Wise İşletme Hesabı Rehberi – Wise Business

Şirketiniz için yurt dışına para göndermek ve almak oldukça önemli bir konu. Kesintiler, transfer süresi ve güvenlik gibi etmenler işletmenizin ticari ilişkilerini doğrudan etkileyebilir. Bu yazımızda, şirketler için para transferi konusunda güvenli bir alternatif sunan Wise İşletme hesabını inceleyeceğiz.

Wise İşletme hesabı sayesinde hem yurtiçinde hem de yurt dışına para transferlerini tek tek veya toplu olarak yapabilirsiniz. Bununla birlikte işletme hesabınıza kullanıcılar ekleyip izinlerini yönetebilir ve API entegrasyonu ile ödeme süreçlerinizi otomatize edebilirsiniz.

Bu rehberde şirketiniz için doğru kararı vermenize yardımcı olmak adına Wise Business hesabı ile ilgili bilmeniz gereken bilgileri sizinle paylaşacağız.

Wise’i Keşfet

Wise İşletme Hesabı İle İlgili Öne Çıkanlar

Wise, uluslararası para transferi yapmanın kolay ve hızlı yolunu sunmaya odaklanan ve dünya genelinde birçok ülkede hizmet veren bir elektronik para kuruluşudur. Peki, işletmeler için ideal çözümler sunan Wise işletme hesabının öne çıkan özellikleri, avantajları ve dezavantajları nelerdir? 

Öne çıkan özellikleri:

 • Wise İşletme hesabı, uluslararası para transferinin kolay ve güvenli yollarını kullanıcılarına sunar.
 • Wise işletme hesabı, tek seferde 1000 adete kadar ödeme yapma imkanı sağlar.
 • Kolay API entegrasyonu ile birçok finansal süreci otomatik hale getirir.

Avantajları:

 • Wise, işletmeniz adına gerçekleştireceğiniz transferlerde kesintilerini ve ücretlerini şeffaf bir şekilde paylaşır. Böylece hem yurt dışına para transferinde hem de transfer sonrasında sürpriz ek ödemeler veya kesintiler ile karşılaşmazsınız.
 • Wise ile para transferlerinde daha düşük komisyon ücreti ödeyerek transfer yapma şansınız olabilir.
 • Wise ile para transferi planlarken, alıcıya ulaşacak net miktarı ve transfer süresini açık bir şekilde görebilirsiniz.
 • Tüm faaliyetleri hizmet verdiği ülkelerdeki yasal otoriteler ve düzenleyiciler tarafından denetlenir. Hesabınızdaki paralar da köklü finansal kuruluşlarda güvenle tutulur.

Dezavantajları:

 • Wise Kart’ın Türkiye’ye gönderimi henüz mevcut değildir.
 • Wise işletme hesabı ile para transferi tek seferde 1.000.000 USD ile sınırlıdır. Her ne kadar küçük işletmeler için yeterli bir limit olsa da büyük ölçekli firmalar için kısıtlayıcı olabilir.
 • Wise hedefi Bitcoin ya da herhangi başka bir kripto para birimi olan transferleri desteklemiyor. Bu nedenle kripto para transferi için kullanamazsınız.
 • Wise Çoklu Döviz Hesabı henüz Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise Hesabı hizmetinin bulunduğu bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise Çoklu Döviz Hesabı açabilirsiniz. Wise Hesabı hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki sayfadan ulaşabilirsiniz.

Özetle: API entegrasyonu ile tüm sürecin otomasyonunu yapmak ve muhasebe yazılımları gibi çeşitli programlar ile bağlantı kurmak işletmeler için oldukça avantajlı olabilir. Ayrıca toplu para gönderimi ve şeffaf fiyat politikası ile Wise Business hesabı ön plana çıkıyor.

Wise’i Keşfet

Wise İşletme Hesabı Nedir?

Wise İşletme, şirketiniz adına para transferi yapmanıza ve ödeme almanıza olanak tanıyan bir hizmettir. Wise, özellikle yurt dışındaki müşterilerinizden ödeme almak ve yurt dışına işletmeniz adına para göndermek için kullanışlı, uygun ve kolay bir elektronik para kuruluşudur. 

Wise İşletme hesabı, şirketlerin finansal süreçlerini kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede ödeme yapmak veya ödemelerinizi almak için çok vakit kaybetmezsiniz, ayrıca tekrar eden işlemlerinizi otomatize etme fırsatı bulabilirsiniz. Wise’ın iOS ve Android için ücretsiz sunulan mobil uygulaması ile transfer süreçlerini takip edebilir, harcamalardan anlık bildirimler ile haberdar olabilirsiniz. 

Para transferinde kurumsal bir çözüm arıyorsanız Wise işletme hesabı sizin için avantajlı olabilir. Wise İşletme hesabının sunduğu ve işletmenizde finansal süreçleri kolaylaştıracak bazı özellikler:

Wise Business İle Ödeme Yapmak

İşletme hesabınızın en çok kullanacağınız işlevi şüphesiz para göndermek ve almak olacaktır. Wise’ın bunun için sunduğu hizmetlere bir göz atalım:

Wise, 80’den fazla ülkeye hızlı ve uygun fiyata para transferi yapmanıza olanak tanır. Üstelik, bunun için alıcının bir Wise hesabı olması gerekmez. Wise işletme hesabı ile ödemelerinizi doğrudan alıcının banka hesabına yapabilirsiniz. 

Bunun için ihtiyacınız olan tek şey alıcının hesap bilgileri. Eğer alıcının bir Wise hesabı varsa, ancak hesap bilgilerini bilmiyorsanız, sadece email adresini kullanarak para transferi yapabilirsiniz. 

Özetle, Wise İşletme hesabınız ile Türk lirası dahil olmak üzere 9 farklı para biriminde hesap oluşturarak, ödeme alıp para gönderebiliyorsunuz.

Toplu Ödemeler

Wise, tek seferde 1000 adete kadar ödemeyi istediğiniz para biriminde kolayca gerçekleştirmenizi sağlıyor. Tek yapmanız gereken, transfer edilecek ödemelerin detaylarını içeren bir dosyayı hesabınıza yüklemek. Üstelik istediğiniz kadar dosya yükleyebilirsiniz. 

Toplu ödeme hizmeti, sadece birkaç tıklamayla dakikalar içinde kullanıma hazır hale gelir. Bu işlem için Wise, ek bir ücret talep etmez.

Wise API

Wise API ile ödemeleri, yinelenen transferleri, banka mutabakatlarını, düzenli siparişleri veya maaş bordrosunu otomatikleştirebilirsiniz. Ayrıca işinizi kolaylaştıran araç ve yazılımları hesabınızla entegre edebilir ve döviz kurlarını takip edebilirsiniz

Wise’ın sunduğu güçlü API desteği ile mali durumunuzu tek yerden yönetebilirsiniz. Kurulum ve entegrasyon için ek ücret istemeyen Wise, 7/24 destek veren ekibiyle kurulumun her aşamasında yardımcı oluyor. 

Wise Çoklu Döviz Hesabı

İşletmeniz için birden çok para biriminde işlem yapıyorsanız, her biri için farklı hesap açmak ve kur farklarını hesap etmek oldukça yorucu bir işlem olabilir. Bunun yerine tek bir noktadan kontrol edebileceğiniz Wise çoklu döviz hesabını kullanmayı deneyebilirsiniz.

Wise çoklu döviz hesabı ile farklı para birimlerinde maaşınızı veya diğer ödemelerinizi alabilir, para gönderebilir, paranızı hesabınızda güvenle tutabilir veya sürpriz kesintiler olmadan diğer para birimlerine çevirebilirsiniz. 

Wise müşterileri 9 para biriminde ödeme alabilir:

 1. GBP (İngiliz Poundu) 
 2. EUR (Euro)
 3. USD (ABD Doları)
 4. TRY (Türk Lirası)
 5. AUD (Avustralya Doları)
 6. NZD (Yeni Zelanda Doları)
 7. CAD (Kanada Doları) 
 8. HUF (Macar Forinti) 
 9. SGD (Singapur Doları)

Bu da 80’den fazla ülkeden üçüncü taraf ödemeleri alabileceğiniz ve Stripe, Adyen gibi ödeme şirketleri ile Shopify, Amazon, Etsy gibi e-ticaret platformları aracılığıyla ödeme alabileceğiniz anlamına gelir. 


Wise Kart ve Wise Çoklu Döviz Hesabı hizmetleri Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için henüz mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise İşletme Hesabı hizmetinin bulunduğu bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise hesabı açabilirsiniz. Wise Hesabı hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki sayfadan ulaşabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey Wise Çoklu Döviz Hesabı oluşturup, Euro veya USD gibi farklı para birimlerinde hesap oluşturmak. Hesabınızın hesap bilgilerini kullanarak bu para birimlerinde ödeme almaya başlayabilirsiniz. 

Wise Çoklu Döviz Hesabı için Tıkla

İşletme Hesabı Kullanıcıları ve Yetkileri

Wise İşletme, çoklu kullanıcı erişimi ile işletme hesabınıza başka kullanıcıları eklemenizi sağlıyor. Aynı zamanda kullanıcıların yetkilerini düzenleyebiliyorsunuz. 

Oldukça kolay olan bu işlem ile işletme hesabınıza 5 farklı rol ve yetki tanımlayabilirsiniz:  

 • Görüntüleyici – İşletme hesabını görüntüleyebilir ve hesap özeti indirebilir.
 • Çalışan – Önceden belirlenmiş limitlere kadar harcama yapabilir ve kendi faaliyetlerini görüntüleyebilir.
 • Hazırlayıcı – Onaya sunulmak üzere tek ödeme planlayabilir ve dökümleri indirebilir.
 • Ödemeci – Ödeme yapabilir ve yapılan ödemeleri yönetebilir, para birimlerini dönüştürebilir ve dökümleri indirebilir.
 • Yönetici – İşletme hesabındaki tüm hareketleri kontrol edebilir ve ekibe kullanıcı ekleyip çıkarabilir.

Entegrasyon

Wise hesabınızı birden çok para biriminde kolay mutabakat için Xero ve QuickBooks ile entegre edebilirsiniz. Bu sayede, Wise İşletme hesabınızda yaptığınız herhangi bir işlemi kullandığınız muhasebe yazılımında da görebilirsiniz Böylece hesabınızın yönetimi için zamandan tasarruf edip gelir ve giderleriniz daha rahat takip edebilirsiniz.

Wise Nasıl Çalışır?

Wise ülkeler arası para transfer işlemleri için kendi yerel hesap ağını kullanır. Böylece gönderilen para, aslında ülke sınırları dışına çıkmaz ve ilgili ülkeler içinde kalır. Bu yöntem de aracılık maliyetlerini azaltır ve uluslararası işlemleri daha ucuz ve hızlı hale getirebilir. Ayrıca, alıcıya ulaşacak net miktarı ve tam olarak ne kadar ödemeniz gerektiğini transferi yapmadan önce açık bir şekilde görebilirsiniz. 

Geleneksel bankalar genellikle SWIFT ağını kullanarak uluslararası para transferi gerçekleştirir. Bu yöntemde transferler uzun sürebilir ve gönderim hizmetleri için ek bir ücret talep edebileceğinden daha pahalı olabilir. Üstelik alıcıya ulaşacak net miktar belirsiz olabilir. 

Wise’i Keşfet

Wise Şirketler İçin Güvenilir Mi?

Para transferlerinde, özellikle de yüksek miktarlarda yapılan işlemlerde güvenlik oldukça önemlidir. Bu nedenle Wise, paranızın güvenliğini sağlamak için dolandırıcılık üzerine çalışan uzmanlardan oluşan özel ekiplere sahip. 

Ayrıca 2 adımlı doğrulama ile izniniz dışında hesabınıza erişimi engeller ve siz doğrulama yapmadan para transferlerine izin vermez. Bu sayede hem kişisel hesaplar hem de işletme hesapları için güvenlidir. Üstelik mobil uygulama sayesinde hesabınızdaki para transferleri ve kartınızla yapılan harcamalarla ilgili anlık bildirimlerle haberdar olabilirsiniz.

Wise’ın güvenliği ile ilgili detaylı inceleme yazımıza buradan ulaşabilirsiniz: Wise güvenilir mi?

Wise İşletme Hesabı Ücretleri

Wise işletme hesabı açmak ücretsizdir. Ancak farklı para birimleri ile para transferi yapabilmek için gerekli uluslararası banka hesabı edinmenin tek seferlik kurulum ücreti (164 TL) vardır.

Bunun haricinde ek bir ücret talep edilmez ve yapacağınız çeşilti işlemlere göre ödeme yaparsınız.

Wise para gönderim ücretleri

Şeffaflığı esas alan ve gizli kesinti yapmayan Wise, işletme hesabınız ile para gönderirken iki türlü ücret belirlemiştir: Sabit ücret ve Değişken Ücret. 

 • Sabit ücret: Yapılan işlemle ilgili sabit maliyetlerin karşılanması adına talep edilen ücret.
 • Değişken ücret: Para birimi dönüştürme maliyetini ifade eder.Taban ücreti % 0.41.

Örneğin Türkiye’de kayıtlı işletme hesabınızdan, en çok kullanılan para birimlerine 1000 USD göndermeniz durumundaki Wise gönderim ücretleri aşağıdaki gibi olur:

1000 USD Gönderilen Para BirimiSabit Ücret (USD)Değişken Ücret (%)Toplam Gönderim Ücreti (USD)
EUR (Euro)4.670.438.93
GBP (İngiliz Poundu)4.770.439.03
CAD (Kanada Doları)4.820.449.18
JPY (Japon Yeni)5.046.1711.21
RUB (Rus Rublesi)7.796.4814.27

Wise Döviz Kuru

Geleneksel bankalarla yaptığınız uluslararası para transferlerinde, internette gördüğünüz reel döviz kurları ile transfer ettiğiniz değerler oldukça farklı olabilir. Bunun nedeni bankaların döviz bozdurma ücreti ve kendi ekledikleri gizli ücretleri kesmesidir. 

Wise, para transferlerinde reel döviz kurunu baz alır ve sadece internet sitesinden belirtilen işlem ücretini alır. Ekstra hiçbir ücret talep etmez. Değişken reel döviz kuru için ise bazı para birimlerinde kuru sabitleme fırsatı sunar.

Wise ile Şirketiniz Adına Yüksek Miktarda Ödeme Yapmak

Yüklü miktarda para göndermek, yurt içinde bile kapsamlı güvenlik önlemleri ve transfer ücretleri konusunda dikkat gerektiren bir konudur. İşletme hesabınızdan yurt dışına yüksek miktarlarda para göndermek veya para almak konusunda endişelenmeniz oldukça normal.

Wise ile para gönderirken, transferinizi yapmadan önce transfer ücretini ve alıcıya ulaşacak net miktarı şeffaf bir şekilde görebilirsiniz. Ayrıca Çoklu Döviz Hesabı ile farklı birimlerinde hesaplar oluşturup, döviz çevrim ücretlerinden kaçınarak ilgili para birimlerinde ödeme almanıza da olanak sağlar. 

Wise, yüksek miktarda para transferleri için de güvenlidir. Wise bazı durumlarda sizden paranızın nereden geldiğiyle ilgili ek bilgi ve belgeler isteyebilir. Bu da paranızı güvende tutmanın yollarından biridir. 

Detaylı bilgi için Yüklü Miktarda Transferler | Yüksek Miktarda Transfer Gönderin | Wise

Wise ile Para Transferi Ne Kadar Sürer?

Ülkeler arası para transferinde işletmeler için en kötü durumlardan birisi parayı uzun sürede almak veya göndermektir. 

Wise kendi ağını kullanarak hızlı transferler sağlar. Ancak transfer süreleri birçok etkene bağlı olarak değişeceğinden, kesin süre verilemez. Nitekim transfer süresi hangi ülkeden hangi ülkeye para gönderdiğinize, para birimine, gönderdiğiniz zamana ve ödeme yöntemine göre değişir. 

Wise ile yapılan uluslararası transferlerin yüzde 45’ı anında, kalanı ise genelde 24 saat içinde gerçekleşir.

Para transferinin ne kadar süreceğini Wise ile Para Transferi sayfasında sunulan transfer hesaplayıcı ile kontrol edebilirsiniz. Ayrıca transfer onayı verildikten sonra paranızın durumunu güncel olarak takip edebilirsiniz.

WISE ILE PARA GONDER

Wise İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

Wise işletme hesabınızı online olarak kolay ve hızlı şekilde yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken:

 1. Wise internet sitesini ziyaret edin veya mobil uygulamasını açın
 2. Kayıt Ol’a tıklayın
 3. Kendiniz ve işletmeniz hakkında gerekli bilgi ve belgeleri girmek için adımları izleyin
 4. Hesabınızın doğrulanmasını bekleyin.
 5. Hesabınızı kullanmaya başlayın.

Wise Şirket Hesabı için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Wise, işletme hesabınızı kurarken sizden hem işletmeniz hem de hesabın sahibi hakkında bazı bilgi ve belgeler talep eder.

İşletme tescili, şirketinizin konumu, hizmet verdiği sektör, web sitesi, işletmenin tüm pay sahiplerinin adları, onların doğum tarihi ve ikamet ettikleri ülke bilgileri gibi bilgileri paylaşmanız istenebilir.

Bununla birlikte şirket yöneticisinin kimliğini doğrulamak için kişisel bilgileri istenir. Şirketin yöneticisi olmayıp şirket adına kararlar alan yetkili iseniz o zaman sahip olduğunuz yetkiyi doğrulayan bazı ek bilgiler sağlamanız gerekebilir.

Doğrulama Ne Kadar Sürer?

Doğrulama süreci çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterir. Eğer uluslararası banka hesabı açılacaksa tek seferlik kurulum ücreti ödendikten sonra 2-3 iş günü içerisinde işletme hesabı doğrulanır. Ancak çoğu zaman hesaplar aynı gün doğrulanır.

İşletme hesabı açmak ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için: İşletmem için Nasıl Wise Hesabı Açabilirim?

Wise İşletme Hesabı Nasıl Kullanılır?

Wise İşletme hesabını kullanmak oldukça kolaydır. İşletme hesabı açtıktan sonra para transferi için şu basit adımları takip etmeniz yeterli olacaktır

 1. Hangi hesabınızdan para göndereceğinizi seçin: belirtmiş olduğunuz ödeme yönteminiz veya Wise bakiyeniz
 2. Ne kadar göndereceğinizi girin,
 3. Alıcı bilgilerini girin ve doğruluğunu kontrol edin,
 4. Ödeme yönteminizi belirleyin ve transferi onaylayın,
 5. Paranızın alıcının hesabına ulaşmasını bekleyin. Bu esnada paranızın nerede olduğunu Wise işletme hesabınızdan takip edebilirsiniz. 

Wise (TransferWise) para gönderim limitleri

Wise, uluslararası para gönderimi için bazı limitlere sahip. Bu sınırlamalar, hangi para biriminden ve hangi para birimine transfer yaptığınıza ve ödeme yöntemine göre değişir.

En çok kullanılan para birimlerine göre transfer limitleri:

Para BirimiTransfer Limiti
USD1 milyon USD
EUR1.2 milyon EUR
GBP1 milyon GBP
TRY1 milyon TRY
JPY1 milyon JPY

Desteklenen para birimleri

Wise güncel olarak 80’den fazla ülkede geçerli 53 para birimini destekler. Bu bilgiler zamanla değişebileceğinden güncel bilgiler için Wise’ın Çoklu Döviz Hesabı sayfasını takip edebilirsiniz.

WISE SİTESİNE GİT

Sonuç

Wise; ücretler konusunda şeffaf olması, güvenliğe önem vermesi, kendi transfer ağı ile para transferlerini hızla ve kolayca sunması, toplu para gönderimi ve API entegrasyonu gibi özellikleri ile ön plana çıkıyor.

Tüm bunlara hızlı ve kolay kurulum ile ücretsiz kayıt eklenince, uluslararası para gönderip alan işletmeler için oldukça iyi bir ödeme yöntemi sunuyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Wise nasıl çalışır?

Wise, para transferi için kendi oluşturduğu transfer ağını kullanır. Böylece hem daha hızlı hem de daha uyguna transfer imkanı sunar.

Wise’ın mobil uygulaması var mı?

Evet, Wise’ın mobil uygulamasını ücretsiz olarak Play Store ve Apple Store’dan indirebilirsiniz.

Wise kaç adet para birimi ile işlem yapmayı destekliyor?

Wise EUR, USD, CAD ve GBP gibi majör para birimleri de dahil olmak üzere, güncel olarak 53 para biriminde işlem yapmanızı sağlar.

Wise döviz kurunu nasıl uygular?

Wise reel döviz kurunu baz alır. Bu nedenle bankalardan ve benzer ödeme kuruluşlarından daha az döviz çevirme ücreti ödersiniz.

Wise güvenli mi?

Evet, sunduğu 2 adımlı doğrulama ile hesabınıza izinsiz erişimleri engeller ve doğrulama olmadan para transferine izin vermez. Ayrıca, Wise’ın tüm faaliyetleri yasal otoriteler tarafından denetlenir.

Wise İşletme hesabı kullanmanın ücreti nedir?

Wise işletme hesabı açmak tamamen ücretsizdir. Uluslararası para birimlerinde banka hesabı açmak için tek seferlik kurulum ücreti ödersiniz. Onun haricinde yapacağınız işlemlere göre belirlenmiş ücretler vardır.

Wise ile para transferi ne kadar sürer?

Para transferinin süresi farklı etkenlere göre değişkendir. Ancak uluslararası transferlerin %40’ı anında, %80’i ise 24 saat içinde gerçekleşir.