İngiltere’den İrlanda’ya Nasıl Gidilir

İrlanda, Birleşik Krallık’tan ayrılarak bağımsız bir devlet haline gelmiş bir ada ülkesidir. 5 milyona yakın nüfusu bulunan ülkenin en bilinen şehri ise Dublin. Peki, İrlanda’ya gitmeye karar verdiğinizde neler yapmanız gerekiyor? En kolay gidiş yöntemi nedir? Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İngiltere’ye gittiğiniz zaman İrlanda’ya da uğramadan dönmek istemiyorsanız bilmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Rehberimizden hem İngiltere’de yaşayıp İrlanda’ya gitmek isteyen vatandaşlarımız hem de İngiltere’ye turistik amaçla gidip İrlanda’yı da görmek isteyen gezginler faydalanabilir.

İrlanda’ya Nasıl Gidilir?

Herhangi bir ülkeden direkt olarak İrlanda’ya gitmek istiyorsanız İrlanda vizesi almanız gerekiyor. İrlanda, Avrupa Birliği ülkelerinden biri ancak Schengen Bölgesi vize politikasına dahil değil.

Türkiye, Avrupa Birliği’ne dahil ülkeler arasında olmadığı için ve İrlanda Schengen vizesi kabul etmediği için direkt olarak Türkiye’den İrlanda’ya gitmek isteyen bir kişi İrlanda’ya giriş için İrlanda vizesi almalıdır.

İrlanda’da tek bir havalimanı bulunuyor. Bu havalimanı da Dublin’de. Dublin Havalimanı (DUB)’a Türkiye üzerinden Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşu bulunuyor. Yaklaşık 4 saat süren bu uçuş için gidiş dönüş 4000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Peki doğrudan İrlanda’ya gitmeyecekseniz İngiltere’den İrlanda’ya gitmek için neler yapabilirsiniz? Şimdi de bu seçenekleri inceleyelim.

İngiltere Vizesi İle İrlanda’ya Gidilir Mi?

İrlanda, İngiltere ile aynı ada topluluğunda bulunduğu için İngiltere vizesi bulunan kişiler belli kurallar dahilinde İngiltere’den İrlanda’ya gidebilir.

İrlanda denildiği zaman iki farklı ülke akla geliyor. Bu ülkelerden biri Kuzey İrlanda. Kuzey İrlanda, Birleşik Krallık’a bağlı bir ülke olduğu için İngiltere vizeniz bulunuyorsa Kuzey İrlanda’ya kolaylıkla gidebilirsiniz.

İrlanda Cumhuriyeti’ne İngiltere üzerinden girmenin ise bazı kuralları var.

İrlanda hükümeti tarafından ülkeye gelen kişilerin sayısını arttırmak için Visa Waiver denilen ve vize kolaylığı oluşturan bir uygulama yürürlüğe konulmuş durumda.

Vize muafiyet programı kapsamında olan ülkelerin vatandaşları bu program kapsamında Birleşik Krallık turistik vizesi almışsa ilk önce Birleşik Krallık ülkelerinden birine giriş yaptıktan sonra İrlanda’ya bu vize ile giriş yapabilir. (Kaynak)

İrlanda ve Birleşik Krallık ülkelerinin oluşturduğu Vize Muafiyet Programına dahil olan 17 ülke bulunuyor. Bu ülkeler; Türkiye, Bosna Hersek, Belarus, Karadağ, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Ukrayna, Bahreyn, Kuveyt, Oman, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Kazakistan, Çin Cumhuriyeti, Özbekistan. 

Not: İngiltere’den İrlanda’ya gitmek ve vize muafiyetinden faydalanmak için kısa süreli turistik Birleşik Krallık vizeniz olması gerekiyor. Örneğin öğrencilik sebepli uzun dönem İngiltere vizeniz varsa bu vize muafiyetinden faydalanamazsınız.

İrlanda’da kalacak yer bulmak için de yurtdışı otel rezervasyon siteleri rehberimizden faydalanabilirsiniz.

İngiltere’den İrlanda’ya Nasıl Gidilir?

İngiltere’nin birçok şehri turistleri çekse de en çok ziyaret edilen şehri Londra. Londra’dan İrlanda’ya gitmek için birkaç seçenek bulunuyor. Ancak İrlanda ve Birleşik Krallık, İrlanda denizi ile ayrıldığı için doğrudan karadan ulaşım mümkün değil. Bu nedenle uçak ya da feribot ile yolculuk yapabilirsiniz.

Öncelikle en ucuz ve hızlı alternatif olan uçak seyahatinden başlayalım.

Uçak ile İngiltere’den İrlanda’ya Gitmek

Uçak ile yolculuk Londra ve Dublin arasında en hızlı ulaşım yöntemidir. İrlanda’da tek bir havalimanı bulunur. Bu havalimanı İrlanda’nın başkenti olan Dublin’dedir.

Dublin havalimanına Londra’nın 5 büyük havalimanından da uçak kalkmaktadır. Londra ile Dublin arasındaki uçuşlar günde birden fazla kez yapılır ve uçuş süresi yaklaşık olarak 1 saat 15 dakika sürmektedir.

Uçakla seyahat her zaman diğer yolculuk yöntemlerine göre hem daha hızlıdır. Hem de uygun dönemlerde bilet alındığı takdirde yalnızca Galler’e kadar alınacak otobüs bileti parasına uçak bileti bile bulmak mümkün. Uçak ile Londra’dan Dublin’e seyahat etmek isterseniz fiyatlar sezona göre değişiklik gösterebilir.

Örneğin biz Ocak ayında Şubat için biletlere baktığımızda gidiş dönüş 17 Pound’la 50 Pound arasına birçok bilet seçeneği bulduk. Biletleri kontrol etmek için Skyscanner.com adresini tavsiye ederiz.

londra-dublin-ucak-bileti-fiyatlari

Feribot ile İngiltere’den İrlanda’ya Gitmek

Feribot ile İngiltere’den İrlanda’ya gitmek istiyorsanız ilk olarak tren, otobüs veya araba ile aktarma yapmanız gerekmektedir. Galler – Holyhead’den kalkar ve yolcuları Dublin limanına götürür. İngiltere ve İrlanda arasındaki feribot seferlerinin süresi yaklaşık 2 saat 30 dakika kadar sürer. Ancak iki ülke arasındaki aktarmaları da göz önüne alırsanız İrlanda’ya varış süresi 8-12 saat arası sürer.

londra-dublin-arasi-feribot-ulasim

Londra’dan Otobüs ile Feribota Ulaşım

Otobüs, ulaşım için en uygun fiyatlı yol olabilir. Rezervasyonu yaptığınız döneme göre yaklaşık 20 Pound gibi fiyatlara bilet bulabilirsiniz.

Feribota gidecek otobüsler Londra’nın merkezindeki Victoria İstasyonu’ndan hareket eder ve sırasıyla Luton, Milton Keyes ve Birmingham’dan geçerek Holyhead’e giderler. Otobüsle seyahat yaklaşık 10 saat sürmektedir.

İrlanda ve İngiltere arasında maddi olarak en uygun fiyatlı ulaşım aracı olarak otobüsü önerebiliriz. Bu yolculuk yöntemi uzun sürse de en avantajlı kısmı otobüs ile seyahat ederken birden fazla şehirden geçme imkanı sağlaması ve yolculuk süresince doğal güzellikleri görme imkanı sunmasıdır.

Londra’dan Araba ile Feribota Ulaşım

Eğer kendi aracınız ile seyahat edecekseniz aynı şekilde aracınızla Galler- Holyhead’e gidebilir ve araçlı feribota binerek İrlanda’ya geçebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken eğer araç kiralayacaksanız sözleşmenizin araçla sınır ötesine seyahat için izin vermiş olması gerekir.

Ayrıca ek uluslararası sigortaya ihtiyacınız olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunları önceden hallederseniz yolculuğunuz sırasında bir problem olmaz. Kendi aracınızla yolculuk yaparken seyahat rotasını kendiniz planlayacağınız için farklı yol alternatiflerine de bakabilirsiniz.

Londra’dan Tren ile Feribota Ulaşım

Tren ile Holyhead yolculuğu yaklaşık 4 saat sürmektedir. Londra’da feribota giden trenler Londra Euston İstasyonu’ndan 4 saatte bir kalkar. Bilet fiyatları 100 Pound civarındadır. Bu yönüyle bilet fiyatları otobüslere göre daha pahalıdır. Ancak tren ile seyahat otobüs ile seyahate göre daha konforludur.

Tren yolculuğu sırasında İngiltere’nin doğal güzelliklerini görme imkanınızda olacaktır. Holyhead’e geldiğinizde tren istasyonu ile feribot istasyonu oldukça yakındır. Böylece trenden indikten sonra feribot alanına geçebilirsiniz.


İngiltere’den İrlanda’ya gitmek isteyenler için alternatif ulaşım yöntemlerini yazdık. Eğer hızlı ve kolay bir şekilde seyahat etmeyi düşünüyorsanız uçak ile seyahat her zaman en iyi alternatif olacaktır.

Ancak İngiltere’yi gezerek seyahat etmek istiyorsanız ve uzun süreli seyahatler sizin için bir problem olmuyorsa otobüs veya tren aktarmalı feribot ile seyahat etmek en iyi alternatif olabilir.

Faydalı Yazılar