Türkiye’den Hollanda’ya Para Gönderme: Düşük Ücretli ve Hızlı Yol

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte ülkemizde para transferi yapmak çok daha hızlı bir hale gelirken maliyetler de düşüş görülmektedir. Bugün, EFT ile gönderilen paranın alıcının hesabına ulaşması 1 saniye bile sürmüyor. Peki Türkiye’den Hollanda’ya para gönderme işlemini nasıl ucuz, hızlı ve güvenilir şekilde gerçekleştirebilirsiniz?

Türkiye’den Hollanda’ya hızlı para transferini düşük maliyetle nasıl yaparsınız? Bu yazımızda kolay bir şekilde para transferi yapabileceğiniz, hızlı ve ucuz yöntemleri aktarmaya çalışacağız.

Hollanda’da yakınlarına para göndermek isteyen veya ikinci bir evi ya da ticari ilişkileri olan kişiler, faturaları, vergileri ve diğer yaşam masraflarını ödemek için para transferi yapmaları gerekiyor. Ancak bankaların ve para transfer şirketlerinin döviz kurları ve şişirilmiş komisyonları her zaman düşünülmesi gereken bir sorun haline gelebiliyor.

İşte tam da bu sebepten dolayı size, Türkiye’den Hollanda’ya para transferi yapmanın avantajlı yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Türkiye’den Hollanda’ya Para Transferi Yapmanın Ucuz Yolu

Wise, dünyada para transferi anlayışını değiştiriyor. Paranızı hiçbir gizli masraf olmadan ve düşük ücretlerle alıcının hesabına aktarıyor. Bu para transfer yöntemi, güvenlikten ödün vermeden paranızı kolay ve hızlı bir şekilde transfer ediyor.

Wise,  yalnızca para transferleri ile ilgilenen bir şirkettir. Para transferi sırasında aracı kullanmaz. Her geçen gün artan hesap ağlarının mevcut olduğu ülkelerde çalışır.

Wise’ın dikkat çeken özelliği komisyon oranlarının düşük ve ücretlendirmelerin şeffaf olmasıdır. Tüm bunlara ek olarak para transfer işlemlerini çok hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasına olanak sağlar.

Türkiye’den Hollanda’ya para transferi yöntemlerinden biri olan Wise’ı ilk defa duyuyorsanız ya da bu para  transfer yöntemi ile ilgili aklınıza takılan sorularınız varsa yazımızı okumaya devam edin.  

Wise ile Türkiye’den Hollanda’ya Para Gönderme

Wise, her hangi bir işlem sınırı olmadan, hesabınız üzerinden uluslararası para transferi yapmanızı sağlar. Sistem havaleyi aldıktan sonra, para birimlerini şeffaf bir şekilde dönüştürür.

Aslında bu kadar ucuz şekilde sistemin işlemesini sağlayan temel mantığı da şöyle özetleyebiliriz. Siz Türkiye’den Wise hesabına para gönderirsiniz. Onlar da Hollanda hesaplarından sizin adınıza alıcıya para gönderir. Bu sayede aslında para ülke değiştirmediği için işlem de hem hızlı hem de ucuz şekilde gerçekleşmiş olur.

Döviz kurları konusunda endişeleriniz varsa, Wise ayrıca referansınız için XE, Google ve Yahoo’da yayınlanan döviz kurlarını doğrudan web sitesinde ilişkilendiriyor.  Bu şekilde, döviz kurlarını istediğiniz zaman kontrol edebilir ve karşılaştırabilirsiniz. Para birimi değiştirildikten sonra, Wise diğer taraftaki parayı havale ettiğiniz kişiye yerel olarak transfer ediyor.

Wise, kredi kartı işlem ücreti veya banka havalesi ücreti ödemeniz yerine, işlemin küçük bir yüzdesini alarak tasarruf etmenizi sağlar. 

Hollanda’daki Bir Alıcı Gönderilen Parayı Wise’dan Nasıl Alır?

Wise’dan para almak için, yerel bir banka hesabınızın olması yeterlidir. Bu, Wise ile parayı her zaman TL olarak göndereceğiniz ve Hollanda’daki alıcının da Euro olarak alacağı anlamına gelir. Ek masraflar çıkmaması adına her zaman lokal para birimleriyle çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Ne Kadar Komisyon Ödersiniz?

Her transfer için ödeyeceğiniz miktar, gönderdiğiniz para miktarına  bağlı olarak değişecektir.  Farklı olmasının sebebi, işlem yaptığınız para üzerinden bir yüzde alınmasıdır. Oldukça düşük bir komisyon ödeyeceğinizi söyleyebiliriz.  Bir örnek üzerinden gidecek olursak örneğin Türkiye’den 5000 Lirayı Hollanda’ya göndermek istediğinizi düşünelim.

turkiyeden hollandaya para gonderme
Ekran görüntüsü 25 Şubat 2021 tarihine aittir.

Bu işlemde alıcının hesabına 564 Euro geçiyor ve masraf sadece 42 lira yani 5 Euro’dan bile daha az oluyor. Banka yani SWIFT aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirdiğiniz takdirde hem transfer süresi artıyor. Hem de para Türkiye’den Hollanda’ya giderken masraf 100 TL’nin üstüne kolayca çıkabiliyor.

Bu rakamlar 25 Şubat 2021’de hesaplandı. Bu sebeple miktarlar değişkenlik gösterebilir. Komisyon oranı mantığı ise yaklaşık aynı kalacaktır.

Türkiye’den Hollanda’ya Para Transferi Ne Kadar Sürer?

Wise, parayı olabildiğince hızlı aktarır. Hollanda’ya  para transferiniz, birkaç saat ile 1 iş günü arasındandır. Bu işlemi banka üzerinden SWIFT yoluyla gerçekleştirmek istemeniz halinde süre 3-4 iş gününü bulabilir.

Kullanım Kolaylığı ve Güvenlik

Wise, web sitesinde İngilizce, İspanyolca, Almanca, Portekizce, Romence, Japonca, Lehçe, Rusça, İtalyanca, Macarca, Fransızca ve Türkçe dahil olmak üzere 12 dili desteklemektedir.

Müşteri desteği için platform detaylı bir yardım ve sık sorulan sorular sayfalarına sahip. Aynı zamanda mail yoluyla da web sitesine sorularınızı iletebiliyorsunuz.

Güvenlik açısından, Wise, ilerlemeden önce kullanıcıya bir işlemi doğrulamak için kod gönderen 2 faktörlü bir kimlik doğrulama sistemine sahiptir. Bu yöntem, hesabınızı doğrulamak için sizden her zaman ek belgeler talep etmez, ancak talep ettiği durumlarda (örneğin, büyük meblağlar gönderiyorsanız), fotoğraflı bir kimlik, adres veya fotoğraf istenebilir.

Türkiye’den Hollanda’ya Nasıl Para Gönderilir?

Wise’da, ücretsiz olarak bir hesap açabilirsiniz. Aylık veya dönemsel bir ücret ödemezsiniz. Hizmet, para birimi dönüştürme ücretleriyle finanse edilir. Ücretsiz olarak, email adresinizi, parolanızı ve kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girerek kayıt olun ve aşağıdaki adımları izleyin. Yurtdışına para gönderme yazımızda daha detaylı bir şekilde de bu adımları açıklamıştık.

  1. Türkiye’den Hollanda’ya  para göndermek istediğinizde gönderen tarafında Türkiye ve TL, alıcı tarafında da Euro seçmelisiniz. Sonrasında transfer edeceğiniz para miktarını seçin. Ödeyeceğiniz komisyon ücretini ve alıcının hesabına geçecek miktarı görebilirsiniz.
  2. Ülkelerin yerel para birimleri dışında işlem yapmak isterseniz Wise’dan bağımsız işlem yaptığınız bankalar ekstra komisyon kesebiliyor.
  3. Sonrasında Hollanda’ya para göndereceğiniz kişinin adı, soyadı ve hesap bilgilerini girin. Eğer Hollanda’daki kendi hesabınıza gönderim yapıyorsanız, kendi hesabıma para göndereceğim seçeneğini de işaretleyebilirsiniz.
  4. Son olarak da Türkiye’den Hollanda’ya para transferi yöntemini seçmeniz gerekiyor. Banka hesabınız havale ya da kredi kartı/ banka kartı(debit card) bilgilerinizle para gönderme işleminizi onaylayabilirsiniz.

Aynı adımları Euro’dan TL yönüne uygulayarak Hollanda’dan Türkiye’ye para gönderme işleminizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’den Hollanda’ya Para Göndermek için Hızlı Yöntemler

Kısacası, Türkiye’den Hollanda’ya para transferi yapmak istiyorsanız, Wise ile 1 iş gününden daha kısa bir sürede tamamlanabilir. Wise, transfer sürelerini kısaltmak ve ücretleri düşürmek için devamlı çalışmaktadır. Birçok popüler rotada, transferler birkaç saat içerisinde tamamlanabilir. Bu yöntem, Hollanda dışında da çeşitli ülke ve para birimlerine hizmet sunmaktadır. 

Türkiye’den Hollanda’ya para gönderme işleminizi başlatmak için aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a hemen ücretsiz olarak üye olabilirsiniz.