Yurtdışından Türkiye IBAN’a Para Gönderme – Yurtdışından Para Transferi

Günümüzde bireysel ya da ticari pek çok nedenle yurt dışıyla para alışverişinde bulunmanız gerekebilir. Başka ülkedeki bir arkadaşınız size para göndermek isteyebilir ya da yurt dışında bir şirketten ödeme almanız gerekebilir. Bu durumlarda aklınıza gelen ilk soru başka bir ülkeden Türkiye’ye nasıl para gönderileceği olacak.

Geleneksel banka transferi (SWIFT), yurt dışından Türkiye’ye para transferi için sıklıkla kullanılan bir yöntem. Bunun yanı sıra günümüzde, hızlı ve uygun maliyetli uluslararası para transferi imkanı sunan başka alternatifler de mevcut. 

Yurtdışından Türkiye’ye gönderme işlemi yaparken tıpkı yurtiçinde yaptığımız transferlerde olduğu gibi IBAN bilgisi olmazsa olmazdır. Fark olarak, yurtdışından IBAN’a para gönderme işlemi yaparken bankalardan SWIFT ve BIC kodlarına da ihtiyaç duyarsınız. Çünkü göndereceğiniz para döviz cinsinden olacaktır.

Peki bu kodlara ihtiyaç duymadan yalnızca IBAN bilgisiyle yurtdışından Türkiye’ye para göndermek mümkün mü?

Evet. Wise ile para transferi yaparken, SWIFT ya da BIC koduna ihtiyaç duymadan sadece IBAN ile para transferi yapabilirsiniz. 

Bu yazıda öncelikle yurt dışından Türkiye’deki IBAN’a para göndermek için kullanabileceğiniz Wise ve TransferGo gibi yöntemleri detaylı olarak inceleyeceğiz. Ardından uluslararası para transferini nasıl yapacağınızı, para transferi için işlem ücretlerini, transfer sürelerini ve transfer için gerekli bilgileri açıklayacağız. 

Yurt Dışından IBAN’a Para Gönderilir mi?

Bu soruya hızlı bir cevap verecek olursak; evet, yurt dışından Türkiye IBAN’a para gönderilebilir. Uluslararası para transferi için farklı yöntemler ve transfer sağlayıcıları bulunur.

Transfer ücretleri ve paranın hesabınıza ulaşma süresi ise transferin yapıldığı ülkeye ve gönderilen miktara göre değişiklik gösterebilir. 

Bu yazıda öncelikle yurt dışından para gönderme seçeneklerini inceleyip, farklı bir ülkeden Türkiye’deki IBAN’a nasıl para gönderileceğini açıklayacağız. Ardından uluslararası para transferi ücretlerini ve gönderilen paranın alıcının hesabına ne kadar sürede ulaşabileceğini inceleyeceğiz.

Yazıda bahsedeceğimiz konu başlıkları ise sırasıyla şöyle: 

 • Yurt Dışından Türkiye IBAN’a Para Transferi Yöntemleri
 • Yurt Dışından IBAN’a Para Nasıl Gönderilir?
 • Türkiye’ye Para Gönderme Ücreti ve Komisyonlar
 • Para Transferi Kaç Günde Gelir?
 • Yurt Dışından Türkiye’ye Para Göndermek için Neler Gerekli?
 • Yurt Dışından Gelen Para Nasıl Çekilir?  
 • Yurt Dışından Türkiye’ye Yüksek Miktarda Para Transferi Nasıl Yapılır? 

Yurtdışından Türkiye IBAN’a Para Transferi Yöntemleri

Başka bir ülkeden Türkiye’deki hesabınıza bir ödeme yapılacaksa ya da siz yurt dışında yaşarken Türkiye’deki bir hesaba para göndermek istiyorsanız yurtdışından Türkiye’ye para transferi için farklı yöntemler mevcut.

Uluslararası para transferi denince akla ilk gelen seçenek geleneksel bankacılık yöntemi olsa da günümüzde yaygın olarak kullanılan Wise, Remitly ve TransferGo gibi para transferi sağlayıcıları da güvenilir bir şekilde ülkelerarası para transferi gerçekleştirmenizi sağlıyor.

Yurt dışından Türkiye IBAN’a para transferi için kullanılabilecek bazı yöntemler:

 • Banka transferi (SWIFT)
 • Wise
 • Xe
 • Remitly
 • TransferGo
 • WorldRemit

Bu para transfer yöntemlerinde, transfer işlem ücretleri ve transfer süreleri gönderici ülkeye ve gönderilen miktara göre değişiklik gösterebilir.

Yazımızın sonraki bölümlerinde sırayla bu yöntemleri inceleyip yurt dışından Türkiye’ye nasıl para gönderileceğini anlatacağız. Sonrasında ise bu yöntemlerde ne kadar transfer ücreti ödeneceğinden ve transfer işlemlerinin ne kadar süreceğinden bahsedeceğiz.

Banka Transferi (SWIFT) ile Yurtdışından Para Gönderme

SWIFT işlemi, yurt içi ve yurt dışındaki banka hesaplarına döviz olarak gerçekleştirilen tüm transfer süreçlerini kapsar. 

SWIFT işlemlerinde gönderici ve muhabir bankaların keseceği komisyonlar sabit olmadığı için transfer öncesi işlem ücretini net olarak göremeyebilirsiniz. Ayrıca alıcı banka da gönderdiğiniz meblağdan bir ücret kesebilir. Bu yüzden transfer sürecinde alıcıya net olarak ulaşacak miktarı öğrenemeyebilirsiniz.

SWIFT işlemleri gönderici, muhabir ve alıcı bankaların işlemlerine göre değişiklik gösterse de ortalama 1-3 iş günü içinde gerçekleşir. Bazı transflerde transfer süresi 1 iş gününden 7 iş gününe kadar değişken olabilir. 

SWIFT işlemini şubeden, internet bankacığından ya da mobil bankacılıktan yapabilirsiniz. Uluslararası para transferini SWIFT işlemi ile gerçekleştirmek için aşağıdaki bilgiler gereklidir:

 • Alıcının adı soyadı,
 • Alıcının adresi,
 • Alıcıya ait IBAN, 
 • Alıcı bankaya ait SWIFT kodu

Wise ile Yurtdışından Para Gönderme

Wise ile yurt dışından Türkiye’ye para göndermek ortalama 24 saat içinde gerçekleşir. Popüler rotalarda bu süre 10 dakika ile birkaç saat arasında olabilir. 

Wise ile güvenli ve hızlı bir şekilde para transfer edebilmek mümkün. Aynı zamanda şeffaf ücretlendirme politikası ile transfer öncesinde işlem ücretini, transferin gerçekleşeceği döviz kurunu ve alıcıya ulaşacak miktarı görebilirsiniz.  Daha fazla bilgi için: Wise Transfer Ücretleri

Wise, uluslararası transferlerde reel döviz kuru kullandığı için ve aslında para ülke sınırları dışına çıkmadığı için düşük ücretlerle ülkeler arası para gönderimi sağlar. Aynı zamanda banka havalesi, kredi kartı, Google Pay, Apple Pay gibi farklı ödeme seçenekleri de mevcut.

Ayrıca Wise ile yapılacak transferlerde alıcının Wise hesabı olması gerekmez ve transferi gerçekleştirmek için SWIFT/BIC koduna da gerek yok. Wise ile para göndermek için alıcının adı soyadı ve IBAN’ını bilmek yeterli.

Wise ile Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya ve daha birçok Avrupa ülkesinden Türkiye’ye para transferi yapabilirsiniz. 

Wise’ın öne çıkan özellikleri:

 • 70’den fazla ülkeye para transferi sağlar. 
 • Transferlerinde reel döviz kuru kullanır.
 • Şeffaf ücretlendirme yapısına sahip.
 • Transfer başlamadan önce tüm ücretler görünür.
 • Güvenli uluslararası para transferi hizmeti sağlar. (Daha fazla bilgi için: Wise para transferi güvenilir mi?)
 • Yurt dışından Türkiye’ye ve Türkiye’den diğer ülkelere hızlı bir şekilde para transferi sağlar.
 • Web sitesinde Türkçe dil seçeneği bulunur.

Xe ile Yurtdışından Para Gönderme

Güncel olarak Türkiye dahil 130’dan fazla ülkeye para transferi sağlayan Xe, kullanıcılarına güvenilir ve hızlı para transfer hizmeti sunuyor. Xe ile yapılacak olan işlemlerde transfer süresi ve işlem ücretleri gönderilen ülkeye ve para miktarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. 

Xe ile henüz Türkiye’den transfer yapılamıyor olsa da Xe ile yurt dışından Türkiye’ye para transferi yapabilirsiniz. Xe ile birçok Avrupa ülkesi, İngiltere, Amerika, Kanada ve daha birçok ülkeden Türkiye’ye para transferi yapabilirsiniz. 

Transfer limitleri göndericinin hesabının bulunduğu ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Kart ile yapılan ödemelerde transfer limiti daha düşük olabilir. Xe ile para transferi için ödeme seçenekleri bulunduğunuz bölgeye göre farklı olabilir. Banka havalesi ve kredi kartı ile ödeme seçenekleri kullanabilirsiniz.

Xe ile uluslararası para gönderiminde alıcının adı soyadı, adresi ve banka bilgileri (banka adı, IBAN ve SWIFT/BIC kodu) gerekir. İşlem esnasında alıcının parayı nasıl tahsil edeceğini de seçebilirsiniz (nakit, banka havalesi ya da mobil cüzdan).

Xe’nin öne çıkan özellikleri:

 • 139 farklı para birimiyle 220’den fazla ülkede para transferi için etkin.
 • Kullanıcılarına güvenli para transferleri sağlar. 
 • Bazı rotalarda dakikalar içinde uluslararası para transferi gerçekleştirir.

TransferGo ile Yurtdışından Para Gönderme

TransferGo ile yurt dışından Türkiye’ye ya da Türkiye’den yurtdışına para transferi yapabilirsiniz.TransferGo ile Almanya, İngiltere, Polonya gibi birçok Avrupa ülkesinden Türkiye’ye para transferi sağlayabilirsiniz. 

TransferGo ile uluslararası para transferi yapmak için farklı ödeme yöntemleri mevcut. Ödemeyi banka havalesi, banka/kredi kartı ya da Google Pay/Apple Pay ile yapabilirsiniz. (Google Pay/Apple Pay ödeme yöntemleri henüz sınırlı sayıda kullanıcı için etkin olduğundan profilinizde seçenek olarak göremeyebilirsiniz.)

TransferGo ile Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

TransferGo ile yurt dışından para göndermek için öncelikle hesap oluşturduktan sonra göndereceğiniz miktarını yazın ve paranın ne zaman teslim edileceğini belirleyen gönderim türünü seçin. Alıcının adı soyadını ve banka bilgilerini girin ve ödeme yönteminizi seçin. Ardından transfer sürecini hesabınızdan takip edebilirsiniz.

TransferGo’nun öne çıkan özellikleri:

 • Transfer başına maksimum 1.000.000 TRY gönderilebilir. Kartla ödeme seçeneğinde her işlemde en fazla 10.000 GBP gönderebilirsiniz.
 • Biraz daha yüksek işlem ücreti ödeyerek hızlı transfer seçeneği mevcut.
 • Transfer sırasında döviz kuru sabitleneceğinden dolayı alıcıya ulaşacak net miktarı görebilirsiniz.
 • Web sitelerinde Türkçe dil seçeneği bulunuyor.

WorldRemit ile Yurtdışından Para Gönderme

WorldRemit ile pek çok farklı para biriminde para transfer etmek mümkün. Transfer işlem ücretleri ve gönderim hızı parayı gönderdiğiniz ülkeye, seçeceğiniz ödeme yöntemine ve alıcının parayı nasıl teslim alacağına göre değişebilir. 

WorldRemit ile internet sitesinden ya da mobil uygulamalarından para transferi yapabilirsiniz. Uluslararası para transferleri için WorldRemit farklı teslimat seçenekleri sunsa da şu an için Türkiye’ye yapılan transferlerde sadece nakit teslim alma seçeneği var. 

Nakit teslim alma seçeneğinde alıcının transfer edilen parayı tahsil edebilmesi için kimlik ve transfer referans numarası ile belirtilen teslim alma noktalarından birine başvurması gerekir. 

Nakit teslim alma seçeneği ile Türkiye’ye yapacağınız transferlerde, gönderdiğiniz ülkeye bağlı olarak USD ya da Euro gönderebilirsiniz.

WorldRemit’in öne çıkan özellikleri:

 • Transferler ülkeye bağlı olarak dakikalar içinde ya da 1-2 iş günü içinde gerçekleşebilir.
 • Transfer işlem ücretleri ve döviz kurları göndericiye şeffaf olarak yansıtılır.
 • Transferinizi hesabınızdan takip edebilir ve henüz para alıcıya iletilmediyse transferi iptal etme talebinde bulunabilirsiniz.
 • Nakit alma seçeneği sunar, IBAN numarasına gerek olmadan teslimat noktasına gidip paranızı alabilirsiniz.

Yurtdışından IBAN’a Para Nasıl Gönderilir?

Yurt dışından Türkiye’deki bir hesaba para göndermek istiyorsanız banka transferi (SWIFT) ya da Wise ve TransferGo gibi para transferi sağlayan finansal teknoloji kuruluşlarını tercih edebilirsiniz.

Eğer uluslararası bir para transferi için SWIFT işlemini tercih ederseniz alıcıya ulaşacak meblağ, transferde kullanılan döviz kuru ve işlem ücretleri belirsiz olabilir. Bunun nedeni de geleneksel bankacılık yöntemiyle yapılan transferlerde gönderilen paranın farklı ülkelerdeki muhabir bankalar aracılığıyla iletilmesi. Muhabir banka ve alıcı bankanın yapacağı kesintileri önceden göremeyebilirsiniz.

Yurtdışından iban’a para göndermek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Uygulamadan seçtiğiniz para gönderme seçeneğini işaretleyin,
 2. Alıcı IBAN numarası, alıcının tam adını girin,
 3. Listeden para birimini seçin,
 4. Göndermek istediğiniz para miktarını girin,
 5. Parayı göndereceğiniz hesabınızı seçin,
 6. Gönderin.
Amerika'dan Türkiye'ye Wise ile para transferi nasıl yapılır, adım adım açıklama
Örnek olarak Amerika’dan Türkiye’ye para transferi nasıl gönderilir?

Wise ile Yurt Dışından IBAN’a Para Nasıl Gönderilir?

 • Wise’a üye olduktan sonra para transferi yapacağınız para birimini ve para göndermek istediğiniz para birimini seçiyorsunuz. (Örneğin: Euro >TRY)
 • Ardından transfer edeceğiniz para miktarını belirtiyorsunuz. Para gönderme işleminin ücretleri ile ilgili detaylar bu aşamada gösteriliyor.
 • Wise’ın yurtdışından Türkiye IBAN’a para gönderirken bir avantajı da kur dönüşüm oranlarında, çünkü reel döviz değişim oranı kullanılıyor.  
 • Ardından alıcı bilgilerini ve yurtdışından para göndereceğiniz Türkiye’deki alıcının IBAN numarasını giriyorsunuz.
 • Tüm bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra eğer yöntem olarak banka transferi seçeceğini seçerseniz Wise size bir referans numarası ve IBAN adresi gösteriyor.
 • Bu hesaba parayı gönderdikten sonra işleminiz başlıyor ve yaklaşık olarak size belirtilen gün içerisinde tamamlanıyor.
 • Transferinizin ödemesini banka/kredi kartı yöntemiyle de gerçekleştirebilirsiniz. Burada tercih tamamen size kalmış.

💡 Wise ile yurtdışından para transferi yaparken SWIFT ve BIC kodlarına ihtiyacınız yok.

Diğer alternatif yöntemleri de incelemek ve bu yöntemi de daha detaylı okumak için Yurtdışından düşük ücretlerle para gönderme yöntemleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yurt Dışından IBAN’a Para Gönderme Ücreti ve Komisyonlar

Kimi durumlarda, ilk müşterilere ücretsiz transfer seçenekleri sunulsa da, yurt dışından para transfer işlemleri belirli ücretlere tabii. Bu ücret de gönderim yöntemine göre değişiyor. 

Wise, reel döviz kuru ile düşük masraflı ve hızlı transfer imkanı sağlıyor. Aşağıdaki tabloda Euro, Dolar ve Pound üzerinden masrafları bulabilirsiniz.

Gönderen ÜlkeAlıcı ÜlkeGönderilen Para MiktarıTransfer Ücreti (Wise)Tahmini Transfer Süresi
AlmanyaTürkiye1000 Euro12.52 EuroYaklaşık 1 Gün
AlmanyaTürkiye2000 Euro23.4 EuroYaklaşık 1 Gün
İngiltereTürkiye1000 GBP11.57 GBPYaklaşık 1 Gün
ABDTürkiye1000 Dolar16.21 DolarYaklaşık 1 Gün

Türkiye’ye para gönderme masrafları 12.03.2023 tarihinde hesaplanmıştır. Transfer ücretleri değişkenlik gösterebilir. 

Yukarıdaki tablodaki hesaplama ‘Düşük Masraflı Transfer’ metodu seçilerek yapılmıştır. Ancak “Hızlı Transfer” opsiyonunu seçerek transfer süresini kısaltmanız mümkün olabilir. Bu durumda ödeyeceğiniz transfer ücreti daha yüksek olacaktır.

Ekran görüntüsü 12 Mart 2023 tarihinde wise.com’dan alınmıştır.

Yurt dışından Türkiye’ye para transferi yaparken ücretlendirme yukarıda tabloda verdiğimiz gibi görünüyor. Wise ile para gönderme işlemini daha hızlı yapmak isterseniz ufak bir ücret farkıyla aynı gün içerisinde de işlem yapabilirsiniz.

Ayrıca Xe, TransferGo ve WorldRemit gibi diğer transfer sağlayıcılar aracılığı ile de uluslararası para transferi yapabilirsiniz. Wise ile benzer şekilde diğer sağlayıcıların işlem ücretleri ve transfer süreleri de göndericinin bulunduğu ülkeye ve para miktarına göre değişiklik gösterebilir.

Yurtdışından Türkiye’ye Ücretsiz Transfer

Yurt dışından IBAN’a para transferi yaparken belirli bir transfer ücreti ödersiniz. Her ne kadar bazı kuruluşlar bu transferi ücretsiz gerçekleştirdiklerini belirtse de maalesef yurt dışından ücretsiz para transferi gerçekçi olmayabilir.

Bazı sağlayıcılar transfer işlem ücreti almıyor olarak görünse de transfer için kullandıkları döviz kuru, reel döviz kurundan farklı olabilir. Bu durum da transferin toplam ücretinin beklenenden fazla olmasına neden olabilir. Bu yüzden transfer öncesi işlem ücretini kontrol ederken transferin gerçekleşeceği döviz kurunu da göz önünde bulundurabilirsiniz. 

Ücresiz transfer kampanyalarında genelde bir dipnot görülür. Burada aracı bankaların komisyon alabileceğini veya kur farkı kaynaklı ek masraf çıkabileceğini ifade edilir. Yani transferin size ne kadara mal olacağı şeffaf olarak belirtilemez ve ücretsiz olmayabilir. Ancak 

💡 TransferGo gibi bazı şirketler, yeni üye olan müşteriler için ilk transferleri ücretsiz olarak sunabilir. Wise ile yapılan transferlerde de ücretsiz transfer promosyon kodu kullanılarak, yeni kullanıcıların ilk transferleri ücretsiz olabilir. 

Peki bu para transferi şirketleri güvenilir mi?

🏦 Güvenilirlik anlamında Wise, Xe ve TransferGo gibi para transferi sağlayıcıları, işlem yaptığı tüm ülkelerde lisanslı bir şekilde çalışıyor ve faaliyetleri yasal otoriteler tarafından denetleniyor. Wise ve TransferGo’nun Türkiye’deki işlemlerine Birleşik Ödeme Hizmetleri (United Payments) aracılık ediyor ve tüm işlemler BDDK tarafından denetleniyor.

Dolayısıyla, güvenilirlik açısından yurt dışından banka hesabına para gönderme için SWIFT yapmanız ya da Wise ve TransferGo gibi bir transfer sağlayıcı kullanmanız arasında pek bir fark bulunmuyor.

Yurt Dışından IBAN’a Para Transferi Kaç Günde Gelir?

Bahsettiğimiz transfer sağlayıcılar ile Türkiye’ye para transferi genellikle standart transferlerde 1-3 iş günü içerisinde gerçekleşir.

Yurt dışından IBAN’a para gönderme süresi yaklaşık 1 iş günü içinde tamamlanabilir. Wise gibi yöntemlerle uluslararası para transferi aynı iş günü içinde tamamlanabilir. 

SWIFT gibi yöntemlerde ise uluslararası para transferi genellikle 1-3 iş gün içerisinde tamamlanır. Bankalar arası anlaşmalara ve kullandıkları muhabir bankalara göre süre 1 iş gününden 7 iş gününe kadar değişken olabilir.

Wise ile yaptığınız işlemde düşük maliyetli transfer seçeneğini seçerek genellikle 1 iş günü içerisinde transferleri tamamlayabilirsiniz, sabah başlatılan transferlerin aynı gün içerisinde tamamlanması mümkün olabilir. Hızlı Transfer seçeneğini seçerseniz biraz daha yüksek bir işlem ücreti ödeyerek birçok ülkede bu sürenin dakikalar içinde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

💡 Xe, TransferGo ve WorldRemit ile yapacağınız transferlerde de paranın alıcı hesaba iletilme süresi ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. 

Wise ile benzer şekilde bu sağlayıcılar da daha yüksek transfer ücreti ile aynı gün içinde transferin gerçekleşmesini sağlayan hızlı transfer seçenekleri sunuyor.

Amerika'dan Türkiye'ye Wise para transferi ne kadar sürer

Uluslararası transferlerde alternatif yöntemler ile Türkiye’ye standart transfer seçeneğinin tahmini teslimat süreleri ortalama şöyle:

Yurt Dışından Türkiye’ye Para Göndermek İçin Neler Gerekli?

Yurt dışından para göndermeniz için geleneksel bankalar alıcı ile ilgili bazı bilgiler talep eder. Bu bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Alıcının adı ve soyadı,
 • Alıcının IBAN numarası,
 • Alıcının bankasına ait SWIFT kodu,
 • Alıcıya para gönderim amacınız,
 • Alıcının adresi.

Wise ile yurt dışından para transferi yaptığınızda ihtiyacınız olan bilgiler alıcının adı soyadı ve IBAN bilgileri olur. Alıcı bankanın SWIFT koduna ihtiyaç duymazsınız.

Üstelik Wise ile sadece alıcının e-mail adresini kullanarak da para göndermeniz mümkün olabilir. Bunun için:

 • Eğer alıcının o e-mail adresi ile bir Wise hesabı varsa, o hesap bilgilerine paranız iletilir. Bunun için e-mail adresi ile para gönder seçeneğini kullanarak para gönderebilirsiniz.
 • Eğer alıcının Wise hesabı yoksa, Wise alıcıya hesap bilgilerini soran bir e-mail gönderir. E-mail adresi kullanarak para göndermek hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz: Birine yalnızca e-mail adresini kullanarak para gönderebilir miyim?

Eğer işletmeniz adına para transferi yapacaksanız bu durumda sizden güvenlik amaçlı bir takım ek bilgi ve belgeler talep edilebilir.

Xe ve WorldRemit ile gönderilen transferlerde SWIFT işleminde olduğu gibi alıcının adı soyadı, adresi, telefon numarası ve banka bilgileri (banka adı, IBAN ve SWIFT/BIC kodu) gerekebilir.

Yurt Dışından Türkiye’deki Hesaba Para Yatırma

Yurt dışındaki yabancı bankadan Türk bankasına para transferi genelde SWIFT ağı kullanılarak gerçekleştirilir. Her bankanın bu transfer işlemi için belirlediği komisyon ve işlem ücretleri değişir. Ancak Türkiye’deki hesaba para yatırma işlemi için aracı bankalar kullanılacağından bankaların gönderdiğiniz paradan ne kadar ücret keseceğini önceden bilemeyebilirsiniz.

Bunun yanında kullanılan transfer ağı nedeniyle para gönderme süresi uzayabilir. Wise ile para gönderdiğinizde Wise’ın kendi kurduğu transfer ağı sayesinde gönderimi hem ucuz hem de hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

Wise’da olduğu gibi Xe ve TransferGo ile yapacağınız transferlerin çoğu genellikle 1 iş gününde tamamlanır. İki platformda da işlem ücretlerini, transferin gerçekleşeceği döviz kurunu ve alıcıya ulaşacak olan net miktarı transferi gerçekleştirmeden önce görmek mümkün olabilir. 

Yabancı Bankadan Türk Bankasına Para Transferi

Yabancı bir bankadan Türkiye’deki bir banka hesabına yapılacak olan para transferi geleneksel bankacılık (SWIFT) ya da Wise ve TransferGo gibi para transferi hizmeti sağlayan platformlar ile yapılabilir. SWIFT işlemi için alıcının IBAN’ına ek olarak hesabının bulunduğu bankaya ait SWIFT/BIC kodu da gerekir. 

Yurt dışından Türkiye’ye para transferi yapmak isterseniz transfer işlemleri sırasında ödeme yöntemini banka transferi ya da kredi kartı olarak seçebilirsiniz. Bu işlemin tamamlanması için banka hesabındaki isim ile Wise hesabındaki ismin aynı olması gerekir.

Yurt Dışından Gelen Para Nasıl Çekilir?

Yurtdışından gelen para çekme yöntemleri, paranın size hangi şekilde gönderildiğine göre değişir. Örneğin, uluslararası banka transferi ile veya Wise ve TransferGo ile direkt alıcının banka hesabına transfer edildiyse, para hesapta kullanılabilir olacağı için, normal bankadan paranızı çeker gibi çekebilirsiniz. Banka kartınız varsa ATM’den veya bankanıza gidip hesabınızdaki parayı çekebilirsiniz.

Para eğer Wise hesaplarınızdan birine gönderildiyse, Wise kartınızı kullanarak paranızı ATM’den direkt çekebilirsiniz. Wise kart sahibi değilseniz, gelen parayı yerel banka hesaplarınıza transfer edip, paranızı çekebilirsiniz.

WorldRemit veya Western Union gibi nakit para gönderimlerinde, referans kodunuz ile en yakın alım noktasına gidip paranızı çekebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: Yurtdışından gelen para nasıl çekilir?

Yurt Dışından Yüksek Miktarda Para Transferi Nasıl Yapılır?

Yüksek miktarlarda para transferi yaparken gönderen için güvenlik her zaman ön planda olur. Sonrasında ise genellikle transfer ücreti gelir. Çünkü para miktarı arttıkça gönderim ücreti de artabilir. SWIFT ile yüksek miktarda para gönderildiğinde işlem sonrası beklenmedik kesintiler ortaya çıkabilir.

Wise ile yurt dışından yüksek miktarda para göndermek güvenli. Üstelik gönderilen miktar arttıkça Wise, transfer ücretinde otomatik indirim uygular.

Uluslararası para transferi gerçekleştiren birçok banka ve transfer sağlayıcısı, yüksek miktarda para transferlerini standart para transferi şekilde gerçekleştirir. Miktar yükseldiğinde farklı bir işlem gerektirmez. 

Bazı para transferi sağlayıcılarında ise yüksek miktarda transferler için ülkeden ülkeye değişebilen limitler bulunabilir. Transfer sağlayıcılar, bu işlem limitlerinden bazılarını transfer başına belirlerken bazılarını ise günlük, aylık ya da yıllık işlem limiti olarak belirleyebilir.

Yurt dışından en fazla ne kadar para transferi yapılır?

Wise ile ülkelerarası yapılacak olan yüklü miktarda para transferleri için sizden paranın nereden geldiğine dair ek bilgi istenebilir. Örneğin; paranızın kaynağı yatırımlarınız ise Wise sizden banka hesap dökümü ve yatırım dökümü (yatırım miktarı, tarihi ve türü) bildiren belgeler talep edebilir.

Wise ile bireysel hesaplardan yapılan para transferindeki limitler nasıl ödeme yaptığınıza bağlı olarak değişmekle birlikte transfer başına şöyle:

 • USD: 1.000.000 Dolar
 • GBP: 1.000.000 GBP
 • EUR: 165.000 Euro 

İşletme hesapları için ise transfer limitleri farklılık gösterebilir. Ek olarak, eğer transfer miktarı kart limitinizin altında ise kart ile ödeme seçeneği de mevcut. Kartla ödeme seçeneğinde ise limitler daha düşük. 

Xe ve WorldRemit ile yapılan transferler için transfer başına limitler göndericinin ülkesine, alıcının bulunduğu ülkeye ve seçilen ödeme yöntemine göre değişiklik gösterebilir.

TransferGo ile yapılan banka transferlerinde 1.000.000 TL limit bulunuyor. Eğer kart ile ödeme yapacaksanız transfer başına gönderebileceğiniz maksimum miktar ise 10.000 GBP. 

Banka Transferiyle Yurt Dışından Türkiye IBAN’a Para Göndermek

Yurt dışından bankanız aracılığıyla Türkiye’deki IBAN’a para göndermek istediğinizde yapacağınız işlem bir SWIFT işlemi olarak adlandırılır. Bu durumun yurtiçinde yaptığınız para transferinden birkaç farkı var.

Yurt Dışından Türkiye’ye Para Transferi ve Yurtiçi Para Transferi Farkları

Yurt dışından IBAN’a para gönderme konusunda aşağıda bahsedeceğimiz farklar, işlemi banka aracılığıyla yaptığınızda oluşur.

 1. Uluslararası para transferindeki komisyon, çoğunlukla yurt içinde EFT’ye göre daha yüksek. Hem gönderen hem alıcı açısından düzenli olarak bu şekilde işlem ücreti ödemek yüksek masraflara sebep olabilir.
 2. Yurt içi para transferleri EFT ya da FAST işlemi ile anında gerçekleştirilebilir fakat uluslararası para transferleri ülkeden ülkeye değişse de genellikle yurt içi transfere göre daha uzun sürer.
 3. Yurt içinde yapılacak para transferinde IBAN ve alıcı adı soyadı bilgileri yeterliyken, yurt dışından para gönderme işleminde alıcı bankanın SWIFT/BIC koduna da ihtiyaç duyarsınız. Bunun amacı da gönderen ve alıcı banka arasındaki iletişimin doğru ve sorunsuz bir şekilde sağlanması.

Yurtdışından para almak yazımızı inceleyerek Türkiye’deki alıcı eğer sizseniz neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Türkiye’den Yurtdışı IBAN’a Para Gönderme

Türkiye’den yurt dışında bir IBAN’a para transferi yapmak için geleneksel bankacılık yöntemini kullanabilirsiniz. Türkiye’deki bankalarda mobil bankacılık üzerinden ya da şubeden uluslararası para transferi gerçekleştirmek mümkün.

Uluslararası para transferi sağlayıcılardan Xe, Remitly ve WorldRemit ile yurt dışından Türkiye IBAN’a para transferi yapılsa da henüz Türkiye’den diğer ülkelere para transferi yapmak mümkün değil. 

Fakat Wise ve TransferGo ile Türkiye’deki hesabınızdan yurt dışına para gönderimi sağlayabilirsiniz.

Yurt dışından Türkiye’ye para transferi yapmak ile Türkiye’den yurt dışına gönderim yapmak arasında herhangi bir fark yok. Yani Türkiye’de bulunan biri de Wise üzerinden yukarıdaki adımları izleyerek farklı ülkelere kolaylıkla para transferi yapabilir. 

Eğer yurt dışında alıcı taraftaysanız, Türkiye’den size para gönderecek kişiye de bu yöntemi önerebilirsiniz. Yurt dışına Türkiye’den para gönderme yazımız da bu konuda bir rehber olabilir. Eğer Türkiye’den yurtdışına para gönderecek olan kişi kendisine para göndereceği ülkenin yerel para biriminde bir banka hesabı açarsa düzenli yapacağı transfer işlemlerinde masraflarını biraz azaltabilir.

Özetle

Yazımızda yurt dışından IBAN’a para gönderme konusunu detaylı olarak ele aldık. Yurt dışından Türkiye’ye para transferinde hızlı, güvenli ve ucuz yöntemleri inceledik. Ayrıca bu işlemi kolay şekilde gerçekleştirebileceğiniz Wise ve TranserGo’dan da detaylıca bahsettik. 

Wise ile kolay ve güvenilir bir şekilde uluslararası para transferi yapabilirsiniz. Uluslararası transferlerde göndereceğiniz miktar reel döviz kuru üzerinden çevrilir ve transfer için alınacak işlem ücreti şeffaf olarak yansıtıldığı için transfer öncesi kesinti miktarını görebilirsiniz. 

Ayrıca Wise ve TransferGo ile yapılan transferlerde gönderilen para genellikle 1 iş günü içerisinde alıcı hesabına ulaşır. 

Aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a ücretsiz olarak üye olabilir ve para transferi yapmaya başlayabilirsiniz.

Xe, TransferGo ve WorldRemit ile yapacağınız transferlerde de transferin gerçekleşeceği döviz kuru ve işlem ücretleri de göndericiye net bir şekilde iletildiği için sürprizle karşılaşmazsınız. Tahmini teslimat süresi ise gönderici ve alıcı ülkelere ek olarak gönderilen miktara göre de değişiklik göstermekle birlikte paranın ne zaman iletileceği transfer öncesi göndericiyle paylaşılır.

Aklınıza takılabilecek diğer sorular için sıkça sorulan soruları inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yurt Dışından Gelen Para Hesaba Ne Zaman Geçer?

Transfer süresi birçok faktöre bağlıdır. Gönderilen ülke, alıcı ülke, seçilen yöntem, gönderilen para birimi ve miktarı bu sürede belirleyicidir. Wise ile yapılan transferler genellikle 1 iş günü içerisinde tamamlanır. SWIFT yöntemiyle yapılan uluslararası transferler yaklaşık 3 iş günü içinde tamamlanır.

Yurt Dışından IBAN’a Para Gönderilir mi?

Yurt dışından Türkiye’deki alıcının IBAN adresine para gönderilebilir. Seçtiğiniz yönteme bağlı olarak transfer süresi ve ücretleri değişkenlik gösterir. 

Yurt dışından Türkiye IBAN’a banka transferi, Wise veya TransferGo ile para gönderebilirsiniz.

Yurt Dışından TL Hesabına Para Gelir mi?

Evet, yurt dışındaki bankaları ya da elektronik para kuruluşlarını kullanarak TL hesabına para transferi yapılabilir. Transfer ücreti seçilen yönteme göre değişiklik gösterir. Çünkü döviz çevrim ücretinde gizli komisyonlar eklenebilir. Wise ile transfer yaptığınızda ise reel piyasa kuru üzerinden ücretlendirilirsiniz. 

Yurt Dışına Para Transferi En Ucuz Nasıl Yapılır?

Wise hem reel döviz kurunu kullanması hem de transferi kendi ağıyla gerçekleştirip aracı banka kullanmaması nedeniyle yurt dışına para transferi yaparken düşük ücretler sunan bir yöntemdir.

Yurt Dışından Gelen Para Nasıl Çekilir?

Transfer sonucu size ulaşan parayı Türkiye’deki bir banka hesabınıza aldıysanız, atm’den çekebilirsiniz. Eğer transferi, Wise hesabınıza aldıysanız, Türkiye’deki banka hesabınıza transfer edip nakit olarak atm’den çekebilir, bu sayede yurt dışından gelen parayı çekebilirsiniz.

Yurt Dışından En Fazla Kaç Para Gönderilir?

Her bankanın veya elektronik para kuruluşunun uluslararası para transferi için bir üst limiti bulunur. Bu önlemler genellikle daha güvenli bir transfer yapmak ve dolandırcılıktan korunmak için uygulanır. Wise ile para gönderirken para birimine göre değişiklik gösterse de genelde tek seferde en fazla 1 milyon birim para gönderimine izin verilir.