Türkiye’den Amerika’ya Para Göndermek

Dünya gitgide globalleşirken uluslararası para transferi ihtiyacı da artmakta. Türkiye’nin ticari ve bireysel ilişkilerinin yoğun olduğu Amerika’yla arasındaki para transferlerinde de kullanıcılar düşük masraflı ve avantajlı yöntemi bulmaya çalışıyor.

Türkiye’den Amerika’ya para göndermek için vatandaşlarımızın birçok sebebi olabiliyor. Bunların başında Amerika’daki arkadaşlara/yakınlara yollanan paralar ve çeşitli ticari ilişkiler geliyor. Biz de bu noktada avantajlı yöntemlerden biri olan Wise (eski adıyla Transferwise)‘ı ve banka transferini anlatıp alternatiflerden de bahsedeceğiz.

Biz de bu yazıda Türkiye’den Amerika’ya para göndermek hakkında bir rehber hazırlamak istedik.

Türkiye’den Amerika’ya Para Transferi Yapmanın Düşük Ücretli Yolu

Wise hakkında biraz bilgi vererek  Türkiye’den ABD’ye nasıl para gönderebileceğinizi açıklayalım.

Wise hakkında belki daha önce bir şey duymadınız. Her geçen sene kullanıcılarını arttıran ve Türkiye’den ve tüm dünyadan yapılan para transferlerinde daha güçlü hale gelen web sitesinin amacı uluslararası para transferlerini daha kolay ve ucuz hale getirmek.

Yani bu noktada hem sizin SWIFT kodu gibi şeylerle uğraşmanızın önüne geçiyor, tüm masrafları şeffaf bir şekilde gösteriyor ve tüm bu süreci oldukça hızlı ve ucuz bir şekilde hallediyorsunuz.

Yurtdışına para göndermek için bankalara giden komisyonlardan dertli olan iki Estonyalı’nın kurduğu bir şirket olan Wise, Türkiye’den Amerika’ya para transferi için seçebileceğiniz uygun ve güvenilir yöntem.

Peki Wise bu para transferlerini nasıl bu kadar ucuza gerçekleştirebiliyor? Üyelik ve para göndermek için izlemeniz gereken adımları açıklayıp bu konuya tekrar döneceğiz.

Türkiye’den Amerika’ya Nasıl Para Gönderilir?

Wise sitesine girdiğinizde sizi bu sayfa karşılayacak ve göndermek istediğiniz TL miktarını seçip alıcının hesabına ne kadar Dolar geçeceğini hemen görebilirsiniz.

turkiyeden-amerikaya-para-gondermek-ucret
Ekran görüntüsü tarihi 5 Nisan 2022 tarihinde alındı. Dolar kurunun değişimi ücretleri ve hesaba ne kadar geçeceğini etkileyecektir.
  1. Linke tıklayarak Wise’a hemen ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz. Email adresinizi girip parolanızı belirleyerek kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girmeniz yeterli.
  2. Türkiye’den Amerika’ya  para göndermek istediğinizde gönderen tarafında TL alıcı tarafında Dolar seçmelisiniz. Ardından transfer yapacağınız miktarı seçtiğinizde alıcının hesabına ne kadar geçeceğini ve ödeyeceğiniz ücreti göreceksiniz.
  3. Ülkelerin yerel para birimleriyle işlem yapmadığınız takdirde alıcı bankalar ekstra komisyonlar kesebiliyor.
  4. Ardından ABD’ye para göndereceğiniz kişinin adı, soyadı ve hesap bilgilerini de girerek bu adımı tamamlayabilirsiniz. Eğer bu kişi sizseniz kendi hesabıma para göndereceğim seçeneğini de işaretleyebilirsiniz.
  5. Türkiye’den Amerika’ya para transferini tamamlayabilmek için Wise’ın size gösterdiği hesap numarasına iletilen referans numarasıyla para gönderip para gönderme işlemini tamamladığınızı belirtmelisiniz.

Türkiye’den Amerika’ya Para Transferi için Wise Kullanmak

Wise’ın bu işlemi nasıl uygun getirdiğinden ve düşük komisyonla tamamlayabildiğinden bahsedelim.

Wise ise yurtdışına para gönderirken, aslında süreç normal bir uluslararası para transferinden farklı işliyor. Aslında siz Türkiye’den Amerika’ya para gönderirken, Wise’ın Türkiye’deki ortağı Birleşik Ödeme Hizmetleri hesabına para gönderiyorsunuz. Wise da Amerika’daki hesabından, sizin alıcı olarak belirlediğiniz banka hesabına sizin adınıza belirtilen miktarda dolar gönderiyor.

Yani bu sayede uluslararası para transferi daha uygun bir şekilde ve hızlı tamamlanmış oluyor. Çünkü para ülkeler arasında sınır değiştirmiyor. Bu sayede durum klasik bir havale işleminden farksız hale geliyor. 

Wise hakkında daha detaylı rehberimizi de Wise Nedir? Nasıl Kullanılır? yazımızda bulabilirsiniz.

Bu anlattığımız adımları aynı şekliyle ABD’den Türkiye’ye para göndermek için de uygulamak mümkün.

Türkiye’den Amerika’ya Para Göndermek için Hızlı Yol

Wise ile yaptığınız para transferleri genellikle 1 iş günü içerisinde tamamlanıyor. Bazı transferler ise birkaç saat içinde tamamlanabiliyor. Zaten tahmini olarak para transferinizin ne zaman tamamlanacağını da Wise web sitesinde işlem adımlarını uygularken görüyorsunuz.

Bankalar veya diğer sağlayıcılar aracılığıyla yapacağınız uluslararası havale işlemine göre ne kadar kâr etmiş olacağınızı da websitesinde görebiliyorsunuz.

Yine de fiziksel bir bankadan işleminizi yapmak isterseniz: Türkiye’de tüm bankalardan cep ya da internet bankacılığı aracılığıyla SWIFT transferi seçeneğini seçerek işleminize başlayabilirsiniz. SWIFT transferleri nasıl çalışıyor diye merak ediyorsanız bu konudaki yazımızı da inceleyebilirsiniz. Swift üzerine diğer yazılarımız:

Özetle, hem uluslararası transfer süreleri hem de komisyon düşüklüğü sebebiyle Türkiye’den Amerika’ya para transferi için uygun bir yöntem olan Wise’ı sizin için inceledik. Alternatif arayanlar için diğer yöntemlerden de bahsettik.

Wise ile Para Transferi yapmak için aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a hemen üye olabilirsiniz.