Yurtdışından Türkiye IBAN’a Para Gönderme: Yurtdışından Para Transferi

Yurtdışından Türkiye’ye gönderme işlemi yaparken tıpkı yurtiçinde yaptığımız transferlerde olduğu gibi IBAN bilgisi olmazsa olmazdır. Fark olarak, yurtdışından IBANa para gönderme işlemi yaparken bankalardan SWIFT ve BIC kodlarına da ihtiyaç duyarsınız. Çünkü göndereceğiniz para döviz cinsinden olacaktır.

Peki bu kodlara ihtiyaç duymadan yalnızca IBAN bilgisiyle yurtdışından Türkiye’ye para göndermek mümkün mü?

2021 yılına geldiğimiz bu günlerde bu soruya artık evet diyebiliyoruz. Bundan 5 yıl öncesine kadar hayal bile edemediğimiz bir yöntem olan Wise(aslında 10 yıllık bir şirket fakat popüler hale gelmesi daha yakın zamanda gerçekleşti) ve benzeri yöntemler Türkiye’ye para transferlerinde bankalara kaptırdığımız paralara dur diyor. Hem de SWIFT ve BIC gibi kodlara ihtiyaç duymuyor.

Şimdi yalnızca IBAN bilgisinin yeterli olduğu bu transfer yöntemini biraz daha detaylı açıklayalım.

Yurtdışından Türkiye IBAN’a Para Transferi

Yurtdışında yaşarken Türkiye’de olan bir dostunuza, akrabanıza para transferi yapmak ya da iş için para göndermek istediğinizde karşı taraftan istemeniz gereken tek şey IBAN bilgileriyle birlikte alıcının adı soyadıdır.

Şimdi bu bilgilerle birlikte Wise ile nasıl yurtdışından Türkiye’ye para gönderme işlemini gerçekleştireceğinizi anlatalım. Öncesinde ise kısaca Wise’dan bahsedelim.

Wise ile Yurtdışından IBAN’a Uluslararası Para Gönderme

Wise(eski adıyla Transferwise) uluslararası para transferlerini daha az kesintiyle ve hızlıca gerçekleştirmek için yola çıktı. Bu konuda oldukça modern bir yaklaşımla işinizi hem hızlandırıyor hem de ucuzlaştırıyor.

yurtdisindan-turkiyeye-para-transferi-wise
Ekran görüntüsü 14 Ekim 2021 tarihinde alınmıştır.

Siteye girdikten sonra ilk yapmanız gereken oldukça basit olan üyelik işlemlerini tamamlamak. Kişisel bilgilerinizi doğru girmeniz transferin sorunsuz gerçekleşmesi adına önemli.

Yurtdışından Türkiye’ye Para Transferi Nasıl Yapılır?

 • Wise’a üye olduktan sonra para transferi yapacağınız para birimini ve para göndermek istediğiniz para birimini seçiyorsunuz. (Örneğin: Euro->TRY)
 • Ardından işlemi gerçekleştireceğiniz para miktarını belirtiyorsunuz. Karşınıza tüm detaylarıyla para gönderme işleminin size ne kadara mal olacağı çıkıyor.
 • Wise’ın yurtdışından Türkiye IBANa para gönderirken bir avantajı da kur dönüşüm oranlarında.
 • Ardından alıcı bilgilerini ve yurtdışından para göndereceğiniz Türkiye’deki alıcının IBAN’ını giriyorsunuz.
 • Tüm bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra eğer yöntem olarak banka transferi seçeceğini seçerseniz Wise size bir referans numarası ve IBAN adresi gösteriyor.
 • Bu hesaba para gönderdikten sonra işleminiz başlıyor ve size belirtilen gün içerisinde tamamlanıyor.
 • İşlemi banka/kredi kartı yöntemiyle de gerçekleştirebiliyorsunuz. Burada tercih tamamen size kalmış durumda.

Wise ile yurtdışından para transferi yaparken SWIFT ve BIC kodlarına ihtiyacınız yok.

Diğer alternatif yöntemleri de incelemek ve bu yöntemi de daha detaylı okumak için Yurtdışından en ucuz para gönderme yöntemleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Maalesef yurt dışından IBANa para transferi ücretsiz bir şekilde şimdilik mümkün görünmüyor. Bu şekilde reklam yapmaya çalışan bankalara ya da benzeri servislere de baktığınızda mutlaka bir dipnot göreceksiniz.

Örneğin ücretsiz para gönderme reklamı yapılırken alıcı bankanın komisyon alabileceğini belirtir. Diğer bir ihtimal de kur çevrim oranları üzerinden gizli komisyon alırlar.

Güvenilirlik anlamında Wise Türkiye’de BDDK dahil işlem yaptığı tüm ülkelerde lisanslı bir şekilde çalışıyor. Türkiye’de işlemlere Birleşik Ödeme Hizmetleri aracılık ediyor.

Güvenilirlik açısından yurtdışından para göndermek için SWIFT yapmanız ya da Wise kullanmanız arasında bir fark yok.

Yurtdışından Türkiye’ye Para Gönderme Masrafı & Komisyonu

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu işlemi ücretsiz tamamlama şansınız bulunmuyor. Wise ile daha ucuz ve hızlı hale geliyor. Aşağıdaki tabloda Euro, Dolar ve Pound üzerinden masrafları bulabilirsiniz.

Gönderen ÜlkeAlıcı ÜlkeGönderilen Para MiktarıMasraf(Wise)Süre(Ort.)
AlmanyaTürkiye1000 Euro7,60 Euro1 Gün
AlmanyaTürkiye2000 Euro13,36 Euro1 Gün
İngiltereTürkiye1000 GBP6,61 GBP1 Gün
ABDTürkiye1000 Dolar9,69 Dolar1 Gün
Türkiye’ye para gönderme masrafı 14 Ekim 2021 tarihinde hesaplanmıştır. Kur değiştikçe ufak farklar oluşabilmektedir.

Banka havalesi yoluyla yapılan transferlerde masraf daha düşük olduğundan hesaplama bu yöntem üzerinden yapıldı.

Yurtdışından Türkiye’ye para transferi yaparken şimdilik en uygun ücretler yukarıda tabloda verdiğimiz ücretler gibi görünüyor. Daha hızlı transfer yapmak isterseniz ufak bir komisyon farkıyla aynı gün içerisinde de işlem tamamlanıyor.

Banka Transferiyle Türkiye IBAN’a Para Göndermek

Yurtdışından bankanız aracılığıyla Türkiye’deki IBAN’a para göndermek istediğinizde yapacağınız işlem bir SWIFT işlemi olarak adlandırılır. Bu durumun yurtiçinde yaptığınız para transferinden birkaç farkı vardır.

Yurtdışından Para Transferi – Yurtiçi Para Transferi Farkları

Bu bahsettiğimiz farklar işlemi banka aracılığıyla yaptığınızda olan farklardır.

 1. Yurtdışından para transferindeki komisyon EFT’ye göre çok daha yüksektir. Hem gönderen hem alıcı açısından düzenli olarak bu işlemi yapmak yüklü para kayıplarına sebep olabilir.
 2. Yurtiçinde yapılacak para transferinde IBAN ve alıcı ad, soyad bilgileri yeterliyken yurtdışından para gönderme işleminde alıcı bankasının bazı detaylarına daha ihtiyaç duyarsınız. Bunun amacı da gönderen ve alıcı banka arasındaki iletişimin doğru ve sorunsuz bir şekilde sağlanması içindir.

Bu işlemde kesintileri azaltmak isteyen müşteriler işlemleri döviz üzerinden yaparlar. SWIFT yaparken yurtdışındaki Euro ya da Dolar hesabından Türkiye’deki Euro ya da Dolar hesabına para gönderirseniz işlem masrafı düşecektir.

Siz yurtdışında alıcı taraftaysanız Türkiye’den size para gönderecek kişiye de bu yöntemi önerebilirsiniz.

Yurtdışına para gönderme yazımız da bu konuda bir rehber olabilir. Eğer Türkiye’den yurtdışına para gönderecek olan kişi kendisine para göndereceği ülkenin yerel para biriminde bir banka hesabı açarsa düzenli yapacağı transfer işlemlerinde masraflarını biraz azaltabilir.

Türkiye’den Yurtdışı IBAN’a Para Gönderme

Yukarıda bahsettiğimiz yurtdışından Türkiye’ye para gönderme işlemiyle tam tersi arasında herhangi bir fark bulunmuyor.

Yani Türkiye’de bulunan biri de Wise üzerinden yukarıdaki adımları izleyerek para transferini Türkiye’den farklı ülkelere aynı şekilde hiç zorlanmadan gerçekleştirebilir.

Yurtdışından para almak yazımızı inceleyerek Türkiye’deki alıcı eğer sizseniz neler yapmanız gerektiğini de açıkladık.

Yurtdışından IBAN’a Para Gönderme: Farklı Ülkeler

Yurtdışında yaşadığınız bir ülkeden yine Türkiye dışında farklı bir ülkeye para göndermek istiyorsanız öncelikle bulunduğunuz bölge önemli.

Yani eğer Avrupa’da para transferini Avrupa Birliği içinde yapacaksanız bu transferin ücreti bulunduğunuz ülkede başka bir bankaya para transferi yapmaktan bir farklı değildir. Bu işlem SEPA banka transferi bölgesi içindedir ve ek komisyon karşınıza çıkmaz.

Örnek vermek gerekirse Fransa’da yaşayan birinin Almanya’ya para gönderirken yapacağı işlem ülkesinde farklı bir bankaya para transferi yapmaktan farksızdır. Avrupa Birliği içinde aynı şekilde farklı bir ülkede ATM’den çekeceğiniz parada da bankalar ekstra bir komisyon ücreti uygulayamaz.

Yani Fransa’da siz kendi bankanız yerine farklı bir bankayı para çekerken kullandığınızda ne kadar komisyon ödüyorsanız Almanya’da da ödeyeceğiniz komisyon aynı olacaktır. Avrupa içinde geçerli olan bu proje SEPA (Single Euro Payments Area) olarak adlandırılır.

IBAN olmadan Yurtdışından Türkiye’ye İsme Para Gönderme

Eğer IBAN üzerinden para gönderme şansınız bulunmuyorsa yani Türkiye’de para göndermek istediğiniz kişinin banka hesabı yoksa ya da sizin henüz bulunduğunuz ülkede banka hesabınız yoksa şubeler üzerinden banka hesabı olmadan yurtdışından para transferi yapmanızı sağlayan alternatif yöntemler de bulunur.

Tabii ki bu yöntemlerin hepsi doğrudan Türkiye’de bir banka hesabına para yollamaktan çok daha pahalı. İşin içine şubeler ve o şubelerde çalışan insanların da girdiği düşünülürse masrafların artması anlaşılabilir.

Avantaj olarak söyleyebileceğimiz konu ise yurtdışından IBANa kaç günde para gelir diye beklemeye gerek kalmıyor. Bu yöntemlerin çoğunda transfer anında gerçekleşiyor.

Bu yöntemler hakkında detaylı olarak açıkladığımız yazılarımız bulunuyor. Linklere tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Western Union Yurtdışı Para Gönderme: Yurtdışından para transferi ihtiyacı olan neredeyse herkesin adını bildiği Western Union pahalı olmasına karşın çok fazla hizmet noktası bulunması sebebiyle hala tercih ediliyor. İsme gönderim yapmak mümkün ve alıcı parayı MTCN adı verilen referans numarasıyla çekebiliyor.
 • Moneygram Yurtdışı Para Transferi: Bir Western Union alternatifi olarak bahsedebileceğimiz Moneygram yabancı ülkeden para transferi yapmak için benzer şekilde çalışıyor. Western Union kadar yaygın olmasa da yabancı bir ülkeden para transferi yapmak isteyen kişiler için hala popüler bir yöntem.
 • UPT Yurtdışı Para Transferi: UPT de yukarıdaki benzerleri gibi olsa da yerli bir girişim. Özellikle Türkiye’de Aktifbank şubeleri aracılığıyla işlemlerinizi yapabiliyorsunuz ve başka ülkelerden Türkiye’ye para göndermek için yerli bir şirket arayanların tercihi olabilir.

Yazımızda yurtdışından IBAN’a para gönderme konusunda aklınıza takılabilecek noktaları gidermeye çalıştık. Bir yandan bu işlemi en kolay şekilde gerçekleştirebileceğiniz Wise’ı da basitçe anlattık. Yurtdışından Türkiye’ye para transferi konusunda aklınızdaki soruları giderebildiğimize inanıyoruz.