Yurtdışından Ödeme Almak için En İyi Paypal Alternatifleri [2022 Güncel]

Dünya çapında oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bir ödeme aracısı olan Paypal Türkiye’de maalesef kullanılamıyor. Biz de global olarak Paypal’ın boşluğunu kapatabilecek olan Paypal benzeri siteleri ve Paypal alternatiflerini derledik.

paypal-turkiye-kapanma

Öncelikle Paypal’ın kişisel alışverişlerden uluslararası para göndermeye, farklı ülkelerden hızlıca ödeme almaya birçok farklı konuda avantajları bulunuyor. Biz daha çok en çok eksikliği hissedilen uluslararası para transferi ve yurtdışından ödeme alma konusunda yapabileceklerinize değineceğiz.

Paypal Benzeri Siteler: En İyi 7 Alternatif

En iyi alternatif denince akla ilk gelen şirket Wise(eski adıyla Transferwise) oluyor. Genel mantığı tam olarak Paypal gibi işlemese de aslında sizin amacınız doğrultusunda Paypal’ın açığını kapatabilecek birçok özelliği bulunuyor.

En İyi Paypal Alternatifi: Wise

Wise 2010 yılında ilk amaç olarak uluslararası para transferlerindeki masrafları ortadan kaldırmak adına kurulmuş bir şirket olsa da farklı ülkelerde sanal banka hesapları ve ödeme almak için kolay yollar da sunuyor.

transferwise-paypal-benzeri-siteler

Hem bireysel hem de kurumsal olarak hesap oluşturmak mümkün. Yani bir limited şirketiniz ya da şahıs şirketiniz varsa hızlıca Avrupa’da Euro para biriminde bir şirket hesabı oluşturmanız mümkün. Tabii kişisel olarak da yurtdışında banka hesabı açmak mümkün.

Eğer beklediğiniz bir ödeme varsa göndericinin işini kolaylaştırmak adına tıpkı Paypal’da olduğu gibi ödeme almanızı sağlayacak olan linki size parayı gönderecek kişiyle paylaşabiliyorsunuz.

Avantajları

  • Yurtdışına para transferleri maksimum 1 iş günü içerisinde gerçekleşiyor.
  • Birçok farklı ülkede tek tıkla banka hesabı sahibi olabilir ve bu banka hesaplarına göndericilerin para göndermelerini sağlayabilirsiniz. Ardından bu parayı çok düşük bir masrafla Türkiye’deki hesabınıza çekmeniz mümkün.
  • Kullanım kolaylığıyla diğer Paypal alternatifleri arasından sıyrılıyor.

Dezavantajları

  • Doğrudan ödeme sayfası paylaşarak ödeme almak isterseniz kullanıcının Wise hesabı olması gerekiyor ve ne olursa olsun Paypal kadar popüler değil.
  • Paypal’ın doğrudan entegre edilebildiği Upwork, Envato gibi sitelerde doğrudan entegrasyon yapmanız mümkün değil fakat Türkiye’deki TL banka hesabınıza para gelirken çok kesintiye uğruyorsa Euro ya da Pound hesabı oluşturarak parayı bu hesaplara çekebilirsiniz. Upwork ödeme alma yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Payoneer

Genellikle Paypal alternatiflerinden ve Paypal benzeri sitelerden bahsederken yurtdışından ödeme alma konusunda birçok kişinin ilk aklına gelen alternatif Payoneer. Yine Wise ile benzer şekilde farklı ülkelerden banka hesapları oluşturmanız mümkün.

payoneer-paypal-alternatifi

Kişisel deneyim olarak Wise ya da Paypal kadar kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olmadığını söyleyebilirim fakat en önemli avantajına gelecek olursak Envato, Upwork gibi birçok Freelance platformuna doğrudan entegre edebiliyorsunuz ve bu da bu sitelerden ödeme almak için Paypal kullanmak isteyen kişiler için hayat kurtarıcı olabiliyor. Masrafları ise genellikle Wise’dan biraz daha yüksek. Payoneer nedir yazımızdan daha detaylı bigli alabilirsiniz.

Ecopayz

Dünyanın en popüler sanal cüzdan uygulamalarından biri olan Ecopayz de ödeme almak ve yüksek masraflardan kurtulmak adına öne çıkan seçeneklerden biri olabiliyor. Sektörden sektöre popülerliği değişkenlik gösteriyor.

Yani para gönderen tarafın Ecopayz sisteminden haberi yoksa sıfırdan üyelik oluşturup, üstüne Ecopayz hesabına para atıp sonra da size göndermesi onun adına pek kolay olmayabilir. Bu sebeple yalnızca bazı sektörlerde kullanılabilir.

İyzico

Amacınız e-ticaret siteniz ya da sattığınız hizmet üzerinden online ödeme almaksa yerli bir girişim olan İyzico da sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

iyzico-paypal-alternatifi

Yurtdışıyla düzenli olarak freelance bir çalışma içindeyseniz kendinize bir web sitesi oluşturarak İyzico entegrasyonuyla bir kredi kartı ödeme sistemi entegrasyonu gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede müşterilerinize hesap numarası Paypal adresi gibi detaylar paylaşmadan da ödemelerini alabilirsiniz.

Neteller

Tıpkı yukarıda bahsettiğimiz Ecopayz gibi bir sanal cüzdan uygulaması olan Neteller de dünya çapında yaygın olarak kullanılan e-cüzdan uygulamalarından biridir.

Sistem üzerinden doğrudan para gönderip almak mümkün. Aynı zamanda ön ödemeli bir kart da istendiği takdirde alınabiliyor. Neteller’in Paypal alternatifleri arasında fiziksel olarak ön ödemeli kart sunarak öne çıkan şirketlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede içindeki parayı hesaba aktarmaya gerek kalmadan da harcama yapabilirsiniz.

Shopify Payments

Yurtdışından ödeme almak için Paypal kullanmak isteyen birçok kişi bu ihtiyacı e-ticaret sitelerinden ödeme almak için ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple yurtdışından ödeme almak için en iyi Paypal alternatifler arasında Shopify Payments da yer alıyor.

Eğer e-ticaret sistemi altyapınızı Shopify’a taşırsanız Shopify aracı bir 3.parti yazılıma ya da uygulamaya ihtiyaç duymadan kredi kartı ve banka kartları aracılığıyla ödeme almanızı sağlıyor.

Bu yöntemde en büyük dezavantajınız satışlarınız çok yüksek sayıda olmadığında Shopify’ın aylık olarak aldığı ödeme sizin için çok gelebilir. Shopify’ın en düşük paketinde aylık 29 dolarlık bir ödeme yapmanız gerekiyor. Kredi kartı ve banka kartı ödemelerinde de Paypal’a yakın bir şekilde %2.9 + 0.3$ masraf ekleniyor.

Shopify ilgi alanınıza giriyorsa Shopify ile Dropshipping yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Amazon Pay

Özellikle Amerika’dan ödeme almak isteyen kullanıcılar ABD’de güvenilir ve bilinen bir ödeme yöntemi olan Amazon Pay’i de kendi sitenize entegre edebilirsiniz. Amerika’da güvenilen bir ödeme metodu olmasıyla en iyi Paypal alternatifleri arasında kendine yer buluyor.

Bu ödeme yöntemi yurtdışındaki birçok kullanıcı için güvenilir olduğu bilindiğinden dönüşüm oranlarınızı yükseltebilir. Freelancer’lar için çok kullanışlı olmasa da ihracat hedefli e-ticaret siteleri için oldukça kullanışlı. Entegrasyon için yazılım bilgisi gerekecektir.


Sonuç

Yazımızda 7 tane farklı hedefler doğrultusunda kullanabileceğiniz Paypal alternatifi siteleri sıraladık. Birçoğu Paypal’ın yapabildiklerinin yerini tutmayacak olsa da Wise gibi alternatifler birçok anlamda Paypal’dan daha işlevsel bile olabilir. Bu noktada denemek ve Paypal benzeri farklı siteleri değerlendirmek de size kalıyor.