Yurtdışı Otel Rezervasyon Siteleri: En Avantajlı Fiyatları Yakalamak için!

Yurtdışındayız ekibi olarak yurtdışında yaşama, yurtdışında çalışma ve yurtdışı para transferi konularının yanı sıra yurtdışı gezileriniz konusunda da bilgilerimizi sizinle paylaşmak istiyoruz. Bu yazımızda yurtdışı otel rezervasyon sitelerini inceleyip en iyi tercihleri paylaşacağız.

Listemizdeki sitelerin yalnızca birine bakarak otel rezervasyonu yaptırmamanızı tavsiye ederiz. Fiyatları farklı sitelerden karşılaştırarak en uygun tatili bulabilirsiniz. 

Aynı zamanda bazen bir sitede aradığınız otelde istediğiniz tarihlerde boş oda olmadığını görmenize rağmen farklı sitelerden de mutlaka kontrol edin. Farklı rezervasyon sitelerine farklı kotalar uygulayan oteller olabiliyor. Bu sebeple bir sitede odası kalmadığını gördüğünüz bir tesisin farklı sitelerde uygun odası olduğunu görebiliyorsunuz.

En İyi 8 Yurtdışı Otel Rezervasyon Sitesi

Yukarıdaki kısa tavsiyelerimizin ardından öncelikle 2 tip otel rezervasyonu sitesi olduğunu söyleyelim. 

Booking.com, Hotels.com gibi sitelerin içinde bulunduğu İngilizce’de OTA(Online Travel Agency) olarak adlandırılan websiteleri. Bu sitelerin sistemleri otellerle doğrudan entegre çalışıyor ve otel rezervasyonlarınızı bu siteler üzerinden tamamlayabiliyorsunuz.

Bir de Hotelscombined.com, Tripadvisor.com, kayak.com gibi farklı web sitelerinden fiyatları derleyen ve en iyi fiyatları bulmanızı sağlayan “aggregator” olarak adlandırılan bir grup websitesi daha bulunuyor.

Genellikle uçak yolculukları yapanların bildiği Skyscanner da aslında ucuz uçak bileti bulmak konusunda benzer bir hizmet veriyor. Biz 2 gruptan da en iyi otel rezervasyon sitelerini öne çıkarmaya çalışacağız.

  • Hotelscombined.com
  • Tripadvisor.com
  • Hotels.com
  • Booking.com
  • Lastminute.com
  • Agoda.com
  • Kayak.com
  • Trivago.com

Hotelscombined

En başarılı bulduğumuz siteyi en baştan anlatalım. Hotelscombined aslında listedeki birçok siteye göre özellikle Türkiye’deki popülerliğinin daha düşük olduğunu söyleyebiliriz fakat konu en avantajlı fiyatları bulmak olduğunda listemizdeki en başarılı websitesi olduğunu söylemek gerek.

hotelscombined-rezervasyon-sitesi

Booking, Agoda, Hotels, Expedia gibi birçok farklı otel rezervasyon sitelerinden fiyat alarak sadece en düşük fiyatları önünüze getiren websitesi birçok filtresiyle aradığınız oteli kolayca bulmanıza da yardımcı oluyor. Rezervasyon aşamasına geldiğinizde ise en uygun fiyatı bulduğu siteye sizi yönlendiriyor. Yani aslında rezervasyon doğrudan bu site üzerinden ilerlemiyor.

Tripadvisor

Tripadvisor da aslında yola daha çok tavsiye platformu olarak çıkmış olsa da şu an yukarıda anlattığımız Hotelscombined’a benzer bir hizmet de veriyor. Yani otellerin farklı platformlardaki fiyatları üzerinden size en uygununu sunuyor.

Hotelscombined bulduğu fiyatlar konusunda genellikle daha rekabetçi olsa da Tripadvisor’da da daha fazla seçenek bulmak mümkün. Aynı zamanda Tripadvisor müşteri yorumlarını okumak için de en iyi sitelerden biri. Bu sebeple de ziyaret edilebilir.

Hotels.com

Yukarıda anlattığımız sistemden farklı olarak hotels.com doğrudan kendi fiyatlarını size sunuyor ve doğrudan rezervasyonunuzu bu site aracılığıyla gerçekleştiriyorsunuz. Her zaman en avantajlı fiyatları bulmayı beklemeyin fakat Hotels.com’un en büyük avantajının müşteri hizmetleri olduğunu söyleyebiliriz. Yaşanılan tüm sorunlarda kullanıcının yanında bir tutum sergileyen Hotels.com herhangi bir mağduriyet yaşamamanız için elinden geleni yapıyor.

Diğer bir avantaj olarak da sürekli bu site üzerinden otel rezervasyonlarınızı yapmaya devam ederseniz sunduğu “gizli fırsat” maillerinde daha avantajlı odalar yakalamak da olası. Rezervasyon yaptırdıkça bedava gece kazanmak da sundukları fırsatlar arasında.

Lastminute.com

Vize gereklilikleri sebebiyle Türkiye’den yurtdışına gidilen tatillerde son dakikacı olmak çok kolay değil. Yine de yeşil pasaport sahipleri, çifte vatandaşlar ya da vizesiz gidilen ülkelerde bir tatil yapmak istediğinizde son dakikada karar verdiyseniz bu siteye bakmadan geçmemenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle çok yakın tarihlerde rakip sitelere oranla daha uygun fiyatlar zaman zaman karşınıza çıkabiliyor.

Bazıları için listedeki diğer yurtdışı otel rezervasyonu sitelerine göre dezavantajı Türkçe dil seçeneği olmaması sayılabilir.

lastminute-yurtdisi-rezervasyon

Booking.com

Booking için dünyanın en popüler otel rezervasyon sitesi dersek herhalde hata yapmış olmayız. Bu sebeple en çok seçeneği bulabileceğiniz site booking.com olacaktır. Genellikle rezervasyon fiyatları da diğer sitelere kıyasla ortalamanın altında kaldığından dünya çapında fazlasıyla tercih edilir bir konumda.

Yine de yukarıda Hotels.com’dan bahsederken övdüğümüz müşteri hizmetleri politikasını Booking’den bahsederken övmek mümkün değil. Genellikle bir sorun yaşadığınızda sizi otelle başbaşa bırakıyor ve bir çözüm üretmek konusunda yardımcı olmayabiliyorlar.

Agoda

Avrupa ya da Amerika tatilleriniz için de kullanılabilir olsa da özellikle Asya otelleri için Agoda üzerinden daha fazla seçenek bulmak mümkün. Hem Uzakdoğu, hem de Hindistan gibi birçok ülkede geniş otel seçenekleri ve gelişmiş filtre özellikleriyle Agoda’yı tercih edebilirsiniz.

Zaman zaman listemizdeki birçok yurtdışı otel rezervasyon sitesinden daha uygun fiyatlı opsiyonlar bulmak mümkün. Bu sebeple göz atmadan geçmemenizi tavsiye ediyoruz.

Kayak.com

Kayak, Türkçe’de de anlamı olan bir kelime olduğu için Türk kullanıcılar için kafa karıştırıcı olabiliyor fakat o da diğer rakipleri gibi bir otel rezervasyon sitesi. Aynı zamanda uçuş fiyatları, yurtdışı araba kiralama fiyatlarını karşılaştırmak için de kullanmak mümkün. Otellerin puanlarını diğer sitelerdeki incelemeleri de kullanarak karşınıza çıkarması önemli bir artı olarak göze çarpıyor. 

Dikkat etmeniz gereken bir özellik olarak yalnızca bölge, şehir özelinde bir arama yaptığınızda ilk aşamada önerdiği otellerin fiyatları birçok rakip otele göre daha yüksek olabiliyor. Fiyat filtresi kullanmadan ya da listenin daha aşağılarında bulunan diğer otelleri de incelemeden kararınızı vermeyin.

Trivago

Bir dönem bıktırırcasına yaptığı Youtube reklamlarıyla ülkemizde belli bir popülerliğe sahip olan Trivago da listenin en üst sıralarında verdiğimiz Hotelscombined ve Tripadvisor gibi fiyatları birçok otel rezervasyon sitesinden alarak karşınıza getiriyor.

Sitenin avantajlarından biri daha az popüler olan birçok otel rezeryasyon sitesini de aramalarınıza dahil etmesi. Bu sayede daha fazla seçenek üzerinden araştırma yapma şansına sahip oluyorsunuz.

Olumsuz olarak söylenebilecek bir özelliği ise sitede bulduğunuz fiyat rezervasyon sitesine yönlendiğinizde daha yüksek olarak karşınıza çıkabiliyor.

Belki fiyat güncelleme sürelerinin bazı sitelerle entegrasyonlarında çok iyi olmaması buna sebep oluyor olabilir. Yani burada bulduğunuz fiyatı rezervasyon yap’a tıklayıp teyit etmeden emin olmayın.

Yurtdışı Otel Rezervasyon Siteleri: Faydaları Nelerdir?

Özellikle Türkiye’den yurtdışına rezervasyon yaptırmak için en iyi websitelerini listelediğimize göre genel anlamda bu sitelerin avantajlarına da kısaca değinebiliriz.

Otel rezervasyonlarının büyük bir bölümü bu siteler aracılığıyla tamamlandığı için bu siteler de kullanıcı sayılarını arttırmak için çeşitli kampanyalar ve indirimlerle size ulaşmaya çalışıyor. Bu noktada da rekabet bizim gibi yurtdışı tatili yapmak isteyenlere bir avantaj olarak dönüyor.

Otellerden doğrudan rezervasyon yapmanın daha ucuz olacağını düşünüyor olabilirsiniz ama çoğunlukla oteller kendileri üzerinden rezervasyon yapmak istediğinizde daha ucuz seçenekler sunmadığı gibi toplam rezervasyon bedeliniz daha pahalı hale bile gelebiliyor.

Birçok otelde ufak fiyat farklarıyla ücretsiz iptal seçeneğini devreye almak da mümkün. Böylece önceden yaşanabilecek aksiliklere karşı da bir önlem almış oluyorsunuz.

Yaptığınız rezervasyonlarda ücreti genellikle ilk aşamada ödemek zorunda olmuyorsunuz. Bu sayede örneğin 3 ay sonra gideceğiniz tatil için uygun fiyattan rezervasyon yaptırmanıza rağmen paranız 3 ay daha cebinizde kalıyor. 


Siz de yurtdışı tatilinize daha uygun fiyatlı ve sorunsuz şekilde tamamlamak istiyorsanız yukarıda paylaştığımız websitelerine göz atabilir, fiyatları farklı sitelerden karşılaştırabilir ve size en uygun seçeneği biraz araştırmayla bulabilirsiniz. Yurtdışı tatiliniz öncesi bu yazımızdan da yurtdışında işinize yarayabilecek uygulamalara göz atabilirsiniz.