Yurtdışından IBANa Para Gönderme

Yurtdışından Türkiye’ye yapılan para transferlerinde tıpkı yurtiçinde yaptığımız transferlerde olduğu gibi IBAN bilgisi olmazsa olmazdır fakat yurtdışından IBANa para gönderme işlemi yaparken bankalardan SWIFT ve BIC kodlarına da ihtiyaç duyarsınız. Çünkü göndereceğiniz para döviz cinsinden olacaktır.

Peki bu kodlara ihtiyaç duymadan yalnızca IBAN bilgisiyle yurtdışından Türkiye’ye para göndermek mümkün mü?

2020 yılına geldiğimiz bu günlerde bu soruya artık evet diyebiliyoruz. Bundan 5 yıl öncesine kadar bile hayal edemediğimiz bir yöntem olan Transferwise ve benzeri yöntemler yurtdışı para transferlerinde bankalara kaptırdığımız paralara dur diyor hem de SWIFT ve BIC gibi kodlara ihtiyaç duymuyor. Şimdi yalnızca IBAN bilgisinin yeterli olduğu bu transfer yöntemini biraz daha detaylı açıklayalım.

Yurtdışından IBAN’a Para Transferi

Yurtdışında yaşarken Türkiye’de olan bir dostunuza, akrabanıza para transferi yapmak ya da iş için para göndermek istediğinizde karşı taraftan istemeniz gereken tek şey IBAN bilgileriyle birlikte alıcının adı soyadıdır. Şimdi bu bilgilerle birlikte Transferwise ile bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatalım. Öncesinde ise kısaca Transferwise’dan bahsedelim.

Transferwise ile IBAN’a Uluslararası Para Gönderme

Uluslararası para transferlerini daha az kesintiyle ve hızlıca gerçekleştirmek için yola çıkan bir şirket olan Transferwise bu konuda oldukça modern bir yaklaşımla işinizi fazlasıyla kolaylaştırıyor.

transferwise-yurtdisindan-ibana-para-gonderme
Ekran görüntüsü 18 Şubat 2020 tarihine aittir.

Siteye girdikten sonra ilk yapmanız gereken oldukça basit olan üyelik işlemlerini tamamlamak. Siteye vereceğiniz kişisel bilgilerin doğruluğu para transferinizin gerçekleşebilmesi adına oldukça önemli.

  • Transferwise’a üye olduktan sonra para transferi yapacağınız para birimini ve para göndermek istediğiniz para birimini seçiyorsunuz.
  • Ardından işlemi gerçekleştireceğiniz para miktarını belirtiyorsunuz. Karşınıza tüm detaylarıyla para gönderme işleminin size ne kadara mal olacağı çıkıyor.
  • Transferwise’ın yurtdışından IBANa para gönderirken bir avantajı da kur dönüşüm oranlarında.
  • Ardından alıcı bilgilerini ve yurtdışından para göndereceğiniz IBAN’ı giriyorsunuz.
  • Tüm bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra eğer yöntem olarak banka transferi seçeceğini seçerseniz Transferwise size bir referans numarası ve IBAN adresi gösteriyor. Bu hesaba para gönderdikten sonra işleminiz başlıyor ve size belirtilen gün içerisinde tamamlanıyor.
  • İşlemi banka/kredi kartı yöntemiyle de gerçekleştirebiliyorsunuz. Burada tercih tamamen size kalmış durumda.

Daha önce de bahsettiğim gibi Transferwise ile para gönderirken SWIFT ve BIC kodlarına ihtiyacınız yok.

Diğer alternatif yöntemleri de incelemek ve bu yöntemi de daha detaylı okumak için Yurtdışından en ucuz para gönderme yöntemleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Güvenilirlik anlamında emin olamayan okuyucularımız olursa diye Transferwise Türkiye’de BDDK dahil işlem yaptığı tüm ülkelerde tıpkı bir banka gibi lisansa sahip bir kurum. Türkiye’deki lisansı işlemlerin gerçekleşmesini sağlayan Birleşik Ödeme Sistemleri şirketi adına. Yani güvenilirlik açısından uluslararası para transferini banka aracılığıyla yapmanız ya da Transferwise kullanmanız arasında bir fark yok.

Banka Transferiyle IBAN’a Para Göndermek

Yurtdışından bankanız aracılığıyla Türkiye’den IBAN’a para göndermek istediğinizde yapacağınız işlem bir SWIFT işlemi olarak adlandırılır. Bu durumun yurtiçinde yaptığınız para transferinden birkaç farkı vardır.

Yurtdışı Para Transferi – Yurtiçi Para Transferi Farkları

Bu bahsettiğimiz farklar işlemi banka aracılığıyla yaptığınızda olan farklardır.

  1. Yurtdışı para transferindeki komisyon EFT’ye göre çok daha yüksektir. Hem gönderen hem alıcı açısından düzenli olarak bu işlemi yapmak yüklü para kayıplarına sebep olabilir.
  2. Yurtiçine yapılacak para transferinde IBAN ve alıcı isim, soyismi bilgileri yeterliyken yurtdışına ya da yurtdışından para gönderirken alıcı bankasının bazı detaylarına daha ihtiyaç duyarsınız. Bunun amacı da gönderen ve alıcı banka arasındaki iletişimin doğru ve sorunsuz bir şekilde sağlanması içindir.

Bu işlemde çeşitli kesintileri azaltmak isteyen bazı kullanıcılar işlemleri döviz üzerinden yaparlar. Yani yurtdışındaki Euro ya da dolar hesabından Türkiye’deki bir dolar ya da Euro hesabına para göndererek bankaların kur dönüşüm oranlarını dert etmekten kurtulabilirsiniz.

Tabii ki bu yöntemi siz yurtdışında alıcı taraftaysanız Türkiye’de size parayı gönderecek kişiye de önerebilirsiniz. Yurtdışına para gönderme yazımız da bu konuda bir rehber olabilir. Eğer Türkiye’den yurtdışına para gönderecek olan kişi kendisine para göndereceği ülkenin yerel para biriminde bir banka hesabı açarsa düzenli yapacağı transfer işlemlerinde masraflarını biraz azaltabilir.

Türkiye’den Yurtdışı IBAN’a Para Gönderme

Yukarıda bahsettiğimiz yurtdışından Türkiye’ye para gönderme işlemiyle tam tersi arasında herhangi bir fark bulunmuyor. Yani Türkiye’de bulunan biri de Transferwise üzerinden yukarıdaki adımları izleyerek para transferini Türkiye’den farklı ülkelere aynı şekilde hiç zorlanmadan gerçekleştirebilir.

Yurtdışından IBAN ile Başka Ülkeye Para Gönderme

Yurtdışında yaşadığınız bir ülkeden yine Türkiye dışında farklı bir ülkeye para göndermek istiyorsanız bulunduğunuz öncelikle bulunduğunuz bölge önemli.
Yani eğer Avrupa’da para transferini Avrupa Birliği içinde yapacaksanız bu transferin ücreti bulunduğunuz ülkede başka bir bankaya para transferi yapmaktan bir farklı değildir.

Örnek vermek gerekirse Fransa’da yaşayan birinin Almanya’ya para gönderirken yapacağı işlem ülkesinde farklı bir bankaya para transferi yapmaktan farksızdır. Avrupa Birliği içinde aynı şekilde farklı bir ülkede ATM’den çekeceğiniz parada da bankalar ekstra bir komisyon ücreti uygulayamaz.

Yani Fransa’da siz kendi bankanız yerine farklı bir bankayı para çekerken kullandığınızda ne kadar komisyon ödüyorsanız Almanya’da da ödeyeceğiniz komisyon aynı olacaktır. Avrupa içinde geçerli olan bu proje SEPA (Single Euro Payments Area) olarak adlandırılır.

Yazımızda yurtdışından IBANa para gönderme konusunda aklınıza takılabilecek noktaları gidermeye çalıştık. Bir yandan bu işlemi en kolay şekilde gerçekleştirebileceğiniz Transferwise’ı da basitçe anlattık. Aklınızdaki soruları giderebildiğimizi umuyoruz.

Yorum yapın