Avustralya’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Türkiye’den oldukça uzak bir ülke olmasına rağmen en fazla Türk’ün yaşadığı 10 ülkeden biri olan Avustralya’daki birçok vatandaşımız da Avustralya’dan Türkiye’ye para göndermek için daha uygun ve kolay yollar aramaya devam ediyor.

Biz de bu yazımızda Avustralya’dan Türkiye’ye para transferi yapmanın kolay ve uygun bir yolunu paylaşırken alternatif yöntemlerden de bahsedeceğiz. 

Avustralya’dan Türkiye’ye Para Göndermenin Uygun Yolu

Birçok kişi uluslararası para transferi için SWIFT metodunu tercih ediyor. Son yıllarda gelişen dijital bankacılık sistemleriyle, artık uluslararası para transferi için kullanılabilecek farklı yöntemler de bulunuyor.

Wise (eski adıyla Transferwise) hiçbir ekstra bilgiye ihtiyaç duymadan Türkiye’deki alıcının adı ve IBAN bilgisiyle düşük ücretlerle işleminizi tamamlanıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda bu işlemi hızlıca tamamlamanızı sağlıyor.

Avustralya’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

Wise 2010 yılında piyasaya giren Estonya’da kurulmuş bir şirket. Yıllar geçtikçe transfer ağını genişletti ve artık Türklerin de yurtdışında yaşadığı neredeyse tüm ülkelerde hizmet veriyor. 

avustralyadan-turkiyeye-para-transferi-ucreti
Ekran görüntüsü 5 Nisan 2022 tarihinde Wise sitesinden alınmıştır. Döviz kurundaki değişimler günlük olarak ücretleri ve hesaba geçecek para miktarını etkileyebilir.

Kuruluş amacı uluslararası para gönderme işlemleri için ödenen masrafları azaltmak olan Wise hem sizi yüksek komisyonlardan hem de kur farkı ücretlerinden kurtarıyor.

Aynı zamanda Avustralya’dan para göndermek için Wise’ın işlemleri oldukça hızlı tamamladığını da hatırlatalım. Wise ile para gönderirken, alıcı bankanın yani Türkiye’deki bankaların SWIFT kodlarını aramanıza da gerek kalmıyor. İnternet sitesinden veya mobil uygulamasından oldukça kısa sürede Avustralya’dan Türkiye’ye para gönderebilirsiniz.

Şimdi adım adım nasıl para gönderebileceğinizi anlatalım.

  • Linke tıklayarak Wise’a hemen ücretsiz bir şekilde kaydolabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğinize emin olun. Çünkü ülkeler arası para transferi için hangi yöntemi seçerseniz seçin ülkeler tarafından kontrollere tabi.
  • Avustralya’dan Türkiye’ye para göndermek için göndereceğiniz para miktarını belirttikten sonra Wise’ın eklediği ücretle birlikte toplam masrafı göreceksiniz ve ekstra bir ücret sizin hesabınızdan ya da alıcının hesabından kesilmeyecek.
  • Ardından alıcı bilgilerini ad soyad ve IBAN adresi gibi girmeniz gerekiyor. Az önce de bahsettiğimiz gibi bu yöntemde SWIFT kodlarına ihtiyacınız yok.
  • Son adımda parayı göndermek için gerekli yöntemi seçmelisiniz. Banka transferi ve payID seçeneğiyle gönderimler için ekstra bir ücret talep edilmez. POLi, banka kartı ve kredi kartı seçeneklerinde ek ücretler uygulanır.

Bu adımları tamamladıktan sonra yaptığınız işlemleri son kontrol etmeniz için bilgiler size tekrar sunulacak ve onaylamanız ardından Avustralya – Türkiye para transferiniz gerçekleşecek. 

Bu para transferini tamamlamak için alıcının Wise hesabı olmasına gerek yok. Alıcının IBAN bilgileri girildiği için para doğrudan banka hesabına gönderilecek.

Bu noktada ekstra masrafla karşılaşmamak adına Türkiye’ye giden paranın TL olduğuna emin olmalısınız.

Wise Avustralya’dan Türkiye’ye Para Gönderme İşlemini Nasıl Ucuza Sağlıyor?

Wise merkezi Londra’dan olan bir şirket ve finansal hukuk sistemine bağlı. Aynı zamanda dünyada her gün milyonlarca kişinin sistemi kullandığını belirtelim. Yani güvenilirlik konusunda şüphe duymanız gerekmiyor.

Bu noktada Wise’ın bu işlemi nasıl ucuz tamamladığından da kısaca bahsedelim. 

Parayı gönderen kişi Avustralya’dan Türkiye’ye para göndermiş olsa da Wise tarafında işlem bu şekilde gerçekleşmiyor. Avustralya’da sizin hesabınızdan yine bir Avustralya hesabına para giderken Türkiye’deki Wise(Birleşik Ödeme Hizmetleri) hesabından da alıcının hesabına para geliyor. 

Yani para ülke değiştirmediğinden bu işlem de hem ucuz hem de hızlı bir şekilde tamamlanıyor.

Yüksek lisans için yurtdışında gitmek isteyen, Avustralya’ya İngilizce öğrenmek için ya da okumak için giden Türk sayısı da oldukça fazla. Henüz Avustralya’ya gitmeden yapmanız gereken ödemeler varsa Türkiye’den Avustralya’ya Wise ile kolay bir şekilde para gönderebilirsiniz.

Avustralya’dan Türkiye’ye Swift ile Para Transferi Yapmak

Sırada bahsedebileceğimiz yöntem aslında herkes tarafından en bilindik şekilde bankalar aracılığıyla wire transfer ile doğrudan parayı Türkiye’ye göndermek. Bu işleme uluslararası EFT işlemi gibi de bakabilirsiniz.

avustralyadan para transferi için transferwise güvenli mi

Bankanızın online bankacılığından para transferlerinde uluslararası transfer işlemini seçerek adım adım işleminize başlayabilirsiniz. İşlemler bankadan bankaya farklılık gösterebilir fakat tüm bankalarda mobil yada internet bankacılığı üzerinden para transferini tamamlayabilirsiniz. Şubeye gitmenize gerek yoktur. Bu yöntemle yapacağınız işlem genellikle 3-5 iş günü içerisinde tamamlanacaktır. 

Avustralya’dan Türkiye’ye SWIFT ile para göndermek isterseniz, aşağıdaki yazılarımız ilgilinizi çekebilir:

Avustralya’dan Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Avustralya’dan para gönderirken Wise’ın yarattığı komisyon ve kur farkı konusundan bahsettik. Wise ile Avustralya’dan Türkiye’ye yapılan para transferleri genellikle 1 iş günü içerisinde tamamlanıyor.

Wise ile uluslararası para transferi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, Wise ile Para Gönderme Rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.


Genel anlamda Avustralya’dan Türkiye’ye para göndermek için uygun seçenekleri açıklamaya çalıştık. Aynı zamanda komisyon, kur ve hız konusunda da farklı yöntemleri analiz etmeye çalıştık. Wise’a ücretsiz olarak kayıt olup para göndermek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.