Yurtdışı İş Fikirleri: Yurtdışından Para Kazanmak

Bu yazımızda yurtdışı iş fikirlerini iki başlıkta ele alacağız. Hem yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın ülkelerinde yapabileceği işlerden bahsedeceğiz. Hem de Türkiye’den yurtdışına yapılabilecek neler olduğu hakkında fikir vermeye çalışacağız.

Öncelikle bahsedeceğimiz bazı işlerde kazanç yurtdışından olacak olsa da bu işler hem Türkiye’de hem de yurtdışında ikamet ederken yapılabilecek işler. Özellikle e-ticaret sınıfına giren işlerde durum kesinlikle bu şekilde. Amazon gibi devlerde satış yapmak belki de tahmin ettiğinizden çok daha kolay olabilir ve kazançlı yurtdışı iş fikirleri arasında yer alabilir.

Türkiye’den Yurtdışına İş Yapmak: Yurtdışından Döviz Kazanmak


1. Evde Zaman Öldürmek Yerine Amazon’dan Satış Yapın

Amazon, birçok Avrupa ülkesinde ve Amerika’da olduğu gibi Türkiye’de de faaliyete geçmeye başlayan önemli firmalar arasında gelmektedir fakat burada bahsedeceğimiz işin Türkiye ayağı değil. İnternet üzerinden ticaret sektörüne atılmak isteyen bireyler için hala geç değil. İnternetten yapılan alışverişler her geçen gün artarken sizin de bu noktada bu işe girişmemek için bir sebebiniz yok.

Amazon Amerika’da FBA modeliyle satış yapmaktan bahsetmek istiyoruz. Bu modelde siz ürünleri Amazon’un deposuna yolluyorsunuz. Yani Türkiye’de ya da hangi ülkede yaşadığınızdan bağımsız bir şekilde ilk lojistik kısmını hallettikten sonra ürünlerin kullanıcıya ulaştırılması sürecinde rol almanıza gerek yok. Türkiye’de Amerika’ya göre daha ucuza imal edilen şeyler bulmak da çok zor değil. Kendinize bir ürün grubu hedeflemeli ve araştırmalara başlamalısınız.

yurtdisi-is-fikirleri-amazon-fba-satisi

Amazon, satmak istediğiniz ürünü detaylı araştırdıktan sonra ufak bir rakip analizi yaparak bu ürünü kimlerin sattığını ya da ne kadar alıcısı olduğunu görebileceğiniz bir şekilde tasarlanmış bir sistemdir.

Üstelik toptancılardan ürün almanıza da gerek yok. Sadece ürünün üreticisi ile anlaşmanız ve siparişlerin sizin kanalınız aracılığı ile çıkması yeterli olmaktadır. Yeterince bilgi kazandıktan sonra ufak maliyetler ile siz de evinizde otururken şirket sahibi olabilirsiniz. Tabii ki çok çalışmak gerekiyor ve söylendiği kadar kolay olmadığı kesin.

Ardından para kazanmaya başladıktan sonra Amerika’dan Türkiye’ye para transferi yazımızdan paranızı en hızlı ve maliyetsiz şekilde ülkemize nasıl getireceğinizi öğrenebilirsiniz.

Amazon FBA satış sistemi konusunda sitemizde yakında daha detaylı bilgi vereceğimiz yazılara da yer vereceğiz.

2. Yurt Dışına Ürün İthal Edin

Aslında üstte anlattığımız Amazon örneğine benzer bir konu, sadece Amazon’la kısıtlı kalmanız için bir sebep olmadığını da göstermek istedik.

Kulağa çılgınca gelse de ufak bağlantılar kullanarak yurt dışına ürün göndermek çok basit bir hal almaktadır. AliExpress gibi sistemlerden aldığınız çoğu ürün önce başka bir ülkede üretilmekte ve daha sonra fahiş fiyatlara toptancılara iletilmektedir.

Üstelik toptancılar da yüksek komisyon oranları koyarak ürünlerini uluslararası e-ticaret sitelerine yükleyerek satmaktadırlar. Bu gelişmiş e-ticaret yöntemi ithalat ve ihracat açısından alt segment, henüz gelişmemiş ülkelerde daha çok para kazandırmaktadır. Bu aynı zamanda internetten satacağınız ürünle alakalı değişiklikler de göstermektedir.

3. Freelance Yapılabilecek Bir İşte Uzmanlaşın

Hangi konuda yeteneğiniz veya ilginiz var ise o konuda freelance iş yapmayı öğrenin ya da bu konulara en benzer ne üzerine yoğunlaşabileceğinizi bulun. Yazı yazmayı seviyorsanız İngilizcenizi geliştirin ve İngilizce olarak freelance blog yazarlığına başlayın.

Çizim konusunda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız hem doğrudan çizimlerinizi satmaya çalışabilir hem de grafik tasarım alanında Photoshop, Illustrator gibi programlarda kendinizi geliştirip kendinize farklı iş kapıları açabilirsiniz.

Freelance işleri kısıtlı olarak yapıyor olsanız bile bir süre sona sizlere ciddi bir ek gelir olarak geri dönecektir. Tasarım, çeviri, metin yazarlığı, SEO ve birçok sektör üzerinden iş alabileceğiniz gibi aynı zamanda bir süre sonra bunu tek işe çevirebilir ve kazancınızı farklı para birimlerine göre düzenleyebilirsiniz.

Bu noktada işleri yurtdışına yapacağınız için en önemli noktalardan biri İngilizce’nizi olabildiğince akıcı hale getirmek. Hali hazırda yurtdışında yaşıyorsanız da yurtdışında İngilizce öğrenmek yazımız bu konuda size bir rehber olabilir.

Yurtdışında Para Kazandırabilecek İş Fikirleri

Öncelikle Türkiye’de olup yurtdışına yapabileceğiniz işlerden bahsettik. Şimdi de yurtdışında çalışmak isteyenler ya da hali hazırda yurtdışında olanlar için bahsedebileceğimiz yurtdışı iş fikirlerine göz atalım.

4. Uber Şöförü Olun

Hedef ülkenizi belirledikten sonra yurt dışına çıkarak, ehliyet ve oturma izni gibi prosedürleri tamamladıktan sonra cüzi rakamlarla binek araç alabilir ve bu aracınızla Uber şoförlüğü yapabilirsiniz. Özellikle çifte vatandaşlığı olanların sık başvurduğu bir yöntem, çünkü yurtdışında çalışma izni derdi olmayanlar için bunu yapmak çok kolay.

Ya da yurtdışında yüksek lisans yapmak istiyorsunuz ve maddi olarak kendinizi nasıl idare ettireceğinizi bilemiyorsanız bu noktada hali hazırda üniversitede okurken de birçok ülke size belli bir saate kadar çalışma izni veriyor, bu sayede hem okuyup bir yandan da para kazanabilir ve kendinizi geçindirebilirsiniz.

Uber gibi işlerde ne kadar saat çalışacağınız da size bağlı. Yani ülkeye alışma aşamasında sizin için önemli bir ek gelir fırsatı doğabilir. Yurtdışında Uber Yapmak yazımızda bu konuyu detaylı bir şekilde işlemiştik.

5. Linkedin Üzerinden Mesleğinizi Avrupa’da Keşfedin

Türkiye’de değer görmeyen birçok meslek çoğu zaman farklı ülkelerde gözbebeği meslekler olabilmektedir. Kendi potansiyelinizi düşünün ve neler yapabileceğinize karar verin. Çok basit bir örnek vermek gerekirse muhasebecilik ülkemizde çok yaygın olmasına karşın, çoğu zaman hak ettiği değeri göremeyen meslekler kulvarlarından olmuştur.

Yine örnek vermek gerekirse herhangi bir Avrupa ülkesinde normal kazancınız ₺5000 civarındayken, bilgi birikimleriniz doğrultusunda $3000 gibi bir maaş almaya başlayabilirsiniz. Yine kur farkına göre bir hesap yapacak olursak, Türkiye’de 12 ay içerisinde kazandığınız parayı, farklı bir ülkede çok daha kısa bir sürede kazanmanız mümkün.

Bu noktada eğer uzman olduğunuz bir iş Avrupa’da yapılamayacak olsa bile Türk müşterileri düşünerek eleman arayan birçok Avrupa firması olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Biz de bu noktada özellikle bu yurtdışı iş fikirleri mantığına uyan ilanları sitemizde derliyoruz. Aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

6. Gıda Sektöründe İlerleyin

İtalya’ya turistlik amaçlı gittikten sonra orada Pizza restoranı açan birçok Türk olduğunu duymuş olabilirsiniz. Türkiye’de basit esnaflık olarak görünecek olan bu işler, analizi yapıldıktan sonra, doğru ülkede yapıldığı taktirde kar getirisi gün geçtikçe yükselecek bir sektör haline gelecektir.

Polonya’da yüksek lisans yapmaya gittikten sonra orada kebapçı açarak oldukça iyi para kazananlar olduğunu da biliyorum. Yani burada burun kıvıracağınız birçok meslek biraz da bu işlerden anlıyorsanız hiç aklınıza gelmeyecek bir fırsatı karşınıza çıkarabilir.

Türkiye’de varlığını sürdüren birçok Çin lokantası olduğu gibi, Çin’de de Türk Döneri, Türk Böreği, Türk Tatlısı konseptli yapılan ve çok fazla rağbet gören iş alanları mevcut.

Bu yurtdışı iş fikirleri her zaman ardında büyük bir risk barındırsa da, yapılması hedeflenen iş kültürü doğru alana kurulduğunda size yurtdışında güzel bir yaşam vaadedebilir.

7. Bilinen Firmalardan Franchising (Bayilik) Alın

Sıfırdan kendi işinizi kurmak çoğu zaman çok zahmetli süreçlerle boğuşmanıza sebep olabilir. Bu prosedürleri hızlı bir şekilde atlayabilir ve ülkelerin giyim, yemek, spor firmalarından bayilik alarak kendi işinizin sahibi olabilirsiniz.

Özellikle Türkiye menşeli işinizi daha fazla kar ettirmek için “hangi ülkede ne iş eksiği var” analizini detaylı bir şekilde yaptıktan sonra nokta atışlar ile ilerleyebilirsiniz. Metnimizin bu kısmına kadar genel olarak Avrupa ülkelerinden söz ettik ancak ciddi kazançlar bazen beklemediğiniz ülkelerden de gelebilmektedir.

Buna bir örnek vermek gerekirse LC Waikiki giyim şirketi, Tunus, Hindistan, Endonezya ve Cezayir gibi ülkelere 50 milyon dolarlık yatırımlar yapmış ve olumlu dönüşü aynı sene gelmiştir.

Siz her ne kadar bu kadar büyük yatırımlar yapamayacak bile olsanız ilgili ülkelerin bayilik veren firmaları ile görüşebilir ve kazanmaya başlayabilirsiniz.

Örneğin birçok çiğ köfteci de bugünlerde farklı Avrupa ülkelerinde franchising usülü şubeler açmaktadır ve çiğ köfte de Avrupa için yükselen vejetaryan trende oldukça uygun bir yiyecek. Yani bu gibi fırsatları düşünürken hedef kitlenizi belirleyip neden işe yarayabileceği konusunda kendinize dürüst cevaplar vermeyi ihmal etmeyin.

Yurtdışında Türkleri Hedefleyen İşler Yapın

Örneğin Kanada ya da Amerika’da yaşıyorsunuz ve burada doğan çocukların o ülkede vatandaşlık sahibi olabildiğini biliyor olmalısınız ve birçok varlıklı Türk aile de çocuklarının bu avantajdan faydalanmasını istiyor. Bu noktada o ülkelerde her şeyi tek tek ayarlamaktansa güvenilir danışmanlık şirketlerine başvurabiliyorlar.

Bu yalnızca bir örnek, yurtdışında doğum yapmak gibi birçok farklı konuda Türkleri hedefleyerek kendinize farklı iş modelleri oturtabilirsiniz.


Yazımızda hem Türkiye’deyken yurtdışına yapılabilecek işleri incelerken aynı zamanda yurtdışında çalışmak isteyen vatandaşlarımıza da kapı açabilecek farklı iş modellerinden bahsettik.

Tabii ki bu bahsettiğimiz yurtdışı iş fikirleri biraz daha farklı iş kapıları oluşturmak isteyen vatandaşlarımız için geçerli. Yoksa yine klasik olarak yurtdışında birçok firmayla iletişime geçip o şirketlerde de çalışmaya başlayabilirsiniz.

Eğer yurtdışından para kazanmaya başlarsanız yurtdışından Türkiye’ye para göndermek yazımızı inceleyerek en düşük komisyonla paranızı Türkiye’ye çekebilirsiniz.