Yurtdışına VPN ile Bağlanmak: Yurtdışı IP Adresi Kullanmak

Yurtdışındayız ekibi olarak genellikle Türkiye ve yurtdışı arasında kargo, para gönderimi gibi fiziki konulara eğilsek de Türkiye’de bulunan ve yurtdışına VPN ile bağlanmak isteyenlerin de çağrılarına kulak vermek istedik.

Hem bu işlemin size neler sağlayabileceği hem de nasıl gerçekleştirebileceğinizden bahsedeceğiz.

Öncelikle yurtdışına VPN ile bağlanmak size ne sağlayabilir, ondan bahsedelim. Öncelikle bu yazıyı okumaya başladığınıza göre temel olarak VPN’in ne işe yaradığını bildiğinizi varsayıyoruz. Yani yurtdışına VPN ile bağlanmak diye bahsettiğimiz konu IP adresinizi yurtdışından farklı bir lokasyona taşımak olarak da tanımlanabilir.

Bu sayede Türkiye’den erişemediğiniz web sitelerine erişebilir ve internette örneğin Amerika’daymış gibi gezebilirsiniz. İlk maddeden başlayalım. Ardından ExpressVPN gibi uygun fiyatlı alternatifleri inceleyeceğiz.

ExpressVPN 3 ay ücretsiz kampanya

Amerika Netflix’i İzlemek için VPN

Netflix ülkemizde de gitgide yaygınlaşıyor fakat çok geniş bir izleme listesi sunmasına rağmen hala Netflix Türkiye içerikleri Amerika içerikleriyle yarışabilecek konumda değil. Peki bu içeriklere erişmenin ve izlemenin bir yolu var mı?

İşte bu sorunun cevabı Amerika VPN adresi oluyor. Bir Amerika VPN yardımıyla kendinizi Amerika’daymış gibi gösterebilir ve Amerika Netflix içeriklerine erişebilirsiniz. 

Bu noktada yazı boyunca bizim önereceğimiz VPN şirketi ise ExpressVPN olacak. Hem en hızlı bağlantıya sahip olmanız hem Netflix içeriklerine sorunsuz bir şekilde erişmeniz bu noktada ExpressVPN dememizin en önemli sebebini oluşturuyor. 

Amerika Netflix izlemek

Neden Amerika Netflix’te Türkiye’ye Göre Çok Daha Fazla İçerik Bulunuyor?

Sorunun biraz daha kaynağına inecek olursak da karşımıza telif konusu çıkıyor. Örneğin Netflix bir yapımın Amerika haklarını satın aldığında farklı bir şirket aynı yapımın Türkiye haklarını satın almış olabiliyor ve bu haklarını Netflix’e satmak istemeyebiliyor. Bu sebeple Netflix içerikleri ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor.

Aynı zamanda Netflix farklı ülkelerde popüler olmayacağını düşündüğü içerikleri de kütüphanesine eklemeyebiliyor. Çünkü Türkiye’deki izleyiciler için de en azından altyazı çevirmek gibi bir masrafı var. Şu anda Türkiye’de bulunan tüm Netflix içeriklerinde Türkçe altyazı bulabilirsiniz. Amerika Netflix’e VPN aracılığıyla bağlandığınızda tüm içeriklerde Türkçe altyazı olmadığını göreceksiniz.

Şimdi kısaca en iyi VPN servisinden bahsedelim ve ardından yurtdışı VPN adresinin sizin için sunduğu diğer avantajlara değinelim.

Yurtdışından İnternete Bağlanmak için En İyi VPN Servisi

En iyi VPN denince aslında internetteki birçok kullanıcının da cevabı değişmiyor. Bu noktada ExpressVPN’İ inceleyeceğiz.

Amerika Netflix, Amazon Prime ve Türkiye’ye henüz açılmayan Disney+ gibi tüm streaming servislerine sorunsuz erişmenizi sağlıyor. Türkiye’de yayıncısı olmayan birçok spor müsabakasının da yurtdışı VPN yardımıyla kolayca izleyebilirsiniz.

expressvpn-kupon

ExpressVPN ile internete bağlandığınızda diğer birçok VPN servisinin aksine internetinizde herhangi bir yavaşlama yaşamazsınız. Özellikle de video içerikler için yurtdışı IP adresi kullanmak isteyenler için bu oldukça önemli bir özellik.

ExpressVPN tüm dünyada 160’dan fazla ülkede 3000’den fazla sunucuyu kullanımınıza sunar ve bu sunucularda güvenlik anlamında da en ufak bir sorun yaşama ihtimaliniz yoktur. ExpressVPN kullanıcıların gerçek IP adresleri hakkında hiçbir kayıt tutmaz.

Az önce de bahsettiğimiz gibi aşağıdaki butona tıklayarak 12 aylık paket satın aldığınız takdirde 3 aylık ekstra üyelik de paketinize tanımlanacak. Şimdilik kısa bir süreliğine yapılan kampanyayla 12 ay fiyatına 15 aylık pakete sahip olacaksınız. Aylık abonelik alternatifleri de tabii ki mevcut.

Hem mobil hem de masaüstü kullanımına uygun olarak ExpressVPN’i kullanabilirsiniz.

Şimdi yurtdışı IP adreslerine bağlanarak diğer yapabileceklerinizi görelim.

VPN ile Booking.com’a Bağlanarak Türkiye’den Rezervasyon Yapma

Booking.com otel rezervasyonları konusunda en popüler sitelerden biri olmasına karşın Türkiye’de Türkiye’deki otelleri görüntüleyip onlara rezervasyon yaptıramıyorsunuz. Bu noktada siteye Yurtdışı IP adresi ile bağlanacak olursanız Türkiye’deki tüm otelleri de görüp rezervasyon yaptırabilirsiniz. Örneğin Almanya VPN aracılığıyla internete bağlandığınızda karşınıza birçok Türk oteli çıktığını göreceksiniz.

booking-com-turkiye-ip-yasagi

Almanya VPN ile Ülkelere Özel İçeriklere Ulaşma

Bu noktada Almanya VPN kelimesini yalnızca bir örnek olarak kullanıyoruz. Bunun yerine Amerika VPN, İngiltere VPN de koyabilirsiniz. Youtube başta olmak üzere internette birçok içeriğe bölge kısıtlaması koyulduğunu farketmişsinizdir. Örneğin Youtube’da bir Alman kanalında yayınlanan bir spor müsabakası sadece Almanya IP’sine sahip kullanıcılarının izleyebileceği şekilde ayarlanır. Bu sayede diğer ülkelerde telif hakları ihlal edilmemiş olur. İşte bu gibi sorunların da yurtdışı IP adresi bağlantısıyla üstesinden gelebilirsiniz.

Türkiye’deki Yasaklı Sitelere Amerika VPN ile Bağlanma

Türkiye’de 2 yıldan uzun bir süre Wikipedia kapalı kaldı. Daha öncesinde de Twitter, Youtube gibi sosyal medya platformlarındaki yasaklar hepimizin malumu. Bu gibi durumlarda aslında bu siteler Türkiye IP adreslerine karşı kapatılıyor. Yani Amerika VPN sahibi biri bu sitelere Türkiye’den de sorunsuz bir şekilde ulaşabiliyor. 

Yazımızın başında da bahsettiğimiz ExpressVPN’i satın aldıktan sonra bilgisayarınız, telefonunuz, tabletiniz hatta akıllı televizyonunuzda bile kullanabiliyorsunuz ve istediğiniz an internete farklı bir ülkeden bağlanarak interneti Amerika IP adresi, Almanya IP adresi gibi bambaşka ülkelerden deneyimleme şansına sahip oluyorsunuz.

Neden Ücretsiz VPN’ler Yeterli Değil?

Yazımızda bahsettiğimiz ExpressVPN ücretli bir VPN platformu ve ücretsiz VPN’lere göre birçok avantaja sahip. Öncelikle ücretsiz VPN’ler yalnızca birkaç ülkeye bağlanmanıza izin veriyor ve hız sorunları dolayısıyla birçok bağlantıyı sağlamanız hiç mümkün bile olmuyor. Netflix gibi platformlar ücretsiz VPN adreslerini kolayca blokluyor ve ücretsiz VPN aracılığıyla içerikleri seyretmeniz mümkün olmayabiliyor.

ÜcretsizVPN servisleriyle internet sitelerine bağlanmaya çalıştığınızda web siteleri bağlantınızda bir tuhaflık olduğunu düşünerek karşınıza CAPTCHA testleri çıkarır ve bağlantınızın bot/robot aracılığıyla olduğunu düşünerek bunları aşmanızı imkansız kılar. 


Ücretli VPN servisleri arasında baktığınızda ise özellikle yıllık ücreti ve kısa bir süre için özel 3 ay bedava indirimiyle dolar kurunun şu anki halinde bile ExpressVPN görece hesaplı bir fiyatla karşınıza çıkıyor ve internet değerlendirmeleri ve hız testlerinde de en çok tavsiye edilen deneyimi sunuyor.

Neredeyse dünya üzerinde istediğiniz her ülkeden internete bağlanmanızı sağlıyor. Bu sayede farklı ülkelerden erişmek istediğiniz içerikler konusunda ortada hiçbir sorun kalmıyor.

Daha öncesinde de yurtdışında yaşayan Türkler için VPN ile Türkiye’ye bağlanmak konusunu da ele almıştık. O yazımızı da Türkiye’ye VPN ile bağlanmak isteyenler için tavsiye edebiliriz.