Paysend Nedir, Nasıl Kullanılır, Güvenilir Mi?

Uluslararası para transferi yapmak günümüzde oldukça kolaylaştı. Gerek bireysel gerek kurumsal olarak para transferi yapmak isteyen kişiler için de bunu sağlayan birçok seçenek bulunuyor. Paysend de uluslararası para transferi piyasasına yeni giren şirketlerden biri.

Bu yazımızda uluslararası para transfer şirketlerinden olan Paysend’i ve kullanıcılara ne gibi avantajlar sağladığını inceledik.

Paysend’in Kuruluşu

Paysend’in günümüzde 3.7 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. Dünya çapında 90’dan fazla ülkede faaliyet gösteren ve sabit komisyon ücretleriyle işlem sağlayan web sitesi 2017 yılında İngiltere’de kuruldu.

Her geçen gün global olarak büyüyen şirket aynı zamanda para transferi yapabileceğiniz ülke sayısını da hızla arttırıyor.

Uygun fiyatlarla, hızlı ve güvenilir bir şekilde para transferinizi yapmanızı sağlayan bu uygulama uluslararası para transferi için iyi bir alternatif oluşturuyor.

Paysend ile Nasıl Para Gönderilir?

Paysend ile para transferi yapmak isterseniz ilk olarak uygulamaya kayıt olmanız gerekiyor. Uygulamaya kayıt olmak için ad, soyadı, doğum tarihi, e-posta adresi, ikamet adresi ve cep telefonu numarası (ülke kodu ile birlikte) gibi kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekiyor.

Bu bilgileri sisteme girdikten sonra cep telefonunuza gelecek olan 5 basamaklı onay kodunu girerek üyelik işleminizi başlatabilirsiniz. Üyelik işlemlerini bilgisayar üzerinden yapabileceğiniz gibi telefonunuza indireceğiniz uygulama ile de gerçekleştirme imkânınız var.

Uygulamaya kayıt olurken hangi telefon kodu ile kayıt oluyorsanız, o ülkenin ikamet adresini girmeniz gerektiğini hatırlatalım. Örneğin; +90 Türkiye kodlu bir cep telefonu numarası ile kayıt oluyorsanız yazdığınız ikametgah adresi de Türkiye adresi olmalıdır.

Adım Adım Paysend ile Para Transferi

Paysend ile para transferi yapmak da oldukça kolay. Uygulama üzerinden para transferi yapmak için gerekenleri sizin için adım adım anlattık.

 • İlk olarak uygulamadaki ‘’yeni transfer’’ butonuna tıklayın.
 • Göndermek istediğiniz miktarı girin ve döviz cinsini seçin. (Gönderim yapacağınız miktarı girer girmez Paysend anlık döviz kurundan hesaplama yaparak alıcının ne kadar para alacağını gösterir.)
 • Alıcının parayı nasıl alacağını seçin. (Banka kartı – Visa ya da Mastercard- , banka hesabı veya Paysend linki)
 • Alıcının bilgilerini girin. (Alıcının adı, soyadı, banka hesap numarası gibi)
 • Ödemenizi gerçekleştirin. (Ödemeyi banka kartı ya da kredi kartı ile yapabilirsiniz.)
 • Son olarak para transferi yapacağınız bilgileri kontrol edin ve onaylayın

Bu işlemler sonucunda para alıcının hesabına gönderilmiş olur. Alıcıya Paysend linki üzerinden para göndermek isterseniz de sadece alıcının telefon numarasını bilmeniz para transferi yapmak için yeterli olacaktır.

paysend-nasil-kullanilir

Paysend ile para transferi yaparken alıcıya istediğiniz döviz birimde para gönderebilirsiniz. Bu durumda Paysend gönderdiğiniz para birimini anlık kur üzerinden otomatik olarak çevirerek otomatik gönderdiğiniz miktarı çevirerek size gösterir.

Alıcının hesabına ne kadar para gideceğini de böylelikle anlık olarak görme imkanına sahip olursunuz.

Not: Paysend daha önceki yazılarımızda önerdiğimiz Wise gibi size Google’da o an gördüğünü kuru göstermez. Tıpkı bankalar gibi kur üzerinden gizli bir komisyon uygular. Bu sebeple gönderim imkanı olan ülkelerde Wise’ı tercih etmenizi tavsiye ederiz. Wise nedir yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Paysend ile Para Göndermek Ne Kadar Sürer?

Paysend ile para transferi yaptığınızda gönderdiğiniz para alıcıya aynı gün içinde ulaşmaktadır. Genellikle gönderilen paranın alıcıya ulaşma süresi seçtiğiniz yönteme göre birkaç dakika bile olabilir fakat genel anlamda en geç 1 gün içinde ulaşacağını söyleyebiliriz.

Paysend Para Transfer Ücretleri

Paysend ile para göndermek birçok para transferi alternatifine göre ucuzdur. Paysend’in müşterilerinden aldığı “gösterilen komisyon ücretleri” sabittir.

Türkiye’den Paysend üzerinden herhangi bir ülkeye para transferi yapılmak istendiğinde ödenen para transfer ücreti 9TL olarak görünür. Aynı şekilde ABD’den herhangi bir ülkeye para transferi yapılmak istendiğinde de gönderilen miktar ne olursa olsun görünen para transfer ücreti 2 Dolar’dır.

Ancak Paysend tıpkı bankaların yaptığı gibi kur üzerinden gizli komisyon alır. Yani siz Türkiye’den Rusya’ya para göndermek istediğinizde (24 Haziran 2021 tarihi itibariyle) 9 TL komisyon alıyor gözükse de TRY – RUB kurunu 8.15 olarak gösterir. Oysa Google’da gördüğümüz kur 8.33.

Yani 9 TL ödediğimizi sanarken aslında ekstra gizli komisyon sebebiyle masrafımız çok daha fazla oluyor. Bu sebeple göndermek istediğiniz ülkeye mümkünse para transferini mutlaka Wise aracılığıyla yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu noktada yurtdışına en ucuz para gönderme yazımızı inceleyebilirsiniz.

Paysend Transfer Limitleri

Paysend, sertifikalı bir finans kurumu olduğundan kara para aklamayı önleme düzenlemelerine uymaktadır. Buna göre herhangi bir belge göstermeden 6 aylık dönemde 800 Pound, 1000 Euro ya da 1000 Dolar transfer yapılabilir.

Bu transfer limitleri, kimlik belgesi ve adres gibi gerekli bilgiler sunulması halinde arttırılabilir. Transfer limitinizi arttırmak isterseniz gerekli bilgileri hesabınız üzerinden gerekli formatta düzenleyerek ‘’Müşteri Destek Servisine’’ gönderebilirsiniz. Dokümanlarınız onaylandıktan sonra daha yüksek limitlerde para gönderimi yapmaya başlayabilirsiniz. 

Paysend Güvenilir mi?

Paysend, kullanıcılarına banka seviyesinde bir güvenlik sağlamaktadır. Tüm havaleler Visa, Mastercard, China UnionPay, FCA tarafından onaylıdır. PCI ve DSS standartlarına sabittir.

Günümüzde 3 milyondan fazla kullanıcıya ulaşan Paysend, Trustpilot sitesindeki kullanıcıların değerlendirmelerinden de 5 üzerinde 4.7 gibi yüksek bir puan alarak dünya çapında güvenilirliğini kanıtlayan bir para transferi uygulaması haline gelmiştir.

Paysend ile Para Transferi Yapılan Ülkeler

Paysend ile 90’dan fazla ülkeye para transferi yapılabilir. Bu 90 ülkeden 49 ülkeye para gönderimi yapılabilirken 90 ülkeden de para alınabilir. Türkiye’den para transferi yapılabilen ülkeler ise şunlardır.

 • Euro Bölgesi – Tüm Ülkeler
 • Arjantin
 • Avusturalya
 • Azerbaycan
 • Brezilya
 • Bulgaristan
 • Kanada
 • Çin
 • Hindistan
 • Rusya
 • Ukrayna
 • ABD
 • Gürcistan
 • Macaristan
 • Suudi Arabistan
 • Katar

Para transferi yapabileceğiniz ülkelerin tam listesine Paysend’in internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son olarak, para transferi denilince ilk akla gelen şirketlerden biri Wise olsa da bu uygulama üzerinden Rusya ve Azerbaycan gibi ülkeler ile Türkiye arasında para gönderimi yapılamadığı için bu ülkeler arasında para transferi yapmak isteyen kişiler çeşitli alternatiflere yönelmektedir.


SWIFT ve Western Union gibi pahalı para transferlerine göre Paysend bu ülkeler arasındaki en uygun yoldur. Ancak diğer ülkeler için hala daha Wise’ın uluslararası para transferi anlamında Paysend’e göre daha iyi bir alternatif olduğunu da söylemeliyiz.