Yurtdışından Playstation Almak

Yurtdışından Playstation almak, Playstation sahibi olmak isteyen pek çok kişinin araştırdığı bir konudur. Playstation, Sony Computer tarafından üretilen bir oyun konsolu serisidir. 1994 yılında Japonya’da piyasaya sürülmüş olan Playstation kısa bir süre içerisinde pek çok kişinin talep gösterdiği bir ürün haline gelmiştir ve 2020 yılına geldiğimizde PlayStation 5’in Kasım ayında çıkmasını oyun severler olarak heyecanla bekliyoruz.

Sürekli oyun oynayan ve oyun oynamaktan hoşlanan kişiler için son derece eşsiz bir ürün olan Playstation ülkemizde son derece yüksek fiyatlar ile kişilerin beğenisine sunulmaktadır. Ancak bilgisayarlara göre çok daha az yer kaplaması ve daha kaliteli bir oyun deneyimi sunması kişilerin Playstation’ı yoğun bir şekilde tercih etmesini sağlamaktadır.

Oyun konsolu kültürünün ilk ürünlerinden bir tanesi olan söz konusu ürün televizyona ya da herhangi bir monitöre bağlanarak kullanılabilmektedir. Binlerce oyunun oynanmasını sağlayan Playstation’ın ülkemizde son derece yüksek fiyatlar ile sunulması kişilerin söz konusu ürünü yurt dışında araştırmasına neden olmaktadır.

Özellikle Playstation serisinin son modeli olan Playstation 5’in döviz kurlarının da çok artmasıyla ülkemizde çok yüksek bir fiyata sahip olacağı beklentisi hakimdi . Playstation 5 fiyatı için minimum beklenti 6000 TL dolaylarındayken satış fiyatı 8299 lira olarak açıklandı. Bu da ürünün yurt dışından çok daha uygun bir fiyata alınabileceği gerçeğini ortaya çıkardı.

Peki, yurtdışından playstation almak mümkün müdür? Yurtdışından playstation alırken vergi iadesi nasıldır? Yurtdışından Playstation 5 almak avantajlı olur mu? Gelin söz konusu sorulara hep birlikte cevap verelim. 

Bu videoyu izlemek için lütfen isteğe bağlı çerezleri kabul edin.

Yurtdışından Playstation 5 Almak Mümkün Mü?

Öncelikle yurtdışından Playstation 4 yada 5 almak mümkün. Bu soruya rahatlıkla evet cevabını verebiliriz. Dilediğiniz oyun konsolunu kişisel kullanım için yurt dışından çok daha uygun fiyatlar ile satın alabilir ve ülkemize getirebilirsiniz. Buradaki kişisel kullanım vurgusu önemli. Birden fazla ürünle gelecek olmanız durumunda havaalanında ya da sınırda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Özellikle son zamanlarda oyun konsollarına getirilen vergi zamları kişilerin Türkiye’den oyun konsolu alabilmesini çok daha zorlu bir hale getirmiştir.


Yurtdışından Glocalzone ile Playstation Almak

Eğer yurtdışından size Playstation getirebilecek bir tanıdığınız yoksa ya da bu pandemi günlerinde yurtdışında seyahat size cazip görünmüyorsa tam da bu ihtiyacı karşılamak için yola çıkmış olan Glocalzone uygulamasını denemenizi tavsiye edebiliriz.

Uygulama farklı ülkelere seyahat eden kişilerle alıcıları buluşturuyor. Yani siz Playstation istediğinizi sisteme giriyorsunuz ve bunu yurtdışından size getirebilecek biriyle eşleşiyorsunuz. Aranızda size ürünü getirecek olan kişinin komisyonunu belirledikten sonra sistem işlemeye başlıyor. Alıcı olarak parayı önden ödemediğiniz için güven konusunda bir risk yok.

glocalzone ile yurtdışından playstation

Eğer getiren tarafında olmak isterseniz de şöyle bir zamanda alıp ülkeye getireceğiniz Playstation’ın elinizde kalma ihtimali olmayacaktır. Bu sayede yurtdışından Türkiye’ye gelecek kişiler seyahatini neredeyse bedavaya getirip Türkiye’deki alıcılar da aradığı ürüne ulaşabiliyor.

Glocalzone’a kaydolduktan sonra Davet Kodu alanına “6k44v” kodunu girerseniz yapacağınız ilk alışverişteki servis ücretinin %25’i size %25’i de bize aktarılacak.

glocalzone kullanıcı paneli

Yani şu an sistemdeki bir Playstation siparişi üzerinden örnek verecek olursak 200 TL civarında bir servis ücreti gözüküyor. 50 liralık bir ücreti geri alacaksınız.

Playstation ise size ülkemizdeki 8000 liralık fiyatının neredeyse yarısına mal olacak. Not düşmek gerekir ki Playstation birçok ülkede ön sipariş aşamasında tükendi. Bu sebeple yurtdışından Playstation almak için biraz sabırlı olmanız gerekebilir. Yakın zamanda stoklar yenilenecektir.

Glocalzone uygulaması hakkında daha detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.


Yurtdışından Kargo ile Playstation Almak

Eğer yurt dışına gidip oradan kendinize bir oyun konsolu satın alıp Türkiye’ye getirirseniz herhangi bir problem ile karşılaşmazsınız.

Ancak ürünün gümrükten geçmesi gerekirse ve yurtdışından satış yapan sitelerden bir oyun konsolu satın alırsanız gümrük vergisi ödemek durumunda kalırsınız. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Glocalzone’da ürün getirme kişisel olduğundan yine ekstra bir vergiyle karşılaşmazsınız.

Bu noktada satın alacağınız ürünün fiyatının ve gümrük vergisinin net bir şekilde hesaplanarak planlamasının yapılması gerekmektedir.

Ürün satın alırken eğer bu ürünü ülkeye kargo yoluyla sokacak olursanız gümrük vergisi ödemek durumunda olduğunuzu unutmamalısınız. Playstation gibi ÖTV’li ürünlerde gümrükte ÖTV bedeli de ürüne yansıtılacaktır. Yani online satış sitelerinden Playstation 4 ya da Playstation 5’i satın almak size avantaj sağlamayacaktır.

Yurtdışından Playstation 5 Alırken Vergi İadesi

Yurtdışından herhangi bir ürün aldığınızda aldığınız ürünlerin teslimi sırasında Katma Değer Vergisi ödersiniz. Ancak ülkeye turist olarak giriş yapmışsanız malın çıkışı sırasında faturanın üzerinde bulunan söz konusu Katma Değer Vergisi iade edilir.

Tax Free adı verilen söz konusu yöntem, yurtdışında yaşayan kişilerin ülke içerisinde aldıkları hediyelik eşya ve malların vergiden arındırılmasını hedeflemektedir. Bu yöntem ile ihraç etkisi yapan mal hareketlerinden KDV arındırılması yapılır. Yurt dışından playstation aldığınızda da KDV iadesi alırsınız.

Yurtdışına turist olarak çıktığınızda yaptığınız alışverişlerde ödediğiniz vergiyi kolaylıkla geri alabilirsiniz. Alacağınız geri ödeme miktarı ülkeden ülkeye göre farklılık göstermektedir.

Elektronik ürünlerde giyim tarzında ki ürünlere göre daha fazla iade olur. Bu nedenle playstation vergi iadesinin de yüksek miktarda olduğunu ifade edebiliriz. Tax free ödemesini alabilmek için bazı şartları yerine getirmelisiniz.

Öncelikle alışveriş yaptığınız yerde tax free logosu bulunmalıdır. Eğer bir logo görmezseniz yetkili kişiden bu konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Eğer alışveriş yapacağınız yerde bir tax free logosu varsa alışveriş sırasında bu indirimden faydalanmak istediğinizi belirtmelisiniz.

Bu noktada size bir tax free zarfı ve iki tane form verilir. Bu formları doldurmalısınız. Daha sonra havaalanında tax refund ofisine giderek ödediğiniz vergiyi geri almak istediğinizi belirtmelisiniz. Bu doğrultuda ödediğiniz vergiyi geri alabilirsiniz.

Yurtdışında Playstation 5 Fiyatı

Playstation 5, bir önce ki model olan Playstation 4’ten tam 7 yıl sonra piyasaya sürülüyor. Çok uzun yıllardır oyun konsolu tutkunlarının tercih ettiği Playstation 4’ten sonra oldukça yenilikçi bir tasarımla Kasım 2020’de raflarda yerini aldı.

Almanya’da Playstation 5 Fiyatı

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir heyecanla beklenen Playstation 5’in ABD satış fiyatı 399$ ve 499$ olarak belirlendi. 2 model arasında CD sürücü farkı bulunuyor. Daha ucuz olan modelde CD sürücü olmayacak. Avrupa’da ve doğal olarak Almanya’da da fiyatlar dijital versiyon için 399€ ve DVD sürücülü versiyon için 499€ şeklinde.

Playstation 5’in ülkemize girişinin vergilerden arındırılmış haliyle 449 $ gibi bir fiyat ile olacağı tahmin edilmekte. Yani 3367 TL gibi bir fiyata Türkiye’ye geliyor. (Dolar kuru 7,50 olarak hesaplandı.) Ancak son günlerde oyun konsollarına gelen ekstra vergiler ile bu fiyat katlanarak artıyor. Fiyatın nasıl ortaya çıktığını kısaca inceleyelim.

Ürüne ilk olarak gümrük vergisi ekleniyor ve ürünün fiyatı 4966 TL oluyor. Daha sonra KDV ekleniyor ve ürün 5859 TL oluyor. Ürüne Özel Tüketim Vergisi de eklenince ürünün fiyatı 7031 TL’yi buluyor. Bunun yanı sıra ürüne %1 Kültür Bakanlığı payı ile %10 TRT payı ekleniyor. Ürünün fiyatı son olarak 7800 TL oluyor. Yani fiyatın 1000 Doları aştığı söylenebilir.

Dolar kuru 7.50 olarak hesaplandı.

Tabi bu fiyat doların yükselmesi ve düşmesi ile değişebilmektedir. Yapılan hesaplar doğrultusunda ülkemizde pek çok kişinin 7800 TL ile bir PS 5 alamayacağını anlayabilmek mümkündür. Ürünün yurt dışı fiyatı ise 399 Euro ile 499 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Yani 4000 TL ile 5000 TL arasında bir fiyata yurt dışından PS 5 sahibi olabilirsiniz. Yurtdışından telefon getirmek birçok açıdan sorun ve masraf çıkarsa da PS 5 getirirken karşılaşacağınız hiçbir sorun yoktur.


Yurtdışından bir tanıdığınız vasıtasıyla PlayStation almak istiyorsanız yurtdışına para göndermek için en avantajlı yöntemin Transferwise olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada ödeyeceğiniz komisyon minimuma düşer ve para transferi de maksimum 1 gün içerisinde gerçekleşir.


Yurtdışından Playstation 5 Getirip Satmak

Tüm yazımızı yurtdışından bireysel olarak Playstation getirmek üzerinden kurmuştuk fakat işe ticari bir niyetle yaklaştığınızda ve birçok ürünü ülkeye sokmak istediğinizde durum illegal hale geliyor.

Bu noktada yolculuğunuzu ucuza getirmek için bir adet PS5 getirmek size sorun yaratmayacaktır. Alıcı bulmak için de yukarıda da bahsettiğimiz Glocalzone uygulamasını kullanabilirsiniz.

Bu sayede kullanıcıların istediği ürünleri görüp kendi komisyonunuzu da ekleyerek onlar için satın alıp ülkemize getirebilirsiniz.

Yurtdışında Yaşayanlar Playstation Alırken Vergi İadesi Avantajından Faydalanabilir Mi?

Yurtdışında yaşayan Türkler için bu noktada avantaj sağlayan bir durum yok. Örneğin Almanya’da yaşayan bir Türk orada Playstation aldığında kendi yaşadığı ülkede bunu aldığı için havaalanında vergi iadesi alamaz. Yani örneğin bir yakınınıza Türkiye’den Almanya’ya para gönderdiğinizde onun size alacağı Playstation 5 üzerinden katma değer vergisi düşmeyecektir fakat tatil amaçlı bir şekilde yurtdışına çıktığınızda örneğin Almanya’dan Playstation alıp ardından ülkeden çıkarken vergi iadesi alıp Tax Free şekilde Playstation sahibi olabilirsiniz.


İyi bir planlamayla vizesiz bir Balkan ülkesine seyahat edip Playstation 5’i de oradan almak ve Türkiye’ye getirmek size ekstradan bir tatil katıp maddi olarak hiçbir zarar etmemenizi sağlayabilir.