Fransa İş Bulma Siteleri ve Fransa İş İlanları

Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde bulunan Fransa her ne kadar pahalı bir hayat sunsa da iş imkanları açısından yabancıların oldukça ilgisini çekiyor. Peki, Fransa’da iş bulmak için ne yapmak gerekiyor? Bu yazımızda Fransa’da iş bulmak hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Fransa’da Nasıl İş Bulunur?

Fransa’daki genç nüfusun azlığı, ülkenin yabancı iş gücüne olan ihtiyacını arttırmıştır. Birçok iş kolunda çalışma imkanı bulabileceğiniz bir ülke olan Fransa’ya ister çalışma izni alarak isterseniz de eğitim için giderek çalışma hayatına atılabilirsiniz.

Çalışacağınız iş kolu Fransa’da iş bulmanız konusunda oldukça etkili olacaktır. Fransa moda, sanat, turizm, sağlık, endüstri ve otomotiv gibi alanlarda önde gelen ülkeler arasında.

AXA, Peugeot, Renault, L’oreal, Carrefour gibi birçok dünya markasının genel merkezleri Fransa’da yer alır.

Eğer Fransa’ya lisans ya da yüksek lisans eğitimi için giderseniz iş bulmanız daha da kolaylaşabilir. Stajlar ya da part time çalışma gibi olanaklar ile istediğiniz alanda bir iş bulabilir ve mezun olduktan sonra Fransa’da çalışma izni alabilirsiniz. Ancak eğitim ile değil Fransa iş ilanları aracılığıyla gelmek isterseniz ilk yapmanız gereken Fransa iş bulma sitelerini araştırmak olacaktır.

Fransa İş İlanları Siteleri

İş ilanlarına bakabileceğiniz en kolay yer internettir. Google üzerinden yapacağınız aramalar ile Fransa’daki birçok iş ilanına kolayca ulaşabilirsiniz.

Fransa’da iş bulmak için yaygın olarak kullanılan 10 Fransa iş bulma sitesini sizler için listeledik:

Bu siteler üzerinden Fransa’daki iş ilanlarını takip edebilir ve başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca iş başvurusunda bulunabileceğiniz başka alternatif yöntemler de bulunuyor. Bunların başında ise sosyal medya geliyor. Bazı şirketler iş ilanlarını sosyal medya üzerinden yayınlıyor. Bu nedenle özellikle çalışmak istediğiniz şirketler bulunuyorsa sosyal medya hesaplarını kontrol edebilirsiniz.

Linkedin ise günümüzde oldukça kullanılan bir platform. Özellikle iş arama kısmında direkt Fransa’daki şirketlerin ilanlarına ulaşabilir ve bu platform üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Birçok şirket kendi internet sitelerinde kariyer ve iş ilanı gibi kısımlar bulunduruyor. Bu alanları kontrol ederek uygun bir ilan bulduğunuzda başvuruda bulunabilir veya direkt olarak şirketlere mail atabilirsiniz. Bazı durumlarda direkt iletişime geçmek daha fazla işe yarayabilir.

Ayrıca direkt olarak İngilizce dilini tercih eden iş ilanları arıyorsanız jobsinparis.fr sizin için ideal olabilir. Site adresinde Paris yazsa da bütün Fransa’daki İngilizce iş ilanlarına bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.

Fransa’da En Çok İş İmkanı Bulunan Şehirler Hangileridir?

Her ülkede olduğu gibi Fransa’da da hangi alanda çalıştığınız iş bulacağınız yerleri etkiler. Yazımızın girişinde belirttiğimiz gibi Fransa moda devi markaların da olduğu bir ülkedir. Eğer moda veya sanat dallarından birinde çalışmak istiyorsanız Paris sizin için ideal bir şehir olacaktır.

Farklı sektörlerde çalışmak isterseniz iş imkanları diğer şehirlerde de artış gösterir. En çok iş imkanı bulabileceğiniz 6 şehri listeledik:

 • Paris
 • Lyon
 • Bordeaux
 • Rennes
 • Nantes
 • Toulouse

Fransa ‘da Maaşlar Ne Kadardır?

Fransa asgari ücret alanında Avrupa’daki en yüksek ücret veren ülkelerden birisidir. 2021 yılında Fransa’da asgari ücret saatte en az brüt 10,25 Euro’dur. Bu ücret, yaş veya deneyime bakılmadan bütün çalışanlar için geçerli olan miktardır.

Hangi alanda çalıştığınız alacağınız maaşı etkileyen unsurlardandır. Örneğin; Fransa’da doktor olarak çalışan birisi yıllık 116,000 Euro brüt kazanabilirken bu miktar sağlık sektöründeki alanlarda değişiklik gösterebilir. Buna göre sağlık alanında çalışan bir kişi yıllık en az 40,000 Euro ile 190,000 Euro arasında brüt maaş alabilir. Mühendislik alanında çalışan bir kişide saatlik olarak 22 Euro ücret alabilir. Buna göre bir mühendis yıllık ortalama 40,000 Euro civarında brüt gelir elde edebilir.

Tıpkı Fransa gibi Avrupa’da Hollanda da maaşların yüksek olduğu ülkelerden biri. Hollanda İş Bulma Siteleri yazımızdan da Hollanda’da nasıl iş bulabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Fransa’da İş Bulmak İçin Fransızca Bilmek Gerekir Mi?

Fransa’da iyi bir iş bulmak isterseniz iyi derecede Fransızca bilmeniz beklenir. Birçok Fransız şirketi İngilizce bilmeniz yeterli kabul etse de Fransızca bilmeniz iş başvurusu sırasında başvuran diğer yabancı adayların önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca Fransızca bilmeniz günlük hayatta da işinize oldukça yarayan bir durumdur. Eğer Fransızca bilmiyorsanız ve iş başvurunuz kabul edildiyse gitmeden öğrenmeye başlayabilir ya da Fransa’ya gittiğinizde bir kursa başlayabilirsiniz.

Ancak sadece İngilizce bilen ve Fransızca bilmenizi beklemeyen iş ilanları da bulabilirsiniz. Örneğin global şirketlerde mühendislik, yazılım alanında çalışacak adayların Fransa’da iş bulmak için Fransızca bilmeye ihtiyaç duymayabilir.

Fransa’da Yüksek Lisans Yapmak İş Bulmak İçin Avantaj Sağlar mı? 

Fransa’da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler bu sırasında part time çalışma imkanı elde eder. Ayrıca yüksek lisansı başarıyla tamamlayıp mezun olan kişiler Fransa’da 1 yıllık bir çalışma ve oturum izni elde edebilir. Bu süreç içerisinde rahatlıkla iş arayabilir ve iş bulduktan sonrada çalışma iznini uzatabilirsiniz.

Yurtdışında yüksek lisans yapmak yazımızdan da bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Fransa’da Çalışmak İçin Hangi Vize Türü Gerekir?

Fransa’da 3 aydan daha uzun süre çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vize uzun süreli olan Fransa D Tipi vizedir. Çalışma izni almak isteyen kişi başvuru yaparken çalışacağı işin kapsamını ve süresini belirten bir iş sözleşmesine sahip olmalıdır.

Fransa ulusal vizesi almak için gereken evrakların listesi şunlardır:

 • Başvuru Formu (Cerfa 14571*01)
 • Pasaport
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Sağlık sigortası
 • Mali yeterlilik kanıtı
 • Konaklama kanıtı (Aile yanında kalınacaksa Cerfa 10798*03)
 • Sabıka kaydı
 • Fransa vize harcı ödeme dekontu
 • İş sözleşmesi

Fransa’da çalışma vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişiler Fransız konsoloslukların başvuruda bulunabilirler.