Wise ile Para Transferi ve İşlem Ücretleri

Uluslararası para transferlerinde en önemli etkenler genellikle transfer süresi, güvenlik ve işlem ücretleridir. Özellikle de uluslararası yapılan para transferlerinde, transfer için ödenecek ücretler ve yapılabilecek kesintiler önemli endişe kaynağı olabilir. Gönderilecek para miktarı, gönderilen ülke ve diğer şartlara göre bu ücretler değişebilir.

Yurtdışına para göndermek konusunda ön plana çıkan kuruluşlarından biri olan Wise, ücretlendirmeye geleneksel bankalardan farklı şekilde yaklaşır. Para transferini olabildiğince şeffaf ücretlendirme ve mümkün olduğu kadar düşük ücretlerle yapmaya odaklanır. Transfer yapılmadan önce, yapılacak tüm ücretlendirmeleri müşterileri ile paylaşarak gizli kesintilerin önüne geçmeyi amaçlar. 

Bir bankanın veya elektronik para kuruluşunun para transfer ücretini en düşük miktarda yapmaya odaklanması kulağınıza çok mantıklı gelmeyebilir. Ancak bu amaçla kurulan Wise (eski adıyla TransferWise), tüm ücretlendirmesini sitesinde şeffaf olarak paylaşır. Wise hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz: Wise Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu makalede, Wise transfer ücretlerini, döviz çevirim ücretlerini, ücretlerin nasıl hesaplandığını ve Wise’ın rakipleriyle olan farkını ele alacağız.

Wise ile İşlem Ücretleri

Wise para transferi ve döviz çevirim ücretlerini incelerken en çok duyacağınız “şeffaflık” politikası olacaktır. Nitekim Wise’ı farklı alternatiflerden ayıran en önemli özellik de budur. 

Detaylara girmeden önce Wise’ın çeşitli işlemler için talep ettiği fiyatlandırmayı inceleyelim:

İşlemWise Ücreti
Çoklu döviz hesabı açmak (Bireysel hesaplar için)Ücretsiz
Çoklu döviz hesabı açmak (İşletme hesapları için tek seferlik kurulum ücreti)164 TL
Aylık veya yıllık abonelikÜcretsiz
AUD, CAD, EUR, GBP, HUF, NZD, SGD, TRY ve USD para birimlerinde ödeme almak (havale hariç)Ücretsiz
USD havale ödemeleri almak (işlem başına sabit ücret)4.14 USD
Para göndermek (değişken ücret, para birimine göre değişir)0.41% taban ücreti
Başkasının bakiyesine para göndermek (aynı para biriminde)Ücretsiz
Hesabınızda 50’den fazla para biriminde para tutmak Ücretsiz
Hesabınızda 3.000 EUR üzeri para tutmak (Bireysel Hesaplar için)%0.07
Hesabınızda 30.000 EUR üzeri para tutmak (İşletme Hesapları için)%0.07
Yüksek miktarda para transferinde  gönderim ücreti indirim eşiği (diğer para birimlerinde transfer olacaksa o anki kur farkına eşdeğer miktar baz alınır)100.000 GBP

İşlemler için fiyatlandırma konusunda en güncel bilgiyi Wise resmi sitesinde bulabilirsiniz: Wise Fiyatlandırma

 

WISE SİTESİNE GİT

 

Wise Döviz Çevrim Ücreti

Wise döviz çevirim işlemlerinde Reuters tarafından sağlanan reel döviz kurunu (Google’da gördüğünüz anlık değer) baz alır. Ancak reel döviz kuru sürekli değişkendir. Wise, bu değişimden olumsuz etkilenmemeniz için kuru sabitleme opsiyonu sunar. Toplam gönderilen miktar transferiniz için belirtilmiş zaman aralığında (normalde 24 veya 48 saat) ulaştığı sürece bu kur sizin için garantilidir.

Detaylı ve güncel bilgi için: Garantili kur nedir?

Para transferleri konusunda “sıfır komisyon, sıfır döviz çevirme ücreti” gibi kampanyalar görmüş olabilirsiniz. Ancak bu genellikle doğru değildir. Çünkü bu döviz çevirme işleminde ortaya çıkan ve %3’e varan maliyetlerin karşılanması gerekir. Bu nedenle, genellikle bu maliyetlerini ve kar marjlarını transfer öncesinde değil, transfer gerçekleştikten sonra eklerler. Örneğin;

  • 1000 TL para transferi yapacaksanız 30 TL,
  • 10000 TL para transferi yapacaksanız 300 TL,
  • 50000 TL para transferi yapacaksanız 1500 TL ek olarak işlem ücretinize ilave edilebilir. 

Bunun aksine Wise, transfer öncesinde transfer için alınacak ücretleri ve alıcıya ulaşacak net miktarı açık bir şekilde gösterir, gizli kesintiler yapmaz. Wise, kendi kurduğu uluslararası para transfer ağını kullanır ve böylece uygun fiyatlarda döviz dönüştürme hizmeti sunabilir. 

Wise Para Transfer Ücretleri

Wise ile ister bireysel hesabınızdan ister işletme hesabınızdan para transferi yapın, ne kadar gönderim ücreti ödeyeceğinizi ve alıcıya ulaşacak net miktarı her transfer öncesinde görebilirsiniz. Wise, transferin maliyetini belirlerken temelde üç kriteri esas alır: gönderdiğiniz miktar, ödeme yönteminiz ve döviz kuru.

Gönderdiğiniz miktar arttıkça ödeyeceğiniz transfer ücreti de artabilir. Bunun yanında göndereceğiniz miktar yüksek ise transfer ücretinde otomatik indirim uygulanır. Ödeme yaptığınız ülkeye göre de yine farklı ücretler uygulanabilir.

Bu bilgiler ışığında Wise, yurt dışına para gönderirken iki türlü ücret belirlemiştir: Sabit ücret ve değişken ücret. 

  • Sabit ücret: Yapılan işlemle ilgili sabit maliyetlerin karşılanması adına talep edilen ücret.
  • Değişken ücret: Para birimi dönüştürme maliyetini ifade eder. Taban ücreti % 0.41. Farklı para birimlerine göre bu yüzde değişir.

Örneğin Wise hesabınızdan, en çok kullanılan para birimlerine 10.000 TL göndermeniz durumunda gönderim ücretleri aşağıdaki gibi olur:

10.000 TL Gönderilen Para BirimiDeğişken Ücret (TL)Sabit Ücret (TL)Toplam Gönderim Ücreti (TL)
EUR (Euro)62.566.5369.09
GBP (İngiliz Poundu)62.567.9870.54
USD  (Amerikan Doları)62.559.1471.69
JPY (Japon Yeni)70.3126.2196.52
CAD (Kanada Doları)63.548.672.14

 

WISE SİTESİNE GİT

 

Wise ile para gönderme hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, bu yazımızı okumanızı öneririz: Wise ile Para Gönderme Rehberi

*Wise Kart ve Wise Çoklu Döviz Hesabı hizmetleri Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise Hesabı hizmetinin bulunduğu bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise Hesabı açabilirsiniz. Bu linke tıklayarak, Wise hesabı hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Transfer Ücreti Hesaplama

Wise, şeffaflık ilkesi gereği müşterilerinden talep edeceği tüm ücretleri açıklar. Bazı ücretler sabitken bazıları değişkenlik gösterir. Değişen ücretler için de Wise para gönderim ücreti hesaplayıcı ile yurt dışına transfer yapmanın maliyetini her zaman öğrenebilirsiniz. 

Örneğin TRY hesabınızdan 50.000 TL’yi, Amerika’daki bir alıcının hesabına USD biriminde göndereceksiniz. Bu durumda döviz çevrim ücreti ve gizli kesintiler hakkında endişelenmeden transfer öncesinde kadar ücret ödeyeceğinizi görebilirsiniz.

* Yukarıdaki hesaplama, 19 Temmuz 2022 tarihinde yapılmıştır. Değerler ve döviz kuruna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. 

Görüleceği üzere bu işlem için toplam 322,11 TL transfer ücreti ödersiniz ve ekstra hiçbir ücret talep edilmez. Üstelik bankalarla kıyasla 1471,32 TL tasarruf edersiniz. 

Ne kadar ödeyeceğinizi hesaplamak için: Wise para transfer ücreti hesaplayıcı

Wise Para Gönderim Ücreti

Wise’ın para gönderim ücretleri konusunda belirlediği üç ana ilke vardır. Bunlar:

  1. Mümkün olduğu kadar düşük ücret talep etmek ve hizmetleri olabildiğince ücretsiz şekilde sunmak
  2. Tüm kesinti ve komisyonlar konusunda şeffaf olmak ve sonradan ilave ödemeler ile kullanıcıları zor durumda bırakmamak
  3. Belirlenen ücretleri herkes için eşit olarak uygulamak

Wise ile uluslararası para transferi yaparken para gönderme ücretini belirleyen çeşitli faktörler vardır. Hangi ülkeden hangi ülkeye transfer yaptığınız, hangi para biriminde para gönderdiğiniz, transfer etmek istediğiniz miktar gibi değişkenler ne kadar ücret ödeyeceğinizi belirler.

Ancak her durumda, Wise’ın ne kadar ücret talep edeceğini ve alıcıya ne kadar para ulaşacağını transfer başlamadan önce görürsünüz. Üstelik, para transferi sonrasında gizli kesintiler uygulanmaz ve alıcının hesabına gönderdiğinizden daha düşük miktarda bir para transfer edilmez. 

Wise ile para transferi yapmak için, alıcının bir Wise hesabı olması gerekmez. Wise hesapları arasında aynı para birimlerinde yapılan transferler tamamen ücretsizdir ve neredeyse anlık gerçekleşir. Bunun için, alıcının da bir Wise hesabı ve o para biriminde bir bakiyesi olması yeterli. 

 

WISE SİTESİNE GİT

 

Wise ile Yüksek Miktarda Para Göndermek

Yurt dışına yüksek miktarda para gönderirken oldukça fazla gönderim ücreti ile karşılaşmanız mümkündür. Bu nedenle, transferden önce elektronik para kuruluşları veya bankaların müşteri hizmetleri ile temasa geçip para gönderim ücretini düşürmek istersiniz. 

Ancak Wise ile yüksek miktarda para gönderen herkes transfer ücretinde otomatik olarak bir indirim kazanır. Bunun için müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeye de gerek yoktur.

Wise ile gönderdiğiniz miktar arttıkça tasarrufunuz da artar. Tek seferde veya bir takvim ayı içerisinde gönderdiğiniz birden çok transferin toplamı tabloda belirtilen eşiklerin üstünde olursa daha düşük bir ücret ödersiniz ve eğer diğer para birimlerinde gönderiyorsanız, o günkü kura eşdeğer karşılığı baz alınır. 

Kaynak Para BirimiEşik
GBP100.000 GBP
EUR115.000 EUR
USD135.000 USD
AUD180.000 AUD
SGD180.000 SGD
TRY2.110.100 TRY

Yurt dışına yüksek miktarda para transferi yaparken Wise sizden bazı belgeler isteyebilir. Bu güvenlik için uygulanan standart bir prosedürdür. İstenen belgeler, bireysel hesap veya  işletme hesabı olup olmamasına göre değişir. Bu belgeler, hesap dökümünüzün bir ekran görüntüsü/taraması, mülk satış sözleşmesi veya bir maaş bordrosu olabilir.

Detaylı bilgi için: Geniş çaplı bir transfer göndermek için hangi belgelere ihtiyacım olabilir?

Paranızın güvenliği konusunda da Wise, güvenli bir yol sunuyor. Para gönderiminden önce her seferinde kısa mesaj, parmak izi veya yüz tanıma ile bu işlemleri yapanın siz olduğunu kontrol ediyor. Ayrıca, dolandırıcılık üzerine çalışan özel ekibi ile Wise müşterilerinin parası ve verilerinin dolandırıcılığa karşı korunmasını sağlar.

Yurtdışından yüksek miktarda para transferleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, bu yazımızı okumanızı öneririz: Yurtdışından Yüksek Miktarda Para Transferi Yapmak

Sonuç

Wise, transfer ücretini ve diğer işlem ücretlerini şeffaf şekilde transfer öncesinde gösterir. Bunun yanında değişen miktarlara göre ödeyeceğiniz ücreti de her transferden önce görmenizi sağlar. Üstelik bu transferi piyasaya göre oldukça düşük ücretlerde gerçekleştirir. 

Yüksek miktarlarda para gönderiminde otomatik indirim uygular ve aldığı güvenlik önlemleri ile transferi kolaylaştırır. 

 

WISE SİTESİNE GİT

 

Sıkça Sorulan Sorular

Wise kullanım ücreti nedir?

Wise hesabı açmak ve kullanmak tamamen ücretsizdir. Sadece işletme hesabınızı eğer çoklu döviz hesabı olarak kullanmak istiyorsanız tek seferlik kurulum ücreti ödersiniz.

Wise hesapları arası para transferleri ücretli mi?

Hayır, aynı para biriminde Wise hesapları arasındaki para transferleri ücretsizdir. Bunun için alıcının o para biriminde bakiyesi olduğundan emin olmanız yeterlidir. Farklı para birimlerinde ise yine reel döviz kuru kullanılır.

Wise döviz çevirim ücreti nedir?

Wise para birimleri arasında çevrim yaparken reel döviz kurunu baz alır. Dolayısıyla ek makas aralığı ve gizli ücret ödemeden o anki piyasa kuruna göre kolayca döviz çevrimi yaparsınız.

Wise kart ücretli mi?

Evet, Wise kartı sipariş ederken tek seferlik 6 euro’luk bir ücret alınır. Wise Kart henüz Türkiye’deki Wise müşterileri için aktif değildir, ancak yurtdışında ikamet eden kullanıcılar, Wise kart alarak Türkiye’de kullanabilirler. Wise kart ile harcama yapmak, o para biriminde bakiyeniz varsa, ücretsizdir.

Wise para gönderme ücreti nedir?

Wise ile para transferi yaparken para gönderdiğiniz ülkeye, para birimine, paranın miktarına ve ödeme yöntemine göre değişen oranda para gönderim ücreti ödersiniz. Ancak her durumda ne kadar ödeyeceğinizi para transferi başlamadan görürsünüz. Beklenmeyen ve gizli kesintilerle karşılaşmazsınız.

Wise işlem ücretleri diğer bankalarla nasıl karşılaştırılıyor?

Şeffaflığı her zaman ön planda tutan Wise, belirli aralıklarla fiyat karşılaştırma araştırması yapması için bir bağımsız araştırma şirketiyle çalışır.