Yurtdışından Bilgisayar Almak ve Getirmek

Bazı bilgisayar modellerini Türkiye’de bulmak mümkün olmuyor ya da fiyat farklılıkları olabiliyor. Bu sebeple yurtdışından bilgisayar almak ve getirmek isteyen birçok kişi var.

Öncelikle bu konuda 2 seçeneğiniz mevcut. İlki tahmin edebileceğiniz gibi yurtdışına yaptığınız turistik bir gezi sırasında yurtdışından bilgisayar edinmek. Bunu yaptığınız takdirde kişisel bilgisayar almanız ve bunu ülkeye sokmanız sorun oluşturmayacaktır. Bu noktada tavsiye edebileceğimiz ürünü kutulu bir şekilde getirmemeniz olacak. Çünkü ülkeye ticari amaçla bilgisayar sokup satmanız vergi ödemediğiniz takdirde yasak.

İkinci durum ise yurtdışından online sipariş vererek yurtdışından bilgisayar almak. Peki bu mümkün mü?

Geçtiğimiz senelerde alınan yeni bir karara göre yurt dışından münferit olarak getirmek isteyeceğiniz ürünler için ek vergiler yapılacak. Dolayısıyla yurt dışından teknolojik cihazların getirilmesi maddi sorunlara sebebiyet verebilir.

Geçen seneye kadar turistik geziden sonra ya da sipariş verip aldığınız bilgisayarlar, cüzi meblağlar karşılığında ülkeye kolayca alınabilen teknolojik cihazlar (başta bilgisayar) artık 1500₺ olan ek ödemesi gerçekleştirildikten sonra ülkeye kolayca sokulabiliyordu. Yakın bir zaman içerisinde ise resmi gazetelerde yeni bir karar yayımlandı. Bu kararı göz önüne aldığımızda, artık cihazların markasına, modeline kadar yeni fiyatlandırma seçenekleri eklendi.

Ortalama bir rakam vermek gerekirse ise yurt dışından bilgisayar aldığınızda 1500 lira teknoloji vergisi, KDV ve 10€ damga vergisini vermemiz gerekecek. Tabii bu durum tek çare değil.

Yurt Dışından Nasıl Bilgisayar Alırım?

Yurtdışından laptop almak için 3 farklı yöntem mevcut.. Yurt dışında bulunduğunuz süreçte, ürünü temin edip ülkeye girişini yapabilirsiniz. Bu aslında en kolay ve sorunsuz yöntem. Hatta yurtdışında Tax Free ibaresi bulunan bir mağazadan laptopu satın alarak ülkeden çıkarken vergi iadesi bile almak mümkün.

2. alternatif uluslararası çalışan alışveriş siteleri aracılığı ile bilgisayarınızı temin edebilirsiniz. Yurtdışı alışverişleriniz için özel olarak teknoloji ürünleri satan siteler olduğu gibi Amazon gibi sitelerden de faydalanabilirsiniz.

3. alternatif ise belki daha önce duymadığınız bir yöntem olsa da işine oldukça yarayabilir. Glocalzone isimli uygulama tam da bunun gibi durumlarda kullanıcıların yurtdışı alışverişlerine yardımcı oluyor. Yurtdışından istediğiniz ürünü belirtiyorsunuz ve bunu sizin için o ülkede bulunduğu sürede alabilecek gezginlerle eşleşiyorsunuz. Bu sayede sizin yurtdışından alışverişinizi yapmış oluyor, gezgin de kendi komisyonu sayesinde para kazanmış oluyor.

glocalzone-ile-yurtdışından-bilgisayar-almak

Aşağıdaki linke tıklayarak uygulamanın web sitesine gidebilir ve oradan da kolayca telefonunuza indirebilirsiniz.

Glocalzone’a kaydolduktan sonra Davet Kodu alanına “6k44v” kodunu girerseniz yapacağınız ilk alışverişteki Glocalzone’un aldığı servis ücretinin %25’i size geri aktarılacak. Bu sayede alışverişiniz daha ucuza gelmiş olacak.

Yurt Dışından Bilgisayar Alırken Garanti Problemi

Online alışveriş sonrasında almış olduğunuz bazı bilgisayarlar uluslararası alanlarda garantiye sahipken, bazıları ise sadece belirli bölgelerde garanti sürecini devam ettirmektedir. Örneğin garanti sürecine dahil olmayan bir bölgeye ürünü temin ettiyseniz, ürününüz ne kadar orijinal olsa bile hatalı ya da çalışmaya bağlı olarak bozulmuş bir parçası varsa da ne yazık ki ücretsiz tamir ettiremezsiniz.

Bu noktada bu bilgisayarı yurtdışından alıp ülkemize getirdikten sonra bu konuda özel firmalardan garanti ve çalınmalara karşı sigorta gibi önlemler yaptırabilirsiniz. Özellikle garanti konusu başta küçümsenip sonradan önemi ortaya çıkabilen bir konu oluyor. 

Yurtdışından Gelen Bilgisayarda Türkçe Klavye

Yurtdışından alınan bilgisayarlarda en çok karşılaşılan sorunlardan biri Türkçe klavye konusudur. Bilgisayarı farklı bir ülkeden aldığınızda klavye harfleri de o ülkenin ana diline uygun şekilde olacaktır. Bunu aşmanın 2 yolu bulunur.

yurtdışından gelen bilgisayar türkçe klavye

En yaygın olarak yapılan özellikle uzun süredir bilgisayar kullanan kişilerden bahsediyorsak bilgisayar ayarlarından klavye ayarlarını Türkçe’ye getirmek. Böylece klavyedeki bazı harflerin üzerinde yazanla bastığınızda çıkan tuş aynı olmaz. Örneğin “ö”, “ç” gibi harfleri klavyede görmezsiniz ama İngilizce klavyede “.” tuşuna basarak ç harfini yazabilirsiniz. Çünkü Türkçe klavyede Ç harfinin bulunduğu yer orasıdır. Alışması biraz zaman alabilecek olsa da gözünüzü korkutacak bir durum olmamalıdır.

2. yöntem ise klavyedeki harfleri değiştirip olmayan Türkçe karakterleri de temin etmek, teorik olarak mümkün. Fakat sizin klavyenize uygun harfler bulunabilir mi? Bir bilgisayarcının ya da sizin takıp çıkardığınız harfler tam olarak bilgisayarınıza uymayabilir ve görsel olarak estetiği bozabilir.

Yurt Dışından Gelen Bilgisayarı Elden Teslim Almak

Bu durum için birkaç mevzuat mevcuttur. Bunlar yerine getirildiği takdirde ve yurtdışına bizzat gitme şansınız yoksa sizin için kârlı bir seçenek olabilir. Elbette bu süreçte havalimanı dolandırıcılarına dikkat etmeliyiz!

Öncelikle ürün yurt dışından size kadar ulaşmışsa bilgisayarınızın bir ithalat yasağı yok demektir. Aynı zamanda aynı kişi bir adet cihazdan fazla sokamayacağı için bu noktada “kuzenime almıştım beğenmedi, elimde kaldı” diyen insanlara dikkat edelim. Çünkü her kişi yurt dışından sadece 1 adet ürün geçirebilmektedir.

Üstelik bu ticareti yapan kişinin aldığı cihaz 430€’yu aşmamakta çünkü aksi durumda ekstra vergilere tabi tutulmaktadır. Bu süreçte kişisel kullanım için getirilen bilgisayar için 1€ ile 1.25€ arasında bir damga bedeli ödenmesi yeterli olacaktır.

Bu konuda en güvenli yol ise yurtdışında yaşayan bir tanıdığınızdan Türkiye ziyareti öncesi bilgisayar istemeniz olacaktır. O da bilgisayarı satın alıp yanında getirebilir. Bu noktada yurtdışına para göndermek yazımızdan en hızlı ve en avantajlı para gönderme yollarını öğrenebilirsiniz.

Yurtdışından Bilgisayar Parçası Getirmek

Yurtdışından bilgisayar getirmek kadar bilgisayar parçası getirmek de merak ediliyor. Eğer anakart, RAM, ekran kartı, ses kartı, hard disk gibi bilgisayarınız için gereken bir parça varsa yurtdışından satın almayı düşünebilirsiniz.

Fakat burada fiyat hesaplamasını iyi yapmanız gerekiyor. Çünkü eklenen gümrük vergisi ve kargo masrafı Türkiye’deki fiyatlardan daha yükseğe gelebilir. Alışverişinizi tamamlamadan önce vergi hesaplaması yaparak son kararınızı verebilirsiniz.

Türkiye’de bulamadığınız için yurtdışından pc parçası getirmek istiyorsanız sonradan hayal kırıklığına uğramamak için tüm masrafları hesaplayıp siparişinizi verebilirsiniz.

Yurt Dışından Bilgisayar Getirmek Kolay Mı?

Türkiye Cumhuriyeti, Türk vatandaşların birikimlerinin içerde kalmasını amaçlamak adına ek vergiler koymaktadır. Bu ekstra ödemelerin dışında KDV gibi ek vergilerle de ürün fiyatları yükselmektedir. Bu sebeple yurtdışına gezi amaçlı giden kişilerin sıklıkla teknolojik aletler konusunda alışveriş yaptığını görür ve duyarız. Bu konuda yurtdışından playstation almak yazımızı da okuyucularımız için hazırlamıştık.

Yolcu Beraberi Bilgisayar Muafiyeti

Bu durum ticari kazanç elde edilmeyeceği onaylandıktan sonra onaylanan, yolcudan 1 ay önce veya 3 ay sonra getirebileceği eşyalar olarak nitelendirilir. 430€’yu geçmeyen bilgisayarlardan vergi alınmıyor olması ise büyük avantajdır.

Peki Değeri Nasıl Belirlenmekte?

Yurt dışından getirilen eşyanın değeri, fatura ya da fiş ile ödemenin yapıldığına dair bir belge ile belirlenmektedir. Herhangi bir belge ibraz edilmediği takdirde gümrük tarafından belirlenen fiyatlar baz alınmaktadır.

Gümrüğe Takılmış Ürünleri Almak

İhale yolu ya da perakende satış kullanılarak elden çıkarılacak ürünler gümrük tarafından da satışa sunulmaktadır. Bu satışta gümrük idarelerinin herhangi bir kâr amacı olmadığından, ürünler çoğu zaman piyasa fiyatlarına göre daha uygun olmasına sebebiyet vermektedir. İhaleler için bakanlığın geliştirmiş olduğu eihale sitesine girebilir ve ihalelere katılabilirsiniz.

Perakende olarak almak için ise Ticaret Bakanlığı’nın Bölge Müdürlükleri tarafından işletilen satış mağazaları mevcuttur. Perakende ürünlerde ödeme listesi çıkartılır ve hem web üzerinden hem de standart yol ile ilan edilir. Bu ilanları takip ederek talep ettiğiniz bilgisayarı uygun fiyatlara alabilirsiniz.

Yurtdışından Bilgisayar Satın Almak – Adım Adım

Farklı yöntemleri de açıklamış olsak da başta da dediğimiz gibi bu konuda izlemeniz gereken en mantıklı yol kendi seyahatlerinizin birinde yurtdışından bilgisayarı edinmek. Bu noktada ülkede Tax-Free bir mağazadan alışveriş yaparsanız siz o ülkede yaşamadığınız için katma değer vergisini de havaalanında geri ödeme olarak alabilirsiniz. Bu durumu mutlaka alışverişi yapmak istediğiniz mağazaya danışın.

Türkiye’ye getirip satarım düşüncesiyle bilgisayar almayın, bu ticari olarak suçtur. Yalnızca kendi kullanımınız için 1 adet bilgisayar alabilirsiniz. Ülkeden ayrılmadan önce mutlaka bilgisayarı çalıştırıp deneyin. Ufak da olsa bir problemle karşılaşmanız durumunda ülkemizde garantisi geçerli olmayacaktır.


Ardından bilgisayarınızın dil ve klavye gibi ayarlarını da yaptıktan sonra, yurtdışından aldığınız bilgisayarınız Türkiye’de de kullanıma hazır!

Eğer yurtdışına kendiniz gitme şansınız yoksa Glocalzone uygulaması aracılığıyla yukarıda da anlattığımız gibi sizin adınıza yurtdışından laptop alabilecek bir gezginle eşleşebilirsiniz. Uygulamayı denemek isterseniz aşağıdaki link aracılığıyla uygulamanın web sitesini ziyaret edebilirsiniz. İndirim için davet kodu alanına  “6k44v” yazmayı da unutmayın!