İngiltere’den Türkiye’ye Para Göndermek

İngiltere Ankara Anlaşması’nın da varlığıyla Türkiye’den son dönemde birçok insanın göç ettiği ülkelerin başında geliyor. Aynı zamanda dil eğitimi ve üniversite okumaya giden öğrenciler için de İngiltere’den Türkiye’ye para göndermek merak edilen konuların başında geliyor.

İngiltere’den Türkiye’ye para göndermek için hem ucuz hem de kolay bir yöntem olan Transferwise’ı inceleyerek yazımıza başlayacağız. Ardından da diğer alternatifleri değerlendirip çeşitli yöntemlerin avantajları ve dezavantajlarına göz atacağız.

İngiltere’den Türkiye’ye Nasıl Para Yollanır?

İngiltere Türkiye arası para transferi denince akla gelen ilk yöntem bankalar aracılığıyla SWIFT transferi olsa da işleminizi bundan çok daha ucuza ve kolay halledebileceğiniz bir yöntem artık var. Transferwise hem kullanım kolaylığı hem de yalnızca IBAN bilgisinin yeterli olmasıyla öne çıkarken işleminizin SWIFT’ten çok daha kolay bir şekilde tamamlanmasını da sağlıyor.

İngiltere’den Transferwise ile Para Göndermek

2010 yılında kurulan Transferwise şirketi uluslararası para transferlerini kolaylaştırmak ve ucuzlaştırmak için yola çıkmıştı. Aradan geçen 10 yılın ardından her geçen gün popülaritesi artıyor ve hedefledikleri yolda başarıyla ilerlediklerini söyleyebiliriz. Artık İngiltere’den Türkiye’ye para transferi yaparken kur farkı problemleri ya da yüksek komisyon derdiyle uğraşmaya gerek kalmadı.

İngiltere'den Türkiye'ye para transferi
Transferwise sitesine üye olduktan sonra izlemeniz gereken adımlar oldukça basit ve açıklayıcı bir şekilde anlatılıyor.

Transferwise’ın bir diğer avantajı da bankalar üzerinden bu işlemi tamamlarken akla takılan SWIFT kodları sorununu ortadan kaldırıyor ve bankalar için SWIFT kodu aramanıza gerek kalmıyor. Aynı zamanda Transferwise ile İngiltere’den Türkiye’ye para gönderme işleminin bankalara göre daha hızlı tamamlandığının da altını çizelim. Şimdi adım adım yapmanız gerekenleri kısaca anlatalım.

  • Linke tıklayarak Transferwise’a hemen ücretsiz bir şekilde kaydolabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğinize emin olun. Çünkü uluslararası para transferleri hangi yöntemi seçerseniz seçin ülkeler tarafından kontrollere tabi.
  • Ardından kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor. Özellikle İngiltere’den Türkiye’ye gönderececeğiniz yüksek bir miktarsa sizden kimlik doğrulaması da istenebilir. Bu da bankalar gibi Transferwise’ın da benzer prosedürlerle çalıştığını ve güvenli olduğunu gösteren önemli bir konu.
  • İngiltere’den Türkiye’ye para göndermek için göndereceğiniz tutarı belirleyerek işleminizin toplam masrafını hemen ekranınızda görebilirsiniz. Hiçbir ek ücret ya da ek masrafla karşılaşmazsınız ve ekranda gördüğünüz meblağ alıcının hesabına hızlıca geçer.
  • Ardından alıcı bilgilerini isim / IBAN adresi gibi girmeniz gerekiyor. Az önce de bahsettiğimiz gibi bu yöntemde SWIFT kodlarına ihtiyacınız yok.
  • Son olarak parayı nasıl transfer edeceğinizi seçeceksiniz. İster Transferwise’ın size o an gösterdiği banka hesabına transfer edebilir ya da banka kartı seçeneğini seçebilirsiniz. Böylece para doğrudan hesabınızdan çekilir.

Girdiğiniz tüm bilgiler teyit etmeniz adına size son kez tekrar gösterilecek ve eksik ya da hatalı bir bilgi yoksa işlemi onaylayıp başlatabilirsiniz. Bu aşamada sizin artık bir şey yapmanıza gerek kalmıyor. İngiltere’den Türkiye’ye para gönderirken işleminiz bizim tecrübelerimize göre 24 saat içinde tamamlanacaktır. Tabii bu iş günleri için geçerli.

Transferwise ile işlem yapmak için alıcının Transferwise hesabı olmasına gerek yok. Alıcının IBAN bilgisini girdiğiniz için İngiltere’den gelen para doğrudan alıcının banka hesabına geçecek.

Bu noktada ekstra masrafla karşılaşmamak adına Türkiye’ye giden paranın TL olduğuna emin olmalısınız. Yani gönderen sizin tarafınızda Pound / Sterlin hesabı alıcı tarafında ise TL banka hesabı seçerseniz hiçbir sorun olmadığından emin olabilirsiniz.

Yani Transferwise ile İngiltere’den Türkiye’ye para göndermek ve ekstra bir ücret ödememek için yerel para birimlerini kullanmalısınız. Bu noktada kur çevriminin zaten o anki gerçek kurdan yapıldığını da göreceksiniz.

Peki Transferwise nasıl bankalara göre hem daha hızlı hem de daha ucuz bir şekilde İngiltere’den Türkiye’ye para transferinizi tamamlıyor? Transferwise nedir yazımızda sistemin nasıl işlediğini açıklamıştık. Hemen kısaca tekrar anlatalım.

Siz para transferini İngiltere’den Türkiye’ye yapıyor olsanız da Transferwise’ın sisteminde para ülke değiştirmiyor. Yani siz İngiltere’deki parayı bir İngiliz hesabına aktarırken Transferwise Türkiye hesabından da sizin hesabınıza para geliyor. Bu işlem de tıpkı bankalar gibi BDDK onaylı bir şekilde gerçekleştiğinden güvenilirlik konusunda da hiçbir sıkıntı yok.

Transferwise ile en düşük komisyonlarla İngiltere’den Türkiye’ye para göndermek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu işlemi aynı şekilde uygulayarak Türkiye’den İngiltere’ye para göndermek için de kullanılabilirsiniz. Bu sefer transferin yönü TL’den Pound’a ve transferin yönü de Türkiye’den İngiltere’ye şeklinde olacak.

İngiltere’den Türkiye’ye SWIFT Yapmak

Şimdi sırada herkesin uluslararası para transferi diyince ismini bildiği klasik yöntemimiz SWIFT var. Swift’e yurtdışı EFT işlemi olarak da bakabilirsiniz. Bu işlemi İngiltere’de hesabınız olan bir banka aracılığıyla tamamlayacaksınız.

Bankanızın online ya da mobil bankacılığı üzerinden basitçe bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Para transferleri bölümünde SWIFT işlemini seçerek adım adım işleminize başlayabilirsiniz. İşlemlerin nasıl uygulanacağı bankadan bankaya farklılık gösterebilir fakat tüm bankalarda işlemi evinizde oturduğunuz yerden tamamlayabileceğiniz kesin, şubeye gitmeniz gerekmez.

Bu noktada eğer İngiltere’de hızlıca açabileceğiniz online bir banka hesabı da arıyorsanız yurtdışında online banka hesabı yazımızda İngiltere için Monese bankasını önermiştik.

SWIFT işlemini tamamlarken ülke içi yaptığınız bir havaleye göre 2 fark bulunur. 1.si maalesef yüksek ve tam da net olmayan komisyonlar. Çünkü alıcı banka da bu işlemde komisyon alır ve aynı işlemi aynı bankalarla daha önce yapmadıysanız tam olarak komisyonu bilmeniz mümkün değildir. 2.si de bankaların SWIFT / BIC kodları. Yani IBAN numarası haricinde alıcı bankanın SWIFT koduna da ihtiyacınız olacak.

Türkiye’de hangi bankalar için bu bilgiye ihtiyacınız olabileceğini derledik ve tüm bankalarımızın SWIFT kodlarını burada listeledik.

Banka Adı Swift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift KoduTGBATRIS
Akbank Swift KoduAKBKTRIS
ING Bank Swift KoduINGBTRIS
Türkiye İş Bankası Swift KoduISBKTRIS
Ziraat Bankası Swift KoduTCZBTR2A
Halk Bankası Swift KoduTRHBTR2A
Türkiye Finans Swift KoduAFKBTRIS
VakıfBank Swift KoduTVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift KoduTEBUTRIS
Yapı Kredi Swift KoduYAPITRISFEX
Finansbank Swift KoduFNNBTRIS

*Eğer bankanız SWIFT kodunun 11 hane olarak girilmesini isterse 8 haneli olan kodların sonuna 3 tane X ekleyebilirsiniz. Yani örneğin TEB için girmeniz gereken kod bu durumda TEBUTRISXXX olacaktır.

İngiltere’den Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Bu yazıda çeşitli para transfer yöntemlerinden bahsederken genellikle bu yöntemlerin avantajlarını komisyon oranları, kur çevrim oranları gibi finansal koşullar üzerinden ele aldık. Tabii acil bir şekilde halletmeniz gereken bir iş varsa sizin için transferin hızı en önemli konu haline gelebilir.

Transferwise’ın kur çevrimi, komisyon oranı şeffaflığı ve ucuzluğu avantajından bahsetmiş olsak da işlemin ne kadar sürdüğünü ve bu konuda daha avantajlı yöntemler olup olmadığını merak edenler olacaktır. İngiltere’den Türkiye’ye acil para gönderme ihtiyacı olanlar için farklı alternatiflerden de bahsedelim.

Hız konusunda zirvede Western Union rakipsiz bir şekilde durmakta, tüm seçenekler arasında en pahalısı diyebileceğimiz Western Union’a yalnızca alıcının anında paraya ulaşması gerekiyorsa başvurmanızı öneriririz. Bu yöntemde alıcıya bir kod gider ve alıcı bu kodla istediği Western Union acentesinden(birçok banka şubesi de bu görevi üstlenir) parasını anında çekebilir.

Transferwise’ın klasik banka transferine göre avantajından bahsederken hız avantajını da vurgulamıştık. İngiltere’den Türkiye’ye para göndermek genellikle 1 gün sürer. Yani gönderdiğiniz para ertesi gün alıcının banka hesabına geçer. Eğer SWIFT yöntemiyle işlemi tamamlayacak olursanız bu işlem 2-3 güne uzayabileceği gibi yine 1 gün içerisinde tamamlanabilir. SWIFT işlemleri sonuçlanma hızı anlamında biraz daha muğlaktır.

Para gönderme işleminizin o an sonuçlanması gerekmiyorsa ve 1 gün beklemek sizin adınıza sorun değilse Transferwise kesinlikle birçok anlamda en kârlı yöntem. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu yöntemi İngiltere’den Türkiye’ye para gönderirken kullanabileceğiniz gibi Türkiye’den İngiltere’ye para gönderirken de kullanabilirsiniz.

Yazı boyunca İngiltere olarak bahsetmiş olsak da aslında burada anlattıklarımız Birleşik Krallık’ın tamamını kapsıyor. Yani yerel para birimi GBP olan ülkeler için bu yöntemi kullanabilirsiniz.


Transferwise’a hemen üye olup en düşük komisyon oranlarından faydalanmak için butona tıklayabilirsiniz.

Yorum yapın