelisiniz?

ATM Bulma Kolaylığı: Almanya’da birçok hizmet için nakit paraya ihtiyacınız olmasa da ATM bulmanızın kolay olması bankaınızı tercih ederken ilk bakmanız gereken şeylerden biridir.

Hesap işletim ve para çekim ücretleri: Bazı bankalar aylık belli yatırım ya da harcama limitlerine ulaşmadığınızda hesap işletim ücreti alabilmektedir. Aynı zamanda farklı bankaların ATM’lerinden yapacağınız para çekme işlemlerinde ne kadarlık bir ödeme yapacağınızı öğrenmek de işinize gelebilir.

Online Hizmetler: Bu devirde kolay bir online/mobil deneyim yaşatması bankanıza karar verirken ilk hesaba katmanız gereken konuların başında gelir.

Müşteri Desteği: Müşteri desteği belki ilk anda aklınıza gelmeyecek bir konu olsa da özellikle yabancı vatandaşlar için ülkeye yeni geldiklerinde bankalarına danışmaları gereken farklı konular olabileceğini unutmayın. Online ya da telefonla destek alabileceğiniz bir bankayı tercih edin.


Hem Almanya’dakiler için hem de Türkiye’dekiler için Almanya’da banka hesabı açmak için neler yapmanız gerektiğinden bahsettik. Farklı bir ülkede banka hesabı açmayı sizin için kolay bir hale getirdiğimize inanıyoruz!

Yorum yapın