İsveç’ten Türkiye’ye Para Transferi: Ucuz ve Avantajlı Yöntemler

Her alanda sınırların kaldırıldığı ve insanların istediklerini kolayca elde edebildiği bir dönemde yaşıyoruz. Artık sizler hayal ediyorsunuz ve hayal ettiğiniz hizmet anında gerçekleşiyor. Aklınıza gelebilecek her türlü işlemi dünyanın bir ucundan diğer ucuna rahatlıkla gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu işlemlerden biri de uluslararası para transferleridir.

Bu yazımızda İsveç’ten Türkiye’ye para transferi hakkında ihtiyacınız olan bilgileri, ucuz ve hızlı yöntemleri sizin için derledik.

İsveç’ten Türkiye’ye Güvenilir Şekilde Para Göndermek

İskandinav ülkelerinden biri olan İsveç, refah seviyesi yüksek ve yaşayanların mutlu olduğu bir ülkedir. Ülke, sağladığı yüksek yaşam kalitesi ile yurttaşlarımızın da oldukça ilgisini çekmektedir. Bu nedenle İsveç’te yaşayan pek çok Türk vatandaşı yer almaktadır. Bunun yanı sıra iş dünyasında da İsveç’le ortak işler yürüten çok sayıda Türk firması mevcuttur.

Durum böyle olunca Türkiye ve İsveç arasındaki ilişki göz ardı edilemeyecek boyuttadır. İki ülke arasında oluşan ilişkiye bağlı olarak aralarında gerçekleştirilen para transfer işlemleri de oldukça yoğundur. İsveç’ten Türkiye’ye hızlı, kolay ve ucuz bir şekilde para transfer edebilmek için tercih edebileceğiniz yöntemlerden biri SWIFT bir diğeri ise Wise’dır (eski adıyla Transferwise)

Bu yazıda her iki yöntem hakkında da detaylı bilgiye yer vereceğiz.

İsveç’ten Türkiye’ye Wise ile Para Transferi

2011 yılında kurulanve çok kısa sürede büyük başarılara imza atan Wise, her yeni hizmette olduğu gibi ihtiyaçtan doğan bir uygulamadır. Uluslararası para transferine yeni bir boyut kazandıran bu uygulama kullanıcı dostudur. Yaklaşık 10 yıldır artan popülerliği her geçen gün katlanmaya devam etmektedir.

isvec-turkiye-para-gonderme
Kurlar günlük olarak değişebilmektedir. Ekran görüntüsü 6 Nisan 2021 tarihine aittir.

Wise kullanıcılara hızlı, güvenilir ve ekonomik hizmet sağlamar. İsveç’ten Türkiye’ye para transferi yaparken bankalara yüksek komisyon ödemek istemeyenler için avantajlı bir yöntem olabilir.

Wise ile Adım Adım İsveç’ten Türkiye’ye Para Gönderme

 • Öncelikle Wise sitesine üye olmalısınız (Daha önce oluşturduğunuz bir hesabınız varsa varolan üyelik bilgileriniz ile siteye giriş yapabilirsiniz).
 • Üye olma işleminin ardından karşınıza çıkan ekrana transfer yapmak istediğiniz para miktarını giriniz.
 • Transfer miktarını girdiğinizde bu miktara bağlı olan masrafların detaylı bilgisi ekrana gelecektir.
 • Para göndermek istediğiniz kişinin kişisel bilgilerini (kişinin adı ve soyadı) ve para gönderilecek hesabın IBAN numarasını giriniz.
 • Bu bilgileri girdikten sonra yapmak istediğiniz işlemi seçiniz. Para transferini kredi kartı veya banka kartı ile yapabileceğiniz gibi direkt hesap numaranız üzerinden belirtilen referans kodunu kullanarak hesabınızdan para aktarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İsveç’ten Türkiye’ye yapacağınız bu para transferi sırasında önemli olan bir detay da işlemi İsveç Kronu’ndan Türk Lirası yönünde yapmaya dikkat etmeniz. İsveç’ten Türkiye’ye para göndermek için farklı para birimlerini tercih ederseniz ülkelerin yerel para birimlerini kullanmadığınız için Wise ile bağlantısı olmasa da bankalar karşınıza ek masraflar çıkarabilir.

Wise ile yapılan uluslararası para transferleri, genellikle bir gün içerisinde tamamlanır. Birçok popüler rotada, transferler birkaç saat içerisinde hatta bir saatten kısa bile sürebilir.

İşlemi yukarıda yazdığımız şekilde tamamlamanız durumunda hiçbir ek masrafla karşılaşmazsınız, avantajlı ve ucuz bir şekilde işleminizi tamamlamış olursunuz. Bu işlemi sadece para transferi yönünü değiştirerek Türkiye’den İsveç’e para transferi şeklinde de gerçekleştirebilirsiniz.

Daha genel bir bilgi almak isterseniz yurtdışından IBAN’a para transferi yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

SWIFT aracılığıyla da işlemin nasıl gerçekleştirilebileceğini inceleyelim:

İsveç’ten Türkiye’ye SWIFT ile Para Gönderme İşlemi

Uluslararası para transferini bankalar aracılığı ile gerçekleştirmeye SWIFT adı verilmektedir. Klasik bir yöntem olan bu işlemde para transferinizi aracı bankalar ile yapıyorsunuz. Son zamanlarda büyük gelişme gösteren ve sık sık tercih edilen internet bankacılığını da transfer işleminde kullanabilirsiniz. Bu sayede şubeye gitmenize gerek kalmadan güvenli ve hızlı bir şekilde işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

İnternet Bankacılığı ile İsveç’ten Türkiye’ye Para Transferi Yaparken Bilinmesi Gerekenler

 • İnternet şubesinde “para transferleri” bölümüne girin.
 • SWIFT/Uluslararası Transfer seçeneğine tıklayın.
 • Türkiye’de hangi bankaya para transfer etmek istiyorsanız o bankaya ait SWIFT/BIC kodunu giriniz.

Kimi zaman sizden 11 haneli SWIFT kodu istenebilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınız zaman kodun sonuna 11 haneyi tamamlayacak kadar “X” harfini yazmanız yeterli olacaktır. Örneğin Finansbank için girmeniz gereken SWIFT kodu FNNBTRIS’dir. Gördüğünüz üzere bu kod 8 harften oluşmaktadır. Bunu 11 haneli bir koda tamamlamak için sonuna 3 adet X harfi eklemeniz gerekmektedir.

Bu işlem sonunda yazmanız gereken kod FNNBTRISXXX’tir. Aslında son 3 hane şube kodunu tanımlamaktadır fakat 3 “X” şube kodu farketmeksizin işleminizin tamamlanmasını sağlar. SWIFT nedir yazımızdan daha detaylı bilgi de alabilirsiniz.

Bankanızın Swift/BIC kodunu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz: Banka Swift Kodu Sorgulama

İsveç’ten Türkiye’ye Para Transferi Yaparken Wise Nasıl Avantajlı?

Dünyanın dört bir yanında 9 milyondan fazla müşteriye sahip olan Wise sağladığı hizmet kalitesi ile kullanıcılarını mutlu etmeyi başarmaktadır. Kullanıcıların mutluluğu Wise ailesinin büyümesini de beraberinde getirmektedir.

 • Ücretsiz mobil uygulaması ile iyi bir kullanıcı deneyimi sunar.
 • Para transferinizin sürecini mobil uygulamadan, uygulama bildirimleri ve mailler ile kolayca takip edebilirsiniz.
 • İşlem aslında uluslararası para transferi olsa da Wise bu işlemi sanki iki hesap arasında gerçekleşen bir havale işlemi gibi yapıyor. Böylece hem daha hızlı hem de çok daha düşük maliyete işleminiz gerçekleştiriliyor. Yani örnek vermek gerekirse siz İsveç’teki Wise hesabına para gönderiyorsunuz. Wise da Türkiye’deki hesabından sizin adınıza alıcıya para gönderiyor. Bu sayede aslında para gönderme işleminiz yerel hale gelmiş oluyor.
 • İsveç’ten Türkiye’ye para gönderme işlemini Wise üzerinden düşük komisyon miktarı ile hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 • İşlemlerinizi diğer yönde de yapma imkanınız bulunmaktadır. İsveç’ten Türkiye’ye para transfer edebileceğiniz gibi Türkiye’den de İsveç’e Wise aracılığı ile kolayca para transfer edebilirsiniz.
 • Wise üzerinden çoklu döviz hesabı ile işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 50’den fazla para biriminde para tutabilir ve istediğiniz an rahatlıkla para çevirme işlemi yapabilirsiniz.
 • İşlemlerinizi bu uygulama üzerinden yaparak banka hizmetlerine ekstra ücret ödemekten kurtulabilirsiniz.   
 • Wise’ın üç temel ilkesi:
  • Düşük maliyetli ve adil olma
  • Basit ve stressiz bir hizmet sunma
  • Hızlı olma
 • Para gönderme işleminin bir mail atma kadar hızlı olması gerektiğine inanan Wise kurucuları uygulamayı da bu yönde geliştirmiştir. İşlemler “oturum aç”, “kaydol” ve “gönder” işlemleri üzerinde kurulmuştur.
 • Birçok para gönderme işlemi aynı gün içinde gerçekleştirilmektedir.

İsveç’ten Türkiye’ye Para Transfer İşlemi Kaç Gün Sürer?

Para transfer işlemlerinde maliyeti mümkün olduğu düzeyde en aza indirme ilkesi önemli olduğu gibi aynı zamanda bu işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirmek de büyük öneme sahiptir. Wise ile yapılan para transferleri genellikle bir iş günü içerisinde gerçekleşir.

Wise hafta sonu da aktif olmasına rağmen, transfer sürecine bankalar dahil olduğundan, hafta sonu başlatılan para transferleri, alıcı bankalar tarafından pazartesi sabah işleme alınmaya başlanabilir. Onun dışında, iş günlerinde yapılan transfer aynı gün içerisinde, hatta birkaç saat içerisinde gerçekleştirilebilir. Transferinizi başlatırken tahmini olarak ne kadar süreceğini transfer ekranında görebilirsiniz.

Özetle:

Eğer uluslararası para gönderme işleminizi klasik yöntemler ile gerçekleştirmek istiyorsanız SWIFT uygulamasını tercih edebilirsiniz. Bu klasik işlemde para aktarımınız bankalar aracılığı ile gerçekleşmektedir. İşlem ücretleri ve tamamlanma süresi bakımından her geçen gün tercih edilme oranı azalsa da hala sıkça kullanılan bir yöntemdir. SWIFT üzerinden gerçekleştirilen uluslararası para transfer işlemleri ortalama 3-4 iş günü içinde gerçekleşmektedir.

Wise ile yapılan transferlerde anlık reel döviz kuru uygulanır ve transfer ücreti dışında ek kesintiler yapılmaz. Wise, bankalar gibi düzenlenip denetlendiği için güvenlidir. Transferinizi planlarken, kesilecek transfer ücretini ve alıcıya ulaşacak miktarı net bir şekilde görebilirsiniz.

Aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a ücretsiz olarak üye olup para transferi yapmaya başlayabilirsiniz.