Amerika’da Banka Hesabı Açmak [2024 Güncel]

Amerika’ya yerleşmeyi veya kısa süreli de olsa Amerika’da bulunma planınız varsa, bir banka hesabına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Banka hesapları paranızın güvenli bir yerde durmasını sağlayacağı gibi, Amerika’dan kolayca ödeme almanızı ve Türkiye’de yaşayan birisine para göndermenize de kolaylık sağlar.

Güzel haber şu ki bir ABD vatandaşı olmasanız bile Amerika’da banka hesabı açabilirsiniz. Bu yazıda bunu nasıl yapabileceğinizi, gerekli belgelerin neler olduğunu ve Amerika’ya gitmeden uzaktan online olarak banka hesabı açabileceğiniz Wise ve Revolut gibi alternatif yolları inceleyeceğiz. 

Wise Sitesine Git

Bu içerikte bahsedeceğimiz başlıklar:

Amerika’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

ABD vatandaşı olanlar, seçtikleri bankanın kendi mevzuatları gereği talep ettiği bilgi ve belgeleri sunarak banka hesabı açabilirler.

Amerikan vatandaşı değilseniz veya geçerli bir oturumunuz yoksa da üzülmeyin çünkü banka hesabı açmanız hala mümkün. Ancak bu bankadan bankaya göre değişen bir uygulama. Üstelik yabancıların Amerika’da banka hesabı açmasına olanak tanıyan çok az banka var. Ancak Wise ve Revolut gibi sağlayıcılarla online hesap açmanız mümkün.

Birçok Amerikan bankası hesap açmak isteyen kişilerden SSN (Sosyal Güvenlik Numarası) ve geçerli adreslerine ait bir hizmet faturası (proof of address yani adres kanıtı) talep eder. Amerika’da oturma izniniz olmadığında bu kanıtları sunamayacağınız için Wise ya da Revolut gibi elektronik para kuruluşlarını tercih edebilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Bu rehberimizde Amerika’da online banka hesabı açmak için kullanabileceğiniz Wise ve Revolut’tan bahsedeceğiz. 

Wise ile Amerika’da Dolar Hesabı Açmak

Wise Çoklu Döviz Hesabı ile size USD, Euro, GBP ve CAD dahil olmak üzere 10 para biriminde yerel banka bilgileri edinebilirsiniz. Ayrıca başka ülkelerden kolayca ödeme alabilir, döviz birikimlerinizi bu hesapta güvenle tutabilir ve farklı para birimleri arasında reel döviz kuru üzerinden dönüşüm yapabilirsiniz. Wise Kart sayesinde seyahat ederken rahatça harcama yapabilirsiniz.

Wise çoklu döviz hesabı, henüz Türkiye’deki kullanıcılar için mevcut değil. Ancak Amerika’da yaşıyorsanız, Wise hesabı açabilir ve hesabınızda USD, TRY, CAD gibi 10 farklı para birimlerinde bakiye tutabilirsiniz. Amerika’ya henüz taşınmadıysanız, taşındıktan sonra yeni adresinizle Wise hesabı açabilirsiniz.

Wise’ın önemli bir avantajı ise işlem ücretlerinin şeffaf olması ve kullanıcıların gizli ücretlerle karşılaşmaması. Wise ile bireysel hesap açmak ve hesapta para tutmak ücretsiz. Eğer işletmeniz için Wise çoklu döviz hesabı açıyorsanız tek seferlik kurulum ücreti söz konusudur. 

Wise Sitesine Git

Wise’ın avantajlarıWise’ın dezavantajları
✅ Para değişimlerinde her zaman güncel reel döviz kurunu kullanır.
✅ Amerika ve Avrupa gibi Wise kartın sipariş verilebildiği ülkelerden edindiğiniz Wise kartı Türkiye’deki alışverişlerinizde de kullanabilirsiniz.
✅ Wise hesabı açarken herhangi bir ücret veya üyelik gerekmez.
✅ Çoklu döviz hesabın geçerli olduğu ülkelerde 10 ayrı para biriminde hesap bilgilerine ve ibana sahip olabilirsiniz.
✅ Güvenli, hızlı ve düşük ücretlerle uluslararası para transferi imkanı sunuyor.
❌ Şu anda Türkiye’den çoklu hesap açılamıyor ve Wise kart edinilemiyor
❌ Kredi kartı veya kredi verme hizmetleri yok.
❌ ATM’den para çekerken ücretsiz nakit para çekme limitleri mevcut.

Wise ile Amerika’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Aşağıdaki aşamaları takip ederek hızlı ve kolay şekilde Wise hesabı açabilirsiniz:

 1. Wise’ın internet sitesini ziyaret edin
 2. Kayıt Ol butonuna tıklayın 
 3. İstenen bilgileri girin ve gerekli belgeleri yükleyin
 4. Hesabınız birkaç gün içerisinde doğrulanacak
 5. Hesabınız onaylandıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Şimdi bu adımları detaylı inceleyelim:

Wise’ın linke tıklayarak üye olduktan sonra panelinizde yeni bir bakiye aç diyerek para birimi olarak ABD Doları seçmeniz gerekiyor.

Sonrasında eğer Wise ile ilk hesabınızı açıyorsanız ve daha önce Wise ile başka bir bakiyede hesap oluşturmadıysanız 20 dolar civarında bir bakiye yüklemeniz gerekebilir. Bu bakiye, yalnızca hesabınızı aktifleştirmek için kullanılır. Hesabınıza eklediğiniz bakiyeyi isterseniz kullanabilir veya hesabınızı açtıktan sonra Türkiye’deki banka hesabınıza geri gönderebilirsiniz.

Ardından Amerika banka hesap bilgileriniz oluşturulacak. Size bir hesap numarası ve routing number (yönlendirme numarası) verilecek. Hesabınıza ödeme alabilir, başkalarına ödeme yapabilir veya Wise kart edinerek harcama yapabilirsiniz.

Wise Sitesine Git

ABD haricinde Avrupa ve İngiltere’de Euro hesabı, Pound hesabı ya da farklı para birimlerinde de hesap oluşturmak mümkün. Yurtdışında banka hesabı açmak yazımızda da bu konudan daha detaylı bir şekilde bahsetmiştik. Ücretler hakkında daha fazla bilgi için: Wise Ücretleri

Revolut ile Amerika’da Banka Hesabı Açmak

Revolut, düşük masraflarla uluslararası para transferi yapmaya ve farklı para birimlerini tek bir mobil uygulamadan erişebilmemizi sağlayan Birleşik Krallık temelli bir finansal kuruluş. Revolut hesabında 25’den fazla biriminde para tutabilir, Revolut kart ile 150’den fazla ülkede harcama yapabilirsiniz.

Henüz Türkiye’den Revolut hesabı açılamıyor. Fakat Revolut’un aktif olarak faaliyette olduğu yukarıdaki ülkelerden birinde ikamet ediyorsanız, Revolut hesabı açabilir, Türkiye ile yapacak olduğunuz ödeme, para transferi, alışveriş gibi işlemlerinizde Revolut’u kullanabilirsiniz.

Revolut şu anda Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) ülkeleri, Avusturalya, Yeni Zelanda, Singapur, Japonya, Brezilya ve İsviçre’de faaliyet gösteriyor.

Revolut’un avantajlarıRevolut’un dezavantajları
✅ Düşük masraflarla uluslarası para transferi sağlaması.
✅ Farklı para birimlerini aynı uygulamada muhafaza edebilme hizmeti.
✅ 36 para birimi ve popüler kripto para birimlerini desteklemesi.
✅ Revolut kart ile online veya fiziksel alışveriş yapabilme imkanı.
✅ Abonelik ücreti olmayan standard planı da sunuyor olması.
❌ Hafta sonlarında daha yüksek döviz kuru kullanabiliyor.
❌ Kimi yabancı para birimlerinde ek işlem ücreti bulunabiliyor.
❌ Uluslararası para transferlerinde şeffaf olmayan ücretlendirmeler olabiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde veya yukarıdaki ülkelerden birinde oturuyor veya oturma izniniz, vatandaşlığınız varsa, bir Revolut hesabı açabilir, hatta kart siparişi verebilirsiniz. Revolut’un sunduğu 5 farklı hesap planı bulunuyor. Planların aylık ücretleri ve sunduğu özelliklerin limitleri değişkenlik gösteriyor. (Standart planın aylık ücreti 0$)

Öte yandan Revolut şu anda Türkiye’ye hizmet vermiyor. Fakat uygulamanın hizmet verdiği ülkelerde yaşıyorsanız Revolut’ta hesap açabilir ve Revolut Kart’ı kullanabilirsiniz.

Revolut ile Amerika’da Online Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Revolut ile Amerika’da online banka hesabı açmak oldukça hızlı ve kolay bir işlem. Aşağıdaki adımları takip ederek bir Revolut hesabına sahip olabilir ve sonrasında bir Revolut kart siparişi de verebilirsiniz.

 1. Revolut web sitesini veya Revolut uygulamasını açın ve telefon numaranızı aşağıda gösterildiği şekilde alan kodu ile birlikte girin.
 1. Revolut’un size gönderecek olduğu dört haneli onay kodunu girin. Bu onay kodu güvenlik sebebi ile her yeni kullanıcıya gönderiliyor. Bu kodu SMS olarak, sesli olarak veya WhatsApp’tan alabilirsiniz.
 2. Bu aşamadan sonra tam adınız, doğum tarihiniz, adresiniz ve e-posta adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi girerek hesabınızı oluşturun.
 3. Başka bir bankadan Revolut hesabınıza sembolik bir para transferi gerçekleştirin.
 4. Bir sonraki adımda kimliğinizi onaylamanız gerekiyor. Bu aşamada uygulama içerisindeki ‘Profil’ ve ‘Kişisel Detaylar’ kısmından ‘Kimliğimi Doğrula’ kısmına ulaşın. Geçerli bir kimlik kartınız veya pasaportunuz ile beraber yüzünüzün tam görüneceği bir fotoğraf çekin ve yükleyin.
 5. Kullanmak istediğiniz planı seçin ve hesabınızı kullanmaya başlayın.

Revolut kullanarak yukarıdaki planlardan dilediğinizi seçebilir, abonelik ücreti olmadan Standard hesabı kullanabilir veya aylık abonelik ücreti olan diğer seçenekleri seçebilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Revolut şu anda Türkiye’ye hizmet vermiyor. Fakat eğer Amerika’da  yaşıyorsanız Revolut’ta hesap açabilir ve Revolut Kart’ı dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Revolut Nedir? Nasıl Kullanılır?

Amerika’da Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

ABD’de banka hesabı açmak için Amerikan vatandaşı olmanız gerekmiyor. Öğrenciyseniz, Work and Travel ile gidiyorsanız ya da Amerika’ya taşınmanız gerekiyorsa bir banka hesabı açabilirsiniz. 

ABD Vatanseverlik Yasası kapsamında bankalar, müşterilerinin kimliklerini ibraz etmek zorunlu. Kimlik olarak sürücü belgesi, pasaport veya eyalet ya da ordu tarafından verilen kimlikler bankalar tarafından kabul edilir. En önemli gereklilik ise söz konusu kimliğin bir Amerika Birleşik Devletleri resmi kurumu tarafından verilmiş ve fotoğraflı olması. 

Eğer SSN’iniz (Sosyal Güvenlik Numarası) ve ABD kimliğiniz yoksa bazı bankalar pasaportunuz ve ABD’den aldığınız ITIN (Bireysel Vergi Mükellefi Kimlik Numarası) ile hesap açmanıza olanak tanır. Bu belge sadece ABD vatandaşı olmayan ve Sosyal Güvenlik Numarası olmayan kişilere verildiği için yabancıların ve ABD’de belgesiz yaşayan göçmenlerin Amerikan bankalarında hesap açması mümkün.

Özetlemek gerekirse Amerika’daki bankaların birçoğu hesap açılışı için sizden aşağıdaki belgeleri talep eder:

 1. SSN (Sosyal Güvenlik Numarası) ya da bazı bankalar için ITIN (Bireysel Vergi Mükellefi Kimlik Numarası)
 2. Fotoğraflı bir kimlik belgesi: (yabancılar için pasaport, kimlik yerine geçmektedir) ABD devlet kurumları tarafından verilmiş fotoğraflı bir kimlik ya da sadece bazı bankalarda geçerli olmak üzere farklı ülkeye ait bir pasaport. Ancak bazı durumlarda banka, öğrenci belgesi ya da ehliyet gibi başka ek belgeler de isteyebilir
 3. Adres bilgisi (proof of address): Banka sizden belli bir süre yaşayacak olsanız da bir ikametgâh adresi ister (Elektrik, su ya da doğalgaz faturası, ev sahibi, üniversite ya da işverenden alınacak bir belge gibi). Bazı bankalar geçerli adresinizi kanıtlayan güncel bir fatura talep etmekte ısrarcı olabilir. 
 4. Depozito: Başvurunuzun onaylanması durumunda her banka 25 dolar ile 100 dolar arasında değişebilen depozito tahsil edebilir. Bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte hesap açılışında yatırılması istenebilir. 

Genellikle bir Amerikan bankasına pasaport ve vize belgenizle giderseniz size hesap açma konusunda yardımcı olabilrler. Amerika’da hesap açmanız genellikle yarım saat içinde tamamlanır ve debit kartınızı hemen alarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Amerika’da Banka Seçerken Neye Göre Karar Vermelisiniz?

Amerika’da hesap açacağınız bankayı seçerken öncelikle ihtiyacınız olan bankacılık hizmetlerine karar vermeniz ve bu hizmetleri en uygun maliyetle nasıl alabileceğinizi araştırmanız gerekebilir.

Hesap açacağınız bankayı seçerken aşağıdakileri göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • İşlem ücretleri: Bazı bankalar basit para transferlerinde bile yüksek işlem ücreti tahsil edebilir.
 • Kullanım ücretleri: Kimi bankalar aylık 25 dolara varan kullanım ücretleri uygulayabilir.
 • ATM sayısı: Bankanın ABD genelinde geniş bir ATM ağına sahip olması kullanıcıların daha kolay nakit çekebilecekleri anlamına gelir.
 • Çevrim içi hizmetler: Online bankacılık anlayışı gelişmiş bankalar kullanıcılarının işlemlerini daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirmesine imkan tanır.
 • Müşteri hizmetleri: Daha iyi müşteri hizmetlerine sahip bankalar olası güvenlik risklerine daha hızlı müdahale edebilir ve sorunlarını daha hızlı çözebilir. 
 • Gizli ücretler: Bazı bankalar daha düşük ücretlerle hizmet verdiğini iddia ettiği halde gizli ücretler uygulayabilir. Bu nedenle bankalar hakkında yazılmış müşteri yorumlarını ve inceleme yazılarını okumak gerekebilir.

Amerika’da Hangi Bankada Hesap Açılabilir?

Amerika’da birçok banka bulunuyor. Bu yüzden de hangi bankada hesap açmak istediğinize karar vermeden önce bankaların size sunduğu fırsatlara göz atabilirsiniz.

 • HSBC ya da Citibank gibi Türkiye’de de şubesi olan ve faaliyet gösteren bankalar tercih sebebi olabilir.
 • Eğer Amerikan bankalarını tercih etmek isterseniz Bank of Amerika, Chase Bank, TD Bank ve Wells Fargo gibi büyük bankaları tercih edebilirsiniz.

Bu bankaların faaliyet alanları bütün ülkede geçerli olduğu için Amerika’da nereye giderseniz gidin çok rahat hizmet alabilirsiniz. Ayrıca Amerika’nın her yerinde bulunan ATM’lerinden de kolay bir şekilde işlem yapabilirsiniz.

Amerika’da büyük bankaların yanı sıra yerel bankalar da bulunuyor. Ancak geçici bir süre Amerika’da kalmayı düşünüyorsanız ya da Amerikan vatandaşlığınız yoksa yerel bankalar pek size göre olmayabilir. Bu tür bankalar genellikle eyalet merkezli çalıştığından, yapılan işlemlerde yabancılara yardımcı olamayabiliyorlar.

Amerika’da Hesap Açabileceğiniz Bankalar

SSN numarası olmayan ve ABD’de banka hesabı açmak isteyen göçmenlere ve yabancılara hizmet veren bazı bankalar:

 • Bank of America
 • Citibank
 • Marcus by Goldman Sachs
 • Chase
 • Self-Help Federal Credit Union
 • Latino Credit Union
 • TD Bank

Amerika’da banka hesabı açabileceğiniz elektronik finans şirketlerinden bazıları:

 • Wise
 • Revolut
 • Chime

Citibank hesabı açmak: Citibank ile Amerika’da SSN numarası olmadan hesap açmak için çevrimiçi hizmetlerinden faydalanabilir, en yakındaki şubeye gidebilir veya müşteri hizmetlerini arayarak hesap açabilirsiniz.

Bank of America hesabı açmak: Bank of America ile SSN numarası olmadan çevrimiçi hesap açmanız için yapmanız gerekenler şöyle: açacak olduğunuz hesap türünü seçmek, bir kimlik sunmak ve hesabınıza ilk para transferini yapmak. Geçerli bir kimlik ve yüzünüzün net bir şekilde görüldüğü bir fotoğrafınız da onay işlemleri için istenebilir.

TD Bank hesabı açmak: TD Bank ile hesap açmak için sizden iletişim bilgileriniz, ehliyet, pasaport veya kimlik kartı gibi geçerli bir kimlik, doğum tarihiniz ve sosyal güvenlik numaranız ve ev adresiniz istenir. Ayrıca hesabınızın aktif olması için hesabınıza ilk para transferini gerçekleştirmeniz gerekir.

Amerika’da Hesap Açma ve İşlem Ücretleri

Hesap açma ücretleri bankadan bankaya farklılık gösterir. Genellikle bütün bankalar bakım ücreti talep edebilir (bu ücret 5$ ile 30$ arasında değişir). 

Bazı bankalar yüksek oranda uluslararası transfer ücretleri talep edebilir. Bu durum bankacılık hizmetlerini kullanırken uzun vadede daha fazla ücretler ödemenize neden olur. Bu nedenle bankaların bütün ücret kalemlerini inceleyerek karar verebilirsiniz.

Wise Çoklu Döviz Hesabı açmak bireysel hesaplar için ücretsizdir. İşletme hesapları için ise tek seferlik ücret bulunur. Üstelik hesaplarda bakiye tutmak ücretsizdir.

Revolut tarafından sunulan çoklu döviz hesabında üyelik ücreti bulunmuyor. Revolut, Standart paketi aylık ücret talep etmezken, içeriği değişen ve aylık abonelik ücretleri bulunan farklı paketler de sunuyor. 

Wise Sitesine Git

Amerika’da Online Banka Hesabı Açmak

ABD vatandaşı olmayan kişiler bir ITIN numarasına sahip olsalar bile Amerika’daki geleneksel bankalarda online olarak banka hesabı açamayabilirler. Bu nedenle, gerekli belgelerle birlikte Amerika’daki bir bankanın fiziksel olarak ziyaret edilmesi gerekir.

Fakat Wise ve Revolut gibi online sağlayıcılar ile çoklu döviz hesabı açabilir, USD bakiyesinde para tutabilir ve Amerika’dan ödeme alabilirsiniz. Herhangi bir ITIN ya da SSN numarasına ihtiyaç duymadan kullanılabilen bu online para kuruluşları, tıpkı ABD’de bir banka hesabınız varmış gibi finansal hizmetlere erişmenizi sağlar.

 • Wise:  Amerika’da herhangi bir adrese gitmek zorunda olmadan, tamamen internet üzerinden işletme hesabı ve kişisel hesap açılabilir ve Amerikan doları cinsinden hesap bilgileri edinebilirsiniz. Hesap açmak ve hesapta para tutmanız için sizden bir ücret talep edilmez. Aylık veya yıllık kullanım ücretleri de bulunmaz. Ayrıca uluslararası para transferlerini ve döviz dönüşümlerini uygun maliyetle yapmanızı sağlar. Wise, Türkiye’de uluslararası para transferi hizmeti veriyor ancak Wise Hesabı açmak henüz Türkiye’de mümkün değil. Fakat Amerika’dan internet üzerinden bir Wise hesabı açmanız dakikalar içinde mümkün.
 • Revolut: Tamamen çevrimiçi hizmet veren elektronik para kuruluşlarından biri olan Revolut ile Amerika’da online banka hesap bilgileri açmak mümkün. Revolut uygulamasında telefon numaranızı girip, gerekli adımları tamamladıktan sonra dakikalar içinde bir Revolut hesabına sahip olabilirsiniz. Amerika’da ihtiyacınız olacak hesap bilgilerine de bu şekilde sahip olma fırsatı yakalarsınız. Revolut’un sunduğu aylık ücreti olmayan Standard planı veya diğer aylık abonelik ücretleri olan planlarından birini seçerek kullanabilirsiniz. Revolut ile Türkiye’den hesap açmak henüz mümkün değil. Ama Amerika’da online banka hesabı açmak için kullanabilirsiniz.

Türkiye’deyken Amerika’da Uzaktan Banka Hesabı Açmak

Günümüzde artık bir banka şubesine gitmeden online banka hesabı açmak mümkün. İster bireysel isterseniz de şirketinizin için bir banka hesabı açmak isteyin bunu Amerika’ya gitmeden de halledebilirsiniz. 

Amerika’da banka hesabı açmanın özellikle de bir şirket kuruyorsanız çok fazla avantajı bulunuyor. Peki, Amerika’ya gitmeden uzaktan banka hesabı açılabilir mi? Kısaca evet, hesap açmanız mümkün olabilir.

Artık birçok şirket, dijital bankacılık şeklinde müşterilerine hizmet verir. Bu şirketlerin hesapları ile ile para transferi yapabilir, hesabınızda para tutabilir, döviz değişimi yapabilir hatta faturalarınızı ödeyebilirsiniz.

Kullanıcılarına yabancı para biriminde ödeme alabilmeleri için hesap bilgisi sağlayan elektronik para kuruluşlarının, herhangi bir fiziksel şubesi yok. Dolayısıyla herhangi bir banka şubesini ziyaret etmeniz ve fiziksel evraklarla uğraşmanız gerekmiyor. 

Ayrıca online para kuruluşlarında bireysel hesapların yanı sıra işletme hesabı açmak da mümkün. Yani yabancı para birimleriyle işlem yapan şirketlerde de kendilerine uygun bankacılık hizmetlerini online finans kuruluşlarından alabilir.

*Türkiye’de Wise ve Revolut hesabı açmak henüz mümkün değil (Şubat 2024).

Wise ile şu anda hesap açılabilen ülkeler şöyle: Amerika Birleşik Devletleri (Nevada eyaleti hariç), Kanada, Birleşik Krallık, Avrupa, Tayvan, Tayland, Saint Barthélemy, Saint Martin, Saint Pierre ve Miquelon, Saudi Arabistan, Singapur, Sint Maarten, Réunion, Macao, Kuzey Makedonya, Malezya, Gürcistan, Cebelitarık, Guadeloupe, Guam, Guernse, Cayman Adaları, Şile, Çin, Kolombiya, Guadeloupe, Guam, Guernsey, Man Adası, Martinik, Mayotte, Porto Riko, Bahreyn, Katar ve Kuveyt.

Revolut ile hesap açılabilen ülkeler şöyle: Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) ülkeleri, Avusturalya, Yeni Zelanda, Singapur, Japonya, Brezilya ve İsviçre.

Amerika’da Turist Vizesiyle Banka Hesabı Açmak

Amerika’ya turist vizesi ile gitmiş/gidecek ve bir banka hesabına ihtiyacınız olduğu durumlar olabilir. Belki bir iş arayışında olabilirsiniz ve daha fazla kalmayı planlıyor olabilirsiniz veya turist olarak da ziyaret ediyorsunuz ama Türkiye veya başka bir ülke ile para transferi yapmanız söz konusu olabilir.

Amerika’da turist vizesiyle yerel banka hesabı açmanız mümkün olmayabilir. Ancak Wise veya Revolut hesabı açarak, USD hesap detayları edinebilirsiniz. Yukarıda paylaştığımız ülkelerden birinde yaşıyorsanız, Wise veya Revolut ile USD hesabı açabilirsiniz.

Amerika’da Ticari Banka Hesabı Açmak

Amerika’da bir şirket kurduysanız ya da kurmayı düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey şirketinizin için bir banka hesabı açmak olmalıdır. Peki bu size ne gibi avantajlar getirir?

Yurt dışında banka hesabı açarak işlemlerinizi ülkenin herhangi bir yerinden yürütebilir hatta Amerikan bankaları sayesinde global bir pazara erişebilir ve kur farklarından da kurtulabilirsiniz.

Amerika’da işletmeniz için bir banka hesabı açarken aşağıdaki belgelere ihtiyaç duyarsınız:

 • EIN (İşveren Kimlik Numarası) ya da şahıs şirketiniz varsa SSN
 • İşletmenizin kuruluş belgeleri
 • Mülkiyet sözleşmeleri
 • İşletme lisansı
 • Şirketinizin Amerika adresi

Bunlara ek olarak her banka kendi politikaları kapsamında farklı belgeler talep edebilir. Wise işletme hesabı ise şirketiniz Amerika dışında olsa bile uluslararası para transferinde  kullanabileceğiniz bir işletme hesabına sahip olmanızı sağlar. Üstelik online olarak kayıt olabileceğiniz Wise işletme hesabını, doğrulamadan sonra hemen kullanabilirsiniz.

Özet: Amerika’da Banka Hesabı Nasıl Açılır?

İş ya da eğitim amacıyla yurt dışına taşınıyorsanız yerel bir banka hesabı açmak hayatınızı kolaylaştırır. Bu sayede hem nakit taşımanıza gerek kalmaz hem de banka kartıyla ya da bir mobil uygulama üzerinden alışveriş yapabilirsiniz. Üstelik döviz çevrimi kaynaklı masraflar söz konusu olmaz.

Amerika’daki bankalar yabancıların hesap açma işlemi için fiziksel şubeyi ziyaret etmesini talep edebilir. Wise ve Revolut gibi online alternatifler ise Amerika’ya gitmeden tamamen online olarak bir hesap açmanızı sağlar. 

Wise Çoklu Döviz Hesabı ile Türkiye’de iken bile Amerika’da hesap açabilir ve yerel hesap bilgileri edinerek harcama yapabilir veya ödeme alabilirsiniz.

Wise Sitesine Git

Türkiye’den Amerika’da banka hesabı nasıl açılır?

Amerikan vatandaşı değilseniz ya da Amerika’da oturumunuz yoksa ABD’de bir banka hesabı açabilmek için ITIN numarasına ihtiyacınız vardır. Eğer ITIN numaranız yoksa Wise gibi elektronik para kuruluşlarını kullanılarak Amerika’daki temel bankacılık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Dolar Hesabı Nasıl Açılır? Türkiye’de Dolar Hesabı Açmak 

Amerika’da banka hesabı nasıl açılır?

Amerika’da banka hesabı bankaların fiziksel şubeleri ziyaret edilerek ya da çevrim içi olarak açılabilir. Ancak Amerika’da bankalarla, online banka hesabı açabilmek için bir SSN numarasına sahip olmak gerekebilir.

Amerika’da Türk banka kartları geçerli olur mu?

Türk banka kartları yurt dışında ve Amerika’da kullanılabilir. Fakat yurt dışına çıkmadan önce bankaları arayarak kartlarınızı yurt dışı kullanımına açtırmanız gerekebilir.

Amerika’da online banka hesabı açabilir miyim?

Amerikan vatandaşları ve SSN numarası olan kişiler online banka hesabı açabilir. Ama bu şartlara sahip değilseniz bankaların Amerika’daki fiziksel şubelerini ziyaret etmeniz gerekir. Ya da Wise ve Revolut gibi alternatifler ile online hesap açabilirsiniz.

Amerika’da banka hesabı açmak için ne kadar gerekir?

Amerika’da banka hesabı açarken 25 dolar ile 100 dolar arasında değişen bir depozito ücretinin bankaya ödenmesi gerekir. Ayrıca bazı bankalarda, hesap açmak için belli miktarda minimum bakiye şartı bulunabilir. Ancak Wise ve Revolut gibi alternatiflerle online ve ücretsiz olarak Amerika’da hesap açabilirsiniz.