Yurtdışına Para Gönderme: Düşük Ücretle Yurt Dışına Para Transferi

Yurt içinde online para transferi yapmak artık son derece kolaylaştı. Ancak yurt dışına para gönderme söz konusu olduğunda işler biraz daha kafa karıştırıcı olabilir.

Yurtdışına para transferi için birçok seçenek olduğundan hızlı, ucuz ve güvenilir yöntemler arıyor olabilirsiniz. Bu yazıda yabancı bir ülkeye para gönderme konusunu detaylı inceleyip, alternatif yöntemlerden ve ücretlerden bahsedeceğiz. 

Yurtdışına Para Gönderme Yöntemleri

Yurtdışına para göndermek için SWIFT, Western Union ve Wise (eski adıyla Transferwise) gibi farklı yöntemler var. Bu seçenekleri birbirinden ayıran en önemli özellikler ise gönderim işlemi için geçen süre ve işlem için alınan komisyon ücretleri oluyor. Wise nedir nasıl kullanılır konusunu detaylıca ele alalım.

Wise ile Türkiye’den Yurtdışına Para Gönderme

Wise düşük komisyon, kullanım kolaylığı ve transfer hızı ile dikkat çekiyor. Yurtdışına para transferi konusunda Wise’ı avantaj sağlayan bazı özellikleri:

 • Düşük komisyon oranlarına ek olarak, transferiniz için alınacak komisyonu transferinizi planlarken şeffaf bir şekilde görebiliyorsunuz. Bu sayede yurtdışına para gönderme masraflarınızı daha tasarruflu yapabiliyorsunuz.
 • Transfer işlemi hızlı tamamlanıyor. İş günlerinde transferlerin çoğu 24 saatten kısa sürüyor. Birçok popüler rotada transferler birkaç saat içerisinde tamamlanabiliyor. 
 • Kur çevriminde para kaybetmiyorsunuz. Çünkü Wise kur çevriminde reel değişim oranını kullanıyor. Yani döviz değişim oranı, o andaki reel değer ile aynı oluyor. Ayrıca kullanılan değer transfer sırasında şeffaf bir şekilde gösteriliyor.

Wise Nasıl Çalışıyor?

Bu avantajların sebeplerini de biraz daha açacak olursak İngiltere merkezli Wise’ın bu işlemi düşük masraflarla yapabilmesinin en büyük nedeni, aslında her ülkede yerel bir hesaba sahip olması.

Bu nedenle yurtdışına göndermek istediğiniz para ilk olarak Wise’ın o ülke içinde banka hesabına aktarılıyor, daha sonra paranın gönderileceği ülkedeki Wise hesabından para göndermek istediğiniz alıcının o ülkedeki banka hesabına transfer işlemi gerçekleştiriliyor.

Wise’ın sunduğu bir diğer avantaj ise paranın hızlı bir şekilde gönderilebilmesi. Wise üzerinden yapılan transferlerin çoğu 24 saat içerisinde gerçekleşiyor. Sabah saatlerinde yapılan işlemler, gün içerisinde tamamlanabiliyor. Birçok popüler rotada işlemler birkaç saat içerisinde tamamlanabiliyor.

Wise ile yurtdışına para göndermek için alıcının IBAN bilgisi haricinde başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Wise ile yapılan transferlerde, alıcı bankanın IBAN bilgisine ihtiyacınız olmuyor.

Email Adresi Kullanarak Para Gönderme

Üstelik, alıcıya sadece email adresini kullanarak para göndermeniz de mümkün olabiliyor. Bunun için email ile para gönderme seçeneğini kullanabiliyorsunuz.

 • Eğer alıcının bir Wise hesabı var ise, para gönderdiğiniz mail adresine bağlı hesabına para transferi yapılıyor.
 • Eğer alıcının bir Wise hesabı yok ise, alıcının hesap bilgilerinin istendiği bir mail gönderiliyor. Alıcı hesap bilgilerini ilettiğinde, o hesaba para transferi gerçekleştiriliyor. 

Wise ile Hangi Ülkelere Para Gönderebilirim?

Wise, Türkiye’den 80 ülkeye para transferi sağlar. Güncel transfer rotalarını Wise.com’dan inceleyebilirsiniz. Wise ile para gönderebileceğiniz popüler rotalardan birkaçını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Wise ile Yurt Dışına Para Transferi Ücreti

Yurt dışı para transferi ücretleri ülkeden ülkeye ve gönderilecek para miktarına göre değişiklik gösterse de, Türkiye’den yurtdışına para transferi için Wise birçok açıdan uygun bir yöntem sunuyor. Aynı zamanda Wise’ın tıpkı bir banka gibi BDDK onaylı çalıştığını da belirtelim. 

Wise ücretleri hakkında daha detaylı bilgi için Wise Transfer Ücretleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Wise, para transferlerinde iki gönderim ücreti uygular: Sabit ve değişken ücret. Örneğin Türkiye’den yurt dışına Türk lirasından Euro para birimine para göndermek istediğinizde 20.33 TL sabit ücret ödersiniz. Bunun yanında gönderdiğiniz miktarın %1.03’ü kadar da değişken ücret ödersiniz. Bunun haricinde herhangi bir ek veya gizli bir komisyon ücreti uygulanmaz.

Wise ile Para Gönder

Türkiye’den Yurt Dışına Para Gönderme Limiti

Yurt dışına para gönderirken tüm transfer yöntemleri size bir üst limit belirler. Bu gönderme limitinin ana nedeni güvenliktir. Çünkü yüksek miktarda para transferleri dolandırıcılar başta olmak üzere kötü niyetli kişilerin dikkatini çeker. 

Wise ile yurt dışına yüksek miktarda para transferi yaparken de para gönderme limiti ile karşılaşırsınız. İşte en çok kullanılan para birimlerine göre yurt dışına para transfer limitleri:

Para BirimiTransfer Limiti
USD1 milyon USD
EUR1.2 milyon EUR
GBP1 milyon GBP
TRY1 milyon TRY
JPY1 milyon JPY

Yurtdışına Nasıl Para Gönderilir?

Yukarıdaki ekran görüntüsü 15 Ağustos 2022 tarihinde alınmıştır. Güncel kur bilgileri için wise.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yurt dışına para göndermek için Wise’ın sitesinden ücretsiz bir şekilde üye olarak farklı ülkelere transferlerinizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. 

Wise ile yapılan transferlerde alıcı bankanın SWIFT/BIC koduna ihtiyaç duymadan, yalnızca alıcının adı soyadı ve IBAN bilgisiyle işlem yapabilirsiniz. 

Yapılacak işlemleri adım adım inceleyelim:

 • Wise’ın Yurtdışına Para Gönderme sayfasında, göndermek istediğiniz para birimini TRY olarak seçip, göndermek istediğiniz para miktarını girin. 
 • Ardından, alıcının para birimini seçin. Gönderdiğiniz TRY miktarından, alınan transfer ücretini, anlık döviz kurunu ve alıcıya ulaşacak net miktarı bu aşamada açıkça görebilirsiniz.
 • Ardından ‘Başlayın’ butonuna basarak, eposta adresinizi ve kişisel bilgilerinizi girerek ücretsiz olarak üye olun. Bu aşamada, kişisel bilgilerinizi ve email adresinizi girmeniz yapacağınız para transferinin güvenliği açısından oldukça önemli.
 • Ardından size verilen hesap bilgilerine, ödemenizi yaparak transferinizi başlatabilirsiniz.
 • Transfer sürecini, Wise mobil uygulamasından ya da Wise web sitesinden takip edebilirsiniz. 
Wise ile Para Gönder

Türkiye’den yurtdışı para transferi yaparken alıcının hesabına aktarılacak paranın net olarak ne kadar olduğunu siz de transferi yaparken göreceksiniz. Alıcının hesabına paranın tahmini olarak ne zaman geçeceğini de görebilirsiniz.

Hafta sonu EFT işlemleri gerçekleştirilemediğinden cuma günü başlatılan transferlerde, işlem süresi daha uzun olabilmektedir. Aynı şekilde, hafta sonu başlatılan transferler, pazartesi günü işleme alınmaya başlanacağından, daha uzun sürebilir.

wise-yurtdisina-para-gonderme-onayi
Ekran görüntüsünde IBAN ve referans kodu alanını gizlilik nedeniyle gizledik.

Yurt Dışına Euro Nasıl Gönderilir?

Yurt dışına Euro göndermek için Wise üyeliği dışında yapmanız gereken ekstra bir işlem bulunmuyor. Wise reel döviz kurunu kullandığı için paranızı Euro’ya çevirirken olabilecek en yüksek kurdan işleminizi tamamlamış oluyorsunuz.

Yukarıdaki ekran görüntüsü Wise sitesinden 15 Ağustos tarihinde alınmıştır. Transfer ücretleri ve döviz kuru, değişkenlik gösterebilir. En güncel bilgi için Wise.com‘u ziyaret etmenizi öneririz.

Wise sitesine alttaki linke tıklayarak girdikten sonra göndermek istediğiniz para miktarını girerek, toplam masrafınızı görebilirsiniz. Ardından “başla” butonuna tıklayıp e-mail ve şifrenizi belirleyerek ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz.

 • Türkiye’den yurtdışına para transferi yaparken alıcı hesabına aktarılacak paranın ve masrafın ne kadar olduğunu anlık olarak göreceksiniz. Alıcının hesabına paranın ne zaman geçeceği ile ilgili de yaklaşık bir süre göreceksiniz. Ardından alıcının IBAN bilgisini girerek göndermek istediğiniz miktarı belirtin.
 • Son adımda parayı Wise’a nasıl aktaracağınızı seçmeniz gerekiyor. Bunun için Türkiye’de şu an için tek opsiyon banka transferi. 
  • Bunun için size verilen referans kodunu not kısmına girerek, size iletilen banka hesap numarasına transfer etmek istediğiniz miktarı gönderiyorsunuz. Ardından işlemi tamamladım butonuna basmanız gerekiyor.
Wise ile Para Gönder

Yurtdışına Para Transferinde Gizli Masraflar Var Mı?

Yurtdışına para transferi için kullanılan birçok yöntemde, özellikle kur çevriminden kaynaklanan gizli komisyonlar ve masraflar devreye girer. Wise ile banka transferi yöntemini seçtiğinizde hiçbir ekstra ücret ödemezsiniz.

Size verilen TR hesap numarasına göndermek istediğiniz miktarı, açıklama kısmına size iletilen referans kodunu girerek transfer ettikten sonra işlemi tamamladığınız bilgisini belirtmeniz gerekiyor. Yurt dışına komisyonsuz para gönderme işlemi bu kadar kolay bir şekilde tamamlanıyor.

yurt-disina-nasil-para-gonderilir

Not: Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme işlemini de daha önce farklı bir yazımızda açıklamıştık. Bu yazımızda bahsettiğimiz tüm yöntemler yurtdışından ülkemize para göndermek için de aynı şekilde kullanılabilir.


Türkiye’den Yurt Dışına Para Transferi için Diğer Yöntemler

Konu yurt dışına para göndermek olunca birçok alternatif yöntem daha akla geliyor. Bu yöntemlerden bazıları daha hızlı olmasıyla bazıları ise yaygın bilinen yöntemler olarak öne çıkıyorlar. Bu yöntemleri inceleyip ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçebilirsiniz.

PTT ile Yurtdışı Para Gönderme yazımızda postaneden yurtdışına para transferi için ne gibi seçenekleriniz olduğunu detaylı bir şekilde açıklamıştık.

SWIFT ile Yurtdışına Para Gönderme Nasıl Yapılır?

SWIFT ile yurt dışına para transferinde, banka hesabına para gönderme işleminin yurtiçine para göndermekten pek bir farkı bulunmuyor. Bankaya giderek, telefon veya mobil bankacılık ile transfer yapmak mümkün.

SWIFT transferlerinde araya muhabir bankalar girdiği için yurtdışına EFT ücreti diğer alternatiflere göre daha yüksek olabilir, çünkü hem aracı bankalar hem de alıcı bankalar gönderilen paradan kendi ücretlerini kesebilirler. Muhbir bankaların masraflarının alıcı tarafından mı yoksa gönderen tarafından mı karşılanacağını transfer esnasında belirleyebilirsiniz.

 • SWIFT transferlerinde transfer emri ilk olarak Türkiye’deki bankanın yurtdışındaki muhabir bankasına gönderilir.
 • Daha sonra o muhabir bankadan alıcının bankasına yönlendirilir.

SWIFT işlemlerinin en önemli özelliği gönderilen para miktarı yükseldikçe gönderim masrafının yüzdesel olarak düşmesidir. Bu nedenle yüksek miktarda para göndermek için SWIFT tercih edilebilir.

SWIFT ile para göndermek için alıcının da bir banka hesabının olması gerekir. Yurt dışına SWIFT ücretleri çoğu zaman farklı arayışlara neden olabilir. SWIFT’in bir diğer dezavantajı ise para transferinin uzun sürebiliyor olması. Bu nedenle acil durumlarda SWIFT tercih edilmeyebilir. 


Sonuç

Yurtdışına para göndermek için birçok farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemler transfer ücreti, uygun transfer rotaları, transfer süresi vb farklı açılardan birbirinden farklılık gösterebiliyor. Bu yöntemleri inceleyip ihtiyaçlarına yönelik uygun transfer yöntemini seçebilirsiniz.

Wise ile yapılan uluslararası para transferleri genellikle 24 saat içerisinde tamamlanır. Birçok popüler rotada, transferler birkaç saat içerisinde tamamlanır. Wise ile transfer planlarken, alınacak transfer ücretini ve alıcıya ulaşacak net miktarı şeffaf bir şekilde görebilirsiniz. Wise ile Türkiye’den 80 ülkeye para gönderebilirsiniz.

Aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a ücretsiz olarak üye olabilir ve yurtdışına para transferi yapmaya başlayabilirsiniz.

Wise ile Para Gönder

Sıkça Sorunlan Sorular ve Cevaplar

Türkiye’den uluslararası para gönderimi yani yurtdışına para göndermek konusunu detaylarıyla açıkladık fakat yazıda derinlemesine incelediğimiz konuları kısa soru ve cevaplar halinde burada derlemek istedik.

Uluslararası Para Transferi Nasıl Yapılır?

Uluslararası para transferi yapmak için birçok farklı yöntem bulunur. Bu yöntemler arasında hangisini tercih edeceğinizi belirlemek için hız, güvenilirlik ve ücret faktörlerini dikkate almak gerekir. Yazımızda bu konuda avantajlı bazı yöntemleri sizinle paylaştık.

Yurt Dışı Para Transferi Kaç Gün Sürer?

Transfer süresi para gönderme yönteminize, para göndereceğiniz ülkeye, para birimine, para miktarına ve ödeme türüne göre değişiklik gösterir. Wise ile yurt dışına para gönderme işlemleri anlık olarak veya aynı gün içinde tamamlanır. Swift işlemleri 1-3 iş günü içerisinde tamamlanabilir.

Yurtdışına Para Gönderme Ücreti Ne Kadardır?

Yurtdışına para gönderme ücretleri kullanacağınız yöntemele göre değişkenlik gösterir. Ayrıca göndereceğiniz para miktarı, ülke ve para birimine göre de ücretler değişebilir. Para göndermek için kullanacağınız şirketin websitesini ziyaret ederek, göndermek istediğiniz miktarı ve göndereceğiniz para birimini girerek, ne kadar ücret kesileceğini hesaplayabilirsiniz.

Yurtdışı Döviz Transferi Nasıl Yapılır?

Yurtdışına döviz göndermek için parayı Türkiye’den döviz olarak göndermeniz gerekmez. Bu süreçte önemli olan nokta kur çevriminde para kaybetmemenizdir. Parayı Türkiye’den TL olarak gönderip, alıcının kendi para biriminde para almasını sağlamanız mümkündür.

Ptt İle Yurt Dışına Nasıl Para Gönderilir?

Türkiye’de birçok insan uluslararası para transferi için postaneleri yani PTT’yi tercih ediyor. Postaneden yurt dışına para göndermek için en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekiyor. Ardından para transfer formunu doldurup görevliye teslim ettikten sonra işlem ücretini ödemeniz halinde süreci başlatmış oluyorsunuz.

Türkiye’den Avrupa’ya Nasıl Para Gönderilir?

Türkiye’den Avrupa’ya para transferi yapmak için bankaları, elektronik para kuruluşlarını ve PTT gibi diğer alternatifleri tercih edebilirsiniz. Her bir yöntem, kendi kullandığı uluslararası para transfer ağına göre farklı transfer süresi ve işlem ücreti sunar. 

Avrupa’ya para göndermek için yapmanız gereken, alıcının hesap bilgilerini doğru olarak iletip seçtiğiniz kurumun belirlediği işlem ücretini ödemektir.