İngiltere’den Türkiye’ye Para Göndermek

İngiltere Ankara Anlaşması’nın da varlığıyla Türkiye’den son dönemde birçok insanın göç ettiği ülkelerin başında geliyor. Aynı zamanda dil eğitimi ve üniversite okumaya giden öğrenciler için de İngiltere’den Türkiye’ye para göndermek merak edilen konuların başında geliyor.

İngiltere’den Türkiye’ye para göndermek için hem ucuz hem de kolay bir yöntem olan Wise’ı(eski adıyla Transferwise’ı) inceleyerek yazımıza başlayacağız. Ardından da diğer alternatifleri değerlendirip çeşitli yöntemlerin avantajları ve dezavantajlarına göz atacağız.

İngiltere’den Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

İngiltere’den Türkiye’ye para göndermek için bankalar üzerinden nispeten pahalı SWIFT işlemi yapmalısınız ya da Wise gibi daha ucuza bu işlemi tamamlamanızı sağlayacak aracı kurumları kullanabilirsiniz.

İngiltere Türkiye arası para transferi denince akla gelen ilk yöntem bankalar aracılığıyla SWIFT transferi olsa da işleminizi bundan çok daha ucuza ve kolay halledebileceğiniz bir yöntem artık var. Wise hem kullanım kolaylığı hem de yalnızca IBAN bilgisinin yeterli olmasıyla öne çıkarken işleminizin SWIFT’ten çok daha kolay bir şekilde tamamlanmasını da sağlıyor.

İngiltere’den Türkiye’ye Para Gönderme Yöntemleri

İngiltere’den Türkiye’ye para göndermek için kullanabileceğiniz yöntemlerden bazılarını listeledik:

 • SWIFT
 • Wise
 • Western Union
 • Transfergo
 • Moneygram
 • Kripto Paralar

Burada bahsettiğimiz yöntemlerin hepsinin kendilerine göre farklı avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Bu yöntemlerden bazılarını detaylı bir şekilde açıklayalım.

İngiltere’den Wise ile Para Göndermek

2010 yılında kurulan Wise şirketi uluslararası para transferlerini kolaylaştırmak ve ucuzlaştırmak için yola çıkmıştı. Aradan geçen 10 yılın ardından her geçen gün popülaritesi artıyor ve hedefledikleri yolda başarıyla ilerlediklerini söyleyebiliriz.

Artık İngiltere’den Türkiye’ye para transferi yaparken kur farkı problemleri ya da yüksek komisyon derdiyle uğraşmaya gerek kalmadı.

İngiltere'den Türkiye'ye para transferi
Wise sitesine üye olduktan sonra izlemeniz gereken adımlar oldukça basit ve açıklayıcı bir şekilde anlatılıyor.

Wise’ın bir diğer avantajı da bankalar üzerinden bu işlemi tamamlarken akla takılan SWIFT kodları sorununu ortadan kaldırıyor ve bankalar için SWIFT kodu aramanıza gerek kalmıyor. Aynı zamanda Wise ile İngiltere’den Türkiye’ye para gönderme işleminin hızlı tamamlandığının da altını çizelim. Şimdi adım adım yapmanız gerekenleri kısaca anlatalım.

İngiltere’den Para Gönderme Adımları

 • Linke tıklayarak Wise’a hemen ücretsiz bir şekilde kaydolabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girdiğinize emin olun. Çünkü uluslararası para transferleri hangi yöntemi seçerseniz seçin ülkeler tarafından kontrollere tabi.
 • Ardından kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor. Özellikle İngiltere’den Türkiye’ye gönderececeğiniz yüksek bir miktarsa sizden kimlik doğrulaması da istenebilir. Bu da bankalar gibi Wise’ın da benzer prosedürlerle çalıştığını ve güvenli olduğunu gösteren önemli bir konu.
 • İngiltere’den Türkiye’ye para göndermek için göndereceğiniz tutarı belirleyerek işleminizin toplam masrafını hemen ekranınızda görebilirsiniz. Hiçbir ek ücret ya da ek masrafla karşılaşmazsınız ve ekranda gördüğünüz meblağ alıcının hesabına hızlıca geçer.
 • Ardından alıcı bilgilerini isim / IBAN adresi gibi girmeniz gerekiyor. Az önce de bahsettiğimiz gibi bu yöntemde SWIFT kodlarına ihtiyacınız yok.
 • Son olarak parayı nasıl transfer edeceğinizi seçeceksiniz. İster Wise’ın size o an gösterdiği banka hesabına transfer edebilir ya da banka kartı seçeneğini seçebilirsiniz. Böylece para doğrudan hesabınızdan çekilir.

Girdiğiniz tüm bilgiler teyit etmeniz adına size son kez tekrar gösterilecek ve eksik ya da hatalı bir bilgi yoksa işlemi onaylayıp başlatabilirsiniz. Bu aşamada sizin artık bir şey yapmanıza gerek kalmıyor. İngiltere’den Türkiye’ye para gönderirken işleminiz bizim tecrübelerimize göre 24 saat içinde tamamlanacaktır. Tabii bu iş günleri için geçerli.

Wise ile işlem yapmak için alıcının Wise hesabı olmasına gerek yok. Alıcının IBAN bilgisini girdiğiniz için İngiltere’den gelen para doğrudan alıcının banka hesabına geçecek.

Bu noktada ekstra masrafla karşılaşmamak adına Türkiye’ye giden paranın TL olduğuna emin olmalısınız. Yani gönderen sizin tarafınızda Pound / Sterlin hesabı alıcı tarafında ise TL banka hesabı seçerseniz hiçbir sorun olmadığından emin olabilirsiniz.

Yani Wise ile İngiltere’den Türkiye’ye para göndermek ve ekstra bir ücret ödememek için yerel para birimlerini kullanmalısınız. Bu noktada kur çevriminin zaten o anki gerçek kurdan yapıldığını da göreceksiniz. Örnek olarak aşağıdaki ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz.

İngiltere’den Türkiye’ye Para Gönderme Ücretleri

İngiltere’den Türkiye’ye ortalama 1000 GBP göndermek için 10 GBP masraf ödemeniz gerekir.

ingiltereden-turkiyeye-para-transferi-ucreti
Ekran görüntüsü 5 Şubat 2022 tarihinde alınmıştır.

Peki Wise nasıl bankalara göre hem hızlı hem de düşük ücretlerle İngiltere’den Türkiye’ye para transferinizi tamamlıyor? Wise nedir yazımızda sistemin nasıl işlediğini açıklamıştık. Hemen kısaca tekrar anlatalım.

Siz para transferini İngiltere’den Türkiye’ye yapıyor olsanız da Wise’ın sisteminde para ülke değiştirmiyor. Yani siz İngiltere’deki parayı bir İngiliz hesabına aktarırken Wise Türkiye hesabından da sizin hesabınıza para geliyor. Bu işlem de tıpkı bankalar gibi BDDK onaylı bir şekilde gerçekleştiğinden güvenilirlik konusunda da hiçbir sıkıntı yok.

Wise ile düşük komisyonlarla İngiltere’den Türkiye’ye para göndermek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu işlemi aynı şekilde uygulayarak Türkiye’den İngiltere’ye para göndermek için de kullanılabilirsiniz. Bu sefer transferin yönü TL’den Pound’a ve transferin yönü de Türkiye’den İngiltere’ye şeklinde olacak.

İngiltere’den Türkiye’ye SWIFT Yapmak

Şimdi sırada herkesin uluslararası para transferi diyince ismini bildiği klasik yöntemimiz SWIFT var. Swift’e yurtdışı EFT işlemi olarak da bakabilirsiniz. Bu işlemi İngiltere’de hesabınız olan bir banka aracılığıyla tamamlayacaksınız.

Bankanızın online ya da mobil bankacılığı üzerinden basitçe bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Para transferleri bölümünde SWIFT işlemini seçerek adım adım işleminize başlayabilirsiniz. İşlemlerin nasıl uygulanacağı bankadan bankaya farklılık gösterebilir fakat tüm bankalarda işlemi evinizde oturduğunuz yerden tamamlayabileceğiniz kesin, şubeye gitmeniz gerekmez.

SWIFT işlemini tamamlarken ülke içi yaptığınız bir havaleye göre 2 fark bulunur. 1.si maalesef yüksek ve tam da net olmayan komisyonlar. Çünkü alıcı banka da bu işlemde komisyon alır ve aynı işlemi aynı bankalarla daha önce yapmadıysanız tam olarak komisyonu bilmeniz mümkün değildir. 2.si de bankaların SWIFT / BIC kodları. Yani IBAN numarası haricinde alıcı bankanın SWIFT koduna da ihtiyacınız olacak.

Türkiye’de hangi bankalar için bu bilgiye ihtiyacınız olabileceğini derledik ve tüm bankalarımızın SWIFT kodlarını burada listeledik.

Banka Adı Swift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift KoduTGBATRIS
Akbank Swift KoduAKBKTRIS
ING Bank Swift KoduINGBTRIS
Türkiye İş Bankası Swift KoduISBKTRIS
Ziraat Bankası Swift KoduTCZBTR2A
Halk Bankası Swift KoduTRHBTR2A
Türkiye Finans Swift KoduAFKBTRIS
VakıfBank Swift KoduTVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift KoduTEBUTRIS
Yapı Kredi Swift KoduYAPITRISFEX
Finansbank Swift KoduFNNBTRIS

*Eğer bankanız SWIFT kodunun 11 hane olarak girilmesini isterse 8 haneli olan kodların sonuna 3 tane X ekleyebilirsiniz. Yani örneğin TEB için girmeniz gereken kod bu durumda TEBUTRISXXX olacaktır.

Eğer bu listede olmayan bir bankanın Swift kodunu arıyorsanız, buradan ulaşabilirsinizi: Banka Swift/BIC Kodu Sorgulama

İngiltere’den Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

İngiltere’den Türkiye’ye para transferi, Wise ile 1 gün içinde SWIFT ile ortalama 3 gün içerisinde tamamlanır.

Bu yazıda çeşitli para transfer yöntemlerinden bahsederken genellikle bu yöntemlerin avantajlarını komisyon oranları, kur çevrim oranları gibi finansal koşullar üzerinden ele aldık. Tabii acil bir şekilde halletmeniz gereken bir iş varsa sizin için transferin hızı en önemli konu haline gelebilir.

Wise’ın kur çevrimi, komisyon oranı şeffaflığı ve ucuzluğu avantajından bahsetmiş olsak da işlemin ne kadar sürdüğünü ve bu konuda avantajlı yöntemler olup olmadığını merak edenler olacaktır. İngiltere’den Türkiye’ye acil para gönderme ihtiyacı olanlar için farklı alternatiflerden de bahsedelim.

Wise ile İngiltere’den Türkiye’ye para göndermek genellikle 1 gün sürer. Yani gönderdiğiniz para genellikle aynı gün veya en geç ertesi gün alıcının banka hesabına geçer. Birçok popüler rotada, Wise artık bundan çok daha hızlı transferler de sunmaktadır. Transferler birkaç saat içinde, hatta bir saatten kısa sürede de gerçekleştirilebilir. Transferinizi planlarken, tahmini olarak ne kadar süreceğini görebilirsiniz.

Eğer SWIFT yöntemiyle işlemi tamamlayacak olursanız bu işlem 2-3 günde tamamlanabilir. Bazı durumlarda 3-5’e kadar uzayabilir. Swift işlemlerinde sürece bankalar dahil olduğundan ve birçok ülkede hafta sonları bankalar çalışmadığından, cuma günü veya hafta sonu başlatılan transferler pazartesi günü işleme alınmaya başlayabilir. Bu nedenlerden dolayı SWIFT işlemlerinin sonuçlanma hızı belirsiz olabilir.

Para gönderme işleminizin o an sonuçlanması gerekmiyorsa ve 1 gün beklemek sizin adınıza sorun değilse Wise kesinlikle birçok anlamda avantajlı yöntem. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu yöntemi İngiltere’den Türkiye’ye para gönderirken kullanabileceğiniz gibi Türkiye’den İngiltere’ye para gönderirken de kullanabilirsiniz.

Yazı boyunca İngiltere olarak bahsetmiş olsak da aslında burada anlattıklarımız Birleşik Krallık’ın tamamını kapsıyor. Yani yerel para birimi GBP (Pound – Sterlin) olan ülkeler için bu yöntemi kullanabilirsiniz.


Wise hemen üye olup gizli kesintiler olmadan düşük komisyon oranlarından faydalanmak için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.