Yurtdışına Para Gönderme: Düşük Ücretle Yurt Dışına Para Transferi

Yurt içinde online para transferi yapmak artık son derece kolaylaştı. Ancak yurt dışına para gönderme söz konusu olduğunda işler biraz daha kafa karıştırıcı olabilir.

Yurt dışına para transferi için birçok seçenek olduğundan hızlı, ucuz ve güvenilir yöntemler arıyor olabilirsiniz. Bu yazıda yabancı bir ülkeye para gönderme konusunu detaylı inceleyip bu işlem için Wise ve TransferGo gibi alternatif yöntemlerden ve işlem ücretlerinden bahsedeceğiz. 

Bu yazımızdaki konu başlıklarımız:

 • Yurt Dışına Para Gönderme Yöntemleri
  • Wise ile Türkiye’den Yurt Dışına Para Gönderme
  • TransferGo ile Yurt Dışına Para Gönderme
 • Türkiye’den Yurt Dışına Para Gönderme Ücretleri
 • Yurt Dışına Nasıl Para Gönderilir?
 • Yurt Dışına Para Gönderme Limitleri
 • Özet ve Sıkça Sorulan Sorular

Yurt Dışına Para Gönderme Yöntemleri

Türkiye’deki hesaplarınızdan yabancı bir ülkeye para transfer etmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz farklı yöntemler mevcut. Yurt dışına para göndermek için işlem ücretleri, transfer süreleri ve işlem limitleri seçeceğiniz transfer yöntemine göre farklılık gösterebilir.

Yurt dışına para göndermek için kullanabileceğiniz bazı yöntemler:

 • SWIFT(Banka Transferi) 
 • TransferGo
 • Wise
 • Uption (UPT)
 • Western Union

Bu yazımızda farklı yöntemlerle yurt dışına nasıl para gönderebileceğinizi, transferin ne kadar sürede gerçekleşebileceğini ve ödeyeceğiniz işlem ücretlerini inceleyeceğiz.

Wise ile Türkiye’den Yurt Dışına Para Gönderme

Wise; online olarak uluslararası hızlı ve düşük ve şeffaf ücretlerle para transferi yapabilmenizi sağlayan bir finansal teknoloji şirketi. 

Ücretsiz olarak bir Wise hesabı açabilir, 70’den fazla ülkeye para gönderebilirsiniz. 

Wise düşük ücretli transferleri ve şeffaf ücretlendirme yapısı, kullanım kolaylığı ve transfer hızı ile dikkat çeken bir para transfer sağlayıcısı. 

Yurt dışına para gönderme konusunda Wise’ın avantajlı özellikleri:

 • Wise ile gerçekleştireceğiniz transferlerde işlem ücretleri, transferinizi planlarken tamamen şeffaf bir şekilde size gösterilir. Bu sayede yurt dışına para göndermek için ödeyeceğiniz ücretleri, kullanılan döviz kurunu ve alıcıya ulaşacak miktarı, transfer öncesi kontrol edebilirsiniz.
 • İşlem ücretlerini ve eğer farklı para birimlerinde transfer yapacaksanız kullanılacak olan döviz kurunu kontrol ettikten sonra transfer işleminizi başlatabilirsiniz.
 • Wise ile transfer işlemi hızlı tamamlanır. İş günlerinde transferlerin çoğu 24 saatten kısa sürede gerçekleşir. Birçok popüler rotada transferler birkaç saat içerisinde tamamlanabilir.
 • Wise, döviz çevriminde ve transferlerde reel döviz kuru kullandığı için farklı para birimleri arasında yapacağınız işlemlerde kurdan dolayı para kaybetmezsiniz. Yani döviz değişim oranı, o andaki reel değer ile aynı olur. 

Wise Nasıl Çalışıyor?

Wise’ın düşük maliyetli ve hızlı transferler gerçekleştirebilmesinin en büyük nedeni, aracı bankalar ya da şirketlerle transfer yapmak yerine kendi transfer ağını kullanması.

Wise, etkin olduğu her ülkede yerel bir hesaba sahip olduğu için uluslararası transferlerde paranız aslında ülkelerarası iletilmez. 

Wise ile Türkiye’den yurtdışına para göndermek istediğinizde paranız ilk olarak sizin hesabınızdan bulunduğunuz ülkedeki Wise hesabına göndermeniz istenir. Ardından gönderdiğiniz tutar, Wise’ın alıcı ülkedeki hesabından alıcının banka hesabına iletilir

Yani gönderdiğiniz para aslında uluslararası transfer işlemleriyle gönderilmez, transfer Wise’ın kendi transfer ağı içerisinde gerçekleşir.

Wise’ın sunduğu bir diğer avantaj ise paranın hızlı bir şekilde gönderilebilmesi. Wise üzerinden yapılan transferlerin çoğu 24 saat içerisinde gerçekleşir. Sabah saatlerinde yapılan işlemler, gün içerisinde tamamlanabilir. Birçok popüler rotada transferler birkaç saat içerisinde gerçekleşebilir.

Wise ile yurt dışına para göndermek için alıcı bankanın SWIFT koduna ihtiyacınız olmaz. Sadece alıcının IBAN numarası, adı ve soyadı ile para transferi gönderebilirsiniz. 

Wise ile Hangi Ülkelere Para Gönderebilirim?

Wise, 70’den fazla ülkeye para transferi sağlar. Güncel transfer rotalarını wise.com’dan inceleyebilirsiniz. 

Wise ile para gönderebileceğiniz popüler rotalardan birkaçını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Wise ile Yurt Dışına Para Transferi Ücreti

Yurt dışı para transferi ücretleri ülkeden ülkeye ve gönderilecek para miktarına göre değişiklik gösterse de Türkiye’den yurt dışına para transferi için Wise birçok açıdan uygun bir yöntem sunar. Wise Türkiye’den Birleşik Ödeme Hizmetleri partnerliği ile BDDK onaylı olarak çalışır ve güvenli transferler sunar. 

Wise ücretleri hakkında daha detaylı bilgi için Wise Transfer Ücretleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Wise, para transferlerinde iki gönderim ücreti uygular: Sabit ve değişken ücret. Yani transfer başına uygulanan bir sabit ücret, bir de transfer edilen miktara göre değişen bir ücret (gönderdiğiniz miktarın %1.03’ü) bulunur. Bunun haricinde herhangi bir ek veya gizli bir komisyon ücreti uygulanmaz. Transferlerinizi başlatmadan önce, kullanılacak döviz kurunu ve alınacak transfer ücretini net bir şekilde görebilirsiniz. 

Wise ile Türkiye’deki kullanıcılar için de geçerli olan ücretsiz para transferi kampanyasından faydalanmak için Wise İndirim Kodu yazımızı inceleyebilirsiniz.

TransferGo ile Yurt Dışına Para Göndermek

Hızlı ve güvenilir uluslararası para transferi yapabileceğiniz bir diğer transfer sağlayıcı TransferGo ile Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkeden para transferi gerçekleştirebilirsiniz. İngiltere merkezli ve etkin olduğu ülkelerde ilgili resmi kurumlar tarafından yetkilendirilmiş lisanslı bir para transfer sağlayıcısı olarak TransferGo, kullanıcılarına güvenilir ve hızlı para transfer hizmeti sağlar.

TransferGo ile yapacağınız transferlerde işlem ücretlerini, çevrim için kullanılan anlık döviz kurunu ve transferin yaklaşık olarak ne zaman gerçekleşeceğini işlem öncesi görebilirsiniz. TransferGo’da döviz kuru transfer emri verdiğiniz andaki oranda sabitlenir ve işleminiz o kur üzerinden tamamlanır.

TransferGo ile uluslararası transferler ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de genellikle 1 iş günü içinde tamamlanır. Gönderim ücreti ise gönderilen para miktarına göre değişiklik göstermez. Rotalara bağlı olarak sabit bir ücretlendirme belirlenmiş.

Türkiye’den Yurt Dışına Para Gönderme Ücretleri

Türkiye’den yurt dışına yapacağınız para transferlerinde işlem ücretleri kullanacağınız transfer yöntemi, alıcı ülke, para birimi ve göndereceğiniz miktar gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Bazı bankalar ya da transfer sağlayıcılar, uluslararası transferin ücretsiz olarak gerçekleşeceğini belirtse de kullandıkları döviz çevrim oranı reel döviz kurundan yüksek olabilir ve bu şekilde gizli komisyonlarla karşılaşabilirsiniz.

SWIFT işleminde yapılacak olan kesintiler, transfer öncesi net olarak belirtilemeyebilir. Genellikle transfer başlatılırken, muhabir bankaların alacağı ücret belli olmayabilir ve alıcıya ulaşan miktar hesaplanandan daha az olabilir. 

Öte yandan Wise ve TransferGo gibi sağlayıcılarda transferinizi gerçekleştirmeden önce işlem ücretlerini ve kullanılan döviz kurunu kontrol edebilirsiniz. Transfer işlemini başlattıktan sonra ek ya da gizli kesintilerle karşılaşmazsınız.

Yurt Dışına Para Transferinde Gizli Masraflar Var Mı?

Yurt dışına para transferi için kullanılan birçok yöntemde, özellikle kur çevriminden kaynaklanan gizli komisyonlar ve masraflar devreye girer. 

Yurt dışı para transferlerinde kullanacağınız bazı yöntemlerin transfer ücretlerinde gizli masraflar ve komisyonlarla karşılaşabilirsiniz. Bu gizli masraflar, kullandığınız banka ya da sağlayıcının transfer için kullanacağı döviz kuruyla ilgili olabilir. Bazı yöntemlerde farklı para birimleri arası transfer için reel döviz kurundan farklı bir oranla döviz çevrimi gerçekleşebilir. Bu da gönderecek olduğunuz paranın alıcıya daha düşük miktarda ulaşmasına neden olabilir.

Wise ile uluslararası para transferlerinde reel döviz kuru kullanılır ve kullanılan anlık döviz kuru da transferinizi planlarken şeffaf ücretlendirme politikası çerçevesinde size gösterilir.

Not: Yurt dışından Türkiye’ye para gönderme işlemini de daha önce farklı bir yazımızda açıklamıştık. Bu yazımızda bahsettiğimiz tüm yöntemler yurt dışından ülkemize para göndermek için de aynı şekilde kullanılabilir.

Yurt Dışına Nasıl Para Gönderilir?

Türkiye’den yurt dışına para göndermek için gerekli bilgiler ve takip etmeniz gereken adımlar, tercih edeceğiniz transfer türüne göre değişir. Yurt dışına para göndermek istiyorsanız öncelikle alternatifler arasından size uygun yöntemi seçip daha sonra o yöntem için gerekli adımları takip edebilirsiniz.

Yurt dışı transferlerini çoğu yöntemde internet siteleri ve mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirmek mümkün. 

Genel olarak Türkiye’den online olarak başka bir ülkedeki hesaba para gönderebilmek için yapmanız gerekenler şöyle:

 • Uygulamayı indirin ve kişisel bilgilerinizi girerek bir hesap oluşturun.
 • Ana menüden uluslararası para transferini seçin.
 • Alıcının hesap detaylarını girin (gerekli bilgiler seçtiğiniz yönteme ve alıcı ülkeye göre değişiklik gösterebilir).
 • Gönderilecek miktarı, para birimini ve alıcı ülkeyi seçin.
 • Transfer bilgilerini kontrol ettikten sonra işlemi onaylayın.
 • Gönderin.

SWIFT ile Yurt Dışına Para Gönderme Nasıl Yapılır?

SWIFT ile yurt dışına para transferinde, banka hesabına para gönderme işleminin yurt içine para göndermekten pek bir farkı bulunmaz. Uluslararası transferler SWIFT işlemiyle şubeden, telefon veya mobil bankacılık üzerinden gerçekleştirilebilir.

SWIFT transferlerinde araya muhabir bankalar girdiği için yurt dışına EFT ücreti diğer alternatiflere göre daha yüksek olabilir. Çünkü transfer esnasında hem aracı bankalar hem de alıcı bankalar gönderilen paradan kendi işlem ücretlerini kesebilirler. Muhabir bankaların masraflarının alıcı tarafından mı yoksa gönderen tarafından mı karşılanacağını transfer esnasında belirleyebilirsiniz.

 • SWIFT transferlerinde transfer emri ilk olarak Türkiye’deki bankanın yurt dışındaki muhabir bankasına gönderilir.
 • Daha sonra o muhabir bankadan alıcının bankasına yönlendirilir.

SWIFT işlemlerinin en önemli özelliği gönderilen para miktarı yükseldikçe gönderim masrafının yüzdesel olarak düşmesi. Bu nedenle yüksek miktarda para göndermek için SWIFT tercih edilebilir.

SWIFT ile para göndermek için alıcının da bir banka hesabının olması gerekir. Yurt dışına SWIFT ücretleri çoğu zaman alternatif transfer yöntemlerinin araştırılmasına neden olabilir. SWIFT’in bir diğer dezavantajı ise para transferinin uzun sürede gerçekleşme ihtimalinin olması. Bu nedenle acil durumlarda SWIFT tercih edilmeyebilir. 

Wise ile Yurt Dışına Para Nasıl Gönderilir?

Yukarıdaki ekran görüntüsü 19 Mart 2023 tarihinde alınmıştır. Güncel kur bilgileri için wise.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yurt dışına para göndermek için Wise’ın internet sitesinden ücretsiz bir şekilde üyelik oluşturarak farklı ülkelere transferlerinizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Wise ile yapılan transferlerde alıcı bankanın SWIFT/BIC koduna ihtiyaç duymadan, yalnızca alıcının adı soyadı ve IBAN bilgisiyle işlem yapabilirsiniz. 

Wise ile Türkiye’den yurt dışına para göndermek için yapılacak işlemleri adım adım inceleyelim:

 • Wise’ın “Yurt Dışına Para Gönderme” sayfasında, göndermek istediğiniz para birimini TRY olarak seçip göndermek istediğiniz para miktarını girin. 
 • Ardından alıcının para birimini seçin. Gönderdiğiniz TRY miktarından alınan transfer ücretini, anlık döviz kurunu ve alıcıya ulaşacak net miktarı bu aşamada şeffaf bir şekilde görebilirsiniz.
 • Daha sonra “Başlayın” butonuna basıp e-posta adresinizi ve kişisel bilgilerinizi girerek ücretsiz olarak üye olun. Bu aşamada, kişisel bilgilerinizi ve e-posta adresinizi girmeniz yapacağınız para transferinin güvenliği açısından oldukça önemli.
 • Ardından ödemenizi yaparak transferinizi başlatabilirsiniz.
 • Transfer sürecini Wise mobil uygulamasından ya da Wise web sitesinden takip edebilirsiniz. 

Türkiye’den yurt dışı para transferi yaparken alıcının hesabına aktarılacak miktarı net olarak transferinizi planlarken görebilirsiniz. Aynı zamanda alıcının hesabına paranın tahmini olarak ne zaman geçeceğini de görebilirsiniz.

Hafta sonu EFT işlemleri gerçekleştirilemediğinden cuma günü başlatılan transferlerde işlem süresi daha uzun olabilir. Aynı şekilde, hafta sonu başlatılan transferler de pazartesi günü işleme alınmaya başlanacağından daha uzun sürebilir. 

Wise ile uluslararası para transfer süreciyle ilgili daha detaylı bilgi almak için Wise ile Para Gönderme Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Wise ile E-mail Adresi Kullanarak Para Gönderme

Üstelik, Wise ile alıcıya sadece e-mail adresini kullanarak para göndermeniz de mümkün. Bunun için e-mail ile para gönderme seçeneğini kullanabilirsiniz.

 • Eğer alıcının bir Wise hesabı varsa alıcının mail adresine bağlı hesabına para transferi yapılır.
 • Eğer alıcının bir Wise hesabı yoksa, alıcıya hesap bilgilerinin istendiği bir mail gönderilir. Alıcı hesap bilgilerini ilettiğinde o hesaba para transferi gerçekleştirilir. 

TransferGo ile Türkiye’den yurt dışına para transferi nasıl yapılır?

Eğer TransferGo ile Türkiye’den başka bir ülkeye para göndermek istiyorsanız takip etmeniz gereken adımlar başlıca şöyle:

 1. TransferGo internet sitesi ya da uygulama üzerinden üyelik oluşturun.
 2. “Gönder” sekmesine tıklayın.
 3. Bulunduğunuz ülkeyi ve para göndereceğiniz ülkeyi seçin.
 4. Para birimini ve göndermek istediğiniz miktarı yazın.
 5. Alıcı hesap bilgilerini girin.
 6. Ödeme yönteminizi seçin.
 7. Transfer ayrıntılarını kontrol ettikten sonra işlemi onaylayın.
 8. Gönderin.

Yurt Dışına En Fazla Ne Kadar Para Gönderilebilir?

Türkiye’den yurt dışına para transfer etmek istediğinizde tercih edeceğiniz yönteme bağlı olarak bazı transfer üst limitleriyle karşılaşabilirsiniz. Bu limitler kullandığınız transfer yöntemine, alıcı ülkeye ve gönderilen para birimine göre değişebilir.

Bu limitler, bankalar ya da sağlayıcılar tarafından belli zamanlarda güncellenebilir. Bu yüzden yurt dışına para göndermek istiyorsanız ve en fazla ne kadar para gönderebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, en doğru bilgi için tercih ettiğiniz banka ya da transfer sağlayıcının internet sitesini incelemeniz ya da yetkili birimlerle iletişime geçmeniz faydalı olabilir.

Wise ile Türkiye’den Yurt Dışına Para Gönderme Limiti

Wise ile yapılacak uluslararası transferlerde, gönderilen para birimine bağlı olarak transfer üst limitleri bulunur. En sık kullanılan para birimleriyle yurt dışına para transfer limitlerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

Para BirimiTransfer Üst Limiti
TRY3 milyon TRY
USD1 milyon USD
EUR1.2 milyon EUR
GBP1 milyon GBP
JPY1 milyon JPY

Wise ile Yurt Dışına Euro Nasıl Gönderilir?

Wise sitesine girdikten sonra göndermek istediğiniz para miktarını girerek toplam masrafınızı görebilirsiniz. Ardından “başla” butonuna tıklayıp e-mail ve şifrenizi belirleyerek ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz.

 • Türkiye’den yurt dışına para transferi yaparken alıcı hesabına aktarılacak paranın ve masrafın ne kadar olduğunu anlık olarak görebilirsiniz. Alıcının hesabına paranın ne zaman geçeceği ile ilgili de yaklaşık bir süre belirtilir.
 • Ardından alıcının IBAN bilgisini girerek göndermek istediğiniz miktarı belirtin.
 • Son adımda parayı Wise’a nasıl aktaracağınızı seçmeniz gerekir. Bunun için Türkiye’de şu an için tek opsiyon banka transferi. 

Bu işlem esnasında size verilen referans kodunu not kısmına girerek size iletilen banka hesap numarasına transfer etmek istediğiniz miktarı gönderebilirsiniz. Transfer bilgilerini kontrol ettikten sonra “işlemi tamamladım” butonuna basarak transfer işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Transfer ücretleri ve döviz kuru değişkenlik gösterebilir. En güncel bilgi için wise.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’den Yurt Dışına Para Transferi için Diğer Yöntemler

Konu yurt dışına para göndermek olunca birçok alternatif yöntem akla gelir. Bu yöntemlerden bazıları daha hızlı olmasıyla bazıları ise yaygın bilinen yöntemler olarak öne çıkabilir. Bu yöntemleri inceleyip ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçebilirsiniz.

PTT ile Yurtdışı Para Gönderme yazımızda postaneden yurt dışına para transferi için ne gibi seçenekleriniz olduğunu detaylı bir şekilde açıklamıştık.

Türkiye’den yurt dışına para transfer etmek istiyorsanız burada bahsettiğimiz yöntemlerin yanı sıra Western Union ve UPT gibi transfer yöntemlerini de tercih edebilirsiniz.

Özet: Yurt Dışına Uluslararası Para Gönderme Yöntemleri

Yurt dışına para göndermek için birçok farklı yöntem mevcut. Bu yöntemler transfer ücreti, uygun transfer rotaları, transfer süresi vb. farklı açılardan birbirinden farklılık gösterebilir. Bu yöntemleri inceleyip ihtiyaçlarınıza yönelik uygun transfer yöntemini seçebilirsiniz.

Wise ile yapılan uluslararası para transferleri genellikle 24 saat içerisinde tamamlanır. Birçok popüler rotada, transferler birkaç saat içerisinde tamamlanır. Wise ile transfer planlarken alınacak transfer ücretini ve alıcıya ulaşacak net miktarı şeffaf bir şekilde görebilirsiniz. Wise ile Türkiye’den 70’den fazla ülkeye para gönderebilirsiniz.

Aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a ücretsiz olarak üye olabilir ve yurt dışına para transferi yapmaya başlayabilirsiniz.

Sıkça Sorunlan Sorular ve Cevaplar

Türkiye’den uluslararası para gönderimi yani yurtdışına para göndermek konusunu detaylarıyla açıkladık fakat yazıda derinlemesine incelediğimiz konuları kısa soru ve cevaplar halinde burada derlemek istedik.

Yurtdışına Para Gönderme Ücreti Ne Kadardır?

Yurt dışına para gönderme ücretleri kullanacağınız yönteme göre değişkenlik gösterir. Ayrıca göndereceğiniz para miktarı, ülke ve para birimine göre de ücretler değişebilir. Para göndermek için kullanacağınız şirketin internet sitesini ziyaret ederek göndermek istediğiniz miktarı ve göndereceğiniz para birimini girdiğinizde ne kadar ücret kesileceğini hesaplayabilirsiniz.

Yurt Dışı Para Transferi Kaç Gün Sürer?

Transfer süresi para gönderme yönteminize, para göndereceğiniz ülkeye, para birimine, para miktarına ve ödeme türüne göre değişiklik gösterir. Wise ile yurt dışına para gönderme işlemleri anlık olarak veya aynı gün içinde tamamlanır. SWIFT işlemleri 1-3 iş günü içerisinde tamamlanabilir.

Türkiye’den Avrupa’ya Nasıl Para Gönderilir?

Türkiye’den Avrupa’ya para transferi yapmak için bankaları, elektronik para kuruluşlarını ve PTT gibi diğer alternatifleri tercih edebilirsiniz. Her bir yöntem, kendi kullandığı uluslararası para transfer ağına göre farklı transfer süresi ve işlem ücreti sunar. 

Avrupa’ya para göndermek için yapmanız gereken, alıcının hesap bilgilerini doğru olarak iletip seçtiğiniz kurumun belirlediği işlem ücretini ödemektir.

Uluslararası Para Transferi Nasıl Yapılır?

Uluslararası para transferi yapmak için birçok farklı yöntem bulunur. Bu yöntemler arasında hangisini tercih edeceğinizi belirlemek için hız, güvenilirlik ve ücret faktörlerini dikkate almak gerekir. Yazımızda bu konuda avantajlı bazı yöntemleri sizinle paylaştık.

Yurtdışı Döviz Transferi Nasıl Yapılır?

Yurtdışına döviz göndermek için parayı Türkiye’den döviz olarak göndermeniz gerekmez. Bu süreçte önemli olan nokta kur çevriminde para kaybetmemenizdir. Parayı Türkiye’den TL olarak gönderip, alıcının kendi para biriminde para almasını sağlamanız mümkündür.

PTT İle Yurt Dışına Nasıl Para Gönderilir?

Türkiye’de birçok insan uluslararası para transferi için postaneleri yani PTT’yi tercih ediyor. Postaneden yurt dışına para göndermek için en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekir. Ardından para transfer formunu doldurup görevliye teslim ettikten sonra işlem ücretini ödemeniz halinde süreci başlatmış olursunuz.