Glocalzone Nedir? Nasıl Kullanılır? Güvenilir mi?

Teknoloji ile birlikte istediğimiz her ürünü Türkiye’de bulunmasa bile çok kolay bir şekilde satın alabiliyoruz. Ancak gümrük işlemleri ya da kargo gibi etkenler ile uğraşmak ürünü almayı zor bir hale getirebiliyor.

Glocalzone’da yurtdışından ürün almayı kolaylaştırmak için kurulmuş bir platform. Bu yazımızda sizlere Glocalzone uygulamasını anlatacağız.

Glocalzone Nedir?

Glocalzone; 2017’de Burak Sönmez ve İclal Keskin tarafından İzmir’de kurulan bir platform. Daha sonra bu iki kurucuya Doğan Turan da katılıyor. Türk girişimciler tarafından kurulan bu mobil platformun ana amacı istediğiniz ve bulamadığınız bir ürünü yurtdışından kolaylıkla getirmek.

Bu uygulama ile alıcı kargo ücretleri, gümrük işlemleri gibi işlemler ile uğraşmak zorunda kalınmıyor. Ayrıca ürünleri getiren kişiler de ek bir gelir sağlamış oluyorlar. Glocalzone’nu bu alışverişlerde alıcı ile ürünü getiren arasında bir aracı platform olarak düşünebilirsiniz. 

Glocalzone’a Nasıl Kayıt Olunur?

Glocalzone bir mobil uygulamadır. Bu uygulamayı App Store ve Play Store’dan indirerek kayıt olabilirsiniz. Glocalzone web sitesini ziyaret edip oradan da uygulamaya kolayca ulaşabilir ve daha detaylı bilgi de alabilirsiniz.

Glocalzone ile Ürün Alma Nasıl Gerçekleşir?

İstediğiniz ürünü Türkiye’de bulamadınız. Kargo ve gümrük işlemleriyle de uğraşmak istemiyorsanız ve bu ürünü size yurtdışından getirecek bir tanıdığınız da bulunmuyorsa Glocalzone tam da sizin aradığınız bir uygulama. Bu uygulama ile istediğiniz ürünü getirtmek için tek yapmanız gereken Glocalzone’un uygulamasına kayıt olmak. 

Uygulamaya üye olduktan sonra almak istediğiniz ürünü seçip siparişinizi oluşturabilirsiniz. Almak istediğiniz ürünün detaylarını girdiğinizde hangi ülkelerden alabileceğiniz gibi detaylar da sizlere sunuluyor.

Daha sonra siparişinizi alıp size getirebilecek yurtdışında olan kişilerle eşleşiyorsunuz. Bu kişilerle konuşup ürünlerin getirme ücretlerini ve detayları konuşarak anlaşma yapabilirsiniz. Ürünü alacak kişiyle anlaştıktan sonra ödemenizi yapacaksınız. Ödemeniz siparişinizi teslim alıp onay verene kadar Glocalzone hesabında bekletilir. Siz aldığınız ürünü teslim alıp onay verdikten sonra da para karşı tarafa aktarılır.

Glocalzone ile Ürün Nasıl Getirilir?

Yukarıda istenilen ürünü nasıl alabileceğinizden bahsettik. Peki, bu ürünleri getiren kişiler ne yapacak? Yurtdışı seyahatinizi ek bir kazanca çevirmek isterseniz Glocalzone uygulamasını kullanarak yurtdışından ürün almak isteyen kişilerin ürünlerini onlara ulaştırabilirsiniz.

Bu sayede hem seyahatlerinizde bir kazanç sağlayabilir hatta seyahat masraflarınızın bir kısmını kolaylıkla çıkartabilirsiniz. Uygulamayı kullanmakta oldukça kolay. 

Sadece seyahat edenler için değil yurtdışında yaşayan Türkler için de oldukça kullanışlı bir uygulama. Glocalzone sayesinde Türkiye tatillerinizi daha ucuza getirmeniz mümkün.

İlk olarak uygulamaya üye oluyorsunuz. Daha sonra seyahatinizin detaylarını kısaca belirtiyorsunuz. Hangi ülkeye gittiğiniz ve getirebileceğiniz ürünler neler gibi detayları belirtmelisiniz. Böylece uygulamada sizin getirebileceğinizi belirttiğiniz ürünleri isteyen kişilerle eşleşiyorsunuz.

Eşleştiğiniz kişiler ile konuşup ürünlerin detaylarını, ürünlerin ücretlerini ve getirme ücreti gibi detayları konuşarak anlaşma yapabilirsiniz. Ürünleri alıcı kişiye ulaştırdıktan sonra da paranız Glocalzone tarafından hesabınıza aktarılıyor. 

Ürünlerin Ücretini Kim Ödüyor?

Glocalzone’nun aracı bir uygulama olduğunu yazımızda daha önce belirtmiştik. Bu uygulama ile eşleştiğiniz kişiler sizler için istediğiniz ürünü alarak sizlere teslim ediyorlar. Yani ürünü alan kişi ürünü getirecek kişi.

Siz ürünün parasını ve getirenin istediği ücretin ödemesini önceden yapmış olsanız da bu para Glocalzone’nun hesabında bekletiliyor ve alan kişiye hemen gitmiyor.

Ürün teslimi yapıldığında karşı tarafa para ulaşıyor. Bu yüzden de ürünleri getiren kişi istenilen ürünü kendi parasıyla satın alıyor. Bu para daha sonra ürün alıcıya ulaştığında hesabınıza yatırılıyor. Bu uygulamayı kullanarak ürün getirmek isterseniz bu detayı göz önünde bulundurmalısınız.

Ürünleri Neden Getiren Satın Alır?

Ürünleri getiren kişi alınması istenen ürünü kendi parasıyla satın alması ne aldığını tam olarak bilmesini sağlar. Getiren kişi aldığı ürünün tüm detaylarını bilir ve daha rahat bir şekilde seyahatini gerçekleştirir. Bu yüzden de Glocalzone sadece getirenlerin kendi paralarıyla alabileceği ürünlerin alışverişine izin verir.

Ürünleri Getirmenin Ücreti Ne Kadar?

Glocalzone uygulamasını kullanarak ürün almak isterseniz ürünün parası, getirenin istediği getirme ücreti ve Glocalzone uygulamasının servis ücretini ödemeniz gerekmektedir. Getirme ücreti için Glocalzone ürünün fiyatına oranla bir fiyat önerisinde bulunur.

Ancak bu ücreti getiren kişi kendi istediği gibi artırabilir veya azaltabilir. Bu ücret üzerinden ürünü isteyen ve getiren kişi pazarlık yapabilir.  Özellikle talebin yoğunlaştığı ürünlerde getirme ücretleri değişkenlik gösterebilir. Biz de örneğin yurtdışından Playstation satın alma yazımızda Glocalzone’u kullanabileceğinize değinmiştik.

glocalzone-uygulama-yurtdisindan-getirme

Glocalzone servis ücreti ise ürünün fiyatına oranla otomatik olarak hesaplanacağından belirli bir fiyatı bulunmamaktadır. 

Glocalzone ile Bir Seferde Ne Kadar Ürün Getirilebilir?

Ürün getirmenin bir sınırı yoktur. Bir kişi birçok ürün getirebilir. İster tek bir kişi isterse de birden fazla kişi için ürün getirilebilir.

Ürünler Nasıl Teslim Alınır/Edilir?

Ürünleri Türkiye’ye geldikten sonra iki şekilde size ulaşımını sağlayabilirsiniz.

  1. Getiren kişi size ürünleri kargo ile gönderebilir. Bu durumda kargoyu aldıktan sonra ürünün onaylamasını yapmalısınız. Eğer kargoyu aldıktan sonra bir problem oluşmamışsa ve 5 iş günü içerisinde siparişin onayını yapmamışsanız ödemenin getirenin hesabına iletileceğini unutmayın. Kargo ile ilgili bir problem yüzünden gecikme yaşanması durumunda Glocalzone yardım kısmından uygulama ile iletişime geçebilirsiniz.
  2. Ürünü getiren kişiyle buluşup alabilirsiniz. Bu yöntem ile ürünü aldığınız anda bir sorun olup olmadığını görebilirsiniz ve siparişinizin onaylamasını yapabilirsiniz. Alışveriş işlemi bu yöntemle daha kolay biteceğinden birçok kişi bu yöntemi tercih etmektedir.

Getirene Ödeme Nasıl Yapılır?

Ürünleri getiren kişi ödemesini sipariş tamamlandıktan sonra alıcının onay vermesiyle alır. Para alıcı onay verdikten sonra Glocalzone’un hesabından getirenin hesabına aktarılır Glocalzone, Euro ile ödeme yapar. Ancak yakında diğer para birimleriyle de ödeme alınması mümkün olacak.

Glocalzone Üzerinden Sipariş İptali Yapılır Mı?

Siparişinizi ödeme yapmadıysanız veya ödeme yaptıysanız ve ürünü getiren kişi henüz ürünü satın almadıysa iptal edebilirsiniz. Ancak getiren kişi ürünü aldıysa iptal etmeniz mümkün olmayacaktır. Sipariş iptali için  Glocalzone üzerinden iade talebi oluşturabilirsiniz.

Eğer ürünü getiren kişi siparişinizi iptal ettiyse Glocalzone tarafından ödeme iadesi yapılıp başka bir getiren ile eşleştirme yapılmaya çalışılır.

Ürünler İstendiği Gibi Gelmediyse Ne Yapılır?

İstediğiniz ürünler hasarlı veya istediğiniz gibi gelmediyse; siparişi teslim aldıktan en fazla 48 saat içinde iade talebi oluşturmalısınız. Teslimatı onaylamadan mutlaka siparişinizi kontrol edin. Glocalzone’un hasarlı ürünlerden sorumlu olmadığını unutmayın.

Glocalzone Güvenli midir?

Birçok uygulama gibi bu uygulamayı kullanmadan önce birçok kişinin aklından geçen bir soru uygulamanın güvenli olup olmadığıdır. Özellikle Glocalzone aracı bir uygulama olduğundan ve ürünleri getiren kişiler Glocalzone ile bağlantılı olmadığından, Glocalzone tarafından güvenli bir alışveriş deneyimi oluşturulmuştur.

Glocalzone’da yaptığınız alışverişlerin ödemeleri siz ürünü teslim alıp onay verene kadar Glocalzone’un hesabında bekletilir. Ödeme ancak onay aldıktan sonra gerçekleşir. Bu sistemle alıcının parası korunmuş olur. 

Getiren kişilerde getirecekleri ürünleri kendi alacakları için aldıkları ürünler hakkında bilgi sahibi olurlar.

Glocalzone platformunun kullanım şartları uluslararası havaalanı güvenlik yönetmenliklerine ve uluslararası ithalat/ ihracat ve gümrük kanunlarına uyumu gerektirir. Kullanım koşullarını ihlal eden siparişler derhal kaldırılır.

Siz de yurtdışından almak istediğiniz ve Türkiye’de bulamadığınız farklı ürünler için Glocalzone’u kullanabilirsiniz. Örneğin Türkiye’de bulunmayan bir bilgisayar modeli ararken yurtdışından bilgisayar alma yazımızdan ve Glocalzone’dan faydalanabilirsiniz.