Wise ile Para Gönderme Rehberi

Wise, 2011 yılında 2 Estonyalı girişimci Kristo Käärmann ve Taavet Hinrikus tarafından kurulan İngiltere – Londra merkezli bir finansal teknoloji şirketidir.

2021 yılında eski isimleri olan Transferwise’ı değiştirerek Wise adıyla hizmet vermeye devam etmektedir. 2021 yılı itibariyle Wise’ın 11 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır.

Wise Nedir?

Uluslararası para transferlerinizi, ödemelerinizi ve harcamalarınızı kolay, uygun ve hızlı yapmanızı sağlayan bir çevrimiçi hesaptır. Wise hesabı ile yurtdışına 50’den fazla para biriminde para transferi yapabilirisiniz. 

Wise’ın uluslararası para transferi yapmak isteyen kullanıcılarına sunduğu avantajlardan birisi de bankalarda para transferi yapmak için gereken Swift kodlarına ihtiyaç duymamasıdır. Yani Wise ile para transferi yapmak isteyen kişi para göndereceği kişinin adı, soyadı ile banka IBAN numarasını bilmesi yeterlidir. 

Wise kullanıcılarına sadece para transferi konusunda da hizmet vermez. Yurtdışında banka hesabı açmak isteyen kişiler içinde oldukça avantajlıdır. Wise ile evinizden çıkmadan Almanya’da bir banka hesabı ya da Amerika’da bir dolar hesabı açabilirsiniz.

Wise ile Nasıl Para Transferi Yapılır?

Wise ile para transferi yapmak isteyen bir kişi ilk olarak Wise’ın internet sitesi üzerinden kayıt yaptırmalıdır. Ayrıca Wise ile para göndermek isterseniz bir banka hesabınızda mutlaka olmalıdır. 

Wise ile para transferi yapmak isterseniz yapmanız gerekenler oldukça basit. Biz de sizler için Wise’ı kullanarak nasıl para transferi yapabileceğinizi adım adım anlattık.

  • İlk olarak Wise’ın internet sitesi üzerinden bir üyelik oluşturmalısınız. Üyelik oluşturmak ücretsizdir. E-mail ve şifre girerek kolayca bir üyelik oluşturabilirsiniz.
  • Wise, kayıt olan kişilerden ad, soyadı, ikamet edilen ülke gibi kişisel bilgiler ister. Bu bilgileri işlemler sırasında bir sorunla karşılaşmamak için eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız gerekir.

Üyeliğinizi oluşturduktan sonra para transfer işlemlerine başlayabilirsiniz. Bunun içinde yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Para transferi yapmak için ilk olarak para transferi yapacağınız ülkeyi ve ülkenin para birimi seçilir. 
  • Göndermek istenilen tutar girilir. Bu işlem sırasında Wise göndermek istenilen miktardan ne kadar kesinti olacağını ve alıcının eline ne kadarının geçeceğini şeffaf bir şekilde gösterir. 
  • Para gönderimi yapılacak alıcının banka IBAN bilgileri ve ad ile soyadı bilgileri yazılır.
  • Son olarak gönderilen paranın hangi hesaptan çekileceğini seçilir. Wise ile para transferi yaparken banka hesabı ya da kredi kartından gönderme seçenekleri bulunur.
  • Bütün bilgiler girildikten sonra onay ekranı çıkar. İşlem onayı yapıldıktan sonra para alıcının hesabına en az 1 iş günü içinde gider.
wise-ile-para-gonderme

Yüksek miktarda para gönderimi yapmak istendiği durumda Wise kimlik doğrulaması isteyebilir. Bu nedenle kayıt olurken yazılan kişisel bilgilerin doğru ve eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir.

Yurtdışından Türkiye’ye para gönderme yazımızda da detaylı bir şekilde yapmanız gerekenleri açıklamıştık.

Wise Örnek Para Gönderme İşlemi

Yazdıklarımızı Türkiye’den Almanya’ya para gönderme işlemi üzerinden anlatalım. Örneğin; Türkiye’den Almanya’daki bir hesaba 10.000 TL göndermemiz gerekiyor. Bunun için para gönderimi yapılan ülkeye Türkiye para birimine de TL yazmamız gerekiyor. Para göndereceğimiz para birimin de Euro seçmeliyiz.

Alıcı bilgilerini girdikten sonra Wise tarafından 10.000 TL anlık kur üzerinden Euro’ya çevriliyor ve komisyon kesintileri yapılıyor. Yapılan bütün kesintileri anlık olarak site üzerinden görülüyor. Bu durumda 10.000 TL üzerinden Wise 68.53 TL kesinti yapıyor ve alıcıya 643.67 Euro gidiyor. Yaptığınız işlemi onayladığınız anda işlem başlatılır.

Wise para transfer işlemlerini bankalara oranla hızlı ve düşük ücretlerle yapıyor. Ayrıca bankaların uyguladığı kur dönüşümden oluşan gizli komisyonları da uygulamıyor.

Bunun nedeni de banka ile para transferi yaptığınızda para ülke değiştiriyor ancak Wise ile işlem yaptığınızda uluslararası işlem değil 2 farklı yerel işlem yapmış oluyorsunuz. Bu nedenle de Wise’ın aldığı komisyonlar düşük olabiliyor.

Şöyle özetleyelim. Siz Türkiye’den paranızı Wise’ın Türkiye’deki hesabına gönderiyorsunuz. Wise da Almanya’daki hesabından alıcının hesabına parayı sizin adınıza gönderiyor. Bu sayede birbirinden bağımsız 2 farklı yerel işlem oluşuyor.

Wise Multi Currency Account Nedir?

Wise, kullanıcılarına uluslararası para transferi yanı sıra uluslararası banka hesabı açma imkanı da tanıyor. Multi Currency Account yani eski adıyla Borderless Account kullanıcıların başka bir ülkede bir IBAN adresi oluşturmasına olanak sağlıyor.

Bu uygulama tam olarak banka değil ancak başka bir ülkede oluşturduğunuz IBAN adresiyle o ülkeden masrafsız bir şekilde para alıp gönderebilir ve sonra bu parayı yerel banka hesabınıza gönderebilirsiniz.

Multi Currency ile hesabınızda 40’dan fazla para birimi tutma imkanınız bulunuyor. Ayrıca Wise’ın kullanıcılarına sunduğu Wise kart fiziksel bir kart alabilirsiniz. Ancak Wise kart şimdilik Türkiye’de kullanılamıyor.

Multi Currency hesabı açmak oldukça kolay. Tek yapmanız gereken Wise hesabınıza giriş yaptıktan sonra bakiye açın butonuna tıklamak. Böylelikle Wise’ın kullanıcılarına sunduğu para birimlerinde online banka hesabı açabilirsiniz.

Örneğin; USD seçerek Amerika’da ya da Euro seçerek Avrupa bölgesinde bir online banka hesabı açabilirsiniz. İlk defa Multi Currency hesabı açtığınızda bir seferlik 20 Euro bakiye yüklemesi yapmanız gerekir. Daha sonra bu parayı tekrar hesabınıza çekebilirsiniz. Özellikle sürekli uluslararası para transferi yapan biriyseniz Multi Currency hesabına mutlaka göz atmanızı öneririz.

Wise ile Para Gönderme Avantajları Nelerdir?

Günümüzde yaklaşık 11 milyondan fazla kişi Wise ile para gönderme işlemini tamamlıyor. Peki bu uygulama neden bu kadar popüler hale geldi? Kısaca avantajlarına değinelim:

  • Wise, para transferlerinizi en fazla 1 iş günü gibi kısa bir sürede alıcıya gönderir. SWIFT işlemlerinden ise paranın alıcıya ulaşması 2 ila 3 iş gününü bulabilir.
  • Alıcının banka IBAN numarası ile adı ve soyadı bilgilerini bilmeniz para transferi yapmanız için yeterlidir. Bankaların SWIFT kodları gibi ekstra bilgileri bilmeniz istenmez.
  • Wise para transferleri sırasında kestiği komisyonlarda oldukça şeffaftır. Kullanıcıdan işlem sırasında ek komisyonlar ve gizli kesintiler uygulamaz. Para gönderirken alıcıya tam olarak geçecek tutarı işlem sırasında görebilirsiniz.

Wise Güvenilir Mi?

Bu tarz para transfer uygulamalarını kullanırken insanların aklına gelen en önemli sorulardan biri de uygulama güvenliğidir. Ad, soyadı, kredi ve banka kartı numaraları gibi kişisel bilgileri girdiğimiz bir siteden tam güvenlik bekleriz. Wise, dünya çapında kullanılan ve kullanıcı kitlesini de gün geçtikçe arttıran bir uygulama. Trustpilot sitesinde dünya çapında yapılan kullanıcı değerlendirmesinde 5 üzerinde 4.6 gibi yüksek bir puana sahip.

Türkiye’deki işlemlere aracılık eden Birleşik Hizmetler Kurumu BDDK tarafından denetlenmektedir. Bu da Wise’ın Türkiye’de bir banka gibi denetlendiği anlamına gelir. Aynı zamanda İngiltere’de FCA onaylı ve ABD’de de FinCEN onaylı bir para transfer şirketidir. Bu da Wise’ın dünya çapında güvenli bir servis haline getirir.

Wise ile nasıl para transferi yapabileceğinizde yazımızda adım adım anlattık. Aynı zamanda Wise’ın farklı özelliklerine de değindik. Siz de Wise ile ilk işleminizi yaparak sistemi deneyebilirsiniz. Wise nedir yazımıza da göz atarak sistem hakkında genel bir bilgi de edinebilirsiniz.