Amerika’da Banka Hesabı Açmak

Günümüzde banka hesabı artık olmazsa olmaz. Amerika kredi skorlarının önemi ve tercih edebileceğiniz birçok farklı banka sistemi olması sebebiyle bu konuyu daha da fazla önemsemeniz gereken bir ülke.

Banka hesapları paranızın güvenli bir yerde durmasını sağlayacağı gibi Türkiye’de ya da başka bir yerde yaşayan birisine para göndermenize ya da almanıza kolaylık sağlayacaktır. Amerika’da banka hesabı açmak üzerine detaylı bir rehber hazırlamaya çalıştık.

Yazımızın ilk kısmında Türkiye’den Amerika’da banka hesabı açıp açamayacağınızı da ele aldık. Ardından ABD’de yaşayan kişiler orada hesap açmak için gerekenleri daha detaylı bir şekilde okuyabilir.

Yazıda Türkiye’de genellikle bu şekilde kullanıldığı için Amerika diye bahsetsek de yazı boyunca aslında Amerika Birleşik Devletler’inden bahsettiğimizi ve bilgilerin kıtadaki diğer ülkeleri kapsamadığını da hatırlatalım.

Amerika’da Online Banka Hesabı Açmak

Günümüzde artık banka hesapları bir banka şubesine gitmeden online olarak da açılabiliyor. İster bireysel isterseniz de şirketinizin için bir banka hesabı açmak isterseniz bunu Amerika’ya gitmeden de kolayca halledebilirsiniz. Amerika’da banka hesabı açmanın size özellikle de bir şirket kuruyorsanız çok fazla avantajı bulunuyor.

Peki, Amerika’ya gitmeden banka hesabı nasıl açılabilir mi? Bunun cevabı ise evet, açılabilir. Seçeneklerinizden bahsedelim.

Artık birçok şirket dijital bankacılık şeklinde müşterilerine hizmet vermektedir. Sanal bankalar ile para transferi yapabilir, fatura ödeyebilirsiniz.

Hatta sanal bankalar kullanıcılarına bankalara göre daha uygun komisyon imkanları sunmakta ve daha hızlı işlem yapılmasına yardımcı olmaktadır. Birçok sanal banka kullanıcılarına bireysel hizmetin yanı sıra kurumsal hizmet de sunuyor. Sanal banka hizmeti sağlayan birkaç şirketi sizler için listeledik.

Wise(eski adıyla Transferwise)

Wise daha çok düşük komisyon ve hızlı para transferleriyle adını duyurmaya başlasa da aynı zamanda sanal banka hesabı oluşturmanız konusunda da hizmet vermekte. Multi Currency Account sistemiyle online olarak birçok döviz kurunda bir banka hesabı açabiliyorsunuz. Ayrıca debit kart ile ATM’lerden para çekme özelliği de bulunuyor.

Aynı zaman da Wise’ın business hesabıyla da şirketinize bir banka hesabı açabilirsiniz. Multi Currency ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için butona tıklayabilirsiniz.

Wise bu bahsettiğimiz alternatifler arasında bu senaryo için en ideali. Üye olduktan sonra panelinizde yeni bir bakiye aç diyerek Dolar hesabını seçmeniz gerekiyor.

uzaktan-amerikada-dolar-hesabi-acma

Ardından eğer daha önce Wise ile başka bir bakiyede hesap oluşturmadıysanız 20 Euro civarında bir bakiye yüklemeniz gerekecek. Özellikle bakiye diyorum çünkü bu bir ödeme değil, hesabınızda duracak isterseniz hesap açıldığında Türkiye’deki banka hesabınıza tekrar çekebilirsiniz.

Ardından Amerika banka hesap bilgileriniz oluşturulacak. Size hesap numarası ve routing number(yönlendirme numarası) verilecek.

wise-ile-amerikada-banka-hesabi-acma

ABD haricinde çok daha masrafsız şekilde Euro hesabı, Pound hesabı ya da farklı para birimlerinde de hesap oluşturmak mümkün. Yurtdışında banka hesabı açmak yazımızda da bu konudan daha detaylı bir şekilde bahsetmiştik.

Zenus Bank

Zenus Bank, bireysel ve kurumsal olarak Amerikan bankacılığını dünyaya açmaya hazırlanıyor. Çoklu döviz sistemiyle ve global ödeme sistemi sunan Zenus Bank dijital bankacılık hizmeti veren bir kuruluş.

Amerika’da banka hesabı açmak isteyen kişiler veya şirketler dünyanın her yerinden kolaylıkla Zenus Bank ile online olarak bir banka hesabı açabilecekler. 2021 yılı içerisinde açılması beklenen bu uygulama Türkiye’de de kullanılabilecek.

Site henüz kullanıma açılmasa da bekleme listesine kayıt yaptırabilirsiniz. Zenus Bank hakkında daha detaylı bilgiye Zenus Bank websitesinden ulaşabilirsiniz.

Amerika’da Hangi Bankada Hesap Açılmalı?

Amerika’da birçok banka bulunuyor. Bu yüzden de hangi bankada hesap açmak istediğinize karar vermeden önce bankaların size sunduğu avantajlara bakmanızda fayda var.

HSBC ya da Citibank gibi Türkiye’de de faaliyet gösteren bankaları öncelik olarak düşünebilirsiniz. Eğer Amerikan bankalarını tercih etmek isterseniz Bank of Amerika, Chase Bank, TD Bank ve Wells Fargo gibi büyük bankalar ilk tercihlerinizden olmalı.

Bu bankaların faaliyet alanları bütün ülkede geçerli olduğu için Amerika’da nereye giderseniz gidin çok rahat hizmet alabilirsiniz. Ayrıca Amerika’nın her yerinde bulunan banka ATM’lerinden de çok kolay bir şekilde işlem yapabilirsiniz.

Amerika’da büyük bankaların yanı sıra yerel bankalarda bulunuyor. Geçici bir süre Amerika’da kalmayı düşünüyorsanız ya da Amerikan vatandaşlığınız yoksa yerel bankalar pek size göre olmayabilir.

Bu tür bankalar genellikle eyalet merkezli çalıştığından işlemlerde yabancılara yardımcı olamayabiliyorlar. 

Amerika’da Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

ABD’de banka hesabı açmak için Amerikan vatandaşı olmanız gerekmiyor. Öğrenciyseniz ya da kısa süreliğine Amerika’da kalmanız gerekiyorsa da bir banka hesabı açabilirsiniz. Ancak bir banka hesabı açarken yanınızda bulundurmanız gereken bazı belgeler var.

  • Fotoğraflı bir kimlik belgesi (Yabancılar için pasaport kimlik belgesi yerine geçmektedir. Ancak bazı durumlarda banka, öğrenci belgesi ya da ehliyet gibi başka ek belgeler de isteyebilir.)
  • İkamet ettiğiniz yerin adres: Banka sizden belli bir süre yaşayacak olsanız da bir ikametgâh adresi istemektedir.(Elektrik, su ya da doğalgaz faturası, ev sahibi, üniversite ya da işverenden alınacak bir belge gibi.)
  • Sosyal Güvenlik Numarası: Bu numaraya sahip olmanıza gerek yok ancak oturum izni ya da Amerikan vatandaşlığını almışsanız size faydalı olabilir.
  • Depozito: Bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte hesap açılışında hesaba yatırılması istenmektedir. Genellikle bu miktar 50 ila 100 dolar arasıdır.

Genellikle bir Amerikan bankasına pasaport ve vize belgenizle giderseniz size hesap açma konusunda yardımcı olacaklardır. Amerika’da hesap açmanız genellikle yarım saat içinde tamamlanır ve debit kartınızı hemen alarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Amerika’da Şirket Banka Hesabı Açmak

Amerika’da bir şirket kurduysanız ya da kurmayı düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey şirketinizin için bir banka hesabı açmak olmalıdır. Peki bu size ne gibi avantajlar getirir?

Bu avantajlardan bahsedersek; banka işlemlerinizi ülkenin herhangi bir yerinden yürütebilir hatta Amerikan bankaları global olarak tanınan bankalar olduğundan bu bankalardan birinde bir hesap açtığınızda global bir pazara erişebilir ve kur farklarından da kurtulabilirsiniz.

Gelelim Amerika’da şirket banka hesabı açmak için yapmanız gerekenlere. Öncelikle aşağıdaki yazacağımız belgeleri bulundurmalısınız. Bu belgeler genellikle bankaların istediği en yaygın belgelerdir ancak her bankanın kendi politikası bulunduğunu da hatırlatmak isteriz.

  • İşveren Kimlik Numarası (EIN)
  • İşletme lisansı
  • Şirket ana sözleşmesi (kuruluş belgesi ya da tescil belgesi)
  • Şirket Amerika adresi
  • Mülkiyet anlaşmaları

Uzaktan Amerika’da şirket adresi alma hakkında da bir yazı hazırlamıştık.

Amerika’da Şirket Kurarak Banka Hesabı Açmak

Online bankacılık işlemleri sunan şirketler dışında Amerika’da banka işlemlerinizi halledebileceğiniz aracı kurumlarda bulunuyor. Bu şirketleri siz veya şirketiniz adına yetkilendirerek Amerika’ya gitmeden kolaylıkla Amerika’da bir banka hesabı açabilir ve bankacılık işlemlerinizi bu kuruluşlar aracılığıyla halledebilirsiniz. Bu şirketlerden bazıları şunladır:


Kapitalizmin merkezi olan Amerika gördüğünüz gibi banka hesabı açmak konusunda da birçok seçenek sunuyor. Türkiye’de yaşayanlar için bile Wise üzerinden imkanlar mevcut.

İngiltere’de banka hesabı açmak da tıpkı ABD’de hesap açmak gibi mümkün. Yazımızı okuyarak bu konuda da bilgi edinebilirsiniz.