Türkiye’den Rusya’ya Para Göndermek

Türkiye’nin Rusya’yla her geçen gün artan ticari ilişkileri ve Rusya’da yaşayan Türk nüfusunun da artmasıyla birlikte Türkiye’den Rusya’ya para göndermek için en hesaplı ve güvenilir yolu bulmak isteyen internet kullanıcılarının sayısı da arttı.

Biz de bu yazımızda çeşitli alternatiflere değinip kendi deneyimlerimizden yola çıkarak önerdiğimiz en avantajlı yolu da sizlerle paylaşacağız. Öncelikle e kârlı olduğunu düşündüğümüz ve en hızlı yöntemlerden biri olan Transferwise’dan bahsetmek istiyoruz.

Transferwise uluslararası para transferlerindeki sorunları gidermek ve kullanıcılara daha şeffaf bir deneyim sunmak için yola çıkmış bir şirketti. 2010’dan bu yana 10 yılda çok büyük bir yol katettiler ve şu anda internetten gönderilen her 25 doların 1’ine aracılık ediyorlar.

Bu nispeten yeni sayılabilecek bir şirket için çok büyük bir oran. Sadece buna bakarak bile ne kadar başarılı ve kullanışlı olduklarını aslında kanıtlıyorlar.

Türkiye’den Rusya’ya Para Göndermek için En Ucuz Yol

Transferwise’ın en hesaplı yöntem olduğundan bahsettik. Şimdi Türkiye’den Rusya’ya para göndermek için bahsettiğimiz bu avantajları biraz daha açalım.

türkiye'den rusya'ya para transferi transferwise
Ekran görüntüsü 14 Ekim 2020 tarihine aittir.

Türkiye’den Rusya’ya para transferi örneğin 5000 TL para transferi yapmak istediğinizde Transferwise ile ödeyeceğiniz komisyon yalnızca 75 lira. Ortalama olarak bankalarla bu işlemi gerçekleştirmek istediğinizde masrafınız 200 lirayı aşabilir.

Tabii bu rakamlar bankadan bankaya değişiklik gösterse de ve bazı bankalarda daha düşük komisyonlar karşınıza çıkabilecek olsa da Transferwise’dan daha düşük bir komisyon oranıyla bu gönderimi sağlayan bir banka henüz göremedik. Bu konuda bir deneyimi olan varsa yorumlarını da bize iletebilir.

Tabii Türkiye’den Rusya’ya Transferwise ile para göndermek denince avantaj sadece daha ucuza gönderim yapılabilmesi değil. Kısaca diğer avantajlara göz atacak olursak:

  1. Hız: Altta bu konudan daha detaylı bahsettik fakat kısaca işlemlerinizin 24 saat içerisinde tamamlandığını söyleyebiliriz.
  2. Kullanım Kolaylığı: Transferwise web sitesi hızlıca üye olabildiğiniz ve alıcının yalnızca adı ve banka hesap bilgileri ya da IBAN adresini bilerek gerçekleştirebileceğiniz bir deneyim sunuyor. Farklı detaylarla, kodlarla uğraşmanıza gerek kalmıyor. 3-4 tıkla işinizi oldukça kolay bir şekilde hallediyorsunuz. İsterseniz para verdiğiniz banka kart numarasından çekiliyor. İsterseniz Transferwise’ın belirttiği hesaba havale yapıyorsunuz.
  3. Şeffaflık: 3. maddeye yazmış olsak da birçok kişi için en önemlisi olduğuna eminiz. Karşı tarafın hesabına ne kadar para yatacağını henüz işleme başlamadan kuruşu kuruşuna görebiliyorsunuz. Az önce de bahsettiğimiz gibi paranın ne zaman hesaba geçeceğini de daha işleme başlamadan biliyorsunuz.
  4. Kur Çevrim Avantajı: Bankalar ve birçok aracı kurum için aslında bir kâr aracı da çevrim komisyonları. Transferwise bu konuda sizi kandırmıyor ve paranızı o an döviz sitelerinde gördüğünüz kurdan bozuyor. Yani TL’den Ruble’ye para gönderirken hiç para kaybetmiyorsunuz. Alabileceğiniz en yüksek kur değeriyle para biriminizi değiştirmiş oluyorsunuz.

Not: Transferwise ile işlem yaparken ülkelerin yerel para birimleriyle işlem yapmaya dikkat edin. Yani Türkiye’den Rusya’ya para gönderirken TL’den Ruble’ye gönderirseniz hiçbir sorun yaşamazsınız fakat örneğin Türkiye’deki dolar hesabınızdan işlem yapmak isterseniz Türk bankaları yabancı para biriminde yapacağınız işlem için ek SWIFT komisyonu kesecektir. Bu sebeple Rusya’daki alıcının hesabına para beklediğinizden daha az şekilde yatar.

Benzer bir coğrafya sayılabilecek Ukrayna için de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Onu da Ukrayna’ya para transferi yazımızda anlatmıştık.


Türkiye’den Rusya’ya Para Göndermek için En Hızlı Yol

Birçok kişi Rusya’ya para göndermek istediğinde tek önemli olan konu kesilen komisyon miktarı olmuyor ve paranın karşı tarafa en hızlı şekilde ulaşması da tabii ki oldukça önemli.

Transferwise bu noktada da bankalara karşı oldukça avantajlı. SWIFT yapmak istediğinizde para gönderim süresi 3 günü bulabiliyor hatta aşabiliyor. Aslında burada tek sorun işlemin süresinin 3 güne uzaması da değil. Bankalar hız konusunda net bilgiler vermekten kaçınıyorlar. 

Transferwise ise yukarıdaki ekran görüntüsünde de göründüğü gibi paranın ne zaman karşı tarafa ulaşacağını şeffaf bir şekilde sizinle paylaşıyor ve bu bizim şu ana kadarki deneyimlerimize göre 1 iş gününü aşmıyor.

Yani Perşembe yaptığınız bir para transferi Cuma günü hafta bitmeden Rusya’daki hesaba ulaşıyor. Hız konusunda daha yüksek komisyonlara sahip olsa da Western Union da bankalara göre işleminizin çok daha hızlı tamamlanmasını sağlayacaktır.

Hatta eğer sizin için 1 gün bile çok uzun bir süreyse Western Union’ın yarım saatte alıcıya paranızı aktarmanızı sağlayacak daha yüksek komisyonlu seçenekleri de mevcut. Detaylara Western Union ile para göndermek yazımızdan da ulaşabilirsiniz.

Türkiye’den Rusya’ya Nasıl Para Gönderilir?

Şimdi Transferwise’ın banka ve Western Union gibi alternatif yöntemlere karşı avantajlarından bahsetmiş olsak da işinizi daha da kolaylaştırabilmek adına bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizi adım adım açıklayalım.

  • Hemen yukarıdaki butona tıklayarak Transferwise’a kolay bir şekilde üye olabilirsiniz.Kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğinize emin olun. Çünkü Türkiye’den Rusya’ya para gönderirken hangi yöntemi seçerseniz seçin tıpkı diğer uluslararası para transferlerinde olduğu gibi ülkeler tarafından kontrollere tabi.
  • Türkiye’den Rusya’ya yüklü miktarda para göndermek istiyorsanız sizden bir kimlik doğrulaması istenebilir. Bu sebeple işlemleri hızlandırmak adına olabildiğince erken bir şekilde Transferwise’a üye olup kimlik doğrulamanızı tamamlayıp para göndereceğiniz zaman işleminizi çok daha hılzı bir hale getirebilirsiniz. Bu doğrulama prosedürü de Transferwise’ın da bankalar gibi denetlendiği ve güvenli olduğunu gösteren önemli bir konu.
  • Ardından sıra para göndermeye geldiğine göre hemen Türkiye’den Rusya’ya göndereceğiniz para miktarını yazın. Bunun için gönderici tarafta TRY alıcı tarafta da RUB para birimini seçmelisiniz. “Get Started” ya da işleme başla butonuyla ekranda gördüğünüz miktarın alıcıya ulaşacağı işleminize başlayabilirsiniz.
  • Sırada alıcı bilgilerini isim / IBAN adresi gibi(banka hesap numarası) girmeniz gerekiyor. Az önce de bahsettiğimiz gibi bu yöntemde SWIFT kodlarına ya da farklı bilgilere de ihtiyacınız yok.
  • Son olarak parayı nasıl transfer edeceğinizi seçeceksiniz. İster Transferwise’ın size o an gösterdiği banka hesabına transfer edebilir ya da banka kartı seçeneğini seçebilirsiniz. Böylece para doğrudan hesabınızdan çekilir.

Peki Transferwise Türkiye’den Rusya’ya para göndermek istediğinizde bunu bankalardan ucuza nasıl sağlıyor? 

Aslında cevabı sorudan daha basit diyebiliriz. Transferwise bu işlemin hem daha hızlı olmasını hem de daha ucuz olmasını sağlamak için her iki ülkede de para barındırıyor. Yani siz Türkiye’den para gönderdiğinizde aslında sizin paranız Rusya’ya gitmiyor ve Transferwise’ın Türkiye’deki hesabına gidiyor. Transferwise da Rusya’daki hesabından alıcının hesabına para gönderiyor.

Bu sayede uluslararası para transferlerinin bütün problemleri ve sorunlu yönleri ortadan kalkıyor.

Not: Genellikle Transferwise birçok ülke için çift yönlü işlemlere izin verse de şimdilik Rusya’dan Türkiye’ye para göndermek için bir seçenek bulunmuyor. Yani RUB para birimini gönderici tarafında seçerseniz alıcı tarafında TRY seçeneği olmadığını göreceksiniz fakat muhtemelen yakında bu yönde de para transferlerinin hizmete açılacağına inanıyoruz. Şimdilik Rusya’dan Türkiye’ye para göndermek için daha geleneksel yöntemler tercih etmeye devam etmeniz gerekecek.


Şu ana kadar uluslararası para transferlerinizi hep bankalar aracılığıyla yaptıysanız ve daha mantıklı bir yöntem arıyorsanız ya da ilk defa Türkiye’den Rusya’ya para göndermek istiyorsanız Transferwise sizin için ideal bir seçenek olacaktır. Yurtdışına para göndermek üzerine genel yazımızdan da bu yazıdaki gibi detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.