Evlilik Yoluyla Amerikan Vatandaşlığı ve Green Card Almak

Başka bir ülke vatandaşıyla evlendiğiniz zaman eşinizin ülkesinde vatandaşlık almak için başvuruda bulunmanıza izin veren ülkeler bulunuyor. Bu ülkelerden birisi de birisi de Amerika Birleşik Devletleri.

Eğer Amerikan vatandaşı birisiyle evleniyorsanız bu evlilik sürecinde Green Card için başvuruda bulunabilir ve belirli bir süre sonunda ise Amerikan vatandaşlığı alabilirsiniz.

Bunun için ise ABD’nin istediği çeşitli evrakları hazırlamanız ve çeşitli süreçlerden geçmeniz gerekiyor. Bu yazımızda ne gibi evraklar istendiği ve bu sürecin nasıl işlediğini anlattık.

Evlilik Yoluyla Amerikan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Evlilik yoluyla Amerika Green Card başvurusu yapacak kişilerin ilk olarak ‘’K-1 Vizesi’’ alması gerekmektedir.

Green Card başvurusu yapacak kişilerin Amerikan vatandaşı olan nişanlıları tarafından I-129 Formu (Göçmen Nişanlı Dilekçesi) doldurulmalı ve dilekçe Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’na (USCIS) onaylatmalıdır.

Bu işlemler Amerika Göçmenlik Yasası’na göre yapılmak zorundadır. Daha sonra Amerika vizesi yapacak kişi K-1 vizesine başvurarak işlemleri başlatır. Bu işlemin sonuçları genellikle 3 ila 5 ay içinde sonuçlanır.

Başvuru, Amerikan Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu (USCIS) tarafından onaylandıktan sonra dosyayı yabancı nişanlının bulunduğu ülkedeki Amerikan Konsolosluğu ya da elçiliğine gönderir.

Aynı zamanda Amerikan vatandaşı olan nişanlı da sonuçtan mektup ile haberdar edilir. Daha sonra yabancı nişanlı Amerikan Konsolosluğuna vize mülakatı için çağrılır. Bu başvuru sürecinden sonra başvuran kişi onaylanırsa Amerika’ya gelerek 90 gün içerisinde evlenmesi izin verilir.

Mülakat için konsolosluğa nişanlı çift beraber gidebileceği gibi başvuruyu yapan kişi tek başına da gidebilir. Mülakat sürecinde nişanlı çiftten gereken dokümanlar dışında doğum belgesi, fotoğraflar, sağlık raporu gibi belgeler istenir.

Mülakatta genellikle çiftin ilişkisinin gerçek olup olmadığı araştırılacağı için sorulan sorulara dürüst davranmak işlemleri daha da kolaylaştıracaktır. 

Ayrıca K-1 nişanlı vizesine başvuruda bulunan kişiler 21 yaş altındaki bekar çocukları için de K-2 Vize başvurusunda bulunabilirler. Aynı şekilde bu vizeye başvuracak çocuklar içinde I-129 Formu doldurulması zorunludur.

Evlilik gerçekleştikten sonra yurtdışı kalıcı ikamet izni almak isteyen kişi Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu (ISCIS) ve Vatan Güvenliği Departmanı’na başvurabilir. K-1 Nişanlı Vizesi geçici bir süre için evlilik yapılmasına izin verdiği için, nişanlanan kişi kalıcı ikamet için göçmen vizesine başvurmalıdır.

K-1 Nişanlı Vizesi Nedir?

Evlilik yoluyla Amerikan vatandaşlığı için K-1 vizesi için ilk adım denebilir. K-1 nişanlı vizesi; başka bir ülkenin vatandaşı olan kişilerin Amerikan vatandaşı olan birisiyle nişanlanıp evlenmesi için verilen bir vize türüdür.

Bu vize türüne başvurarak Green Card almak isteyen kişiler için gereken evraklar ve şartlar bulunur. 

K-1 Nişanlı Vizesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Amerikan vatandaşı birisiyle evlenmek için K-1 nişanlı vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

 • Evlenecek çiftin en az 2 yıldır tanışık olması gerekir. Bu süre içinde ilişkilerini inandıracak derecede kanıtlar olmalıdır.
 • Nişanlı çift K-1 vizesini aldıktan 90 gün içinde evlenmelidir. Çiftin evlilikleri ABD kanunlarına göre yasal olmalıdır.
 • Amerikan vatandaşı olmak isteyen kişi bu süre içinde kendi bakımını üstlenecek derecede gelire sahip olduğunu kanıtlamalı ya da Amerikan vatandaşını nişanlısının sponsor olacağını belirtmelidir.
 • Vize başvurusunda bulunacak kişinin federal asgari geçim sınırının %125’inden fazla gelirinin olması gerekir. Bu sınır altındaysa Amerikan vatandaşı nişanlısı sponsor olmalıdır.

Kalıcı taşınma sürecinde varlıkların maddi olarak Türkiye’den Amerika’ya para transferi yoluyla nasıl aktarılabileceğini öğrenmek için de ilgili yazımızdan faydalanabilirsiniz.

K-1 Nişanlı Vizesi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

K-1 Nişanlı Vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişilerden istenilen evraklar şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Pasaport (Seyahat sonrasında en az 6 ay geçerli olmalıdır. Varsa eski pasaportlarda getirilebilir.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (güncel, arka fon beyaz olmalıdır.)
 • Amerika vize başvuru formu – DS 160 Formu (İngilizce doldurulmalıdır.)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Şahsi vize talep dilekçesi (Masraflarını kişi kendi karşılayabiliyorsa açıklanmalı yoksa nişanlının sponsorluğu belirtilmelidir.)
 • I-134 Yeminli Geçim Beyannamesi
 • Sabıka kaydı
 • İlişkiye dair kanıtlar (Beraber çekilen fotoğraflar, daha önceden yazılmış e-posta ve mesajlar, evliliğe yönelik harcamalar, birlikte alınmış biletler kanıt olarak gösterilebilir. İlişkinin minimum 2 yıllık bir geçmişi olması gerekli)
 • Aşı kartları (COVID-19 pandemi sürecinin ardından bu konuda ekstra zorunluluklar ortaya çıkabilir.)
 • İngilizce olmayan belgelerin onaylı İngilizce tercümeleri

K-1 Nişanlı Vizesinin Süresi Ne Kadardır?

K-1 Nişanlı Vizesi geçici bir süre için geçerli olan bir vize türüdür. Bu vizeye başvuran kişiler 90 günlük bir süreye sahip olur.

Bu süre içinde Amerika’ya gelerek nişanlı oldukları Amerikan vatandaşıyla evlenmeleri gerekir. Nişanlılık durumu 90 gün içinde otomatik olarak sona erer.

Bu süre uzatılamayacağı için bu süre sonunda nişanlı çift evlenmez ise K-1 vizesine sahip olan nişanlı Amerika Birleşik Devletleri’ni terk etmesi gerekir.

Eğer ülkeyi verilen sürenin sonunda terk etmezse ABD Göçmenlik Yasası’nı ihlal etmiş olur. Bu da gelecekte Amerika’ya yapılacak yeni bir göçmenlik başvurusunda olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Evlilik Yoluyla Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

K-1 vizesi 90 günlük bir vize olduğu için nişanlı çift evlendikten sonra K-1 vizesine sahip kişinin kalıcı Green Card statüsüne geçiş yapması için başvuruda bulunması gerekir. (I-485 Formu, Nişanlılık Statüsünün Değişmesi) Green Card bekleme süresi genellikle 5 aydır.

Bekleme süresinde yabancı eşin Amerika’da çalışabilmesi (Employment Authorization Document) ve seyahat edebilmesi (Advance Parole) için de başvurulabilir. Bu başvurularda genellikle 2 ila 3 ay içinde sonuçlanır. 

Green Card için başvuruda bulunan kişiye ilk olarak şartlı iki yıllık Green Card verilir. 2 yıl dolmadan yaklaşık 3 ay (90 gün) önce tekrar USCIS’a başvuruda bulunularak şartın kaldırılması talep edilmelidir.

Bu süre içinde evlilik devam ediyorsa şart kaldırılır ve başvuruda bulunan eşe 10 yıllık normal Green Card verilir. Ayrıca bu süre içinde kişi istediği takdirde evlilik yoluyla Amerikan vatandaşlığı başvurusunda bulunulabilir.

Yurtdışından evlilik yoluyla vatandaşlık yazımızda da daha genel anlamdaki gerekliliklerden ve diğer ülkelerden bahsetmiştik.