Japonya’dan Türkiye’ye Para Gönderme

Uzakdoğuda bir ada ülkesi olan Japonya’dan Türkiye’ye para göndermek istiyorsanız nasıl para transferi yapabileceğinizi ve en iyi alternatif para transfer şirketlerini yazımızda detaylıca inceledik.

Uzakdoğuyla ticari ilişkilerimiz her geçen yıl artarken Japonya da ticaret hacmimiz açısından yıllar geçtikçe önemli bir yere sahip olacak. Japonya’daki Türk nüfusu görece birçok ülkeye oranla oldukça düşük olsa da ticari ilişkilerin gelişmesi iki ülke arasındaki para transferlerini de arttırdı.

Şimdi bu konuda neler yapabileceğinize yakından bakalım.

Japonya’dan Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

Japonya’dan Türkiye’ye para gönderme işlemi sırasında en çok tercih edilen ve ilk akla gelen yöntem bankalar aracılığı ile SWIFT transferi yapmaktadır. Doğrudan bankalar aracılığıyla yaptığınız Türkiye’de SWIFT olarak bilinen yöntemin dezavantajları yavaş ve masraflı olması.

Japonya’dan Türkiye’ye para transferi yapmak için Wise düşük komisyonları ve kullanım kolaylığı ile para transferi yapmak isteyen kişiler için çok iyi bir alternatif yöntem.

Wise ile sadece Japonya değil birçok farklı ülkeden Türkiye’ye para göndermek mümkün. Sadece alıcının banka IBAN bilgilerini bilmeniz ve alıcı adı soyadını girmeniz düşük komisyonla para transferi yapmanız için yeterli. 

Japonya’dan Türkiye’ye Wise ile Para Göndermek

2010 yılında kurulan Wise (eski adıyla Transferwise) uluslararası para transferini kolaylaştırmak adına kurulmuştur. Günümüzde 6 milyondan fazla kişi Wise ile dünyanın birçok ülkesine kolaylıkla para gönderiyor.

Wise, Japonya’dan Türkiye’ye para göndermek isteyen kişiler için düşük komisyon uyguluyor. Para gönderimi sırasında oluşan kur farkı gibi problemleri de ortadan kaldırıyor. Çünkü Google’da o an gördüğünüz kurdan işlem yapmanızı sağlıyor.

Wise ile Japonya’dan para transferi yapmak isterseniz yapmanız gerekenler oldukça basit. Bizde sizler için bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizi adım adım anlattık.

  • Wise’ı kullanarak para transferi yapmak isterseniz ilk olarak Wise’ın internet sitesi üzerinden ücretsiz bir üyelik oluşturmanız gerekiyor. Siteye kayıt olurken sizden ad, soyadı gibi kişisel bilgileriniz isteniyor. Kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğinizden emin olmalısınız. 

Para transferi esnasında yalnızca sizin adınıza kayıtlı banka hesabınız üzerinden işlem yapabileceğiniz için kimlik bilgilerinizin doğruluğu önemli.

  • Üyeliğinizi oluşturduktan sonra para transferini hangi ülkeden yapmak istiyorsanız o ülkeyi ve ülkenin para birimini seçip para transfer işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Japonya’dan gönderim yaparken ülkeyi Japonya, para birimini de Japon Yeni olarak seçmelisiniz. Alıcı tarafta da Türk lirası seçmelisiniz.

Yerel para birimleri üzerinden işlem yapmadığınız takdirde bankalar yine de ekstra komisyon alabiliyor. Bu sebeple sitede gördüğünüz masraf haricinde herhangi bir komisyon ödememek için bu oldukça önemli.

  • Göndermek istediğiniz Japon Yeni tutarını girdikten sonra Wise, göndermek istediğiniz miktardan ne kadar komisyon kesileceğini, kaç gün içinde alıcıya kaç TL olarak ulaşacağını size gösteriyor.
  • Ardından para gönderimi yapacağınız alıcının banka IBAN bilgileri ve ad ile soyadı bilgilerini girmeniz gerekiyor. Wise ile para gönderirken ihtiyacınız olan bilgiler bunlardır. Bankaların SWIFT/BIC kodları gibi detayları bilmeniz gerekmez.
  • Son olarak size parayı nasıl transfer etmek istediğiniz sorulacak. Size iletilen Japon banka hesap numarasına parayı havale edip işlemi tamamlayabilirsiniz.

    İşlemi debit card numaranızı girerek de tamamlayabilirsiniz fakat bu durumda ekstra komisyon kesilecektir. Ne kadar kesileceği miktara bağlı olarak değişebilir. Debit card seçeneğini seçtiğinizde farkın ne kadar olacağını görebilirsiniz.
  • En son olarak girdiğiniz bilgilerin onaylanması için bir ekran karşınıza çıkıyor. Onay verdikten sonra ise para alıcının hesabına geçiyor. Eğer yüksek miktarlarda para gönderimi yapmak isterseniz Wise sizden fotoğraflı kimlik doğrulaması isteyebilir. Bu yüzden bilgilerinizi tam ve eksiksiz olarak yazdığınızdan emin olun.

Wise ile Japonya’dan Türkiye’ye para gönderme işlemi esnasında unutmamanız gereken önemli noktalardan biri de ekstra masrafla karşılaşmamak için gönderdiğiniz paranın cinsine dikkat etmenizdir.

Yani Japonya’dan Türkiye’ye para gönderirken, gönderenin tarafından Japon Yeni ve alıcının tarafında ise TL seçildiğinden emin olunmalıdır.

Yukarıda da açıkladığımız gibi yerel para birimleri kullanmanız ekstra komisyonla karşılaşmamanız adına oldukça önemli. Aynı şekilde Türkiye’den Japonya’ya para gönderirken de gönderen tarafta TL, alıcı tarafta ise Japon Yeni seçilmesi gerekir. Yani siteyi Türkiye’den Japonya’ya para göndermek için de kullanabilirsiniz. Yurt dışına para gönderme konusunda rehberimize linkten ulaşabilirsiniz.

Bütün bankalar gibi Wise da web sitesini kullanarak yapacağınız işlemler üzerinden bir komisyon alır. Ancak bu komisyon düşüktür.

Ayrıca Wise ile yapacağınız işlemlerde para transferleri dışında hiçbir şekilde gizli bir komisyon alınmaz. Kur çevrimleri Wise tarafından para transferi yapıldığı an Google’daki anlık kur biriminden çevrilir.

Böylelikle gönderdiğiniz paranın Türkiye’deki alıcıya nasıl bir kesintiyle ulaşacağı ve ne kadar komisyon kesileceğini şeffaf bir şekilde görebilirsiniz.

Japonya’dan Para Transferi: Örnek İşlem

Wise ile Japonya’dan Türkiye’ye 10.000 Japon Yeni göndermek istediğiniz takdirde nasıl bir işlem yapacağınızı bir örnekle inceleyelim.

wise-japonyadan-turkiyeye-para-transferi

Ekran görüntüsü 23 Haziran 2021 tarihinde alınmıştır. Güncel kura göre miktarlar farklılık gösterebilir.

Yukarıda yazdığımız gibi Wise’ın sitesine girerek gönderdiğimiz ülke ve alıcı ülkeyi seçip para birimlerini seçiyoruz.

Bu durumda gönderdiğimiz ülke Japonya ve para birimi Japon Yeni, alıcı ülke ise Türkiye ve para birimi de Türk Lirası. Wise 10000 Japon Yeni’ni anlık kur üzerinden TL’ye çevirerek karşı tarafa ne kadar ulaşacağını ve ne kadar bir kesinti yapılacağını gösteriyor. 

Bu işlemi yaptığımız sırada 10000 Japon Yeni üzerinden 318 JPY komisyon kesintisi yapılıyor. Bu da yalnızca 25 liraya tekabül ediyor. Kalan miktarın 756 TL olarak alıcıya ulaşacağını görebiliyorsunuz.

Wise dışında Japonya’dan Türkiye’ye para transferi yapabileceğiniz farklı para transferi seçenekleri bulunuyor. Kısaca bu seçenekleri de inceleyelim.

Japonya’dan Türkiye’ye SWIFT Yapmak

Daha öncede belirttiğimiz gibi SWIFT işlemleri bankalar aracılığı ile gerçekleştiği için ilk akla gelen para transfer yöntemleridir. SWIFT’i yurtdışı EFT olarak düşünebiliriz. SWIFT işlemini yapmak için hangi ülkeden gönderecekseniz o ülkede (bu durumda Japonya’da) bir banka hesabınızın olması gerekiyor. Mobil veya online bankacılık kullanarak da kolayca SWIFT işlemi yapabilirsiniz.

Swift işlemleri genellikle bankadan bankaya ufak farklılıklar gösterse de bu işlemi yapmak için alıcının IBAN numarası ya da banka hesap numarası, şube numarası ve para transferi yapacağınız bankanın SWIFT/BIC kodunu bilmeniz gerekiyor.

SWIFT işlemleri sırasında bankalar bir komisyon kesintisi yapıyor ancak bu kesintiler yüksek olabiliyor. Çünkü hem gönderen banka, hem alıcı banka hem de arada işlemin gerçekleşmesine aracı olan muhabir banka komisyon alabiliyor. Maalesef SWIFT ücreti almayan banka bulunmuyor.

Türkiye’de bulunan bankaların SWIFT kodlarını sizin için listeledik.

Banka AdıSwift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift KoduTGBATRIS
Akbank Swift KoduAKBKTRIS
ING Bank Swift KoduINGBTRIS
Türkiye İş Bankası Swift KoduISBKTRIS
Ziraat Bankası Swift KoduTCZBTR2A
Halk Bankası Swift KoduTRHBTR2A
Türkiye Finans Swift KoduAFKBTRIS
VakıfBank Swift KoduTVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift KoduTEBUTRIS
Yapı Kredi Swift KoduYAPITRISFEX
Finansbank Swift KoduFNNBTRIS

** Eğer alıcı bankanın SWIFT kodunu Japonya’daki bankanız 11 hane olarak girilmesini isterse 8 haneli olan kodların sonuna 3 tane X eklemelisiniz. Örneğin; TEB için girmeniz gereken kod bu durumda TEBUTRISXXX olacaktır.


Japonya’dan Türkiye’ye para transferi gerçekleştireceğiniz zaman kullanabileceğiniz farklı para transfer alternatiflerini inceledik.

Eğer 1 gün beklemek sizin için bir problem oluşturmuyorsa Wise kesinlikle avantajlı yöntemlerden biri. Sizde Japonya’dan Türkiye’ye yapacağınız para transferlerinizi ekonomik ve çabuk bir şekilde yapmak isterseniz Wise’ı denemenizi tavsiye ederiz.