Yurtdışına Para Gönderme: Ucuz Yurtdışı Para Transferi Yöntemleri

Yurtiçinde online para transferi yapmak artık günlük bir alışkanlık halini aldı ve son derece kolaylaştı. Ancak söz konusu yurtdışına para gönderme olduğunda işler biraz daha kafa karıştırıcı bir hal alıyor.

Yurtdışına para transferi için birçok seçenek olduğundan kullanıcılar da en hızlı, ucuz ve güvenilir yöntemi arıyor. Bu yazıda yabancı bir ülkeye para gönderme konusunda aklınızdaki sorulara cevap arayacağız.

Yurtdışına Para Gönderme Yöntemleri

Yurtdışına para göndermenin birden fazla yolunu sıralayacak olursak başlıca para gönderme yöntemleri arasında SWIFT, Western Union, MoneyGram ve Wise (eski adıyla Transferwise) gibi seçenekler yer alıyor. Bu seçenekleri birbirinden ayıran en önemli özellikler ise gönderim işlemi için geçen süre ve işlem için alınan komisyon ücretleri.

Bizim bu hizmetlerden öne çıkarmak istediğimiz kesinlikle Wise. Hem düşük komisyonu, hem kullanım kolaylığı hem de hızlı olmasıyla tam da aradığınız çözümü sunuyor.

Öncelikle Wise ile nasıl yurtdışına para gönderme işlemini tamamlayacağınızdan bahsedip ardından alternatiflere değinelim.

Wise ile Yurtdışına Para Gönderme

Yurtdışına para yollamak için neden Wise’ı tercih etmeniz gerektiğini maddeler halinde sıralamak gerekirse:

  • Düşük komisyonlara ek olarak alınacak komisyonu son derece şeffaf bir şekilde görebiliyor olmak. Bu sayede yurtdışına para gönderme masrafı minimuma iniyor.
  • Yurtdışı EFT yani SWIFT transferlerine göre genellikle işlemin çok daha hızlı tamamlanması. (İş günü için maksimum 24 saat)
  • Kur çevriminde para kaybetmemeniz. Çünkü kur çevriminde kullanılan değer de şeffaf bir şekilde açık olarak görülüyor ve bu değer o an Google’dan gördüğünüz değerin aynısı!
  • Kısaca bir açıklama isteyenler için de şöyle söyleyebiliriz: Yurtdışına para göndermenin en ucuz yolu.

Bu avantajların sebeplerini de biraz daha açacak olursak İngiltere merkezli Wise’ın bu işlemi çok ucuz yapabilmesinin en büyük nedeni her ülkede yerel bir hesaba sahip olması.

Bu nedenle yurtdışına göndermek istediğiniz para ilk olarak Wise’ın ülke içindeki banka hesabına aktarılıyor ve daha sonra paranın gönderileceği ülkedeki Wise hesabından alıcının banka hesabına transfer işlemi gerçekleştiriliyor.

Yurtdışı para transferi ücretleri ülkeden ülkeye ve gönderilecek olan para miktarına değişiklik gösterse de şu anda Türkiye’den yurtdışına para transferi yapmanın en ucuz yöntemi olarak Wise kabul ediliyor. 

Aynı zamanda sistemin banka gibi BDDK onaylı şekilde gerçekleştiğini de söyleyelim. Bu sistemin sunduğu bir diğer avantaj ise paranın hızlı bir şekilde gönderilebilmesi. Wise üzerinden yapılan transferlerin çoğu maksimum 24 saat içerisinde gerçekleşiyor. Sabah saatlerinde yapılan işlemlerin akşam saatlerinde tamamlanmış olması da mümkün.

Wise ile yurtdışına para gönderme işleminde alıcının IBAN bilgisi haricinde başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok.

Detaylı bir şekilde ülkelere özel olarak hazırladığımız rehberleri de inceleyebilirsiniz.

Yurtdışına Nasıl Para Gönderilir?

yurtdisina-en-ucuz-para-gonderme-ucreti

Örnek olarak yapılacak 10.000 TL’lik bir transferi ele alalım. 10.000 TL gönderecek olduğunuzda bankalara göre Wise’da yurtdışına para gönderme masrafı için ortalama 300 liralık bir avantajınız oluyor ve masrafınız yalnızca 69,09 TL oluyor.

Aynı zamanda bankalardan bu işlemi yapacak olduğunuzda uğraşmanız gereken SWIFT kodu, banka bilgisi gibi detaylarla da uğraşmadan yalnızca IBAN bilgisiyle işleminizi tamamlayabiliyorsunuz.

Tek yapmanız gereken Wise sitesine ücretsiz bir şekilde üye olup kişisel bilgilerinizi girdikten sonra para gönderme işleminizi gerçekleştirmek.

Bu sayede aslında TL göndererek yurtdışına döviz transferi gerçekleştirmiş olursunuz. Yurtdışına döviz transferi masrafı konusunda da çevrim oranlarından kaynaklanan gizli bir komisyona takılmadığınız için işleminizi çok daha avantajlı bir şekilde tamamlarsınız.

Yani örneğin yurtdışına Euro göndermek için yapmanız gereken ekstra bir işlem bulunmuyor ve paranızı Euro’ya çevirirken olabilecek en yüksek kurdan işleminizi tamamlamış oluyorsunuz.

Wise sitesine hemen alttaki linke tıklayarak girdikten sonra yapmak istediğiniz transfer miktarlarını girebilir, masrafınızı görebilirsiniz. Ardından “başla” ya da “üye ol” butonuna tıklayıp e-mail ve şifrenizi belirleyerek ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz.

Zaten Türkiye’den yurtdışı para transferi yaparken alıcı hesabına aktarılacak paranın ne kadar olduğunu yukarıdaki fotoğrafta da gösterdiğimiz gibi siz de anlık olarak göreceksiniz. Alıcının hesabına paranın ne zaman geçeceğini de tahmini olarak göreceksiniz.

Haftasonu EFT işlemleri gerçekleştirilemediğinden eğer gönderim yapmak için Perşembe, Cuma gibi günleri seçerseniz işlemin tamamlanması biraz daha uzayabilir.

Ardından alıcının IBAN bilgisini girerek göndermek istediğiniz miktarı belirteceksiniz.

Son adımda parayı Wise’a nasıl aktaracağınızı seçmeniz gerekiyor. Bunun için Türkiye’de şu an için tek opsiyon banka transferi. Yani size iletilen banka hesap numarasına transfer etmek istediğiniz parayı gönderip gösterilen referans kodunu girerek işlemi tamamladım tuşuna basmanız gerekiyor.

wise-yurtdisina-para-gonderme-onayi
Ekran görüntüsünde IBAN ve referans kodu alanını gizledik.

Yurtdışına Para Transferinde Gizli Masraflar Var Mı?

Wise ile banka transferi seçeceğini seçtiğinizde hiçbir ekstra ücret ödemezsiniz. Karşınıza çıkacak hesap numarasına göndermek istediğiniz miktarı açıklama kısmına size iletilen referans kodunu girerek transfer ettikten sonra işlemi tamamladığınız bilgisini Wise’a iletmeniz gerekiyor. Yurtdışına para gönderme işlemi bu kadar kolay bir şekilde tamamlanıyor.

Wise 2022 yılında birçok kişi için yurtdışına en ucuz para transferi nasıl yapılır denince artık ilk akla gelen cevap konumunda.

Kullanacağınız diğer birçok yöntemde özellikle kur çevriminden kaynaklanan gizli komisyonlar ve masraflar devreye girer.

Yine de diğer alternatif yöntemlere de değineceğiz.

yurt-disina-nasil-para-gonderilir

Not: Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme işlemini de daha önce farklı bir yazımızda açıklamıştık. Bu yazımızda bahsettiğimiz tüm yöntemler yurtdışından ülkemize para göndermek için de aynı şekilde kullanılabilir.


Yurtdışı Para Transferi Alternatif Yöntemler

Konu yurtdışına para göndermek olunca birçok alternatif yöntem daha akla geliyor. Bu yöntemlerden bazıları daha hızlı olmasıyla bazıları ise geleneksel olarak en bilinen yöntemler olarak öne çıkıyorlar. Şimdi bu uluslararası para gönderme yöntemlerinden de biraz bahsederek en iyi seçimi yapmanıza yardımcı olalım.

Western Union

Yurtdışına para göndermenin en bilinen yöntemlerinin başında Western Union geliyor. Ancak Western Union ile akla gelen şeylerden bir diğeri ise çok yüksek komisyon ücretleri.

Ülkemizde PTT ve çeşitli bankalar ile çalışan Western Union en büyük avantajı son derece yaygın olması. Ancak rakiplerine göre aşırı yüksek yurtdışına havale ücretleri Western Union’ın son dönemde daha az tercih edilmesine neden oluyor.

Western Union her ne kadar dünyanın 200 ülkesine para gönderme imkanı sağlasa da transfer işlemi Wise’a göre biraz daha karışık.

Gönderim işlemi için bir form doldurulması gerekiyor ve daha sonrasında sistem bir ödeme numarası sağlıyor. Alıcı taraf MTCN (Money Transfer Control Number) isimli bu ödeme numarasına sahip olmadan parayı alamıyor. Bu nedenle bu numaranın mutlaka kaydedilmesi ve alıcıya iletilmesi gerekiyor.

Her ne kadar komisyon miktarı transfer yapılan ülkeye ve para miktarına göre değişiklik gösterse de Western Union kur çevriminden kaynaklı masraflarla birlikte en pahalı yöntem.

Western Union ile para gönderme işlemleri PTT ve Western Union anlaşmalı bankalardan yapılabildiği gibi aynı zamanda anlaşmalı bankaların internet ve telefon bankacılığı gibi hizmetleri üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Western Union’ın en büyük avantajı ise transfer işlemlerinin neredeyse anında devam etmesi. Ayrıca diğer seçeneklerin aksine transferler sadece EFT saatleri arasında değil resmi tatillerde ve hafta sonlarında da yapılabiliyor. 

PTT ile Yurtdışı Para Gönderme yazımızda postaneden yurtdışına para transferi için ne gibi seçenekleriniz olduğunu detaylı bir şekilde açıklamıştık.

SWIFT ile Para Gönderme: Yurtdışına EFT Nasıl Yapılır?

SWIFT ile yurtdışı banka hesabına para gönderme işleminin yurtiçine para göndermekten pek bir farkı bulunmuyor. Bankaya bizzat giderek ya da telefon veya mobil bankacılığı gibi hizmetler üzerinden transfer yapmak mümkün. Ancak SWIFT transferlerinde araya muhabir bankalar girdiği için yurtdışına EFT ücreti diğer alternatiflere göre daha yüksek.

SWIFT transferlerinde transfer emri ilk olarak Türkiye’deki bankanın yurtdışındaki muhbir bankasına gönderilir. Daha sonra o muhabir bankadan alıcının bankasına yönlendirilir. Muhbir bankaların masraflarının alıcı tarafından mı gönderen tarafından mı karşılanacağını transfer esnasında belirleyebilirsiniz.

SWIFT işlemlerinin en önemli özelliği diğer seçeneklerin aksine gönderilen para miktarı yükseldikçe gönderim masrafının yüzdesel olarak düşmesidir. Bu nedenle yüksek tutarlı gönderimler için genellikle SWIFT tercih ediliyor. 

SWIFT ile para göndermek için alıcının da banka hesabının olması gerekir. Western Union gönderimlerinde ise böyle bir gerekliliğe ihtiyaç duyulmuyor.

SWIFT’in bir diğer dezavantajı ise para transferinin genellikle Wise’a göre daha uzun sürmesidir. Bu nedenle para gönderirken dikkat etmek gerekiyor. Bu nedenle acil ihtiyaçlarda SWIFT pek tercih edilmiyor. 

MoneyGram ile Transfer

Western Union’ın bu alandaki en önemli rakiplerinin başında MoneyGram geliyor. MoneyGram ile Western Union arasında ufak tefek bazı farklılıklar bulunuyor. Bu farklılıklardan ilki Western Union’da bulunan MTCN numarasının MoneyGram’da bulunmaması. Çünkü MoneyGram ile para almak için alıcının bir hesabı bulunur ve para oraya gönderilir.

Servis ülkemiz de dahil olmak üzere dünyada 200’den fazla ülkede hizmet veriyor. Bu yöntemin dezavantajı ise Western Union’dan daha yüksek komisyon ücretlerine sahip olması. Bu nedenle Wise ya da Western Union gibi rakiplerinden bir adım geride kalıyor. Banka şubelerinden bağımsız olarak MoneyGram acentelerinden yurtdışına para gönderme işlemi yapılabiliyor.

MoneyGram transferlerinde alıcılar para çekim işlemi için herhangi bir ücret ödemiyor. Bu yöntemde de tıpkı Western Union’da olduğu gibi gönderilen para miktarı arttıkça komisyon miktarları da yükseliyor. Ayrıca benzer şekilde komisyon miktarları ülkeden ülkeye değişiyor. 

Para transfer süreci ise Western Union ile oldukça benzer bir şekilde ilerliyor. Gönderim işlemi yapıldıktan kısa bir süre sonra para alıcıların MoneyGram hesabına geçmiş oluyor.


Uluslararası Para Transferi Hakkında Kısa Soru ve Cevaplar

Türkiye’den uluslararası para gönderimi yani yurtdışına para göndermek konusunu detaylarıyla açıkladık fakat yazıda derinlemesine incelediğimiz konuları kısa soru ve cevaplar halinde burada derlemek istedik.

Uluslararası Para Transferi Nasıl Yapılır?

Uluslararası para transferi yapmak için birçok farklı yöntem bulunur. Bu yöntemler arasında hangisini tercih edeceğinizi belirlemek için hız, güvenilirlik ve ücret faktörlerini dikkate almak gerekir. Yazımızda bu konuda en avantajlı yöntemleri sizinle paylaştık.

Yurtdışı Para Transferi Kaç Gün Sürer?

Yurtdışı para transfer süresi seçeceğiniz yönteme göre farklılık gösterir. Yazımızda önerdiğimiz yöntemlerle bu süreyi 1 saate kadar kısaltabileceğiniz gibi gönderim konusunu 3-5 gün arasında tamamlayan yöntemler de bulunur.

Yurtdışına Para Gönderme Ücreti Ne Kadardır?

Yurtdışına para göndermek istediğinizde üstünde en çok durmanız gereken konu yurtdışı para transferi ücretleridir. Bu noktada kur çevrimindeki gizli komisyonlardan kaçmak ve alıcının hesabına geçecek parayı daha işleme başlamadan görmek yazımızda önerdiğimiz yöntemlerle mümkündür.

Yurtdışı Döviz Transferi Nasıl Yapılır?

Yurtdışına döviz göndermek için parayı Türkiye’den döviz olarak yollamanız gerekmez. Bu noktada sizin için önemli olan nokta kur çevriminde para kaybetmemenizdir. Yazımızda önerdiğimiz yöntemler en avantajlı şekilde yurtdışı döviz transferi yapmanızı sağlıyor.


Yurtdışına en ucuz şekilde para göndermek doğru yöntemi seçince normal bir banka havalesi yapmak kadar kolay. Yurtdışına ücretsiz para gönderme mümkün olmasa da biz de tüm yöntemlerden bahsederek neden Wise’ın daha ucuz olduğunu ve öne çıkardığımızı açıkladık.