Avustralya’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Türkiye’den oldukça uzak bir ülke olmasına rağmen en fazla Türk’ün yaşadığı 10 ülkeden biri olan Avustralya’daki birçok vatandaşımız da Avustralya’dan Türkiye’ye para göndermek için daha uygun ve kolay yollar aramaya devam ediyor.

Biz de bu yazımızda Avustralya’dan Türkiye’ye para transferi yapmanın en kolay yolunu paylaşırken alternatif yöntemlerden de bahsedeceğiz. 

Avustralya’dan Türkiye’ye Para Göndermenin En Ucuz Yolu

Avustralya’dan Türkiye’ye para göndermek için birçok kişi klasik bankalar aracılığıyla wire transferi tercih etse de 2020 yılına geldiğimiz bu günlerde bu yöntemden çok daha avantajlı bir yol var. Şimdi bu websitesinden bahsedelim: Transferwise

Wise(eski adıyla Transferwise) hiçbir ekstra bilgiye ihtiyaç duymadan Türkiye’deki alıcının adı ve IBAN bilgisiyle bankalardan çok daha ucuza işleminizi tamamlanıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda bu işlemi klasik bir banka transferine göre çok daha hızlı tamamlamanızı sağlıyor.

Avustralya’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

Wise 2010 yılında piyasaya giren Estonya’da kurulmuş bir start-up’tı. Yıllar geçtikçe ağını genişletti ve artık Türklerin de yurtdışında yaşadığı neredeyse tüm ülkelerde hizmet veriyor. 

avustralyadan-turkiyeye-para-transferi-ucreti
Ekran görüntüsü 5 Nisan 2022 tarihinde Wise sitesinden alınmıştır. Döviz kurundaki değişimler günlük olarak ücretleri ve hesaba geçecek para miktarını etkileyebilir.

Kuruluş amacı uluslararası para gönderme işlemlerini ucuzlatmak olan Wise hem sizi bankaların yüksek komisyonlarından hem de bankaların para çevirirken aldığı kur farkı ücretlerinden kurtarıyor.

Aynı zamanda Avustralya’dan para göndermek için Wise’ın işlemleri oldukça hızlı tamamladığını da hatırlatalım. Banka aracılığıyla para gönderecek olduğunuzda Türkiye’deki bankaların SWIFT kodlarını aramanıza da bu yöntemle birlikte gerek kalmıyor. Oturduğunuz yerden internetten oldukça kısa sürede Avustralya’dan Türkiye’ye para gönderebilirsiniz.

Şimdi adım adım nasıl para gönderebileceğinizi anlatalım.

  • Linke tıklayarak Wise’a hemen ücretsiz bir şekilde kaydolabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğinize emin olun. Çünkü ülkeler arası para transferi için hangi yöntemi seçerseniz seçin ülkeler tarafından kontrollere tabi.
  • Avustralya’dan Türkiye’ye para göndermek için göndereceğiniz para miktarını belirttikten sonra Wise’ın eklediği ücretle birlikte toplam masrafı göreceksiniz ve hiçbir şekilde ekstra bir masraf sizin hesabınızdan ya da alıcının hesabından kesilmeyecek.
  • Ardından alıcı bilgilerini ad soyad ve IBAN adresi gibi girmeniz gerekiyor. Az önce de bahsettiğimiz gibi bu yöntemde SWIFT kodlarına ihtiyacınız yok.
  • Son adımda parayı göndermek için gerekli yöntemi seçmelisiniz. Banka havalesi ve payID seçeneğiyle gönderim için ekstra bir ücret talep edilmez. POLi, banka kartı ve kredi kartı seçeneklerinde ek ücretler uygulanır.

Bu adımları tamamladıktan sonra yaptığınız işlemleri son kontrol etmeniz için bilgiler size tekrar sunulacak ve onaylamanız ardından Avustralya – Türkiye para transferiniz gerçekleşecek. 

Bu para transferini tamamlamak için alıcının Wise hesabı olmasına gerek yok. Alıcının IBAN bilgileri girildiği için para doğrudan banka hesabına gönderilecek.

Bu noktada ekstra masrafla karşılaşmamak adına Türkiye’ye giden paranın TL olduğuna emin olmalısınız. Yani gönderen sizin tarafınızdan Avustralya Doları (AUD) alıcı tarafında ise TL banka hesabı seçerseniz hiçbir sorun olmadığından emin olabilirsiniz.

Wise Avustralya’dan Türkiye’ye Para Gönderme İşlemini Nasıl Ucuza Sağlıyor?

Wise merkezi Londra’dan olan bir şirket ve finansal hukuk sistemine bağlı. Aynı zamanda dünyada her gün milyonlarca kişinin sistemi kullandığını belirtelim. Yani güvenilirlik konusunda en ufak bir şüphe duymanız gerekmiyor.

Bu noktada Wise’ın bu işlemi nasıl ucuz tamamladığından da kısaca bahsedelim. 

Parayı gönderen kişi Avustralya’dan Türkiye’ye para göndermiş olsa da Wise tarafında işlem bu şekilde gerçekleşmiyor. Avustralya’da sizin hesabınızdan yine bir Avustralya hesabına para giderken Türkiye’deki Wise(Birleşik Ödeme Hizmetleri) hesabından da alıcının hesabına para geliyor. 

Yani para ülke değiştirmediğinden bu işlem de hem daha ucuz hem daha hızlı bir şekilde tamamlanıyor.

Avustralya’ya İngilizce öğrenmek için, okumak için, yüksek lisans için giden Türk sayısı da oldukça fazla. Wise ile henüz Avustralya’ya gitmeden yapmanız gereken ödemeler varsa Türkiye’den Avustralya’ya da bu şekilde kolay bir şekilde para gönderebilirsiniz.

Avustralya’dan Türkiye’ye Para Transferi Yapmak için Diğer Yöntemler

Sırada bahsedebileceğimiz yöntem aslında herkes tarafından en bilindik şekilde bankalar aracılığıyla wire transfer ile doğrudan parayı Türkiye’ye göndermek. Bu işleme uluslararası EFT işlemi gibi de bakabilirsiniz.

avustralyadan para transferi için transferwise güvenli mi

Bankanızın onlin bankacılığından para transferlerinde uluslararası transfer işlemini seçerek adım adım işleminize başlayabilirsiniz. İşlemler bankadan bankaya farklılık gösterebilir fakat tüm bankalarda mobil yada internet bankacılığı üzerinden para transferini tamamlayabilirsiniz. Şubeye gitmenize gerek yoktur. Bu yöntemle yapacağınız işlem genellikle 3-5 iş günü içerisinde tamamlanacaktır. 

Maalesef bankalar üzerinden işlem yaparken Wise’da olduğu gibi isabetli bir şekilde tahmini olarak paranın ne zaman alıcıya ulaşacağını göremezsiniz.

Avustralya’dan Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Avustralya’dan para gönderirken Wise’ın yarattığı komisyon ve kur farkı konusundan bahsettik fakat hız konusunda da özellikle para alıcıya anında gitmesi gerekmiyorsa genellikle 1 iş günü içerisinde tamamlanan hız birçok kişi için gayet yeterli oluyor. 

Anında transfer için Western Union ile para gönderme yüksek komisyonlara rağmen tercih edilebilir bir seçenek olarak karşınızda durabilir.


Genel anlamda Avustralya’dan Türkiye’ye para göndermek için elimizdeki en uygun seçeneği açıklamaya çalıştık. Aynı zamanda komisyon, kur ve hız konusunda da farklı yöntemleri analiz etmeye çalıştık.