Yurtdışından Türkiye IBAN’a Para Gönderme – Yurtdışından Para Transferi

Yurt dışından Türkiye’ye para gönderirken tıpkı yurt içinde yaptığımız transferlerde olduğu gibi IBAN bilgisi talep edilir. Farklı olarak, yurt dışından IBAN’a para transferi yaparken alıcı bankaların SWIFT ve BIC kodlarına da ihtiyaç duyarsınız. Çünkü göndereceğiniz para döviz cinsindendir.

Peki bu kodlara ihtiyaç duymadan yalnızca IBAN bilgisiyle yurtdışından Türkiye’ye para göndermek mümkün mü?

Son yıllarda sayıları artan Wise (eski adıyla TransferWise) ve benzeri elektronik para kuruluşları ile bu soruya artık evet diyebiliyoruz. Wise, para transferlerinde geleneksel yöntemlerle ödediğiniz gizli ücretler ve ek masraflara son vererek, uluslararası transfer ücretlerini mümkün olduğu kadar düşük tutmayı hedefliyor. Üstelik transferler için SWIFT veya BIC gibi kodlara da ihtiyaç duymuyor.

Şimdi yalnızca IBAN bilgisinin yeterli olduğu bu transfer yöntemini biraz daha detaylı açıklayalım.

Yurtdışından Türkiye IBAN’a Para Transferi

Yurt dışında yaşarken Türkiye’de olan bir dostunuza veya akrabanıza para transferi yapmak ya da iş için para göndermek istediğinizde karşı tarafa dair bilmeniz gereken tek şey IBAN bilgileriyle birlikte alıcının adı soyadıdır.

Şimdi alıcı bilgilerini öğrendikten sonra Wise ile nasıl yurt dışından Türkiye’ye para transferi yapacağınızı anlatalım. Öncesinde ise kısaca Wise nedir? Nasıl Kullanılır? konularından bahsedelim.

Wise ile Yurt Dışından Türkiye IBAN’a Para Gönderme

Wise, uluslararası para transferlerini mümkün olduğu kadar düşük ücretlerle ve olabildiğince hızlı şekilde gerçekleştirmek için kurulan bir elektronik para kuruluşudur. Bu konuda benimsediği modern yaklaşımla işinizi hem hızlandırıyor hem de tasarruf etmenizi sağlıyor.

Ekran görüntüsü 1 Ağustos 2022 tarihinde Wise sitesinden alınmıştır. Düşük maliyetli transfer seçeneği seçilmiştir. Değerler, döviz kuruna göre değişkenlik gösterebilir.

Siteye girdikten sonra ilk yapmanız gereken oldukça kolay olan üyelik işlemlerini tamamlamak. Kişisel bilgilerinizi doğru girmeniz transferin sorunsuz gerçekleşmesi için oldukça önemli.

Yurtdışından Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

 • Wise’a üye olduktan sonra para transferi yapacağınız para birimini ve para göndermek istediğiniz para birimini seçiyorsunuz. (Örneğin: Euro->TRY)
 • Ardından transfer edeceğiniz para miktarını belirtiyorsunuz. Karşınıza para gönderme işleminin size ne kadara mal olacağı tüm detaylarıyla çıkıyor.
 • Wise’ın yurtdışından Türkiye IBANa para gönderirken bir avantajı da kur dönüşüm oranlarında.
 • Ardından alıcı bilgilerini ve yurtdışından para göndereceğiniz Türkiye’deki alıcının IBAN’ını giriyorsunuz.
 • Tüm bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra eğer yöntem olarak banka transferi seçeceğini seçerseniz Wise size bir referans numarası ve IBAN adresi gösteriyor.
 • Bu hesaba para gönderdikten sonra işleminiz başlıyor ve size belirtilen gün içerisinde tamamlanıyor.
 • İşlemi banka/kredi kartı yöntemiyle de gerçekleştirebiliyorsunuz. Burada tercih tamamen size kalmış durumda.

Wise ile yurtdışından para transferi yaparken SWIFT ve BIC kodlarına ihtiyacınız yok.

Diğer alternatif yöntemleri de incelemek ve bu yöntemi de daha detaylı okumak için Yurtdışından düşük ücretlerle para gönderme yöntemleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yurt dışından IBAN’a para transferi yaparken belirli bir transfer ücreti ödersiniz. Her ne kadar bazı kuruluşları bu transferi ücretsiz gerçekleştirdiklerini belirtse de maalesef yurt dışından ücretsiz para transferi gerçekçi olmayabilir.

Bu reklam ve kampanyalarda genelde bir dipnot görürsünüz. Burada aracı bankaların komisyon alabileceğini veya kur farkı kaynaklı ek masraf çıkabileceğini ifade ediler. Yani transferin size ne kadara mal olacağı şeffaf olarak belirtilemez ve ücretsiz değildir.

Güvenilirlik anlamında Wise, işlem yaptığı tüm ülkelerde lisanslı bir şekilde çalışıyor ve faaliyetleri yasal otoriteler tarafından denetleniyor. Türkiye’de işlemlere Birleşik Ödeme Hizmetleri aracılık ediyor ve BDDK tarafından denetleniyor.

Dolayısıyla, güvenilirlik açısından yurt dışından banka hesabına para gönderme için SWIFT yapmanız ya da Wise kullanmanız arasında bir fark yok.

Yurt Dışından Türkiye’ye Para Gönderme Ücreti ve Komisyonlar

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu işlemi ücretsiz tamamlama şansınız bulunmuyor. Ancak para transferi, Wise ile ucuz ve hızlı hale gelebiliyor. Aşağıdaki tabloda Euro, Dolar ve Pound üzerinden masrafları bulabilirsiniz.

Gönderen ÜlkeAlıcı ÜlkeGönderilen Para MiktarıTransfer Ücreti (Wise)Tahmini Transfer Süresi
AlmanyaTürkiye1000 Euro12.52 Euro1 Gün
AlmanyaTürkiye2000 Euro23.4 Euro1 Gün
İngiltereTürkiye1000 GBP11,57 GBP1 Gün
ABDTürkiye1000 Dolar16,55 Dolar1 Gün
Türkiye’ye para gönderme masrafları 1 Ağustos 2022 tarihinde hesaplanmıştır. Kur değiştikçe ücretler değişkenlik gösterebilir.

Banka havalesi yoluyla yapılan transferlerde masraf daha düşük olduğundan tablodaki hesaplama bu yöntem üzerinden yapıldı. Ancak “Hızlı Transfer” opsiyonunu seçerek transfer süresini kısaltabilirsiniz. Bu durumda ödeyeceğiniz transfer ücreti bir miktar artacaktır.

Yurt dışından Türkiye’ye para transferi yaparken ücretlendirme yukarıda tabloda verdiğimiz gibi görünüyor. Wise ile para gönderme işlemini daha hızlı yapmak isterseniz ufak bir komisyon farkıyla aynı gün içerisinde de işlem yapabilirsiniz.

Yurt Dışından Para Transferi Kaç Günde Gelir?

Yurt dışından IBAN’a para gönderme süresi yaklaşık 1 iş günü içinde tamamlanabilir. Wise gibi yöntemlerle uluslararası para transferi aynı iş gün tamamlanabilir. SWIFT gibi yöntemlerde uluslararası para transferi 3 iş gün içerisinde tamamlanır.

Wise ile yaptığınız işlemde düşük maliyetli transfer seçeneğini seçerek genellikle 1 iş günü içerisinde transferleri tamamlayabilirsiniz. Hızlı Transfer seçeneğini seçerseniz biraz daha yüksek bir komisyon ödeyerek birçok ülkede bu sürenin dakikalar içinde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

SWIFT işlemi ise yaklaşık 3 iş günü içerisinde tamamlanabilir. Bankalar arası anlaşmalara ve kullandıkları muhabir bankalara göre süre 1 iş gününden 7 iş gününe kadar değişken olabilir.

Yurt Dışından Para Göndermek İçin Neler Gerekli?

Yurt dışından para göndermeniz için geleneksel bankalar alıcı ile ilgili bazı bilgiler talep eder. Bu bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Alıcının adı ve soyadı,
 • Alıcının IBAN numarası,
 • Alcının bankasına ait SWIFT kodu,
 • Alıcıya para gönderim amacınız,
 • Alıcının adresi.

Wise ile yurt dışından para transferi yaptığınızda ihtiyacınız olan bilgiler alıcının adı soyadı ve IBAN bilgileridir. Alıcı bankanın SWIFT koduna ihtiyaç duymazsınız.

Üstelik Wise ile sadece alıcının email adresini kullanarak da para göndermeniz mümkün olabilir. Bunun için:

 • Eğer alıcının o email adresi ile bir Wise hesabı varsa, o hesap bilgilerine paranız iletilir. Bunun için email adresi ile para gönder seçeneğini kullanarak para gönderebilirsiniz.
 • Eğer alıcının Wise hesabı yoksa, Wise alıcıya hesap bilgilerini soran bir email gönderir. Email adresi kullanarak para göndermek hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz: Birine yalnızca email adresini kullanarak para gönderebilir miyim?

Eğer işletmeniz adına para transferi yapacaksanız bu durumda sizden güvenlik amaçlı bir takım ek bilgi ve belgeler talep edilebilir.

Banka Transferiyle Türkiye IBAN’a Para Göndermek

Yurtdışından bankanız aracılığıyla Türkiye’deki IBAN’a para göndermek istediğinizde yapacağınız işlem bir SWIFT işlemi olarak adlandırılır. Bu durumun yurtiçinde yaptığınız para transferinden birkaç farkı vardır.

Yurtdışından Para Transferi – Yurtiçi Para Transferi Farkları

Yurt dışından IBAN’a para gönderme konusunda aşağıda bahsedeceğimiz farklar, işlemi banka aracılığıyla yaptığınızda oluşan farklardır.

 1. Uluslararası para transferindeki komisyon, yurtiçinde EFT’ye göre çok daha yüksektir. Hem gönderen hem alıcı açısından düzenli olarak bu şekilde işlem ücreti ödemek yüksek masraflara sebep olabilir.
 2. Yurt içinde yapılacak para transferinde IBAN ve alıcı ad soyad bilgileri yeterliyken, yurt dışından para gönderme işleminde alıcı bankanın SWIFT/BIC koduna da ihtiyaç duyarsınız. Bunun amacı da gönderen ve alıcı banka arasındaki iletişimin doğru ve sorunsuz bir şekilde sağlanmasıdır.

Yurtdışından para almak yazımızı inceleyerek Türkiye’deki alıcı eğer sizseniz neler yapmanız gerektiğini de açıkladık.

Yurt Dışından Türkiye’deki Hesaba Para Yatırma

Yurt dışındaki yabancı bankadan Türk bankasına para transferi genelde SWIFT ağı kullanılarak gerçekleştirilir. Her bankanın bu transfer işlemi için belirlediği komisyon ve işlem ücretleri farklıdır. Ancak Türkiye’deki hesaba para yatırma işlemi için aracı bankalar kullanılacağından bankaların gönderdiğiniz paradan ne kadar ücret keseceğini önceden bilemeyebilirsiniz.

Bunun yanında kullanılan transfer ağı nedeniyle para gönderme süresi uzayabilir. Wise ile para gönderdiğinizde Wise’ın kendi kurduğu transfer ağı sayesinde gönderimi hem ucuz hem de hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’den Yurtdışı IBAN’a Para Gönderme

Yurt dışından Türkiye’ye para transferi yapmak ile Türkiye’den yurt dışına gönderim yapmak arasında herhangi bir fark bulunmuyor.

Yani Türkiye’de bulunan biri de Wise üzerinden yukarıdaki adımları izleyerek farklı ülkelere kolaylıkla para transferi yapabilir. 

Eğer yurt dışında alıcı taraftaysanız, Türkiye’den size para gönderecek kişiye de bu yöntemi önerebilirsiniz. Yurt dışına para gönderme yazımız da bu konuda bir rehber olabilir. Eğer Türkiye’den yurtdışına para gönderecek olan kişi kendisine para göndereceği ülkenin yerel para biriminde bir banka hesabı açarsa düzenli yapacağı transfer işlemlerinde masraflarını biraz azaltabilir.

Yurt Dışından Yüksek Miktarda Para Transferi Nasıl Yapılır?

Yüksek miktarlarda para transferi yaparken gönderen için güvenlik her zaman ön planda olur. Sonrasında ise genellikle transfer ücreti gelir. Çünkü para miktarı arttıkça gönderim ücreti de artabilir. SWIFT ile yüksek miktarda para gönderildiğinde işlem sonrası beklenmedik kesintiler ortaya çıkabilir.

Wise ile yurt dışından yüksek miktarda para göndermek ise bankalar gibi güvenlidir. Üstelik gönderilen miktar arttıkça Wise, transfer ücretindeki otomatik indirim uygular.


Özetle

Yazımızda yurt dışından IBAN’a para gönderme konusunu detaylı olarak ele aldık. Yurt dışından Türkiye’ye para transferinde hızlı, güvenli ve ucuz yöntemleri inceledik. Ayrıca bu işlemi kolay şekilde gerçekleştirebileceğiniz Wise’ı da detaylıca anlattık. Aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a ücretsiz olarak üye olabilir ve para transferi yapmaya başlayabilirsiniz.

Aklınıza takılabilecek diğer sorular için sıkça sorulan soruları inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yurt Dışından TL Hesabına Para Gelir Mi?

Evet, yurt dışındaki bankaları ya da elektronik para kuruluşlarını kullanarak TL hesabına para transferi yapılabilir. Transfer ücreti seçilen yönteme göre değişiklik gösterir. Çünkü döviz çevrim ücretinde gizli komisyonlar eklenebilir. Wise ile transfer yaptığınızda ise reel piyasa kuru üzerinden ücretlendirilirsiniz. 

Yurt Dışından Iban’a Para Gönderilir Mi?

Yurt dışından Türkiye’deki alıcının IBAN adresine para gönderilebilir. Seçtiğiniz yönteme bağlı olarak transfer süresi değişkenlik gösterir. 

Yurt Dışından Gelen Para Hesaba Ne Zaman Geçer?

Transfer süresi birçok faktöre bağlıdır. Gönderilen ülke, alıcı ülke, seçilen yöntem, gönderilen para birimi ve miktarı bu sürede belirleyicidir. Wise ile yapılan transferler genellikle 1 iş günü içerisinde tamamlanır. SWIFT yöntemiyle yapılan uluslararası transferler yaklaşık 3 iş günü içinde tamamlanır.

Yurt Dışına Para Transferi En Ucuz Nasıl Yapılır?

Wise hem reel döviz kurunu kullanması hem de transferi kendi ağıyla gerçekleştirip aracı banka kullanmaması nedeniyle yurt dışına para transferi yaparken düşük ücretler sunan bir yöntemdir.

Yurt Dışından Gelen Para Nasıl Çekilir?

Transfer sonucu size ulaşan parayı Türkiye’deki bir banka hesabınıza aldıysanız, atm’den çekebilirsiniz. Eğer transferi, Wise hesabınıza aldıysanız, Türkiye’deki banka hesabınıza transfer edip nakit olarak atm’den çekebilir, bu sayede yurt dışından gelen parayı çekebilirsiniz.

Yurt Dışından En Fazla Kaç Para Gönderilir?

Her bankanın veya elektronik para kuruluşunun uluslararası para transferi için bir üst limiti bulunur. Bu önlemler genellikle daha güvenli bir transfer yapmak ve dolandırcılıktan korunmak için uygulanır. Wise ile para gönderirken para birimine göre değişiklik gösterse de genelde tek seferde en fazla 1 milyon birim para gönderimine izin verilir.