Yurtdışından Gelen Para Nasıl Çekilir?

Yurtdışına para gönderen ya da yurtdışından para alan kişiler için en önemli konulardan biri de yurtdışından gelen para nasıl çekilir sorusudur.

Bu yazımızda farklı sistemlerde paranın size nasıl ulaştığı ve uluslararası para transferlerinde en kolay nasıl para çekebileceğinizi açıklamaya çalışacağız.

Öncelikle yurtdışından gelen parayı çekmenin en kolay yolundan başlayalım. Bu bahsedeceğimiz yöntemle yurtdışına para göndermek istediğinizde ya da yurtdışından para aldığınızda gelen parayı çekmek için ekstra hiçbir şey yapmanıza gerek kalmaz.

Yurtdışından Gelen Parayı Çekmenin En Kolay Yolu

Bu konuda bizim önereceğimiz yöntem Wise olacaktır. Wise ile uluslararası para transferleri 24 saat içerisinde doğrudan alıcının banka hesabına iletilir.

Yani alıcının hiçbir ekstra işlem yapmasına gerek kalmaz. Alıcı olarak sizin göndericiye sağlamanız gereken tek bilgi ad soyad ve IBAN bilgileridir. Sadece bu bilgilerle işlem 1 iş günü içerisinde gerçekleşir.

Kısaca daha önce Wise’ı duymamış olanlar için yöntemin nasıl işlediğinden bahsedelim. Daha detaylı bilgi için Transferwise nedir ve yurtdışına para gönderme yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Wise yurtdışına para göndermek isteyen kişilerin komisyon, kolaylık ve hız açısından karşılarına çıkan tüm problemleri çözmeye odaklanmış olan bir şirkettir. Peki bu bahsettiğimiz 3 konuyu nasıl çözüyorlar?

Hız: Yurtdışından gelen parayı çekmek isteyen bir kişi banka aracılığıyla gerçekleşen bir transferde 3-5 iş günü bekleyebilmektedir. İşlem Wise aracılığıyla gerçekleştiğinde bu süre yalnızca 1 güne hatta birçok transfer için saatlere düşmektedir.

Kolaylık & Şeffaflık: SWIFT kodu gibi ek bilgilere ihtiyaç duymadan oldukça kullanışlı bir web sitesinde işleminizi dakikalar içinde halledebilirsiniz. Alıcıya paranın ulaşması için ad soyad ve IBAN bilgileri yeterlidir. Para ülkeler arası lokal para birimleriyle gönderildiğinde hiçbir ek masrafla karşılaşmazsınız.

Komisyon: Wise, yurtdışından para gönderme işlemlerini rakiplerine oranla daha düşük bir komisyonla tamamlamaktadır. Western Union gibi rakiplerle kıyaslandığında fark daha da büyür. 

transferwise ile para göndermek

Peki Wise bu bahsettiğimiz güçlü özelliklerini nasıl sağlıyor?

Aslında cevap onlar açısından çok basit. Siz parayı yurtdışına gönderseniz de Wise ile yaptığınız işlemde siz parayı ülkenizdeki Wise hesabına gönderiyorsunuz. Wise da alıcı ülkedeki hesabından parayı alıcının hesabına gönderiyor. Bu sayede para aslında ülke içinde kalıyor. Böylece işlem çok daha ucuz ve hızlı hale gelebiliyor.

Yurtdışından Gelen Paranın Banka Hesabına Yatması

Alıcının banka hesabına sahip olduğu durumlar için en mantıklı seçenek para gönderirken doğrudan alıcının hesabına göndermektir.

Yukarıda bahsettiğimiz Wise bunun için en hızlı ve ideal yol olsa da geleneksel olarak alışkanlıklar sebebiyle SWIFT(yani uluslararası eft gibi de düşünebilirsiniz) de seçeneklerden biridir.

Burada da yurtdışından gelen para nasıl çekilir sorusunun cevabında yine ekstra bir işlem gerekmez. Sadece size parayı banka hesabınızdan çekmek kalır.

Eğer SWIFT işlemini gerçekleştirirken Türkiye’deki Dolar ya da Euro hesabınıza parayı gönderdiyseniz bu parayı mobil bankacılık uygulamanızla TL’ye çevirip ardından paranızı çekebilirsiniz.

Wise ile işlem yaparken mutlaka ülkelerin lokal para birimleriyle işlem yapmaya dikkat edin. Yoksa Wise’dan bağımsız bir şekilde bankalar ek komisyonlar uygulayabiliyor. Yani örneğin Almanya’dan Türkiye’ye para transferi yapıldığında Euro hesabından alıcının TL hesabına para göndermek en mantıklısı olacaktır.

Banka Hesabım Olmadan Yurtdışından Gelen Parayı Nasıl Çekebilirim?

Banka hesabınız olmasa da yurtdışından size para gelebilir ve siz de bu parayı çekebilirsiniz. Peki nasıl? Western Union ile para gönderme yukarıda masraflı olduğunu söylemiş olsak da en makul seçeneğimiz, banka hesabı olmadan yapılacak bir transfer için şimdilik daha efektif bir yöntem bulmak mümkün değil.

Bu durumda gönderen transfer işlemini gerçekleştirirken ona verilen referans kodunu size iletecek ve siz de Western Union noktalarından birine giderek bu referans numarasıyla paranızı çekeceksiniz. Bu konuda daha fazla detay için Western Union para çekme yazımızı okuyabilirsiniz.

Yurtdışından Gelen Para Gişeden Alınır Mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yurtdışından gelen parayı çekmek için bir banka hesabına sahip değilseniz tek çareniz gişe aracılığıyla para çekebileceğiniz Western Union gibi yöntemlerdir.

Tabii ki yüklü miktarda yapılan transferde banka hesabınıza gelen parayı da banka şubenize giderek yine gişeden çekebilirsiniz.

Bankadan yüklü miktarda para çekmeden önce şubeye durumu bildirmeniz gerektiğini unutmayın. Banka şubeleri yüklü para bulundurmazlar ve talebiniz doğrultusunda parayı sizin için önceden hazır ederler.

Yurtdışından Gelen Para için Referans Kodu Önemli Midir?

Yurtdışından yapılan para transferinde eğer Western Union gibi parayı gişe aracılığıyla çekmeniz gereken bir yöntem kullanıyorsanız referans kodu oldukça önemlidir. Referans kodu sizi yurtdışından gelen paraya ulaştıracak olan şifredir diyebiliriz.

Bu sebeple önerimiz gönderici bu kodu size ilettikten sonra paranızı bir an önce çekmeniz ve referans kodunun kaybolması gibi bir riske girmemenizdir.

Bu noktada şu uyarıyı da yapmak gerek. Referans koduyla çok güvendiğiniz kişilere yalnızca para gönderin. Herhangi bir dolandırıcılık durumunda alıcı parayı referans koduyla kolayca çekecektir ve işlemin geri dönüşü olmayacaktır.

Yurtdışından Gelen Parayı Çekmek için Ne Kadar Beklemem Gerekir?

Yurtdışından gelen parayı çekmek için beklenmesi gereken süre hangi yöntemi tercih edeceğinize göre değişkenlik gösterir. Banka aracılığıyla yapılacak SWIFT işlemi genellikle 3-5 iş günü sürebilmektedir.

Buna karşın Wise ile gönderilen para en geç ertesi iş günü alıcının hesabına yatacaktır. Western Union gibi gişe aracılığıyla para çekimi yapabileceğiniz yöntemlerde de para yarım saat içinde çekilebilir hale gelmektedir.

Tabii gönderici Amerika gibi iş saati Türkiye’yle çakışmayan bir ülkeden transferi gerçekleştiriyorsa sizin de yurtdışından gelen parayı çekmek için ertesi günü beklemeniz gerekebilir.


Yurtdışından gelen para nasıl çekilir sorusuna cevap aradığımız bu yazıda farklı yöntemleri ve gönderim hızlarını da ele aldık. 2020li yıllara gelmiş olsak da hala uluslararası para transferleri para hesaba geçene kadar olan bekleme süresinde heyecan ve endişe yaratmaya devam ediyor.

Bu noktada Wise gibi yenilikçi çözümlerin işinizi kolaylaştırabileceğini ve hızlandırabileceğini unutmayın.