Yurtdışından Gelen Para Nasıl Çekilir?

Yurtdışına para gönderen ya da yurtdışından para alan kişiler için en önemli konulardan biri de yurtdışından gelen para nasıl çekilir sorusudur.

Bu yazımızda farklı sistemlerde paranın size nasıl ulaştığı ve uluslararası para transferlerinde en kolay nasıl para çekebileceğinizi açıklamaya çalışacağız.

Öncelikle yurtdışından gelen parayı çekmenin en kolay yolundan başlayalım. Bu bahsedeceğimiz yöntemle yurtdışına para göndermek istediğinizde ya da yurtdışından para aldığınızda gelen parayı çekmek için ekstra hiçbir şey yapmanıza gerek kalmaz.

Yurtdışından Türkiye’ye para göndermek için farklı yöntemler arıyorsanız, bu yazımızı da incelemenizi öneririz: Yurtdışından Türkiye IBAN’a Para Gönderme

Yurtdışından Gelen Parayı Çekmenin Kolay Yolu

Bu konuda Wise’dan bahsedeceğiz. Wise ile uluslararası para transferleri 24 saat içerisinde doğrudan alıcının banka hesabına iletilir.

Yani alıcının hiçbir ekstra işlem yapmasına gerek kalmaz. Alıcı olarak sizin göndericiye sağlamanız gereken tek bilgi ad soyad ve IBAN bilgileridir. Sadece bu bilgilerle işlem 1 iş günü içerisinde gerçekleşir.

Kısaca daha önce Wise’ı duymamış olanlar için yöntemin nasıl işlediğinden bahsedelim. Daha detaylı bilgi için Wise Nedir? Nasıl Kullanılır? ve yurtdışına para gönderme yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Wise yurtdışına para göndermek isteyen kişilerin komisyon, kolaylık ve hız açısından karşılarına çıkan tüm problemleri çözmeye odaklanmış olan bir şirkettir. Peki bu bahsettiğimiz 3 konuyu nasıl çözüyorlar?

Hız: Yurtdışından gelen parayı çekmek isteyen bir kişi swift ile gerçekleşen bir transferde 3-5 iş günü bekleyebilmektedir. İşlem Wise aracılığıyla gerçekleştiğinde bu süre yalnızca 1 günde gerçekleştir, hatta birçok transfer saatler içerisinde gerçekleşebilir.

Kolaylık & Şeffaflık: SWIFT kodu gibi ek bilgilere ihtiyaç duymadan oldukça kullanışlı bir web sitesinde işleminizi dakikalar içinde halledebilirsiniz. Alıcıya paranın ulaşması için ad soyad ve IBAN bilgileri yeterlidir. Para ülkeler arası lokal para birimleriyle gönderildiğinde hiçbir ek masrafla karşılaşmazsınız. Üstelik alıcının Wise hesabı varsa, sadece ilgili hesabın mail adresini kullanarak para transferi yapabilirsiniz.

Komisyon: Wise, yurtdışından para gönderme işlemlerini düşük komisyonla tamamlamaktadır.

transferwise ile para göndermek

Peki Wise bu bahsettiğimiz güçlü özelliklerini nasıl sağlıyor?

Aslında cevap onlar açısından çok basit. Siz parayı yurtdışına gönderseniz de Wise ile yaptığınız işlemde siz parayı ülkenizdeki Wise hesabına gönderiyorsunuz. Wise da alıcı ülkedeki hesabından parayı alıcının hesabına gönderiyor. Bu sayede para aslında ülke içinde kalıyor. Böylece işlem ucuz ve hızlı hale gelebiliyor.

İlgilinizi çekebilir: Wise ile Para Gönderme Rehberi

Yurtdışından Gelen Paranın Banka Hesabına Yatması

Alıcının bir banka hesabına sahip olduğu durumlar için en mantıklı seçenek para gönderirken doğrudan alıcının hesabına göndermek olabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz Wise bunun için hızlı ve uygun bir yol olsa da, SWIFT ile para göndermek (yani uluslararası eft gibi de düşünebilirsiniz) de seçeneklerden biridir.

Burada da yurtdışından gelen parayı çekmek için yine ekstra bir işlem gerekmez. Sadece parayı banka hesabınızdan çekmeniz yeterlidir. Daha ayrıntılı bilgi için: Swift nedir? Nasıl yapılır?

Eğer SWIFT işlemini gerçekleştirirken Türkiye’deki Dolar ya da Euro hesabınıza parayı gönderdiyseniz bu parayı mobil bankacılık uygulamanızla TL’ye çevirip ardından paranızı çekebilirsiniz ya da şubeyi ziyaret ederek döviz olarak alabilirsiniz. Swift ücretleri hakkında bilgi almak isterseniz: Swift ile Para Transferi Masrafları

Wise ile işlem yaparken ülkelerin lokal para birimleriyle işlem yapmanızı öneririz. Yoksa Wise’dan bağımsız bir şekilde bankalar ek komisyonlar uygulanabiliyor. Yani örneğin Almanya’dan Türkiye’ye para transferi yapıldığında Euro hesabından alıcının TL hesabına para göndermek daha uygun olabilir.

Yurtdışından Gelen Para için Referans Kodu Önemli Midir?

Yurtdışından yapılan para transferinde eğer parayı gişe aracılığıyla çekmeniz gereken bir yöntem kullanıyorsanız referans kodu oldukça önemlidir. Referans kodu sizi yurtdışından gelen paraya ulaştıracak olan şifredir diyebiliriz.

Bu sebeple önerimiz gönderici bu kodu size ilettikten sonra paranızı bir an önce çekmeniz ve referans kodunun kaybolması gibi bir riske girmemenizdir.

Yurtdışından Gelen Parayı Çekmek için Ne Kadar Beklemem Gerekir?

Yurtdışından gelen parayı çekmek için beklenmesi gereken süre hangi yöntemi tercih edeceğinize göre değişkenlik gösterir. Banka aracılığıyla yapılacak SWIFT işlemi genellikle 3-5 iş günü sürebilmektedir.

Buna karşın Wise ile gönderilen para en geç ertesi iş günü alıcının hesabına yatacaktır. Gişe aracılığıyla para çekimi yapabileceğiniz yöntemlerde de para yarım saat içinde çekilebilir hale gelmektedir.

Tabii gönderici Amerika gibi iş saati Türkiye’yle çakışmayan bir ülkeden transferi gerçekleştiriyorsa, sizin de yurtdışından gelen parayı çekmek için ertesi günü beklemeniz gerekebilir.


Yurtdışından gelen para nasıl çekilir sorusuna cevap aradığımız bu yazıda farklı yöntemleri ve gönderim hızlarını da ele aldık.

Bu noktada Wise gibi yenilikçi çözümlerin işinizi kolaylaştırabileceğini ve hızlandırabileceğini unutmayın.