Shopify ile Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping, girişimcilerin çevrimiçi bir iş kurmalarına ve ürünleri gerçekten stoklamadan alıcılarına ürün satmalarına olanak tanıyan bir iş modelidir. Bir stoksuz satış mağazası(yani dropshipping mağazası) ürünü üçüncü bir taraftan satın alır ve doğrudan müşteriye sevk eder.

Shopify’da dropshipping ilgili güzel olan şey, bağımsız işletmelerin yeni ürün fikirlerini ürüne önceden sahip olmak ve ürün için ödeme yapmak zorunda kalmadan test edebilmeleridir. Dropshipping, çok daha fazla insanın girişimciliğe katılmasına izin veren bir iş modelidir. 

Çoğu zaman, girişimciler satmaya başlamadan önce paralarının önemli bir miktarını envantere harcamak zorunda olduklarından, bu maliyetler gerçekten kısıtlayıcıdır.

İşletmelerin ihtiyaç duyduklarında sermaye sahibi olmasına yardımcı olmak için Shopify, Capital gibi küçük işletmeler için yatırım hizmetleri de geliştirirken, stoksuz satış, girişimci kurucuların, envanter stoklamaya gerek kalmadan müşterileri talep üzerine ürünlerle buluşturmaları için oldukça erişilebilir bir yol olmaya devam ediyor. 

Bu iş modeli birçok insanı şaşırtmaya devam ediyor. Bu yazımızda, dropshipping’in gerçekte nasıl çalıştığını, Shopify ile dropshipping’in avantajlarını, dropshippinge başlarken ihtiyacınız olabilecek tavsiyeleri anlattık. 

Shopify’ın Avantajları

1. Kolay kurulum ve kullanım

Shopify, bir çevrimiçi mağaza için süper kolay ve hızlı bir başlangıç sunar. Mağazanızı geliştirmek için bir sunucuya veya herhangi bir teknik beceriye ihtiyacınız yoktur. Domain ve hosting, platformun kendisinde sunulmaktadır.

shopify-ile-dropshipping

Özelliklerin mantıksal yapısı, Shopify’ın arayüzünü temiz ve kullanıcı dostu hale getirir. Kullanıcılar, mağazanızı nasıl oluşturacağınız konusunda harika bir rehberlik sağlayan belgeler ve videolar bulabilir.

Ayrıca, birçok üçüncü taraf çevrimiçi kursu mevcuttur. Kullanıcılara kalan tek şey, Shopify’ın en büyük avantajlarından biri olan bir ürün fikri ortaya çıkarmaktır.

2. Güvenlik ve güvenilirlik ve kullanım

Shopify’ın faydaları arasında sayılabilecek bir diğer önemli özellik ise sunduğu güvenlik ve güvenilirliktir. Çevrimiçi perakendeciler her zaman hassas müşteri bilgileriyle karşı karşıyadır. Güvenlik, müşterilerinin kişisel ve ödeme bilgileriyle ilgilenen işletmeler için olmazsa olmazdır. Mağazanızın tüm verileri şifrelemesi için SSL sertifikası etkinleştirilebilir.

Shopify, PCI ile de ilgilenir. Bunlara ek olarak, çevrimiçi işletmeniz her zaman müşterilerinizin alışveriş ihtiyaçlarına cevap veren çevrimiçi olmalıdır.

Shopify, ziyaretçilerinizin sürekli olarak mağazanızdan istedikleri zaman alışveriş yapabilmeleri için her türlü bakım çalışması ve güncelleme ile ilgilenir. Ve elbette Shopify, sayfalarınızın hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlar.

3. Mobil uyumluluk ve kullanım

Her gün mobil alışveriş yapanların sayısı hızla artıyor. Mobil uyum, çevrimiçi mağazaların başarısı için çok önemlidir.

Bunu bilen Shopify, mağazanızın tüm cihazlarda harika görünmesini sağlamak için arayüzünü mobil uyumlu özelliğine sahip olarak geliştirdi. Sonuç olarak, müşterileriniz nerede olurlarsa olsunlar rahatça alışveriş yapabilecekler. Ayrıca mağazanızı kolayca yönetmenizi sağlayan ücretsiz iOS ve Android uygulamaları da bulunmaktadır.

4. Sepetlerinizin kurtarılması ve kullanımı

Üç müşterinizden ikisi, sepetlerine ekledikleri ürünleri satın almadan online mağazanızdan ayrılıyor. Bunu bilen Shopify, bu müşterilere otomatik olarak e-posta gönderen ve satın almalarını tamamlamalarını hatırlatan sepet kurtarma sistemi geliştirdi. Bu, çevrimiçi gelirlerinizi artırmanın harika bir yoludur.

Shopify üzerinde entegre olabilecek birçok eklenti bulunur. Bazıları ücretsiz bazıları da ücretli olan bu eklentiler sayesinde mağazanızı geliştirmek için aradığınız birçok geliştirmeye herhangi bir yazılım desteğine gerek kalmadan sahip olursunuz.

5. Shopify müşteri hizmetleri

Shopify, müşteri desteği konusunda harikadır. Uzmanlarına telefon, e-posta veya canlı sohbet yoluyla 7/24 ulaşılabilir ve mağazanızın her an çalışır durumda kalması için her türlü ihtiyacınıza yanıt vermeye hazırdırlar. Bu, işinizin asla tek başına olmadığı anlamına gelir.

Ayrıca, Shopify Yardım Merkezi’nde birçok topluluk forumu, faydalı belgeler ve çok çeşitli Shopify University kılavuzları bulunmaktadır.

Shopify ile Dropshipping’e Başlamak İsteyenlere Tavsiyeler

Shopify ile dropshipping yapmak için bir fikir seçin, rekabetçi araştırmalarla satacak bir ürün bulun, bir stoksuz satış tedarikçisi bulun, e-ticaret mağazanızı kurun, işinizi devlete kaydettirin, ürünlerinizi siteye yükleyin, dropshipping mağazanızı açın ve pazarlamaya başlayın. 

oberlo-shopify-dropshipping

​​Shopify mağazaları için en kolay stoksuz satış işlemi Oberlo’dur. AliExpress aracılığıyla Oberlo pazarından milyonlarca ürünü tedarik edebilir ve bir düğmeye tıklayarak bunları doğrudan mağazanıza aktarabilirsiniz.

Oberlo Nasıl Çalışır? 

Bir müşteri mağazanızdan bir şey satın aldığında, Oberlo siparişi otomatik olarak gönderir. Tek yapmanız gereken sipariş detaylarının doğruluğunu bir kez daha kontrol etmek ve Sipariş butonuna tıklamak. Ürün daha sonra AliExpress stoksuz satış tedarikçisinden dünyanın neresinde olursa olsun müşteriye gönderilir.

Dropshipping’in püf noktaları

Dropshipping iş modelinde, bir websitesi ve kendi markanızı oluşturmanın yanı sıra satmak istediğiniz ürünleri seçip pazarlamaktan siz sorumlusunuz. İşletmeniz ayrıca nakliye masraflarından ve iyi bir kâr marjı ile sonuçlanan fiyatların belirlenmesinden sorumludur.

Diğer tüm işlerde olduğu gibi, stoksuz satış da önemli bir taahhüt ve uzun vadeli bir bakış açısı gerektirir.

Altı haftalık yarı zamanlı çalışmadan altı haneli bir gelir elde etmeyi umuyorsanız, ne yazık ki hayal kırıklığına uğrayacaksınız. İşletmenize gereken yatırım ve kâr potansiyeliniz hakkında gerçekçi beklentilerle yaklaştığınızda, cesaretinizin kırılması ve işten ayrılma olasılığınız çok daha düşük olacaktır.

Bir dropshipping işine başlarken, şu iki para biriminden birini kullanarak yoğun bir şekilde yatırım yapmanız gerekir: zaman veya para.

Dropshipping için tek çare kendi e-ticaret mağazanızı kurmak değil. Yurtdışına satış için web siteleri yazımızda global çapta içinde mağaza kurabileceğiniz farklı web sitelerini de inceleyebilirsiniz.

Dropshipping & Shopify ile Yurtdışına Satış Yapın

Shopify’ın sizden aylık olarak aldığı ödemeler Dolar cinsinden olduğu için bu yöntemle para kazanmak için en doğru seçenek yurtdışını hedeflemektir. Yani hedefiniz Türkiye’ye satış yapmaksa hem dropshipping hem de Shopify sizin için doğru adresler olmayabilir.

Bu konuda dropshipping ile yurtdışına satış yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Shopify ile Dropshipping işinize zaman ayırın 

Önyükleme yapmak ve işinizi kurmak için öz sermayeye yatırım yapmak, özellikle ilk kez dropshipping yapan girişimciler için önerilen yaklaşımdır. Çeşitli nedenlerle büyük miktarda para yatırmak yerine bu yaklaşımı tercih edin.

İşletmeniz büyüdükçe ve ölçeklenirken diğerlerini yönetmek için çok önemli olacak olan işletmenin içeride ve dışarıda nasıl çalıştığını öğreneceksiniz.

Müşterilerinizi ve pazarınızı yakından tanıyacak ve daha iyi kararlar vereceksiniz. Başarı için kritik olmayan projelere büyük meblağlar harcamanız daha az olasıdır. Sizi daha iyi bir girişimci yapacak birkaç yeni beceri geliştireceksiniz.

Şirket yapısına karar verin

Girişiminiz konusunda ciddiyseniz, meşru bir ticari kuruluş kurmak isteyeceksiniz. Biz avukat değiliz ve yasal tavsiye veremiyoruz, ancak size Türkiye’de yaygın olarak kullanılan üç iş yapısının bir özetinden bahsedelim:

Şahıs şirketi

Bu, uygulanması en basit iş yapısıdır. Ancak aynı zamanda hiçbir kişisel sorumluluk koruması sağlamaz. Dolayısıyla işinize dava açılırsa, kişisel varlıklarınız da tehlikede olabilir. Dosyalama gereksinimleri minimumdur ve işinizin kazançlarını kişisel vergilerinizle bildirmeniz yeterlidir. Başka hiçbir devlet başvurusu gerekli değildir.

Limited şirket 

Bir limited şiketi işinizi ayrı bir tüzel kişilik olarak kurarak kişisel varlıklarınızın daha fazla korunmasını sağlar. Sorumluluk koruması kusursuz olmasa da şahıs şirketinden daha fazla koruma sağlar. Ek dosyalama gereksinimlerine uymanız gerekebilir ve hem kuruluş hem de devam eden ücretleri ödemeniz gerekecektir.

Anonim Şirket

Çoğu büyük şirket, uygun şekilde inşa edildiğinde en fazla sorumluluk koruması sunan anonim şirketler olarak kurulur. Limited şirketlerden farklı olarak ortak sayısı çok daha fazla artabilir. Bu sebeple yatırım almak isteyen şirketler için daha idealdir. Vergisel durumu itibariyle Limited şirket ile herhangi bir farkı bulunmaz. 

Hedefiniz temelde yurtdışına satış yapmak olacağı için şirketinizi yurtdışında kurmak da bir seçenek olarak karşınızda durabilir. Paypal yöntemiyle ödeme kabul edebilme avantajı bile bazı dropshipping siteleri için yurtdışında e-ticaret şirketi oluşturmak için ideal bir sebep olacaktır.

Bu noktada yurtdışında şirket kurmak yazımızı inceleyebilirsiniz.

Peki hangi yapıyı seçmeli? Herhangi bir kuruluş kararı vermeden önce bir avukata ya da mali müşavire danışmanızı tavsiye ederiz. Çoğu küçük girişimci, ya bir şahıs şirketi ya da bir limited şirketi ile devam etme eğilimindedir. Şahıs şirketi olarak başlayıp sonrasında limited ya da anonim şirkete dönmek de mümkündür.


Shopify ile Dropshipping sayesinde kazandığınız parayı büyük masraflar ödemeden hesabınızda nasıl tutacağınızı öğrenmek için “yurtdışında online banka hesabı açmak” yazımızı okuyabiilirsiniz.
Yurtdışından Türkiye hesabınıza para transfer etmek için neler yapmanız gerektiğini bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.