İngiltere’de Şirket Kurmak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünya çapında ticaretin ve ekonominin göz bebeklerinden birisi olarak bilinen İngiltere, ülke dışından birçok şirketin bulunduğu Londra’nın önderliğinde öne çıkan önemli bir merkezdir. Bu nedenle kuvvetli referanslar elde etmek için İngiltere’de şirket kurmak oldukça mantıklıdır.

Birçok ünlü şirket merkezini bünyesinde barındıran İngiltere, Dünya Bankası’nın 2019 yılında yaptığı değerlendirmelere göre iş yapma kolaylığı açısından 190 ülke arasında 8. sıradadır.

Yine Dünya Bankası verileri, Avrupa’da yeni bir şirket kurmanın 32 gün sürdüğünü ancak bu sürenin İngiltere’de 13 gün içerisinde tamamlanabileceğini ifade etmektedir.

İngiltere’de Şirket Kurmak İçin Gerekenler

Şirket kurmak adına dünya ekonomisinin önemli bir ticaret merkezi olan İngiltere’de Türk vatandaşı olan kişilerin de şirket açması mümkündür. En büyük gereklilikler, 18 yaşını doldurmuş olmak ve İngiltere’nin yatırımcı vizesine başvurmuş olmaktır.

İngiltere’de şirket kurmak için kullanılabilecek bir başka yöntem ise home office bürolarına başvuru yoluyla vize değişikliği yapmaktır. Bu noktada en önemli ayrıntı, hangi tür şirket kurulacağına karar vermektir.

İngiltere’de şirket kurmak için birçok farklı yol bulunmaktadır. Genel olarak İngiltere’deki şirket türleri üçe ayrılır:

  • Şahıs firması (sole trader)
  • Limited şirket (limited company)
  • Ortaklık (partnerships)

Burada yer alan kategoriler, kendi içlerinde de şirket yapısı ve iş modeli ile birbirlerinden farklı sınıflara ayrılıyorlar. Türkiye’den İngiltere’de şirket kurmayı isteyenlerin yatırım için bir miktar belirlemesi, şirketin ortaklık yapısını ve iş planını kararlaştırması gerekmektedir.

Türkiye’de vizem.net gibi bazı danışmanlık acenteleri İngiltere’de şirket kurmak ve kuruluş sürecine danışmanlık etmek için kurumsal hizmet vermektedir.

İngiltere’de Şahıs Şirketi (Sole Trader) Nasıl Kurulur?

İngiltere’de bir şahıs şirketi kuran kimse, Sole Trader olarak adlandırılan işinin yönetimini gerçekleştirerek serbest meslek sahibi olarak nitelendirilmektedir. Sole Trader şirket formunu tercih edenler, firmalarında limited, limited ortaklık ya da kamu limited şirketi gibi unvanları kullanamaz. 

Şahıs şirketi kurmayı tercih eden kimseler devlete ödemeleri gereken vergiyi sunduktan sonra elde ettikleri bütün geliri istedikleri gibi yönetme imkânına sahiptirler.

İngiltere’de bu noktadan itibaren herhangi bir ek vergi bulunmamaktadır. Fakat yıl sonuna gelindiğinde elde edilen kâr vergi muafiyeti olarak belirlenen miktarın üzerindeyse bu noktada vergi verilmesi durumu tekrar ortaya çıkar.

İngiltere’de Limited Şirketi (Limited Company) Nasıl Kurulur?

En çok tercih edilen şirket türlerinden birisi limited şirketlerdir. Limited şirket kurma niyetinde olanların iki farklı seçenek hakkı bulunur. Bunlar, özel limited şirketler ve kamu limited şirketleridir. Birçok serbest çalışanın, küçük işletme sahibi ya da müteahhit olarak çalışmak isteyen girişimcinin tercihi limited şirketler olmaktadır.

Kamu limited şirketi kurmak için en az 50.000 Sterlin sermaye sahip olmak gerekmektedir. Ayrıca bu yapıda iki adet ortağın, en az iki hissedarın, iki yöneticinin ve nitelikli bir sekreterin bulunması lazımdır. Özel limited şirket kurmak için herhangi bir sermaye şartı yoktur, isteyen herkes 1 Sterlin hisseyle bile özel bir limited şirketi kurabilir. Bunun için bazı gereklilikler mevcuttur:

  • Başka bir şirket tarafından kullanılmayan ve yasaklı kelimeler içermeyen bir şirket isminin belirlenmesi.
  • İngiltere’de kamu sicilinde görülecek olan bir şirket adresinin belirlenmesi.
  • İflas etmemiş ya da herhangi bir şirketten men edilmemiş, 16 yaşını doldurmuş olan bir yöneticinin bulunması.
  • Hissedarların belirlenmesi.

Söz konusu ayrıntıların yanı sıra İngiltere’de bir şirket kurmak için Companies House’a başvuru yapılması gerekir.

Bu kamu departmanının bireyleri birer yönetici olarak kabul etmesi için bazı bilgi ve belgelerin teslim edilmesi lazımdır. Bireyler öncelikle standart endüstriyel sınıflandırma kodunun belirlenmesi aracılığıyla işletmenin hangi alanda hizmet vereceğine dair bilgi vermelidir.

Bu noktada gerekli koşulların sağlanması halinde genellikle 24 saat içinde şirketin kurulması işlemi gerçekleştirilir. Ayrıntılı bilgi için Companies House web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere’de Şirket Kurmak İçin Gereken Maliyet

İngiltere’de iş kurmak için ihtiyaç duyulan maliyet şirketin türü ve alınacak vize türleri ile değişiklik gösterebilmektedir.

Brexit Anlaşması’ndan önce geçerli olan Ankara Antlaşması’na göre İngiltere’de ikâmet etmek suretiye sermaye ya da minimum çalışan şartı aranmamaktaydı. Ancak şu durumda bir yatırımcı vizesine sahip olarak limited şirketi kurmak isteyenler başvurunun gerçekleştirilmesi için 30 GBP ödemelidir.

Ayrıca bu süreci çok daha kısa bir süre içerisinde gerçekleştirmek, 24 saat içerisinde iş kurma işlemini tamamlamak isteyenler için söz konusu ücret 50 GBP’dir.

Söz konusu tutarlar özel limited şirketler için geçerli olup kamu limited şirketi kurmak için en az 50.000 GBP sermaye gerekmektedir.

İngiltere’de Şirket Kurmak ile Elde Edebileceğiniz Avantajlar

Avrupa’da oldukça iyi bir konuma sahip olan ve dünyanın en önemli ekonomi merkezlerinden birisi olan İngiltere, bu coğrafya üzerinde şirket kurmayı tercih edenlere birçok avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle yatırımcıların, şirketleri için uluslar arası bir pazarda bulunabilme isteklerini karşılamak için İngiltere’yi tercih etmesi oldukça isabetli bir karardır.

İngiltere’de şirket kurmak suretiyle yeterince kazanç elde edip vergi ödeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere’de süresiz oturum izni alma hakkı kazanabilmektedir.

İngiltere’de kurumlara sunulan vergi oranı %19’dur. Bu da İngiltere’de iş kurmak için yeterli bir sebep olarak görülebilir. Türkiye’de bu oran 2021 yılı itibariyle %24.

İngiltere’de limited şirketi kurmak isteyenlerin sahip olması gereken asgarî bir sermaye miktarı bulunmamaktadır. İngiltere’de iş kurmak Almanya, Hollanda, Polonya, Kanada gibi birçok önemli ticaret merkezi ile çifte vergi anlaşmalarının bulunduğu bir ülkede şirket kurmak demektir. Bu da Avrupa’nın önemli ekonomik adresleriyle birlikte iş yapmanın kolaylaşması demektir.

İngiltere’de Şirket Şubesi Açmak Mümkün Mü? 

Türkiye’de bulunan bir şirketin İngiltere’de temsilcilik ya da şube açması mümkündür. Bunun için Companies House’a müracaat edilmesi gerekiyor. Bu başvurunun gerçekleştirilmesi sonucunda geçecek bir aylık süreç içerisinde aşağıdaki işlemlerin yürütülmesi gerekiyor:

  • BR1 Formu 
  • Ana şirketin orijinal ana sözleşmesi ve yeminli tercüman ile çevrilmiş İngilizce çevirisi
  • Şirketin son yıla ait kar-zarar-bilanço verileri 691 formu

İngiltere’de İkâmet Etmeden Sanal Şirket Kurmak Mümkün Müdür?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere’ye gitmeden bir sanal şirket kurması mümkün değildir. İngiltere’de turist ya da yatırım vizesi almak, kurulum işlemlerinin başlayabilmesi adına bir zorunluluktur. İngiltere’de sanal bir şirket kurma imkânı yalnızca Birleşik Krallık vatandaşlarına sunulmaktadır. Bu noktada Avrupa’da uzaktan şirket kurmak için en hızlı sonuç almak adına Estonya e-vatandaşlığı üzerinden işlem yapabilirsiniz.

İngiltere’de Uzaktan Banka Hesabı Açmak Mümkün Müdür?

İngiltere’de uzaktan şirket kurmanın mümkün olmadığını söylesek de uzaktan banka hesabı açmak mümkündür. İngiltere’de banka hesabı açmak yazımızda bu konuyu daha detaylı bir şekilde işlemiştik.

Wise aracılığı ile İngiltere’de uzaktan bir banka hesabı açabilir, gerçek bir banka hesabına sahipmiş gibi para alışverişlerinizi sağlayabilirsiniz. Bu sayede sizinle iş yapmak isteyen şirketlere doğrudan bir İngiliz lokal banka hesabı sunabilirsiniz. Bu da daha global görünmek konusunda ve para transferlerinde daha az masrafla karşılaşmanız adına size yardımcı olabilir.


Ankara Anlaşması’nın devam ettiği günlerde İngiltere’ye Ankara Anlaşması aracılığıyla gidip şirket kurarak vatandaşlığa kadar uzanan bir yola giren birçok Türk vardı.

Artık bu mümkün olmasa da yatırımcı vizesi aracılığıyla İngiltere’de şirket kurup işlerinizi global bir pazara taşımak hala mümkün.