Yurtdışında Şirket Kurmak

Yurtdışında şirket kurmak, kurduğu işi bir adım öteye taşımak isteyen birçok kişinin hayali. Bu sayede dünyaya açılabilir ve markanızı birçok kişiye ulaştırabilirsiniz. Ancak her ülkede istenilen evraklar ve yapılması gerekenler bir olmayabiliyor.

Yurtdışında şirket açmak uğraş gerektirse de işlemleri düzgün bir şekilde yürütürseniz istediğiniz hedefe varmak oldukça kolay.

Ayrıca e-ticaret yapan kişiler için de yurtdışında şirket kurmak çok daha avantaj sağlayan bir durum. Bazı ülkelerin bunu yapmak isteyen girişimciler için teşvikleri dahi bulunuyor. Bizde bu yazımızda yurtdışında şirket kurmak için neler gerektiğini inceledik.

Yurtdışında Şirket Kurmak İçin Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Yurtdışında şirket kurmak için öncelikle halletmeniz gereken işlemler bulunuyor. Öncelikle ciddi bir planlama yapmanız ve detaylı bir şekilde araştırma yapmanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

Hangi ülkede şirket açmak istediğinize karar verdikten sonra ülkenin bu tarz yatırımlar için neler istediğine bakmalısınız.

Her ülke farklı prosedürler sunabilir ve istedikleri evraklar farklı olabilir. Bu yüzden detaylı bir pazar araştırması her zaman ilk adım olmalıdır.

Hangi ülkede şirket kurmak istediğinize karar verdikten sonra ülkelerin verdiği teşvikleri de incelemenizi öneririz.

Birçok ülke yabancı yatırımcılar için teşvikler sunmaktadır. Eğer istediğiniz ülkeden böyle bir teşvik alabilirseniz bu ilk etapta işleriniz içinde yardımcı olur.

Yurtdışında yapmak istediğiniz iş kolu da başarılı bir yatırım için önemlidir. Eğer kendi yaptığınız işi devam ettirmek ya da işinizin bir şubesini açmak istiyorsanız o yöne yönelmelisiniz.

Yurtdışında Şirket Kurmanın Şartları Nelerdir?

Daha öncede bahsettiğimiz gibi bu şartlar ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Genellikle bu süreç birçok ülkede çok kısadır. Çoğu ülkede en fazla bir hafta içinde evrak işlemlerini halledebilirsiniz.

Ülkelerin bu tarz iş yatırımları için hangi belgeleri istediği ve hangi prosedürler gerektiği ile bilgiyi o ülkenin Dış Ticaret Müsteşarlığı’ndan ulaşabilirsiniz. Ayrıca ülkelerin başkonsoloslukları da size gereken bilgiyi verebilir ya da ilgili bir yere yönlendirebilir.

Yurtdışında bir şube açmak istiyorsanız da yapmanız gereken ilk şey Maliye Bakanlığı’na giderek bir dilekçe vermek olacaktır.

Bakanlık talebi inceledikten sonra sonuca bağlar ve gereken izinleri verir. Bu dilekçede olması gereken bilgiler şunlardır:

  • Firma adı
  • Firmanın kuruluş tarihi
  • Ticaret siciline kayıt tarih ve numarası
  • Ödenmiş semaye
  • Şahıs firması ise sahibinin adı ve soyadı
  • Son beş yıllık kar ve zarar miktarı
  • Firmanın daha önceki temsilciliklerinin yeri, verilmiş izin tarih ve sayısı ve son 5 yılda bunlara tahsis edilen dövizler
  • Yurtdışı yeni temsilciliğin ilk kuruluş giderleri ile yıllık kira ve personel genel giderlerini ayrı ayrı göstermek suretiyle talep edilen toplam döviz miktarı
  • Talep edilen döviz miktarı

Yurtdışında Şirket Kurma Teşvikleri Nelerdir?

Ekonomi bakanlığı, yurtdışında şirket kurmak isteyen girişimciler için Turquality Destek Programı kapsamında destek vermektedir. Turquality’nin amacı Türkiye’nin katma değer ürünler üretmesini sağlamak ve ihracat artışını desteklemek.

Bu yüzden bu programdan yararlanmak için müracaat eden şirketlerin Türkiye’de tescilini yapmış olma şartı bulunuyor. Aynı zamanda hedef pazarlardan en az birinde kurduğunuz markanın tescil edilmesi de gerekli.

Yurtdışında şirket kurmak isteyen kişiler için bir diğer teşvik programı da KOSGEB. Özellikle yurtdışı iş yeri açma desteği ile ilgili araştırma yapmak isteyen kişiler için KOSGEB destekte bulunuyor.

Bu destek fiyatının maliyeti 3.000 TL ile 5.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu destek programı hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz KOSGEB’in kendi web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yurtdışında Online Şirket Nasıl Kurulur?

Günümüzde birçok sektör dijital olarak yürütülüyor. Bu sayede yurtdışında bir şirket kurmak istiyorsanız bunu o ülkeye gitmeden de halletmek mümkün.

Birçok ülke bürokratik işlemleri online olarak halletme imkanı sağlıyor. Sadece pasaport ile istediğiniz ülkede online bir şirket kurmanız mümkün. Bu sayede kendi ülkenizden ayrılmadan Amerika’da bir şirket adresine sahip olabilirsiniz ya da Estonya’da e-vatandaşlık aracılığıyla şirketinizi hızlıca kurabilirsiniz.

Yurtdışında Şirket Açmanın Avantajları Nelerdir?

Yurtdışında şirket açtığınız zaman bu hem size hem de işinize birçok avantaj sağlar. Bu avantajları sizin için sıraladık.

Bürokratik Kolaylık

Birçok ülkede şirket açmak oldukça hızlı ve kolay hallolan bir süreçtir. Hatta çoğu zaman o ülkeye gitmeden online olarak bir şirket açma imkanınız bulunuyor. Çoğu ülke ise yabancı yatırımcılar için kolaylık oluşturuyor. 

Vergi Avantajı

Farklı ülkelerde ödeyeceğiniz vergiler de farklılıklar gösterecektir. Örneğin Türkiye’de bu sene %24 olarak uygulanan kurumlar vergisi birçok ülkede daha düşüktür. Bu da size vergi avantajları sağlamaktadır.

Lojistik:

Yurtdışına satış yapmak üzerine bir işiniz varsa hedef ülkelerinizden birinde de markanızı açmak doğrudan ürün satışını aracısız gerçekleştirmenize ya da depolama maliyetlerinizde düşüş sağlayabilir. Lojistik sebepler yurtdışında şirket açmak için başlıca sebepler arasındadır.

Dünya Pazarına Açılmak

Yurtdışında şirket kurmak özellikle küçük veya orta ölçekli şirketlerin dünya pazarına girmesine olanak sağlar.

Ödeme Yöntemleri

Dünya’da çok yaygın şekilde kullanılan Stripe ve Paypal gibi ödeme yöntemleri maalesef Türkiye’de aktif değil. Bu da işlerini online ortamda yürüten özellikle e-ticaret odaklı birçok işletmeyi zor durumda bırakabiliyor. Şirketini yurtdışında kurarak bu sorunları bertaraf edebilirsiniz.

Yurtdışında Şirket Açmak İçin En İdeal Ülkeler Hangileridir?

Kuracağınız iş kadar hangi ülkede bir şirket açacağınız da şirketinizi büyütmek için oldukça önemlidir. Bu nedenle seçtiğiniz ülkenin size ve şirketinize sunacağı imkanları bilmeniz daha avantajlı olacaktır.

Ülkelerin sosyal ve kültürel özelliklerinden, yaşam koşullarına kadar birçok etkeni göz önüne almalı ve buna göre en ideal ülkeyi bulmalısınız. Yurtdışında şirket açmak için en ideal ülkeleri sizin için sıraladık.

Estonya

E-vatandaşlık sistemi ile tanınan bu ülkede şirket açmak için Estonya’ya gitmenize bile gerek yok. Dijital vatandaşlık sayesinde bir gün içerisinde şirketinizi kurabilir ve Avrupa pazarına giriş yapabilirsiniz. Özellikle henüz büyük ölçekli bir şirket değilseniz en masrafsız ülkenin de Estonya olduğunu söylemek mümkün.

Bu konuda işlerinizi kolaylaştırmak için size Estonya’da şirket kurma danışmanlığı verebilecek Dijital Estonya gibi şirketler de bulunuyor.

Estonya’da Şirket Kurmak

ABD

Şirketini bir sonraki boyuta taşımak isteyen kişiler için güçlü ekonomisi ve finans alanındaki üstünlüğü ile ABD de ilk sırada yer alan ülkelerden.

Birçok yatırımcı Amerika’da bir şirket kurarak büyük bir pazara girmek istiyor. Amerika yatırım yapmak isteyen kişiler için çok avantaj sağlayan bir ülke. Şirket açılış işlemleri en fazla bir hafta içinde tamamlanıyor. Ayrıca online olarak şirket açma imkanı da sağlıyor.

Amerika’da Şirket Kurmak

İsviçre

Avrupa’da şirket açmak isteyen kişiler için en ideal ülkelerden biri olan İsviçre’de yabancıların şirket kurması için gereken evraklar 6 gün içerisinde tamamlanabiliyor. Şirket kurmanıza gerek kalmadan İsviçre’de banka hesabı açmak üzerine de daha önce bir yazı paylaşmıştık.

İngiltere

Yabancı yatırımcılar için belirli vergi imtiyazları sunan İngiltere’de şirket kurmak için ideal ülkelerden biri. Bazı durumlarda çok daha kısa sürede de tamamlanıyor.

Sunduğu imkânlar sayesinde her yıl binlerce yabancı yatırımcı İngiltere’de şirket açmak için başvuruda bulunuyor.

Maalesef geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Ankara Antlaşması üzerinden yeni şirket kurarak İngiltere’ye taşınmak artık mümkün değil. Yine de ülke yabancı yatırımcılar için hala oldukça çekici.

İngiltere’de şirket sahibi olmanıza gerek olmadan online bir şekilde İngiltere’de banka hesabı açmak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

İngiltere’de Şirket Kurmak

Singapur

Dünyanın en güçlü finans merkezlerine sahip olan Singapur bu özelliği sayesinde her yıl birçok girişimciyi ülkeye çekiyor. Gelir seviyesi oldukça yüksek olan bu ülkede şirket kurmak için gereken işlemleri 3 ila 4 gün içinde halledebiliyorsunuz. Singapur vergi avantajlarıyla da öne çıkan ülkelerden biri.


Yurtdışında şirket kurmak konusunu genel hatlarıyla inceledik. Tabii yazımızda da bahsettiğimiz gibi ülkeden ülkeye büyük farklılıklar olabildiği için ülkelere özel rehberleri de kısa süre içerisinde hazırlayacağız.