Amerika’da Kiralık Ev Siteleri: Amerika’da Ev Kiralama

İş, okul veya seyahat için geldiğiniz Amerika’da bir ev kiralamaya karar verdiniz. Ancak ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Bu durumun gözünüzü korkutmasına gerek yok. Sizin için neler yapılması gerektiğini ve Amerika’da kiralık ev siteleri denince akla gelen en iyi alternatifleri listeledik.

Amerika’da Kiralık Ev Bakarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ev kiralarken önceliğiniz bütçenize uygun en iyi konumdaki evi bulmak olmalı. Yaşadığınız eyaletin her zaman ulaşım kolaylığı olmayabiliyor. Öncelik olarak iş yerinize ve okulunuza yakın yerlerde ev bakın. Eğer istediğiniz fiyatta veya özellikte ev bulamazsanız ulaşım araçlarına yakın olan evlere yönelmelisiniz.

Baktığınız evlerde oturacağınız bölgenin durumunu mutlaka gözden geçirin. Düşük kiralı bir evin bölgesi her zaman güvenli olmayabiliyor. Özellikle Amerika’da daha önce yaşamamışsanız kiralamayı düşündüğünüz yeri iyice araştırın.

Evleri mutlaka görün ve evin özelliklerine bakın. Bazen fotoğraflarda görünen özellikler birebir tutmayabiliyor. Özellikle Amerika’da birçok ev beyaz eşyası ile birlikte kiraya veriliyor.

Bazı durumlarda ise evde çamaşır makinası olmayabiliyor. Bu gibi özelliklerin sizin için uygun olup olmadığına karar verin.

Eğer henüz Türkiye’deyseniz ve taşınma kararını verirken bir yandan Amerika’ya gitmeden önce taşınacağınız evi seçmek istiyorsanız en ideal çözüm ülkeye varmanıza günler kala bulduğunuz en iyi 3-5 alternatif için emlakçılardan randevu almanız olacaktır.

Böylece Amerika’ya gittiğiniz zamanda süreci çok daha hızlandırabilirsiniz. Kiralık ev baktığınız sitelerin güvenilir olduğundan emin olun. Bazı durumlarda karşıdaki kişi dolandırıcı olabiliyor.

Herhangi bir sözleşme imzalamadan ufak kaporalar haricinde para vermemeye çalışın fakat ülkede bir yabancı olduğunuz için ev kiralama süreçlerinde sizden yüksek depozito istenebileceğini de aklınızdan çıkarmayın. Sözleşmede depozito miktarı belirtildiği sürece sorun yaşamazsınız.

Yine de çok aklınıza yatan bir ilan bulduğunuzda eğer güvenilir de gözüküyorsa henüz Türkiye’deyken kapora göndermenizde bir sakınca olmayabilir. Türkiye’den Amerika’ya para göndermek yazımızda en masrafsız şekilde nasıl bu para transferini gerçekleştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

amerikada ev kiralamak

Amerika’da Kiralık Ev Nereden Bulunur?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kiralık ev ararken güvenilir sitelerden bakmakta her zaman fayda var. Ev ilanları bakabileceğiniz başlıca siteler:

 • Zillow: Amerika’nın en iyi ve güvenli ev kiralama sitesidir. En çok site trafiği ve en geniş kiralık ev listesi bu sitede mevcuttur. Resimler, 3d gezme sistemi ile kiracı için evi detaylı bir imkân sağlıyor. Listeleme ve kiralama için 3 adımlı kolay bir prosedürü var. Kiracılar detaylı arama yaparak kendine en uygun evi kolayca bulabiliyor.
 • Avail: Ev sahiplerinin kiracıları tanımasını sağlayan bir site. Kiracıların kredi geçmişleri ve suç geçmişleri gibi bilgilere ev sahipleri bu siteden ulaşılabilir.
 • Apartments.com: Kiracıların bakmak istedikleri evin detaylarını, fiyatını ve özelliklerini görmesini sağlar. Kiracılar aramalarını ücretsiz olarak yapabilirler. Mobil app uygulaması da mevcuttur.
 • Zumper: Kiracı küçük bir komisyon karşılığında istediği evi listeden çıkarıp sanal olarak gezebilir ve online olarak kontrat imzalayabilir. Herhangi bir insan aracılığı olmadan kolaylıkla bir ev kiralamanızı sağlar. 
 • Craigslist: Birçok ürünün satışa sunulduğu sitede kiralık ev de bulmak mümkün. Burada doğrudan ev sahibiyle iletişime geçilir. Ancak Craigslist’ten ev bakarken dikkatli olmanızda fayda var. Özellikle fotoğrafı olmayan evler ve sizden para isteyen insanlar ile iletişime geçmeyin.

Farklı bir Alternatif: Bungalow

Bu üstte saydığımız sitelerin dışında Amerika’da vakit kaybetmeden oda bulmak isteyenler için farklı bir alternatif daha bulunuyor. ABD’de birçok farklı lokasyonda hazır evleri bulunan şirketin evlerine hızlıca taşınabiliyorsunuz.

bungalow-amerikada-oda-kiralama

Mobilya, faturalar, temizlik ve benzeri dertleriniz de olmuyor. Sabit bir aylık ücret karşılığında Bungalow tüm bunları sizin yerinize hallediyor.

Kiralamayı yıllık yaptığınız takdirde daha indirimli fiyatlara da ulaşabiliyorsunuz.

Amerika’da Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadar?

Kiralık ev fiyatları bulundukları eyaletlere göre değişiklik göstermektedir. İş olanakları ya da turistik yerler olan eyaletlerinde kira fiyatları oldukça yüksektir. Maalesef, yurtdışında ev kiralamak taşınmanın en zor konularından biridir.

Ancak Amerika’nın iç kesimlerinde yaşamayı düşünüyorsanız daha şanslısınız. Çünkü iç kesimlere gidildikçe kira fiyatları da oldukça düşüyor. Bu eyaletlerde aylık 750 dolar vererek 2 odalı veya 3 odalı bir evde kalabilirsiniz. Yani kiranın ne kadar olacağını evin konumu belirliyor.

Örneğin; New York’u ele alırsak. Manhattan ya da Soho gibi popüler bölgelerde yaşamak istiyorsanız yüksek fiyatları göze almanız gerekiyor. Bu bölgelerde stüdyo apartmanlar aylık 1500 dolar gibi fiyatlardan başlıyor.

Eğer düzgün ve güvenli bir yer alıyorsanız bu parayı gözden çıkarmalısınız. New York’un merkezinden uzaklaşıp Queen ya da Long Island bölgelerine giderseniz daha düşük kira fiyatları ödeyebilirsiniz. Ancak bu durumda ulaşım masraflarını ve süresini de göze almalısınız. 

Eğer taleplerin yüksek olduğu bir bölgede yaşamak istiyorsanız elinizi çabuk tutmalısınız. Çünkü beğendiğiniz ev siz karar vermeden kiralanmış olabilir. Beğendiğiniz evi tutmayı istiyorsanız sizden ev için bir depozito ve bir kira bedeli vermeniz istenecektir. 

Ayrıca kirası pahalı eyaletlerde ev arkadaşı da oldukça önem kazanıyor. Amerika’da kiralık ev siteleri ilanlar bölümünde kiralık oda ilanlarını da inceleyebilirsiniz. Eğer bir daireye yüksek bir fiyat vermek istemiyorsanız ev arkadaşı ilanlarına bakabilir ve böylece kirayı ve ev masraflarını karşılamış olursunuz.

Amerika’da En Pahalı Kiraya Sahip Şehirler

 • Kaliforniya
 • New York
 • Massachusetts
 • Florida 
 • Washington DC.

Amerika’da Kirası En Ucuz Olan Şehir & Eyaletler

 • Michigan
 • Ohio
 • Texas
 • Arizona
 • Arkansas

Bu eyaletlerde Amerika’da kiralık ev siteleri sizin için oldukça ideal bir ev bulmanızı kolaylıkla sağlayabilir.

Amerika’da Ev Kiralamak için Ne Gerekiyor?

İstediğiniz kiralık evi buldunuz. Bu noktadan sonra evrak işlemleri başlıyor. Amerika’da ev tutmak için en gerekli şey kredi notunuz ve sosyal güvenlik numaranız.

Ayrıca bir başvuru formu doldurmanız gerekiyor. Bu formu doldururken bir ücret ödüyorsunuz.(45 dolar civarı) Daha sonra eski ev sahibinizden bir referans mektubu veya sözlü referans ve çalıştığınız şirketten orada çalıştığınızı kanıtlayan bir dilekçe gerekiyor. Ayrıca aylık gelirinizin kanıtı da sizden istenilebilecek evraklar arasında.

Eğer ilk defa Amerika’dan ev kiralayacaksanız Türkiye’de oturduğunuz evin sahibinden referans mektubu almanıza gerek yok. Bu kural sadece Amerika içinde geçerlidir.

Eğer Amerika’ya yeni taşınmışsanız veya henüz bir işiniz yoksa ev kiralamak için gelirinizin olduğunuz kanıtlamanız gerekir.

Bunu yüklü bir miktarda bir banka hesabı göstererek yapabilirsiniz. Ayrıca henüz bir eyalet kimliğiniz olmayacağından ötürü işlemleriniz pasaportunuz ile yapılır. Ayrıca işlemler için sizden bir kefil de istenilebilir.

Tatil için Amerika’da Ev Kiralanabilir mi?

Tatil için Amerika’yı seçmişseniz bir otelde kalmak yerine bir evde kalmak isteyebilirsiniz. Bu genellikle gittikleri ülkede evlerindeki konforu yakalamak isteyen birçok kişinin tercihi. Kendinize ait bir alan size o ülkede çok farklı bir deneyim yaşatabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz sitelerden de aylık ya da haftalık ev kiralama gibi olanaklarınız olsa da çoğu evraklar yüzünden sizi zorlayabilir. Bu siteler dışında kısa dönem ev tutmak isteyen kişilerin en çok kullandıkları site Airbnb. Sizlere AirBnb’yi daha detaylıca anlatalım. 

Aynı zamanda AirBnB’yi Amerika’ya ilk taşındığınızda ev bulana kadarki süreçte de kullanabilirsiniz.

Airbnb Nedir?

Airbnb 191 ülkede kullanılan insanların seyahatlerinde kalacakları bir yer bulmalarını sağlayan bir sitedir.

Airbnb sitesine kayıt olarak gideceğiniz ülkelerde istediğiniz özelliklerde bir yer bulmanıza yardımcı olur. İsterseniz bir oda kiralayabilirken isterseniz de bir ev kiralayabilirsiniz.

Ayrıca rezervasyonlarınızı online olarak yapıtığınız için evrak işlemleriyle uğraşmanız gerekmez. İsterseniz de siz ev sahibi olabilir ve evinizin odasını veya evin kendisini başkalarına kolayca kiralayabilirsiniz.

Airbnb ile Nasıl Ev Kiralanır?

Airbnb’yi kullanmak oldukça kolaydır. Yapmanız gerekenleri size adım adım anlatacağız.

 • İlk olarak siteye üye olmalısınız. Üye olurken sizden bilgileriniz istenir ve üyeliğiniz oluşturulur.
 • Siteye üye olduktan sonra gideceğiniz ülkeyi, kaç gün kalacağınızı ve kaç kişi olacağınızı kolayca seçebilirsiniz. 
 • İstediğiniz evi bulunca rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Rezervasyon yaptırdığınızda ödeyeceğiniz tutar Airbnb tarafından kartınızdan çekilir ancak ev sahibinin hesabına yatmaz.
 • Ev sahibine bilgileriniz ve evi rezerve yaptığınız bilgisi iletilir. Ev sahibi bu durumda isteğinizi onaylama veya reddetme hakkına sahiptir.

  Eğer isteğiniz onaylanırsa evin açık adresi ve detayları kiracıya iletilir. Bazı durumlarda ev sahibi evi kiracıya teslim ederken bazı durumlarda kiracı ve ev sahibi hiçbir şekilde bir araya gelmeyebilir.
 • Kiracının konaklaması bittikten sonra para ev sahibinin hesabına aktarılır.
 • Konaklama bittikten sonra yorum girme seçeneği çıkar. Kiralayan kişi ev sahibi hakkında yorum yazabilirken, ev sahibi de kiralayan kişinin profiline yorum yazabilir. Yorumlar genellikle evi kiralamak isteyen kişiler veya ev sahipleri hakkında fikir oluşturduğu için iki taraf içinde önemlidir.

Airbnb Ödemesi Nasıl Yapılır?

Airbnb ücretlendirmeler ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Ödeme yapacağınız zaman ülkenizi seçtiğiniz zaman size hangi ödeme türlerini kullanabileceğiniz gösterilir. Birçok ülkede kullanılan ödeme seçenekleri ise:

 • Belli başlı kredi kartları ve ön ödemeli kredi kartlarının (Visa, MasterCard, Amex, Discover, JCB) çoğu, ayrıca kredi kartı olarak işlenebilen birçok banka kartı
 • Apple Pay
 • Google Pay
 • PayPal

Evi kiralarken ev sahibinin belirlediği bir güvenlik bedeli ödemek zorundasınız. Bu depozito evdeki eşyları korumak amacıyla alınır. 

Amerika’da Ev Kiralamak: Airbnb Güvenilir mi?

Başka birisinin evinde kalmak herkes için güvenli bir durum oluşturmayabilir. Kullandığınız site ne kadar güvenli olsa da kiminle karşılaşabileceğiniz bazen belli olmayabilir. Ancak büyük bir problemle karşılaşma riskiniz oldukça az.

Airbnb’ye kayıtlı ev sahiplerinin profillerinde bilgileri bulunuyor ve ev kiralamak isteyenler için kimlik onayı olması gerekiyor. Bu yüzden risk faktörü daha da azaltıyor. Eğer Airbnb ile ev kiralamak istiyorsanız kiralamak istediğiniz evin ve ev sahibinin yorumlarını mutlaka okuyun.

Olumlu yorumlar kadar olumsuz yorumlarda ev sahibi ile ilgili bilgi edinmenizi sağlayacaktır. Airbnb ile ev tutuyorsanız ödemelerinizi hiçbir şekilde Airbnb dışında yapmayın.

Sadece tatil için değil de iş veya okul için geldiyseniz de Airbnb ile ev kiralayabilirsiniz. Hatta oturmak istediğiniz semtte bir ev tutarak o semt hakkında daha iyi bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sizlere Airbnb’yi kısaca tanıtmaya çalıştık. Eğer aklınızda herhangi bir soru oluştuysa Airbnb’nin sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sitede Türkçe dil desteği de mevcuttur. Aklınıza takılanları sitede bulamazsanız yardım bölümünden de sorularınızı sorabilirsiniz.


Amerika’da kiralık ev siteleri Türkiye’ye göre daha çeşitlidir ve bu konuda fazla seçeneğiniz olması ev kiralarken de kiracı adına avantajlı bir durum yaratır.

Bu yazımızda Amerika’da ev kiralamak isteyenler için (hem tatil hem de taşınma sebebiyle) işlemleri detaylarıyla inceledik. Amerika’da ev almak konusundaki yazımızdan da satın alma süreçlerini öğrenebilirsiniz.