Yurtdışından Türkiye IBAN’a Para Gönderme: Yurtdışından Para Transferi

Yurtdışından Türkiye’ye gönderme işlemi yaparken tıpkı yurtiçinde yaptığımız transferlerde olduğu gibi IBAN bilgisi olmazsa olmazdır. Fark olarak, yurtdışından IBANa para gönderme işlemi yaparken bankalardan SWIFT ve BIC kodlarına da ihtiyaç duyarsınız. Çünkü göndereceğiniz para döviz cinsinden olacaktır.

Peki bu kodlara ihtiyaç duymadan yalnızca IBAN bilgisiyle yurtdışından Türkiye’ye para göndermek mümkün mü?

2022 yılına geldiğimiz bu günlerde bu soruya artık evet diyebiliyoruz. Bundan 5 yıl öncesine kadar hayal bile edemediğimiz bir yöntem olan Wise(aslında 10+ yıllık bir şirket fakat popüler hale gelmesi daha yakın zamanda gerçekleşti) ve benzeri yöntemler yurtdışından Türkiye’ye para transferlerinde bankalara kaptırdığımız paralara dur diyor. Hem de SWIFT ve BIC gibi kodlara ihtiyaç duymuyor.

Şimdi yalnızca IBAN bilgisinin yeterli olduğu bu transfer yöntemini biraz daha detaylı açıklayalım.

Yurtdışından Türkiye IBAN’a Para Transferi

Yurtdışında yaşarken Türkiye’de olan bir dostunuza, akrabanıza para transferi yapmak ya da iş için para göndermek istediğinizde karşı tarafa dair bilmeniz gereken tek şey IBAN bilgileriyle birlikte alıcının adı soyadıdır.

Şimdi bu bilgilerle birlikte Wise ile nasıl yurtdışından Türkiye’ye para gönderme işlemini gerçekleştireceğinizi anlatalım. Öncesinde ise kısaca Wise’dan bahsedelim.

Wise ile Yurtdışından IBAN’a Para Gönderme: Uluslararası Çözümler

Wise(eski adıyla Transferwise) uluslararası para transferlerini daha az kesintiyle ve hızla gerçekleştirmek için yola çıktı. Bu konuda oldukça modern bir yaklaşımla işinizi hem hızlandırıyor hem de ucuzlaştırıyor.

yurt-disindan-turkiyeye-para-gonderme-ucreti
Ekran görüntüsü 3 Nisan 2022 tarihinde Wise sitesinden alınmıştır. Düşük maliyetli transfer seçeneği seçilmiştir.

Siteye girdikten sonra ilk yapmanız gereken oldukça basit olan üyelik işlemlerini tamamlamak. Kişisel bilgilerinizi doğru girmeniz transferin sorunsuz gerçekleşmesi adına önemli.

Yurtdışından Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

 • Wise’a üye olduktan sonra para transferi yapacağınız para birimini ve para göndermek istediğiniz para birimini seçiyorsunuz. (Örneğin: Euro->TRY)
 • Ardından işlemi gerçekleştireceğiniz para miktarını belirtiyorsunuz. Karşınıza tüm detaylarıyla para gönderme işleminin size ne kadara mal olacağı çıkıyor.
 • Wise’ın yurtdışından Türkiye IBANa para gönderirken bir avantajı da kur dönüşüm oranlarında.
 • Ardından alıcı bilgilerini ve yurtdışından para göndereceğiniz Türkiye’deki alıcının IBAN’ını giriyorsunuz.
 • Tüm bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra eğer yöntem olarak banka transferi seçeceğini seçerseniz Wise size bir referans numarası ve IBAN adresi gösteriyor.
 • Bu hesaba para gönderdikten sonra işleminiz başlıyor ve size belirtilen gün içerisinde tamamlanıyor.
 • İşlemi banka/kredi kartı yöntemiyle de gerçekleştirebiliyorsunuz. Burada tercih tamamen size kalmış durumda.

Wise ile yurtdışından para transferi yaparken SWIFT ve BIC kodlarına ihtiyacınız yok.

Diğer alternatif yöntemleri de incelemek ve bu yöntemi de daha detaylı okumak için Yurtdışından en ucuz para gönderme yöntemleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Maalesef yurt dışından IBANa para transferi ücretsiz bir şekilde şimdilik mümkün görünmüyor. Bu şekilde reklam yapmaya çalışan bankalara ya da benzeri servislere de baktığınızda mutlaka bir dipnot göreceksiniz.

Örneğin ücretsiz para gönderme reklamı yapılırken alıcı bankanın komisyon alabileceğini belirtir. Diğer bir ihtimal de kur çevrim oranları üzerinden gizli komisyon alırlar.

Güvenilirlik anlamında Wise Türkiye’de BDDK dahil işlem yaptığı tüm ülkelerde lisanslı bir şekilde çalışıyor. Türkiye’de işlemlere Birleşik Ödeme Hizmetleri aracılık ediyor.

Güvenilirlik açısından yurtdışından banka hesabına para gönderme için SWIFT yapmanız ya da Wise kullanmanız arasında bir fark yok.

Yurtdışından Türkiye’ye Para Gönderme Masrafı & Komisyonu

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu işlemi ücretsiz tamamlama şansınız bulunmuyor. Wise ile daha ucuz ve hızlı hale geliyor. Aşağıdaki tabloda Euro, Dolar ve Pound üzerinden masrafları bulabilirsiniz.

Gönderen ÜlkeAlıcı ÜlkeGönderilen Para MiktarıMasraf(Wise)Süre(Ort.)
AlmanyaTürkiye1000 Euro11,68 Euro1 Gün
AlmanyaTürkiye2000 Euro22,27 Euro1 Gün
İngiltereTürkiye1000 GBP10,98 GBP1 Gün
ABDTürkiye1000 Dolar14,04 Dolar1 Gün
Türkiye’ye para gönderme masrafı 3 Nisan 2022 tarihinde hesaplanmıştır. Kur değiştikçe ufak farklar oluşabilmektedir.

Banka havalesi yoluyla yapılan transferlerde masraf daha düşük olduğundan hesaplama bu yöntem üzerinden yapıldı. Yine de hızlı transfer seçeneğini seçerek işlemi 10 dakika içerisinde tamamlanacak hale de getirebilirsiniz. Sadece ödeyeceğiniz komisyon bir miktar artacaktır.

Yurtdışından Türkiye’ye para transferi yaparken şimdilik en uygun ücretler yukarıda tabloda verdiğimiz ücretler gibi görünüyor. Daha hızlı transfer yapmak isterseniz ufak bir komisyon farkıyla aynı gün içerisinde de işlem tamamlanıyor.

Yurtdışından IBAN’a Para Kaç Günde Gelir?

Yurtdışından IBANa para gönderme işlemi ortalama 1 günde tamamlanabilir. Wise, Western Union gibi yöntemlerle uluslararası para transferi aynı gün tamamlanırken SWIFT gibi yöntemlerle bu süre ortalama 3 güne kadar uzayabilir.

Wise ile yaptığınız işlemde düşük maliyetli transfer seçeneğini seçerek genellikle 1 iş günü içerisinde transferleri tamamlayabilirsiniz. Hızlı Transfer seçeneğini seçerseniz daha yüksek bir komisyon ödeyerek bazı ülkelerde bu sürenin 10 dakikaya kadar düimesini sağlayabilirsiniz.

Sürenin en çok uzayabileceği yöntem ise SWIFT’tir. Bankaların aralarındaki anlaşmalara ve kullandıkları muhabir bankalara göre süre 1 iş gününden 7 iş gününe kadar çıkabilir.

Yurtdışından IBAN’a para gönderme konusunda hız açısından da en efektif yöntem Wise ve Western Union gibi görünüyor. Wise benzeri Transfergo gibi alternatifler de bu konuda değerlendirebileceğiniz alternatifler arasında.

Banka Transferiyle Türkiye IBAN’a Para Göndermek

Yurtdışından bankanız aracılığıyla Türkiye’deki IBAN’a para göndermek istediğinizde yapacağınız işlem bir SWIFT işlemi olarak adlandırılır. Bu durumun yurtiçinde yaptığınız para transferinden birkaç farkı vardır.

Yurtdışından Para Transferi – Yurtiçi Para Transferi Farkları

Yurtdışından IBAN’a para gönderme konusunda bu bahsettiğimiz farklar işlemi banka aracılığıyla yaptığınızda oluşan farklardır.

 1. Uluslararası para transferindeki komisyon EFT’ye göre çok daha yüksektir. Hem gönderen hem alıcı açısından düzenli olarak bu işlemi yapmak yüklü para kayıplarına sebep olabilir. Bu sebeple yabancı bankadan Türk bankasına para transferi yapmadan önce yukarıda anlattığımız gibi alternatif yöntemlere yönelmeniz en doğrusu olur.
 2. Yurtiçinde yapılacak para transferinde IBAN ve alıcı ad, soyad bilgileri yeterliyken yurtdışından para gönderme işleminde alıcı bankasının bazı detaylarına daha ihtiyaç duyarsınız. Bunun amacı da gönderen ve alıcı banka arasındaki iletişimin doğru ve sorunsuz bir şekilde sağlanması içindir.

Bu işlemde kesintileri azaltmak isteyen müşteriler işlemleri döviz üzerinden yaparlar. SWIFT yaparken yurtdışından Euro hesabına para göndermek, yurtdışından Dolar hesabına para göndermek TL hesabına para göndermeye göre masrafı düşürebilir.

Çünkü bankalar yurtdışından döviz olarak gelen parayı TL’ye çevirirken de gizli bir komisyon alırlar. Bu sebeple TL hesabına para göndermek istiyorsanız yukarıda değindiğimiz Wise’ı kullanmak en doğrusu olacaktır. Yurtdışından para almak yazımızı inceleyerek Türkiye’deki alıcı eğer sizseniz neler yapmanız gerektiğini de açıkladık.

Türkiye’den Yurtdışı IBAN’a Para Gönderme

Yukarıda bahsettiğimiz Avrupa’dan Türkiye’ye para gönderme işlemiyle tam tersi arasında herhangi bir fark bulunmuyor.

Yani Türkiye’de bulunan biri de Wise üzerinden yukarıdaki adımları izleyerek para transferini Türkiye’den farklı ülkelere aynı şekilde hiç zorlanmadan gerçekleştirebilir.

Siz yurtdışında alıcı taraftaysanız Türkiye’den size para gönderecek kişiye de bu yöntemi önerebilirsiniz. Yurtdışına para gönderme yazımız da bu konuda bir rehber olabilir. Eğer Türkiye’den yurtdışına para gönderecek olan kişi kendisine para göndereceği ülkenin yerel para biriminde bir banka hesabı açarsa düzenli yapacağı transfer işlemlerinde masraflarını biraz azaltabilir.

IBAN olmadan Yurtdışından Türkiye’de İsme Para Gönderme

IBAN üzerinden para gönderme şansınız olmayabilir. Türkiye’deki alıcının banka hesabı yoksa ya da siz gittiğiniz ülkede henüz hesap açmadıysanız yine de uluslararası transfer yapabilirsiniz. Bu konudaki alternatif yöntemlere değinelim.

Tabii ki bu yöntemlerin hepsi doğrudan Türkiye’de bir banka hesabına para yollamaktan daha pahalı. İşin içine şubeler ve o şubelerde çalışan insanların da girdiği düşünülürse masrafların artması anlaşılabilir.

Avantaj olarak söyleyebileceğimiz konu ise yurtdışından IBANa kaç günde para gelir diye beklemeye gerek kalmıyor. Bu yöntemlerin çoğunda transfer anında gerçekleşiyor.

Bu yöntemler hakkında detaylı olarak açıkladığımız yazılarımız bulunuyor. Linklere tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Western Union Yurtdışı Para Gönderme: Yurtdışından para transferi ihtiyacı olan neredeyse herkesin adını bildiği Western Union pahalı olmasına karşın çok fazla hizmet noktası bulunması sebebiyle hala tercih ediliyor. İsme gönderim yapmak mümkün ve alıcı parayı MTCN adı verilen referans numarasıyla çekebiliyor.
 • Moneygram Yurtdışı Para Transferi: Bir Western Union alternatifi olarak bahsedebileceğimiz Moneygram yabancı ülkeden para transferi yapmak için benzer şekilde çalışıyor. Western Union kadar yaygın olmasa da yabancı bir ülkeden para transferi yapmak isteyen kişiler için hala popüler bir yöntem.
 • UPT Yurtdışı Para Transferi: UPT de yukarıdaki benzerleri gibi olsa da yerli bir girişim. Özellikle Türkiye’de Aktifbank şubeleri aracılığıyla işlemlerinizi yapabiliyorsunuz ve başka ülkelerden Türkiye’ye para göndermek için yerli bir şirket arayanların tercihi olabilir.

Yazımızda yurtdışından IBAN’a para gönderme konusunda aklınıza takılabilecek noktaları gidermeye çalıştık. Bir yandan bu işlemi en kolay şekilde gerçekleştirebileceğiniz Wise’ı da basitçe anlattık. Yurtdışından Türkiye’ye para transferi konusunda aklınızdaki soruları giderebildiğimize inanıyoruz.