Yurtdışından Hisse Senedi Almak

Bilgisayar ve internet teknolojilerinin gelişimiyle birlikte, yatırımcıların sahip olduğu olanaklar da her geçen gün gelişiyor. Artık akıllı telefonlar ve bilgisayarların olduğu her yerde yurtdışından hisse senedi almak da mümkün.


Bu Yazıda Ne Var?

Yurtdışından Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Yurtdışından Hisse Senedi Almak için Aracı Şirketler

Yurtdışı Borsalarda İşlem Yapmak

Amerikan Borsasında İşlem Yapmak

Alman Borsasında İşlem Yapmak

Yurtdışı Hisse Senedi Alımı Komisyon Oranları

Yabancı Hisse Senedi Alımı: Neye Dikkat Etmeli?

Özellikle finansal teknolojilerde yaşanan devrim niteliğindeki değişimler, yatırımcıların, piyasaları organize edenlerin ve şirketlerin finansal ihtiyaçlarına çok hızlı bir şekilde hatta anında yanıt verecek düzeye ulaşmış durumda.

Hisse senetleri piyasası özelinde değerlendirildiğinde ise gelinen noktada artık isteyen herkes evinden dünyanın her borsasında, talep ettiği her şirketin hisse senedini anlık olarak alıp satabiliyor.

Bir başka deyişle, aracı kurumlar ve finans kuruluşlarında birkaç dakika içerisinde açılabilen yatırım hesapları sayesinde dünyaca ünlü şirketlerin ortağı konumuna gelmek ve yurtdışından hisse senedi almak artık an meselesi.

Yurtdışından Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Facebook, Google, Tesla, Konami, Toyota ya da Saudi Aramco… Bu şirketlerin yükselişinden pay almak, kârlarına ortak olmak artık çok kolay.

Bunun için Türk yatırımcıların yapması gereken aslında çok basit. Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren aracı kuruluşlar, bankalar veya yatırım şirketlerine başvurarak yurtdışından hisse senedi alımına başlayabilirsiniz.

Çalışmayı tercih ettiğiniz finans kuruluşu tarafından sunulan yurtdışı yatırım hizmeti alabilirsiniz. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından şart koşulan “Yurtdışı Piyasalarda Alım-Satım İşlemlerine Aracılık Sözleşmesi” ve “Yurt dışı piyasalar Risk Bildirim Formu“nu imzalayarak açacağınız yatırım hesabı üzerinden dilediğiniz dünya borsasında işlem  yapmaya başlayabilirsiniz.

Yurtdışından Hisse Senedi Almak için En İyi Aracı Şirketler Hangileri?

Online hesap açılışı yapabileceğiniz ve Türkiye’de alanında önde gelen birkaç şirketten bahsedecek olursak Gedik Yatırım, Ata Yatırım, PhilipCapital Menkul Değerler ve daha yenilikçi ve online bir şirket arayanlar için de Midas‘ın öne çıktığını söyleyebiliriz.

Siz de SPK’nın onayladığı aracı kurumlar listesinden diğer tüm aracı kurumların internet adreslerine kolayca erişip hesap açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yurtdışı Borsalarda İşlem Yapmak

Yurtdışı borsaları diyince işlem yapabileceğiniz dünyadan birçok farklı ülkede borsalar olsa da Türkiye’den geleneksel olarak en çok yatırım yapılan borsalar Amerikan ve Alman borsaları olmuştur.

Amerikan Borsasında İşlem Yapmak

Amerikan borsasında işlem yapmak için öncelikle işlem yapacağınız borsayı seçmek de önemlidir. Dünyanın en büyük borsalarının bulunduğu ABD’de 3 farklı borsadan bahsetmek istiyoruz:

NASDAQ (National Association of Securities Dealers)

Bahsettiğimiz 3lü arasında doğrudan fiziksel adrese sahip olmayan tek borsadır. Fiziksel olarak bir yere sahip olmaması sayesinde komisyon oranları daha uygun hale gelir ve tüm dünyada işlemler sadece online şekilde gerçekleşir.

Geleneksel olarak NASDAQ teknoloji şirketleri tarafından domine edilir. Yani özellikle teknoloji alanında yabancı hisse senedi yatırımı yapmak isteyenler için en iyi hisse senedi seçenekleri NASDAQ’da bulunabilir.

NASDAQ hissesi almak için önerebileceğimiz en kolay yöntem Midas hesabı açmak olacaktır. Hesap açma işlemlerini tamamladıktan sonra hızlıca hisse alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz.

Popüler NASDAQ Hisseleri:

 • Apple
 • Tesla
 • Zoom
 • Etsy
 • Netflix
 • Amazon
 • Meta Platforms
 • Alphabet
 • Nvidia
 • Atlassian

NYSE (New York Borsası)

NYSE üzerinden internetten yapılan işlemler yıllar geçtikçe artsa da NYSE fiziksel olarak bir lokasyona sahiptir ve dünyanın en büyük borsacıları ve borsada yatırım yapan şirketleri doğrudan burada da işlem yapar. Dünyanın en büyük borsasıdır. NYSE’de Amerikan şirketleriyle Avrupa şirketleri de listelenir. Yurtdışından NYSE hisseleri almak aracı şirketler aracılığıyla mümkündür.

AMEX (Amerikan Menkul Kıymetler Borsası)

NYSE’nin ardından Amerika’nın en büyük 2. borsasıdır. NYSE’de listelenen şirketlere göre daha küçük ölçekli şirketler genellikle AMEX’de listelenir.

Alman Borsasında İşlem Yapmak

Dünyanın en büyük borsalarından biri olan Alman borsasına da yerli ya da yabancı aracı kurumlar aracılığıyla yatırım yapabilirsiniz. Almanya’nın en önemli hisse senetlerini barındıran endeks Frankfurt merkezli Xetra Dax endeksidir. Bu endekste temettü oranları da birçok yabancı borsaya göre daha yüksektir. Dax endeksinde yer alan bazı popüler şirketleri aşağıda listeledik:

 • BMW
 • Volkswagen
 • Siemens
 • Mercedes – Benz
 • Adidas
 • Puma
 • Bayer
 • Deustche Bank
 • Porsche
 • Allianz

Otomotiv şirketleri, sigorta şirketleri, bankacılık hisseleri ve ilaç şirketleri gibi birçok farklı endüstride yatırım yapabileceğiniz hisseleri Dax / Ger40 endeksinde bulabilirsiniz.

Yurtdışı Hisse Senedi Alımı Komisyon Oranları

Yurtdışından hisse senedi alırken aklınızda olması gereken bir diğer husus Türkiye’de yapacağınız borsa işlemlerine kıyasla ödemeniz gereken komisyon bedellerinin yüksek oluşudur. Özellikle büyük hacimli yatırımlar yapacaksanız bu oranlardaki binde 1’lik değişimler bile kâr zarar hesabında büyük farklılıklar yaratabilir.

İşlem başına ödeyeceğiniz alım satım komisyonlarının yanı sıra hesap işletim giderlerini de önceden kontrol etmenizde ve farkında olmanızda fayda var. Genellikle büyük portföylerde bu komisyon oranları ve hesap işletim giderlerinde aracı kurumların farklı uygulamaları olabileceğini unutmayın.

Yurtdışından hisse senedi alırken komisyon ve gider hesaplama

Yurt dışı hisse senedi alım satımlarında her işlem için ödenecek komisyon oranları binde 1’lerden yüzde 3’lere kadar farklılık gösterebilmektedir. Aşağıda QNB FinansINvest’in müşterilerine sunduğu komisyon oranını bulabilirsiniz.

Tablodaki bilgileri açıklayacak olursak, yurt dışı borsalardan birinde vereceğiniz alım satım emirlerinde toplam hacim üzerinden binde 2 komisyon ödüyorsunuz.

yurtdışı hisse senedi komisyonları

Örneğin, NASDAQ’da işlem gören Google hissesi için 1.000 dolarlık alım yaptığınızda binde 2 komisyon üzerinden 2 dolar komisyon faturası çıkacaktır. Ancak aşağıdaki tabloda asgari işlem ücreti 25 dolar olduğu için 1.000 dolarlık alım satımın size komisyon gideri 2 dolar değil 25 dolar olacaktır. İşlem 2.000 dolarlık olsaydı da komisyon yine 25 dolar olacaktı.

Bu bedelin hem alımda hem de satım ayrı ayrı tahsil edileceğini unutmayın.

Yabancı Hisse Senedi Alımı: Neye Dikkat Etmeli?

Güvenilir yatırım şirketlerini tercih edin

Dünya borsalarında hisse senedi alıp satmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli husus finans kuruluşunun ilgili SPK izin ve onaylarının eksiksiz olmasını kontrol etmek olmalı.

Bu belgelerin ve izinlerin varlığını öğrenmek için şirketi arayıp teyit etmeniz ya da internet sitelerini incelemeniz yeterli olacaktır. Kendinizi daha da garantiye almak istiyorsanız; büyük bankaların yatırım şirketlerini, piyasalarda söz sahibi aracı kurumları tercih edebilirsiniz.

Bu hususta mağdur olmamak ve merdiven altı olarak tabir edebileceğimiz, sadece internet sitesinden ibaret olan fiziki varlığını size garanti edemeyen isimsiz şirketlerden uzak durmalısınız. .

Türkiye’nin öncü bankalarından İş Bankası’nın iştiraki olan İş Yatırım, Garanti BBVA’nın Garanati BBVA Yatırım, Akbank iştiraki olan AK Yatırım gibi şirketler arkasındaki köklü kuruluşlarla birlikte güvenle yatırım yapabileceğiniz şirketlerdir.

Banka şirketleri dışında, Gedik Yatırım,  Ata Yatırım, İntegral Menkul Değerler gibi şirketler Türkiye finans piyasalarında uzun yıllardır faaliyetlerini sürdüren firmalardır. Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren lisanslı ve kanunlara uygun aracı kurumları Sermaye Piyasası Kurulu düzenli olarak yayımlamaktadır.

Yurt dışı yatırımlarınız için çalışmayı düşündüğünüz şirketi şu linkteki SPK listesinden kontrol edebilirsiniz.

Müşteri hizmetleri ve 7/24 erişilebilirlik:

Danışmanlık hizmetleri de özellikle piyasalara tam anlamıyla hakim olmayan yeni yatırımcılar için büyük önem taşıyor. Özellikle kullanacağınız fintech uygulamaları, MetaTrader gibi platformlardaki teknik destek imkanları ve müşteri hizmetlerinin kalitesi yatırımlarınızda fark yaratmanızı sağlar.

Para transferi imkanları ve saatlere dikkat

Yine çalışacağınız yurt dışı yatırım hizmeti veren finans kuruluşlarının para yatırma ve para çekme olanaklarını, şartlarını araştırmanız gerekiyor. Özellikle de para transferi yapabileceğiniz saatlerin bilincinde olmanız oldukça önemlidir.

Yurtdışı Hisse Senetleri Konusunda Vergilendirme ve yasal mevzuatlar hakkında bilgi alınmalı

Yurt dışı borsalarda hisse senedi yatırımları yaparken bilincinde olmanız gereken en önemli hususlardan biri de vergilendirme detayıdır. Genel olarak, alım satım yapmayı planladığınız ülkelerde vergilendirme koşulları birbirinden farklılık gösterir.

Bu hususta hizmet alacağınız aracı kurumdan bu konuda bilgilendirme talep edebilirsiniz. Çoğunlukla vergilendirme veya kesintilerden ve bunların beyanından, ilgili mevzuatlara uygunluğundan, gereken belgelerden yatırımcıların kendileri sorumludur. Ancak vergiler konusunda sorumluluklar ve yükümlülükleriniz konusunda bilgi almanız çok önemlidir.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, dünya borsalarında nasıl İşlem yapabilir?

Türkiye dışında yaşayan Türk vatandaşları ise yurtdışından hisse almak için bulundukları ülkelerdeki finans kuruluşlarıyla çalışabileceği gibi Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren şirketlerden de hizmet alabilir. Türk vatandaşlarının Türkiye’de yatırım hesabı açabilmeleri için T.C. Kimlik numarası yeterli olmakla birlikte vergilendirme konusunda Türkiye’nin uygulamalarına tabii olduklarını unutmamaları gerekiyor. Uluslararası para transferi de bu noktada ihtiyaç duyduğunuz bir konuya dönüşebilir. Bu konudaki yazımızı da tavsiye ederiz.


İnternet teknolojileri sayesinde uzaktan da açılabilen yatırım hesaplarıyla internet bağlantısına sahip olunan her yerden güvenle yurtdışı hisse senedi alım satımlarını gerçekleştirebilirler.