Postaneden Yurtdışına Para Gönderme

Günümüzde PTT posta hizmeti sağlamanın yanı sıra pek çok farklı alanda da hizmet vermektedir. Bu alanlardan biri de para transfer işlemleridir. Para gönderme veya size gönderilen parayı teslim alma işlemlerinizi bir PTT şubesine giderek kolay ve güvenilir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere PTT ile para transfer işlemlerinizi nasıl yapabileceğinizi yani postaneden yurtdışına para gönderme konusunu anlattık. Ardından Wise ile para transferlerinizi nasıl yapabileceğinizden bahsettik.

Postaneden Yurtdışı Para Transfer İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Dünya’da artık sınırların sadece kağıt üzerinde kaldığı ve ülkeler arası etkileşimin oldukça yüksek olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Elbette bu etkileşimler içinde en büyük paylardan biri de para transfer işlemlerine ait. Söz konusu para transfer işlemleri olunca güvenliğe çok önem vermek gerekir. Özellikle de uluslararası para gönderme işlemlerinin kolay ve güvenilir olması beklenmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için tercih edebileceğiniz güvenilir yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • SWIFT
 • PTT – UPT
 • Western Union
 • Wise

SWIFT, uluslararası para transfer işlemlerinde en çok bilinen yöntemdir. Para gönderme işlemlerinde klasik yöntem olarak da adlandırılan SWIFT(yurtdışına EFT yapmak olarak da düşünebilirsiniz), bir zamanlar oldukça sık tercih edilen bir işlemdi. Bankalar aracılığıyla transfer işleminin gerçekleştirildiği bu yöntem oldukça güvenilir olsa da hem işlem hızının diğer uygulamalara göre düşük hem de işlem masraflarının yüksek olmasından ötürü gittikçe daha az tercih edilmeye başlamıştır.

SWIFT işlemi postane aracılığıyla gerçekleştirilemediğinden bu yazımızda daha çok UPT ve Wise’dan (eski adıyla Transferwise’ı) bahsedeceğiz.

Postaneden Yurtdışına Para Transferi Nasıl Yapılır?

PTT’nin para transferi için sağladığı hizmet UPT olarak adlandırılmaktadır. Aktifbank Ucuz Para Transferi (UPT) işlemi, hem yurt içinden hem de yurt dışından para transferinizi kolayca gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

Sadece dakikalar içerisinde para gönderme işlemini gerçekleştiren Ucuz Para Transferi, işlem hızı nedeniyle oldukça sık tercih edilmektedir. Bu yöntem sayesinde yalnızca bir PTT şubesine giderek ucuz ve güvenli bir şekilde transfer işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür. 

UPT ile euro, dolar veya türk lirası için işlem yapabilirsiniz. 5 ayrı kıtada ve 200’e yakın ülkeye hizmet sağlayan UPT sayesinde neredeyse Dünya’nın her yerine para gönderebilirsiniz. Yurt içine veya yurt dışına, direkt isim üzerinden veya bir hesaba para göndermeniz mümkündür.

Size en yakın PTT şubesine giderek oldukça basit birkaç adımda UPT ile postaneden yurtdışına para gönderme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz:

 • PTT şubesinde, ilgili personelden aldığınız para transfer işlem formunu doldurunuz.
 • Doldurduğunuz formu, kimlik belgeniz ile birlikte personele teslim ediniz.
 • Ödemeniz gereken işlem tutarını personele ilettiğinizde, transfer işleminiz başlatılacaktır.
 • Bildirmiş olduğunuz telefon numaranıza bir referans kodu gönderilecektir. Size iletilen referans kodunu para transferi yaptığınız kişiye bildirmeniz gerekmektedir. Böylece bu kişi göndermiş olduğunuz parayı teslim alabilmektedir.
upt para gönderme yurtdışı

UPT ile postaneden yurtdışına para gönderme işlemini tamamlayabileceğiniz gibi sizin hesabınıza da yurtdışından postaneye para gönderilebilir. Eğer UPT işleminde alıcı konumundaysanız yapmanız gerekenler:

 • Kimliğiniz ile birlikte herhangi bir PTT şubesine gidiniz.
 • Para gönderen kişinin size ilettiği referans kodunu PTT personeline bildiriniz.

Banka hesabınıza (yurt içi hesabı veya yurt dışı hesabı fark etmeksizin) gönderilen veya yurt içinde geçerli olan kartınıza gönderilen paralar direkt olarak hesabınıza yansımaktadır. PTT şubelerine gitmenize gerek kalmadan paranız hesap bakiyenize yansıtılmaktadır. Yani postaneden yurtdışına doğrudan banka hesabına geçecek şekilde para göndermek mümkün.

Wise Uygulaması İle Para Transfer İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Para transfer işlemlerinde ezberleri tamamen bozan ve alanında rakipsiz olmayı başaran bu web sitesi özellikle de uluslararası para gönderme işlemlerinde oldukça sık tercih edilmektedir. Sadece 10 yıldır bu sektörde yer almasına rağmen çok geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başarmıştır.

Örneğin bu bahsettiğimiz postaneden yurtdışına para gönderme yöntemlerinde maalesef komisyonlar yüksek olabilir. Bu sorun ülkemize özgü bir sorun değil. Wise da kendileri bu uluslararası para transferlerindeki yüksek komisyonlardan bunalan iki girişimcinin hayata geçirdiği bir proje. Bu şekilde ihtiyaçtan doğmuş bir uygulama olan Wise, kullanıcılarını bir aile üyesi gibi görür ve onların memnuniyetine büyük önem verir. 

Kolay, güvenilir, hızlı ve ucuz para transfer işleminin önemli bir adresi haline gelen bu uygulama para transfer işlemlerinde aracı kurumları işlem dışı bırakarak postaneye, bankaya gitmenize gerek kalmadan bulunduğunuz yerden işlem yapmanızı mümkün kılmaktadır. Uygulama üzerinden para göndermek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Wise web sitesine üye girişi yapınız (eğer uygulamayı ilk defa kullanıyorsanız üyelik hesabı oluşturduktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz).
 • Web sitesine giriş yaptıktan sonra açılan ekranda ilgili alana transfer etmek istediğiniz para miktarını giriniz.
 • Para miktarını girdiğinizde transfer etmek istediğiniz para miktarına bağlı olarak ödemeniz gereken masrafların detaylı bilgisini yine aynı ekranda göreceksiniz.
 • Bu işlemin ardından para göndermek istediğiniz kişinin kişisel bilgilerini (ad ve soyad) ve para transfer edilecek hesabın IBAN numarasını ilgili alanlara giriniz.
 • Son olarak, yapmak istediğiniz işlem türünü seçiniz. Para transfer işleminizi kredi kartı veya banka kartı ile yapabileceğiniz gibi hesabınızdan havale de yapabilirsiniz.

Yurtdışına para gönderme yazımızda daha detaylı şekilde de işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizi açıklamıştık.

Wise’ı Neden Postaneden Yurtdışına Para Göndermeye Tercih Etmeliyim?

Yazımızın başlarında da belirttiğimiz gibi para transfer etmek için kullanılacak güvenilir farklı yöntemler bulunmaktadır. SWIFT ile bankalar aracılığı, PTT’nin sağladığı UPT işlemi ve Wise uygulaması bu yöntemler içinde bilindik ve kolay olanlarıdır.

 • Wise web sitesi tamamen kullanıcı dostu olan yapısı sayesinde kullanıcıya kolay bir kullanım sağlıyor.
 • Para transfer işlemi herhangi bir aracı kurum tarafından gerçekleştirilmeyip direkt web sitesi üzerinden yapıldığı için diğer yöntemlere göre oldukça düşük işlem maliyetine sahiptir.
 • Sistemde bulunan akıllı teknoloji alt yapısı sayesinde yüksek güvenlik önlemleri kapsamında hizmet vermektedir.
 • Postaneye, bankaya gitmeye gerek kalmadan sadece bulunduğunuz yerden uygulamaya giriş yaparak para transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Çoklu döviz hesabı sayesinde hiçbir kısıtlama olmadan dilediğiniz para birimi üzerinden işlem yapmanız mümkündür.
 • Uluslararası para transfer işlemini, bir havale işlemi kolaylığına çeviren tek uygulamadır. Bu sayede düşük maliyete rağmen oldukça hızlı bir hizmet sağlamaktadır.
 • SWIFT’te 3-4 günü bulan işlem süresi, Wise ve UPT hizmetlerinde aynı gün içinde gerçekleştirilmektedir.
 • UPT ile para transferi yaparken türk lirası, euro ve dolar cinsi üzerinden işleminizi gerçekleştirilebilirsiniz. Ancak Wise uygulaması bu konuda size sınırsız bir hizmet sunuyor. İki ülkenin de lokal para birimiyle işlem yaparak kur çevrimini de Google’da o anda gördüğünüz kur üzerinden yapmanızı sağlıyor.

Wise Nasıl Ucuz Olabiliyor?

Bu da yazıyı okurken birçoğunuzun aklına gelmiş olabilir. Yurtdışına para göndermek için postaneyi tercih ettiğinizde geleneksel bir yapı, birçok çalışan, fiziki birçok mekan devreye giriyor.

Wise sisteminde paranız aslında yurtdışına çıkmıyor. Siz burada Wise’ın Türkiye’deki banka hesabına para gönderiyorsunuz.

Örneğin alıcı da Almanya’daysa sistem Wise’ın Almanya hesabından alıcıya para gönderiyor. Bu sayede de işlem hem hızlı hem de ucuza gerçekleşmiş oluyor. Postanenin geleneksel yapısından kaynaklı birçok masraf bertaraf olmuş oluyor.

Peki postaneden yurtdışına para göndermenin Wise’a göre tercih edilebileceği bir durum var mı? Eğer alıcının bir banka hesabı yoksa Wise üzerinden işlem yapmanız imkansız hale geliyor. Bu durumda da tercihiniz PTT ile yurtdışına para gönderme olabilir.