Wise Nedir, Nasıl Kullanılır?

Wise eski adıyla Transferwise uluslararası para gönderme konusunda bankaların yüksek masraflarından kurtulmak için neler yapabileceğini düşünen 2 gencin küçük bir startup olarak kurduğu ve 2020’de 5 milyar dolar değere ulaşmış bir şirket.

2010 yılında iki Estonyalı girişimci Kristo Kaarman ve Taavet Hinrikus’un Transferwise ismiyle kurduğu şirket 2021 yılında ismini daha sadeleştirerek Wise adını aldı. Biz de bu yazımızda hem Wise’ı nasıl kullanabileceğinizi hem de güvenilir olup olmadığını anlatacağız.

Wise nedir sorusuna kısaca bir yanıt vermek istediğimizde Wise uluslararası para transferlerinizi daha ucuz, daha hızlı ve daha kullanıcı dostu bir şekilde yapmanızı sağlayan ve 10 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren bir şirkettir.

Wise’ı Kimler Kullanabilir?

Bir üst paragrafta da bahsettiğimiz gibi uluslararası para göndermek isteyenler için Wise işlemleri hem daha ucuz hem de daha hızlı hale getiriyor.

Bankalarda ihtiyaç duyulabilen SWIFT kodu gibi detaylarla uğraşmayıp işlemlerinizi daha kolay hale getirebiliyorsunuz.

Sadece uluslararası para gönderimi de değil yurtdışında banka hesabı açmak isteyenler için de online olarak yerinizden bile kalkmadan ister Avrupa’da bir Euro hesabı ister Polonya’da PLN cinsinden bir hesap, ister İngiltere’de Sterlin(GBP) cinsinden bir hesaba sahip olabiliyorsunuz. 

Yurtdışıyla düzenli para alışverişi yapanlar ya da yurtdışından masrafsız para almak isteyenler için bu durum oldukça kolay bir çözüm sağlıyor. Yazının ilerleyen kısımlarında “Multi Currency Account” diye geçen bu sistemin detaylarını da paylaşacağız.

Wise’ı kullanmak için alıcı ve göndericinin mutlaka bir banka hesabına sahip olması gerekiyor. Yani Western Union gibi gişe aracılığıyla ve nakit para gönderme şansınız bulunmuyor. Bankaların işleme aracılık etmesi aslında Wise’ı daha da güvenli bir hale getiriyor.

Wise Nasıl Kullanılır?

Öncelikle yurtdışına para göndermek isteyen biri için sistemi basitçe anlatalım. Örnek bir işlem olarak yeni üye olacak bir kişi olarak Almanya’ya para göndermek istediğiniz varsayalım. İşlemi 10 adımda tamamlayacak şekilde basitleştirdik. 

  • Linke tıklayarak Wise’ın web sitesine erişebilirsiniz. Emailinizi girip şifrenizi belirleyerek Wise hesabı oluşturmanın ilk adımını tamamlayabilirsiniz. 
  • Ardından kişisel bilgilerinizi ikamet ettiğiniz ülkeyi girmeniz gerekecek. Bunları doğru bir şekilde girmeniz oldukça önemli.  Çünkü para gönderirken gönderici hesabının sizin Wise hesabına girdiğiniz isimle eşleşmesi gerekiyor. Yani farklı birinin banka hesabından Wise ile sizin adınıza para gönderme şansınız yok. 
  • Şimdi para gönderme adımlarına geçiyoruz. Hesabınıza girdiğinizde “para gönderin” butonuna tıklayarak karşınıza çıkan pencerede gönderen ve alıcı ülkenin yerel para birimlerini girin.
  • Yani Türkiye’den göndermek için gönderici tarafında TL alıcı tarafında ise örneğimiz Almanya olduğu için Euro seçmeniz gerekiyor. 


Türkiye’den tam 55 farklı para birimine Wise aracılığıyla para göndermek mümkün ve bu sayı gitgide artmaya devam ediyor. Türkiye’den para göndermek için aklınıza gelebilecek ve listede olmayan tek ülkenin Azerbaycan olduğunu söyleyebiliriz. Azerbaycan’a para göndermek hakkında da bir rehber hazırlamıştık.

Bu kısa ara bilgiyi verdikten sonra işleme devam edelim. Örnek olarak 5000 TL göndermek istediğimizi girdik. Bu durumda alıcının hesabına 469 Euro gideceğini ve tüm masrafları şeffaf bir şekilde görüyoruz. (İşlem örneği 4 Haziran 2021 tarihine aittir.)

wise para gönderme ve masrafı
  • Ardından iş alıcı bilgilerine geliyor. Eğer parayı yurtdışındaki kendi hesabınıza gönderecekseniz “kendim” seçeneğini farklı birine gönderecekseniz “başka biri” opsiyonunu seçerek ilerleyebilirsiniz.
  • Başka biri opsiyonunu seçince karşımıza bir pencere açılıyor. Burada hesap bilgilerini biliyorum otomatik işaretli olarak geliyor ve sizin de alıcının adı soyadı ve IBAN bilgilerini girmeniz gerekiyor.
  • Bilgileri doldurduktan sonra karşınıza tüm işlemi kontrol etmeniz için tüm bilgilerin size hatırlatıldığı bir ekran çıkıyor.
  • İşlemi tamamlayabilmek için en sonunda parayı banka hesabından Wise hesabına transfer etmeniz gerekiyor. “Ödemeye devam et” butonuna basabilirsiniz.
  • Şimdi karşınızda Wise’ın Türkiye’deki banka hesap bilgileri var. Burada önemli olan parayı gönderirken referans kodu alanına bahsedilen referans kodunu girmeniz. Bu sayede gönderilen paranın hangi işleme ait olduğu kolayca tespit edilecek ve işlem tamamlanacak.
banka-hesabindan-wise-odemesi
  • Parayı gönderdikten sonra “banka transferini yaptım” butonuna basabilirsiniz. Bu ekrandan çıkarsanız dert etmeyin. Hesabınıza girdiğinizde bu işleme dair bilgileri tekrar göreceksiniz. İşlemden vazgeçerseniz de iptal edin butonuna tıklayabilirsiniz.

Örnek bir uluslararası para transferi işlemini bankalardan çok daha ucuza ve çok daha hızlı olacak şekilde tamamladık. Şimdi kısaca Wise’ın nasıl bankalardan daha ucuza bu hizmeti verebildiğini anlatalım.

Wise Neden Rakiplerine ve Bankalara Göre Daha Ucuz?

Yukarıda yaptığımız örnek işlem yalnızca 42 TL’lik masrafla tamamlandı. Yani yüzde %1’den daha düşük bir kesintiyle. Aslında gönderdiğiniz miktar arttıkça masraf artsa da yüzdesel anlamda azalıyor.

Wise’ın sisteminin nasıl işlediğini anlatırsak aslında neden daha ucuz olduğunu siz de anlayacaksınız.

Wise ile yaptığınız işlemler uluslararası transfer gibi görünse de aslında iki farklı yerel para transferinden oluşuyor. Böylece bankaların SWIFT masrafı diye adlandırdığı tüm masraflardan kurtuluyorsunuz. 

Biraz daha açmak gerekirse siz Türkiye’den İngiltere’ye para göndermek istediğinizde gönderici olarak Türkiye’deki Wise hesabına para gönderiyorsunuz. Wise da İngiltere’deki hesabından sizin adınıza alıcıya para gönderiyor. 

Yani para bu işlem sırasında ülke değiştirmiyor. Böylece iki farklı yerel transferden farksız hale geliyor ve çok daha masrafsız ve hızlı oluyor.

Çok basit bir çözüm olsa da neredeyse tüm dünyada bu sistemi uygulayabilecek bir ağ kurmak tabii ki çok zor. Yalnızca bu bile Wise’ın ne kadar büyük bir şirket olduğunu ve güvenilirliğini kanıtlayan bir noktada.

Wise Multi Currency Account Nedir? Nasıl Çalışır?

Şirketin adı Transferwise iken bu hesabı Borderless Account olarak isimlendiriyorlardı. Wise isim değişikliğiyle birlikte bu hesabın adı da Multi Currency Account adını aldı.

Birçok ülkede fiziksel bir kart olarak da alma imkanı olsa da Türkiye’de bu hesaba fiziksel olarak erişmek mümkün değil.

Yine de online olarak bile bu hesabı kullanmak çok faydalı olabiliyor. Örneğin yurtdışında yaşayan bir Türk kendisine Wise Multi Currency Account yardımıyla Türkiye’den bir IBAN adresi oluşturabilir ya da Türkiye’de oturduğunuz yerden İngiltere’de bir IBAN adresine sahip olabilirsiniz. 

Özellikle yurtdışından para almak istediğinizde o ülkeden bir hesap açarak çok daha masrafsız bir şekilde para alıp sonra da bu parayı yerel banka hesabınıza çekebilirsiniz.

Yapmanız gereken Wise hesabınıza giriş yaptıktan sonra “+ bir bakiye açın” butonuna tıklamak.

wise-ile-banka-hesabi-acma

Karşınıza çıkan ekranda hangi ülkenin para biriminde bir bakiye açacağınızı seçmeniz gerekiyor. Örnek olarak USD seçtik ve bu şekilde ABD’de bir banka hesabına sahip olacağız.

Ardından karşınıza çıkan ekranda hesap bilgileri edinin butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu sayede hesabınız açılmış ve bilgilerini kullanabiliyor olacaksınız.

wise-uluslararasi-hesap-bilgileri

İlk defa multi currency account açmak istediğinizde sizden 20 Euro karşılığında bir bakiye yüklemesi yapmanız istenecek ve ardından içinde bu parayla birlikte hesabınız açılmış olacak.

Bu bir ödeme değil, yani bu parayı ardından tekrar hesabınıza çok küçük bir komisyonla çekebiliyor olacaksınız. 

Sadece multi currency account hesabı açabilmek için ilk aşamada bu yüklemeyi yapmanız gerekiyor. Sonra farklı para birimlerinde hesap açmak istediğinizde bir daha bu ödemeyi yapmanıza gerek olmayacak ve diğer para birimleriniz arasında da çok küçük komisyonlarla paranızı gerçek kurdan dönüştürebileceksiniz.

Uluslararası para göndermek için Multi Currency account sahibi olmanıza gerek yok. Bunu ekstra ve yurtdışında bir banka hesabı açmak için bir hizmet olarak düşünebilirsiniz. 

Düzenli uluslararası para transferi yapıyorsanız her seferinde Wise’a havale yapmak gibi uğraşlardan da sizi kurtarabilir ve bu hesaplarınız aracılığıyla da para transferinizi gerçekleştirme kolaylığı da sağlayabilirsiniz.

Wise Güvenilir Mi?

Wise’ın neden daha ucuz olduğunu açıklarken de aslında güvenilirlik detayına değinmiştik fakat biraz daha açmak gerekirse öncelikle uluslararası kullanıcı puanlarını inceleyelim.

Trustpilot sitesini dünya çapında bir Şikayetvar platformu gibi düşünebilirsiniz. Şirket burada 119,357 kullanıcı değerlendirmesinde 5 üzerinden 4,6 gibi oldukça yüksek bir puana sahip. Yazının başında belirttiğimiz şirket değeri de önemli bir detay. Geçtiğimiz yıl son aldığı yatırımla birlikte şirket değeri 5 Milyar doları aştı.

Wise nedir sorusuna cevap verirken aslında güvenilirlik ve şeffaflık da şirketin en önemli politikaları arasında yer alıyor. Çünkü Wise gibi çalışan farklı şirketler genellikle komisyonlarını gizli şekilde kur çevrimi içine yansıtıyor. Wise ise bunu yapmayıp size tüm masraflarınızı şeffaf bir şekilde gösteriyor.

Türkiye’de işlemlere aracılık eden Birleşik Ödeme Hizmetleri kurumu da Türkiye’de BDDK tarafından denetleniyor, yani bir bankadan farksız şekilde bir güvenlik sağlıyor. İngiltere’de de benzer şekilde FCA onayı ve ABD’de FinCEN onayıyla bir bankanın geçtiği denetimlerden farksız şekilde hizmet veriyor.

Yani para gönderimleriniz ve hesap açma konusunda herhangi bir soru işareti taşımanız gerekmiyor. 

Wise Hakkında Özet

Yazı boyunca anlattıklarımızı özetleyecek olursak Wise nedir sorusuna verilebilecek en ideal cevap uluslararası para transferlerini kolaylaştıran bir aracı şirket olduğudur. Bunu da hem işlemleri daha ucuz hem daha hızlı ve hem de oldukça anlaşılır bir şekilde yapmanızı sağlıyor. 

Aynı zamanda multi currency account sistemiyle farklı ülkelerde de banka hesabı açabilmenize olanak sağlıyor.

Hesap açmak tamamen ücretsiz, para göndermek de bankalara göre çok daha ucuz. Üye olmak ve sistemi keşfetmek için aşağıdaki butona tıklayarak üye olabilirsiniz.