Yurtdışına Para Göndermek

Yurtiçinde online para transferi yapmak artık günlük bir alışkanlık halini aldı ve son derece kolaylaştı. Ancak söz konusu yurtdışına para göndermek olduğunda ise işler biraz daha kafa karıştırıcı bir hal alıyor. Yurtdışına para göndermek için birçok seçenek olduğu için kullanıcılar da en hızlı, ucuz ve güvenilir yöntemi arıyor. Bu yazıda bu sorunuza cevap vereceğiz.

Yurtdışına para göndermenin birden fazla yolunu sıralayacak olursak başlıca para gönderme yöntemleri arasında SWIFT, Western Union, MoneyGram ve Transferwise gibi seçenekler yer alıyor. Bu seçenekleri birbirinden ayıran en önemli özellikler ise gönderim işlemi için geçen süre ve işlem için alınan komisyon ücretleri.

Bizim bu hizmetlerden öne çıkarmak istediğimiz kesinlikle Transferwise. Hem düşük komisyonu, hem kullanım kolaylığı hem de hızlı olmasıyla tam da aradığınız çözümü sunuyor.

Öncelikle Transferwise ile nasıl yurtdışına para gönderme işlemini tamamlayacağınızdan bahsedip ardından alternatiflere değinelim.

Transferwise ile Yurtdışına Para Gönderme

Yurtdışına para göndermek için neden Transferwise’ı kullanmayı tercih etmeniz gerektiğini maddeler halinde sıralamak gerekirse:

  • Düşük komisyonlara ek olarak alınacak komisyonu son derece şeffaf bir şekilde görebiliyor olmak.
  • Yurtdışı EFT yani SWIFT transferlerine göre genellikle işlemin çok daha hızlı tamamlanması
  • Kur çevriminde para kaybetmemeniz. Çünkü kur çevriminde kullanılan değer de şeffaf bir şekilde açık olarak görülüyor ve bu değer o an Google’dan gördüğünüz değerin aynısı!

Bu avantajların sebeplerini de biraz daha açacak olursak İngiltere merkezli Transferwise’ın bu işlemi çok ucuz yapabilmesinin en büyük nedeni her ülkede yerel bir hesaba sahip olması. Bu nedenle yurtdışına göndermek istediğiniz para ilk olarak Transferwise’ın ülke içindeki banka hesabına aktarılıyor ve daha sonra paranın gönderileceği ülkedeki hesaptan alıcının hesabına transfer işlemi gerçekleştiriliyor.

Komisyon ücreti ülkeden ülkeye ve gönderilecek olan para miktarına değişiklik gösterse de şu anda Türkiye’den yurtdışına para göndermenin en ucuz yöntemi olarak Transferwise kabul ediliyor. 

Aynı zamanda sistemin banka gibi BDDK onaylı şekilde gerçekleştiğini de söyleyelim. Bu sistemin sunduğu bir diğer avantaj ise paranın hızlı bir şekilde gönderilebilmesi. Transferwise üzerinden yapılan transferlerin çoğu 1-2 gün içerisinde gerçekleşiyor. Sabah saatlerinde yapılan işlemlerin akşam saatlerinde tamamlanmış olması da mümkün.

Transferwise ile yurtdışına para göndermek için alıcının IBAN bilgisi haricinde başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok.

Detaylı bir şekilde ülkelere özel olarak hazırladığımız rehberleri de inceleyebilirsiniz.

Yurtdışına Nasıl Para Gönderilir?

türkiyeden yurtdışına para gönderme transferwise
9 Nisan 2020 tarihinde alınan ekran görüntüsünü içerir. Euro / TL kuru Google’da 7.34 olarak gözüküyordu ve TL / Euro olarak baktığımızda da bu değer 0.14’tü. Yani gösterilen kur birebir doğru.

Örnek olarak yapılacak 10.000 TL’lik bir transferi ele alalım. 10.000 TL gönderecek olduğunuzda bankalara göre Transferwise’da ortalama 317 liralık bir avantajınız oluyor. Aynı zamanda bankalardan bu işlemi yapacak olduğunuzda uğraşmanız gereken SWIFT kodu banka bilgisi gibi detaylarla da uğraşmadan yalnızca IBAN bilgisiyle işleminizi tamamlayabiliyorsunuz.

Tek yapmanız gereken Transferwise sitesine ücretsiz bir şekilde üye olup kişisel bilgilerinizi girdikten sonra para gönderme işleminizi gerçekleştirmek.

Transferwise sitesine hemen alttaki linke tıklayarak girdikten sonra karşınıza bir üyelik penceresi açılacak. Email ve şifrenizi belirleyerek kolayca ücretsiz bir şekilde üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Zaten Türkiye’den yurtdışı para transferi yaparken alıcı hesabına aktarılacak paranın ne kadar olduğunu yukarıdaki fotoğrafta da gösterdiğimiz gibi siz de anlık olarak göreceksiniz. Alıcının hesabına paranın ne zaman geçeceğini de tahmini olarak göreceksiniz. Haftasonu EFT işlemleri gerçekleştirilemediğinden eğer gönderim yapmak için Perşembe, Cuma gibi günleri seçerseniz işlemin tamamlanması biraz daha uzayabilir.

Ardından alıcının IBAN bilgisini girerek göndermek istediğiniz miktarı belirteceksiniz.

Son adımda parayı Transferwise’a nasıl aktaracağınızı seçmeniz gerekiyor. Bunun için elinizde çeşitli seçenekler bulunuyor. Zaten hali hazırda TL hesabınız olduğu için SWIFT yöntemini seçmek gereksiz. Banka transferi ya da Debit kart yöntemini seçmeniz gerekiyor.

Banka transferi seçeceğini seçtiğinizde hiçbir ekstra ücret ödemezsiniz. Karşınıza çıkacak hesap numarasına göndermek istediğiniz miktarı açıklama kısmına size iletilen referans kodunu girerek transfer ettikten sonra işlemi tamamladığınız bilgisini Transferwise’a iletmeniz gerekiyor.

Ya da banka kartı seçeneğini seçerek kart bilgilerinizi de girebilirsiniz. Bu durumda hesabınızdan para otomatik olarak çekilecek ve işleminiz başlatılmış olacak. Türkiye’den yurtdışına para göndermek Transferwise’la bu kadar kolay.

yurtdışına nasıl para gönderilir

Not: Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme işlemini de daha önce farklı bir yazımızda açıklamıştık. Yazımızda bahsettiğimiz tüm yöntemler yurtdışından ülkemize para göndermek için de aynı şekilde kullanılabilir.


Yurtdışı Para Transferi Alternatif Yöntemler

Konu yurtdışına para transferi olunca birçok alternatif yöntem daha akla geliyor. Bu yöntemlerden bazıları daha hızlı olmasıyla bazıları ise geleneksel olarak en bilinen yöntemler olarak öne çıkıyorlar. Şimdi bu uluslararası para gönderme yöntemlerinden de biraz bahsederek en iyi seçimi yapmanıza yardımcı olalım.

Western Union

Yurtdışına para göndermenin en bilinen yöntemlerinin başında Western Union geliyor. Ancak Western Union ile akla gelen şeylerden bir diğeri ise çok yüksek komisyon ücretleri. Ülkemizde PTT ve çeşitli bankalar ile çalışan Western Union en büyük avantajı son derece yaygın olması. Ancak rakiplerine göre aşırı yüksek komisyon ücretleri Western Union’ın son dönemde daha az tercih edilmesine neden oluyor.

Western Union her ne kadar dünyanın 200 ülkesine para gönderme imkanı sağlasa da transfer işlemi Transferwise’a göre biraz daha karışık. Gönderim işlemi için bir form doldurulması gerekiyor ve daha sonrasında sistem bir ödeme numarası sağlıyor. Alıcı taraf MTCN (Money Transfer Control Number) isimli bu ödeme numarasına sahip olmadan parayı alamıyor. Bu nedenle bu numaranın mutlaka kaydedilmesi ve alıcıya iletilmesi gerekiyor.

Her ne kadar komisyon miktarı transfer yapılan ülkeye ve para miktarına göre değişiklik gösterse de Western Union ortalama olarak %15’lik bir komisyon alıyor. 

Western Union ile para gönderme işlemleri PTT ve anlaşmalı bankalardan yapılabildiği gibi aynı zamanda anlaşmalı bankaların internet ve telefon bankacılığı gibi hizmetleri üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Western Union’ın en büyük avantajı ise transfer işlemlerinin neredeyse anında devam etmesi. Ayrıca diğer seçeneklerin aksine transferler sadece EFT saatleri arasında değil resmi tatillerde ve hafta sonlarında da yapılabiliyor. 

SWIFT ile Para Gönderme

SWIFT ile yurtdışına para göndermenin yurtiçine para göndermekten pek bir farkı bulunmuyor. Bankaya bizzat giderek ya da telefon veya mobil bankacılığı gibi hizmetler üzerinden transfer yapmak da mümkün. Ancak SWIFT transferlerinde araya muhabir bankalar girdiği için komisyon ücretleri diğer alternatiflere göre daha yüksek.

SWIFT transferlerinde transfer emri ilk olarak Türkiye’deki bankanın yurtdışındaki muhbir bankasına gönderilir ve daha sonra o muhbir bankadan alıcının bankasına yönlendirilir. Muhbir bankaların masrafları gönderim emrinin verildiği Türkiye’deki bankaya ödenir.

SWIFT işlemlerinin en önemli özelliği ise diğer seçeneklerin aksine gönderilen para miktarı yükseldikçe gönderim masrafının düşmesidir. Bu nedenle yüksek tutarlı gönderimler için genellikle SWIFT tercih ediliyor. 

SWIFT ile para göndermek için alıcının da banka hesabının olması gerekir. Western Union gönderimlerinde ise böyle bir gerekliliğe ihtiyaç duyulmuyor. SWIFT’in bir diğer dezavantajı ise para transferinin genellikle Transferwise’a göre daha uzun sürmesidir. Bu nedenle para gönderilirken dikkat etmek gerekiyor. Bu nedenle acil ihtiyaçlarda SWIFT pek tercih edilmiyor. 

MoneyGram ile Transfer

Western Union’ın bu alandaki en önemli rakiplerinin başında MoneyGram geliyor. Ancak MoneyGram ile Western Union arasında ufak tefek bazı farklılıklar bulunuyor. Bu farklılıklardan ilki Western Union’da bulunan MTCN numarasının MoneyGram’da bulunmaması. Çünkü MoneyGram ile para almak için alıcının bir hesabı bulunur ve para oraya gönderilir.

Servis ülkemizde dahil olmak üzere dünyada 200’den fazla ülkede hizmet veriyor. Bu yöntemin dezavantajı ise Western Union’dan daha fazla komisyon ücretlerine sahip olması. Bu nedenle Transferwise ya da Western Union gibi rakiplerinden bir adım geride kalıyor. Ancak banka şubelerinden bağımsız olarak MoneyGram acentelerinden yurtdışına para gönderme işlemi yapılabiliyor.

MoneyGram transferlerin de ise alıcılar para çekim işlemi için herhangi bir ücret ödemiyor. Bu yöntemde de tıpkı Western Union’da olduğu gibi gönderilen para miktarı arttıkça komisyon miktarları da değişiklik gösteriyor. Ayrıca benzer şekilde komisyon miktarları yine ülkeden ülkeye değişiyor. 

Para transfer süreci ise yine Western Union ile oldukça benzer bir şekilde ilerliyor. Gönderim işlemi yapıldıktan kısa bir süre sonra para alıcıların MoneyGram hesabına geçmiş oluyor.


Uluslararası Para Transferi Hakkında Kısa Soru ve Cevaplar

Türkiye’den Uluslararası para gönderimi yani yurtdışına para göndermek konusunu detaylarıyla açıkladık fakat yazıda derinlemesine incelediğimiz konuları kısa soru ve cevaplar halinde burada derlemek istedik.

Uluslararası Para Transferi Nasıl Yapılır?

Uluslararası para transferi yapmak için birçok farklı yöntem bulunur. Bu yöntemler arasında hangisini tercih edeceğinizi belirlemek için hız, güvenilirlik ve komisyon faktörlerini dikkate almak gerekir. Yazımızda bu konuda en avantajlı yöntemleri derledik.

Yurtdışı Para Transferi Kaç Gün Sürer?

Yurtdışı para transfer süresi seçeceğiniz yönteme göre farklılık gösterir. Yazımızda önerdiğimiz yöntemlerle bu süreyi 24 saate kadar kısaltabileceğiniz gibi gönderim konusunu 3-5 gün arasında tamamlayan yöntemler de bulunur.

Yurtdışına Para Gönderme Ücreti Ne Kadardır?

Yurtdışına para göndermek istediğinizde üstünde en çok durmanız gereken konu para transfer ücretidir. Bu noktada kur çevrimindeki gizli komisyonlardan kaçmak ve alıcının hesabına geçecek parayı daha işleme başlamadan görmek yazımızda önerdiğimiz yöntemlerle mümkündür.

Yurtdışı Döviz Transferi Nasıl Yapılır?

Yurtdışına döviz göndermek için parayı Türkiye’den döviz olarak yollamanız gerekmez. Bu noktada sizin için önemli olan nokta kur çevriminde para kaybetmemenizdir. Yazımızda önerdiğimiz yöntemler en avantajlı şekilde yurtdışı döviz transferi yapmanızı sağlayacak.


Yurtdışına para göndermek de sizin için en doğru yöntemi seçince normal bir banka havalesi yapmak kadar kolay. Biz de bu noktada tüm yöntemlerden bahsederek neden Transferwise’ı öne çıkardığımızı da açıkladık.

Yorum yapın