Türkiye’den Amerika’ya Para Göndermek

Dünya gitgide globalleşirken uluslararası para transferi ihtiyacı da artmakta. Türkiye’nin ticari ve bireysel ilişkilerinin yoğun olduğu Amerika’yla arasındaki para transferlerinde de kullanıcılar en ucuz ve avantajlı yöntemi bulmaya çalışıyor.

Biz de bu yazıda Türkiye’den Amerika’ya para göndermek hakkında bir rehber hazırlamak istedik. Bu yazıda bu yöntemlerin içinden en avantajlısını, ucuzunu ve hızlısını anlatacağız.

Türkiye’den Amerika’ya para göndermek için vatandaşlarımızın birçok sebebi olabiliyor. Bunların başında Amerika’daki arkadaşlara/yakınlara yollanan paralar ve çeşitli ticari ilişkiler geliyor. Biz de bu noktada en avantajlı yöntemi Wise (eski adıyla Transferwise) olarak görüyoruz ve şimdi sebepleriyle birlikte anlatıp alternatiflerden de bahsedeceğiz.

Türkiye’den Amerika’ya Para Transferi Yapmanın En Ucuz Yolu

Wise hakkında biraz bilgi vererek  Türkiye’den ABD’ye nasıl para gönderebileceğinizi açıklayalım.

Wise hakkında belki daha önce bir şey duymadınız. Her geçen sene kullanıcılarını arttıran ve Türkiye’den ve tüm dünyadan yapılan para transferlerinde daha güçlü hale gelen web sitesinin amacı uluslararası para transferlerini daha kolay ve ucuz hale getirmek.

Yani bu noktada hem sizin SWIFT kodu gibi şeylerle uğraşmanızın önüne geçiyor, tüm masrafları şeffaf bir şekilde gösteriyor ve tüm bu süreci oldukça hızlı ve ucuz bir şekilde hallediyorsunuz.

Yurtdışına para gönderirken bankalara giden komisyonlardan dertli olan iki Estonyalı’nın kurduğu şirket Türkiye’den Amerika’ya para transferi için seçebileceğiniz en ucuz ve güvenilir yöntem.

Peki Wise bu para transferlerini nasıl da bankalardan daha ucuza gerçekleştirebiliyor? Üyelik ve para göndermek için izlemeniz gereken adımları açıklayıp bu konuya tekrar döneceğiz.

Türkiye’den Amerika’ya Nasıl Para Gönderilir?

Wise sitesine girdiğinizde sizi bu sayfa karşılayacak ve göndermek istediğiniz TL miktarını seçip alıcının hesabına ne kadar Dolar geçeceğini hemen görebilirsiniz.

turkiyeden-amerikaya-para-gondermek-ucret
Ekran görüntüsü tarihi 5 Nisan 2022 tarihinde alındı. Dolar kurunun değişimi ücretleri ve hesaba ne kadar geçeceğini etkileyecektir.
  1. Linke tıklayarak Wise’a hemen ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz. Email adresinizi girip parolanızı belirleyerek kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girmeniz yeterli.
  2. Türkiye’den Amerika’ya  para göndermek istediğinizde gönderen tarafında TL alıcı tarafında Dolar seçmelisiniz. Ardından transfer yapacağınız miktarı seçtiğinizde alıcının hesabına ne kadar geçeceğini ve ödeyeceğiniz ücreti göreceksiniz.
  3. Ülkelerin yerel para birimleriyle işlem yapmadığınız takdirde bankalar ekstra komisyonlar kesebiliyor.
  4. Ardından ABD’ye para göndereceğiniz kişinin adı, soyadı ve hesap bilgilerini de girerek bu adımı tamamlayabilirsiniz. Eğer bu kişi sizseniz kendi hesabıma para göndereceğim seçeneğini de işaretleyebilirsiniz.
  5. Türkiye’den Amerika’ya para transferini tamamlayabilmek için Wise’ın size gösterdiği hesap numarasına iletilen referans numarasıyla para gönderip para gönderme işlemini tamamladığınızı belirtmelisiniz.
  6. Amerika’daki herhangi bir bankaya para göndermek için 2022 yılında en iyi alternatif Wise gibi görünüyor.

Türkiye’den Amerika’ya Para Transferi için Wise Neden Daha Ucuz?

Wise’ın bankalara ya da Western Union’a göre bu işlemi nasıl daha ucuza getirdiğinden ve daha düşük komisyonla tamamlayabildiğinden bahsedelim. Yurtdışında yaşayanlar ya da yurtdışıyla iş yapanlar Western Union’ı mutlaka duymuştur.

Western Union uzun yıllar uluslararası para gönderme işlemlerinde bankalar haricindeki tek alternatifti. Buradaki sorun Western Union’ın bu işi çok daha masraflı bir şekilde tamamlamasıydı.

Wise ise durumu bambaşka bir hale getiriyor. Aslında siz Türkiye’den Amerika’ya para gönderirken Türkiye’deki Wise ortağı Birleşik Ödeme Hizmetleri hesabına para gönderiyorsunuz.

Wise da Amerika hesabından sizin alıcı olarak belirlediğiniz banka hesabına sizin adınıza dolar gönderiyor.

Yani bu sayede uluslararası para transferi daha uygun bir şekilde ve hızlı tamamlanmış oluyor. Çünkü para ülkeler arasında yol almıyor. Bu sayede durum klasik bir havale işleminden farksız hale geliyor. 

Wise hakkında daha detaylı rehberimizi de Wise güvenilir mi yazımızda bulabilirsiniz.

Bu anlattığımız adımları aynı şekliyle ABD’den Türkiye’ye para göndermek için de uygulamak mümkün.

Türkiye’den Amerika’ya Para Göndermek için En Hızlı Yol

Wise ile yaptığınız para transferleri genellikle 1 iş günü içerisinde tamamlanıyor. Zaten tahmini olarak para transferinizin ne zaman tamamlanacağını da Wise web sitesinde işlem adımlarını uygularken görüyorsunuz.

Not: Bazı durumlarda Wise ile Türkiye’den Amerika’ya para gönderirken aynı gün para transferinin gerçekleştiğini söyleyen kullanıcılarımız da oldu fakat garantiye almak için işleminizi 1 iş günü önceden başlatmanız yeterli olacaktır.

Peki paranızı karşı tarafa anında iletmek için ne yapabilirsiniz? Bu noktada Western Union size bu imkanı sunuyor.  Western Union ile yaptığınız para transferleri anında tamamlanıyor, aynı zamanda size verilen kodu alıcıya ileterek banka hesabı olmaksızın paranın çekilmesini de sağlayabilirsiniz.

Bunun gibi ekstrem durumlar dışında işleminizi Wise ile tamamlamak en avantajlısı olacaktır. Zaten bankalar aracılığıyla yapacağınız uluslararası havale işlemine göre ne kadar kâr etmiş olacağınızı da websitesinde görebiliyorsunuz.

Yine de gelenekselciyseniz ve yenilikçi yöntemlerden çekiniyorsanız Türkiye’de tüm bankalardan cep ya da internet bankacılığı aracılığıyla SWIFT transferi seçeneğini seçerek işleminize başlayabilirsiniz. SWIFT transferleri nasıl çalışıyor diye merak ediyorsanız bu konudaki yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Özetlersek hem uluslararası transfer süreleri hem de komisyon düşüklüğü sebebiyle Türkiye’den Amerika’ya para transferi için en avantajlı yöntem olan Wise’ı sizin için toparladık. Yine de alternatif arayanlar için diğer yöntemlerden de bahsettik. Aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a hemen üye olabilirsiniz.