Yurtdışından Playstation Almak

Yurtdışından Playstation almak, Playstation sahibi olmak isteyen pek çok kişinin araştırdığı bir konudur. Playstation, Sony Computer tarafından üretilen bir oyun konsolu serisidir. 1994 yılında Japonya’da piyasaya sürülmüş olan Playstation kısa bir süre içerisinde pek çok kişinin talep gösterdiği bir ürün haline gelmiştir ve 2020 yılına geldiğimizde PlayStation 5’in kısa bir süre içerisinde raflarda yerini almasını bekliyoruz.

Sürekli oyun oynayan ve oyun oynamaktan hoşlanan kişiler için son derece eşsiz bir ürün olan Playstation ülkemizde son derece yüksek fiyatlar ile kişilerin beğenisine sunulmaktadır. Ancak bilgisayarlara göre çok daha az yer kaplaması ve daha kaliteli bir oyun deneyimi sunması kişilerin Playstation’ı yoğun bir şekilde tercih etmesini sağlamaktadır.

Oyun konsolu kültürünün ilk ürünlerinden bir tanesi olan söz konusu ürün televizyona ya da herhangi bir monitöre bağlanarak kullanılabilmektedir. Binlerce oyunun oynanmasını sağlayan Playstation’ın ülkemizde son derece yüksek fiyatlar ile sunulması kişilerin söz konusu ürünü yurt dışında araştırmasına neden olmaktadır.

Özellikle Playstation serisinin son modeli olan Playstation 5’in döviz kurlarının da çok artmasıyla ülkemizde çok yüksek bir fiyata sahip olacağı beklentisi hakim. Bu da ürünün yurt dışından çok daha uygun bir fiyata alınabileceği ihtimalini ortaya çıkarıyor.

Peki, yurtdışından playstation almak mümkün müdür? Yurtdışından playstation alırken vergi iadesi nasıldır? Yurtdışından Playstation 5 almak avantajlı olur mu? Gelin söz konusu sorulara hep birlikte cevap verelim. 

Yurtdışından Playstation 5 Almak Mümkün Mü?

Öncelikle yurtdışından playstation almak mümkün. Bu soruya rahatlıkla evet cevabını verebiliriz. Dilediğiniz ürünü yurt dışından çok daha uygun fiyatlar ile satın alabilir ve ülkemize getirebilirsiniz.

Özellikle son zamanlarda oyun konsollarına getirilen vergi zamları kişilerin Türkiye’den oyun konsolu alabilmesini çok daha zorlu bir hale getirmiştir.

Eğer yurt dışına gidip oradan kendinize bir oyun konsolu satın alıp Türkiye’ye getirirseniz herhangi bir problem ile karşılaşmazsınız.

Ancak ürünün gümrükten geçmesi gerekirse ve yurtdışından satış yapan sitelerden bir oyun konsolu satın alırsanız gümrük vergisi ödemek durumunda kalırsınız. Bu noktada satın alacağınız ürünün fiyatının ve gümrük vergisinin net bir şekilde hesaplanarak planlamasının yapılması gerekmektedir.

Ürün satın alırken ülkeye sokmak için gümrük vergisi ödemek durumunda olduğunuzu unutmamalısınız. Yani bu noktada satış sitelerinden Playstation 4 ya da Playstation 5’i satın almak size avantaj sağlamayacaktır.

Yurtdışından Playstation 5 Alırken Vergi İadesi

Yurtdışından herhangi bir ürün aldığınızda aldığınız ürünlerin teslimi sırasında Katma Değer Vergisi ödersiniz. Ancak gümrükten geçerken malın çıkışı sırasında faturanın üzerinde bulunan söz konusu Katma Değer Vergisi iade edilir.

Tax Free adı verilen söz konusu yöntem, yurtdışında yaşayan kişilerin ülke içerisinde aldıkları hediyelik eşya ve malların vergiden arındırılmasını hedeflemektedir. Bu yöntem ile ihraç etkisi yapan mal hareketlerinden KDV arındırılması yapılır. Yurt dışından playstation aldığınızda da KDV iadesi alırsınız.

Yurtdışında turist olarak çıktığınızda yaptığınız alışverişlerde ödediğiniz vergiyi kolaylıkla geri alabilirsiniz. Alacağınız geri ödeme miktarı ülkeden ülkeye göre farklılık göstermektedir. Elektronik ürünlerde giyim tarzında ki ürünlere göre daha fazla iade olur. Bu nedenle playstation vergi iadesinin de yüksek miktarda olduğunu ifade edebiliriz. Tax free ödemesini alabilmek için bazı şartları yerine getirmelisiniz.

Öncelikle alışveriş yaptığınız yerde tax free logosu bulunmalıdır. Eğer bir logo görmezseniz yetkili kişiden bu konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Eğer alışveriş yapacağınız yerde bir tax free logosu varsa alışveriş sırasında bu indirimden faydalanmak istediğinizi belirtmelisiniz.

Bu noktada size bir tax free zarfı ve iki tane form verilir. Bu formları doldurmalısınız. Daha sonra havaalanında tax refund ofisine giderek ödediğiniz vergiyi geri almak istediğinizi belirtmelisiniz. Bu doğrultuda ödediğiniz vergiyi geri alabilirsiniz.

Yurtdışında Playstation 5 Fiyatı

Playstation 5, bir önce ki model olan Playstation 4’ten tam 7 yıl sonra piyasaya sürülüyor. Çok uzun yıllardır oyun konsolu tutkunlarının tercih ettiği Playstation 4’ten sonra oldukça yenilikçi bir tasarımla Kasım 2020’de raflarda olacak. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük bir heyecanla beklenen Playstation 5’in ABD satış fiyatı 399$ ve 499$ olarak belirlendi. 2 model arasında CD sürücü farkı bulunuyor. Daha ucuz olan modelde CD sürücü olmayacak.

Playstation 5’in ülkemize girişinin vergilerden arındırılmış haliyle 449 $ gibi bir fiyat ile olacağı tahmin edilmekte. Yani 3311 TL gibi bir fiyata Türkiye’ye geliyor. (Dolar kuru 7,38 olarak hesaplandı.) Ancak son günlerde oyun konsollarına gelen ekstra vergiler ile bu fiyat katlanarak artıyor.

Ürüne ilk olarak gümrük vergisi ekleniyor ve ürünün fiyatı 4966 TL oluyor. Daha sonra KDV ekleniyor ve ürün 5859 TL oluyor. Ürüne Özel Tüketim Vergisi de eklenince ürünün fiyatı 7031 TL’yi buluyor. Bunun yanı sıra ürüne %1 Kültür Bakanlığı payı ile %10 TRT payı ekleniyor. Ürünün fiyatı son olarak 7800 TL oluyor. Yani fiyatın 1000 Doları aştığı söylenebilir.

Tabi bu fiyat doların yükselmesi ve düşmesi ile değişebilmektedir. Yapılan hesaplar doğrultusunda ülkemizde pek çok kişinin 7800 TL ile bir PS 5 alamayacağını anlayabilmek mümkündür. Ürünün yurt dışı fiyatı ise 399 Euro ile 499 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Yani 3500 ile 4300 TL arasında bir fiyata yurt dışından PS 5 sahibi olabilirsiniz. Yurtdışından telefon getirmek birçok açıdan sorun ve masraf çıkarsa da PS 5 getirirken karşılaşacağınız hiçbir sorun yoktur.

Yurtdışından Playstation 5 Getirip Satmak

Tüm yazımızı yurtdışından bireysel olarak Playstation getirmek üzerinden kurmuştuk fakat işe ticari bir niyetle yaklaştığınızda durum illegal hale geliyor.

Çünkü Playstation 5’i ticari olarak ülkemize sokmak istediğinizde ürünün üzerine eklenmesi gereken vergilerden muaf hale getiriyorsunuz. Aynı zamanda bireysel amaçla getirirken bile oyun konsolunun kutusunu henüz havaalanına gelmeden açmanızı durum ticari olarak gözükmesin diye tavsiye ederiz.

Yurtdışında Yaşayanlar Playstation Alırken Vergi İadesi Avantajından Faydalanabilir Mi?

Yurtdışında yaşayan Türkler için bu noktada avantaj sağlayan bir durum yok. Örneğin Almanya’da yaşayan bir Türk orada Playstation aldığında kendi yaşadığı ülkede bunu aldığı için havaalanında vergi iadesi alamaz. Yani örneğin bir yakınınıza Türkiye’den Almanya’ya para gönderdiğinizde onun size alacağı Playstation 5 üzerinden katma değer vergisi düşmeyecektir.


İyi bir planlamayla vizesiz bir Balkan ülkesine seyahat edip Playstation 5’i de oradan almak ve Türkiye’ye getirmek size ekstradan bir tatil katıp maddi olarak hiçbir zarar etmemenizi sağlayabilir.

Yorum yapın