Kapsamlı Wise Rehberi: Wise Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Wise, 2011 yılında iki girişimci tarafından uluslararası para transferini kolay, hızlı, ucuz, güvenli ve şeffaf hale getirmek amacıyla “Transferwise” ismiyle kurulan elektronik bir para kuruluşu.

Geleneksel bankaların uluslararası para transferinde uyguladıkları yüksek komisyonlardan kurtulmak misyonuyla ortaya çıkan şirket, 2021 yılında isminde sadeleştirmeye giderek “Wise” adını aldı.

Bir startup olarak kurulan Wise günümüzde, 13 milyonun üzerinde kişi ve işletmenin ayda 8.5 milyar doların üzerinde para transferi yaptığı popüler bir fınansal teknoloji şirketi haline geldi.

Bu yazımızda, Wise’ın ne olduğu, özellikleri, ürünleri, avantaj ve dezavantajları, güvenli olup olmadığı sorusu ile çeşitli işlem ücretlerini ele alacağız. 

Wise Sitesine Git

Wise’a Genel Bakış

 • İşletmeler ve bireysel kullanıcılardan oluşan 13 milyon kullanıcısı bulunuyor.
 • 70’ten farklı ülkeye düşük ücretlerle ve hızlı şekilde para transferi imkanı sunar.
 • Uluslararası para transferinde kendi kurduğu transfer ağını kullanır.
 • Çoklu döviz hesabı ile hesabınızda 50’den fazla para biriminde bakiye tutmanızı sağlar.
 • Şeffaf fiyatlandırma politikası ile işlem ücretlerini önceden görmenizi sağlar.
 • Para birimleri arasında çevrim yaparken her zaman reel döviz kurunu baz alır.
 • Dolandırıcılığa karşı aldığı önlemler ile paranızı güvenle transfer eder.
 • Hesap açmak ücretsizdir. Aylık veya yıllık ücret talep edilmez.
 • Wise Debit Kart ile 200’den fazla ülkede 2,3 milyondan fazla ATM’den ücretsiz para çekilebilir.

Wise Nedir?

Wise; kullanıcılarına yurt dışına para gönderme, ödeme alma, alışveriş yapma ve farklı para birimlerinde uluslararası para transferi gerçekleştirmenin avantajlı yollarını sunan küresel bir teknoloji şirketidir.

2011 yılında iki arkadaşın, bankaların uyguladıkları yüksek işlem ücretleri nedeniyle uluslararası para transferine alternatif bir yöntem üretme fikrinden doğar. 

Wise faaliyetlerinde üç ana ilkeyi esas alıyor:

 1. Hızlı transferler
 2. Olabildiğince düşük işlem ücretleri
 3. Şeffaf ücretlendirme
Wise Sitesine Git

Başlangıçta sadece para transferine odaklanan Wise, günümüzde 3 farklı alanda hizmetlerini sunuyor:

1. Wise Para Transferi

Wise, 80’den fazla ülkeye online olarak para transferi yapmanızı sağlar. Yapılan ödemeler, doğrudan alıcının banka hesabına yatırılır. Dolayısıyla alıcının bir Wise hesabı olması gerekmez

Wise ile uluslararası para transferi yaparken göndermek istediğiniz tutarı ya da alıcının hesabına ulaşmasını istediğiniz tutarı belirleyebilirsiniz. (Örneğin “alıcıya 1000 $ karşılığı olan euro tutarını göndereceğim” ya da “alıcının hesabına 1000 € geçmesini istiyorum” gibi) 

Wise, uluslararası para transferinde SWIFT ağı yerine kendi transfer yöntemini kullanır. Bu sayede hızlı, güvenli ve ucuz para transferi hizmeti sunar.

Wise’ın tüm faaliyetleri, ilgili ülkelerdeki düzenleyici kurumlar tarafından denetlenir. Paranız alıcıya ulaştırılırken, tüm süreci bilgisayarınızdan ya da Wise mobil uygulamasından anlık takip edebilirsiniz.

💡İster tek seferlik isterseniz de düzenli olarak yurt dışına para gönderiyor veya yurt dışından ödeme alıyorsanız, Wise ile tasarruf etmeniz mümkün olabilir.

İlginizi Çekebilir: Wise ile Anlaşmalı Bankalar – Türkiye’de Hangi Bankalarda Var? 

Wise ile Para Gönder

2. Wise Çoklu Döviz Hesabı 

Eski adı Borderless Account olan Wise Çoklu Döviz Hesabı, hesabınızda farklı para birimlerinde para tutmanızı, alışveriş yapmanızı, para göndermenizi ve ödeme almanızı sağlayan hizmettir. 

Sloganı ise tüm hizmetleri açıklar nitelikte: “ 175 ülke, 50 para birimi. Tek bir hesap”

Wise Çoklu Döviz Hesabı 8 farklı para biriminde (GBP, EUR, USD, AUD, NZD, CAD, HUF, SGD) yerel hesap bilgileri edinmenizi sağlar. Örneğin yurt dışında yaşayan bir Türk, kendisine Wise Multi Currency Account yardımıyla Türkiye’den bir IBAN adresi edinebilir ya da Türkiye’de oturduğunuz yerden Kanada’da yerel hesap bilgilerine sahip olabilirsiniz. 

⚠️Yurt dışına para göndermek için Çoklu Döviz Hesabı sahibi olmanız zorunlu değil. Bu hesabı, yurt dışında bir banka hesabı açmanızı sağlayan bir hizmet olarak düşünebilirsiniz. 

💡 Yurt dışında yaşayan, okuyan, uluslararası müşterilerden freelance olarak ödeme alan ya da yurt dışından kira geliri olanlar için farklı para birimleri hesabında tutmanın, dönüştürmenin, göndermenin ve harcamanın kolay bir yolu Wise Çoklu Döviz Hesabı olabilir.

*Wise Çoklu Döviz Hesabı Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise Hesabı hizmetinin bulunduğu bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise Hesabı açabilirsiniz. Türkiye’de ikamet ediyorsanız, aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a kayıt olabilir ve hem yurtdışından Türkiye’ye hem de Türkiye’den yurtdışına uluslararası para transferleri gerçekleştirebilirsiniz.

✔️Detaylı Bilgi: Wise Çoklu Döviz Hesabı İncelemesi 

Ücretsiz Wise Hesabı Aç

3 .Wise İşletme Hesabı

Wise’ın uluslararası bankacılık faaliyetleri olan şirketlerin ihtiyaçlarına yönelik sunduğu Wise İşletme Hesabı, günümüzde yaklaşık 500 bin işletme tarafından tercih ediliyor.

Wise İşletme Hesabı, firma sahiplerinin uluslararası fatura ödemelerine, toplu ödeme gerçekleştirmelerine ve faaliyetlerini Xero ve QuickBooks gibi muhasebe yazılımlarıyla senkronize etmelerine olanak tanıyan bir hizmet.

Tek seferlik kurulum ücreti (164 TL) haricinde aylık veya yıllık abonelik ücreti gerektirmez.

💡 Yurt dışında müşterisi, tedarikçisi veya çalışanı olan tüm işletmeler için Wise İşletme Hesabı oldukça kullanışlı ve tasarruflu olabilir.

*Wise İşletme Hesabı Türkiye’de ikamet eden kullanıcılar için mevcut değil. Ancak yurtdışında, Wise Hesabı hizmetinin bulunduğu bir ülkede ikamet ediyorsanız, Wise İşletme Hesabı açabilirsiniz. Türkiye’de ikamet ediyorsanız, aşağıdaki butona tıklayarak Wise’a kayıt olabilir ve hem yurtdışından Türkiye’ye hem de Türkiye’den yurtdışına uluslararası para transferleri gerçekleştirebilirsiniz.

✔️Detaylı Bilgi: Wise İşletme Hesabı Rehberi

Wise İşletme Sayfasına Git

Wise’ı Kimler Kullanabilir?

Wise’ı sık sık uluslararası para transferi yapan, yurtdışından ödeme alan ya da sık seyahat eden kişiler tercih edebilir. 

Wise ile uluslararası para transferlerinde, SWIFT kodu gibi detaylarla uğraşmayıp işlemlerinizi kolay hale getirebiliyorsunuz. Sadece uluslararası para gönderimi de değil yurtdışında banka hesabı açmak isteyenler için de online olarak ister Avrupa’da bir Euro hesabı ister, Amerika’da dolar hesabı, ister İngiltere’de Sterlin (GBP) cinsinden bir hesaba sahip olabiliyorsunuz. 

Yurtdışıyla düzenli para alışverişi yapanlar ya da yurtdışından masrafsız para almak isteyenler için oldukça kolay bir çözüm sağlıyor. 

Wise ile para transferi yapmak için alıcının bir banka hesabına sahip olması gerekiyor. Yani Western Union gibi gişe aracılığıyla ve nakit para gönderme şansınız bulunmuyor. Ancak alıcının bir Wise hesabı olması gerekmiyor, transferiniz doğrudan alıcının banka hesabına iletiliyor. Bankaların işleme aracılık etmesi aslında Wise’ı daha da güvenli bir hale getiriyor.

Wise Sitesine Git

Wise Ucuz Para Transferi Nasıl Gerçekleştirir?

Wise uluslararası para transferlerini, olabildiğince düşük transfer ücretleri ile tamamlamanızı hedefliyor. Peki bunu nasıl sağlıyor? Aslında Wise ile yaptığınız işlemler bir uluslararası transfer gibi görünse de aslında iki farklı yerel para transferinden oluşuyor. 

Örneğin Türkiye’den İngiltere’ye para göndermek istediğinizde, siz önce paranızı size verilen hesap bilgileri ile Wise’ın Türkiyedeki hesabına gönderiyorsunuz. Daha sonra gönderdiğiniz tutar, İngiltere’deki Wise hesabından sizin adınıza alıcıya gönderiliyor. 

Yani bu işlem sırasında paranız ülke değiştirmıyor. Böylece iki farklı yerel transferden farksız hale geldiğinden, diğer yöntemlere göre hızlı ve ucuz olabiliyor. Böylece bankaların SWIFT masrafı diye adlandırdığı tüm masraflardan kurtuluyorsunuz.  

✔️Detaylı Bilgi: Wise vs Banka Transferleri – Uluslararası Para Transferi

Wise Güvenilir Mi?

Wise’ın tüm faaliyetleri yasal otoriteler tarafından denetlenir. Türkiye’de ise Wise’ın işlemlerine aracılık eden Birleşik Ödeme Hizmetleri kurumu, BDDK tarafından denetleniyor. Dolayısıyla Wise, bir bankadan farksız şekilde bir güvenlik sağlıyor. 

Wise’ın dolandırıcılığa karşı oluşturduğu özel ekibi, hesabınıza girişte ve para transferi esnasında talep ettiği doğrulamalar ile paranızın güvenliğini sağlıyor.

Wise nedir sorusuna cevap verirken aslında güvenilirlik ve şeffaflık da şirketin en önemli politikaları arasında yer alıyor. Wise para transferlerinde, harcamalarda ve döviz çevrimlerinde size tüm ücretleri şeffaf bir şekilde gösteriyor.

✔️Detaylı Bilgi: Wise ile Para Transferleri Güvenli mi? 

Wise İşlem Ücretleri

Wise hesabı oluşturmak tamamen ücretsizdir. Üstelik aylık veya yıllık aidat veya abonelik ücreti talep edilmez. Yurt dışından ödeme alırken de işlem ücreti ödemezsiniz. 

Bireysel kullanımlar için çoklu döviz hesabı açmak, 8 farklı para biriminde ödeme almak ve 50’den fazla para biriminde para tutmak ücretsizdir.

Bunların yanında para transferi esnasında bazı işlemler için ücret talep edilir:

 • Taban ücret gönderilecek tutarın %0,41’ idir. Para birimine göre bu oran değişir. Eğer alıcının Wise hesabına para gönderilecekse transfer ücretsiz gerçekleştirilir.
 • İşletme hesapları için çoklu döviz hesabı açarken 164 TL kurulum ücreti talep edilir.
 • Wise, para birimleri arası çevrimde reel döviz kurunu baz alır.
 • USD ile havale alırken işlem başına 4.14 USD ödersiniz.

✔️Detaylı Bilgi: Wise ile Para Transferi ve İşlem Ücretleri

Wise ile Yüksek Miktarda Para Göndermek Güvenli mi?

Yurt dışına yüksek miktarda para gönderirken iki temel konu akıllara gelir: işlem ücreti ve güvenlik

Wise ile transfer ettiğiniz miktar arttıkça talep edilen değişken işlem ücretde otomatik olarak indirim uygulanır. Çoğu durumda para transferi, bir gün içinde ya da tek transferde 1 milyon para birimi ile sınırlıdır (örneğin 1 milyon Dolar). 

Eğer mülk satışı veya miras sonrası yüksek miktarda para transferi yapıyorsanız bu durumu doğrulayacak belgeleri iletmeniz istenebilir.

Wise ile Para Transferi Ne Kadar Sürer?

Wise ile gerçekleştirilen para transferlerinin süresi şu faktörlere göre değişiklik gösterir:

 • Gönderilecek paranın miktarı
 • Gönderilen para birimi
 • Gönderilecek paranın bakiyeye yüklenme türü
 • İşlem yaptığınız gün ve saat

Genel olarak Wise ile yapılan uluslararası para transferlerinin %50’si anlık (20 saniye içinde), %80’i ise 24 saat içinde tamamlanır. Para transferi esnasında işlemin ne kadar süreceğini tahmini olarak görebilirsiniz.

Para transferini başlattıktan sonra ise paranızın durumunu anlık olarak takip edebilirsiniz.

Wise Hesabı Nasıl Açılır?

Wise hesabı oluşturmak oldukça kolay ve hızlı. Üstelik tüm işlemler online olarak gerçekleştirilir. Bir Wise hesabı açmanız için:

 1. Linke tıklayarak Wise’ın resmi web sitesini ziyaret edin. 
 2. E-mail adresinizi girip şifrenizi belirleyerek Wise hesabı oluşturmanın ilk adımını tamamlayabilirsiniz. 
 3. E-mail adresinize gelen doğrulama mailindeki talimatları takip edin. 
 4. Ardından kişisel bilgilerinizi ve ikamet ettiğiniz ülkeyi girmeniz gerekecek. Bunları doğru bir şekilde girmeniz oldukça önemli.  (Çünkü para gönderirken gönderici hesabının sizin Wise hesabına girdiğiniz isimle eşleşmesi gerekiyor.) 

Wise Çoklu Döviz Hesabında Bakiye Açma

 1. Wise hesabınıza giriş yaptıktan sonra “+ bir bakiye açın” butonuna tıklayın.
wise-ile-banka-hesabi-acma

2. Karşınıza çıkan ekranda hangi ülkenin para biriminde bir bakiye açacağınızı seçmeniz gerekiyor. Örnek olarak USD seçtik ve bu şekilde Amerika’da bir banka hesabı açacağız.

3. Ardından karşınıza çıkan ekranda hesap bilgileri edinin butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu sayede hesabınız açılmış ve bilgilerini kullanabiliyor olacaksınız.

wise-uluslararasi-hesap-bilgileri

4. İlk defa multi currency account açmak istediğinizde sizden 20 Euro karşılığında bir bakiye yüklemesi yapmanız istenecek ve ardından içinde bu parayla birlikte hesabınız açılmış olacak. Bu bir ödeme değil, yani bu parayı ardından tekrar hesabınıza çekebilir ya da farklı bir para birimine dönüştürebilirsiniz. 

Sadece multi currency account hesabı açabilmek için ilk aşamada bu yüklemeyi yapmanız gerekiyor. Sonra farklı para birimlerinde hesap açmak istediğinizde bir daha bu ödemeyi yapmanıza gerek olmayacak ve diğer para birimleriniz arasında da küçük bir döviz çevrim ücreti ile paranızı reel döviz kurundan dönüştürebileceksiniz.

Wise ile uluslararası para göndermek için Multi Currency account sahibi olmanıza gerek yok. Bunu yurtdışında bir banka hesabı açmak ve düşük masraflarla yurtdışından ödeme almak için bir hizmet olarak düşünebilirsiniz. Ayrıca düzenli uluslararası para transferi yapıyorsanız, bu hesap aracılığıyla da para transferinizi gerçekleştirme kolaylığı da sağlayabilirsiniz. Bu sayede uluslararası para transferlerinizi Wise hesabınızdaki bakiyenizi kullanarak daha kolay ve hızlı başlatabilirsiniz. Üstelik Wise ile yapılan Euro transferleri anında iletiliyor. (20 saniyeden kısa sürede)

Wise Sitesine Git

Wise Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Wise, tüm kullanıcıların parasını güvende tutmak istediğinden hesap açanların kimliklerini doğrulamak istiyor. 

Bireysel hesapları doğrulamak için kimlik belgesi, pasaport veya ehliyet gibi belgeleri ile adresinizi kanıtlayan fatura veya ekstre gibi belge sunmanız yeterli olacaktır. 

İşletme hesapları için ise %25’ten fazla hissesi olan kurucuların kimlik doğrulaması yapması isteniyor. Wise bu doğrulamayı ilk hesap açılışında isteyebileceği gibi ilk transferinizde de isteyebilir.

Doğrulama Ne Kadar Sürer?

Wise’ın kimlik doğrulama için sunduğunuz belgeleri onaylaması çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterir. Ancak çoğu zaman doğrulama, aynı gün içinde tamamlanır.

Wise Nasıl Kullanılır?

Öncelikle yurt dışına para göndermek isteyen biri için sistemi basitçe anlatalım. Örnek bir işlem olarak Wise’a yeni üye olacak bir kullanıcının Almanya’ya para göndermek istediğini varsayalım. İşte 9 adımda Wise kullanma rehberi: 

 1. Wise hesabı oluşturun. Emailinizi girip şifrenizi belirleyerek Wise hesabı oluşturmanın ilk adımını tamamlayabilirsiniz. Ardından kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Bunları doğru bir şekilde girmeniz oldukça önemli.
 2. Şimdi para gönderme adımlarına geçiyoruz. Hesabınıza girdiğinizde “para gönderin” butonuna tıklayarak karşınıza çıkan pencerede gönderen ve alıcı ülkenin yerel para birimlerini girin.
 3. Yani Türkiye’den göndermek için gönderici tarafında TL alıcı tarafında ise örneğimiz Almanya olduğu için Euro seçmeniz gerekiyor. 
 1. Ardından iş alıcı bilgilerine geliyor. Eğer parayı yurtdışındaki kendi hesabınıza gönderecekseniz “kendim” seçeneğini farklı birine gönderecekseniz “başka biri” opsiyonunu seçerek ilerleyebilirsiniz.
 2. Başka biri opsiyonunu seçince karşımıza bir pencere açılıyor. Burada hesap bilgilerini biliyorum otomatik işaretli olarak geliyor ve sizin de alıcının adı soyadı ve IBAN bilgilerini girmeniz gerekiyor.
 3. Bilgileri doldurduktan sonra karşınıza tüm işlemi kontrol etmeniz için tüm bilgilerin size hatırlatıldığı bir ekran çıkıyor.
 4. İşlemi tamamlayabilmek için en sonunda parayı banka hesabından Wise hesabına transfer etmeniz gerekiyor. “Ödemeye devam et” butonuna basabilirsiniz.
 5. Şimdi karşınızda Wise’ın Türkiye’deki banka hesap bilgileri var. Burada önemli olan parayı gönderirken referans kodu alanına bahsedilen referans kodunu girmeniz. Bu sayede gönderilen paranın hangi işleme ait olduğu kolayca tespit edilecek ve işlem tamamlanacak.
 6. Parayı gönderdikten sonra “banka transferini yaptım” butonuna basabilirsiniz. 

Örnek bir uluslararası para transferi işlemini tamamladık. Dilerseniz aşağıdaki detaylı içeriğimizi inceleyerek Wise ile para transferi hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. 

✔️Detaylı Bilgi: Wise ile Para Gönderme Rehberi

Wise’ın Desteklediği Para Birimleri

Wise, 80 farklı ülkeye 50’den fazla para biriminde işlem yapmayı destekler. Her geçen gün yeni ülke ve para birimlerini listeye eklemek için çalışmalarına devam etmektedir. 

Güncel listeyi takip etmek için: Hangi para birimlerine ve para birimlerinden para gönderebilirim?

Wise’ın Erişilebilirliği

Wise’ı masaüstü bilgisayarlar ve laptoplarınız ile kullanabileceğiniz gibi Wise App uygulaması sayesinde Android ve Apple cihazlardan da kullanabilirsiniz.

Wise, Türkçe dahil 16 farklı dilde kullanıcılarına destek sunar. Ayrıca genelde merak edilen konular veya sorunlar için Yardım Merkezi ile bilgi sunar.

Wise Müşteri Hizmetleri

Wise, para transferinden işletme hesabı işlemlerine kadar tüm süreci destek almadan yapmanızı sağlayacak şekilde geliştirilmiştir. Ancak yine de desteğe ihtiyacınız varsa Yardım Merkezini ziyaret edebilirsiniz. 

Yardım Merkezi’nde aradığınız bilgiye ulaşamadığınız durumlarda, kullanıcı girişi yaparak İletişim sayfasını ziyaret edebilir ve ilgili adımları takip ederek destek talebi oluşturabilirsiniz. Wise’ın şu anda Türkçe telefon desteği bulunmuyor, ancak iletişim formu veya mail ile taleplerde Türkçe iletişim kurabilirsiniz. 

Özet

Wise, uluslararası para transferlerini kolaylaştıran bir finansal teknoloji şirketidir. Yurt dışına para gönderimini kolay, ucuz, hızlı ve güvenli şekilde gerçekleştirmek için geliştirdiği ürünleri kullanıcılarına sunar. 

Çoklu döviz hesabı ile farklı ülkelerden yerel banka hesap bilgileri edinmenize olanak sağlar. İşletme hesabı ile de uluslararası bankacılık faaliyetleri olan şirketlerin ihtiyaçlarına çözümler üretir.

Milyonlarca kullanıcının tercih ettiği Wise’da hesap açmak tamamen ücretsizdir. Reel döviz kuru ve kendi kullandığı transfer ağı sayesinde para göndermek hızlı ve uygun fiyatlıdır.

Hesap açmak ve sistemi keşfetmek için aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz olarak hesap açabilirsiniz.

Wise Hesabı Aç

Wise kullanmanın ücreti nedir?

Wise hesabı oluşturmak tamamen ücretsizdir. Yurt dışına para gönderimlerinde gönderilen para miktarı ve para birimine göre farklı oranlarda işlem ücreti talep edilir. Ancak her durumda ne kadar ödeyeceğinizi önceden bilirsiniz.

Wise ile yapılan para transferleri kaç günde gelir?

Gönderilen paranın miktarı, para birimi ve gönderim zamanına göre değişiklik gösterir. Wise ile yapılan transferlerin %40’ı anlık, %80’i ise 24 saat içinde gerçekleşir.

Wise para transferleri için güvenilir mi?

Para transferleri için Wise, geleneksel bankalar kadar güvenlidir. Yasal düzenleyiciler tarafından tüm faaliyetleri denetlenir. Ayrıca, hesaba giriş ve para transferi esnasında kimlik doğrulaması talep edilir.

Wise Türkiye’de yasal mı?

Wise’ın tüm faaliyetleri yasal olup, Türkiye’de Birleşik Ödeme Hizmetleri aracılığı ile faaliyet gösterir. Birleşik Ödeme Hizmetleri aracılığıyla yapılan tüm işlemler BDDK tarafından denetlenmektedir.

Wise’ın mobil uygulaması var mı?

Evet, Android cihazlar için Google Play’den, Apple cihazlar için de App Store’dan ücretsiz olarak indirilebilir.

Wise nasıl çalışıyor?

Wise, uluslararası para transferinde SWIFT sistemi yerine kendi transfer ağını kullanır. Böylece işlemler hızlı gerçekleştiği gibi aracı bankalar olmadığından sürpriz komisyonlar ödemek zorunda kalmazsınız.

Wise bir banka mıdır? Wise hangi bankaya aittir?

Wise bir banka olmadığı gibi herhangi bir bankaya bağlı çalışmaz. Ancak geleneksel bankalarda yapılan tüm para transferi işlemlerini Wise ile de uygun fiyata, hızlı ve güvenli olarak yapabilirsiniz.