Wise Kart Nasıl Alınır? [2024 Güncel]

160’tan fazla ülkeye para transferi sağlayan Wise, kullanıcılarına ülkeler arası uygun fiyatlı ve hızlı para göndermeyi hedefleyen piyasadaki öncü finansal teknoloji şirketlerinden biri.

Wise, uluslararası para transferleri dışında çoklu döviz hesabı, işletme hesabı ve debit kartlar da sunuyor. Avrupa, Amerika, Kanada ve daha birçok ülkedeki kullanıcılarına pek çok avantaja sahip Wise kart imkanı da sunuyor. Wise hesabınıza bağlı çalışan Wise kartınız ile farklı ülkelerde harcama yapabilir ya da ATM’lerden nakit çekebilirsiniz.

Wise kart ile hesabınızda ve kartınızda 40’tan fazla para biriminde bakiye tutabilir, bu bakiyeden ücretsiz harcama yapabilir veya başka para birimlerinden reel döviz kuru ve düşük işlem ücretleriyle harcama yapabilirsiniz.

Bu yazımızda Wise kartı nasıl alınabilir ve nasıl etkinleştirilir adım adım anlatacağız. Aynı zamanda Wise kartın avantajlarını da detaylı olarak ele alacağız.

Wise Sitesine Git

Wise kart alabilir miyim?

Wise kart hizmetinden Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Asya ve Okyanusya kıtasındaki belirli ülkelerde yaşayan kullanıcılar faydalanabilir.

Wise kart şu anda güncel olarak Birleşik Krallık, ABD, Kanada, Japonya ve çoğu Avrupa ülkesinde mevcut. Özellikle Türk nüfusunun çoğunlukta olduğu Almanya, Amerika, İngiltere, Avusturya ve Hollanda da Wise kart hizmetinin mevcut olduğu ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye’de ikamet kullanıcılar için henüz Wise kart hizmeti mevcut değil. Ancak yurtdışında yaşıyorsanız, edindiğiniz Wise kartınızı Türkiye’de seyahat ederken kullanabilirsiniz.

Wise kart başvurunuzu bulunduğunuz ülkeden yaparak ortalama 7 ile 14 iş günü içinde teslim alabilirsiniz. Wise kart teslimat süreleri bulunduğunuz bölge ve ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Ortalama teslimat süresi ise Birleşik Krallık’ta 2 ile 6 iş günü iken ABD’de ise bu süre 21 iş gününü bulabilir. Wise kartınız, posta ile gönderilir.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da Wise internet sitesinden Wise kartın mevcut olduğu ülkelere göz atarak yaşadıkları bölgeden başvuru yapıp yapamadıklarını kontrol edebilir. Eğer siz de yaşadığınız ülkede Wise kart edinebiliyorsanız hem başka ülkelerde hem de Türkiye seyahatlerinizde Wise kartınızı kullanabilirsiniz.

Wise hesabınızda TL bakiyesi tutabilir, TR IBAN’lı hesap bilgileri edinebilir ve Wise kartınız ile Türkiye’deki harcamalarınızı TL cinsinden yapabilirsiniz. Yaptığınız harcamalar için hesabınızda yeterli TL bakiyesi bulunuyorsa, Wise işlem ücreti veya döviz değişim ücreti almaz.

Eğer Wise hesabınızda TL değil de Euro ya da Dolar gibi farklı bir döviz kurunda bakiyeniz bulunuyorsa ve kartınızı Türkiye’de kullanmak isterseniz; harcamalarınızda reel döviz kuru üzerinden işlem yapar ve döviz değişim ücreti kesilir, bu sayede kur farkından dolayı para kaybetmezsiniz.

Erasmus, staj veya eğitim için yurt dışına taşınan Türk öğrencilerin, taşındıkları ülkede Wise hesabı açması ve Wise kart edinmesi mümkün olabilir. Ancak bu kullanıcılar henüz Türkiye’deyken Wise hesabı açamaz ve Wise kart başvurusunda bulunamazlar.

Öte yandan fiziksel Wise kartınız tarafınıza teslim edilene kadar Wise dijital kartınız ile harcama yapmak için Apple Pay ya da Google Pay kullanmaya başlayabilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Wise kart nasıl alınır? Adım adım

Eğer yurt dışında yaşayan bir Türk olarak siz de Wise hesabı açarak Wise kart sahibi olmak istiyorsanız bu bölümde adım adım neler yapmanız gerektiğini anlatacağız. Wise kart alabilmek için öncelikle Wise kart hizmetinin mevcut olduğu bir ülkede ikamet ediyor olmanız gerekir.

Öncelikle Wise çoklu para birimi hesabı açmalısınız. Hesabınız aktif hale geldiğinde, Wise kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Fiziksel kartınız teslim edilene kadar hesabınız üzerinden kart bilgileriniz erişime açık olacağı için kartınız elinize ulaşmadan da sanal Wise kartınızı ödemelerinizde ve harcamalarınızda kullanmaya başlayabilirsiniz.

Wise kart almak için takip etmeniz gereken adımlar şöyle:

1. Wise hesabı oluşturun.

Öncelikle Wise internet sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden Wise hesabı oluşturun ve bir para biriminde bakiye tutmak için hesabınıza para yükleyin. Daha sonra başka para birimlerinde de bakiye oluşturarak para yükleyebilirsiniz.

Hesap oluşturduktan sonra Wise hesabınızın doğrulanması ve aktifleşmesi birkaç gün sürebilir.

Hesabınız onaylandıktan sonra, bakiyenizin aktifleşmesi için yaklaşık 20 euro eşdeğerinde bir miktar eklemeniz gerekir. Bu bir ücret değildir, para hesabınıza eklenir.

2. Wise kart başvurusu yapın.

Wise kartınızı sipariş etmek için Wise hesabınızdan “Kart” bölümündeki kart sipariş seçeneğine tıklayın. Kişisel bilgilerinizi ve teslimat bilgilerinizi girdikten sonra adımları takip edin. Bazı ülkelerde Wise kartın teslimatı için düşük miktarda bir ödeme yapmanız gerekebilir. Bu ücreti bakiyenizden ödeyebilirsiniz.

Wise kartınızı kullanmak için aylık ya da yıllık bir kart ücreti ödemezsiniz. Wise kart teslimat ücreti, bulunduğunuz ülkeye göre değişebilir. Örneğin İngiltere’de 7 GBP, Amerika’da 9 USD, Kanada’da ise ilk kart ücretsizdir.

3. Wise kartınızı aktifleştirin.

Kartınızı etkinleştirmek için ilk ödemenizi çip ve PIN kodu kullanarak yapmanız çoğu ülkede yeterli.

ABD ve Japonya gibi bazı ülkelerde zarfın içinden çıkacak olan bir etkinleştirme kodu ile Wise hesabınız üzerinden etkinleştirmeniz gerekebilir.

4. Kartı kullanmaya başlamak için kartınıza para yükleyin.

Wise kartınızı teslim aldıktan sonra alışverişlerinizde kullanmaya başlamak için Wise hesabınızda para bulunması gerekir. Wise kartınıza Wise uygulaması üzerinden para birimi ve miktarı seçerek para yükleyebilirsiniz.

5. Kartınızı kullanıma hazır.

Wise hesabınıza para yükledikten sonra kartınız kullanıma hazır hale gelir. Ödemelerinizde ve alışverişlerinizde Wise kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Wise Kart Türkiye’de geçerli mi?

Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için şu anda güncel olarak Wise hesabı oluşturma ve Wise kart başvurusu yapma olanakları mevcut değil. Yani Türkiye’de yaşıyorsanız Wise hesabı açamıyorsunuz ve dolayısıyla Wise kart almanız da mümkün değil.

Ancak eğer yurt dışında ikamet ediyorsanız ve Wise kart hizmetinin olduğu bir ülkedeyseniz, Wise hesabı oluşturarak Wise kart başvurusu yapabilirsiniz. Adresinize teslim edilecek olan Wise kartınızı da Türkiye seyahatlerinizde TL cinsinden harcama yaparak kullanabilirsiniz.

Örneğin iş ya da eğitim için yurt dışına taşındıysanız ve ikamet ettiğiniz ülkede Wise kart hizmeti bulunuyorsa, Wise hesabı açabilir ve wise kart edinebilirsiniz.

Alacağınız Wise kartınızı, yurt dışında ve Türkiye’deki alışverişlerinizde ve tüm kart ödemelerinizde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz ülkenin lokal para biriminde harcama yapmak daha avantajlı bir seçenek olduğu için Türkiye’de TL cinsinden ödeme yapmak için Wise hesabınızda TL bakiyesi bulundurmanız yeterli.

Türkiye’de Wise kart nasıl alınır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şu an için Türkiye konumundan Wise hesabı oluşturmak ve Wise kart talebinde bulunmak mümkün değil. Eğer yurt dışında yaşayan bir Türk vatandaşıysanız ikamet ettiğiniz ülkede Wise hesabı açarak Wise kart edinmeniz mümkün olabilir.

Wise kartınızı ise dünyanın pek çok farklı ülkesinde işlem ücreti ya da kesinti olmadan kullanabilirsiniz. Wise çoklu para birimi hesabı ile farklı para birimlerinde bakiye tutabilir ve farklı ülkelerde yerel para birimi üzerinden Wise kart ile harcama yapabilirsiniz.

Örneğin; Almanya’da Wise kart kullandığınızda Euro ile işlem yaparken Türkiye seyahatlerinizde ise TL bakiyeniz ile ödeme yapabilirsiniz. Harcamalarınızda Wise herhangi bir kesinti yansıtmaz.

Wise kart nasıl aktifleştirilir?

Avrupa ülkeleri de dahil çoğu ülkede Wise kartınızı aktifleştirmek için yapmanız gereken ekstra bir adım yok.

Kartınızı temassız kullanmaya başlamak için ilk ödemenizi çip ve PIN kullanarak yapmanız yeterli. Bunu bir ATM üzerinden para çekme ya da bakiye sorgulama işlemlerinden birini seçerek yapmak da mümkün.

Ancak Kanada’da ya da Singapur’da yaşıyorsanız kartınızı etkinleştirmek için sadece bakiye sorgulama işlemini seçebilirsiniz. Brezilya’da ise ATM’de nakit çekme seçeneğine tıklamanız gerekir. Ardından kartınız otomatik olarak etkinleşir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer Wise kartınız ABD ya da Japonya’da düzenlemişse kart ile birlikte size bir etkinleştirme kodu iletilir. Bu ülkelerdeki Wise kartları etkinleştirmek için şu adımları takip etmelisiniz:

1. Wise hesabınıza giriş yapın.
2. “Kart” sekmesine tıklayın.
3. “Şimdi Etkinleştir” seçeneğine gidin.
4. Kartla birlikte gelen belgedeki 6 haneli kodu girin.

Eğer kartınız ABD’de düzenlendiyse sadece ABD sınırları içinde etkinleştirme işlemini yapabilirsiniz. Bu yüzden eğer Wise kartınızı ABD dışındaki bir seyahatinizde kullanmayı planlıyorsanız mutlaka seyahate çıkmadan önce etkinleştirmeniz gerekir. Bu işlem sonrası kartınızı hem ATM’lerde hem de alışverişlerinizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Wise kart ücretli mi?

Wise karta başvururken sadece tek seferlik bir teslimat ücreti ödersiniz. Bu ücretin dışında aylık ya da yıllık bir kart kullanım ücreti yok. Ayrıca nakit çekerken ya da harcama yaparken eğer ödeme yaptığınız ülkenin para biriminde yeterli bakiyeniz varsa herhangi bir komisyon ya da işlem ücreti kesilmez.

Eğer harcama yaptığınız para biriminde yeterli bakiyeniz yoksa Wise mümkün olan en avantajlı para biriminden döviz çevrimi yapmak için akıllı döviz çevrim teknolojisini kullanır ve küçük bir döviz çevrim ücreti alır. Eğer bakiyeniz var ancak yapacağınız ödeme için yeterli değilse önce o para birimindeki paranızdan düşer ve ardından akıllı döviz çevrim teknolojisiyle tutarı başka bir para biriminden tamamlar.

Örneğin; Türkiye seyahatiniz sırasında TL bakiyenizden harcama yaparken Wise hesabınızdaki TL miktarı alışverişiniz için yeterli değilse Wise akıllı döviz çevrim teknolojisi Wise hesabınızdaki bakiyeler arasından en avantajlı para birimini seçerek ödemeyi o hesabınızdan tamamlar. Bu işlem için reel döviz kurunu kullanır ve sadece küçük bir işlem ücreti keser. Kısaca; Türkiye’deki alışverişiniz esnasında eğer Wise TL bakiyeniz yeterli değilse akıllı döviz çevrim teknolojisi ile Euro, Dolar veya başka bir döviz hesabınızdan eksik miktarı çevirerek işlemi tamamlamanızı sağlar.

ATM’lerde, mağazalarda ve online mağazalarda işlem yaparken, satıcının kullanacağı döviz değişim ücreti ve olası kötü döviz kurundan kaçınmak için yerel para birimiyle ücretlendirilmeyi seçmelisiniz.

Ayrıca Wise kartınızla her takvim ayı içinde ATM’lerden 2 kere ücretsiz nakit çekme imkanınız bulunur. Ücretsiz para çekme limitleri ise para birimine göre değişkenlik gösterebilir. Bu limiti aştığınızda ya da miktara bakılmaksızın üçüncü kez para çekmek istediğinizde ödeyeceğiniz işlem ücreti de para birimine göre değişir.

Sık kullanılan bazı para birimlerine ait ücretsiz nakit çekme limitleri, sabit ücret ve değişken ücret oranlarını aşağıdaki tabloda belirttik.

Ülke/BölgeAylık ücretsiz nakit çekme limitiSabit ücretDeğişken oran
Birleşik Krallık200 GBP0.50 GBP% 1.75
ABD100 USD1.50 USD% 2.00
Avrupa Ekonomik Alanı200 EUR0.50 EUR% 1.75
Avustralya350 AUD1.50 AUD% 1.75
Kanada350 CAD1.50 CAD%1.75

*Bu ücretler 31.01.2024 tarihi itibariyle geçerli olmak üzere ilerleyen zamanlarda değişebilir. En güncel ve en doğru bilgi için Wise internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Örnek: Bu tabloya göre eğer Almanya’da yaşıyorsanız ve her seferinde 10 EUR olmak üzere 3 kere nakit çekerseniz ilk iki para çekme işleminiz ücretsiz olarak gerçekleşir. Üçüncü para çekme işleminizde ise 0.50 EUR işlem ücreti kesilir. Ancak henüz aylık para çekme limitini aşmadığınız için değişken orana göre bir kesinti gerçekleşmez. Eğer bir ay içinde 200 EUR’dan fazla nakit çekmek isterseniz çektiğiniz miktarın %1.75’i kadar işlem ücreti yansıtılır.

Wise ücretleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Wise ücretleri rehberi yazımzı inceleyebilirsiniz.

Wise kart kaç günde gelir?

Daha önce kısaca değindiğimiz üzere Wise kart başvurusunun ardından size teslim edilme süresi bulunduğunuz bölge ve ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Yaşadığınız yere bağlı olarak 3 iş günü ile 3 hafta arasında teslimat gerçekleşir.

Ülkelere göre bazı yaklaşık teslimat süreleri şöyle:

 • Birleşik Krallık için 2-6 iş günü arası
 • Avrupa Ekonomi Alanı için 14 iş günü içinde
 • ABD için 14-21 iş günü arası
 • Kanada için 14 iş günü içinde
 • Japonya için 7-10 iş günü içinde

Eğer Wise kartınızın daha hızlı iletilmesini istiyorsanız Birleşik Krallık, Avrupa Ekonomi Alanı, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur ve Japonya’daki kullanıcılar için kart teslimatını ek ücret ödeyerek hızlandırma seçeneği de mevcut.

Hızlandırılmış teslimat ile kartınız 2 iş günü içinde adresinize teslim edilir. Ödemeniz gereken ek ücret ise bulunduğunuz ülkeye göre değişiklik gösterir ve sipariş sırasında tarafınıza iletilir.

Wise Sitesine Git

Wise kart nasıl çalışır?

Peki Wise kart farklı ülkelerdeki alışverişlerinizde nasıl çalışır? Wise kart size uluslararası düzeyde uygun ve avantajlı harcama yapma imkanı sunar. Öncelikle eğer harcama yapacağınız lokal para biriminde Wise bakiyeniz varsa harcamalarınız o bakiyenizden herhangi bir kesinti olmadan gerçekleşir.

Eğer hesabınızda lokal para biriminde yeterli bakiye yoksa; eksik tutar sizin için Wise akıllı döviz çevrim teknolojisi ile en avantajlı para biriminden dönüştürülür. Dolayısıyla seyahatlerinizde yüksek döviz kurlarından etkilenmeden harcama yapabilirsiniz. Eğer hiç bakiyeniz olmayan bir para biriminde ödeme yapmanız gerekirse aynı şekilde Wise hesabınızdaki en avantajlı para birimi üzerinden işlem yapılır. Böylece seyahat öncesi para dönüştürme konusunda da endişelenmenize gerek kalmaz.

Daha fazla bilgi için inceleme yazımızı okuyabilirsiniz: Wise debit kart rehberi

Wise kart hangi ATM’lerde geçerli?

Wise kartınızı ATM’lerden nakit çekmek için dünyanın herhangi bir yerinde banka kartı gibi kullanabilirsiniz. Anlaşmalı bir ATM aramanıza gerek yok. Yazının daha önceki bölümlerinde de belirttiğimiz gibi Wise kart size her takvim ayı için 2 kez ücretsiz ATM’den nakit çekme hakkı sunar. Üçüncü para çekme işleminden itibaren ise kartın düzenlendiği ülkeye bağlı olarak önceden belirlenmiş bir sabit ücret kesilir. Ayrıca aylık belirli bir nakit çekme limiti bulunur ve bu limiti aştığınızda belirli bir oranda kesinti yapılır.

Ancak yurt dışı seyahatlerinizde kartı edindiğiniz ülkeye bağlı olarak bazı ülkelerdeki ATM’lerde çalışmayabilir. Bu durum Singapur ve Kanada’da alınan Wise kartlar için geçerli. Eğer Wise kartınız bu ülkelerden birinde düzenlendiyse dünyanın her yerinde ATM’lerde işlem yapabilirsiniz ancak kartınızın verildiği ülkedeki ATM’lerden nakit çekemezsiniz.

Japonya’da düzenlenen Wise kartlar ise yine aynı şekilde tüm dünyada kullanılabilir ancak Japonya’da sadece şu ATM’lerde kullanılabilir:

 • AEON
 • Family Mart
 • Daily Yamazaki

Eğer Wise kartınız bu ülkeler dışında bir ülkede düzenlendiyse kartınızın ATM’lerde kullanımıyla ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Wise karta para yükleme

Wise kartınıza para yüklemek için Wise hesabınızdaki ana sayfadan “Para Yükleyin” seçeneğine tıklayabilir ya da hesabınızda bir bakiyeyi seçerek “Ekle” butonuna basabilirsiniz. Ardından bakiyenize yüklemek istediğiniz miktarı ve ödeyeceğiniz para birimini seçin. Bir sonraki adıma ilerleyerek ödeme yöntemini seçtikten sonra seçtiğiniz ödeme yöntemine göre yönlendirilirsiniz.

Wise hesabınıza yükleyeceğiniz paranın Wise hesabınızdaki isimle eşleşen bir banka hesabından gönderilmesi gerekir.

Bu işleme ek olarak; eğer Wise hesabınızda bakiyenizdeki para birimine ait yerel hesap bilgileriniz (IBAN’ınız) varsa istediğiniz bir bankanın internet bankacılığından standart bir para transferi de yapmak mümkün. Bu işlem için bankanızdaki para birimiyle Wise hesabınızdaki para biriminin aynı olması gerekir. Yani örneğin Almanya’daki Euro hesabınızdan Wise’daki Euro hesabınıza normal para transferi yapabilirsiniz. Bu yöntemle Wise hesabınıza para yüklerken farklı bir para biriminden transfer gerçekleştiremezsiniz.

Wise kart ile para çekme

Wise kartınızı yukarıda bahsettiğimiz istisna ülkelerden birinde almadıysanız herhangi bir kısıtlama olmaksızın dünyadaki tüm ATM’lerde normal banka kartı gibi kullanabilirsiniz. ATM’lerden nakit çekebilir ya da bakiyenizi kontrol edebilirsiniz. ATM’lerden nakit çekmek için aylık 2 kez ücretsiz hakkınız ve belirli bir nakit çekme limiti bulunur. Üçüncü nakit çekiminden itibaren sabit bir işlem ücreti ve limit aşımında da belirli bir oranda kesinti yansıtılır. Eğer Wise işlem ücretleri dışında kullandığınız ATM de bir kesinti yaparsa bunu işlem öncesi görebilirsiniz.

Wise kart nasıl yenilenir ya da iptal edilir?

Eğer Wise kartınızı çeşitli sebeplerden dolayı yenilemek istiyorsanız iOS ya da Android mobil cihazlarınızdaki Wise uygulamasından ya da Wise internet sitesinden küçük bir ücret karşılığında yeni kart talep edebilirsiniz. Kart yenileme ücretleri ise Wise kartın düzenlendiği ülkeye göre değişiklik gösterebilir.

iOS mobil uygulaması için:

1. “Hesap” sekmesine tıklayın.
2. “Kartı yönetin” seçeneğine tıklayın.
3. “Kartı yenileyin” butonuna basın.
4. Kartınızı neden yenilemek istediğinizi seçin.

Android mobil uygulaması için:

1. “Kart” sekmesine tıklayın.
2. “Kartı yenileyin” seçeneğine tıklayın.
3. Kartınızı neden yenilemek istediğinizi seçin.
4. “Yenileme kartı” seçeneğine tıklayın.

İnternet sitesi için:

1. “Kartlar” sekmesine tıklayın.
2. “Kartı yenileyin” butonuna tıklayın.
3. Kartınızı neden yenilemek istediğinizi seçin.

Ardından yapmanız gereken tek şey teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi girerek kart yenileme talebini tamamlamak. Yeni kartınızın tahmini teslimat süresi, ilk kartınızda olduğu gibi bulunduğunuz ülkeye göre değişir.

Kartınızı yenileme seçeneklerinden “Kartımı kaybettim” ya da “Kartım çalındı” seçeneklerinden birini seçerseniz eski kartınız bloke edilir ve hemen iptal edilir. Eğer kartınızın son kullanım tarihi yaklaşıyorsa süresi dolmadan kart yenileme talebinde bulunmanız önerilir.

Wise kart almaya değer mi?

Wise kart, özellikle yurt dışında yaşayan ve Türkiye seyahatlerinde yüksek miktarda nakit taşımak istemeyen Türk vatandaşları için oldukça avantajlı bir seçenek. Eğer Türkiye’de yabancı bir banka kartını kullanırsanız döviz çevrimi sırasında para kaybedersiniz. Ancak Wise ile hesabınızda TL bakiyeniz tutabilir ve Türkiye’deki kartla ödemelerinizi herhangi bir kesinti ya da döviz çevrimi olmadan yapabilirsiniz.

Üstelik Wise kartın aylık ya da yıllık herhangi bir kart ücreti de yok. Sadece Wise kart başvurusunda tek sefere mahsus bir sipariş ücreti ödersiniz ve sonrasında kart aidatı gibi bir kesintiyle karşılaşmazsınız. Wise kart kullanmanın başlıca avantajlarını bir sonraki başlık altında listeledik.

Wise Sitesine Git

Wise kart ne işe yarar?

Wise kartın kullanıcılarına sunduğu avantajlardan bazıları şöyle:

 • Wise hesabınızdaki paranızı Wise kart sayesinde dünyanın her yerinde harcayabilirsiniz.
 • Wise kart almak hızlı ve uygun fiyatlı bir süreç. Aylık ya da yıllık bir kart ücreti yok.
 • Tüm ATM’lerden nakit para çekme imkanı sunar.
 • Etkin olduğu tüm ülkelerde bankalar gibi denetlenir. Bu nedenle güvenli bir finansal teknoloji şirketi olarak tercih edilebilir.
 • Wise hesabınızda bakiye bulunduğu sürece harcama yapacağınız ülkenin yerel para biriminde işlem yapma imkanı sunar.
 • Bu sayede yüksek döviz çevrim ya da işlem ücretlerinden kaçınmanızı sağlar.

Daha fazla bilgi için: Wise çoklu döviz hesabı rehberi

Wise kart kullanmak güvenli mi?

Wise, tüm işlemlerini hizmet verdiği ülkelerin yönetmeliklerine uygun olarak gerçekleştirir ve bankalar gibi tüm faaliyetleri yetkili otoriteler tarafından denetlenir. Hizmet verdiği tüm ülkelerde yasal ve yetkili bir finansal teknoloji şirketi olarak Wise, kullanıcılarına hızlı ve güvenli uluslararası para transfer imkanı sağlar. Ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulama ve banka düzeyinde şifreleme sistemleri ile hem bireysel hem de kurumsal müşterilerinin kişisel verilerini koruma altına alır.

Eğer Wise kartınız kaybolursa ya da çalınırsa Wise mobil uygulaması, internet sitesi ya da müşteri hizmetleri aracılığıyla bildirdiğiniz takdirde kartınız anında bloke olur ve iptal edilir. Wise mobil uygulaması ve internet sitesi üzerinden kart yenileme talebinde bulunarak yeni Wise kartınızı da sipariş edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi: Wise güvenilir mi?

Wise dijital kart nasıl alınır?

Wise dijital kart, fiziksel Wise kartınızın sanal bir versiyonu. ABD ve Japonya’da düzenlenen kartlar dışında tüm Wise kartlar için dijital(sanal) kart edinebilirsiniz. Wise dijital kartınızı mobil uygulama ya da internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak oluşturabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Birden fazla Wise dijital kart oluşturmak da mümkün. Bu dijital kartlarınızı istediğiniz zaman dondurup daha sonra yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Wise dijital kart edinmek için takip etmeniz gereken adımlar şöyle:

1. Wise mobil uygulaması ya da internet sitesi üzerinden Wise hesabınıza giriş yapın.
2. iOS cihazlarda “Hesap” sekmesine, Android cihazlarda ise “Kart” sekmesine tıklayın.
3. Mobil uygulamada kartı sola, internet sitesinde ise sayfayı aşağı kaydırın.
4. “Dijital kart edinin” seçeneğine tıklayın.
5. “Onayla” butonuna basarak işlemi tamamlayın.

Talebinizi tamamladığınızda Wise dijital kartınız kullanıma hazır hale gelir.

Sonuç: Wise debit kart almak

Tüm dünyada yaygın olarak tercih edilen ve en güvenilir elektronik para kuruluşlarından biri olan Wise, kullanıcılarına pek çok avantaj sağlayan Wise kart seçeneği sunuyor. Özellikle iş ya da eğitim için farklı bir ülkeye taşınan ve seyahatlerinde nakit taşımak istemeyen vatandaşlar, Wise kart sayesinde farklı para birimlerinde herhangi bir kesinti ya da işlem ücreti olmadan harcama yapma imkanına sahip.

Örneğin Avrupa’da eğitim alan ya da çalışan Türk vatandaşları, hem Türkiye hem de diğer ülkelere seyahatleri esnasında döviz çevrim ya da kesintili nakit çekme gibi dertlerden kurtulabilir. Wise hesaplarında harcamak istedikleri para biriminde bakiye bulunduğu sürece alışverişlerini hiçbir işlem ücreti olmadan yapabilirler. Üstelik geleneksel bankacılıktaki kredi kartlarında olduğu gibi aylık ya da yıllık bir kart ücreti de bulunmuyor.

Eğer siz de yurt dışında yaşarken seyahatlerinizde kolay ve kesintisiz alışveriş yapmak istiyorsanız hemen bir Wise hesabı oluşturarak Wise kart talep edebilirsiniz. Böylece döviz kurlarından etkilenmeden Almanya’da Euro, Türkiye’de ise TL olarak harcama yapabilir ve ATM’lerden nakit para çekebilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Wise kart ile ilgili sıkça sorulan sorular

Wise kartını nasıl alabilirim?

Wise kart almak için öncelikle Wise mobil uygulaması ya da internet üzerinden Wise hesabı oluşturmalısınız. Hesabınız doğrulandıktan sonra hesabınıza giriş yaparak Wise kart talep edebilirsiniz.

Türkiye’de Wise kart alabilir miyim?

Şu an için Türkiye’deki kullanıcılar Wise hesabı oluşturamaz ve Wise kart talep edemez. Ancak eğer yurt dışında ikamet eden bir Türk vatandaşı iseniz yaşadığınız ülkeden alacağınız Wise kartınızı Türkiye’de kullanabilirsiniz.

Wise kart ücreti nedir?

Wise kartın aylık ya da yıllık bir kart ücreti yok. Sadece kart talep ettiğinizde bir defaya mahsus olmak üzere cüzi bir ücret alınır. Bu ücret, Wise kartın düzenlendiği ülkeye göre değişiklik gösterdiği için en doğru ve güncel bilgi için Wise internet sitesini inceleyebilirsiniz.

Wise kart kullanmak ücretsiz mi?

Wise kartınızı banka kartı gibi dünyanın her yerinde alışverişlerinizde ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Eğer harcama yaptığınız para biriminde bakiyeniz yoksa Wise akıllı döviz çevrim teknolojisi ile Wise hesabınızdaki en avantajlı para birimini seçerek dönüştürür. Aylık ya da yıllık kart aidatı gibi bir ücreti bulunmaz. Wise, sadece aylık 2 ücretsiz çekim hakkınızı kullandıktan sonra ya da aylık nakit para çekme limitinizi aştığınızda önceden belirlenen oran ya da miktarda bir işlem ücreti yansıtır.

Wise kredi kartı seçeneği sunuyor mu?

Wise kart, debit kart özellikleri taşır ve kredi kartı seçeneği bulunmaz. Wise kartınızı Wise hesabınızdaki bakiyeleri kullanmak için tercih edebilirsiniz.

Referanslar:

Wise dijital kart:

https://wise.com/tr/help/articles/5O9VNQR4wt3iXwV0Dmm6zB/wise-dijital-kart%C4%B1-nas%C4%B1l-al%C4%B1r%C4%B1m

Wise kart nasıl alırım:

https://wise.com/tr/help/articles/2935762/wise-kart%C4%B1-nas%C4%B1l-al%C4%B1r%C4%B1m

ATM ücret ve limitleri:

https://wise.com/tr/help/articles/2935769/nakit-para-cekmenin-maliyeti-nedir?id=2935769&slug=how-much-does-it-cost-to-withdraw-cash

Wise kart etkinleştirme:

https://wise.com/tr/help/articles/2978024/wise-kart%C4%B1m%C4%B1-nas%C4%B1l-etkinlestiririm

Wise bakiyesine para yükleme:

https://wise.com/tr/help/articles/2596978/bakiyeme-nas%C4%B1l-para-yuklerim

Kart alınabilen ülkeler ve ortalama teslimat süresi:

https://wise.com/tr/help/articles/2968915/ulkemde-wise-kart-edinebilir-miyim?id=2968915&slug=can-i-get-the-wise-card-in-my-country

Kart siparişini hızlandırma:

https://wise.com/tr/help/articles/1L8kQXq7PmXhX6FP6Eo6Ph/kart-siparis-surecimi-h%C4%B1zland%C4%B1rabilir-miyim

Türkiye’deki kısıtlamalar:

https://wise.com/tr/help/articles/18ewShSmFf7tJ7mm2Zp6H7/turkiyedeki-musteriler-icin-k%C4%B1s%C4%B1tlamalar

Wise kart yenileme ya da iptal etme:

https://wise.com/tr/help/articles/2935787/wise-kart%C4%B1m%C4%B1-nas%C4%B1l-yeniler-veya-iptal-ederim