Türkiye’den Amerika’ya Para Göndermek

Dünya gitgide globalleşirken uluslararası para transferi ihtiyacı da artmakta. Türkiye’nin ticari ve bireysel ilişkilerinin yoğun olduğu Amerika’yla arasındaki para transferlerinde de kullanıcılar en ucuz ve avantajlı yöntemi bulmaya çalışıyor. Biz de bu yazıda Türkiye’den Amerika’ya para göndermek hakkında bir rehber hazırlamak istedik. Bu yazıda bu yöntemlerin içinden en avantajlısını, ucuzunu ve hızlısını anlatacağız.

Türkiye’den Amerika’ya para göndermek için vatandaşlarımızın birçok sebebi olabiliyor. Bunların başında Amerika’daki arkadaşlara/yakınlara yollanan paralar ve çeşitli ticari ilişkiler geliyor. Biz de bu noktada en avantajlı yöntemi Transferwise olarak görüyoruz ve şimdi sebepleriyle birlikte anlatıp alternatiflerden de bahsedeceğiz.

Türkiye’den Amerika’ya Para Transferi Yapmanın En Ucuz Yolu

Transferwise hakkında biraz bilgi vererek  Türkiye’den ABD’ye nasıl para gönderebileceğinizi açıklayalım.

Transferwise hakkında belki daha önce bir şey duymadınız. Her geçen sene kullanıcılarını arttıran ve Türkiye’den ve tüm dünyadan yapılan para transferlerinde daha güçlü hale gelen web sitesinin amacı uluslararası para transferlerini daha kolay ve ucuz hale getirmek.

Yani bu noktada hem sizin SWIFT kodu gibi şeylerle uğraşmanızın önüne geçiyor, tüm masrafları şeffaf bir şekilde gösteriyor ve tüm bu süreci oldukça hızlı ve ucuz bir şekilde hallediyorsunuz.

Yurtdışına para gönderirken bankalara giden komisyonlardan dertli olan iki Estonyalı’nın kurduğu şirket Türkiye’den Amerika’ya para transferi için seçebileceğiniz en ucuz ve güvenilir yöntem.

Peki Transferwise bu para transferlerini nasıl da bankalardan daha ucuza gerçekleştirebiliyor? Üyelik ve para göndermek için izlemeniz gereken adımları açıklayıp bu konuya tekrar döneceğiz.

Türkiye’den Amerika’ya Nasıl Para Gönderilir?

Transferwise sitesine girdiğinizde sizi bu sayfa karşılayacak ve göndermek istediğiniz TL miktarını seçip alıcının hesabına ne kadar Dolar geçeceğini hemen görebilirsiniz.

turkiyeden-amerikaya-para-gonderme-ucreti
Ekran görüntüsü tarihi 16 Ağustos 2020. Dolar kurunun değişimi ücretleri ve hesaba ne kadar geçeceğini etkileyecektir.
  1. Linke tıklayarak Transferwise’a hemen ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz. Email adresinizi girip parolanızı belirleyerek kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girmeniz yeterli.
  2. Türkiye’den Amerika’ya  para göndermek istediğinizde gönderen tarafında Türkiye ve TL alıcı tarafında da ABD(United States of America) ve Dolar seçmelisiniz. Ardından transfer yapacağınız miktarı seçtiğinizde alıcının hesabına ne kadar geçeceğini ve ödeyeceğiniz komisyonu göreceksiniz.
  3. Bu noktada Amerika’ya para transferi için gönderici tarafta TL alıcı tarafında ise Dolar seçmeniz gerekiyor. Ülkelerin yerel para birimleriyle işlem yapmadığınız takdirde bankalar ekstra komisyonlar kesebiliyor.
  4. Ardından ABD’ye para göndereceğiniz kişinin adı, soyadı ve hesap bilgilerini de girerek bu adımı tamamlayabilirsiniz. Eğer bu kişi sizseniz kendi hesabıma para göndereceğim seçeneğini de işaretleyebilirsiniz.
  5. Şimdi Türkiye’den Amerika’ya yapacağınız para transferi yöntemini seçmeniz gerekiyor. Yani ister banka hesabınızdan gösterilen hesap numarasına size belirtilen referans kodunu girerek işleminizi tamamlayabilir, ister kredi kartı ya da banka kartı(debit card) bilgilerinizle para gönderme işleminizi onaylayabilirsiniz.
  6. Amerika’daki herhangi bir bankaya para göndermek için Transferwise 2021 için tartışmasız en iyi alternatif olarak görünüyor.

Transferwise’ın bankalara ya da Western Union’a göre bu işlemi nasıl daha ucuza getirdiğinden ve daha düşük komisyonla tamamlayabildiğinden bahsedelim. Yurtdışında yaşayanlar ya da yurtdışıyla iş yapanlar Western Union’ı mutlaka duymuştur.

Western Union uzun yıllar uluslararası para gönderme işlemlerinde bankalar haricindeki tek alternatifti. Buradaki sorun Western Union’ın bu işi çok daha masraflı bir şekilde tamamlamasıydı.

Transferwise ise durumu bambaşka bir hale getiriyor. Aslında siz Türkiye’den Amerika’ya para gönderirken Türkiye’deki Transferwise ortağı Birleşik Ödeme Hizmetleri hesabına para gönderiyorsunuz.

Transferwise da Amerika hesabından sizin alıcı olarak belirlediğiniz banka hesabına dolar gönderiyor, yani bu sayede uluslararası para transferi daha uygun bir şekilde ve hızlı tamamlanmış oluyor. Çünkü para ülkeler arasında yol almıyor. Bu sayede durum klasik bir havale işleminden farksız hale geliyor. 

Bizim Transferwise hakkında daha detaylı rehberimizi de Transferwise güvenilir mi yazımızda bulabilirsiniz.

Bu anlattığımız adımları aynı şekliyle ABD’den Türkiye’ye para göndermek için de uygulamak mümkün.

Türkiye’den Amerika’ya Para Göndermek için En Hızlı Yol

Transferwise ile yaptığınız para transferleri genellikle 1 iş günü içerisinde tamamlanıyor. Zaten tahmini olarak para transferinizin ne zaman tamamlanacağını da Transferwise web sitesinde işlem adımlarını uygularken görüyorsunuz.

Not: Bazı durumlarda Transferwise ile Türkiye’den Amerika’ya para gönderirken aynı gün para transferinin gerçekleştiğini söyleyen kullanıcılarımız da oldu fakat garantiye almak için işleminizi 1-2 gün önceden başlatmanız yeterli olacaktır.

Peki paranızı karşı tarafa anında iletmek için ne yapabilirsiniz? Bu noktada Western Union size bu imkanı sunuyor.  Western Union ile yaptığınız para transferleri anında tamamlanıyor, aynı zamanda size verilen kodu alıcıya ileterek banka hesabı olmaksızın paranın çekilmesini de sağlayabilirsiniz.

Bunun gibi ekstrem durumlar dışında işleminizi Transferwise ile tamamlamak en avantajlısı olacaktır. Zaten bankalar aracılığıyla yapacağınız uluslararası havale işlemine göre ne kadar kâr etmiş olacağınızı da websitesinde görebiliyorsunuz.

Yine de gelenekselciyseniz ve yenilikçi yöntemlerden çekiniyorsanız Türkiye’de tüm bankalardan cep ya da internet bankacılığı aracılığıyla SWIFT transferi seçeneğini seçerek işleminize başlayabilirsiniz. SWIFT transferleri nasıl çalışıyor diye merak ediyorsanız bu konudaki yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Özetlersek hem uluslararası transfer süreleri hem de komisyon düşüklüğü sebebiyle Türkiye’den Amerika’ya para transferi için en avantajlı yöntem olan Transferwise’ı sizin için toparladık. Yine de alternatif arayanlar için diğer yöntemlerden de bahsettik. Aşağıdaki butona tıklayarak Transferwise’a hemen üye olabilirsiniz.

Yorum yapın